PDA

Zobacz pełną wersję : Czy rozpoczynaj?cych w tym roku budowe obowi?zuje jaka? ulga



W-waBiker
30-10-2003, 07:18
No właśnie....Czy jeśli rozpoczołem w tym roku budowe (już kończe stan surowy) mam prawo do jakiś ulg czy odliczeń podatkowych???Prosze o odpowiedzi czy istnieje taka możliwość???

Wowka
30-10-2003, 07:58
Wchodzi w grę jedynie ulga odsetkowa - przeczytaj - http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15978&highlight=odsetkowa

Jest to jedna z nielicznych ulg która nie została zniesiona zeszłotygodniową nowelizacja do Ustawy o PIT.
(jeszcze nie obowiązuje, czeka na uwagi senatu i podpis Prezydenta)

Oczywiście, jeśli spełniasz warunki możesz się jeszcze "załapać" na resztki ulgi remontowej.

30-10-2003, 08:52
Wowka dzięki za odpowiedź i fachowe porady...ale mam jeszcze pytanie, co znaczy "resztki ulgi remontowej" ???Na ulge odsetkową nie mam co liczyć bo mnie nie obowiązuje (nie brałem kredytu) ale ta remontowa mnie bardzo zainteresowała, czy w tą ulge mogą wchodzić faktury na sakup takich materiałów ja BK czy stal zbrojeniowa???(jako remontowych) tzn mam na myśli materiały na budowe domu (który właśnie będe "remontował czy modernizował") i wreszcie co musze dokładnie zrobić żebym dostał zwrot podatku???Czy jest to możliwe żeby materiały na dom odliczyć w najbliższym rozliczeniu podatkowym???Bo jak na razie to prawnie jeszcze mam nie rozpoczętą budowe... :oops:

W-waBiker
30-10-2003, 08:58
Ten gość wyżej to ja...

Wowka
30-10-2003, 09:04
By skorzystać z ulgi remontowej (do końca 2005r.) musisz posiadać tytuł prawny do danego lokalu mieszkalnego (budowany dom nie wchodzi w grę). Czyli możesz ponosić wydatki na remontowanie obecnie zajmowanego mieszkania (o ile oczywiście spełniasz warunek dot. tytułu prawnego). Co możesz kupić? Jeśli mieszkasz w bloku to stal zbrojeniowa, beton z gruchy itd. z wiadomych względów odpadają.
Nie wiem jak długo zamierzasz budować. Jeśli zmieścisz się przynajmniej z częściowym oddaniem swojego budynku do użytku przed 31.12.05 to możesz całą kwotę ulgi remontowej przeznaczyć np. na kafelki, panele, balustrady balkonowe, wyposażenie łazienek, instalację alarmową, kominek itd. Wierz mi, wydatków na wykończenie jest więcej niż wynosi limit tej ulgi.
Pozdrawiam

Wowka
30-10-2003, 09:16
Bo jak na razie to prawnie jeszcze mam nie rozpoczętą budowe... :oops:
Pogrubienie moje Wowka

Biker - w innym (pierwszym) poscie piszesz, że kończysz już stan surowy

Tak z czczej ciekawości pytam dlaczego? W sumie sporo ryzykujesz.

30-10-2003, 10:01
Dlaczego sporo ryzykuje?Mam pozwolenie na budowe ale jeszcze w dzienniku budowy nic nie mam wypełnionego a stan surowy faktycznie kończe, ale prawnie jeszcze nic nie zaczełem...a jeszcze wracając do poprzedniego tematu to czy jeśli oddam budynek do urzytku np.w połowie 2005 roku to będe mógł rozliczyć się z faktór np. jeszcze z tego roku na zukup materiałów wykończeniowych jak np.okna, kominek, i kafelki....???Tzn rozumiem że warunkiem jest odbiór budynku do urzytkowania???ale czy można rozliczać faktury z datą wcześniejszą tzn przed odbiorem budynku do urzytku???

W-waBiker
30-10-2003, 10:13
Sorki ten Gość nade mną to oczywiście ja :wink:

Wowka
30-10-2003, 10:23
Moim zdaniem tylko faktury noszące datę późniejszą niż oddanie budynku do użytkowania. Wykładnia logiczna wskazywała by, że koszty wcześniejsze (poniesione przed odbiorem budynku) związane z nabyciem np. jak piszesz okien, kominka, kafelek podyktowane były koniecznością budowy a nie remontu. (jak remontować coś co nie zostało jeszcze zbudowane?)
Trafności swojej opinii jestem pewien na 99,9%.

W-waBiker
30-10-2003, 10:35
A jakie musi być minimum aby można było budynek oddać do użytkowania tak aby następne koszty można było potraktować jako koszty na modernizacje (i remont) nowego domku???Tzn w jakim stanie (najmniej zaawansowanym) musi być budynek?

pitbull
30-10-2003, 10:56
W takim zeby sie dalo zamieszkac. Instalacje, bialy montaz, posadzki i sciany na gotowo, uprzatnieta parcela. Mozesz nie miec mebli. :) Mozesz zrobic tylko czesciowe oddanie do uzytku np. parteu

Wowka
30-10-2003, 10:58
Musi być w stanie umożliwiającym zamieszkanie czyli doprowadzona (i rozprowadzona) energia elektryczna, doprowadzona woda, szambo lub kanalizacja, nadające się do użytkowania kuchnia, 1 pokój, pomieszczenie sanitarne, zainstalowane źródło ciepła itp. Obowiązkowe odbiory obiektu np. kominiarski.
Niemniej o wszystkie warunki musisz zapytać w starostwie. To czy dom spełnia te warunki jest sprawą uznaniową i w dużej mierze będzie zależało od oceny urzędu.
Ale domyślając się jaki jest Twój tok rozumowania uprzedzam, że US może potraktować część Twoich wydatków jako nie remont ale kontynuację budowy tej części budynku która nie została oddana do użytku. Dlatego też należy podejść do sprawy z umiarem.

W-waBiker
04-11-2003, 07:46
Mam jeszcze pytanie, czy żeby skorzystać z tej ulgi remontowej na mieszkanie w bloku to czy musze zrobić jakieś pierwsze zakupy (w postaci np.parkietów...) już w tym roku żeby się na tą ulgę załapać, czy może nie ma to znaczenia kiedy, tylko żeby to było do końca 2005r ???
Jak to jest?Acha i rozumiem że w każdym roku (do 31 grudnia 2005r) można odliczyć na remonty coś ponad 5 tys. zł?Czyli przez 3 lata razem ponad 15 tys. zł???Czy dobrze to rozumiem???

Wowka
04-11-2003, 07:56
W-waBiker - niestety ale świat nie jest aż tak piękny. :wink:

Limit jest trzyletni i wynosi ( w latach 2003-2005) 19% poniesionych wydatków, nie więcej niż 5.670 zł –budynek mieszkalny (3% x 189.000 zł)
4.725 zł – lokal mieszkalny (2,5% x 189.000 zł).
Minimalny wydatek uprawniający do ulgi – 567 zł w okresie trzech lat (0,3% x 189.000 zł)

Czyli w okresie 3 lat możesz odliczyc od podatku łącznie 5.670 zł jeśli remontujesz budynek mieszkalny lub 4.725 zł jeśli remontujesz mieszkanie.
O "drobną" kwotę 945 zł możesz zwiększyc tę ulgę gdy remont dotyczy także instalacji gazowej..

W-waBiker
04-11-2003, 08:38
Wowka wielkie dzięki za dokładną odpowiedź, jeszcze tylko jedno, czy żeby skorzystać z tej ulgi musze jeszcze w tym roku zrobić pierwsze zakupy czy to bez znaczenia kiedy???Czy to oznaczy że np. w jednym roku 2005r można wykorzystać cały ten limit nie wykorzystując go w dwóch poprzednich latach???[/b]

caleb
04-11-2003, 09:09
Mieszkam u teściów, czy moge skorzystac z ulgi remontowej jeśli podpiszęz nimi umowe uzyczenia cześci domu?. czy można jatraktowac jako tytuł prawny do lokalu?

pitbull
04-11-2003, 09:13
Limit mozna wykorzystac w przeciagu 3 lat lub w ciagu jednego roku.
Co do aktu uzyczenie wydaje mi sie ze powienien wystarczyc + zgoda na przeprowadzenie prac remontowych.

Wowka
04-11-2003, 10:34
Cały limit możesz wykorzystać kupując np. wannę z hydromasażem za kwotę powyżej 24000 zł w dniu 31 grudnia 2005 r.
Umowa użyczenia oczywiście jest aprobowana przez US jako tytuł prawny do lokalu. Nie musisz jej nigdzie rejestrować. Wystarcza, że jest w Twoich domowych papierach.
Pozdrawiam

DUDEK
16-11-2003, 22:10
tak jeśli zrobisz zakup na co najmniej 567zł