PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zaoszcz?dzi? na ogrzewaniu



rafi27
30-10-2003, 08:08
Jestem obecnie (ciągle) na etapie planów i przymiarek. U mnie w gminie nie ma gazu. zdecydowałem się na ogrzewanie olejem opałowym. Dodatkowo planuję komiinek z DGP aby organiczyć koszty i zużycie oleju. Czy znacie jeszcze jakieś inne sposoby ograniczenia kosztów ogrzewania. Dużo słyszałem o rekuperatorach, pompach ciepła, ale powiem szczerze nie bardzo wiem na jakich zasadach to działa i jak można to dopasować do moich planów. Wszytskim serdecznie dziękuję za pomoc.

Roose
30-10-2003, 08:26
wszystkie sposoby na oszczędność są drogie - rekuperatory, pompy - wzrasta stopień skomplikowania a za tym koszt eksploatacji / nie wierz w niezawodnośc urządzeń /
Ja preferuję jak najprostsze rozwiązania - za kilkaset odzyskanych wat na pewno nie będę stroił mieszkania w centrale, choć zajmuję się wentylacją, to daruję to sobie
Szczerze Ci radzę - wyciśnij z kominka co się da, pomyśl o rozprowadzeniu powietrza i turbinie, ale tak, żeby nie przeszkadzała w grawitacyjnym rozdziale powietrza i dogrzewaj kotłem olejowym
No i oczywiście zastosuj kolektory słoneczne i na to już nie żal pieniędzy a w codziennej eksploatacji kosztować Cię będzie tylko prąd do napędu pompki - zwierciadlany kolektor jest w tej chwili najlepszym wynalazkiem.
Pozdrawiam

rafi27
30-10-2003, 08:34
dzięki za odpowiedź. Też trochę się boję tych nowych skomplikowanych urządzeń. Ale z drugiej strony istalację ogrzewania montuję się raz a oszczędności są prze wiele lat. I bądź tu Polaku mądry przed szkodą.

Roose
30-10-2003, 08:43
nie masz gazu, który jest najtańszy - zostaje Ci tylko olej ew, kocioł olejowy kondensacyjny - sa juz takie, resztę zostaw w spokoju - im więcej lat mija tym więcej możesz wydać na konserwację i wymianę urządzeń, a po 20 i tak trzeba wymienić

rafi27
30-10-2003, 09:20
Mnie też tak się wydaje. Za 10 lat wyjdzie nowa rewolucyjna technologia i obecne inwestycje można sobie w d..... wsadzić. Masz kominek z dystrybucją powietrza? Jak to się sprawuje?

Roose
30-10-2003, 12:24
ja mam dom w stanie surowym - teraz kupuje kominek Tarnawa,
na etapie wylewania stropu pozostawiałem po dwie tuleje pod oknami do nawiewu gorącego powietrza i przygotowałem więźbę na garażu pod kolektory słoneczne, w celu zmniejszenia kosztów planuję jeszcze oczyszczalnie przydomową / oszczędzanie to nie tylko oszczedzanie ciepła/ no i pod nosem mam gaz i niekoniecznie zdecyduję sie na kocioł kondensacyjny, chyba że cena przesądzi inaczej
- pozdrawiam i życzę zdrowego rozsadku w tym całym budowaniu....... 8)

RAPczyn
31-10-2003, 12:54
Jezeli zdecydujesz sie na kolektory sloneczne to niech to beda kolektory wakum-rurowe (prozniowo-rurowe). Takie kolektory zapewniaja w lecie prawie 100% zapotrzebownia na ciepla wode - kociol w tym czasie jest wylaczony. W ciagu calego roku slonce pokrywa 50% do 80% energii potrzebnej do przygotowania cieplej wody. Do przygotowania cieplej wody i wspomagania c.o. przy 4 osobowej rodzinie potrzebne jest okolo 9m2 wakum-rurowych (2x4,5m2), zbiornik "swiezej wody" 800L + automatyka. Gdy kolektory sa tylko do przygotowania cieplej wody to potrzeba by ich bylo 5m2 wakum-rurowych(2x2,33m2 lub 2,33+3,50m2), zbiornik z dwiema wezownicami 300-400L + automatyka. Pamietaj,ze nie trzeba kupowac wszystkiego naraz mozna np.: kupic najpierw zestaw do przegotowania cieplej wody a za rok albo dwa kupic dodatkowy kolektor i i mniejszy zbiornik "swiezej wody" (500L).

PS.1 To moj pierwszy post na tym forum :oops:

PS.2 30.10.2003 Moj kolektor CPC21 star 3,9m2 nagrzal zbiornik 300L do 45st.

31-10-2003, 13:06
Jeżeli za 10 lat wymyślą coś super, te teraz lepiej ogrzej się ogniem z ogniska i czekaj. Ja zainstalowałem pompę ciepła i wcale nie uważam, że przeinwestowałem. Na etapie projektu zrezygnowałem z wielkiej kotłowni, nie marstwię się gdzi wungiel trzymać, nie mam kotłowni w salonie w postaci kominka, nie buduję 2, 3 4 .... kominów systemowych, nie mam piwnicy gdzie stoi wielki piec, nie muszę robić projektów przyłącza takiego i takiego, nie martwię się że jest wojna w Iraku i olej opałowy zdrożeje, albo że nasz kochany Minister Finansów podniesie akcyzę. Właśnie robię pstryk i będzie tanio i ciepło. Pod jednym warunkiem: nie dasz się wykorbić dilerowi, który bazując na Twojej niewiedzy sprzeda ci cały system za 60000 zł. Można dużoooo taniej. Trochę trzeba poświęcić czasu, a wtedy będzie ok.

gaga2
31-10-2003, 13:14
RAPczyn - ale przyznaj się, ile te kolektory kosztowały?
Ja kiedys robiłam rozeznanie, i kolektory próżniowe są nieproporcjonalnie drogie w porównaniu do kolektorów płaskich. Wszystkie wyceny (pisze o całej instalacji razem z zasobnikiem dla 4 osób) w tym także wycena paradigmy (o tych kolektorach piszesz?) przekraczały 30.000 zł i dałam sobie z tym spokój. To chyba lepiej pomyśleć o pompie ciepła... Np. Neuratherm zachwala pompy ciepła powietrze - powietrze do c.w.u. za 8.000.
Pozdrawiam,
gaga2

gaga2
31-10-2003, 13:39
RAPczyn, I jeśli jeszcze moge dopytać o Twoją instalację: jaki zbiornik, ile osób korzysta z ciepłej wody, czy masz grzałkę do dogrzania wody w zimie czy dodatkową wężownicę, jak sprawdza się układ w zimie i w jakim %kolektory próżniowe w zimie zapewniają zapotrzebowanie do c.w.u.
Te decyzje są jeszcze przede mną, tylko wstepne koszty mnie nieco przeraziły, póki co myśle o kolektorach płaskich,np. Hewalex.
Pozdrawiam,
gaga2

gaga2
31-10-2003, 13:48
:(
zaglądnęłam na Twoją strone - i już wszystko jasne...
i cena też się zgadza....

