PDA

Zobacz pełną wersję : wylewka w mieszkaniu



cool_airfox
31-12-2008, 16:26
serdecznie pozdrawiam :D mam mieszkanie w przedwojennym bloku na II pietrze, planuje generalny remont, obecnie zerwalismy deski z podlog pod ktorymi bylo 20 cm gruzu, na golym podlozu sa juz tylko "szyny" od stropu, prosze o fachowa porade jak zrobic wylewki w takim mieszkaniu :P pozdrawiam i zycze forumowiczom szczesliwego nowego roku

Trociu
31-12-2008, 16:32
na oko i krótką opowieść nikt Ci dobrze i wiążąco raczej nie doradzi.

Pytanie z mojej strony - dlaczego chcesz dać wylewkę?
Na czym leżał ten gruz.
Jaki jest rozstaw tych szyn.

cool_airfox
31-12-2008, 21:16
musielismy zerwac deski poniewaz do niczego juz sie nie nadawly, skrzypialy a sama technika jaka byly polozone...no porazka, byly krzywe i bardzo glosne, stolarz ocenil ze nienadaja sie do renowacji, kilka osob to ogladalo i kazdy odradzal klasc cokolwiek juz na tym, zalewac gruz "sucha zaprawa" tez mi odradzono, dlatego zdecydowalismy wybrac gruz i zrobic wszystko od podstaw i tak dogmyralismy sie az do szyn tropu, jest tych belek w 1 pokoju ok 10 oddalonych od siebie o ok 40cm, prosilabym o rade jak wypelnic luki pomiedzy szynami zanim polozymy styropian i wylewke i czy sa jakies konkretne wytyczne przy wylewkach w starym budownictwie, z gory dziekuje i pozdrawiam :D

Trociu
01-01-2009, 09:40
No dobra - mamy już odpowiedź na jedno z pytań. Pozostają jeszcze dwa.

cool_airfox
01-01-2009, 12:17
opisalam dokladnie w poprzednich wypowiedziach, podloga wygladala tak
1. deski
2. pod nimi legary
3. pomiedzy legarami 20 cm gruzu
4. pod gruzem beton i szyny od stropu, ktore wystaja nad podloze ok 5cm, oddalone od siebie o ok 40cm
mam nadzieje ze opisalam to w miare obrazowo

Trociu
01-01-2009, 12:48
Dzięki. Już trochę lepiej ;)
Tylko coś mi jeszcze nie pasuje. Piszesz o 20cm gruzu pomiędzy legarami i szyny wystające nad podłoże ok 5cm. Czyli to daje nam legary (drewniane??) o grubości 15cm. Zgadza się?

Jaką chcesz mieć finalną wysokość podłogi? Tak jak masz teraz? Czy może być nizej?

Dlaczego chcesz dać wylewkę betonową a nie jak było wcześniej konstrukcję na legarach?

Może zamiast lać beton (nie wiadomo czy całość konstrukcji to wytrzyma), na szyny położyć dajmy na to OSB i finalną podłogę dowolnego typu.

cool_airfox
01-01-2009, 13:19
w rozmowie z zarzadca budynku dowiedzielismy sie ze na styropianie nie wiecej jak 5cm wylewki, tak przewiduje norma zgodnie z planami budynku, myslelismy nad tym aby obnizyc podloge ale nie bardzo sie da poniewaz bedzie roznica pomiedzy poziomem na klatce schodowej i lazience (tylko to pomieszczenie ma podloge z lastryka), problem stanowi jedynie to czym wypelnic czszeliny pomiedzy belkami stropu, nie chcemy znow klasc legarow i desek bo taka podloga jest bardzo "glosna", finalnie planujemy polozyc na wylewce parkiet bukowy, pytalismy u sasiadow ale nikt tam akurat takiej generalki nie robil, kladli jedynie na stara podloge jakas wylewke ale to nie zdaje egzaminu bo skrzypi.

cool_airfox
01-01-2009, 14:41
a jeszcze mam pytanie, poniewaz jestem laikiem w kwestiach remontowych, co to takiego osb?

Nefer
01-01-2009, 14:46
taka płyta

http://www.sklejka.sklep.pl/images/osb_150.jpg

Trociu
01-01-2009, 19:52
taka płyta

http://www.sklejka.sklep.pl/images/osb_150.jpgpoczytaj na sieci - na przyklad www.kronopol.pl czy jakoś tak - OSB3

beton44
01-01-2009, 21:11
a cóż tu skomplikowanego....

było 20 cm gruzu, miał swoją wagę/masę/ i się nie zawaliło to i "wylewkę"
strop wytrzyma....


na strop wełnę mineralną czy styropian na to folię i "wylewkę" betonową"
o odpowiedniej grubości w stosunku do grubości styropianu/wełny

na to płytki czy gdy wyschnie /pół roku co najmniej/ parkiet i gotowe...

ew. legary /można pewnie większość wykorzystać starych/ ładnie wypoziomować
zamiast gruzu wełna, nabić dechy /stare, nowe?/ czy tą płytę i na to parkiet - to będzie szybko, nie trzeba będzie czekać na wyschnięcie...

