PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na ekogroszek Defro Eko 19 KW



Berkuu
02-01-2009, 14:58
Witam.
Mam problem z piecem DEFRO EKO 19 kW. Od 3 dni próbuję ustawić odpowiednie parametry, ale nie bardzo mi to wychodzi.
Ustawiłem:

Czas podawania - 10 sek
Czasz przerwy - 90 sek
Nadmuch - 4

Spalanie jest dobre, ale po około. 5 godzinach zaczyna spadać temperatura i włącza się alarm. Próbowałem przy innych ustawieniach ale zużycie eko groszku gwałtownie wzrastało. Przy tych parametrach spalanie wynosi około 25 kg na dobę. Proszę użytkowników takiego pieca o wskazówki jak najlepiej ustawić piec, aby osiągał jak najniższe spalanie. :) i oczywiście się nie wyłączył.

Berkuu

batory
02-01-2009, 23:22
Witam!
Od trzech lat posiadam taki sam kociołek,a moje ustawienia to:
czas podawania-15s.
czas przerwy-42s.
czas przerwy podtrzymania:20min.
dmuchawa-2 przesłonięta na ok 80% (20%pow. zasłonięte)
i jeszcze mała zmiana w ustawieniach serwisowych
czas pracy w podtrzymaniu-15s.
temp pracy 58C.
pompka 45C
i pracuje z sterownikiem pokojowym.
Ustawienia te mam na kociołku od 2 lat i nic nie zmieniam, mimo zmian dostawców eko groszku.
Pozdrawiam!

Berkuu
03-01-2009, 10:42
Dziękuję, a czy mógłby Pan napisać jakie jest spalanie na dobę i czy przy tych ustawieniach nie wysypuje się groszek?

batory
03-01-2009, 18:10
Co do spalania to wszystko zależne jest od paru czynników:
Pow.ogrzewana -170m2.domek nowy w miarę dobrze ocieplony (12cm ściany,20cm poddasze).temp pomieszczeń 22,5C do tego CWU (troje domowników)
w grudniu spalił 420kg.
Nie liczę spalań dobowych i zapewniam Cie że po pewnym czasie też przestaniesz (poprostu się znudzi)tak samo jak ciągłe latanie i zmienianie parametrów na sterownik.
Jurz trzecią zimę kupuję tak coś około 3,5-4ton w miesiącu wrześniu i zawsze starczyło na cały rok (latem zasobnik starcza na prawie miesiąc).
Pozdrawiam i życzę bezproblemowej ekspluatacji kociołka!!!

Berkuu
03-01-2009, 19:36
Serdecznie dziękuję Panu za bardzo cenne wskazówki, oczywiście zastosowałem się do nich i byłoby wszystko ok gdyby nie mały problem z czasem przerwy podtrzymania. Piec ponownie uruchamia się po ok 7 minutach jak temp spadnie zgodnie z ustawieniem histerezy pieca-2 choć przerwę ustawiłem zgodnie z Pańskimi zaleceniami. Nie wiem gdzie może tkwić problem.
Jeżeli nie stanowiłoby to większego problemu prosiłbym bardzo o radę.
Za wcześniejsze wskazówki jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

batory
03-01-2009, 20:08
Praca kotła właśnie na tym polega, tylko w przypadku kiedy temperatura zadana na kotle nie obniży sie właśnie w przeciągu tych 20 min to załączy się przepalanie.Kociołek który posiadam pracował tylko 3 miesiące bez sterownika pokojowego.Obecnie cały czas kocioł pracuje ze sterownikiem,osobiscie polecam taką konfigurację bodaje ona spore oszczędności.
a koszt owego sterownika jest niewielki(120-150zł.) Wpina się go w odpowiednie złącze w sterowniku kotła.
U mnie wygląda to następująco:
Sterownik pokojowy wykrywa spadek temperatury w pomieszczeniu do 22C,odblokowuje sterownik kotła kóry to pracuje aż nie uzyska temperatury zadanej na sterowniku 58C,nastepnie w taki sam sposób co u Ciebie pracuje z histeryzą 2C. trwa to około15-25min.(zależy od tem. zewn)po tym jak termostat "wykryje temp. w pomieszczeniu 23C. blokuje sterownik kotła kocioł obniża temperature do ok 45C.I cykl ten powtarza się do nastepnego razu,a trwa to około 3-4godzin przy obecnych warunkach pogodowych.W Pana przypadku pozostaje regulacja temp. pomieszczeń temperaturą zadaną na sterowniku bądz zaworem trzy lub cztero-droznym,jeśli takowy Pan zamontował na wyjściu z kotła.Ja osobiscie polecam do tego typu kotłów sterownik pokojowy(mimo wielu przeciwników tego rozwjązania)Oczywiście istnieją inne sposoby sterowania ale w przypadku Naszego kotła jest to najtańsze i sensowne rozwiazanie.Na koniec napszę że w mojej okolicy ostatnio trzy osoby zamontowały takie kotły jak Nasze i wszystkim poleciłem(oraz montowałem)te rozwiązanie,i każdy jest z z niego zadowolony.
Pozdrawiam i w razie problemów w miare mozliwości służę pomocą.

Berkuu
03-01-2009, 20:31
Serdecznie Panu dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie, jestem w posiadaniu takiego regulatora pokojowego, który obecnie mam podłączony do pieca gazowego dwufunkcyjnego i pewnie ściągnę osobę uprawnioną do montażu takich urządzeń i podłączę go do kotła.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za cenne wskazówki. Życzę pomyślności.

siwas111
23-01-2009, 22:34
Witam Batorego.
jestem rowniez posiadaczem takiego pieca
mam pytania go kolegi eksperta :-)
- jak masz ustawiony czopuch
- nie mam zaworu trojdroznego ani regulatora pokojowego- czy to oznacza ze mam zle zrobiona instalacje przez montera
- jak czesto czyscisz popielnik
- jak sie ustawia czas pracy w podtrzymaniu

dziekuje za porady i pozdrawiam serdecznie
Pawel

batory
26-01-2009, 12:39
Witam!
Do eksperta to mi jeszcze duuużo brakuje. :wink:
Brak regulatora jak i zarówno zaworu nie jest jakimś błędem lecz te urządzenia pomagają w obsłudze jak i w sterownaiu kotłem ,dajac też wymierne kozyści przy spaleniu mniejszej ilości groszku.
Czopuch mam przesłonięty na pierwszą zapadkę czyli tylko tylko ale to jedt zalezne od komina i jego ciągu.
Popielnik wybieram tak co 4-5dni a piec gruntownie czyszczę co 1,5 miesiąca.
Co do ustawienia czasu pracy w funkcji przepalania:
Wyłącz sterownik a następnie trzymając przez cały czas przycisk WYJŚCIE załącz ponnownie sterownik po około 8 sekundach zapali się lampka alarmu ( !) puścc przycisk i już jesteś w ustawieniach serwisowych.

Karas123
17-03-2009, 18:56
Witam,
mam pytanie, jaki sterownik posiadasz na piecu? Jak podłączyłeś do niego sterownik pokojowy, oraz jaki model? :)
Z góry dzięki.

batory
18-03-2009, 12:16
Sterownik ST-37.Po odkręceniu sterownika od kotła w środku są odpowiednio oznakowane wyprowadzenia na listwie przyłączeniowej.
Sterownik Euro Termostat 2005. ale do kotła pasuje większość sterowników które działają na zasadzie zwarte wyprowadzenia-kocioł w trybie pracy,rozwarte-tryb podtrzymania.
Pozdrawiam.