RAPczyn
31-10-2003, 18:05
Coz sa drogie, nie powiem.

Zestaw do c.w.u. dla 4os. to koszt ok. 4500Euro :-? 2x CPC 14 Star Azzurro, stacja solar STR z reg. MES, naczynie wzbiorcze przeponowe, jednostka czyjnika, zbiornik SUNNY 400L, plyn obiegu kolektora, automatyczny mieszalnik cieplej wody oraz zestaw montazowy kolektora. W przyslosci mozna by dokupic np.:CPC 21 Star azzurro (okolo 2400Euro) oraz zbiornik OPTIMA 500 (ok. 3100Euro), trzeba by bylo jeszcze zmienic automatyke na STS z reg MES (lub STO jezeli kociol byl by innej firmy niz Paradigma). Jezeli odrazu alozc (c.w.u. i c.o.) to w pakiecie to cena wachala by sie od ok. 8300 do 9800Euro zaleznie od zestawu (2-4 osob/4-5os.).

RAPczyn
31-10-2003, 18:19
RAPczyn, I jeśli jeszcze moge dopytać o Twoją instalację: jaki zbiornik, ile osób korzysta z ciepłej wody, czy masz grzałkę do dogrzania wody w zimie czy dodatkową wężownicę, jak sprawdza się układ w zimie i w jakim
Te decyzje są jeszcze przede mną, tylko wstepne koszty mnie nieco przeraziły, póki co myśle o kolektorach płaskich,np. Hewalex.
Pozdrawiam,
gaga2

Ja u siebie mam starszy zestaw: 1xCPC21 Star, zbiornik SUN 300L oraz automatyka. Z zestawu korzysta 1,5 osoby :wink: (ok30m od budynku ze zbiornikiem) oraz kwiaciarnia (2osoby 10m od budynku ze zbiornikia).
W kwiaciarni woda nie jest podgrzewana innym zrodlem ciepla, a w dalzym budynku jest niewielka terma. W zimie temp. w zbiorniku jest na poziomie 30-35st. (przy mroznych dniach gdzy niema chmur potrafi byc wiecej). Zbiornik nie ma innego niz slonce zasilania cieplem. W lato w zbiorniku potrafi byc od 50st. do ograniczenia przez automatyke.

Zestaw posiadam od bodajze 2000 roku.

bilbo
31-10-2003, 21:17
wszystkie sposoby na oszczędność są drogie - rekuperatory, pompy [...]
No i oczywiście zastosuj kolektory słoneczne i na to już nie żal pieniędzy...

Hmm, a kolektory są niby tanie? Z tego, co się orientuję (może za słabo) to, to właśnie jest drogieeee. Nawet ich sprzedawca nie zaprzecza : :wink: Liczyłeś, czy to się opłaca, zwraca, po jakim czasie? Z wyliczeń w którymś z Muratorów wynika, że się zwraca dłużej niż wyynosi czas życia kolektora.

skoczek
31-10-2003, 21:44
do RAFI27 polecam kominek z płaszczem wodnym. ustrojstwo włączone do instalcji co da Ci do 50% oszczędności - sprawdzone. nie pchaj się w DCP. koszt podobny a efekty gorsze.

RAPczyn
31-10-2003, 21:47
wszystkie sposoby na oszczędność są drogie - rekuperatory, pompy [...]
No i oczywiście zastosuj kolektory słoneczne i na to już nie żal pieniędzy...

Hmm, a kolektory są niby tanie? Z tego, co się orientuję (może za słabo) to, to właśnie jest drogieeee. Nawet ich sprzedawca nie zaprzecza : :wink: Liczyłeś, czy to się opłaca, zwraca, po jakim czasie? Z wyliczeń w którymś z Muratorów wynika, że się zwraca dłużej niż wyynosi czas życia kolektora.


Bez przesady, kolektory sloneczne sie zwracaja a tym szybciej im wiekszy pobor cieplej wody. Rekord jaki znam ja to 1,5 ROKU w hotelu w niemczech 150 osobowym. Trzeba pamietac,ze jezeli mamy np.: duza nadwyzke energii to mozemy ja odsprzedac sasiadowi - tak jest robione (w trakcie kladzenia rur do sasiada) w siedzibie PARADIGMY Polska w Dabrowie Gorniczej. Trzeba trafic tylko dobrego sasiada.

skoczek
31-10-2003, 21:49
do RAFI27 polecam kominek z płaszczem wodnym. ustrojstwo włączone do instalcji co da Ci do 50% oszczędności - sprawdzone. nie pchaj się w DCP. koszt podobny a efekty gorsze.
PS jeżeli chodzi o kolektory próżniowe nie daj się skusić, lepiej zamiast tego dokupić dodatkowo jeden kolektor płaski efekt ten sam a oszczędności dużę, są polscy producenci którzy dają 10 lat gwarancji

bilbo
31-10-2003, 21:57
... w hotelu w niemczech 150 osobowym. Trzeba pamietac,ze jezeli mamy np.: duza nadwyzke energii to mozemy ja odsprzedac sasiadowi ...

:-)
O.K. ale zejdźmy na ziemię.
Nie wiem, jak długo dobry sąsiad będzie nadal dobrym sąsiadem, jeżeli będziemy mu odsprzedawać ciepłą wodę :wink:
No i skupmy się na 2 góra czterech osobach, a nie 150-ciu.

Jak wtedy wyglądają kalkulację? Pytam ze szczerego zaciekawienia tym tematem. Jakie są koszty związane z instalacją c.w. na kolektorach?

