PDA

Zobacz pełną wersję : pomoc w ustawienu pieca Vaillant ecoTec



B.Art
01-01-2009, 17:37
Potrzebuję pomocy w optymalnym ustawieniu pieca kondensacyjnego Vaillant ecoTec VC126 ze sterownikiem pogodowym calormatic 430 zamontowanym w piecu i VR61 który steruje podlogowką, zasobnik cwu jest w tej chwili wyłączony.
W tej chwili dom stoi niezamieszkały i utrzymuję w nim tempeaturę 17st przez całą dobę. do ogrzania jest około 200m2 mam grzejniki i podłogówkę. Dom jest dobrze ocieplony jest wentylacja z odzyskiem ciepła ale dom jest świeży i może przez to zużywać więcej energii.
Pogodówka działa dobrze i temperatura wewnątrz jest dokładanie taka jak zadana na sterowniku- czyli piec wylicza zapotrzebowanie tylko na podstawie temp zewnętrznej i krzywej grzewczej. Czyli jeśli chodzi o sterowanie i utrzymanie temperatury wszystko jest OK.
Jest jedno ale - tymczasowo ogrzewam 33kg butlami z propanem i piec zużywa około 1 butli na tydzień przy obecnych oscylujących w okolicach 0st temperaturach. Mam nadzieję na bardziej optymalne ustawienie kotła bo zauważyłem że włącza się mniej więcej co kwadrans obojętnie jakie temperatury są na zewnątrz co moim zdaniem powoduje większe spalanie.

Co należy ustawić w tym kotle żeby żeby włączał się jak najrzadziej i pracował cały czas w kondensacji? Nie będzie problemem jeśli będą kilkustopniowe wahania temperatury.

Z góry dziękuję za pomoc

marek1971
01-01-2009, 18:39
Mozesz pokombinowac z blokada palnika jest pod kodem diagnostycznym d.2 masz zapewne ustawione na 20 ale według moich obserwacji zawiele to nie daje

B.Art
01-01-2009, 18:54
co oznacza wartosc 20? i na czym polega ta blokada?

civic9
01-01-2009, 19:26
a to nie jest tak, że grzeje długo i często, ale za to niższą temperaturą/mniejszą mocą więc to wpływa pozytywnie na możliwość wykorzystania kondensacji itd?
(nie znam się, pytam).

przy okazji, bo też mam podobny układ, który dopiero "rozkręcam" dołączę się z pytaniem o ustawienie biegu pompy do podłogówki. ma 3 biegi (okolo 40/60/80W) i się zastanawiam jakie jest ustawienie optymalne. daje rade na jedynce, ale jak to się dobiera? może na 2-gim można by jeszcze trochę obniżyć temp. zasilania i wyszłoby to na plus? a różnica w koszcie energii do zasilania jest pomijalna. poeksperymentowałbym, ale warunki na zewn. są teraz dość zmienne i utrudnia to ocenę rezultatów.

marek1971
01-01-2009, 19:30
wartośc blokady palnika 20min ale przy temp zasilania 20st
Jezeli masz ustawiona na piecu temp np 45st to czas miedzy właczeniami wynosi około 11min

B.Art
02-01-2009, 08:50
Jeśli mowisz o temp zasilania to zdarzalo sie ze piec podgrzewal ta wode nawet do 55st. a to juz nie jest chyba praca w kondensacji?
To ustawienie rowniez pomogloby w obnizeniu spalania. Jak sie to ustawia i jaka temperature trzeba ustawic zeby piec pracowal w kondensacji?

marek1971
02-01-2009, 09:30
Czas bokady palnika ustawia sie naciskajac jednoczesnie przycisk + i nastepnie + lub - szukasz d.2 i tam ustawia sie czas blokady a temp im nizsza tym lepiej

Habier
08-01-2009, 09:23
Witajcie,

podepnę się do tematu o ustawieniach:)

Sterownik: Calormatic 430
Strona wyświetlacza: C1
Nastawiane wartości robocze: FBG Przyłącze /Wartość rzeczywista pokojowa (A)
Wielkość kroku: Tak, Nie i 0,5

Czy ktoś z Was może mi wytłumaczyć co to za parametr i co on faktycznie oznacza?

civic9
09-01-2009, 13:57
ktoś wie czy da się na piecu vaillant ecotec i sterowniku calormatic 430 wyłączyć modulację i ustawić stałą moc grzania (maksymalną, albo jakąś konkretną)? (zachowując sterowanie pogodowe itd.)

tak dla eksperymentu żeby porównać z trybem pracy z modulacją.

minuszka
14-01-2009, 14:11
Sluchajcie, jak najekonomiczniej ustawic w eco-tecu zasobnik cieplej wody i wogole piec c.o.?My mamy ustawiona wode na 50 st. i piec wlacza sie rano ok. 6:30-pracuje do 8, potem ok. 16-17:30 potem wieczorem od 19 do 21. Sluchajcie czy to jest ekonomiczne?Jesli caly zasobnik musi sie nagrzac,czy lepiej podgrzewac te wode co jakis czas np. co 2-3 godziny. Jakie macie wlasne doswiadczenia?
Piec mamy ustawiony, gdy temp w srodku spadnie do ponizej 21 st. to sie wlacza lub na zewnatrz do -6 st.
Bardzo Was prosze o opinnie

jajmar
14-01-2009, 15:12
Sluchajcie, jak najekonomiczniej ustawic w eco-tecu zasobnik cieplej wody i wogole piec c.o.?My mamy ustawiona wode na 50 st. i piec wlacza sie rano ok. 6:30-pracuje do 8, potem ok. 16-17:30 potem wieczorem od 19 do 21. Sluchajcie czy to jest ekonomiczne?Jesli caly zasobnik musi sie nagrzac,czy lepiej podgrzewac te wode co jakis czas np. co 2-3 godziny. Jakie macie wlasne doswiadczenia?
Piec mamy ustawiony, gdy temp w srodku spadnie do ponizej 21 st. to sie wlacza lub na zewnatrz do -6 st.
Bardzo Was prosze o opinnie

A jak sterujesz tym piecem za pomocą czego ?
Ja tam nawet nie wiem kiedy mój grzeja wodę na CWU , te godziny co podałas to czas pracy kotła czy pompy cyrkulacyjnej?
Ja mam VRC630 kocioł grzeja CWU jak temp w zbiorniku spadnie, nie ma określonych godzin kiedy sie właczy grzanie wody.
Osobiście uważam ze tem wody 50 stopni jest za wyskoka, puszczałbym ja razem z imna zeby schłodzić.

minuszka
14-01-2009, 15:27
A jak sterujesz tym piecem za pomocą czego ?
Ja tam nawet nie wiem kiedy mój grzeja wodę na CWU , te godziny co podałas to czas pracy kotła czy pompy cyrkulacyjnej?
Ja mam VRC630 kocioł grzeja CWU jak temp w zbiorniku spadnie, nie ma określonych godzin kiedy sie właczy grzanie wody.
Osobiście uważam ze tem wody 50 stopni jest za wyskoka, puszczałbym ja razem z imna zeby schłodzić.[/quote]

Mam panel sterowania na gorze VAILLANTA VRC-410 i tam wyswietla mi sie, czy wlasnie grzeje sie c.o. czy wlacza woda-zasobnik.Te godziny to czas pracy kotla.
Temp. 50 st. jest chyba ok, wyczytalam gdzies w madrych ksiazkach ze mniejsza uaktywnia bakterie