PDA

Zobacz pełną wersję : SPRAWNOŚĆ PC A TEMP. ZEWNĘTRZA EWENT. TEMP. DOLNEGO ŹRÓDŁA



jack_2000
28-12-2008, 17:18
drodzy forumowicze napiszcie jak to jest ze sprawnością PC wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz i ochłodzeniem dolnego źródła.

u mnie pompa 10KW - pobierająca niby 2,8 KWh - i ta faktycznie jest latem, wiosną gdy temp. dolnego źródła ma kilknascie stopni i na zewnątrz jest kilkanaście stopni celcjusza.

aktulanie na zewnątrz -3 stopnie, dolne źródło +3 stopnie a pompa pobiera 3,5KWh.

Czy może jest to raczej uwarunkowane temp. do jakiej pompa musi podgrzać wodę w układzie - na wiosnę, jesień np. 22-23 stopnie w podłogę a teraz w podłogę 25-26 stopni.

Proszę o opinie.

P.S. Tak teraz po głębszym zastanowienu to skłaniam się ku opcji drugiej, czyli im do wyższej temp. pompa podgrzewa wodę tym spada sprawność COP i więcej prądu idzie. Przy podgrzaniu cwu z 40 do 50 stopni pompa pobiera ponad 5KWh, na szczęscia u mnie przy zbiorniku 400l trwa to nie dłużej niż 20 minut.
_________________

Depi
28-12-2008, 18:44
Kupileś PC nie wiedząc nawet, jak to działa? Hmmm...

COP zależy od dT. Czyli i od temperatury dolengo zrodla i gornego.

jack_2000
28-12-2008, 21:58
Kupileś PC nie wiedząc nawet, jak to działa? Hmmm...

COP zależy od dT. Czyli i od temperatury dolengo zrodla i gornego.

oj depi - jak działa wiem, podłączam do prądu i działa - znam działanie z punktu widzenia użytkownika :lol: niestety jako użytkownik nie mam praktycznie wpływu na temperaturę górnego i dolnego źródła - ale dzięki za przypomnienie.

rozumiem że ty kupując każde urządzenie oprócz wiedzy jak obsługiwać wiesz jak ono działa - komputer - świetnie znasz asemblera i wszystkie rozkazy procesora bo to serce komputera itd... :lol:

jak kupujesz telewizor to zgłębiasz wiedzę tajemną ile ma scalakó, rezystoró, tranzystorów ... :lol:

A tak serio - jeśli różnica tem. DŹ i GŹ rośnie to spada sprawność, a co za tym idzie więcej prądu jest potrzebne?

Depi
29-12-2008, 16:43
Asemblera może nie zgłębiam, ale staram się w miarę możliwości wejść w temat. Oczywiście jest to swego rodzaju choroba, bo zamiast robic cos produktywnego, to setki godzin spędzam w internecie czytając o tym wszystkim - jestem osobowością silnie obsesyjną :lol:

A tak serio, to tak. Jak rośnie dT to spada COP, a więc na każdy kW mocy dostarczonej potrzeba więcej mocy pobranej z sieci (moc grzewcza=moc pobranaxCOP czyli moc pobrana = grzewcza/COP). Czy T bezwzględna ma w tym jakieś znaczenie - nie wiem (tj. czy parametry DŹ/GŹ np. 50/0 są lepsze/gorsze od 40/-10).

Jako, że pompy nie mam, to nie jestem w niej ekspertem :) . Znajdź lepiej np. HenoKa - na pewno wszystko na ten temat wie :) Obraca się w wątkach typu "Dom 3 - 5 litrowy..."

HenoK
01-01-2009, 21:32
Jako, że pompy nie mam, to nie jestem w niej ekspertem :) . Znajdź lepiej np. HenoKa - na pewno wszystko na ten temat wie :) Obraca się w wątkach typu "Dom 3 - 5 litrowy..."Pisałem o tym w wątku :
http://forum.muratordom.pl/post2878300.htm#2878300 :).

emil_d
01-01-2009, 22:19
Asemblera może nie zgłębiam, ale staram się w miarę możliwości wejść w temat. Oczywiście jest to swego rodzaju choroba, bo zamiast robic cos produktywnego, to setki godzin spędzam w internecie czytając o tym wszystkim - jestem osobowością silnie obsesyjną :lol:

A tak serio, to tak. Jak rośnie dT to spada COP, a więc na każdy kW mocy dostarczonej potrzeba więcej mocy pobranej z sieci (moc grzewcza=moc pobranaxCOP czyli moc pobrana = grzewcza/COP). Czy T bezwzględna ma w tym jakieś znaczenie - nie wiem (tj. czy parametry DŹ/GŹ np. 50/0 są lepsze/gorsze od 40/-10).

Jako, że pompy nie mam, to nie jestem w niej ekspertem :) . Znajdź lepiej np. HenoKa - na pewno wszystko na ten temat wie :) Obraca się w wątkach typu "Dom 3 - 5 litrowy..."


Nie wiem czy na pewno jest dokładnie taka zależność. U mnie pompa sama steruje temperaturą i po prostu w momencie gdy jest zimniej na dworze podnosi temperaturę na CO. Temperatura wyjścia z kompresora wynosi stale 59 st. C, pompa reguluje temperaturą CO - czyli bardziej lub mniej dogrzewa wodę w buforze.
Oczywiście koszty rosną ponieważ dłużej musi być aktywna pompa.

Depi
01-01-2009, 23:57
Nie wiem czy na pewno jest dokładnie taka zależność.

Ale jaka zależność? COP od dT? To moge powiedzieć, że jest na 100% :)

HenoK
02-01-2009, 07:34
Nie wiem czy na pewno jest dokładnie taka zależność.

Ale jaka zależność? COP od dT? To moge powiedzieć, że jest na 100% :)Grunt to pewność ;).
Sęk w tym, że nie jest to dokładnie taka zależność :(. W poście do którego link podałem jest link do artykułu omawiającego to zagadnienie dosyć szczegółowo. Zależność oczywiście jest, ale nie jest ona liniowa i w dużej mierze zalezy od konstrukcji pompy ciepła.

HenoK
02-01-2009, 07:37
Nie wiem czy na pewno jest dokładnie taka zależność. U mnie pompa sama steruje temperaturą i po prostu w momencie gdy jest zimniej na dworze podnosi temperaturę na CO. Temperatura wyjścia z kompresora wynosi stale 59 st. C, pompa reguluje temperaturą CO - czyli bardziej lub mniej dogrzewa wodę w buforze.
Oczywiście koszty rosną ponieważ dłużej musi być aktywna pompa.Wynika z tego, że masz PCi ze sterowaniem pogodowym.
Możesz napisać jaka to pompa ciepła i jakiej pojemności bufor masz zainstalowany ?

Depi
02-01-2009, 11:06
Grunt to pewność ;).


HenoK - a gdzie ja napisałem, że jest liniowa? Napewno COP jest odwrotnie proporcjonalny do dT.

Polecam większe skupienie przy czytaniu postów i ich komentowaniu.

emil_d
02-01-2009, 21:12
Wynika z tego, że masz PCi ze sterowaniem pogodowym.
Możesz napisać jaka to pompa ciepła i jakiej pojemności bufor masz zainstalowany ?

Mam IVT HT9C - 9,2kW z wbudowanym zasobnikiem CWU 150l. Do niej zamontowałem dodatkowy bufor 180l.
Przy średnio ocieplonym domu (jeszcze nie mam całej wełny na poddaszu) i nieszczelnej bramie garażowej działa 4-6 godzin dziennie.

Temperatura w domu na poziomie 16 stopni.