RAPczyn
31-10-2003, 22:15
Po co sie kupuje sie kolektory sloneczne? Odp: aby oszczedzac srodowisko naturalne. Trzeba zdac sobie sprawe z tego, ze wieszkosc kolektorow slonecznych (plaskich) jest pokryta absorberem ktorym jest tlenek czarnego chromu - bardzo trujacy. Trzeba sobie uswiadomic, ze za nascie lat gdy nasze dzieci beda dorosle i taki kolektor dokona zywota bedzie problem z utylizacja tegoz czarnego chromu. Kolektory PARADIGMY sa takie drogie (i ogolnie produkty tej firmy) poniewaz jest tam masa tachniki, mysli ludzkiej, olbrzymie laboratoria pracuja nad udoskanalaniem produkcji i produktow.

Abstrakcja - Kolektory plaskie - dobrze sa tanie ale jezeli chcemy zeby bylo jeszcze taniej to mozna na dachu postawic pomalowany na czarno garnek i tez sie nagrzeje :evil: :x :roll: :wink:


Jezeli chodzi o kolektory wakum-rurowe, roznia sie rurami. Inne firmy stosuja przejscie miedzi przez szklo - takie polaczenie musi "puscic" po pewnym czasie - rozny wspolczynnik rozszezalnosci materialow. Sa firmy ktore kupuja rury z Paradigmy gdzie niema przejscia miedzi przez szklo tylko jest cos w rodzaju termosu.

Najwazniejsza zaleta kolektorow wakum-rurowych jest izolacja. Izolacja jest proznia a w plaskich izolacja jest np.: styropian, welna.

RAPczyn
31-10-2003, 22:38
:-)
O.K. ale zejdźmy na ziemię.
Nie wiem, jak długo dobry sąsiad będzie nadal dobrym sąsiadem, jeżeli będziemy mu odsprzedawać ciepłą wodę :wink:
No i skupmy się na 2 góra czterech osobach, a nie 150-ciu.

Jak wtedy wyglądają kalkulację? Pytam ze szczerego zaciekawienia tym tematem. Jakie są koszty związane z instalacją c.w. na kolektorach?

http://duel.home.pl/cgibin/shop?info=11100001&sid=2b91122e



Przylkadowy pakiet solar (dzienne zapotrzebowanie wody 45st do 120litrow) CPC 32 Allstar, 3,5m2, 2..3 osoby, SUNNY 300L = 2800Euro x 4,65PLN = 13020 PLN

Koszty roczne za ciepla wode zalozmy ok. 1302PLN

Wychodzi, ze po ok.10lat wychodzimy na zero. Moglem sie pomylic co do wielkosci kosztow za ciepla wode. Przy zalozeniu,ze slonce pokryje zapotrzebowanie w 100% - w rzeczywistosci jest to okolo 70%.
Wypadalo by jeszcze napisac,ze odciazenie srodowiska od szkodliwych substancji wynosi przykladowo, przyCPC o powierzchni 4,7m2, rocznie ok. 1,2kg dwutlenku siarki, 0,7kg tlenkow azotu i okolo 1000kg dwutlenku wegla.


W Lodzi jest jakas duza instalacja solar (plaskie) gdzie zwrot kosztow jest planowany po 22latach a tamte kolektory maja zywotnosc lat 20.

bilbo
31-10-2003, 23:24
No właśnie RAPczyn. Dzięki za szczerą odpowiedź.
Oczywiście miło nie truć środowiska, ale to trochę droga sprawa. I raczej nie ma nic wspólnego z tematem tego wątku - przypominam Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wygląda na to, że na kolektorach w przeciętnym domku jednorodzinnym najłatwiej jest stracić.

pozdrawiam
Robert

RAPczyn
01-11-2003, 09:07
Wygląda na to, że na kolektorach w przeciętnym domku jednorodzinnym najłatwiej jest stracić.

pozdrawiam
Robert


I tu sie nie zgodze :wink: zeby nie stracic trzeba ... dobrze wybrac.

Pozdrawiam.

Lits
01-11-2003, 09:54
Witam,
RAPczyn wydaje mi się, że popełniasz duży błąd w obliczeniach.
Chodzi mi o to, że przy obliczaniu zwrotu inwestycji nie bierzesz pod uwagę faktu, że aby mieć kolektory trzeba zainwestować ok 13 Tzł (pytanie czy ten koszt obejmuje także montaż?). Jeżeli taką sume ulokuję na lokacie ( ok 4-5% rocznie gwarantowane) to w takim razie zwrot nastąpi nie po 10 lecz po 20 latach. I co najważniejsze mamy nadal do dyspozycji kwotę 13 Tzł.Pytanie jaki będzie stan techniczny kolektorów po 20 latach? Może będą się nadawały tylko do utylizacji?
Takie liczenie moim zdaniem jest niezbędne.
Uzyskane odsetki od inwestycji wydłużają okres zwrotu inwestycji przy takim toku rozumowania.

Pozdrawiam

01-11-2003, 12:42
Lits
100% racji
mnie wyszlo za prozniowe i cały system 15tys dla 4 osob, i patrzac na to z chłopskiego pkt. widzenie za 15 tysiakow z uzyskanymi odsetkami mam grzania a grzania (zanim mi sie to zwroci beda juz lepsze technologie i pewnie duzo tansze) tak ze doszedlem do wniosku ze jedynie kto na tym zyska to producent kolektorów :)

pzdr
artur
ps. ja mam w planach (juz nie dalekich kominek z płaszczem wodnym) bo sama bańka z propanem by mnie zrujnowała :)

piotrek
02-11-2003, 12:29
Te wasze ceny produktów to jakiś kosmos , ja za zbiornik 500l ,5 szt kolektorów słonecznych ( razem ok 9 mkw ) montaż na dachu zapłaciłem ok 10000 zł . Połącznie miedzy kolektorem , a zbiornikiem i automat sterujący pompką zrobiłem sam , kolektor nie jest próżniowy tylko zwykły płaski ( bachus).
Co do czasu zwrotu inwestycji to sie nie wypowiem , zrobiłem kolektor bo chciałem go mieć , gdy w lato słońce paliło jak na patelni , a ja do umycia się musiałem grzać wodę , piecem lub grzałką to szlag mnie trafiał ( sami widzicie że to bez sensu ) teraz w lato wszystkie urządzenia grzewcze śpią ( oprócz kolektora ).
Natomiast wydaje mi sie bez sensu kupować kolektor lepszy o 20% a droższy o 200% , nie wierzę żeby jakikolwiek kolektor dawał temperaturę powyżej 20 Stc 20 grudnia ( jak ktoś ma to chętnie obejrzę ).
Piotrek

Jezier
02-11-2003, 13:55
Przylkadowy pakiet solar (dzienne zapotrzebowanie wody 45st do 120litrow) CPC 32 Allstar, 3,5m2, 2..3 osoby, SUNNY 300L = 2800Euro x 4,65PLN = 13020 PLN

Koszty roczne za ciepla wode zalozmy ok. 1302PLN

Wychodzi, ze po ok.10lat wychodzimy na zero. Moglem sie pomylic co do wielkosci kosztow za ciepla wode. Przy zalozeniu,ze slonce pokryje zapotrzebowanie w 100% - w rzeczywistosci jest to okolo 70%.


RAPczyn. Na przygotowanie 120 litrów ciepłej wody o temp. 45 stopni potrzeba 5kWh energii. Roczne koszty to:
Dla gazu ziemnego (15gr/kWh) - 273 zł
Dla propanu (26gr/kWh) - 474 zł
Dla prądu taryfa nocna (20gr/kWh) - 365 zł
Dla prądu taryfa dzienna (40gr/kWh) - 730 zł
Nawet po 20 latach nie wychodzimy na zero grzejąc wodę najdroższym prądem. Ale gdybym miał zbędne 20 tys to kupiłbym sobie kolektory próżniowe bo ładnie wyglądają. :wink:

RAPczyn
02-11-2003, 16:24
Z zestawu ktory mam ja, 30.10.2003 kolektor zaladowal 12kWh (dzienny uzysk energii z kolektora) w zbiornik 300L do godziny 15:00 (i pompa caly czas ladowala 0,5kW - momentalna moc kolektora). Pamietajmy ze ceny za energii beda rosly a zloza sie wkoncu wyczerpia, poza tym domu nie buduje sie na lat 20 tylko na dluzej.

Fakt, wygladaja ladnie :D

piotrek
02-11-2003, 17:30
Przepraszam jeśli się mylę , ale ktoś kto udaje profesjonalistę powinien odróznić jednostki mocy od jednostek energii
12 kW to nie to samo co 12 kWh, jeśli mówimy o energii to są kWh , a jeśli mówimy o mocy to są kW , zresztą co ja będę fachowcom tłumaczył .Ale dalej uważam że kupowanie bardzo drogich kolektorów jest bez sensu , nawet jesli ładnie wyglądają.
Piotrek

RAPczyn
02-11-2003, 18:01
Przepraszam ale sie pomylilem przy klepaniu w klawiature :oops: dzieki,ze zauwazyles.

rafi27
03-11-2003, 07:50
Dzięki Wam za wszystkie rady. Trochę dyskusja zeszła na temat solarów. Pytanie jak to współpracuje z kotłownią olejową w ziemie i w okresach przejściowych. Jeżeli w chwili obecnej słońce nie pokrywa zapotrzebowania na ciepłą wodę to czy istnieje automatyka włączająca i wyłączająca kocioł olejowy. Ja będę miał w domu podłogowe ogrzewanie wodne więc piec i tak będziem musiał chodzić. Ale w lecie oczywiście ma to sens.
Czy pompa ciepła może zapenić ciepło również dla podłogówki??

RAPczyn
03-11-2003, 08:52
Nizej sa Kombi Pakiety CPC/OPTIMA do c.w.u. i wspomagania centralnego ogrzewania - dla obcego kotla (nie PARADIGMY). Inny zbiornik, automatyka, dodany 1 lub 2 kolektory - w prownaniu z pakietami tylko do c.w.u.

http://duel.home.pl/cgibin/shop?show=16200000&sort=id&sid=4134ef04

Tak wyglada zbiornik OPTIMA w przekroju:

http://www.duel.home.pl/rapczyn/zbiornikoptima.gif

a tak tylko do c.w.u.:

http://www.duel.home.pl/rapczyn/sun2.jpg



Jezeli chodzi o dzialanie kolektorow w zimie i w okresach przejsciowych to tu jest wlasnie wyrazna przewaga kolektorow wakum-rurowych nad plaskimi.

Honorata
03-11-2003, 14:07
wracając do tematu wątku to mamy w planach:
-dobrze ocieplony i zaizolowany dom
-kominek z DPG
-rekuperator
-solar płaski do podgrzewania wody
-ogrzewanie elektryczne (konwektory + podłogówka)


Nie sadzę, żeby koszty ww. urządzeń były wyzsze od tzw. tradycyjnej kotłowni i CO. A taki zestaw słoneczny do podgrzewania wody wraz ze zbiornikiem 300l kosztuje w Hewalexie do 5 tys zł.

KP
03-11-2003, 19:17
Czy pompa ciepła może zapewnić ciepło również dla podłogówki??
Pompa ciepła jest najbardziej wydajna współpracując właśnie z podłogówką

msobanie
03-11-2003, 21:25
Witam,
Powiedzcie mi, ilu z Was buduje dom na kredyt?
Pomnóżcie więc koszty x 1.5 (średni koszt kredytu) i dopiero wtedy szacujcie ewentualne korzyści z danego urządzenia.
Przykład: pompa ciepła, koszt pompy + niezbędne akcesoria + robocizna - w sumie wychodzi ok. 45 tys. Dodajemy koszt kredytu ok. 20 tys. (lekko licząc). Wychodzi razem 65 tys.
Opcja druga: instalujemy kominek + grzejniki konwekcyjne. Najdroższy jest w sumie kominek (ale i tak chcemy go miec) - koszt ok. 5-6 tys (razem).
Jesteśmy do przodu ok. 60 tys. Co można za to zrobić? Niektórzy potrafią za tyle pieniędzy wybudować cały dom, inni pół stanu surowego.
Nieważne.
Ważne jest to, że trzeba sprawę rozpatrywać całościowo jak zwykłą inwestycję finansową.
Chciałbym mieć niższy kredyt o 60 tys, nawet kosztem wyższych kosztów ogrzewania lub też pracy własnej (można policzyć ile w ten sposób "zarobimy" - przez dokładanie do "pieca").
Pozdrawiam
Mirek
PS. Nie namawiam abolutnie na ogrzewanie prądem, chociaż mój kolega za zeszły sezon (ostra zima!) zapłacił 2800 PLN. Ogrzewane było 100 m2 (połówka bliźniaka to fakt), 2 piętra. Dom dobrze ocieplony.

bilbo
03-11-2003, 21:45
Witam,
Powiedzcie mi, ilu z Was buduje dom na kredyt?...


A jeżeli nie budujecie na kredyt, to wcale nie należy liczyć inaczej. Conajmniej tyle samo ile wynosi % kredytu hipotecznego można zarobić z ulokowanego nadmiaru gotówki w różnych lokatach (fundusze inwestyczyjne, akcje itp.). Zamiast wydawać np. 60tys. na systemy typu pompa ciepła i kolektory słoneczne może lepiej kupić kawalerkę i ją wynająć. Pomyślcie.
Generalnie chodzi o to, że nie sztuka 'zaoszczędzić' na ogrzewaniu (tzn. płacić mniejsze rachunki) inwestując potężne pieniądze w instalacje.

04-11-2003, 12:18
Oczywiście generalnie to chodzi o to aby było miło i przyjemnie a cena i miejsce nie gra roli, to moja dewiza!

John
04-11-2003, 14:01
Ostatnio byłem na targach POLAGRA i tam odbyło się seminarium dotyczące budowy kolektora słonecznego we własnym zakresie. Nie stety na te seminarium nie zdążyłem :cry: , ale na isronach IBMER są odpowiednie linki dotyczące kolektorów słonecznych. Warto pomyśleć. www.ibmer.waw.pl/ecbrec/main.html

John
04-11-2003, 14:11
PS. oraz www.ibmer.waw.pl/ecbrec/downloads/ulotka.pdfch
A tak na marginesie, po co kominek z płaszczem wodnym. Czy nie lepiej kupić piec na drewno. Z tego co wie to taki piec ma niezłą sprawność no i odpowiedni system spalania (zagazowanie drewna), no i wsad drewna starcza na kilkanaście godzin. A czy kominek taki spala z zagazowaniem drewna, bo jak nie to tylko strata ciepła.

04-11-2003, 15:35
Albo sie jezdzi "Mercedesem" albo "samorobem"

bilbo
04-11-2003, 17:09
Oczywiście generalnie to chodzi o to aby było miło i przyjemnie a cena i miejsce nie gra roli, to moja dewiza!

Oczywiście Gościu, każdy ma swoją dewizę. Przeczytaj jednak najpierw temat, jaki temu wątkowi nadał rafi27. Skoro nie interesuje Cię oszczędzanie na ogrzewaniu, to może załóż własny wątek p.t. "Jak miło i przyjemnie wydawać swoje pieniądze".

pozdrawiam
Robert

Luna_tyk
04-11-2003, 17:21
Też analizowałem te wszystkie pompy ciepła, kolektory słoneczne etc. Skończyło się na kotle kondensacyjnym gazowym. I jakie mam koszty latem, gdy "kolektory pokrywają 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę" ? Otóż latem (też w kuchence gazowej) spalam gazu za całe 1,20 zł + VAT dziennie !!!!! (Czyli do 1 m3....)
A zimą i tak trzeba dogrzewać dom. Cały koszt gazu za rok od września 2002 do września 2003 wyniósł 2.150 zł.
Rzecz w przemyślanym projekcie i rozwiązaniach, a nie w technice XXI w.

bilbo
04-11-2003, 19:00
Właśnie!
Prawdopodobnie warto pomyśleć o tym już na etapie projektu. Zastosować rozwiązania typowe dla domów pasywnych - dużo okien od południa, najlepiej wcale od północy, pomieszczenia buforowe osłaniające ściany ogrzewanych pomieszczeń - zwłaszcza od północy. Do tego centralne umieszczenie kominka. Inne pomysły....? może ktoś coś wymieni?
U nas niestety raczej nie pomyśleliśmy o tym wszystkim. Od północy mamy mnóstwo okien, od południa prawie wcale :-) - tak wyszło. Jednak salon z oknami od północy (mamy też duże od zachodu) też ma swoje zalety. Można latem utrzymać w nim chłód bez ogranicczania naturalnego oświetlenia. Że zimą będzie trudno ogrzać? Cóż podobnie jak to napisał wyżej Gość - najważniejsze, żeby było miło i przyjemnie. Próbujemy skupiać się na tym gdzie można zarobić, a nie gdzie zaoszczędzić :-)

pozdrawiam
Robert

Jayer
04-11-2003, 19:31
Czolem!

Moj plan na oszczedzanie na ogrzewaniu jest taki:
1) Kominek + DGP
2) Piec na granulat trocinowy (tzw. pelety) z automatycznie przelaczajacym sie CWU (z ogrzewania piecem na elektryke).
3) W miare dobrze ocieplic domek :-)

A reszte instalacji robie tradycyjna, czyli grzejniki troche podlogowki. Wyliczylem, ze wraz z drewnem do kominka powinienem sie zmiescic w 2500 pln na sezon. Nie liczylem energii elektrycznej po sezonie.


Pozdrawiam

bilbo
04-11-2003, 20:17
U nas ma być tak:
... kominek + Dystrybucja Gorącego Powieterze odbywająca się kanałami wentylacji ...
... wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła + GWC
... jako uzupełnienie elektryczna podłogówka, zasilana z II taryfy i z możliwością akumulacji ciepła (wylewka ok9cm)

Mamy nadzieję, że taki zestaw okaże się dobrym połączeniem przyjemnego z pożytecznym (czyt: oszczędnym)

kominek:
Jak wszelkie źródła donoszą najtaniej grzeje się drewnem, więc dopóki tylko nie opanuje nas lenistwo kominek będzie przyjemnie strzelał ogniem :-) a dom będzie ogrzewany w najtańszy z możliwych sposobów. Będzie więc tanio i przyjemnie.

wentylacja z reku + GWC:
Bazując na i tak koniecznym dla DGP (przynajmniej w części) i niedrogim systemie rur i nawiewów dodajemy centralkę (ok 3000pln), która rozwiązuje kwestię wentylacji całego domu oraz odzysku ciepła (wbrew temu, co Roose napisał wyżej oszczędza się chyba znacznie więcej niż tylko kilkaset watów w sezonie) - zaletą jest nie tylko oszczędność, ale i komfort (świeże powietrze w domum, brak problemów z wilgocią oraz brak mroźnych nawiewów).
Dodatkowo Gruntowy Wymiennik Ciepła za koszt kilkunastu metrów rury PCV oraz wykopu pod nią daje nam nieco oszczędności na wstępnym podgrzewaniu nawiewanego powietrza w zimie oraz chłodny nawiew latem.
Znów mamy więc trochę oszczędności na ogrzewaniu i trochę przyjemności za cenę dodatkowych nakładów.