cool_airfox
02-01-2009, 10:47
dzieki :D za podpowiedz :P pozdrawiam

ryan78
02-01-2009, 12:55
Witam

Co do lania betonu to jedna sie zastanów na ile możesz obciążyć ten strop, jak było 20 cm gruzu to niby wytrzyma ale?. Spróbuj pomyslec nad rozwiązaniem płyty OSB lub niektórzy z producentów mają specjalne płyty które wygłuszają i oddylatowóją powierzchnie o różnych grubasciach. Na płyty OSB i na te płyty możesz stosować rózne okładziny wierzchnie.

piotrborkowski
14-01-2009, 21:00
Witam
Obecnie takie wyrównanie stropo podłóg wykonuje się za pomocą blatów ustawianych na szpilkach [nóżki metalowe] i pod nie układa się wygłuszenie w workach.Dopiero na tych blatach czyli na pierwszej podłodze można układać co się chce .Jest to nowa metoda w Polsce ,na zachodzie stara z przed dziesięciu lat.

Pozdrawiam

mniechcial
20-01-2009, 11:46
Można pokombinować z blatami i nóżkami, ale będzie to raczej drogie rozwiązanie (podobne techniki stosuje się w serwerowniach do ukrycia kabli pod taką podwyższaną podłogą). Co do porównania masy gruzu i lanego betonu, to jasne jest, że wylany beton będzie zdecydowanie cięższy niż gruz (szczególnie, jak będzie jeszcze mokry, a schnąć to będzie dość długo, jak na remont w mieszkaniu (ta wylewka miałaby zastąpić grubość legarów - 15 cm, tak?)

Anathiel
30-03-2009, 09:37
Witam,

Mamy podobny problem. Robimy calkowity remont mieszkania z konca lat 30-tych. Dodam, ze mam wszelkie potrzebne pozwolenia (pozwolenie na budowe). Nasza podloga tez musi zostac odnowiona a sklada sie z podobnych elementow, czyli:
1) strop Ackermanna
2) podciagi
3) legary
4) gruz miedzy legarami i podciagami
5) dechy na legarach
6) parkiet przybity do dech

Ze wzgledu na zniszczenie parkietu (odchodzi, skrzypi, wybrzuszenia, glosna) chcemy go wymienic. Myslelismy wpierw, ze na strop polozymy folie, styropian, kratownice i wylewke 5-6cm. Pozniej zaczelismy sie zastanawiac. ze jesli tak konstruktorzy zrobili podloge to moze jest w tym glebszy sens. I teraz zastanawiamy sie nad koncepcja alternatywna, czyli poprawa legarow jesli sa zle, plyty OSB badz inne i reszta podlogi.

I tutaj zaczynaja sie nasze pytania (z gory przepraszam za ignorancje):
1) wspomniane bylo ze zamiast OSB mozna uzyc specjalistycznych wygluszajacych plyt - czy ktos moglby poradzic jakie to dokladniej sa?
2) co polozyc pomiedzy gruz (wiemy ze nie wypelnia szczelnie obszaru miedzy stropem a dechami) aby wygluszyc podloge (sasiedzi sie skarza...)
3) czy taka podloga wytrzyma obciazenie plytek granitowych o 2cm grubosci?
4) I jak mozna na takie podloze polozyc parkiet (klei sie czy przybija - co lepsze i jaki klej?)

Dziekuje za pomoc:)

OK
30-03-2009, 17:46
Miałam to samo w mieszkaniu ('49) - parkiet na szczęście zdrowy, nie ruszałam. Robiłam podłogę w kuchni i łazience: wywaliłam wszystko tzn. dechy, legary i gruz, w kuchni był jeszcze wzdłuż ciągu kuchennego kawałek wylewki z lastrykiem (oryginał :wink: ) - skute i wywalone. Położyłam styro (wlazło 7cm), folia, wylewka i gres. Jest cudnie :wink:

Anathiel
01-04-2009, 08:12
Dziekuje OK za odpowiedz :) . Ja sie tylko zastanawiam czy to rozwiazanie nie obciazy stropu za bardzo. Zastanawialam sie tez na rozwiazaniem wyrzucenia legarow, gruzu i dech i polozenie warstwy styropianu, welna, na to plyty osb i na to parkiet badz plytki. I nie wiem czy to ma sens. A jestem calkowitym laikiem w branzy budowlanej. :-?

Tez chcialabym zachowac stary parkiet (przybijany do dech), ale nie znalazlam jeszcze parkieciarza, ktory by sie tego wyzwania podjal (zdjecia parkietu, wykalibrowanie i polozenie od nowa).

OK
01-04-2009, 08:57
Nie powinno obciążyć stropu bardziej niż ten gruz, styropian dodatkowo wyciszy. Większość sąsiadów, albo już to zrobiła, albo się przymierza - żadnych problemów technicznych nie ma (poza wywiezieniem tony gruzu :x ). Mi to potwierdziło dwóch rodzinnych inżynierów i dwóch nierodzinnych majstrów :lol: Najlepiej, jakby u Ciebie też jakiś fachowiec rzucił własnym okiem :wink:
Jeśli chodzi o parkiet, to ja nie przekładałam swojego - tylko cyklinowanie i olej, ale parkiet był w niezłym stanie technicznym. Faktycznie mało który fachowiec chce się bawić w przekładanie parkietu, a cenowo wyjdzie pewnie tyle, co nowy, albo lepiej :roll: