PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie to najtańsze fundamenty ! ! !



jan_z_podwarszawy
31-12-2008, 14:07
Witam wszystkich serdecznie

chyba dojrzałem do wybudwania swego domu

na początku małe pytanie....

jakie są najtańsze możliwe do wykonania fundamenty.

Zakładając iż dom będzie parterowy, kwadrat o wymiarach 10x10m, dach dwuspadowy blachodachówka, ściany lekkie, np. BK36,6 , strop typu lekkiego.

Większość projektów, które przeglądam zakładają ławy o szerokościach od minimum 40cm do 100cm miejscami, a standardem jest 60cm. Czy nie ma jakiejś możłiwości wykonania tańszych fundamentów, może jakaś płyta nawierzchniowa, może jakieś pale, a może jakieś rozsądne fundamenty tylko obwodowe, ew. obwodowe z jedną ścianą wewnetrzną. Czy ściana fundamentowa szerokości 25cm musi mieć 25cm pod taki lekki domek, może wystarczy 20cm ?, czy jest jakaś alternatywa dla bloczków betonowych poza monolitem oczywiście. Czy zawsze muszą być ławy ?

zakładam, że ten domek na przeżyć 60 lat, po czym zostanie zburzony

Prosze o przybliżenie tematu, jak najtaniej i poprawnie oczywiście

a co wy na to gdybym pod domem zamiast fundamentów wylał płytę grubośći 20cm. Czyli zdejmuję humus, szaluję płytę, wkładam zbrojenie np. siatkę z drutu fi 8 o oczkach 15cm. Teoretycznie idzie mi 20m3 betonu, i z 500kg stali. Z tego co rozmawiałem ze znajomymi, to pod taki domek sama ilość betonu na same to ok. 20m3 + stal 300kg + 1000szt. bloczek + dużo prac ziemnych + dużo drogiej robocizny ! ! !

Piczman
31-12-2008, 14:51
Jak chcesz najtaniej to zrób wykopy tak na 1,2 m głębokości poszerzane dołem i wlej tam beton !
Tak kiedyś robiono i teraz tez tak robią niektórzy w moich stronach.

Jest taniej :D

Jeśli chodzi o płytę fundamentową lub ławy i mur z bloczków to szykuj ok. 15-20 tyś!

U mnie wyszło 25 tyś a dom 11x14.

PS. Czy budujesz dom na 300 lat czy na 60 to musisz Go zbudować dobrze i trwale, a najgorszym rozwiązaniem jest oszczędzać na fundamentach :o

Jak zaczynałem budowę to chciałem się zmieścić w 10 tyś z fundamentem :oops:

Raz przeżyłem szok i teraz już z górki :wink:

Pozdr.

m.k.k
31-12-2008, 15:09
Tania realizacja to zazwyczaj drogi projekt. Idziesz do architekta/konstruktora i zamawiasz projekt fundamentow dla Twoich warunkow, a nie standardowe. Musisz miec dobrze rozeznane warunki gruntowe (to kosztuje), i wykonany starannie projekt (dla odmiany kosztuje :D ). Idealem byloby miec umowe, ze jak znajdziesz rozwiazanie tansze p 10% ( w tonach betonu/stali/bloczkow) to ...

Wersja dla ambitnych tudziez z wlasciwymi zdolnosciami i nadmiarem czasu: idziesz do ksiegarni/bibliotek/ internetu/ lapiesz studentow, ktorzy chca pare groszy zarobic/ spedzasz kilka wieczorow nad zagadnieniami projektowania fundamentow, liczysz wersje wg ciebie najlepsza, idziesz z nia do uprawnionego konstruktora i kazesz przeliczyc i podpisac

jan_z_podwarszawy
31-12-2008, 15:33
wyliczyłem to sobie tak:


PŁYTA
.................................................. ..................................
KOPARKA 1500zł dzień pracy
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 pod płytę
STYROPIAN 4000zł 20cm FS20 pod płytę
BETON 8000zł 20m3 + pompa , płyta grubości 20cm
STAL 350KG 1110zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 8000zł
= 27 000,00

PEŁNE FUNDAMENTY
.................................................. ..................................
KOPARKA 3000zł dzień kopania, dzień zasypywania
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 do uzupełnienia
STYROPIAN 1800zł jakieś 9m3, gr 10cm pod jastrychem
BETON 11500 (ławy + chudziak + beton na zaprawy)
STAL 600KG 1900zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 10000zł
= 33 700zł

Różnica na poziomie prawie 7000zł

ale zastanawiam się czy nie zrobić tak płyty fundamentowej, żeby już nie dawać więcej jastrycha, więc różnica by sięgnoła 11 000zł . To już sporo jak na ekonomiczne budowanie

coulignon
31-12-2008, 15:47
płyta zdecydowanie lepsza i tańsza. Zajrzyj do mojego dziennika.
I tutaj:
http://forum.muratordom.pl/plyta-fundamentowa,t20852.htm

beton44
31-12-2008, 15:49
WKLEJAĆ RYSUNKI :o

wcześnie coś się zaczyna, zazwyczaj w lutym - marcu są takie problemy

uranos
31-12-2008, 16:00
proponuję jednak zastanowić się nad cięciem kosztów już na etapie fundamentów.

jest to etap domu, który jest raczej ciężki do poprawy.


a tu już od razu pytanie jak wykonać najtaniej
Są etapy na, których oszczędności nie są raczej dobrym rozwiązaniem