Elektryczna podłogówka:

Tania w instalacji jest conajmniej porównywalna w eksploatacji w porównaniu z gazem z butli. (gazu ziemnego u nas na razie NIET) W tym układzie ma pracować automatycznie wtedy, gdy nie ma kto palić w kominku (wyjazd lub lenistwo :-) ) Dzięki prostej sterowalności (tygodniowo programowany sterownik w każdym pokoju) może utrzymywać żądane temeratury w poszczególnych pomieszczeniach, podgrzać dom, zwłaszcza łazienki nad ranem, gdy kominek opadł z sił itp. Ponadto daje przyjemną ciepłą podłogę.
Tutaj oszczędność jest w instalacji, a za przyjemność urlopu od dokładania do kominka będzie trzeba coś niecoś zapłacić za prąd (uważam jednak, że i tak mniej niż za lpg z butli).

rafi27
04-11-2003, 20:48
Dzięki za wszystkie posty. Popa dziepła jest może i ekologiczna, ale jeszcze za droga. Za 30 tys jakie mi zaostanie po zakupie kotłowni z pełnym ekwipunkiem mogę bardzo duuuzzzooo zrobić w moim domku. To 50% wykonczenia domku. Pozostanę chyba przy moim rozwiązaniu.

bilbo
04-11-2003, 21:27
Rafi27 nie chcę Cię bynajmniej do niczego namawiać, ale rozważ jeszcze raz ten olej opałowy w połączeniu z kominkiem. Jak pisałem wyżej, my wybraliśmy jako uzupełnienie kominka elektryczną podłogówkę.
Wiele zależy od Twojego stylu życia i potrzeb, więc musisz to sobie sam przeliczyć.
W skrócie ja to widze tak:
zalety oleju opałowego:
- obecnie niższa niż w przypadku prądu cena za 1kWh
-- trochę niższa (ok.20% zdaje się - ja bym pominął, jeśli o mnie chodzi) od II taryfy
-- znacznie niższa o I taryfy
- możliwość łatwego przejścia na tani gaz ziemny
- możliwość taniego jeżdżenia autem typu Mercedes 123, 124 D :-)

wady oleju opałowego:
- sporo 'słuchów' o planowanych podwyżkach akcyzy itp., a nawet bez tego wciąż skrobiące się w górę ceny ropy
- wyższe koszty instalacji
- kotłownia ze zbiornikiem zajmująca miejsce
- konieczność zapłaty przed zużyciem (dużej ilości) energii, no i pamiętania i zajmowania się dotankowaniem

zalety elekt. podłogówki:
- bardzo niskie koszty instalacji
- łatwe sterowanie temp. w każdym z pomieszczeń (czyli dodatkowe źródło możliwych oszczędności)
- ekonomiczny sposób grzania od dołu (może być z 10-12% oszczędności)
- przyjemna, ciepła podłoga w całym domu
- mniejsza awaryjność niż systemu zbiornik-piec-rury z wodą-grzejniki z wodą
- brak grzejników w pokojach

wady elekt. podłogówki:
- konieczność dostosowania się do bardziej opłacalnej II taryfy, w tym również z grzaniem c.w.
- nawet w II taryfie nieco droższe grzanie

Zwróć uwagę, że w systemie kominek+coś to ile zaoszczędzisz na grzaniu olejem a nie prądem zależy od tego jak intensywnie będziesz palił w kominku. Jeżeli planujesz naprawdę oszczędzać, czyli ogrzewać głównie drewnem, wtedy ogrzewanie typu olej czy prąd będzie miało niewielkie pole do popisu. W takiej sytuacji większe inwestycje na ogrzewanie olejowe mogą się bardzo długo zwracać, albo nie zwrócić się wcale.

P.S.
To tylko moje uwagi do przemyślenia w tym konkretnym przypadku.
Nie rozpętujmy tu może dyskusji na temat wyższości czy słabości prądu.
Wiele już na ten temat napisano w wątkach:
Ogrzewający elektrycznością WYSTĄP !!! (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14712)
No i raz jeszcze - gaz czy prąd?? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=7513)
i innych (http://murator.com.pl/forum/search.php)
pozdrawiam
Robert

Szaruś
05-11-2003, 07:42
Chciałbym dorzucić jeszcze, że aby oszczędzać na ogrzewaniu to dom musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale i szczelny, aby powietrze nie "przeciekało" przez nieszczelności domu. Niemcy robią specjalne testy szczelności (przy różnicy ciśnień na wewnątrz i zewnątrz domu wymiana powietrza przez nieszczelności nie może być większa od 0,6/h). Więcej tutaj (http://www.luftdicht.de).

05-11-2003, 18:33
Zbyt szczelny dom grozi uduszeniem ... :o

HenoK
05-11-2003, 18:42
Zbyt szczelny dom grozi uduszeniem ... :o
W tym wypadku chodzi o likwidację niekontrolowanych nieszczelności i zastąpienie ich wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła w rekuperatorze.
W domu z wentylacją grawitacyjną nieszczelności nie da się uniknąć

Szaruś
05-11-2003, 20:10
No tak, wentylację mechaniczną to też miałem na myśli, tylko zapomniałem dodać, bo wydawało mi się to takie oczywiste.

