PDA

Zobacz pełną wersję : Wytrzymałość stropu pod kominkiem...



mkzibi
30-12-2008, 20:03
Witam!

Mam następujący problem. Chcę postawić kominek na piętrze. Problem w tym że nie wiem czy czasami nie będzie on za ciężki i obawiam się czy strop wytrzyma.

Oto fakty:

1. Kominek Tarnawa 14kV waga 160 Kg
2. Obudowa kominka według producenta ok 300 kg
3. Plus ewentualna podstawa pod kominek rury itp. no liczmy 50 kg

Tak czy inaczej kominek będzie ważył lekko ok. 500kg albo żeby groźniej brzmiało 0.5 tony.

Jeśli chodzi o strop:

1. Strop mam lany żelbeton oczywiście standardowo 1.5kN/m2
2. Rozpiętość 7.5 m na 3.8 m
3. Grubość 14 cm
4. Zrobiony z betonu B15 i zbrojenia A111 i A0 (nie wiem co to znaczy przepisuję z projektu)
5.Zbrojenie fi 8 co 20 (tak jest w projekcie)

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć czy to wytrzyma obciążenie 0.5 tony na 1 do 2 m2.

Dodam tylko że kominek co prawda bedzie przy ścianie ale czy nie zacznie mi strop pękać? Jakie sa wymagania co do obciążenia takich stropów?

zezo
30-12-2008, 21:22
mkzibi
Nie rozwiążę twojego problemu, musi się wypowiedzieć projektant, budowa kominka w twoim przypadku wymaga fachowej wiedzy, zastanowił mnie ciężar obudowy kominka, jak piszesz

Obudowa kominka według producenta ok 300 kg
tak oceniam swoją obudowę, wykonana z betonu komórkowego ale tak na moje oko to pewnie nie waży więcej jak 100 no może 130 kg, oczywiście jak jest wykonana z litego kamienia to pewnie może tyle ważyć ale może warto się zastanowić nad jakąś lżejszą konstrukcją ?

jacekp71
30-12-2008, 22:03
pol tony nacisku na metrze kwadratowym nie brzmi stabilnie ;-)
no i mnie rowniez zastanawia te 300kg obudowy ....
podstawa z BK i zabudowa z plyt GK to max. kilkadziesiat kg, nawet wykonczona z elementami kamienia nie przekroczy 100-150kg,

Daga&Adam
30-12-2008, 22:22
pol tony nacisku na metrze kwadratowym nie brzmi stabilnie ;-)

Ja powiem tylko tyle, ze na "standardowych" stropach ludzie stawiaja palety materialow budowlanych - waga powyzej 1t na powierzchni 1m2, jeden obok drugiego, na jeszcze nie zwiazanym betonie (po 14 dniach kiedy ma pewnie te 80% wytrzymalosci) i nic sie nie dzieje, a stropy byly liczone na wytrzymalosci rzedu 150-300kg :-)

Nie zebym to pochwalal, czy namawial do tego samego.. Ale pamietajmy, ze projekt projektem, a praktyka praktyka ;-)
pozdr.

jacekp71
30-12-2008, 23:01
skad wiesz, ze nic sie nie dzieje ?

Daga&Adam
30-12-2008, 23:39
skad wiesz, ze nic sie nie dzieje ?

Bo te chaupy stoja dalej i pewnie postoja jeszcze 100 nastepnych lat ;-)
pozdr.

Bigbeat
31-12-2008, 01:01
Tak, napewno stoją. A że w niektórych gdzieś na ścianie czy na stropie jakaś rysa się pojawi - to przecież nie od tego, bo po prostu budynek osiada, prawda?

Tak sobie ludzie budują za ostatnie pieniądze, starają się, żeby było dobrze, cieszą się, a potem całe to staranie przechodzi w normalną, pękającą bylejakość - no bo przecież u Zdziśka nic się nie stało, jak paletę postawił, to u nas też się nie stanie...

To tak jakby wymnalować pięknie pokój, równiutko, do linii - a potem poobijać go przy wstawianiu mebli.

beton44
31-12-2008, 04:13
ech życie życie

znowu ciężar w kg /kilogramach masy/ :(

JanuszC
31-12-2008, 07:18
ech życie życie

znowu ciężar w kg /kilogramach masy/ :(
Gdybyś fachowcowi który Ci buduje dom powiedział że siła jaką wywarł na strop wyrażona w Niutonach spowodowana przemieszczeniem ładunku palety cegieł z poziomu gruntu na poziom stropu przekracza dopuszczalne obciążenie stropu to .............
Proszę o dokończenie.

Daga&Adam
31-12-2008, 09:27
Tak, napewno stoją. A że w niektórych gdzieś na ścianie czy na stropie jakaś rysa się pojawi - to przecież nie od tego, bo po prostu budynek osiada, prawda?


Ale nic sie nie pojawilo! Na scianach nic sie nie pojawi, bo co ma takie obciazenie stropu wspolnego ze scianami ? Sciany budowane ze standardowych materialow wytrzymuja przeciez obciazenia kilkukrotnie wieksze niz w domu jednorodzinnym. Z porothermu, czy gazobetonu mozna budowac kilkupietrowe budynki, wiec akurat pare ton na stropie nie zrobi na nich zadnego wrazenia :-)

To tylko taki przyklad, ja tego jak wczesniej pisalem wcale nie popieram - u siebie rozladowywalem po 5 tygodniach od wykonania stropu i tylko na miejsca podparte murem nosnym. Ale przyklad pokazuje, ze stropy monolityczne wytrzymuja znacznie wiecej, niz wartosci projektowe ;)

Autor pisze o kominku, ktory zapewne bedzie umieszczony tuz przy podporze, gdzie nosnosc jest jeszcze wieksza niz na srodku stropu..

A co z akwarystami, ktorzy w blokach stawiaja akwaria po 600-700l ? Przeciez to tez wazy prawie tone :)

Do autora - jak sie boisz to pomysl, jak rozlozyc ten ciezar na troszke wiekszy obszar - jakies dwa stalowe dwuteowniki i na nim posadowic cala konstrukcje i sam kominek? 700kg rozlozone na np 4m2 to juz ten strop na bank wytrzyma ;)

mkzibi
08-01-2009, 08:25
ech życie życie

znowu ciężar w kg /kilogramach masy/ :(
Gdybyś fachowcowi który Ci buduje dom powiedział że siła jaką wywarł na strop wyrażona w Niutonach spowodowana przemieszczeniem ładunku palety cegieł z poziomu gruntu na poziom stropu przekracza dopuszczalne obciążenie stropu to .............
Proszę o dokończenie.

Ostatecznie zdecydowałem że stawiam kominek. W zasadzie to będzie on ważył ok 300 - 350 Kg więc co to za strop który miał by nie wytrzymać ciężaru trzech ludzi lub porządnej szafy z ubraniami.

Poza tym przypomniałem sobie że niedawno jeszcze na tym stropie ponad rok leżało pod sam sufit pełno belek, które ważyły pewnie ponad tonę i nic sie nie stało wiec myślę ze niepotrzebnie rozdmuchałem sprawę.