To tak jakby zapytać jaki to najtańszy samochód.
Tani nie zawsze oznacza dobry

coulignon
31-12-2008, 16:10
WKLEJAĆ RYSUNKI :o

wcześnie coś się zaczyna, zazwyczaj w lutym - marcu są takie problemy

nie pytaj. dawaj.
Ja zacznę:
Tak wyglądają tradycyjne fundamenty: :D

jan_z_podwarszawy
31-12-2008, 17:10
na dzień dzisiejszy zrezygnowałem z tradycyjnych fundamentów

przeczytałem cały wątek o płycie fundamentowej, zwłaszcza kolegi coulignon

jestem wstępnie zachwycony

mam pytania:

czy wylewanie betonu się odbywało pompą do betonu ? wiadomo, że siła pompy rozwala szalowanie styropianem

dlaczego projektant napisał, że płyta ma 5x większą nośność niż fundamenty, czy nie da się to tak uprościć i potanieć, aby nośność była 2 x większa. Czy to nie jakiś przerost formy nad treścią za którą trzeba dodatkowo zapłacić

edde
31-12-2008, 22:35
wyliczyłem to sobie tak:


PŁYTA
.................................................. ..................................
KOPARKA 1500zł dzień pracy
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 pod płytę
STYROPIAN 4000zł 20cm FS20 pod płytę
BETON 8000zł 20m3 + pompa , płyta grubości 20cm
STAL 350KG 1110zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 8000zł
= 27 000,00

PEŁNE FUNDAMENTY
.................................................. ..................................
KOPARKA 3000zł dzień kopania, dzień zasypywania
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 do uzupełnienia
STYROPIAN 1800zł jakieś 9m3, gr 10cm pod jastrychem
BETON 11500 (ławy + chudziak + beton na zaprawy)
STAL 600KG 1900zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 10000zł
= 33 700zł

Różnica na poziomie prawie 7000zł

ale zastanawiam się czy nie zrobić tak płyty fundamentowej, żeby już nie dawać więcej jastrycha, więc różnica by sięgnoła 11 000zł . To już sporo jak na ekonomiczne budowanie

przede wszystkim warto by zrobić realne wyliczenia jezeli chcesz sie na nich opierać i różnicy szukać


w avatarku masz mój dom (archon, dom w tamaryszkach2 +piwnice i szerszy garaż), koparka + fadroma do odwożenia wyrobku na kupie w innym narozniku działki, wykop na jakieś 2m wgłąb, bo pod piwnice, czas - jakieś 5h, koszt 1300zł, obsypywanie po jakimś czasie - 2h catem, coś ok 200zł, raem koszt 1500zł, nie wiem dlaczego szacujesz to na 3000zł, tym bardziej ze nie wspominasz nic o piwnicy... 1500 do przodu

beton: kosztował mnie coś ok 10tys. a użyty był na: ławy, ściany piwnicy 25cm z wieńcem na wysokości 2,4m, chudziak 10cm w piwnicy i garażu, piwnica wym zewn. 8,5x9,5m, do tego ławy garazu: 4m x 10m, jak różniez w tej kwocie ściany fundamentowe garażu wys. 1,2m, długość 18mb
także albo masz drogi beon albo przesadzasz z ceną, porównuję moje betonowanie do twoich ław, ścian (powiedzmy 1,2m) i chudziaka)
nie chce mi się liczyć ale parę ty. znów do przodu...

stal: standardowe zbrojenie ław to 4#12, i takie też załóżmy, załóżmy że oprócz ław zewnętrznych masz dwie wewnętrzne na cała długość 10m, czyli w sumie 60mb ław, czyli 240mb pręta #12 o masie 0,888kg/mb = 213kg, do tego niech 80kg pręta fi 6 na strzemiona, czyli razem jakieś 290kg, mnożąc to przez jakieś 2300zł/t otrzymujemy 670zł, podajesz 1900 czyli znowu w kieszeni 1200zł

to mi się rzuciło w oczy na początek, pewnie tak samo błędnie wyliczone inne pozycje, zarówno w fundamencie tradycyjnym jak i płycie, na takich wyliczeniach bym siuęna Twoim miejscu nie opierał z już na pewno nie szafował konkretnymi tysiacami różnicy...

mało wiem o płytach, ale czy głębokość i ch osadzenia nie jest zalezna od strefy przemarzania (czyli nie robimy ich na 1-1,2m p.p.t?) jeśli tak to nie robiąc piwnicy nie wykorzystasz płyty jako chudziaka

I.W.
31-12-2008, 23:03
wyliczyłem to sobie tak:


PŁYTA
.................................................. ..................................
KOPARKA 1500zł dzień pracy
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 pod płytę
STYROPIAN 4000zł 20cm FS20 pod płytę
BETON 8000zł 20m3 + pompa , płyta grubości 20cm
STAL 350KG 1110zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 8000zł
= 27 000,00

PEŁNE FUNDAMENTY
.................................................. ..................................
KOPARKA 3000zł dzień kopania, dzień zasypywania
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 do uzupełnienia
STYROPIAN 1800zł jakieś 9m3, gr 10cm pod jastrychem
BETON 11500 (ławy + chudziak + beton na zaprawy)
STAL 600KG 1900zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 10000zł
= 33 700zł

Różnica na poziomie prawie 7000zł

ale zastanawiam się czy nie zrobić tak płyty fundamentowej, żeby już nie dawać więcej jastrycha, więc różnica by sięgnoła 11 000zł . To już sporo jak na ekonomiczne budowanie
Ja za 25 tys zrobiłem fundamenty mocne jak cholera zabezpieczone na szkody górnicze 13 m na 9 m.Kosztorys wydaje się być przeszacowany

dj80
31-12-2008, 23:29
wyliczyłem to sobie tak:


PŁYTA
.................................................. ..................................
KOPARKA 1500zł dzień pracy
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 pod płytę
STYROPIAN 4000zł 20cm FS20 pod płytę
BETON 8000zł 20m3 + pompa , płyta grubości 20cm
STAL 350KG 1110zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 8000zł
= 27 000,00