Leszek 33
14-11-2003, 18:17
Kotły na pelety to przyszłość obecnie w kraju powstaje program ekologiczny - plantatorzy wierzby , producenci pelet , dystrybutorzy kotłów spalajacych pelety . Dobry kocioł to zasyp na trzy , cztery dni!!!
Jednym z takich dostawców kotłów jest firma Ekoszok zabacz
www.ekoszok.szczecin.pl , chętnie doradzą

14-11-2003, 18:25
Jestem obecnie (ciągle) na etapie planów i przymiarek. U mnie w gminie nie ma gazu. zdecydowałem się na ogrzewanie olejem opałowym. Dodatkowo planuję komiinek z DGP aby organiczyć koszty i zużycie oleju. Czy znacie jeszcze jakieś inne sposoby ograniczenia kosztów ogrzewania. Dużo słyszałem o rekuperatorach, pompach ciepła, ale powiem szczerze nie bardzo wiem na jakich zasadach to działa i jak można to dopasować do moich planów. Wszytskim serdecznie dziękuję za pomoc.
Jeśli myślisz o tanim grzaniu to poszukaj kotła np na drewno.Tu akurat polecam poszukać takiego kotła żebyś mógł oprócz drewna palić również inne paliwa stałe.
Zapraszam na stronę www.ekokotly.com.pl

Wojtonos
14-11-2003, 18:56
Moje zdanie na temat solarów zmieniło się diametralnie po tym jak zobaczyłem u znajomego "instalację solarową" domowej roboty.

Kumpel wystawił na dach przykryty czarną papą kilkadziesiąt metrów węża PE do wody i co?

I niezłe jaja. W lecie dawało mu to tyle ciepła, że sami byście się zdziwili.

Inwestycja tania, na zimę ściąga węża na strych i kłopot z głowy.

Ja zrobię tak samo, a ponieważ mam już regulator sterowania pompą pod wpływem zadanej różnicy temp. na dachu i w zbiorniku, to nawet będę miał automatykę!!!!!!
8) 8) 8) 8) 8)

I pamiętajcie "samoroby" są śmiesznie tanie, często działają nie gorzej od oryginałów i nie żal jak się zepsują, albo nie działają tak jakbyśmy to sobie wyobrażali.

Teska
15-11-2003, 08:38
Leszek 33

przeciez to chyba Twoja firma " Ekoszok" :lol:

Pozdrawiam

15-11-2003, 13:26
Kochani. Ja też chciałem kiedyś podłogówkę elektryczną. Zrobiłem kalkulację kosztów inwestycyjnych i zbladłem. Mnie wyszło ok. 2000 złotych za 200 m2. To chyba bajki o niskich kosztach inwestycji. Jak się pomyliłem to powiedzcie jakie są Wasze koszty instalacji podłogówki elektrycznej i nie mówcie ze są niskie, tylko ile konkretnie? Wyjaśnijmy to
Waldek.

15-11-2003, 13:28
Oczywiście 20000 zł.
Waldek

bilbo
15-11-2003, 18:26
Z tego, co ja wiem, 10 kabli po ok 1,5kW, czyli razem 15kW kosztuje ok. 2,5 do 3 tys. PLN.
Co jeszcze jest potrzebne do podłogówki?
Sterowniki. Jeden ok 180pln. Jeżeli zrobić to porzadnie do każdego pomieszczenia to kilka ich wyjdzie. Każdy sobie może policzyć. W każdym razie 10 szt. to 1,8 tys. PLN (a jeżeli ktoś szuka oszczędności może dać mniej sterowników, wszakże c.o. wodne korzysta z jednego takiego i ew. głowic na grzejnikach, sa też prostzsze sterwoniki do elektryki po 48pln/szt.)
Wciąż dość daleko tu do 20 tys. PLN.
Jak Ty Waldek robiłeś tą kalkulację kosztów???
Czy tam nie były aby maty grzejne? Albo cokolwiek z firmy Davi? Ja w Davi rozmawiałem tylko o cenach sterowników i szybko uciekłem

pozdrawiam
Robert

23-11-2003, 18:17
Wojtonos napisał

I pamiętajcie "samoroby" są śmiesznie tanie, często działają nie gorzej od oryginałów i nie żal jak się zepsują, albo nie działają tak jakbyśmy to sobie wyobrażali.

Dodam jeszcze że w Austrii działa 42 000 kolektorów słonecznych zrobionych we własnym zakresie. Jak oni potrafią to my chyba też, oczywiście trzeba mieć jakieś pojęcie o budowie kolektora i smykałke do masterkowania.

wlowik
23-11-2003, 20:56
Samorobny kolektor "słoneczny" działał na jachcie na wczasach w 86r, a zbudowany był z wymiennika ciepła starej Radzieckiej lodówki, nożnej pompki wody, kilku metrów rurek odpowietrzenia zbiorników i krawatów do wieszania... System był mało wydajny i kapryśny. Jak wiało, to woda była słabo ciepła, "panel" przeszkadzał , ale wodę do mycia garów zagrzewał...
To mi podsunęło inny pomysł. Na jachcie jest więcej wiatru niż słońca, więc trzeba go złapać w turbinę wiatrową i zamienić na prąd, a prądem zasilać grzałkę bojlera... Grzałka nie wymaga stałego napięcia, nie trzeba więc regulatorów, prostowników itp.
bilbo - podobnie kombinuję, tyle że u mnie zamiast kabli - rurki z wodą. A wodę mogę zagrzać w turbokominku, olejem opałowym, elektrycznie, solarnie, ew. pompą ciepła. Co do DGP to mam przykre doświadczenia i nie zastosuję go.

bilbo
23-11-2003, 21:14
Też myślałem o kominku z płasczem czy rusztem wodnym. Trochę jednak zniechęciły mnie ceny takich wkładów, a wieści o mniejszej mocy wkładu, kłopotach z użytkowaniem i stopniu skomplikowania całego systemu dopełniły dzieła zniechęcenia. Potem wyobraźiliśmy sobie dom bez gazu, rurek i grzejników z wodą i tak się już do tej wizji przyzwyczailiśmy, że nie chcemy inaczej.