PEŁNE FUNDAMENTY
.................................................. ..................................
KOPARKA 3000zł dzień kopania, dzień zasypywania
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 do uzupełnienia
STYROPIAN 1800zł jakieś 9m3, gr 10cm pod jastrychem
BETON 11500 (ławy + chudziak + beton na zaprawy)
STAL 600KG 1900zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 10000zł
= 33 700zł

Różnica na poziomie prawie 7000zł

ale zastanawiam się czy nie zrobić tak płyty fundamentowej, żeby już nie dawać więcej jastrycha, więc różnica by sięgnoła 11 000zł . To już sporo jak na ekonomiczne budowanie

Lepiej przeszacować koszty i być miło zaskoczonym niż nie doszacować, ale trochę przesadzasz. Funament robiłem na początku grudnia, ceny wyglądają następująco:
Piasek do zasypania: 280 zł za 9 m3, 4 wywrotki to 1120.
Styropian: 150 zł za m3, 9 m3 to 1350 zł
Beton to 240 zł za m3, pompa 350 zł za całość, Ty przyjmujesz 400 zł za m3 (bez faktury, ale betoniarnia pewna).
Tona stali to 2400 zł. Ja 600 kg wykorzystałem na ławy o długości 73 m (wszystko zgodnie z projektem), więc na Twój domek stal nie powinna kosztować więcej niż 1200.
Za koszt izolacji przyjmujesz 3000. Nie wiem, jak to policzyłeś, ale dysperbit, styropian, siatka, klej i folia kubełkowa powinny kosztować mniej. Chyba że chcesz ocieplać styrodurem. Ale ja dałem EPS100 i wygląda to solidnie.

Fundament pod dom o powierzchni zabudowy 170 m2 zapłaciłem 40.000, więc w Twoim przypadku nie powinno to być więcej niż 30.000.

Pozdr
DJ

coulignon
01-01-2009, 11:00
czy wylewanie betonu się odbywało pompą do betonu ? wiadomo, że siła pompy rozwala szalowanie styropianem


Nie rozwala! Nawet w watku o płycie poczynilisme pewne zakłady :lol:
Cokoły styropianowe sa cholernie mocne i jeśli tylko operator pompy nie leje przy samej krawędzi to jest ok.

http://images44.fotosik.pl/44/505c6a9cfc2db732med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images32.fotosik.pl/427/0c973bcc8aa471a5med.jpg (http://www.fotosik.pl)




dlaczego projektant napisał, że płyta ma 5x większą nośność niż fundamenty, czy nie da się to tak uprościć i potanieć, aby nośność była 2 x większa. Czy to nie jakiś przerost formy nad treścią za którą trzeba dodatkowo zapłacić

Wygląda to tak:
Należy przyjąc pewien współczynnik bezpieczeństawa. Przy plycie ten współczynnik X5 mażnaa bardzo łatwo osiognąć. Można (teoretycznie - musisz znależć prejektanta który sie pod typ podpisze) zaprojektować płytę "na styk" tylko wyjdzie ona drożej od tej lekko przeprojektowanej, ponieważ będziesz musiał zrobić badania gruntowe. A to ze 2 tys zł. Taniej jest dorzucić 300 kg stali więcej na wszelki wypadek.

Oponenci poruszyli temat kosztów. Było to liczone i wałkowane kilka razy.
Materiały na moją płytę z ocieplenie styropianem 20cm grubości wyniosły ok 19 tys zł. Wymiar płyty to w przybliżeniu 12x8m.
Tylko że w tej cenie to ja mam:
- fundament lepszy pod każdym względem
- posadzkę parteru (na gotowo - nie potrzeba żadnej wylewki)

Pozdrawiam i życzę trafnych decyzji.

jan_z_podwarszawy
01-01-2009, 11:39
przede wszystkim warto by zrobić realne wyliczenia jezeli chcesz sie na nich opierać i różnicy szukać


w avatarku masz mój dom (archon, dom w tamaryszkach2 +piwnice i szerszy garaż), koparka + fadroma do odwożenia wyrobku na kupie w innym narozniku działki, wykop na jakieś 2m wgłąb, bo pod piwnice, czas - jakieś 5h, koszt 1300zł, obsypywanie po jakimś czasie - 2h catem, coś ok 200zł, raem koszt 1500zł, nie wiem dlaczego szacujesz to na 3000zł, tym bardziej ze nie wspominasz nic o piwnicy... 1500 do przodu


gdzieś tam mieszkasz na podlasiu i nie znasz reljów, nie każdy chce działać na poziomie partyzantki, równie dobrze można wziąść szpadel i kopać sam i będzie sie miało "za darmo."

ja się akurat orientuję w cenach prac ziemnych i tutaj w mojej okolicy, czyli Milanówek, praca koparki to od 10zł/m3 do nawet 16zł/m3. Na godziny chcą pracować coraz mnie ale tu też trzeba się liczyć z 120-150zł/h. Tu się zarabia na usługach i tak powinno być, sprzęt musi się amortyzować, mają nowy drogi sprzęt w leasingach . Taki wykop 2m w głąb dla domku np. 150m2 w zabudowie to koszt spory, bo to 300m3 ziemi. Jak ziemia będzie trudna, tak jak u mnie gliny, wysoki poziom wód, to nie wykopie tego w jeden dzień. U siąsiada wymiękł JCB 3CX i musiał dodatkowo zamawiać obrotówkę. Później wszystko zasypać, przy zagęszczaniu zagęszczarki warstwowo to też jeden dzień. Podsypać, zagęścić, podsypać zagęścić itd.. kilka warstw. Jak sprzętu nie będzie to zaraz będę płacić ekipie za przestoje.
I nikt tu nie będzie jeździł na godzinkę, bo usługodawca ma to w d.... żaden tu Ci tu CAT nie przyjedzie na 1 godziny za 100zł. Jeden mi powiedział, że zamiast pracować u mnie za 100zł/h woli jechać do firmy Skanska i postawic ją na budowę drogi i czy się stoji, czy się leży stówka za godzinkę się należy. Owszem może da się tak znaleść na raz, ale chyba nie oto chodzi.

Tak, że nawet te 3000zł może być mało....



beton: kosztował mnie coś ok 10tys. a użyty był na: ławy, ściany piwnicy 25cm z wieńcem na wysokości 2,4m, chudziak 10cm w piwnicy i garażu, piwnica wym zewn. 8,5x9,5m, do tego ławy garazu: 4m x 10m, jak różniez w tej kwocie ściany fundamentowe garażu wys. 1,2m, długość 18mb
także albo masz drogi beon albo przesadzasz z ceną, porównuję moje betonowanie do twoich ław, ścian (powiedzmy 1,2m) i chudziaka)
nie chce mi się liczyć ale parę ty. znów do przodu...

na tą chwilę beton np. B20 w pobliskiej betoniarni mniejszej i większej Budokrusz to koszt ok. 360zł zł brutto/m3 do tego pompa czasami, nawet potrzebna 2-3 razy, bo nie zawsze da się wylać za raz ławy, ściany fundamentowe i chudziak. Każda wizyta pompy to ok. 600zł/często doliczają dojazd, albo czas na mycie pompy itd...

tutaj nie kupisz betonu B-20 za 150zł/m3 drogie są kruszywa, gdyż są transportowane, a beton to się robi na kruszywie 2-8 i 8-16 za 100zl/m3 a nie pospule jak to modne na ścianie wschodniej.





stal: standardowe zbrojenie ław to 4#12, i takie też załóżmy, załóżmy że oprócz ław zewnętrznych masz dwie wewnętrzne na cała długość 10m, czyli w sumie 60mb ław, czyli 240mb pręta #12 o masie 0,888kg/mb = 213kg, do tego niech 80kg pręta fi 6 na strzemiona, czyli razem jakieś 290kg, mnożąc to przez jakieś 2300zł/t otrzymujemy 670zł, podajesz 1900 czyli znowu w kieszeni 1200zł

ale głupoty piszesz !!, ty naprawdę dom budowałeś ?, piszesz jakbyś był teoretykiem !!
wyliczyłem że na taki mały domek na ływy pójdzie ze 350kg, według Ciebie 290kg !

już wytyczam twoje błędy na stali

pierwsza sprawa to zakłady, wyliczyłeś po prostej, tak nie wyjdzie dobrze, druga sprawa to dodatkowo często są dozbrojenia pod kominy i poszerzenia pod schody, czasami wyjścia pod słupy, itd... stali idzie więcej tak jak ty może liczyć amator, dodatkowo stal na strzemiona Fi6 jest droższa o 5-10% od Fi12. + trochę stali wiązałkowej. Miesiąc temu, jak dzwonilem do Konsorcium Stali/Stalco to stal tam kosztowała ok. 2900zł/tona + transport od 150 do 250zł. Nie wiem może teraz trochę cena spadła.


Jeśli bym liczył tą budowę jak ty, to bym się przejechał i krzywdę sobie zrobił


Wszystkie ceny wziołem jako ceny rynkowe w moich stronach, zero partyzantki i kolegi co za flaszkę coś tam zrobi. Owsze pewnie uda mi się coś tam wytargować i zbić cenę, ale zapewne dojdą dodatkowo inne nieprzewidziane koszty, choćby takie, że muszę położyć na etapie fundamentów kanalizację poziomą, itd... Ceny robocizny to też ceny rynkowe w rynku warszawskim.


kupiłem ziemie 5 lat temy w Milanówku, i tam chcę pobudować 2 takie "tanie" domy dla moich dorastających dzieci (dwoje). Taki prezent na dalsze życie. Chciałbym 2 domki parterowe o powierzchni ok. 100m2 każdy wybudować w stanie developerskim za ok. 200tyś sztuka

coulignon
01-01-2009, 12:44
W kwestii cen - budujemy w tej samej okolicy:
1. B-20 Budokrusz i Betronika Zbiroża - 245 netto z transporetm + pompa 220 zł. netto (licz minimum 2,5godziny)
2. Koparka P Marek Kłosiewicz z Zabiej Woli - obrotówka + tatra do wywiezienia ziemi w dowolne miejscse na działce - 10 zł/m3
3. Stal - Odmet Moszna k. Pruszkowa - 2,20 zł/kg netto + transport.. W tej cenie jest wygięcie i przcięcie na wymiar jaki chcesz.

Ceny z Pażdziernika/listopada

Zauważyłem jedną prawidłowść - im bliżej Warszawy tym taniej. Nie kupiłem ani jednej cegły w Grodzisku Mazowieckim - nie było mnie stać na tamte ceny :wink:

frykow
01-01-2009, 12:45
A może by tak trochę uprzejmiej dyskutować, co? Panie Warszawa...

jan_z_podwarszawy
01-01-2009, 13:09
A może by tak trochę uprzejmiej dyskutować, co? Panie Warszawa...

ja nie jestem z warszawy ale gór i lubię dyskutować realnie, inaczej ciupaga do ręki :D , nie wiem dlaczego jak pytałem się na forum VW ile pali Passat 1.9TDI to oni piszą, że po 3,5 litra/sto. Jest wyraźna tendencja do zaniżania kosztów własnych w celu poprawy sobie samopoczucia.

Chce prawdziwe informacje, typu takie jak podał kolega coulignon, że Betronika Zbiroża - 245 netto


Nie kupiłem ani jednej cegły w Grodzisku Mazowieckim - nie było mnie stać na tamte ceny :wink:
fakt ceny betonu sprawdzałem w Grodzisku, ale jak dzowoniłem w Poniedziałek z ciekawości na drugą stronę Warszawy do jakieiś betoniarni w Radzyminie to B-20 mają 300zł netto z transportem (loco betoniarnia 280) i do innej w Markach to mają za B-20 311zł/netto + udzielą rabat, więc pewnie za 300 netto pójdzie. Owszem niektóre betoniarnie mają taniej B-20, ale wystarczy popatrzeć co u nich lezy na placu za kruszywo i wszystko w temacie. Inna sprawa że jest pewna rejonizacja i ograniczona możliwość transportu betonu, nie przywiozą mi z Legionowa betonu do Milanówka mimo że tam mają po 245zł netto.

Natomiast w kosztorysie należy przyjąć ceny rynkowe i to te wyższe, zwłaszcza, że z budową rusze na wiosnę, więc mafia podniesie cene za cement i betoniarnie nie będą miały wyboru i beton będzie droższy, zawsze na wiosne jest drożej, nie będzie pewnie jakiegoś szaleństwa ale te 10% skoczy

bogus33
01-01-2009, 13:43
witam!

jan_z_podwarszawy!
jako że jestem ze ściany wschodniej to podzielę się wiadomościami na temat kosztów fundamentu - wylewany monolityczny.
koszt to ok. 25000 pln , 103 m2 zabudowy więc spełniające twoje założenia.
na cenę tę składa się wykopanie ręczne ław fund. zazbrojenie, wynajęcie i transport akr na szalunki ścian fund. , izolacje, ocieplenie, zasyp z zagęszczaniem, wylanie ślepej wylewki, wcześniej ułożenie pod nią kanalizy, wykonanie odprowadzenia kanalizacji deszczowej wokół domu. jest to cena z robocizną i materiałem. kanalizacja deszczowa wykonana nakładem sił własnych- reszta przez ekipę. dla ścisłości: każdy kubik betonu lany pompą, beton z dużej firmy z atestem i fv.
pozdro

DAWID S
01-01-2009, 13:57
wyliczyłem to sobie tak:


PŁYTA
.................................................. ..................................
KOPARKA 1500zł dzień pracy
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 pod płytę
STYROPIAN 4000zł 20cm FS20 pod płytę
BETON 8000zł 20m3 + pompa , płyta grubości 20cm
STAL 350KG 1110zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 8000zł
= 27 000,00

PEŁNE FUNDAMENTY
.................................................. ..................................
KOPARKA 3000zł dzień kopania, dzień zasypywania
PIASEK 2500zł jakieś 36m3 do uzupełnienia
STYROPIAN 1800zł jakieś 9m3, gr 10cm pod jastrychem
BETON 11500 (ławy + chudziak + beton na zaprawy)
STAL 600KG 1900zł
IZOLACJE 3000zł
ROBOCIZNA 10000zł
= 33 700zł

Różnica na poziomie prawie 7000zł

ale zastanawiam się czy nie zrobić tak płyty fundamentowej, żeby już nie dawać więcej jastrycha, więc różnica by sięgnoła 11 000zł . To już sporo jak na ekonomiczne budowanie


tak czytam te twoje wyliczenia i sie zastanawiam,dlaczego chcesz poprawiac projekt i architekta.kolejna rzecz,nie zapomnij ze kierownik budowy taka ewentualnosc tez musi zaakceptowac.Fundament jest naprawde wazny i nie warto oszczedzac.Jak dom zacznie siadac,to masz po chacie.

Ja za swoje fundamenty placilem: (budowa pod poznaniem czerwiec 2008)

sciagniecie matki - 150zł.
koparka na ławy - 260zł , 5zł. z mb.
stal - 2250
bloczki 3000szt x 3złszt - 3000zł.
beton 23m3 b20 x240zł - 5520zł.
papa - folia,izolacja - 650zł
robocizna 3000zł.
Piasek: nie wiem jakim cudem placisz tak duzo.Ja za 16 ton przesianego do murowania place 450zł z transportem.
Na zasypywanie fundamentow jest tanszy.u mnie poszło 100m3 i zapewniam cie ze te 3500 to nie bylo.zmiescilem sie w 2000tys.zl.

wszystko zalezy kto buduje.Ja sam zbroiłem ławe,murarz mi pomagal zalewac.
te 3000tys złoty za robocizne to (1700zł za wymurowanie 3300bloczków), a reszta,to zasypywanie i takie tam bajery.
na chudziaka poszło mi 6 m3 betonu.ja lałem b20,a mozna lac b10.
jak patrze teraz na moje koszta,to fundament kosztowal mnie 13000tys.zł.

jan_z_podwarszawy
01-01-2009, 14:25
tak czytam te twoje wyliczenia i sie zastanawiam,dlaczego chcesz poprawiac projekt i architekta.kolejna rzecz,nie zapomnij ze kierownik budowy taka ewentualnosc tez musi zaakceptowac.


a kto to jest architekt, a kto to jest kierownik budowy, przecież to niższy stopniem od dobrego bacy :D ja kłądę dudki i wymagam tak zaprojektować jak chcę, a jak ktoś da się zniewolić to jeo brocha

i dlaczego mam go poprawiać ?, zawsze polak myśli po szkodzie, ja właśnie szukam/robię projekt który od podstaw zarządam aby miał płytę fundamentową i spełniał moje założenia, projekt który będzie w 2 egzemplarzach na 2 budynki identyczne. Jak się sprawdzi to znajomi dla swoich dzieciaków też postawią, bo nasza wioska w Milanówkiem prawie całe pole przy ulicy wykupiła.

będzie to coś takiego, tylko jeszcze uproszczonego

http://projekty.muratordom.pl/pliki/dom_317_18.jpg

na płycie fundamentowej + silka 18 + styro 15 + blachodachówka i bardzo możliwe że parterówka bez stropu ciężkiego, albo z poddaszem mieszkalnym bo kobita mnie ciśnie w tą stronę


(1700zł za wymurowanie 3300bloczków)
kolego za te pieniądze to można ciupagą dostać a nie bloczki murować. Czyjeś dzieci płaczą bo ty ich ojca wyzyskiwałeś, to jest jakieś 11zł za m2 ściany. Ja mam szacunek do pracy swojej i kogoś, rynkowa cena to pewnie ze 35zł jak nie więcej za m2

Bold
01-01-2009, 16:52
ja się akurat orientuję w cenach prac ziemnych i tutaj w mojej okolicy, czyli Milanówek, praca koparki to od 10zł/m3 do nawet 16zł/m3. Na godziny chcą pracować coraz mnie ale tu też trzeba się liczyć z 120-150zł/h. Tu się zarabia na usługach i tak powinno być, sprzęt musi się amortyzować, mają nowy drogi sprzęt w leasingach . Taki wykop 2m w głąb dla domku np. 150m2 w zabudowie to koszt spory, bo to 300m3 ziemi.


na tą chwilę beton np. B20 w pobliskiej betoniarni mniejszej i większej Budokrusz to koszt ok. 360zł zł brutto/m3 do tego pompa czasami, nawet potrzebna 2-3 razy, bo nie zawsze da się wylać za raz ławy, ściany fundamentowe i chudziak. Każda wizyta pompy to ok. 600zł/często doliczają dojazd, albo czas na mycie pompy itd...

tutaj nie kupisz betonu B-20 za 150zł/m3 drogie są kruszywa, gdyż są transportowane, a beton to się robi na kruszywie 2-8 i 8-16 za 100zl/m3 a nie pospule jak to modne na ścianie wschodniej.


wyliczyłem że na taki mały domek na ływy pójdzie ze 350kg,

Miesiąc temu, jak dzwonilem do Konsorcium Stali/Stalco to stal tam kosztowała ok. 2900zł/tona + transport od 150 do 250zł.

ja kłądę dudki i wymagam tak zaprojektować jak chcę, a jak ktoś da się zniewolić to jeo brocha

kolego za te pieniądze to można ciupagą dostać a nie bloczki murować. Czyjeś dzieci płaczą bo ty ich ojca wyzyskiwałeś, to jest jakieś 11zł za m2 ściany. Ja mam szacunek do pracy swojej i kogoś, rynkowa cena to pewnie ze 35zł jak nie więcej za m2

kupiłem ziemie 5 lat temy w Milanówku, i tam chcę pobudować 2 takie "tanie" domy dla moich dorastających dzieci (dwoje). Taki prezent na dalsze życie. Chciałbym 2 domki parterowe o powierzchni ok. 100m2 każdy wybudować w stanie developerskim za ok. 200tyś sztuka



to prowokacja?
czy naprawdę tak myślisz? :lol:

edde
01-01-2009, 17:01
biedny jasiu!
z Tobą naprawę szkoda nerwów na dyskusje...
szkoda mi Cię chłopie, z "podwarszawy" :)

jan_z_podwarszawy
01-01-2009, 17:26
to prowokacja?
czy naprawdę tak myślisz? :lol:

znaczy, ze co 200tyś za mało ?

najwyżej sięgniemy jeszcze po jedną sakiewkę i będą po 250tyś. Ważne aby tanie budowanie było a ile wyjdą to wyjdą

Bold
01-01-2009, 18:00
a te Twoje dzieci to ile mają lat? pytałeś je o zdanie? bo moje nie chciały mieszkać na wsi, i będę musiał kupić dwa mieszkania w centrum,
2 razy po 500 tyś

mdzalewscy
01-01-2009, 18:16
idea pomocy dzieciom jest słuszna, jak nie zamieszkają to sprzedadzą i będą mieć spory wkład na życie, pewnie taki domek z ziemią w Milanówku to przynajmniej z 600tyś. Ziemie kupił kilka lat temu więc pewnie za 1/5 dzisiejszej wartości, teraz postawi dom i jego wkład wzrośnie dwukrotnie. Więc Janek chyba ma trochę racji, w gruncie rzeczy da im prezenty po 600tyś zł. Buduje dwa, więc jeszcze taniej, w dodatku myśli już na etapie projektowania.........

Czytam z ciekawością ten temat o fundamencie na płycie, gdyż jako developer widzę tu jakąś szansę na tańsze budowanie, a więc tańszy produkt finalny, zwłaszcza jeśli to ma być nie gorsze

są jakieś gotowe projekty tanich budynków na płycie ?

DAWID S
01-01-2009, 18:26
tak czytam te twoje wyliczenia i sie zastanawiam,dlaczego chcesz poprawiac projekt i architekta.kolejna rzecz,nie zapomnij ze kierownik budowy taka ewentualnosc tez musi zaakceptowac.


a kto to jest architekt, a kto to jest kierownik budowy, przecież to niższy stopniem od dobrego bacy :D ja kłądę dudki i wymagam tak zaprojektować jak chcę, a jak ktoś da się zniewolić to jeo brocha

i dlaczego mam go poprawiać ?, zawsze polak myśli po szkodzie, ja właśnie szukam/robię projekt który od podstaw zarządam aby miał płytę fundamentową i spełniał moje założenia, projekt który będzie w 2 egzemplarzach na 2 budynki identyczne. Jak się sprawdzi to znajomi dla swoich dzieciaków też postawią, bo nasza wioska w Milanówkiem prawie całe pole przy ulicy wykupiła.

będzie to coś takiego, tylko jeszcze uproszczonego

http://projekty.muratordom.pl/pliki/dom_317_18.jpg

na płycie fundamentowej + silka 18 + styro 15 + blachodachówka i bardzo możliwe że parterówka bez stropu ciężkiego, albo z poddaszem mieszkalnym bo kobita mnie ciśnie w tą stronę


(1700zł za wymurowanie 3300bloczków)
kolego za te pieniądze to można ciupagą dostać a nie bloczki murować. Czyjeś dzieci płaczą bo ty ich ojca wyzyskiwałeś, to jest jakieś 11zł za m2 ściany. Ja mam szacunek do pracy swojej i kogoś, rynkowa cena to pewnie ze 35zł jak nie więcej za m2

Jasiu z pod warszawy.Uzyj gliny i cupagi do budowy tej chaty.
zal mi Ciebie chlopie.

zibi465
01-01-2009, 19:21
gościu chce tani fundament,a ceny z kosmosu wymyśla

jajmar
01-01-2009, 19:26
gościu chce tani fundament,a ceny z kosmosu wymyśla

bo on sie uparł tani fundament drogo wybudować

an-bud
01-01-2009, 20:40
i bardzo dobrze że myśli przed zaczęciem budowy, na konstrucji i dobrych wyborach sposobu budowy domku itd. itp. można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych :wink: :lol:

coulignon
01-01-2009, 21:14
są jakieś gotowe projekty tanich budynków na płycie ?
Raczej nie ma. Może Lipińscy zaczną robić energooszczędne ale na razie są na to "namawiani" i się bronią :D
Nie ma projektantów, nie ma tradycji. Bo tak sie nie robi i już :evil:

irreality
01-01-2009, 21:35
Projekt Murator M04a Wspaniały: http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=311&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=m04a&x=0&y=0&nr=0

Zakres:
- usunięcie humusu
- wytyczenie budynku
- wykopy ręczne
- zbrojenie ław
- ławy w gruncie w folii (beton B10 pod ławę, ława B20 - wszystko z pompy)
- ściana fundamentowa z bloczków (1 m wysokości)
- izolacje: papa, dysperbit, styropian hydromax 10cm, folia kubełkowa
- zasypanie i zagęszczenie (17 wywrotek)
- podkład z betonu B15 z pompy
- izolacja pod ściany z papy

Robocizna: 13005 zł
Materiały: 25354 zł
Sprzęt: 2964 zł

Razem: 41323 zł

Zero wkładu pracy własnej - jedynie koordynacja prac i zakup materiałów.
Pod Wrocławiem - wrzesień/październik 2008

fenix2
01-01-2009, 23:59
Ja za swoje fundamenty płaciłem: (budowa pod poznaniem czerwiec 2008)

sciagniecie matki - 150zł.
koparka na ławy - 260zł , 5zł. z mb.
stal - 2250
bloczki 3000szt x 3złszt - 3000zł.
beton 23m3 b20 x240zł - 5520zł.
papa - folia,izolacja - 650zł
robocizna 3000zł.
Piasek: nie wiem jakim cudem placisz tak duzo.Ja za 16 ton przesianego do murowania place 450zł z transportem.
Na zasypywanie fundamentow jest tanszy.u mnie poszło 100m3 i zapewniam cie ze te 3500 to nie bylo.zmiescilem sie w 2000tys.zl.



Ja przymierzam się do budowy domu Projekt chyba APS 105+P.
Zastanawiam się jaki fundament wybrać czy monolityczny czy bloczki betonowe ?? A może Piwnice zrobić z bloczków a resztę fundamentów z Monolitu ??
Czy piwnica z bloczków grubości 25cm będzio OK ?? Czy na ścianie z bloczków należy wylać wieniec ze zbrojeniem??

DAWID S 3000x3zł to chyba daje 9tyś ??

listek
02-01-2009, 09:21
Ja przymierzam się do budowy domu Projekt chyba APS 105+P.
Zastanawiam się jaki fundament wybrać czy monolityczny czy bloczki betonowe ?? A może Piwnice zrobić z bloczków a resztę fundamentów z Monolitu ??
Czy piwnica z bloczków grubości 25cm będzio OK ?? Czy na ścianie z bloczków należy wylać wieniec ze zbrojeniem??


Musisz sobie przeliczyć co Cię taniej wyjdzie bloczki czy monolit.
Niektórzy "wylewają" od razu do wykopu, ale potem trudno sie ociepla (trzeba odkopać, wyrównać) - no chyba, że bez ocieplenia.
Monolit w szalunkach z desek albo systemowych. Jak deski poźniej wykorzystasz to mozna sie bawić w szalowanie i wylewanie.
Bloczki murujesz, jak trzeba robisz rapówkę, ocieplasz (albo i nie).

Trzeba sie zastanowic, policzyć, podyskutowac z kierbudem.

PS. Ja zrobiłem z bloczków. Ściana 24, ocieplona. Wieniec na końcu (ze względu na ławę schodkową). Mnie wyszło to najtaniej.

Wybór należy do Ciebie, zreszta to nie pierwszy i nieostatni Twój dylemat.
:D

teco
02-01-2009, 10:25
I nikt tu nie będzie jeździł na godzinkę, bo usługodawca ma to w d.... żaden tu Ci tu CAT nie przyjedzie na 1 godziny za 100zł. Jeden mi powiedział, że zamiast pracować u mnie za 100zł/h woli jechać do firmy Skanska i postawic ją na budowę drogi i czy się stoji, czy się leży stówka za godzinkę się należy. Owszem może da się tak znaleść na raz, ale chyba nie oto chodzi.


nie ma reguły. ja w Poznaniu wynająłem faceta z koparką na 1h 20min za 180 zł.

DAWID S
02-01-2009, 11:41
Ja za swoje fundamenty płaciłem: (budowa pod poznaniem czerwiec 2008)

sciagniecie matki - 150zł.
koparka na ławy - 260zł , 5zł. z mb.
stal - 2250
bloczki 3000szt x 3złszt - 3000zł.
beton 23m3 b20 x240zł - 5520zł.
papa - folia,izolacja - 650zł
robocizna 3000zł.
Piasek: nie wiem jakim cudem placisz tak duzo.Ja za 16 ton przesianego do murowania place 450zł z transportem.
Na zasypywanie fundamentow jest tanszy.u mnie poszło 100m3 i zapewniam cie ze te 3500 to nie bylo.zmiescilem sie w 2000tys.zl.



Ja przymierzam się do budowy domu Projekt chyba APS 105+P.
Zastanawiam się jaki fundament wybrać czy monolityczny czy bloczki betonowe ?? A może Piwnice zrobić z bloczków a resztę fundamentów z Monolitu ??
Czy piwnica z bloczków grubości 25cm będzio OK ?? Czy na ścianie z bloczków należy wylać wieniec ze zbrojeniem??

DAWID S 3000x3zł to chyba daje 9tyś ??

wielkie sorki.
u mnie poszło 1100 bloczków po 3zł.sztuka. pomylka:)

fenix2
02-01-2009, 17:58
listek dzięki za wyczerpującą odpowiedz.
Raczej w ziemie nie chcę lać ze względu właśnie na ocieplenie.
System raczej odpada a szalunek z desek o wysokości 2m jakoś mnie nie napawa optymizmem ale deski można wykorzystać do stropu.
Chcę ocieplić fundament ale nie wiem jaki dać styropian czy estrudowany i czy lepiej odizolować ścianę f. i na to styropian czy izolację p.w. dać na styropian ??
Ja się łączy izolację poziomą z pionową ?? jakoś klei się folie ze sobą ??
Po przeliczeniu koszt m3 betonu i bloczków jest bardzo zbliżony.

Co myśliwe żeby piwnicę postawić z bloczków a pozostałe fundamenty monolit, można tak łączyć ?? Piwnica będzie pod połową domu tylko.

ddoommiinniikk
03-01-2009, 12:52
Powracając do tematu...
Zrobić fundament po staropolsku. Wykop ręczny rodzinnym sumptem (z użyciem sporej ilości "płynów eksploatacyjnych"), polne kamienie, beton kręcony na dwie betoniarki (z udziałem rodziny i "płynów eksploatacyjnych"). Nie trzeba zbroić, jeśli pod całym domem jest grunt jednorodny, o tej samej charakterystyce. Fundament będzie tylo ściskany. Gdyby grunt był niejednorodny, to fundament będzie również zginany i zbrojenie jest po to, aby podwyższyć jego wytrzymałość na zginanie, żeby ława nie pękła.
A jak się od tych płynów eksploatacyjnych więzi rodzinne zacieśnią...

dj80
03-01-2009, 13:15
Powracając do tematu...
Zrobić fundament po staropolsku. Wykop ręczny rodzinnym sumptem (z użyciem sporej ilości "płynów eksploatacyjnych"), polne kamienie, beton kręcony na dwie betoniarki (z udziałem rodziny i "płynów eksploatacyjnych"). Nie trzeba zbroić, jeśli pod całym domem jest grunt jednorodny, o tej samej charakterystyce. Fundament będzie tylo ściskany. Gdyby grunt był niejednorodny, to fundament będzie również zginany i zbrojenie jest po to, aby podwyższyć jego wytrzymałość na zginanie, żeby ława nie pękła.
A jak się od tych płynów eksploatacyjnych więzi rodzinne zacieśnią...


No nie wiem, czy Twoje rady są zbyt dobre. Szczególnie z tym zbrojeniem. Koszt stali na średniej wielkości fundament to jakieś 1000 zł. Więc w skali całej inwestycji tyle co nic. A takie eksperymenty mogą mieć przykre konsekwencje.
Jeśli chodzi o beton z betoniarki, to mając 2 duże betoniarki i ogarniętych łopatowych można spokojnie wykręcić dobry beton. Mając darmową siłę robczą można rzeczywiście zaoszczędzić. Ale jakby miał zapłacić dniówkę każdemu ludkowi, to oszczędniści mogłyby być minimane.

Pozdr
DJ

fenix2
04-01-2009, 13:02
Ale jakby miał zapłacić dniówkę każdemu ludkowi, to oszczędności mogłyby być minimane.

Pozdr
DJ

To już lepiej beton z gruchy.

Ja bym lawę fundamentową zbroił natomiast ścian fundamentowych już nie.

fenix2
04-01-2009, 13:04
Powracając do tematu...
Zrobić fundament po staropolsku. Wykop ręczny rodzinnym sumptem (z użyciem sporej ilości "płynów eksploatacyjnych"), polne kamienie, beton kręcony na dwie betoniarki (z udziałem rodziny i "płynów eksploatacyjnych")..

Ale te płyny to może po robocie bo może tan fundament wyjść troszkę nie tak jak powinien. :lol:

A taki płyn w dużych ilościach też koszty podnosi. :D

Buldozer
19-07-2017, 10:39
Wybór fundamentu powinien być poprzedzony opinią geologa i innymi czynnikami. Tutaj masz kilka słów na ten temat:

[SPAM]