24-11-2003, 09:41
Myślę, że % zużycia energii na przygotowanie ciepłej wody jest bardzo znikomy w prównaniu do ilości energii potrzebne do ogrzania domu (woda jako nośnik ciepła). Więc ja skoncentruje się na ogrzaniu domu kominkiem. Ciepła woda niech pozostanie w zasobniku.
Pozdr
Rafi27

24-11-2003, 19:16
Myślę, że % zużycia energii na przygotowanie ciepłej wody jest bardzo znikomy w prównaniu do ilości energii potrzebne do ogrzania domu (woda jako nośnik ciepła). Więc ja skoncentruje się na ogrzaniu domu kominkiem. Ciepła woda niech pozostanie w zasobniku.
Pozdr
Rafi27

Wszystko zależy od jakości ocieplenia domu. W dobrze ocieplonym domu proporcje mogą się odwrócić

NOTO
24-07-2004, 17:10
Myślę, że % zużycia energii na przygotowanie ciepłej wody jest bardzo znikomy w prównaniu do ilości energii potrzebne do ogrzania domu (woda jako nośnik ciepła). Więc ja skoncentruje się na ogrzaniu domu kominkiem. Ciepła woda niech pozostanie w zasobniku.
Pozdr
Rafi27

Wszystko zależy od jakości ocieplenia domu. W dobrze ocieplonym domu proporcje mogą się odwrócić

No chyba lekko przesadziłeś. Dla normalnej rodziny 3 osobowej mieszkającej na 120 m2 - koszty ogrzewania sa zdecydowanie wyższe.

BK
24-07-2004, 17:28
RAPczyn, a dlaczego mówisz tylko o próżniowych kolektorach? My myślimy o zwykłych płaskich - 3 sztuki po ok. 1300 (ok) każda powinny pokryć co najmniej 90% zapotrzebowania na cwu od kwietnia do września, poza tym sezonem odpowiednio mniej, ale nawet jeśli w zimie będzie to 20% to zawsze coś.
Oferuje je makroterm.
My nastawiamy się na kominek z płaszczem, do tego dobry, ale niekoniecznie z najwyższej półki piec (np. Ulrich) kolektory o których mówię i zbiornik z gazem (mam nadzieję że głównie do gotowania). Powinno być OK.
Będzie też reku.
Całość wstępnie oceniamy na max 25 tys plus reku, ale mam nadzieję że z tej ceny zejdziemy.
Przy oszczędnościach wynikajacych z ogrzewania kominkiem powinno się szybko zwrócić.
Oprócz tego oczywiście dobrze wybudowany i ocieplony dom, bez mostków termicznych, ale to chyba podstawa, zapewniająca wydajność każdemu rodzajowi ogrzewania ...

jeżyk
24-07-2004, 22:04
Sytem solarny prawidłowo zaprojektowany powinien pokryć 50-60% zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u. (latem nie można dopuścić do nadwyżek energii) Im większy stopien pokrycia tym niższa sprawność układu.
Moim zdaniem (obliczałem to dość dokładnie) kolektory renomowanych firm (drogie) nie zwrócą się nigdy, tańsz (krajowe) może po kilkunastu latach. Mowa o taniej energii słonecznej to bajka.

RAPczyn
25-07-2004, 09:16
RAPczyn, a dlaczego mówisz tylko o próżniowych kolektorach?

Gdy byliśmy na targach w PKiN (pomnik przyjaźni polsko radzieckiej) chyba w 1997 roku i wpadliśmy na firmę która robi kolektory próżniowo-rurowe. Wiedzieliśmy, ze to jest to o co nam chodzi i, że więcej szukać nie musimy. Firma ta z oferty paru modeli płaskich kolektorów praktycznie się wycofała, został jeden model 6m2. Obecnie jest w Polsce firma (również oferujemy), która kupuje rury próżniowe i robi własne kolektory też działające na zasadzie termosu.

prokopin
24-09-2011, 15:08
ja w tym sezonie dociepliłem cały dom wełną mineralną właśnie z myślą by zaoszczędzić trochę na rachunkach za ogrzewanie, ale tak sobie myślę właśnie czy by dodatkowo nie zainstalować kolektorów solarnych...?

bigrw
19-10-2011, 09:02
witajcie....widze że ostro tutaj promocja produktów solarnych idzie ....ale z tego co przeczytałem wszyscy chcecie oszczędzać kasę.....
wydając kasę rzędu 12000 zł zastanawiłbym sie czy warto pod wzgledem ekonomicznym.....gdyz 12000 zł podzielić przez 150 zł średni koszt podgrzania wody bojlerem elektrycznym (przyjmując średnią pewnie wyzszą bo jedni mniej płaca inni wiecej....) to wyjdzie że zwrot kosztów bedzie najkrótszym około 7 lat.....
w odniesieniu do tytułu założonego tematu, nalezy jasno powiedzieć że dzisiaj najtańszym paliwem jest drewno a potem wegiel....a z węgla miał....
i jesli brac tylko pod uwagę ekonomiczne aspekty ogrzewania to napewno kocioł na paliwo stałe....i bojelr do niego podłączony....będzie najlepszym wyjsciem dla oszczedzania....
co dosamych kosztów ogrzewania.....koszt ogrzania konkretnego domu jest trudno okreslić dokładnie, ale w przybliżeniu można....jesli znamy ilość ocieplaenia ...rodzaj okien ilość m2 i ilość m3 i jaki rodzaj warinat grzewczy jest wykorzystywany do rozprowadzania tego ciepła.....(najlepszym jest niskotemperaturowe....podłogowe....z tym chyba wszyscy sie zgodzą)
koszt ogrzania wody w lecie piecem na miał...50 zł miesiecznie.....wiec zwrot kosztów ogrzewania wody CWU przez kolektory za 12000 zł juz wydłuza się do 20-21 lat......natomiast mozna uzyskać ciepłą wodę w kolektorach znacznie tańszym kosztem.....wystarczy do istniejacej instalacji wpiąć się zrobić dwa zaory zamykające układ z pieca.....kupić pompkę....troszkę rury pex i zbornik przeponowy oraz grzejniki stalowe płaskie....pomalować je na czarno .....
koszt całej dodatkowej instalcji około 500 zł więc nakład zwróci sie juz w trakcie sezonu wykorzystującego taki sposób grzania CWU. i woda tez potrafi sie mocno ogrzać w takim kolektorze....a nastepnie ogrzac wodę w instniejacym bojlerze....
osobiscie na miejscu załozyciela tego tematu zrezygnowałbym z oleju opałowego....ale wybór nalezy do kazdego.....
natomiast nalezy rozważyć czy dodatkowe koszty poniesione na wykonanie zakup itp. dodatkowych instalacji.....jest ekonomicznie uzasadniony....
warto to policzyc....i sie zastanowic czy czasem nie warto zainwestować w lepsze ocieplenie.....itp.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów