PDA

Zobacz pełną wersję : Pokojowy regulator temperatury, a kocioł kondensacyjny.



sierocki
02-01-2009, 16:54
Witam,
Jestem nowy na forum więc witam wszystkich użytkowników bardzo serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku.

A więc do rzeczy. Posiadam mieszkanie 68m2, ogrzewanie za pomocą grzejników panelowych i kotła kondensacyjnego firmy Saunier Duval F24 E. Kondensat zakupiłem kilka dni temu. Kocioł pracuje na temp wyjścia 54st, ustawienie ręczne. Zastanawiam się co będzie dla mnie lepszym bardziej ekonomicznym rozwiązaniem:
1. Podłączenie sensora do automatyki pogodowej?
2. Zainstalowanie pokojowego regulatora temperatury?
3. Zainstalowanie obu w/w urządzeń?
Oczekuję temperaturę w domu ok 20st w dzień i 18 w nocy.
Czy możliwe jest aby automatyka pogodowa sterowała temp. wyjścia na kotle a pokojówka ustalała jaka ma być temp w mieszkaniu?
Obecne zużycie gazu to 10m3/doba, co nie jest zadowalające, gdyż rachunek będzie ogromny po upływie miesiąca i zużycia 300m3 gazu.

genesis
02-01-2009, 19:10
Witam,
Jestem nowy na forum więc witam wszystkich użytkowników bardzo serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku.

A więc do rzeczy. Posiadam mieszkanie 68m2, ogrzewanie za pomocą grzejników panelowych i kotła kondensacyjnego firmy Saunier Duval F24 E. Kondensat zakupiłem kilka dni temu. Kocioł pracuje na temp wyjścia 54st, ustawienie ręczne. Zastanawiam się co będzie dla mnie lepszym bardziej ekonomicznym rozwiązaniem:
1. Podłączenie sensora do automatyki pogodowej?
2. Zainstalowanie pokojowego regulatora temperatury?
3. Zainstalowanie obu w/w urządzeń?
Oczekuję temperaturę w domu ok 20st w dzień i 18 w nocy.
Czy możliwe jest aby automatyka pogodowa sterowała temp. wyjścia na kotle a pokojówka ustalała jaka ma być temp w mieszkaniu?
Obecne zużycie gazu to 10m3/doba, co nie jest zadowalające, gdyż rachunek będzie ogromny po upływie miesiąca i zużycia 300m3 gazu.

dzięki za życzenia z wzajemnością.
Ad1. Mam też kocioł kondensacyjny i od początku mam zainstalowany sensor pogodowy - super sprawa, bo zależnie od temp. zewnętrznej odpowiednio zmienia temp. zasilania na kotle wg tzw. krzywej grzania (np. jak na dworze 0 st to temp. zasilania 38 st; przy -10 na dworze temp. zasilania 45 st.). Na kotle można regulować kąt nachylenia tej krzywej, przy dobrym ustawieniu kocioł pracuje najekonomiczniej tzn zawsze przy min. temperaturze (w kondensatach to niezwykle istotne).
Ad.2. Czujnik temp. wewnętrznej dostałem z opóźnieniem (nie było na magazynie) - i do dzisiaj leży gdzieś w szafce, bo wydaje mi się on niepotrzebny. Termostaty zamykają grzejniki przy odpowiedniej temp. i nie wiem czym ten główny czujnik miałby sterować. (a może ktoś z Forumowiczów podpowie?) :roll: Chyba, że nie masz termostatów, lub dzieciaki Ci nimi ciągle kręcą - wtedy czujnik wewnętrzny jak najbardziej.
Ad3. Wywnioskuj z 1 i 2
Generalnie, te 54 st. to trochę wysoka temperatura - spróbuj ją obniżyć np. na 40 czy 45 st. i zobacz, czy będziesz miał wystarczająco ciepło w domu (to jest zależne od wielkości grzejników - dlatego przy kondensacie powinny one być przewymiarowane). Koniecznie zainstaluj tę pogodówkę, dobrze by było byś potrafił sam ustalać krzywą grzania - nie znam twojego kotła, czasami jest to skomplikowane, za pomocąjakichś kodów, w takiej sytuacji musisz polegać na fachowcach :( Ja mam Junkers Cerrapur, menu po polsku, dialogowe - sam sobie optymalizuję krzywą grzania (jej nachylenie, przesunięcia itd) :)
Na 68 m2 masz rzeczywiście duże zużycie (ale to też zależy od ocieplenia, wentylacji domu). Ja ogrzewam 180m2 za ostatni rok zapłaciłem 1600 zł za gaz + dogrzewam też trochę kominkiem 6m3 drewna.

genesis
02-01-2009, 19:15
jeszcze odnośnie temperatury dzień/noc.
Ja programuję na kotle tryb tzw. "oszczędzanie" od godz. 22 do 6.00 - skutkuje to obniżeniem temperatury na noc o ok. 3-4 stopnie.
Jeżeli nie masz takiej możliwości, to ten czujnik wewnętrzny załatwi tę sprawę.

Lookita
02-01-2009, 19:26
a ja mam pokojowy i pogodowy regulator i wiem,ze pokojowy istotnie zmniejsza zuzycie gazu.....nie zaluje,testowalem na rozne sposoby,warto miec pokojowke ,ale w sensownym miejscu zamontowana.....

sierocki
02-01-2009, 20:34
Dzięki za opinie. Zdecyduję się na oba sensory i pogodowy i pokojowy. Moje mieszkanie jest obecnie w fazie rozgrzewania. Dopiero co zakupiłem kocioł i go testuję. Nie wiem jak to będzie z ustawieniem tych krzywych mój saunier duval ma wprawdzie wyświetlacz elektroniczny ale nie sądzę że są tam funkcje ustawiania krzywej. Pokojowy zastosuję aby zredukować temp. nocną. natomiast pogodówka niech steruje temperaturą na kotle.
A czy nie ma żadnych przeciwwskazań aby oba te urządzenia działały równorzędnie i jednocześnie poprawnie?

sierocki
02-01-2009, 20:39
Aha odnośnie tej temp. na kotle 54. Kocioł chodzi na takiej a w mieszkaniu jest ok 20st. Mieszkanie jest parterowe, w starej poniemieckiej kamienicy. Pod podłogą jest warstwa 30cm styropianu. Sama podłoga wykonana z desek sosnowych. Ściany nie są ocieplone, ale ich grubość to ok 50cm. Wierciłem je na wylot i w środku jest coś co można nazwać wełną mineralną. Ściana oddzielająca mieszkanie od klatki schodowej ma może z 30cm i to ją właśnie zamierzam ocieplić 5cm warstwą styropianu.

genesis
02-01-2009, 20:43
A czy nie ma żadnych przeciwwskazań aby oba te urządzenia działały równorzędnie i jednocześnie poprawnie?[/quote]

Na pewno nie będą sobie szkodzić - skonsultuj jednak ze swoim serwisantem który skonfiguruje kocioł pod nie, jakie Typy tych urządzeń zainstalować.

sierocki
03-01-2009, 06:45
A czy macie jakieś sugestie dotyczące regulatora pokojowego?Czy koniecznie musi to być produkt Saunier Duval?Czy np. mogę zastosować jakieś tańsze urządzenie. Model kotła Thema Condens F24 E.

Lookita
03-01-2009, 08:54
Probowalem ustawiac po 50% funkcji na pokojowy/pogodowy,efekty najlepsze mam na pokojowym.Mam tez specyficzne warunki-pokoj z 3 veluksami jest najzimniejszy,tam musialem zamontowac pokojowke.Czujnik pogodowy przeklamuje-zaniza temp. zew. o jakies 2-4 st. przy zmianie pogody,po stabilizacji warunkow zew. pokazuje juz z przeklamaniem okolo 1-1.5 st.Ja kaurat mam dedykowany pod moj piec sterownik wiec nie kombinowalem...

kubek2002
03-01-2009, 10:30
Probowalem ustawiac po 50% funkcji na pokojowy/pogodowy,efekty najlepsze mam na pokojowym.Mam tez specyficzne warunki-pokoj z 3 veluksami jest najzimniejszy,tam musialem zamontowac pokojowke.Czujnik pogodowy przeklamuje-zaniza temp. zew. o jakies 2-4 st. przy zmianie pogody,po stabilizacji warunkow zew. pokazuje juz z przeklamaniem okolo 1-1.5 st.Ja kaurat mam dedykowany pod moj piec sterownik wiec nie kombinowalem...

Witam
Lookita masz racje czujnik pogodowy przekłamuje o 1 do 1,5 stopnia temperature,( choć do końca też tak nie moge powiedzieć ponieważ czujnik pogodowy u mnie jest zawieszony jakieś 4 metry od ziemi a tam jest pewnie cieplej :wink: jak przy samej ziemi).Nie miałem czujnika pokojowego więc nie moge się wypowiedzieć na ten temat( o ile mi wiadomo mamy ten sam typ pieca , więc podaj cene czujnika pokojowego bo w standarcie podobno go nie ma tak mi powiedział mój instalator :D )
Pozdrawiam

Lookita
03-01-2009, 10:59
Czujnik pogodowy porownywalem z termometrem standardowym,podwiesilem w okolice na sztywno umocowanego ponad 3m od ziemi czujnika,sa roznice.Nawet ost. mi term. elektroniczny w aucie,inaczej pokazuje niz term. zwykly...a zawsze chodzil dobrze,moze sytarosc juz mu dosweira ;-)
Pokojowy sterownik mam Siemensa,dostalem od szefa firmy gratis,po znajomosci ;-).Ale....mam pelne z niego sterowanie piecem,model ,jakby zwycem zdjety panel i lcd z pieca....Cena-kolo 400-500 pln podobno...tanszy kolo 200-250 moglem miec,ale wzialem z pelnym sterowankiem....

1950
03-01-2009, 11:20
każdy porządny sterownik ma możliwość kalibracji,
jeżeli przekłamuje to można to skorygować,

Lookita
03-01-2009, 11:22
porzadny-czyli bardzo drogi...moze i ma,moj nie ma,sprawdzalem,akurat pogodowy pod moj piec...taki dali w zestawie..pisze o pogodowym...inna sprawa,ze firma od pieca ustala sobie dostawce pogodowki,ta nie zawsze ma fajne sterowniki,jak chyba u mnie,skoro kalibracji nie ma...

jacekp71
03-01-2009, 13:20
A czy macie jakieś sugestie dotyczące regulatora pokojowego?Czy koniecznie musi to być produkt Saunier Duval?Czy np. mogę zastosować jakieś tańsze urządzenie. Model kotła Thema Condens F24 E.

sprawdz oferte regulatorow AURATON, sa rowniez bezprzewodowe,

sierocki
03-01-2009, 13:25
Obecnie mam 2 regulatory pokojowe. Jeden to euroster 2005 drugi to Junkers TRZ12 T/w. Czy któryś z nich podpasuje do mojego kotła?I czy są one wogóle warte uwagi.

ex67
04-01-2009, 01:23
Witam,
Obecne zużycie gazu to 10m3/doba, co nie jest zadowalające, gdyż rachunek będzie ogromny po upływie miesiąca i zużycia 300m3 gazu.

No powiem Ci ze takie zużycie to ja mam na 170 m2 domu (temp. zewn - 9 wczoraj) i cieplej w domu bo 21/20. Być może to kwestia braku ocieplenia w Twoim mieszkaniu.
Co do regulacjo to mogę Ci podać swoje doświadczenia.
Mam piec kondensat Vaillanta + pogodówka + regulator pokojowy. Czyli taka kombinacja wszystkiego po trochu. Sprawdza się wyśmienicie.

Regulator pokojowy jest przydatny w wypadku gdy masz dodatkowe źródło ciepła w domu (np kominek) w innym wypadku można się spokojnie bez niego obyć (Vaillant nawet go nie poleca w takim wypadku). Przy kominku to przydatne aby wyłączyło Ci zasilanie jeśli w nim rozpalisz.

Pogodówką może spokojnie wszystko sobie wyregulować krzywą grzewczą.

Co zastosujesz to będzie dobre oby spełniło takie założenia:
1 - zasilanie jak najniższą temperaturą wody.
2 - jak najmniej załączeń pieca.
3 - różnica zadanych temperatur dzień/noc nie będzie większa niż 2 stopnie.

powodzenia... i ocieplaj co się da bo to jest droga do sukcesu.

sierocki
04-01-2009, 07:13
Dzięki. Na wiosnę biorę się do ocieplania. Obecnie na piecu 54 st. co daje mi temp w domu 19,5 stopnia. Wczoraj na noc dałem temp kotła na 45 st co dało mi 16 st. w mieszkaniu. Narazie testuję, gdyż w mieszkaniu jeszcze nie mieszkam. Kocioł włączam tylko na noc, zaś na dzień pozostawiam go wyłączonego. Myślę że tak mniej więcej przy temperaturze na dworze ok. -8 to temp. wyjścia na kotle będzie 54-60st, abym mógł uzyskać porządane 19,5-20st.
Piec kondensuje tak samo przy 54 st na wyjściu jak i przy 45. Narazie kondensat scieka mi do wiaderka więc po 12h pracy kotła mam ok 7-8litrów kondensatu.
Ps.
Nie wiem czy na forum jest jakiś fachowiec od kotłów saunier duval, ale jeśli tak to proszę o informację. Mianowicie w instrukcji kotła jest napisane, że w miejscu gdzie ma ściekać kondensat nalezy coś odkręcić i napełnić okręcone naczynie w 3/4 wodą. W moim modelu kotła F24 E nie zauważyłem nic do okręcania. Po prostu podłączyłem wąż i kondensat ścieka.

Lookita
04-01-2009, 08:40
eee tam,ja mam podobne zuzycie do ex67,dom ponad 180 m.kw. ,srednia ok. 8-9/m3 gazu,a dom Ytong 40 cm,bez podbitki i elewacji,fakt,ze mam reku z gwc....ale...sciana bardzo dobra ;-)

civic9
05-01-2009, 03:13
No powiem Ci ze takie zużycie to ja mam na 170 m2 domu (temp. zewn - 9 wczoraj) i cieplej w domu bo 21/20. Być może to kwestia braku ocieplenia w Twoim mieszkaniu.
Co do regulacjo to mogę Ci podać swoje doświadczenia.
Mam piec kondensat Vaillanta + pogodówka + regulator pokojowy. Czyli taka kombinacja wszystkiego po trochu. Sprawdza się wyśmienicie.


Hm, też mam ok. 170m2 (kubatura ogrzewana ok 550m3). Kondensat Vaillanta + calormatic 430, przy czym czujnik pokojowy wyłączony. Całość podłogówka. Temp. 20-22 (w zależności od miejsca, jeszcze trochę niewyregulowana), cała dobę, bez obniżenia temp. ex67 gdzieś pisał, że ma krzywą 0.4 na podłogówkę, ja mam 0.35 i wystarcza - więc niższe temp. Ale mimo to pali więcej. Czy coś jeszcze mogę na piecu/w instalacji/sterowniku sprawdzić/popróbować/poustawiać czy pozostaje szukać dziur przez które ucieka ciepło? (dom nowy, raczej dobrze ocieplony, ale mogą być, dopiero zaczynam walczyć).

pablitoo
05-01-2009, 07:41
Nie wiem czy na forum jest jakiś fachowiec od kotłów saunier duval, ale jeśli tak to proszę o informację. Mianowicie w instrukcji kotła jest napisane, że w miejscu gdzie ma ściekać kondensat nalezy coś odkręcić i napełnić okręcone naczynie w 3/4 wodą. W moim modelu kotła F24 E nie zauważyłem nic do okręcania. Po prostu podłączyłem wąż i kondensat ścieka.

Chodzi o syfon wewnątrz kotła - podczas pierwszego uruchomienia powinno się ten syfon zalać wstępnie wodą .
Tak jest w kazdym kondensacie - nie tylko w Twoim .

pablitoo
05-01-2009, 07:47
Regulator pokojowy jest przydatny w wypadku gdy masz dodatkowe źródło ciepła w domu (np kominek) w innym wypadku można się spokojnie bez niego obyć (Vaillant nawet go nie poleca w takim wypadku). Przy kominku to przydatne aby wyłączyło Ci zasilanie jeśli w nim rozpalisz.

Dokładnie tak jest - termostaty pokojowe w połączeniu z regulatorem pogodowym mają sens montażu w wypadku dwóch obiegów grzewczych lub układu mieszacza dla podłogówki .
Termostat takowy montuje sie w pomieszczeniu zasilanym przez jeden obieg grzewczy i w wypadku gdy w tym pomieszczeniu temp sie podniesie tenże termostat zmniejszy ilość czynnika grzewczego na ten obwód lub go zwiekszy jak temp w pomieszczeniu spadnie niezależnie od pracy innego obiegu grzewczego np grzejników w innych pomieszczeniach .
Często takie rozwiazanie się używa np w salonach z kominkiem . Gdy kominek nagrzeje pomieszczenie to termostat pokojowy wyłączy obieg grzewczy , niezależnie od drugiego obiegu który ogrzewa np pokoje na poddaszu .

U Viessmanna też tak jest - dodatkowy termostat pokojowy montuje się w przypadku instalacji z dwoma obiegami grzewczymi lub z użyciem układu mieszacza dla podłogówki .

sierocki
05-01-2009, 07:57
A co w sytuacji kiedy na noc chciałbym mieć temp np o 2-3 stopnie niższą niż w dzień. W 20-21 stopniach w nocy ciężko jest spać (mi nie wiem jak innym).Chyba jedynie regulator pokojowy sobie z tym poradzi?
Wracając jednak do pogodówki. Jeśli np przy temp. zewnętrznej 0 do -5 st. temp. na kotle to 54-55 st natomiast dom to ok 19,5-20. Jak ustawić krzywą aby było dobrze?

pablitoo
05-01-2009, 08:03
A co w sytuacji kiedy na noc chciałbym mieć temp np o 2-3 stopnie niższą niż w dzień. W 20-21 stopniach w nocy ciężko jest spać (mi nie wiem jak innym).Chyba jedynie regulator pokojowy sobie z tym poradzi?
Wracając jednak do pogodówki. Jeśli np przy temp. zewnętrznej 0 do -5 st. temp. na kotle to 54-55 st natomiast dom to ok 19,5-20. Jak ustawić krzywą aby było dobrze?

Musisz miec możliwość ustawienia na regulatorze / czy to pogodówka , czy tytlko pokojowy / temperatury dziennej i zredukowanej / nocnej / . Ustawiasz interwał czasowy dla temp zredukowanej i temperaturę o kilka stopni mniejszą i już .

ms.
05-01-2009, 08:38
sierocki, sprawdzałeś czy masz odpowiednio dobraną moc grzejników do wielkości pomieszczeń i parametrów instalacji (moc wyliczona na zakres 70/55°C, tymczasem u Ciebie temp. wyjściowa jest ok. 55°C)?

marta

sierocki
05-01-2009, 11:27
Ciężko jest mi teraz sprawdzić moc grzejników gdyż nie mam do nich żądnej informacji. Generalnie kuchnia, pokój gościnny oraz przedpokój to jest jedna przestrzeń bez drzwi. Na tą przestrzeń zainstalowane są 3 grzejniki panelowe podwójne 2szt 60cmx50cm oraz 1 szt 60x60. Łazienkę obsługuje grzejnik szuszarka, toaletę grzejnik pojedynczy 50x50, sypialnię grzejnik panelowy podwójny 120x50, pokój dziecięcy grzejnik panel podwójny 80x50. Nie wiem czy to wystarczy. Nie znam mocy tych grzejników.Może wy coś wiecie więcej.

marek1971
05-01-2009, 12:58
Widze ze macie tez vaillanty u mnie 80m2 nieocieplonego budynku i przy -5 pali mi przez cała dobe 15m3gazu szok regulator mam pokojowy colormatic 392f jest ustawiony w tryb pracy dwustawnej ale jego zachowanie jest bardzo dziwne włancza sie na 3 min i 7 min przerwy i tak w koło a jakie to miały byc oszczednosci z regulatorem jak wy macie ustawione pokojowki i jak sie zachowuja u was te vaillanta

sierocki
05-01-2009, 13:57
Ja nie mam jeszcze pokojówki ani pogodówki. Piec ustawiłem na temp 54st na wyjściu więc piec spala mi 8m3 gazu na dobę. Przy -8 temp. spadła mi z 19,5 st do 18. Coś jest u ciebie nie tak. Spróbuj ustawić piec na np. 55-60st i niech tak chodzi całą dobę. Wtedy zobaczysz co i jak.

marek1971
05-01-2009, 16:28
jak chodzi bez regulatora to przez 5 godzin spala 4m3 gazu
a jak z regulatorem to tez 4 sam niewiem co jest nie tak poprostu rece mi opadły
Sierocki a ile grzeje wode u ciebie na jeden cykl, masz głowice i jakie masz grzejniki, twój piec to vaillant

sierocki
05-01-2009, 16:55
Ja mam kondensata Saunier duval. Teraz ustawiony jest na 54st. Od 8 rano do 18 spalił 3m3 z tym że przestawiłem kocioł na jakiś czas na 60st. Nie wiem kiedy kocioł grzeje gdyż on co chwilkę włącza się na moment żeby dogrzać wodę w obiegu. Poza tym kocioł jest w piwnicy.

pablitoo
05-01-2009, 17:32
Ciężko jest mi teraz sprawdzić moc grzejników gdyż nie mam do nich żądnej informacji. Generalnie kuchnia, pokój gościnny oraz przedpokój to jest jedna przestrzeń bez drzwi. Na tą przestrzeń zainstalowane są 3 grzejniki panelowe podwójne 2szt 60cmx50cm oraz 1 szt 60x60. Łazienkę obsługuje grzejnik szuszarka, toaletę grzejnik pojedynczy 50x50, sypialnię grzejnik panelowy podwójny 120x50, pokój dziecięcy grzejnik panel podwójny 80x50. Nie wiem czy to wystarczy. Nie znam mocy tych grzejników.Może wy coś wiecie więcej.

Poniższe dane przedstawiłem dla utrzymywanej temp w pomieszczeniach 20 stopni :

grzejnik V22 50x60cm - temp zasilania 55 stopni - moc 430W
- temp zasilania 70 stopni - moc 700W
grzejnik V22 60x60cm - temp zasilania 55 stopni - moc 520W
- temp zasilania 70 stopni - moc 800W

grzejnik V22 50x120cm - temp zasilania 55 stopni - moc 1050W
- temp zasilania 70 stopni - moc 1600W
grzejnik V22 50x80cm - temp zasilania 55 stopni - moc 700W
- temp zasilania 70 stopni - moc 1100W

Teraz policz sobie jaką moc grzejników założyłeś w pomieszczeniach o jakiej wielkości . Wytłuściłem moce Twoich grzejników podane dla temperatury zasilania 55 stopni - masz kondensat więc dobór grzejników do temp zasilania 70 stopni nie jest zbyt roztropny .
Aby ogrzewać chałupę kotłem który na wyjściu utrzymuje temp ca 50 stopni trzeba zainstalować grzejniki o takiej mocy , aby potrafiły one oddać tyle energii z tejże wody i nagrzać pomieszczenia do zadanej temperatury .
A moc grzejnika zależny od : jego powierzchni wymiany - czyli wymiarów i od temp zasilania .
Jak duże masz pomieszczenie: kuchnia, pokój gościnny oraz przedpokój ?? W tej przestrzeni - szacując z 40m2 masz zainstalowana łączną moc ca 1200W lub 2200W w zależności od temp zasilania . Jakie zapotrzebowanie na ciepło posiada to duże pomieszczenie ??
Policz i odpowiedz sobie sam czy wystarczy tych grzejników czy nie ... :wink:

Ja na poddaszu mam sypialnie - sztuk trzy - każda o powierzchni ca 15m2 - w każdej grzejnik trójrzędowy V33 o wymiarach 55x1400cm o mocy 1700W dla wody zasilającej o temp 55 stopni ...
Teraz na zewnątrz u mnie -10 stopni , kocioł kondensat - grzeje wodę kotłową do temp 47stopni , w sypialniach bez problemu utrzymuje temp 21-22 stopnie ...

PS.
Powyższe moce grzejników podałem na podstawie danych z kart katalogowych grzejników panelowych Viessmann .
Nie powinny się one wiele różnić od faktycznych .


Sierocki - Saunier Duval Thema Condens F 24 E - to Twój kocioł ?? - o mocy 8,4 - 23,5 kW ??

marek1971 - a jakiej mocy jest Twój Vailant ??

marek1971
05-01-2009, 18:51
Pablito mam vaillanta turbo tec plus 8/24kw pomózcie cos bo bede zmuszony wyłaczyc to centralne bo zbankrutuje.

pablitoo
05-01-2009, 19:17
Marek - na litość boską - kocioł o mocy 8-24 kW dla 80m2 powierzchni :o

Sierocki również jak widzę posiada kocioł 8,4-23kW - dlaczego kupujecie takie mocne kotły do tak małych powierzchni ogrzewanych ??

Waszym problemem jest to że posiadacie przewymiarowane kotły - najgorsze jest to że dolna granica modulacji Waszych kotłów - czyli 8kW praktycznie wystarczyłaby wam do ogrzania Waszych mieszkań/domów . A tak jest to najniższa moc osiągana w tych kotłach.
Ja posiadam i używam kocioł Vitodens200 Viessmanna o podobnej mocy jak Wasze / 8-24kW / ale ogrzewam nim powierzchnię ca 200m2 i 600m3 kubatury domu jednorodzinnego z poddaszem !

U Was obydwu kotły często taktują - czyli załączają się , grzeją i szybko wyłączają i tak co kilka/kilkanaście minut - to jest właśnie efekt przewymiarowania kotła w stosunku do instalacji - kocioł załącza się - z reguły startuje z mocą około 30-40% z tą mocą szybko nagrzewa wodę w instalacji i ponieważ temperatura wody nadal rośnie , wyłącza się . Po kilkunastu minutach zaczyna znowu ...
Oczywiście o oszczędnościach podczas takiej pracy kotła można zapomnieć - częste starty kotła zużywają niemało gazu ...

Co zrobić coby kocioł mniej taktował i pracował oszczędniej ?? Uruchomić wszystkie grzejniki czyli zwiększyć pojemność instalacji wodnej układu , przez to zwiększyć jego bezwładność , macie kondensaty - może zmniejszyć krzywe grzewcze , zmniejszyć finalną temperaturę w pomieszczeniach kosztem dłuższej pracy kotła na niższych temperaturach - czyli przez to z najmniejszą możliwą mocą ...

marek1971
05-01-2009, 19:39
Jest to kocioł dwufunkcyjny takze tak zaproponował mi pan z infolini vaillanta
Instalacja złozona jest z 94 zeberek aluminiowych takze wody jest około 60litrów
co ciekawe ustawiajac go na 8kw tyle samo spali gdy ustawie go na 24 kw i z moich obserwacji wychodzi ze piec nietaktuje gdy sie właczy to tylko na poczatku podgrzewa wode około 5 st szybciej a potem to bardzo wolno około 1 do 2min jeden stopien jeden cykl grzania wynosi około 12min.Dzwoniłem dzisiaj do goscia ktory robił pierwsze uruchomienie i też powiedział ze za duzo pali.W tamtym roku gdy byl zainstalowany to gdy na dwoze było 0st palił 7m3 na dobe z gotowaniem i goracą woda.A moze cos z instalacja jest nie tak bynajmniej wlany został inhibitor do instalacji bo wydzielał sie wodór noi sa zarabiste szumy na zaworach prosze doradźcie cos.Biore pod uwage jeszcze jedna mozliwośc uszkodzenia licznika gazu bo jego praca budzi troche watpliwości chodzi wolno nagle przeskakuje potem znowu wolno i przeskakuje a wydaje mi sie ze powinien chodzic płynnie.Metoda sprawdzenia mocy pieca tzn licznikowa tez troche przekłamuje bo gdy ustawie go na 8kw to w ciagu 30 sekund powinien spalic 8 litrów gazu a on pali okolo 10 tutaj moze byc kłopot.
Jeszcze jedna sprawa regulator pokojowy w pracy ciagłej zadaje najcześciej temp 49st 52st to wystarcza aby w pokoju gdzie jest regulator byla temp 20.3st

sierocki
06-01-2009, 06:31
Mój kocioł to thema condens F 24 E 8,4-24KW.
pablitoo jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło mojego mieszkania czy danego pomieszczenia? Cały ten otwarty obszar ma ok 25-30m2 a moc grzejników to ok. 1500 bo jednak 2 są 70x50 i jeden 60x60. W sypialni muszę z kolei skręcać grzejnik bo robi się tam za ciepło. Tam jest ten 120x50 a obszar do ogrzania to ok 18m2.

ms.
06-01-2009, 09:13
dla budynków dobrze ocieplonych przyjmuje się zapotrzebowanie 60 W/m2 (do utrzymania temperatury 20 st. C).
W łazienkach, gdzie temperatura powinna być wyższa (24 st. C) przyjąć należy 130 W/m2.

W ten sposób Twoje 30 m2 potrzebuje 1800 W, natomiast sypialnia 1080 W.

marta

ex67
06-01-2009, 10:58
Waszym problemem jest to że posiadacie przewymiarowane kotły - najgorsze jest to że dolna granica modulacji Waszych kotłów - czyli 8kW praktycznie wystarczyłaby wam do ogrzania Waszych mieszkań/domów . A tak jest to najniższa moc osiągana w tych kotłach.

W pełni popieram. Dla przykładu mogę Wam podać że w momencie instalacji instalator przypadkiem w piecu zdławił moc pieca dla potrzeb c.o. do 7 KW (Mam piec kondensacyjny Vaillant Ecotec z modulacją 7-19 KW) i wiecie co ?. Pół poprzedniego sezonu tego nie zauważyłem bo te 7 KW spokojnie wystarczyło do ogrzania 170m2 mojego domu. Dopiero gdy po feriach gdy chciałem szybko nagrzać dom zauważyłem że piec robi to zbyt wolno (bo brakowało mu mocy).

Tak więc min 8KW na mieszkanie 80m2 to rozpusta która kosztuje Cię sporo straconych pieniędzy. Owszem te 24KW potrzebne jest Ci do ciepłej wody , ale chyba bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłby piec znacznie mniejszy + duży zasobnik.

sierocki
06-01-2009, 13:04
Rozumiem, że kocioł powinien być mniejszy ale ciężko jest znaleźć kocioł o mocy 4kW.

niedzio
06-01-2009, 14:18
A np. immergas victrix 24kwX? (moc 4,7 - 24 kW), dla c.w.u. 26 kW

sierocki
06-01-2009, 19:12
Witam,
Mam małą prośbę do znawców.Możecie przeliczyć i sprawdzić czy takie grzejniki wystarczą?Wszystkie grzejniki panelowe podwójne.Pomieszczenie nr 1 stanowi kuchnia, pokój oraz przedpokój.Pomieszczenia te są połączone jako jedna przestrzeń.
1.Pomieszczenie nr.1 - 31m2 - grzejniki 1x 600x600, 1x 600x500, 1x 700x600, 1x 800x500 (ten dopiero będę dokładał czy nie lepiej dać 1000x500 lub 1200x500???)Jest to przedpokój z którego ciepło na pewno pójdzie także do jednego z pomieszczeń nr 2 lub 3.
2 Pomieszczenie nr 2 - 18m2 - grzejnik 1x 1200x500
3 Pomieszczenie nr. 3 - 12m2 - grzejnik 1x 800x600
Jak już wyżej pisałem piec kondensacyjny, więc staram się ustawić temp. jak najniżej na wyjściu.

nom
06-01-2009, 20:06
Tak więc min 8KW na mieszkanie 80m2 to rozpusta która kosztuje Cię sporo straconych pieniędzy. Owszem te 24KW potrzebne jest Ci do ciepłej wody , ale chyba bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłby piec znacznie mniejszy + duży zasobnik.

Dlaczego straconych pieniędzy?
Z moich obserwacji wynika (a mam kocioł Viessmann Vitopend 100 10-24kW i notuję spalanie od 3 sezonów), że najmniej gazu spala wtedy jak najmniej się włącza. :-)
Mogę elektronicznie obniżyć mu moc maksymalną powiedzmy do 12kW, wtedy będzie modulował tylko od 10-12kW, wtedy będzie dłużej pracował (powiedzmy 10h/dobę), ale i tak średnio spali więcej gazu niż jak będzie pracował z mocą bliską maksymalnej, ale powiedzmy te 4h/dobę.
Nie wiem dlaczego tak jest, ale w moich warunkach tak jest najlepiej, temp. na kotle 60*C i moc od 10-24KW.
Obniżyłem nawet na próbę moc minimalną na ok. 8kW (zmniejszyłem ciśnienie gazu na zespole gazowym dla mocy minimalnej), kocioł dłużej pracował (mniejsze przestoje), ale zużycie gazu wzrosło co świadczyłoby, że sprawność kotła najlepsza jest blisko mocy maksymalnej. :-)
Kiedyś chyba nawet wyznaczałem sprawność kotła i wyszło mi, że największa się pomiędzy 80-100% mocy, później spadała. Producent podaje, że sprawność kotła jest prawie liniowa w całym zakresie modulacji i wynosi od 80-82%. :-)

marek1971
07-01-2009, 00:10
Powiem wam tez tak myslalem ze jak zmniejsze mu moc np.do 10kw i modulowal by od 8/10 to bedzie spalał mniej gazu a tu spalal 15m3 na dobe przy mrozie -5 a jak moduluje od 8/24 przy mrozie -20 12m3 jezeli regulator ustawiony jest w tryb pracy ciagłej to moge zwiekszyc mu blokade palnika i bedzie rzadziej sie właczał u mnie problemem jest jeszcze nie wyregulowane przepływy ale reguluje juz z miesiac i sam sobie nie poradze czas poszukac jakiegos dobrego hydraulika

sierocki
07-01-2009, 06:30
Witam. Powtarzam się ale temat znów zaczyna się zmieniać.
Mam małą prośbę do znawców.Możecie przeliczyć i sprawdzić czy takie grzejniki wystarczą?Wszystkie grzejniki panelowe podwójne.Pomieszczenie nr 1 stanowi kuchnia, pokój oraz przedpokój.Pomieszczenia te są połączone jako jedna przestrzeń.
1.Pomieszczenie nr.1 - 31m2 - grzejniki 1x 600x600, 1x 600x500, 1x 700x600, 1x 800x500 (ten dopiero będę dokładał czy nie lepiej dać 1000x500 lub 1200x500???)Jest to przedpokój z którego ciepło na pewno pójdzie także do jednego z pomieszczeń nr 2 lub 3.
2 Pomieszczenie nr 2 - 18m2 - grzejnik 1x 1200x500
3 Pomieszczenie nr. 3 - 12m2 - grzejnik 1x 800x600
Jak już wyżej pisałem piec kondensacyjny, więc staram się ustawić temp. jak najniżej na wyjściu.
_________________

pablitoo
07-01-2009, 07:46
Sierocki - to nie jest takie proste - moc grzejników w zależności od ich wymiarów i temp wody na zasilaniu tudzież pożądanej temp wewnątrz pomieszczeń jest prosto wyliczyć / dobrać z tabel / .
Ale aby wiedzieć czy dana moc grzejnika wystarczy musisz znać zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia - znasz takowe?? - robiłeś audyt energetyczny budynku?? Może w projekcie domu masz podane zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń ??
To zapotrzebowanie zależy od konstrukcji ścian budynku , ocieplenia etc ...

Jak nie znasz musisz zrobić lub przyjąć np 60W/m2 - tyle sie ca przyjmuje dla budynków dobrze ocieplonych - jak tyle przyjmiesz to dla pomieszczenia 31m2 potrzebujesz 1860W aby ogrzać pomieszczenie do temp 20 stopni ...
Czyli musisz zapodać grzejniki o mocy 1860W dla zakładanej przez Ciebie temp zasilania .

sierocki
07-01-2009, 09:20
No niestety nie znam zapotrzebowania na ciepło mojego mieszkania. Myślę, że jednak będę musiał wszystko testować po kolei. Zainstaluję pogodówkę oraz pokojówkę (tę tylko w celu redukcji temp do 18 w nocy), natomiast moc grzejników będę dopasowywał stopniowo patrząc na termometr. Ustawię piec na np 48-50st wyjście. Jeśli będzie brakować to słabszy grzejnik zastąpię mocniejszym.
Pozdrawiam.

ex67
07-01-2009, 09:28
Tak więc min 8KW na mieszkanie 80m2 to rozpusta która kosztuje Cię sporo straconych pieniędzy. Owszem te 24KW potrzebne jest Ci do ciepłej wody , ale chyba bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłby piec znacznie mniejszy + duży zasobnik.

Dlaczego straconych pieniędzy?
Z moich obserwacji wynika (a mam kocioł Viessmann Vitopend 100 10-24kW i notuję spalanie od 3 sezonów), że najmniej gazu spala wtedy jak najmniej się włącza. :-)


Ja takich obserwacji jeszcze nie mam ale powtarzam opinie fachowców od kotłów. Ich teoria jest taka ze jeśli piec ma dużo załączeń (mogą być krótkie) to spala najwięcej i najmniej efektywnie (przypominam że cały czas mowa o piecach kondensacyjnych).

W/g mojej wiedzy to logiczne że jeśli piec ma zbyt dużą moc minimalną do potrzeb to będzie się często włączał i wyłączał (przypominam że jest sterowany przez czujnik temperatury w pokoju). Skoro tak to spalanie będzie wyższe. Ot cała moja teoria... wprawdzie oparta na opiniach tzw fachmanów ale w/g mnie logicznych.

ex67
07-01-2009, 09:50
No niestety nie znam zapotrzebowania na ciepło mojego mieszkania. Myślę, że jednak będę musiał wszystko testować po kolei. Zainstaluję pogodówkę oraz pokojówkę (tę tylko w celu redukcji temp do 18 w nocy), natomiast moc grzejników będę dopasowywał stopniowo patrząc na termometr. Ustawię piec na np 48-50st wyjście. Jeśli będzie brakować to słabszy grzejnik zastąpię mocniejszym.
Pozdrawiam.

Powiedz co właściwie chciałbyś osiągnąć w swojej instalacji ? Bo od tego zależny jej konfiguracja.

Czy Twoim zamiarem jest utrzymywanie temp 20 st. w dzień i 18 st. w nocy w całym mieszkaniu równocześnie ?
Czy może masz np. jedną sypialnię gdzie temp. 18 st. ma być cały czas ?

Jak odpowiedz na to pytanie to poradzę Ci co zrobić (w/g mojego doświadczenia bo mam instalację mieszaną).

ex67
07-01-2009, 09:53
No niestety nie znam zapotrzebowania na ciepło mojego mieszkania. Myślę, że jednak będę musiał wszystko testować po kolei.

Poszukaj w sieci ... kiedyś był tam program bodajże dla grzejników purmo (ale to bez nzaczenia) gdzie można w łatwy sposób samemu obliczyć zapotrzebowania na ciepło własnego M.
Ze 2 lata temu z niego korzystałem ale nie pamiętam gdzie go znalazłem.

Jago nie znajdziesz to może przyjąć ogólne zasady znane od lat, a mianowicie:
Masz słabo ocieplane mieszkanie wiec norma to min. 100W/1m2
Masz piec kondensacyjny czyli w/g praktyki moc obliczona + 50%

Czyli jeśli wychodzi Ci grzejnik 1000W To dla ekonomicznego wykorzystania pieca kondensacyjnego powinieneś go powiększyć do 1500W.
Oczywiście jeśli będą Ci wychodzić monstrualne grzejniki które nie będą się mieścić pod oknem to możesz dać mniejsze ale podczas mrozów (takich jak teraz) piec nie będzie kondensował bo będzie musiał podawać zasilanie nie 50 st. ale 75 lub więcej.

pablitoo
07-01-2009, 09:59
No niestety nie znam zapotrzebowania na ciepło mojego mieszkania. Myślę, że jednak będę musiał wszystko testować po kolei. Zainstaluję pogodówkę oraz pokojówkę (tę tylko w celu redukcji temp do 18 w nocy), natomiast moc grzejników będę dopasowywał stopniowo patrząc na termometr.

A to po co ?? - nie rozumiem - dodatkowy termostat pokojowy w układzie sterowania pogodowego służy do całkiem innych rzeczy ... :o

sierocki
07-01-2009, 11:33
Sprawa wygląda tak. Chcę mieć w mieszkaniu 20 st w ciągu dnia ale od 15 do 21, natomiast od 21 do 15 chciałbym utrzymywać temp. 18st. Ot i cała teoria. Przy samym sterowaniu pogodowym nie będę w stanie tego utrzymać, natomiast pokojówka utrzyma temp na w/w poziomach.

ex67
07-01-2009, 12:15
Sprawa wygląda tak. Chcę mieć w mieszkaniu 20 st w ciągu dnia ale od 15 do 21, natomiast od 21 do 15 chciałbym utrzymywać temp. 18st. Ot i cała teoria. Przy samym sterowaniu pogodowym nie będę w stanie tego utrzymać, natomiast pokojówka utrzyma temp na w/w poziomach.

W teorii tak ale ... :D
Mówisz o sytuacji idealnej której raczej nie osiągniesz. Nie wiem czy uda Ci się dobrać tak grzejniki we wszystkich pomieszczeniach żeby zmiana temp. zasilania wywołana regulatorem z jednego pokoju dała jednakowa temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Wymagało by to idealnego doboru wielkości grzejników do każdego pomieszczenia co raczej w takim mieszkaniu nie jest chyba możliwe.

Ja bym zastosował w pokojach bez regulatora większe grzejniki i zawory termostatyczne. W tych pokojach ręcznie ustawisz żądaną temperaturę a w pokoju z termostatem będzie to robił automat. Oczywiście jest to mniej wygodne niż automat ale to się uda na 100%.

kubek2002
07-01-2009, 12:30
Tak więc min 8KW na mieszkanie 80m2 to rozpusta która kosztuje Cię sporo straconych pieniędzy. Owszem te 24KW potrzebne jest Ci do ciepłej wody , ale chyba bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłby piec znacznie mniejszy + duży zasobnik.

Dlaczego straconych pieniędzy?
Z moich obserwacji wynika (a mam kocioł Viessmann Vitopend 100 10-24kW i notuję spalanie od 3 sezonów), że najmniej gazu spala wtedy jak najmniej się włącza. :-)
Mogę elektronicznie obniżyć mu moc maksymalną powiedzmy do 12kW, wtedy będzie modulował tylko od 10-12kW, wtedy będzie dłużej pracował (powiedzmy 10h/dobę), ale i tak średnio spali więcej gazu niż jak będzie pracował z mocą bliską maksymalnej, ale powiedzmy te 4h/dobę.
Nie wiem dlaczego tak jest, ale w moich warunkach tak jest najlepiej, temp. na kotle 60*C i moc od 10-24KW.
Obniżyłem nawet na próbę moc minimalną na ok. 8kW (zmniejszyłem ciśnienie gazu na zespole gazowym dla mocy minimalnej), kocioł dłużej pracował (mniejsze przestoje), ale zużycie gazu wzrosło co świadczyłoby, że sprawność kotła najlepsza jest blisko mocy maksymalnej. :-)
Kiedyś chyba nawet wyznaczałem sprawność kotła i wyszło mi, że największa się pomiędzy 80-100% mocy, później spadała. Producent podaje, że sprawność kotła jest prawie liniowa w całym zakresie modulacji i wynosi od 80-82%. :-)

Potwierdzam powyższą teze, sprawdzam kocioł drugi rok.Nie wiem jak tam ze zużyciem kotła, ale po przeglądzie serwisowym pan od kotłów nie miał zastrzeżeń informując mnie że piec może wykonać naprawde dużo taktowań, widział kociołki o bardzo dużej ilości załączeń i nic poważnego w nich się nie psuło :) [/list]

kubek2002
07-01-2009, 12:30
Tak więc min 8KW na mieszkanie 80m2 to rozpusta która kosztuje Cię sporo straconych pieniędzy. Owszem te 24KW potrzebne jest Ci do ciepłej wody , ale chyba bardziej ekonomicznym rozwiązaniem byłby piec znacznie mniejszy + duży zasobnik.

Dlaczego straconych pieniędzy?
Z moich obserwacji wynika (a mam kocioł Viessmann Vitopend 100 10-24kW i notuję spalanie od 3 sezonów), że najmniej gazu spala wtedy jak najmniej się włącza. :-)
Mogę elektronicznie obniżyć mu moc maksymalną powiedzmy do 12kW, wtedy będzie modulował tylko od 10-12kW, wtedy będzie dłużej pracował (powiedzmy 10h/dobę), ale i tak średnio spali więcej gazu niż jak będzie pracował z mocą bliską maksymalnej, ale powiedzmy te 4h/dobę.
Nie wiem dlaczego tak jest, ale w moich warunkach tak jest najlepiej, temp. na kotle 60*C i moc od 10-24KW.
Obniżyłem nawet na próbę moc minimalną na ok. 8kW (zmniejszyłem ciśnienie gazu na zespole gazowym dla mocy minimalnej), kocioł dłużej pracował (mniejsze przestoje), ale zużycie gazu wzrosło co świadczyłoby, że sprawność kotła najlepsza jest blisko mocy maksymalnej. :-)
Kiedyś chyba nawet wyznaczałem sprawność kotła i wyszło mi, że największa się pomiędzy 80-100% mocy, później spadała. Producent podaje, że sprawność kotła jest prawie liniowa w całym zakresie modulacji i wynosi od 80-82%. :-)

Potwierdzam powyższą teze, sprawdzam kocioł drugi rok.Nie wiem jak tam ze zużyciem kotła, ale po przeglądzie serwisowym pan od kotłów nie miał zastrzeżeń informując mnie że piec może wykonać naprawde dużo taktowań, widział kociołki o bardzo dużej ilości załączeń i nic poważnego w nich się nie psuło :) [/list]

kubek2002
07-01-2009, 12:31
o 2 razy się wkleiło :D :D

sierocki
07-01-2009, 12:40
Mieszkanie ma 68m2, z czego 31 m2 stanowi praktycznie jedna przestrzeń w której zainstalowany byłby regulator pokojowy. Natomiast sypialnia oraz pokój dziecięcy odgrodzone są drzwiami, które 80% czasu są otwarte. Dlatego też uważam iż regulator pokojowy zda egzamin. Dodatkowo będzie zainstalowana pogodówka, która będzie optymalnie regulowała temp. wody na kotle.

pablitoo
07-01-2009, 13:08
Mieszkanie ma 68m2, z czego 31 m2 stanowi praktycznie jedna przestrzeń w której zainstalowany byłby regulator pokojowy. Natomiast sypialnia oraz pokój dziecięcy odgrodzone są drzwiami, które 80% czasu są otwarte. Dlatego też uważam iż regulator pokojowy zda egzamin. Dodatkowo będzie zainstalowana pogodówka, która będzie optymalnie regulowała temp. wody na kotle.

Powoli - strasznie mieszasz kolego ...

Obniżenie nocne temperatury w pomieszczeniach realizujesz ustawiając w sterowniku / czy to pokojowy , czy pogodowy / odpowiednie cykle pracy kotła . Masz do dyspozycji cykl dzienny z temp normalną i cykl z temperaturą zredukowaną - programujesz np cykl dzienny od 06 - 12 potem od 15 - 22 z temp zadaną 21 stopni . W tych cyklach dnia kocioł grzeje pomieszczenia do tej temp , pomiedzy tymi okresami kocioł grzeje pomieszczenia do temp zredukowanej czyli np 18 stopni .

Termostat / regulator / pokojowy współpracujący z reg pogodowym służy do dodatkowego sterowania drugiego obwodu grzewczego lub obwodu podłogówki z mieszaczem dla którego chcemy osiagać inną temperaturę pomieszczenia niż pozostałe pomieszczenia .

sierocki
07-01-2009, 13:37
Nieco mieszam bo nie do końca rozumiem zasadę działania pogodówki. Myślałem do tej pory że jest to tylko sensor, który przekazuje temp. zewn. do kotła. Natomiast ten kreśli sobie krzywe i dobiera odpowiednie temp. c.o. Jeśli jak piszesz pogodówka ma możliwość ustawienia 2 cykli np. dziennego i nocnego to jest to idealne rozwiązanie. Tylko w jaki sposób się to ustawia i reguluje czas pracy kotła w określonych godzinach? Czekam teraz na sensor zewnętrzny, który będzie podpięty do kotła. Co dalej czy ja jestem w stanie to wyregulować czy muszę wołać serwisanta?

ex67
07-01-2009, 13:59
Nieco mieszam bo nie do końca rozumiem zasadę działania pogodówki. Myślałem do tej pory że jest to tylko sensor, który przekazuje temp. zewn. do kotła. Natomiast ten kreśli sobie krzywe i dobiera odpowiednie temp. c.o.

To w sumie proste użądzenie które samo zbytnio nie "myśli", przynajmniej nie na tyle ile się mu przypisuje. Regulator ten ma po prostu wykonać to co Ty mu każesz ułatwiając krzywą grzewczą.
Krzywa grzewcza to nic innego jak zestawienie temperatury zewnętrznej i odpowiadającej jej temperaturze zasilania z kotła.
Np:
Krzywa grzewcza 0.8 to odpowiednio -5 na dworze i 50 na piecu.
Krzywa grzewcza 0.7 to odpowiednio -5 na dworze i 45 na piecu.
Krzywa grzewcza 0.6 to odpowiednio -5 na dworze i 40 na piecu.
Krzywa grzewcza 0.6 to odpowiednio -10 na dworze i 50 na piecu.
Krzywa grzewcza 0.6 to odpowiednio -15 na dworze i 60 na piecu.

(dane z sufitu tylko aby wyjaśnić zasadę)

http://www.gft.pl/index.php?strona=75
Tu przykład na samym dole strony

To Ty ustawiasz jak ma być brana pod uwagę krzywa a ona jest już na stałe zapisana w regulatorze i tylko na podstawie temp. zewnętrznej kocioł podaje odpowiednią wartość temp. zasilania.




Jeśli jak piszesz pogodówka ma możliwość ustawienia 2 cykli np. dziennego i nocnego to jest to idealne rozwiązanie. Tylko w jaki sposób się to ustawia i reguluje czas pracy kotła w określonych godzinach? Czekam teraz na sensor zewnętrzny, który będzie podpięty do kotła.

W regulatorze ustawiasz w jakich godzinach ma być np: 21 st. a w pozostałych godzinach będzie obniżenie, które też ustawiasz (ale jedno np: 18 st.). Od regulatora zależy ile możesz ustawić okienek grzewczych.



Co dalej czy ja jestem w stanie to wyregulować czy muszę wołać serwisanta?
Ustawienie godzin to pryszcz a krzywą grzewczą jesteś w stanie to sam wyregulować metoda prób i błędów bo instalator tez niczego nie wymyśli tylko będzie eksperymentował. Najpierw ustawiasz np: 0,8 i czekasz 2-3 dni czy w domu jest tyle ile chciałeś i sukcesywnie ją zmniejszasz aż do momentu gdy gdy okaże się ze już zasilanie jest za słabe i piec nie nagrzewa Ci pomieszczeń w dostatecznym stopniu.

sierocki
07-01-2009, 14:19
No dobrze. Wiele już się wyjaśnia. Ale gdzie znajduje się regulator?Kocioł ma wbudowaną automatykę pogodową, do niej rozumem połączam sensor i gra. Na samym kotle jest tylko wybór pracy: c.o+c.w.o, c.w.o, tryb anty zamrożeniowy. Dodatkowo mogę ustawić sam temp. wyjścia na kotle oraz temp. wody do C.w.o. Gdzie ustawiać krzywe oraz temp. nominalną oraz obniżoną oraz godziny pracy?

pablitoo
07-01-2009, 14:53
Nieco mieszam bo nie do końca rozumiem zasadę działania pogodówki. Myślałem do tej pory że jest to tylko sensor, który przekazuje temp. zewn. do kotła. Natomiast ten kreśli sobie krzywe i dobiera odpowiednie temp. c.o.

To w sumie proste użądzenie które samo zbytnio nie "myśli", przynajmniej nie na tyle ile się mu przypisuje. Regulator ten ma po prostu wykonać to co Ty mu każesz ułatwiając krzywą grzewczą.
Krzywa grzewcza to nic innego jak zestawienie temperatury zewnętrznej i odpowiadającej jej temperaturze zasilania z kotła.(...)

W skrócie sie zgadza - tylko kocioł wg wybranej grzewczej nie grzeje non stop - z zależnosci od temp zewnetrznej i zadanej kocioł grzeje wodę do danej / wynikającej z wybranej krzywej / temperatury , mierząc na bieżąco temp wody na powrocie wg wewnetrznego programu wyłącza palnik , załącza go , pompa obiegowa pracuje przez określony czas , też może się na jakiś czas wyłączyć , wszystko zalezy od temp wody na powrocie . Ponadto bardziej wyrafinowane sterowniki posiadają układ adaptacyjny do tzw warunków wewnętrznych w budynku i analizując pracę kotła na bieżąco optymalizują parametry jego pracy dla wybranych krzywych grzewczych .

pablitoo
07-01-2009, 14:59
No dobrze. Wiele już się wyjaśnia. Ale gdzie znajduje się regulator?Kocioł ma wbudowaną automatykę pogodową, do niej rozumem połączam sensor i gra. Na samym kotle jest tylko wybór pracy: c.o+c.w.o, c.w.o, tryb anty zamrożeniowy. Dodatkowo mogę ustawić sam temp. wyjścia na kotle oraz temp. wody do C.w.o. Gdzie ustawiać krzywe oraz temp. nominalną oraz obniżoną oraz godziny pracy?

W Viessmannie tutaj :

http://www.viessmann.com/web/poland/pl_publish.nsf/AttachmentsByTitle/pan-vitotronic-wandgeraete.gif/$FILE/pan-vitotronic-wandgeraete.gif

W Twoim kotle tutaj :

http://images40.fotosik.pl/46/931c2e9f41349f07.jpg (www.fotosik.pl)

sierocki
07-01-2009, 15:41
Dzięki. Teraz tylko już czekam na sensor. Aha a na jakim kablu go podłączyć?Czy starczy 2x0,5 lub 2x0,7??

pablitoo
07-01-2009, 15:43
Na takim jak pisze w instrukcji instalacji :lol:
Wystarczy 2x0,5 .

sierocki
07-01-2009, 17:58
Ok. Dzięki za rozwianie moich wątpliwości. Teraz wiem jak do tego wszystkiego podjeść.
Pozdrawiam i dziękuję. Wątek uważam za zamknięty!!!

Lookita
07-01-2009, 18:11
Ty nie podjadaj,tylko napisz,jak to dziala ;-)
U mnie testuje nastawy pompy do podlogowki,bo cos slabiej dziala....ale nie mam czasu......dokladniej to zbadac.....Niemniej ja steruje regulatorem i jestem bartdzo zadowolony.....

pablitoo
07-01-2009, 18:38
(...)
U mnie testuje nastawy pompy do podlogowki,bo cos slabiej dziala....ale nie mam czasu......dokladniej to zbadac.....Niemniej ja steruje regulatorem i jestem bardzo zadowolony.....

No i jak podłogówka - lepiej działa ?

ms.
07-01-2009, 19:02
Pablitoo, mam również Vitodens 200 z całą rodziną sterowników Vito... Dużo podłogówki, mało kaloryferów. Jeszcze nie mieszkamy, ale instalacja już działa a ja próbuję ją rozgryźć.

Mam pytanie - które elementy nastawień muszę bezwzględnie opanować, żeby instalacja pracowała najefektywniej?
Bo teraz mam wrażenie, że ciągle ogon macha psem i Viessmann rządzi.
:oops:

marta

pablitoo
07-01-2009, 19:23
ms. -> odbierz pw ...

nom
07-01-2009, 21:13
Ja takich obserwacji jeszcze nie mam ale powtarzam opinie fachowców od kotłów. Ich teoria jest taka ze jeśli piec ma dużo załączeń (mogą być krótkie) to spala najwięcej i najmniej efektywnie (przypominam że cały czas mowa o piecach kondensacyjnych).

A sorki, skaczę z tematu na temat i nie zauważyłem, że wątek jest o kondensatach, a ja mam zwykły kociołek. :-)
W przypadku kondensatu dobrze jest ustawić jak najniższą temperaturę, bo wtedy jest duży odzysk ciepła ze spalin. U mnie przy temp. na kotle poniżej 50*C skraplał się kondensat a nie jest to zbyt zdrowe dla wymiennika. :-)
Samo odpalanie kotła i straty gazu z tym związane zależą od konkretnej konstrukcji i układu zapłonowego. Kumpel miał kociołek Vaillanta, który odpalał się za 5-6 razem (kilka razy pstrykał iskiernik) jak już zdążyłem ręce umyć. :D
U mnie zapotrzebowanie na energię w takich jak teraz temperaturach jest ok. 4-5kWh, a kocioł ma moc minimalną 10kW więc siłą rzeczy musi taktować sobie. :-)
Z drugiej strony pompa wody nie pracuje cały czas, a jedynie 10h/dobę, co przy mocy 88W też ma jakieś tam znaczenie w kosztach. ;-)

dziabar
08-01-2009, 07:44
Hmm... a ja się łapię za głowę, że mój Isotwin Condenst F24/30E zjada ~10m3 na dobę przy ustawieniu temp zasilania co na kotle w przedziale 28-45oC i temperaturze na zewnątrz -10,-15oC. Kotłem steruje regulator pokojowy (oryginalny do kotla, niestety strasznie strzela przy sterowaniu kotłem;( ), pogodówka nie została podłączona). Regulator jest zainstalowany w sypialni 16m2, w której jest grzejnik otwarty na fuul na głowicy. Grzejnik Firmy Kermi Therm X2 - V22 o wymiarach 600*1600 i mocy przy zasilaniu 55/45oC 1365W. W pozostałych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe - mieszacz puszcza wodę w obieg o temp. ~35-38oC. Zapomniałem dodać, że sterownik pokojowy jak na razie ustawiony na 21oC przez 24h. I teraz mam pytanie zasadnicze. Co ja mogę zrobić by zmniejszyć zuzycie gazu (czytając wasze wypowiedzi już wiem, że kocioł zbyt duży ale go nie zmienię;(, mam domek 120m2+30m2 ogrzewanego garażu, wysokość pomieszczeń 2,6m - garażu 4,5m). Z góry dziękuje za wszelkie porady.

nom
08-01-2009, 20:17
Hmm... a ja się łapię za głowę, że mój Isotwin Condenst F24/30E zjada ~10m3 na dobę.

10m3 to nie jest duzo, u mnie "łyka" 12 a ochodziło już do 15m3/dobę. :-)

silencer7
12-01-2009, 20:04
sorry, że się wtrącę w temat, ale być może ktoś mi pomoże w tym wątku?
http://forum.muratordom.pl/regulacja-temperatury-w-pomieszczeniach-w-mieszkaniu-help,t148774.htm

Z góry dzięki.

phans
12-01-2009, 21:00
A przypadkiem regulatora pogodowego nie stosuje się przede wszystkim w instalacjach z dużą bezwładnością cieplną czyli np. w ogrzewaniu podłogowym? W przypadku ogrzewania domu grzejnikami (55/45) wystarczy regulator pokojowy w reprezentacyjnym miejscu(reg. bezprzewodowy w dowolnym miejscu domu) + ew. głowice termostatyczne na grzejnikach ale tylko w takich pomieszczeniach gdzie się te grzejniki przewymiarowało i się chce obniżyć temp. w dół. Regulator pogodowy trochę kosztuje więc po co wydawać niepotrzebnie kasę?
Najlepiej w domu zastosować dwa układy grzejne (2 reg. pokojowe na dole i na górze domu).
Nie jestem zwolennikiem układów z dużą bezwładnością oraz terakocie w salonie więc na pewno w moim domu będą grzejniki. Ci którzy instalują ogrzewanie podłogowe i w dodatku dają drewno na podłogę to mają super dużą bezwładność i bez reg. pogodowego ciężko im będzie sterować temp. w domu.

Lookita
12-01-2009, 21:05
Masz racje,ja mam grzejniki i podlogowke...znam zalety jedego i drugiego,wiem,jak wyglada sterowanie jednego i drugiego.....Nie wiem nadal ,co lepsze,gdyz mam kominek i plaszcz,kondensata,rozne zrodla i charakter ich pracy....calosc umiejetnie trzeba wysterowac,polaczyc...nadal pracuje nad tym....

genesis
12-01-2009, 22:40
ja mam podobny układ (kominek + kondensat z podłogówką) - tyle tylko, że mam nietypową podłogówkę tzn system MINI-TEC Uponora - cieniutkie rurki ułożone są bezpośrednio pod płytkami gresowymi. Zaleta taka, że bezwładność jest znacznie mniejsza i da się tym sterować czujkami pokojowymi :D

Tazor
13-01-2009, 07:59
Powiem wam tez tak myslalem ze jak zmniejsze mu moc np.do 10kw i modulowal by od 8/10 ...

Z dokumentacji tego pieca (Vaillant TurboTec VUW) wynika, że minimalna moc pieca to 9.6KW, więc nie będzie modulował od 8KW ale od 9.6KW. Skąd wziąłeś te 8KW?

Hans Kloss
13-01-2009, 09:28
A przypadkiem regulatora pogodowego nie stosuje się przede wszystkim w instalacjach z dużą bezwładnością cieplną czyli np. w ogrzewaniu podłogowym? (...) Regulator pogodowy trochę kosztuje więc po co wydawać niepotrzebnie kasę?
Najlepiej w domu zastosować dwa układy grzejne (2 reg. pokojowe na dole i na górze domu).
(...) bez reg. pogodowego ciężko im będzie sterować temp. w domu.

phans - wydaje mi sie, że istota pogodówki i oszczędności z niej wynikające polegają na czymś zupełnie innym, niz piszesz. Sterowanie pogodowe polega na tym, że tak naprawdę sterowania... nie ma. Jest tylko zależność temp grzania od temp zewn (czyli tzw krzywa grzania). Jeśli sie ja właściwie dobierze to uwierz mi (wiem, bo mam od 3 lat), że można mieć stabilna temperature w domu bez regulatora pokojowego. Trzeba oczywiście korygować rozkład temperatury w różnych częściach domu na termostatach grzejników, ale o temp zasilania CO decyduje jedynie temp zewn. Przy regulacji pokojowej, która jest juz układem sterowania ze sprzężeniem zwrotnym, traci się na nieustannej kompensacji odchyłek temp od temperatury zadanej. Regulator, żeby zareagować, musi "zauważyć odchyłkę", czyli albo dom jest lekko przegrzany, albo wychłodzony - zależy od histerezy regulatora i (szczególnie wtedy!) od bezwładności całego układu CO-dom. I właśnie dlatego pogodówka daje kilka-kilkanaście % oszczędności na zużyciu paliwa w stosunku do regulatorów pokojowych. Regulator pokojowy może "pomóc" pogodówce szczególnie przy dogrzewaniu z innych źródeł (kominek). Wg mnie warto więcej zapłacić za "inteligentny" i kompatybilny z piecem układ sterowania, to potem ma sie i taniej, i elegancko. Mnie np nie obchodzi ustawienie mocy grzania, taktowanie itd., mojego pieca, bo o jego parametrach grzania decyduje sterownik pogodowy. Po zużyciu gazu widzę, że musi to robić nieźle, i tyle.

phans
13-01-2009, 09:57
Sterowanie pogodowe polega na tym, że tak naprawdę sterowania... nie ma. Jest tylko zależność temp grzania od temp zewn (czyli tzw krzywa grzania). Jeśli sie ja właściwie dobierze to uwierz mi (wiem, bo mam od 3 lat), że można mieć stabilna temperature w domu bez regulatora pokojowego. Trzeba oczywiście korygować rozkład temperatury w różnych częściach domu na termostatach grzejników, ale o temp zasilania CO decyduje jedynie temp zewn. Przy regulacji pokojowej, która jest juz układem sterowania ze sprzężeniem zwrotnym, traci się na nieustannej kompensacji odchyłek temp od temperatury zadanej. Regulator, żeby zareagować, musi "zauważyć odchyłkę", czyli albo dom jest lekko przegrzany, albo wychłodzony - zależy od histerezy regulatora i (szczególnie wtedy!) od bezwładności całego układu CO-dom. I właśnie dlatego pogodówka daje kilka-kilkanaście % oszczędności na zużyciu paliwa w stosunku do regulatorów pokojowych.
Masz podłogówkę + trochę grzejników (w jakiej proporcji)? W reg. pokojowych odchyłki temp. to 0,5s.C więc ogólnie dom nie jest ani przegrzany ani wychłodzony (problem w tym systemie jest dobre usytuowanie tego regulatora).
Jednak masz rację, że za pomocą reg. pogodowego i termostatach na grzejnikach powinno się lepiej regulować temp. w domu dla każdego z pomieszczeń z osobna.
Mam pytanie czy jeżeli na wszystkich grzejnikach termostaty są wyłączone (brak podłogówki) to rozumiem, że piec będzie wiedział, że nie ma sensu pracować? A jeżeli tylko jeden termostat w jednym pokoju jest włączony(się włączy) a reszta jest wyłączone to rozumiem że piec będzie grzał tylko dla tego jedynego pokoju i jeżeli tam termostat się zamknie to piec się wyłączy? W przypadku takiego systemu piec w większości przypadkó będzie pracował na mocach minimalnych więc należy mieć to na uwadze przy jest wyborze.
Jak jest z praktyką takich termostatów na grzejnikach? Przeważnie widzę termostaty z podziałkami które nic nie mówią dla jakiej temp. się włącza/wyłącza. Przecież taki termostat pobiera temp. z bliskiego sąsiedztwa grzejnika - to może ideałem powinno być sterowaniem włącz/wyłącz grzejnik z dala od tego grzejnika ale w tym samym pomieszczeniu.

Hans Kloss
13-01-2009, 10:56
Masz podłogówkę + trochę grzejników (w jakiej proporcji)? W reg. pokojowych odchyłki temp. to 0,5s.C więc ogólnie dom nie jest ani przegrzany ani wychłodzony (problem w tym systemie jest dobre usytuowanie tego regulatora).
Jednak masz rację, że za pomocą reg. pogodowego i termostatach na grzejnikach powinno się lepiej regulować temp. w domu dla każdego z pomieszczeń z osobna.
Mam pytanie czy jeżeli na wszystkich grzejnikach termostaty są wyłączone (brak podłogówki) to rozumiem, że piec będzie wiedział, że nie ma sensu pracować? A jeżeli tylko jeden termostat w jednym pokoju jest włączony(się włączy) a reszta jest wyłączone to rozumiem że piec będzie grzał tylko dla tego jedynego pokoju i jeżeli tam termostat się zamknie to piec się wyłączy? W przypadku takiego systemu piec w większości przypadkó będzie pracował na mocach minimalnych więc należy mieć to na uwadze przy jest wyborze.
Jak jest z praktyką takich termostatów na grzejnikach? Przeważnie widzę termostaty z podziałkami które nic nie mówią dla jakiej temp. się włącza/wyłącza. Przecież taki termostat pobiera temp. z bliskiego sąsiedztwa grzejnika - to może ideałem powinno być sterowaniem włącz/wyłącz grzejnik z dala od tego grzejnika ale w tym samym pomieszczeniu.

Mam ok 25-30m.kw. podłogówki, sterowanej przez mieszacz z siłownikiem elektronicznym - do tego jest osobne ustawienie krzywej grzania. Reszta to kaloryfery (12 szt) - maja swoja krzywą grzania. Całkowita kubatura ogrzewana to ok 600m.sz. Nie bardzo rozumiem pytań o zachowania CO w ekstremalnych i teoretycznych warunkach. Nie zakręcam całkowicie wszystkich grzejników, bo po co? U mnie nie ma takiej opcji, żebym miał wszędzie za ciepło na grzejnikach, wszystkie termostaty pozamykane, a piecowi "chciałoby" sie grzać. Po prostu jak jest cieplej (na zewnątrz) to piec grzeje słabiej. Przy pewnej programowanej progowej temp na zewnątrz CO samo wyłacza sie całkowicie. Poza tym 2 grzejniki w salonie, należącym do tzw kubatury reprezentacyjnej dla regulacji temperatury, w ogóle nie maja termostatów i sa odkręcone na max. Ich temperatura jest "referencyjna" dla ustawień pogodówki u mnie. Nie ma więc tematu całkowitego zamkniecia obwodów CO.
W typowość wahań temperatury rzędu 0,5st przy wyłącznej regulacji pokojowej (bez pogodówki) pozwolę sobie wątpić. A jesli to możliwe, to musi też "dodatkowo" kosztować, bo piec bywa przynajmniej chwilowo angażowany w kompensacje odchyłki. Wystarczy gwałtowny i trwały skok temp na zewnątrz, co regulator "zauważy" oczywiście z opóźnieniem i będzie zmuszał piec do reakcji, która też będzie opóźniona. Poza tym wiele regulacji pokojowych działa w trybie włacz-wyłacz, gdzie u znajomych i rodziny widziałem, jak przez jakis czas CO jest całkowicie wyłaczone (dajac iluzje gosporarzom, że oszczędzają :wink: ), po czym dogrzewa dom prawie gotując wode w kaloryferach. I to przy piecach kondensacyjnych co juz jest czysta profanacją i pieniedzmi wyrzuconymi w błoto i na zakup kondensata, i na przepalany gaz.
Co do zaworów termostatycznych to w ich istrukcji powinna byc opisana skala, który numerek jaka mniej wiecej temperaturę oznacza. Uważam, że w typowych warunkach domowych, stosowanie bardziej wymyślnych regulatorów dla grzejników mija sie z celem. Termostat na grzejniku nie działa w trybie włacz-wyłącz tylko poprzez dławienie przepływu.

phans
13-01-2009, 11:28
Mam ok 25-30m.kw. podłogówki, sterowanej przez mieszacz z siłownikiem elektronicznym - do tego jest osobne ustawienie krzywej grzania. Reszta to kaloryfery (12 szt) - maja swoja krzywą grzania. Całkowita kubatura ogrzewana to ok 600m.sz.

Czy jest sens wstawiać podłogówkę do łazienki, kuchni, holu (bo pewnie tam masz?) a do reszty domu grzejniki zamiast do całego domu grzejniki? Chodzi mi o to że dodatkowo komplikujemy cały układ grzejny a przecież tej podłogówki jest mało w stosunku do grzejników?



Przy pewnej programowanej progowej temp na zewnątrz CO samo wyłacza sie całkowicie. Poza tym 2 grzejniki w salonie, należącym do tzw kubatury reprezentacyjnej dla regulacji temperatury, w ogóle nie maja termostatów i sa odkręcone na max. Ich temperatura jest "referencyjna" dla ustawień pogodówki u mnie. Nie ma więc tematu całkowitego zamkniecia obwodów CO.

Możesz rozwinąć ten temat? Czyli ty programujesz że jeżeli jest na zewn. np. +10 st to piec ma się wyłączyć? Jeżeli jest temp. na zewn. mniejsza to zawsze ten piec będzie Ci pracować bo masz grzejniki w salonie bez termostatów. A jak jest w nocy? Nie zmniejszasz temp. w domu? W jaki sposób i o ile?



W typowość wahań temperatury rzędu 0,5st przy wyłącznej regulacji pokojowej (bez pogodówki) pozwolę sobie wątpić. A jesli to możliwe, to musi też "dodatkowo" kosztować, bo piec bywa przynajmniej chwilowo angażowany w kompensacje odchyłki.
...
I to przy piecach kondensacyjnych co juz jest czysta profanacją i pieniedzmi wyrzuconymi w błoto i na zakup kondensata, i na przepalany gaz.

Brzmi to sensownie i widać muszę się przestawić na inną charakterystykę pracy kotła kondensacyjnego w stosunku do takiego zwykłego gazowca. Jak do tej pory ciągle miałem do czynienia z kotłami nie kondensacyjnymi a przecież kotły kondensacyjne pracują najlepiej przy niskim temp. powrotu oraz gdy korzystają z mocy minimalnej kotła. Czyli tylko kocioł jednofunkcyjny + zasobnik. Jaki masz zasobnik (litrów/warstwowy)?

Korzystając z okazji może mi pomożesz o zweryfikujesz temat doboru grzejników do kotła kondensacyjnego z uwzględnieniem strefy klimatycznej zamiast -20 np. -8st.C w wątku http://forum.muratordom.pl/moc-grzejnikow-dla-kotla-kondensacyjnego-strefa-klimatyczna,t148914.htm?

Hans Kloss
13-01-2009, 11:58
1. temat wyboru, gdzie podłogówka, gdzie kaloryfery jest omawiany w wielu tematach na forum. Wg mnie nie ma jednoznacznej teorii i zasady, wiec szkoda, żebyś sie kierował moją osobistą opinią. Mam rzeczywiście podłogówke na dole w hallu, kuchni, wiatrołapie i łazience, i uważam, że to ok. Grzejniki, bo na podłodze mam porządny parkiet, który mi sie podoba i jest zawsze ciepły, a nie tylko wtedy, gdy grzeje podłogówka.
2. Tak, gdy chodzi CO, obiegi pracują ciągle, a piec je co jakiś czas dogrzewa. Na noc i na czas pracy zaprogramowałem obniżenie temperatury zasilania CO - chyba teraz efektywnie o 1st obniża mi sie temp w domu w tych okresach.
Gdy temp zewn wzrośnie np powyżej +10 st CO sie wyłacza.
3. Zasobnik 120l warstwowy. Całkowicie wystarcza dla 4osobowej rodziny i przy 3ech łazienkach.
4. W doborze grzejników Ci nie pomogę, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie :) Ale z wykształcenia automatykiem i, powiedzmy, doświadczonym użytkownikiem, dlatego rozumiem, jak działa pogodówka i na czym tu się zyskuje :wink:

phans
13-01-2009, 13:27
2. Tak, gdy chodzi CO, obiegi pracują ciągle, a piec je co jakiś czas dogrzewa. Na noc i na czas pracy zaprogramowałem obniżenie temperatury zasilania CO - chyba teraz efektywnie o 1st obniża mi sie temp w domu w tych okresach.
Gdy temp zewn wzrośnie np powyżej +10 st CO sie wyłacza.

To jeszcze jedno pytanie :-) Pompka wody b. długo pracuje, piec również dosyć często chodzi a przecież to kosztuje (Waty dla pompki i wentylatora). Czy aby ze względu na zużycie prądu takie rozwiązanie jest ekonomiczne? Wychodzi na to że jeżeli temp. na zewn. przez 24h/dobę jest mniejsza niż +10st.C to ciągle czyli przez 24h/dobę pracuje piec i pożera energię elektryczną. Czy aby jakimś dodatkowym sterownikiem (reg. pokojowym) nie można by wyłączać piec na noc - w końcu po co ma pracować w nocy? Gdy temp. na zewn. jest pomiędzy 0-10stC to na pewno piec nie musi pracować w nocy bo spadek temp. w domu jest mały.
Jaki masz piec?

Hans Kloss
13-01-2009, 14:39
Nie znam bezpośredniego porównania kosztów en el jednego i drugiego rozwiązania. Kiedyś mierzyłem pobór mocy i można przyjąć, że moja kotłownia ze sterowaniem bierze ok 150W. Załóżmy, że tyle pobiera całą dobę (bardzo na wyrost, bo pompa cyrkulacji wyłącza sie w okresach programowanych, pompy CO przynajmniej wtedy, gdy jest ładowanie zasobnika CWU). Miesięcznie to będzie 0,15kW x 24h x 30dni = 108kWh miesiecznie.
Weźmy (0,1919zł + 0,1217zł) x 1,22 = 0,3826 zł/kWh - wziąłem z jakiegoś ostatniego rachunku za prąd tylko składniki zmienne - stałe miesięczne i tak zapłacisz. Koszty energi el dla kotłowni wychodzą 41,3 zł/m-c. Przyjmijmy, że dzięki włączaniu-wyłączaniu pomp i pieca możemy ograniczyć zużycie o połowę, czyli o ok 20pln (w wieksze oszczędności nie wierzę - CWU trzeba i tak grzać, cyrkulacje utrzymywać, ileś energii idzie i tak na czuwanie systemu i CO pokojowe też czasami grzeje i kręci pompami). Mamy więc dylemat 20pln i jestem przekonany, że na gazie przy pogodówce zaoszczędzę dużo wiecej, niz przy elektrycznie oszczędnym systemie grzania typu włącz-wyłacz. A jak ogrzewanie pokojowe pracuje w sposób bardziej "ciągły" to i energii el. pobiera więcej.
Na noc piec oczywiście możesz całkowicie wyłaczać. Ale jesli masz "pokojówkę" to regulator prawdopodobnie "dowali mocniej" do pieca, zeby szybciej wyrównał do temp zadanej w domu (bo conajmniej troche sobie dom wychłodzisz). Piec będzie dłużej pracował i część "nocnych oszczędności" i tak Ci zabierze. A jak masz pogodówkę bez aktywnego regulatora pokojowego, to będziesz musiał poczekać, aż temp wzrośnie, co zajmie wiecej czasu. Zbytnie wychładzanie domu przy pogodówce jest niekomfortowe i częściowo chyba tez nieekonomiczne.
Piec mam Junkers Cerasmart Modul ZBS-22 i osprzęt ze sterowaniem tez Junkersa.

Mioduszka
15-01-2009, 12:41
Halo do wszystkich! :D

Ja przystepuje od razu do tematu.
Mam piec grzewczy vitodnet 200 Wiessmanna. Ogrzewanie punktowe (grzejniki) i podlogowe.Krzywa grzewcza ustawiona jest na 0.8 . Na zime przyjezdzam rzadko do tego domu. Chcialabym oszczedzic kosztow energii. Czy trzebabyloby, albo czy jest wskazane KG zmniejszyc? teoretyzowac nie umiem, bo sie na tyle nie znam (braki w wyksztalceniu technicznym). :oops: Prosze o ewentualne wskazowki - zaleznosci np. jak temperautura taka, to KG taka itp.
To by bylo na tyle co moge powiedziec.
Moze, ktos z czytajacych wie wiecej na ten temat i moze mi pomoc?
Zycze wszystkim, zebysmy sie tu jaknajdluzej zdrowo spotykali.
mioduszka

pablitoo
15-01-2009, 12:48
Chyba kocioł Vitodens200 Viessmanna .

Proszę - przykładowy wykres krzywych grzewczych i zalezności temperatury zasilania od temperatury zewnetrznej - podany dla założonej temperatury wewnątrz pomieszczeń 20 stopni :

http://www.klimatyzacja.pl/uploaded/Image/ARTYKULY/OGRZEWNICTWO/regwyk1.jpg

Zakrzewianka
15-01-2009, 13:07
Bardzo proszę w takim razie o wyjaśnienie, co się dzieje u nas:

Piec Vitodens 200, sterowanie pogodowe

zadana temperatura grzejników: 13 st, podłogówki: 10 st (obydwe temperatury zadane są na całą dobę). Temperatura pomieszczeń prz temp. na dworze -15 st: + 16,5 st.

Temperatura na piecu 33-45 st.

Czy w takim razie źle jest zadana krzywa grzania w piecu?

kubek2002
15-01-2009, 13:40
Chyba kocioł Vitodens200 Viessmanna .

Proszę - przykładowy wykres krzywych grzewczych i zalezności temperatury zasilania od temperatury zewnetrznej - podany dla założonej temperatury wewnątrz pomieszczeń 20 stopni :

http://www.klimatyzacja.pl/uploaded/Image/ARTYKULY/OGRZEWNICTWO/regwyk1.jpg

Krzywe grzewcze takie same jak przy innych kotłach kondensacyjnych.
Tylko co to za kocioł kondensacyjny jak przy -15 stopniach nastawa krzywej grzewczej na 1,5 powoduje grzanie wody przez kocioł do temperatury 80 stopni. Ja mam krzywą grzewczą ustawioną na 0,7 :wink:

Mioduszka
15-01-2009, 13:42
Halo Pablito(?)!
Tak, kociol i do tego nalezacy piec, bo kociol sam by mi ciepla nie dal ;-) :lol:
I teraz siedze i mysle, temperature mam nastawiona 16° dzien 15° noc. KG 0.8 i jest mi za cieplo. Czy byloby wskazane przy tych parametrach te KG zmniejszyc?

Pozdrawiam.
mioduszka

PS. Czy istnieje tu w tam forum, mozliwa korekta pisowni?

pablitoo
15-01-2009, 15:24
Krzywe grzewcze takie same jak przy innych kotłach kondensacyjnych.
Tylko co to za kocioł kondensacyjny jak przy -15 stopniach nastawa krzywej grzewczej na 1,5 powoduje grzanie wody przez kocioł do temperatury 80 stopni. Ja mam krzywą grzewczą ustawioną na 0,7 :wink:

To jest tylko przykład ... - i to jeszcze bez dodatkowej osi na której są naniesione temperatury zadane wewnątrz budynku ...
Ten wykres przedstawia krzywe dla temperatury zadanej wewnątrz budynku 20 stopni - przeca tak napisałem ... :-?

Mioduszka
15-01-2009, 15:47
Hallo Pablitoo!

Pytanie - czy, jeśli przy tych moich nastawieniach 16° dzien , 15° noc, moge krzywa nastawi np. 05 mam na mysi parabole na wykresie(?) nie bardzo umiem ja czytać :oops: . Bardzo by mi Twoja konkretna odpowiedz pomogła, to by było tzw. konkretna wskazówka.
pozdrawiam

pablitoo
15-01-2009, 17:00
Ustaw na 0,6 .

Mioduszka
16-01-2009, 08:45
Dziekuje Pablitoo! :D

zrobie to! :P

Hans Kloss
16-01-2009, 09:01
Prosze o ewentualne wskazowki - zaleznosci np. jak temperautura taka, to KG taka itp.
Tak troche czytajac ostatnie posty w tym wątku zastanawiam się, czy aby wszyscy dobrze rozumiemy do czego służa krzywe grzewcze. Dobrze dobrana grzewcza dla danego obiegu CO jest właściwie tylko jedna. Wykresy przesłane przez pablitoo pokazuja charakterystyki nachylenia krzywej grzewczej, które rozumiem możemy zmieniać wpisując gdzies odpowiedni parametr w sterowniku (0,6, 0,8 itd.). Ale zmian temperatury w domu nie reguluje sie zmianami nachylenia krzywej grzewczej. Mam inny sprzęt, inaczej regulowany, ale na pewno Wy w swoich sterownikach pogodowych też macie jakieś duże pokrętło lub przyciski, którymi ustawia sie na "cieplej/zimniej" i tu zmiana nastawy powinna powodować podniesienie/obniżenie całej krzywej grzewczej bez zmiany jej nachylenia.
I druga uwaga. W czystej regulacji pogodowej (bez reakcji temperatury w pomieszczeniu - czyli bez regulatora pokojowego) nie istnieje tak naprawdę pojęcie "nastawienie temperatury w domu na np. 20st". Tu jest tylko zależność pomiędzy temp zewn a temp zasilania CO. Od tego jak pogodówka współpracuje z regulacja pokojową (jeśli jest ona aktywna) zależy np zużycie gazu. Jak prawidłowo działa regulator pokojowy to zawsze Wam powinien ustawic temperature zadaną, tylko przy źle dobranej krzywej grzania będzie to robił większym kosztem.

pablitoo
16-01-2009, 09:21
Oczywiście Hans ma rację - wszyscy tu się zapędzamy i mówimy o regulacji temperatury wewnątrz pomieszczeń za pomocą krzywych grzewczych ...
A do tej regulacji służy pokrętło w kotle do zmiany zadanej temperatury wewnetrznej .
Zmiana tej temperatury powoduje przesunięcie po osi temperatury danej krzywej grzewczej i przez to zmiane temperatury na zasilaniu kotła co w prostej lini spowoduje nagrzanie lub wychłodzenie pomieszczń.

Poniżej pełen wykres pęku krzywych grzewczych / Vitodens200 / wraz z zależnością od temperatury zadanej w pomieszczeniu . Widać że zmiana temperatury zadanej dla wybranej krzywej grzewczej powoduje przesunięcie odczytu jaka będzie temperatura na zasilaniu .
Wykres obrazuje nachylenie krzywych dla zadanej temp w pomieszczeniach 20 stopni. Widać że dla krzywej np 1.0 przy temp zewnetrznej -20 stopni kocioł na zasilaniu poda wodę o temp 60 stopni .
Jeżeli zmniejszymy temp zadaną w pomieszczeniu do 15 stopni , wykres pęku krzywych przesunie się w dół po osi temperatur w pomieszczeniach do wartości 15 stopni . I wówczas dla krzywej 1.0 przy -20 stopniach na zewnatrz kocioł pod na zasilaniu wodę o temp ca 45 stopni .

http://images46.fotosik.pl/49/e3c6428e87ff6929.jpg (www.fotosik.pl)

pablitoo
16-01-2009, 09:54
Do informacji dla wszystkich wiedzących i nie wiedzących na czym polega regulacja temp wewnatrz pomieszczeń z użyciem automatyki pogodowej / bez dodatkowego termostatu w pomieszczeniu / :

Podczas pracy kotła należy tak dobrać wartość krzywej grzewczej aby dla swojej instalacji c.o. dla zadanej na kotle temperatury wewnątrz np 20 stopni rzeczywiście we wnętrzach panowała temperatura 20 stopni . Należy to uczynić doświadczalnie obserwując swój układ c.o gdyż regulator pogodowy nie pobiera informacji o temperaturze wewnatrz pomieszczeń . Najlepiej to obserwować i regulować gdy jest w miarę stała temperatura na zewnątrz .

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł nie potrafi dogrzać pomieszczeń nalezy zwiększyć krzywą grzewczą - wówczas kocioł poda wodę o wyższej temperaturze i temperatura wewnatrz pomieszczeń sie podniesie. Jeżeli uzyskamy dla tej krzywej właśnie 20 stopni we wnetrzach - jest dobrze , jeżeli jeszcze nie to znowu podnosimy krzywą - aż do czasu gdy wybrana przez nas krzywa zapewni że kocioł poda taką temperaturę na wyjściu że w pomieszczeniach uzyskamy zadaną przez nas temperaturę .

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł przegrzewa pomieszczenia trzeba obniżyć krzywą grzewczą aby kocioł podał na zasilaniu wodę o niższej temperaturze i tym samym mniej dogrzewał pomieszczenia . Zmieniamy i obserwujemy mierząc temp wewnatrz .Jezeli dla wybranej przez nas krzywej jest juz dobrze to okay - jak jeszcze jest za ciepło w pomieszczeniach to ponownie obnizamy krzywą do momentu aż wybrana przez nas krzywa zapewni faktycznie zadaną temperaturę wewnątrz popmieszczeń.

I teraz jeżeli mamy tak dobraną krzywą że podczas pracy kotła temp zadana jest faktyczna temperaturą wewnatrz pomieszczeń podczas zmian temp na zewnatrz kocioł sam w zależności od ich wartości poda wodę o wyższej temp / dla spadku temp na zewnatrz / lub o niższej temperaturze / dla wzrostu temp na zewnatrz / . Podczas tych zmian temp na zewnatrz w budynku powinna panować stała zadana temperatura .

I teraz jak chcemy zwiększyć temp wewnątrz lub ją zmniejszyć nie ruszamy już krzywych grzewczych tylko zmieniamy wartość zadanej temperatury wewnątrz pomieszczeń . Regulator kotła wówczas przesuwa wybraną krzywą grzewcza po osi temperatury zadanej i jak widać na wykresie zmienia się wówczas temp na zasilaniu kotła - jeżeli zwiekszamy temp zadaną w pomieszczeniach kocioł grzeje wodę do wyższej temp , jezeli zmniejszamy temp zadaną wewnatrz pomieszczeń kocioł grzeje wodę na zasilaniu do nizszych temperatur .

Oczywiście wszystkie zmiany dotyczą nachylenia krzywych grzewczych , jeżeli jednak zmiany nie spowodują dokładnie odwzorowania temperatury zadanej i faktycznej , mozna jeszcze posiłkować się zmianą poziomu krzywej grzewczej - ale to już inny temat .

kubek2002
16-01-2009, 10:15
Do informacji dla wszystkich wiedzących i nie wiedzących na czym polega regulacja temp wewnatrz pomieszczeń z użyciem automatyki pogodowej / bez dodatkowego termostatu w pomieszczeniu / :

Podczas pracy kotła należy tak dobrać wartość krzywej grzewczej aby dla swojej instalacji c.o. dla zadanej na kotle temperatury wewnątrz np 20 stopni rzeczywiście we wnętrzach panowała temperatura 20 stopni . Należy to uczynić doświadczalnie obserwując swój układ c.o gdyż regulator pogodowy nie pobiera informacji o temperaturze wewnatrz pomieszczeń . Najlepiej to obserwować i regulować gdy jest w miarę stała temperatura na zewnątrz .

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł nie potrafi dogrzać pomieszczeń nalezy zwiększyć krzywą grzewczą - wówczas kocioł poda wodę o wyższej temperaturze i temperatura wewnatrz pomieszczeń sie podniesie. Jeżeli uzyskamy dla tej krzywej właśnie 20 stopni we wnetrzach - jest dobrze , jeżeli jeszcze nie to znowu podnosimy krzywą - aż do czasu gdy wybrana przez nas krzywa zapewni że kocioł poda taką temperaturę na wyjściu że w pomieszczeniach uzyskamy zadaną przez nas temperaturę .

- jeżeli sie okazuje że dla danych temperatur na zewnatrz , dla zadanej temp we wnetrzach np 20 stopni kocioł przegrzewa pomieszczenia trzeba obniżyć krzywą grzewczą aby kocioł podał na zasilaniu wodę o niższej temperaturze i tym samym mniej dogrzewał pomieszczenia . Zmieniamy i obserwujemy mierząc temp wewnatrz .Jezeli dla wybranej przez nas krzywej jest juz dobrze to okay - jak jeszcze jest za ciepło w pomieszczeniach to ponownie obnizamy krzywą do momentu aż wybrana przez nas krzywa zapewni faktycznie zadaną temperaturę wewnątrz popmieszczeń.

I teraz jeżeli mamy tak dobraną krzywą że podczas pracy kotła temp zadana jest faktyczna temperaturą wewnatrz pomieszczeń podczas zmian temp na zewnatrz kocioł sam w zależności od ich wartości poda wodę o wyższej temp / dla spadku temp na zewnatrz / lub o niższej temperaturze / dla wzrostu temp na zewnatrz / . Podczas tych zmian temp na zewnatrz w budynku powinna panować stała zadana temperatura .

I teraz jak chcemy zwiększyć temp wewnątrz lub ją zmniejszyć nie ruszamy już krzywych grzewczych tylko zmieniamy wartość zadanej temperatury wewnątrz pomieszczeń . Regulator kotła wówczas przesuwa wybraną krzywą grzewcza po osi temperatury zadanej i jak widać na wykresie zmienia się wówczas temp na zasilaniu kotła - jeżeli zwiekszamy temp zadaną w pomieszczeniach kocioł grzeje wodę do wyższej temp , jezeli zmniejszamy temp zadaną wewnatrz pomieszczeń kocioł grzeje wodę na zasilaniu do nizszych temperatur .

Oczywiście wszystkie zmiany dotyczą nachylenia krzywych grzewczych , jeżeli jednak zmiany nie spowodują dokładnie odwzorowania temperatury zadanej i faktycznej , mozna jeszcze posiłkować się zmianą poziomu krzywej grzewczej - ale to już inny temat .


Niezła lektura pablitoo :D :wink: , w sposób czytelny przedstawiony problem krzywych grzewczych. Ja tylko dodam od siebie że czym budynek cieplejszy tym krzywe ustawione na niższych poziomach( a może i nie tak do końca :) ).
P.s Tak na marginesie mój producent kotła zaleca ustawienie krzywej grzewczej na 1,5 dlaczego? Myśle że jest to uzależnione od charakterystyki instalacji c.o pewnie, ilości grzejników, pojemności wody w układzie itd.

pablitoo
16-01-2009, 11:02
No tak - napisałem się trochę :D

Opisane regulacje to podstawowy sposób wyregulowania swojej instalacji c.o. Dostępny z poziomu użytkownika poprzez użycie podstawowych nastaw i elementów regulacji dostępnych na panelu.

Generalnie taki sposób regulacji powinien wystarczyć bez potrzeby zagłębiania sie w menu serwisowe i zmianę bardziej zaawansowanych parametrów pracy kotła jak np prędkości dochodzenia kotła do zadanej temperatury zasilania , czasu tegoż dochodzenia , czasu pracy kotła z podniesioną temperaturą po dojściu do danej temperatury na zasilaniu , zmiany stałych czasowych obliczania temperatury dla regulatora , procentowej wartości zwiekszenia temperatury podczas dochodzenia do danej temperatury zasilania , histerezy regulatora dla grzania c.o. , czasu pracy wybiegu pompy obiegowej etc ...

Ale nie ma sie też co za bardzo zagłębiać w te nastawy - fabryczne ustawienia kotła są naprawdę optymalne i umozliwiają oszczędną i płynną pracę całego układu c.o. .

ms.
16-01-2009, 11:25
Pablitoo, też czytam dokładnie wszystko co piszesz.
Po Twoich wyjaśnienia o wiele łatwiej było przebrnąć przez instrukcję serwisanta.

Nasz_Dom
16-01-2009, 11:27
No tak ale jesli mam glowice termostatyczne na grzejnikach ustawione na 20 stopni to nigdy nie bede wiedzial czy nie mam krzywej ktora przegrzewa wode CO ? Czy w taka regulacje robic na ustawionych glowicah na full otwartych ?

pablitoo
16-01-2009, 11:38
Nigdy nie można na wszystkie obwody zakładać głowic termostatycznych lub temperaturowych ograniczników przepływu / RTL / na obwodach podłogówki - gdyż może wystąpić sytuacja że wszystkie głowice zamkną przepływ przez grzejniki i obwody podłogówki i wówczas do awarii pompy obiegowej jeden krok ...

Oczywiście dobieranie krzywych najlepiej przeprowadzać na otwartch głowicach termostatycznych , jak już dobierzemy krzywą to jak się ustawi głowice dla wymaganej temperatury w pomieszczeniach to jak pomieszczenie zostanie dogrzane to głowica odetnie dopływ wody - skutek - woda o wyższej temperaturze wróci do kotła - a ponieważ kocioł na bieżąco mierzy temp wody na powrocie nie załączy się tak często aby dogrzać wodę w instalacji - wniosek - większa oszczędność ...

kubek2002
16-01-2009, 11:44
Nigdy nie można na wszystkie obwody zakładać głowic termostatycznych lub temperaturowych ograniczników przepływu / RTL / na obwodach podłogówki - gdyż może wystąpić sytuacja że wszystkie głowice zamkną przepływ przez grzejniki i obwody podłogówki i wówczas do awarii pompy obiegowej jeden krok ...

Oczywiście dobieranie krzywych najlepiej przeprowadzać na otwartch głowicach termostatycznych , jak już dobierzemy krzywą to jak się ustawi głowice dla wymaganej temperatury w pomieszczeniach to jak pomieszczenie zostanie dogrzane to głowica odetnie dopływ wody - skutek - woda o wyższej temperaturze wróci do kotła - a ponieważ kocioł na bieżąco mierzy temp wody na powrocie nie załączy się tak często aby dogrzać wodę w instalacji - wniosek - większa oszczędność ...

Znowu piękny opis :D :D ,pablitoo przyznaj się jesteś instalatorem, czy raczej samoukiem ( szacun to by powiedział mój syn :wink: )

pablitoo
16-01-2009, 11:46
:D - nie jestem instalatorem - i proszę mnie do tego przeklętego grona nie zaliczać :D
- mam kocioł kondensacyjny i troche o nim czytałem - a lubię wiedzieć jak mi co w domu pracuje ...

carolco
16-01-2009, 12:15
To ja jeszcze mam pytanie jedno. Powiedzmy ze mamy juz dobrana krzywa grzewcza optymalnie przy otwartych termostatach. Potem termostaty ustawiamy sobie np. na 20 C i np. wieczorkiem odpalamy kominek z DGP, czy w takim przypadku termostaty zastapia nam czujnik temperatury wewnatrz i odetna doplyw do grzejnikow czy raczej taki czujnik wewnatrz lepiej sie sprawdzi. Do Vitodensa 200 kosztuje okolo 400 zł wiec nie wiem czy to ma sens wywalac tyle kasy.
Pablitoo juz w innym temacie wspominalem Ci ze dom z jednym obiegiem i tylko grzejniki.

pablitoo
16-01-2009, 12:21
Dla domu z jednym obiegiem grzewczym / grzejnikami / montowanie termostatu pokojowego nie ma sensu . W pomieszczeniu w którym byłby on zamontowany w wypadku podniesienia się temperatury wyłaczy on / lub zmniejszy / grzanie całego układu c.o. W innych pomieszczeniach możesz mieć wtedy za zimno ...

Głowice termostatyczne na grzejnikach spokojnie wystarczą - w pomieszczeniach gdzie kominek Ci dogrzeje głowice odetną dopływ wody i grzejniki nie będą grzały .

carolco
16-01-2009, 12:31
Dzieki pablitoo. No to już troche mam rozjaśnione. Szkoda że wiekszość instalatorów renomowanych firm w sumie to nie za bardzo się zna i doradzaja tak zeby klient jak najwiecej kasy u nich zostawil.

pablitoo
16-01-2009, 12:37
Tzn uścislając - takie jest moje zdanie - nie jestem instalatorem i się na tym generalnie nie znam ... - więc może tak do końca nie wierz w to co piszę ...

carolco
16-01-2009, 12:48
Chociaż jeszcze tak się zastanawiam. Ustalasz krzywą grzewczą optymalnie przy otwartych na maxa termostatach, ok mamy 20 C w domu, wiec w sumie teraz mozemy skrecic termostaty na 20 C i nic nie powinno sie zmienic z temperatura wewnatrz, a wydaje mi sie ze wtedy i tak ograniczy sie przeplyw i temp spadnie w domu, czy jednak sie myle?

kubek2002
16-01-2009, 12:54
Dla domu z jednym obiegiem grzewczym / grzejnikami / montowanie termostatu pokojowego nie ma sensu . W pomieszczeniu w którym byłby on zamontowany w wypadku podniesienia się temperatury wyłaczy on / lub zmniejszy / grzanie całego układu c.o. W innych pomieszczeniach możesz mieć wtedy za zimno ...

Głowice termostatyczne na grzejnikach spokojnie wystarczą - w pomieszczeniach gdzie kominek Ci dogrzeje głowice odetną dopływ wody i grzejniki nie będą grzały .

Znowu pochwała ( tylko nie wpadnij w samozachwyt :D :D :D ),co do instalatorów niektórzy mają zamiast głowy ..... :wink:

pablitoo
16-01-2009, 13:33
Chociaż jeszcze tak się zastanawiam. Ustalasz krzywą grzewczą optymalnie przy otwartych na maxa termostatach, ok mamy 20 C w domu, wiec w sumie teraz mozemy skrecic termostaty na 20 C i nic nie powinno sie zmienic z temperatura wewnatrz, a wydaje mi sie ze wtedy i tak ograniczy sie przeplyw i temp spadnie w domu, czy jednak sie myle?

Budynek ma pewną akumulacyjność cieplną - i raz nagrzany utrzymuje przez jakiś czas temperaturę - wówczas kocioł nie grzeje non stop tylko dogrzewa utrzymując zadaną temp w domu .
Jak zapotrzebowanie cieplne budynku wynosi np 15kW to te 15kW jest potrzebne do nagrzania domu do zadanej temperatury , potem kocioł modulując palnik tylko utrzymuje tą zadaną temperaturę - nie pracuje cały czas z mocą 15kW aby ogrzewać dom .
Jak Ci głowice odetną w pokojach dopływ ciepłej wody z kotła to grzejnik przestanie grzać , pokój sie zacznie wychładzać - wówczas głowice otworzą dopływ wody do grzejnika i grzejnik dogrzeje wychładzający sie pokój ...

civic9
16-01-2009, 17:23
Jak zapotrzebowanie cieplne budynku wynosi np 15kW to te 15kW jest potrzebne do nagrzania domu do zadanej temperatury , potem kocioł modulując palnik tylko utrzymuje tą zadaną temperaturę - nie pracuje cały czas z mocą 15kW aby ogrzewać dom .


uściślenie: jak zapotrzebowanie cieplne budynku wynosi np 15kW to te 15kW jest potrzebne na pokrycie strat ciepła (czyli utrzymanie temperatury) przy założonych parametrach temp. zewn. i wewn. (zazwyczaj +20wewn. i między -16 a -24 w zależności od strefy klimatycznej).
ale fakt, że zazwyczaj na zewn. nie ma tych minimalnych temperatur więc do utrzymania nie musi pracować cały czas z wyliczoną mocą.

Mioduszka
22-01-2009, 22:04
:D - jak JA (blondynka) zrozoumialam, zaleznosci, które wyjasnial Pablitoo, to cos to mowi.

No, ale jak widac, kazdy ma swoj trudny dzien!

pozdrawiam wszystkich serdecznie

skrol
23-01-2009, 06:12
Dzieki pablitoo. No to już troche mam rozjaśnione. Szkoda że wiekszość instalatorów renomowanych firm w sumie to nie za bardzo się zna i doradzaja tak zeby klient jak najwiecej kasy u nich zostawil.

Ja jestem instalatorem....... znam się na ustawieniach.
Ale co instalacja inne parametry. Ustawienie kotła w/g krzywej grzewczej spowoduje że nie będzie ona reagował na zmiane temp wewnątrz pomieszczeń.

Sterownik ma być tak ustawiony że pracuje w/g krzywej z korektą temp wewnętrznej.
A co do tego ile u nas zostawiacie...... powiem tylko tyle..... wszyscy chcą jeździć mercem a płacić za malucha.
Ja bardzo chętnie pochwalę się instalacjami gdzie sterownik mam na każdym grzejniku i w każdym pokoju..... ale sama automatyka kosztuje 28 tyś..........

marek1971
23-01-2009, 11:35
Powiem wam tez tak myslalem ze jak zmniejsze mu moc np.do 10kw i modulowal by od 8/10 ...

Z dokumentacji tego pieca (Vaillant TurboTec VUW) wynika, że minimalna moc pieca to 9.6KW, więc nie będzie modulował od 8KW ale od 9.6KW. Skąd wziąłeś te 8KW?
Z dokumentacji minimalna moc 8.1kw turbo tec plus vuv/vu 3-5 pl

Tazor
23-01-2009, 12:17
Z dokumentacji minimalna moc 8.1kw turbo tec plus vuv/vu 3-5 pl

U mnie w dokumentacji do modelu 242 VUW 3-3M zakres mocy jest 9.6 - 24 KW. A jaką minimalną wartość możesz ustawić pod parametrem d.0 ?

marek1971
23-01-2009, 13:12
Pod d.0 minimum 8kw poprostu masz starszy model

faneuro
23-01-2009, 15:22
Witam
Czy jest jakies zagrożenie jesli piec sie wyłączy ( po nagrzaniu pomieszczenia ) a pracuje cały czas pompka na podłogówce ?

Lookita
23-01-2009, 15:24
wychladzanie ukladu podlogowki.....

as24
25-01-2009, 10:05
Pablitoo w swoich postach podaje, że jego Vitodens włącza się w sumie kilkanaście razy na dobę.

Mnie ten sam piec w ciągu doby włącza się ok. 40 razy... (tak wynika z licznika). Również posługuję się temp. zredukowaną w nocy (o 1 st. tj. dzienna 21st, zredukowana 20st).

W czym tkwi sekret?

Lookita
25-01-2009, 10:30
A jaki masz czujnik zalaczony do pracy kotla-pokojowy ,czy pogodowy?Ja wlasnie przelaczylem-wylaczylem pokojowy,kociol dluzej pracuje i rzadziej sie zalacza,na pokojowym,co 15-20 min,na 5-10 min sie zalaczal,ale w trybie komfortowym,na redukcji,zalaczal mi sie kilkanascie razy na dobe...

pablitoo
25-01-2009, 10:51
Pablitoo w swoich postach podaje, że jego Vitodens włącza się w sumie kilkanaście razy na dobę.

Mnie ten sam piec w ciągu doby włącza się ok. 40 razy... (tak wynika z licznika). Również posługuję się temp. zredukowaną w nocy (o 1 st. tj. dzienna 21st, zredukowana 20st).

W czym tkwi sekret?

Dane odczytane ze sterownika kotła :

Kocioł odpalony po raz pierwszy 1 października 2007 roku . Do dzisiaj przepracował ca 500 dni .
Ilość załączeń palnika : 8000 razy , /500 = 16 załączeń/doba
Czas pracy palnika : 3000 godzin , /500 = 6 godzin /doba

Są to podane dane począwszy od pierwszego uruchomienia kotła - pierwszy sezon grzewczy poświęciłem na ustawianie i "strojenie" całej instalacji grzewczej . Dodatkowo pierwszych kilka miesięcy grzania po uruchomieniu kotła dom był nieocieplony .
Dane powyższe dotyczą grzania c.o i c.w.u - kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem 120l . Funkcjonująca cyrkulacja c.w.u / sterowana przez sterownik kotła / - cykle pracy pompy c.w.u pn-pt sumarycznie 10 godzin dziennie , sob-nie 16 godzin dziennie / 4 dorosłe osoby w domu / .

Aktualnie / w tym roku - sezonie grzewczym / ilość załączeń kotła nie przekracza 10razy/doba .

Lookita
25-01-2009, 11:21
Chyba jednak czujnik pokojowy redukuje ilosc zalaczen kotla,wlasnie wqrocilem na pokojowke,rzadziej sie zalacza......

urszulak
25-01-2009, 11:23
A ja czytam i czytam...i nadal nie wiem co montować-pokojowy,pogodowy ,czy może oba?

Lookita
25-01-2009, 11:30
Jeden musisz miec,poza tym....zalezy ,jaka masz instalacje-tylko podlogowka,czy grzejniki,mieszanie...Ja musze miec pokojowy,dol-podlogowka-bezwladnosc ,jak przy podlogowce,ale na gorze zimniej,grzejniki inaczej przeciez pracuja,no i mam cholerne polaciowe okna-za duzo,dwa-dziura w izolacji dachu...wyziebiaja,latem-przegrzewaja...Jeden pokoj wlasnie z nimi jest pokojem na sterownika pokojowego.

urszulak
25-01-2009, 11:34
ogrzewanie mam mieszane-dół 40 m podlogowki,kilka grzejników,góra grzejniki,Instalator twierdzi,że pokojowy wystarczy,a pogodowy to strata kasy

carolco
25-01-2009, 12:04
Hmm... no to zastanawiające bo ja własnie sprawdziłem w swoim wiesku Vitodens 200 + zasobnik 120 l i w ciagu doby w piatek wyszlo mi z licznika ze palnik załączył sie okolo 150 razy na dobe :/ a praca palnika w ciagu 24 h to 4h.

Lookita
25-01-2009, 12:11
Ja tez takich wynikow nie moge osiagnac,co prawda mam nieViesa....

pablitoo
25-01-2009, 13:41
Hmm... no to zastanawiające bo ja własnie sprawdziłem w swoim wiesku Vitodens 200 + zasobnik 120 l i w ciagu doby w piatek wyszlo mi z licznika ze palnik załączył sie okolo 150 razy na dobe :/ a praca palnika w ciagu 24 h to 4h.

Hmmm ...

Przeliczmy : załóżmy że Twój kocioł startuje z mocą 10kW i startując wykorzystuje tą moc przez 30 sek , a potem już zaczyna modulować :

10kW*1/120h = 0,083kWh x 150 startów w ciągu doby = 12,5kWh x 30 dni w miesiącu = 375kWh miesięcznie - co dla gazu GZ50 daje ca 37m3 !!!
/ podczas spalania 1m3 gazu ziemnego GZ50 otrzymujemy 9,97kWh energii / .

Na same starty Twojego kotła / przy założeniu że kocioł startuje prawie z mocą minimalną - czyli 10kW / miesięcznie wydatkujesz 37m3 gazu - jeżeli zredukujesz tą liczbę startów o połowę zaoszczędzisz ca 16m3 gazu miesięcznie .

Przeliczając dalej - sezon grzewczy trwa ca 6 miesięcy - 37m3 GZ50 x 6 miesięcy = 222m3 gazu - czyli na same starty zużyjesz przez sezon grzewczy 222m3 gazu !!
Ograniczając ilość startów o połowę zaoszczędzasz ponad 110m3 gazu .

Jest o co walczyć .

carolco
26-01-2009, 08:23
A jest mozliwosc przyblokowania aby palnik nie wlaczal sie tak czesto? cos w ustawieniach serwisowych? czy raczej musze sie wziasc za oceiplenie budynku (to w sumie jasne ze musze:-) )?

civic9
26-01-2009, 09:10
energia ze startów nie jest energią straconą
(zakładając, że nie przegrzewamy pomieszczeń).

pablitoo
26-01-2009, 09:23
Oczywiście że nie jest - tylko po co ją generować jak nie trzeba ??
Kocioł podczas normalnej pracy modulując palnik spokojnie dogrzeje pomieszczenia bez takich gwałtownych i częstych impulsów które nota bene są kosztowne ...

civic9
26-01-2009, 09:36
ale dlaczego są kosztowne wg Ciebie?
skoro ta energia nie jest tracona - jest przekazywana do pomieszczeń, i za to później palnik pochodzi krócej lub zrobi sobie większą przerwę.

jest pewnie jakaś różnica w sprawności kondensata przy pracy z mocą większą i mniejszą, ale raczej nie liczona w m3/dobe, tylko kilka % razy, dajmy na to ta godzina pracy, czyli ułamek procenta z całości.

oczywiście lepiej jak chodzi płynnie, ciągle, minimalną mocą... ale takie wyliczenia jak wyżej, są baaardzo naciągane.

czy o czymś nie wiem?

pablitoo
26-01-2009, 09:52
Dlaczego są kosztowne ?? - ano - przykład z autopsji - mój układ c.o - kocioł dobowo załącza się kilka razy - załóżmy max 10 razy , bez problemu tak pracując ogrzewa pomieszczenia oferując domownikom komfort cieplny - jeżeli załączałby się 150 razy na dobę - również dogrzałby pomieszczenia i również zakładam komfrot byłby wysoki - ale podczas tak częstych startów wygenerowałby zużycie gazu jak w powyższych wyliczeniach / załóżmy że są one poprawne / - i przełożyłoby sie to na wymierny brzęczący efekt na każdym rachunku za gaz ...
Po co mam dodatkow za to płacić skoro nie muszę ?? - a ciepło i komfort w budynku mam taki sam ??
Chyba oszczędniej jest raz załączyć palnik i zużyć na jego załączenie pewną ilość gazu - a potem niech ten palnik pracuje godzinę albo dwie modulując na najnizszym poziomie mocy , niż w czasie tej godziny załączać palnik 20 razy i pracować po 5 minut ...
Przecież po to wymyślono palnik modulowany aby uniknąć pracy kotła w trybie załacz/wyłącz , uniknąć częstych załczeń i wyłączeń kotła które generują wieksze zużycie paliwa niż podczas pracy ciągłej z modulowaną mocą zależną od zapotrzebowania na ciepło ...
Szczególnie ważne jest to dla kondensatów gdzie najwiekszy nacisk jest położony na oszczędności paliwa i jak najekonomicznmiejszą pracę kotła - nieprawdaż ??

No chyba ze ja to rozumiem inaczej ... :-?

profus
26-01-2009, 10:03
Co do tego włączania palnika, to też mam wrażenie, że kocioł dość często mi się włącza np. na 15 sek i tak co chwilę..
Zmieniłem właśnie ustawienie (takie znalazłem): Min czas wyłączenia palnika. Było 120 sek, zmieniłem na maksymalne 1000 sek (czyli coś ponad 16 min) - zobaczymy co się zmieni.

Jakie inne ustawienia mają/mogą mieć na to wpływ?

civic9
26-01-2009, 10:09
a mój się załącza dwa razy, i wcale małego zużycia nie mam :)
to nie od tego zależy.

nadal zakładasz, że jakby się u Ciebie załączał 150 razy i przez to więcej spalił to byś miał tak samo w domu. nie - jeśli by faktycznie spalił przez to 1m3/24h więcej jak Ci wyszło, to byś miał przegrzane i byś to odczuł. ale nie odczujesz, bo jakby więcej spalił na starcie to by mniej spalił pod koniec czy też robiąc dłuższą przerwę. wyszło by na to samo. no przecież... ten 1m3 gazu/24h dla domu, który potrzebuje ok. 5m3/dobę to jest 20% więcej, to się nie zdematerializuje ot tak sobie.

tak, po to wymyślono modulację... ma to znaczenie dzięki temu możemy zaoszczędzić te kilka procent na sprawności. modulacja ma zauważalne zalety dla wieeelu godzin pracy/dobę. na same starty minimalnie, bo tutaj mówimy o, powiedzmy 75*0.5min = 37.5 min pracy ze zbyt wysoką mocą. na tym, i przez ten tylko czas, tracimy kilka procent, bo tyle się różni sprawność kondensata w skrajnych warunkach pracy. te 0.5h też ma znaczenie, ale to nie będzie 1m3/dobe, tylko - strzelam - 0.05m3/dobę albo jeszcze i mniej (z pewnym uproszczeniem: 9% * 0.5h/liczba_godzin_grzania_w_ciagu_doby * całkowite_spalanie_na_dobe_w_m3). coś tam pewnie jeszcze się zużywa na zapłon palnika.

ergo - jak nie włącza się co minutę, to nie jest źle.

któryś forumowy fachowiec od kotłów potwierdzi/zaprzeczy? :)

ps. mój się załącza tak naprawdę od 50razy/dobę do jednego - w zależności od temp. na zewn. tzn. gdy jest zimniej trafia w jego moc minimalną i wystarczy jedno załączenie i tak leci całą dobę, gdy się ociepla - dom już wymaga mniej ciepła niż minimalna moc kotła więc pracuje jak przewymiarowany i zaczyna włączać się częściej. przy tych 50-ciu włączeniach spala oczywiście mniej niż przy jednym - pracuje rzadziej.

pablitoo
26-01-2009, 11:21
nadal zakładasz, że jakby się u Ciebie załączał 150 razy i przez to więcej spalił to byś miał tak samo w domu. nie - jeśli by faktycznie spalił przez to 1m3/24h więcej jak Ci wyszło, to byś miał przegrzane i byś to odczuł. ale nie odczujesz, bo jakby więcej spalił na starcie to by mniej spalił pod koniec czy też robiąc dłuższą przerwę. wyszło by na to samo. no przecież... ten 1m3 gazu/24h dla domu, który potrzebuje ok. 5m3/dobę to jest 20% więcej, to się nie zdematerializuje ot tak sobie.

Inaczej - jak wiadomo nic w przyrodzie nie ginie :) - energia częstych załączeń kotła nie idzie w komin / choć nie tak do końca bo jak kocioł ruszy z dużą mocą to temp spalin jest wysoka i nie wystąpi kondensacja - dla kondensata to strata /.
Kocioł załączając się 150 razy w godzinę z większą mocą nagrzeje daną kubaturę o pewną wartość załóżmy o 1 stopień zużywając Xm3 gazu , Natomiast kocioł załączając się raz i modulując na najmniejszej mocy nagrzeje tą samą kubaturę ale przez dłuższy czas / bo jednostkowo dostarczy mniej energii do podgrzania wody / , przyjmijmy w godzinę i 10 minut zużywając mniejszą ilość gazu gdyż nie wystapi zajwisko ponad stukrotnego załączenia palnika i spożycia większej ilości gazu na starty - skutek - temperatura w pomieszczeniach - ta sama , komfort również wysoki - zużycie gazu mniejsze - mniejsze o tą ilość zużytą na ponad stukrotne odpalenie palnika .

8kW x 1godzina = 8kWh = 0,8m3 gazu - praca kotła z jednym załączeniem i pracą modulowaną na najniższej modulacji przez godzinę .

Praca kotła ze 150 załączeniami z mocą 15kW przez 30 sek - również przez godzinę :
15kW x 1/120 godziny = 0,125kWh x 150 startów = 18,75kW / 50 minut pracy z tej godziny na same starty / + 1,3kWh / pozostałe 10 min pracy z mocą 8kW / = ca 20kWh
12kWh różnicy na dobę x 30 = 360kWh miesięcznie = 36m3 gazu miesięcznie x 6 miesięcy sezonu grzewczego = 216m3 gazu / sezon

Oczywiście jak zauważyłem wcześniej nic w przyrodzie nie ginie więc większa moc przy startach dogrzeje szybciej pomieszczenia do zadanej wartości ale większym kosztem .
Mniejsza ilość startów - dogrzanie do tej samej temp tylko wolniej kosztem mniejszego zużycia gazu spożytego na większą ilość startów - temp we wnętrzach ta sama , komfort cieplny również - rachunki za gaz mniejsze - czy warto ?? - to juz indywidualna sprawa każdego ...

PS. Pomijam mniejszą sprawność kotła podczas tych 150 startów w godzinę , choć straty z powodu braku kondensacji nie są małe - no ale jak kupujemy oszczędny kondensat to chyba naturalne jest wyciśnięcie z niego maksymalnych oszczędności podczas pracy - bo jak nam na nich nie zależy to po co go kupować i przepłacać w stosunku do kotła turbo lub atmosferyka ??

civic9
26-01-2009, 11:47
Nie ma czegoś takiego jak większa moc szybciej większym kosztem - pomijająć kwestię sprawności kondensata, ale o tym na koniec.
budynek wymaga określonej energii do utrzymania temperatury. To jest ileśtam J (dżuli) na dobę. moc np. 5kW oznacza dostarczanie 5 tys. J na sekundę. moc 10kW oznacza 10 tys. J/s. Nie ma dużego znaczenia, jeśli musimy dostarczyć te kilkaset milionów Juli, czy je dostarczamy z prędkością 10tys.J/s czy 5 tys.J/s dwa razy dłużej. Oczywiście w pewnym rozsądnym zakresie o którym to mówimy, bo jakbyś wpakowali te kilka milionów J w kilka minut to mógłby być problem :)

Być może masz rację z tym wykorzystaniem możliwości kondensata - ale jak w poprzedniej mojej wypowiedzi liczyłem - ponieważ mówimy w bardzo skrajnym przypadku o dziesiątkach minut nieefektywnej pracy (a nieefektywnej oznacza tutaj ok. 10% gorzej w skrajnym przypadku niż maksymalnie efektywnie - a takie 2 skrajne przypadki to też tylko teoria) na dobę, to całe straty liczymy w ułamku procenta, a nie tak jak Tobie wyszło - 10-20%. Poza tym nie byłbym taki pewien, że przez te 30 s. przy starcie kocioł nie może korzystać z kondensacji, bowiem nie zależy to od mocy... tylko temperatur wody, którą można schłodzić spaliny. A ta, zanim osiągnie (zazwyczaj na powrocie) choćby 40 st. to jednak potrwa.

Nie jestem specem od kotłów, moje wynurzenia na podstawie podstaw fizyki, mogę nie znać jakiegoś szczegółu dot. pracy kotła gazowe. Jeden, który mnie nurtuje to energia/gaz zmarnowany na samo rozpalenie palnika. Ale nie sądzę, żeby to były duże wielkości przy 100 nadmiarowych startach/dobę, to nie jest cała energia zużyta przez pierwsze 30 sekund, tak jak Ty to liczysz.

Co do Twoich obliczeń - dostarczasz w jednym przypadku 8kWh energii, w drugim 20kWh - to energia się nie zdematerializuje. Ona przegrzałaby pomieszczenie. Więc jeśli jest jakakolwiek sensowna automatyka to do tego nie dopuści - po prostu piec, który startuje z max. mocą na 30 sek. popracuje krócej albo zrobi sobie potem dłuższą przerwę. I też dostarczy 8kWh energii.

pablitoo
26-01-2009, 12:00
Lubię takie dyskusje - choć też nie jestem fachowcem :wink:
Oczywiście - moje doświadczenia z ustawieniem i pracą kotła opieram na swoim przykładzie - rok temu jak ustawiałem kocioł też czyniłem różne próby ustawień i pracy palnika , taktowania etc ...
Miałem wyniki podczas kilkudziesiętnego załączania palnika , mam i teraz - zużycie gazu mam około 20% niższe niż w zeszłym roku , a grzeje w dom do wyższych temperatur niż rok temu ...
Pewnie ze znaczenie tutaj ma wygrzanie domu i jego akumulacyjnośc cieplna - ale przede wszystkim praca systemu c.o .

Uważam że bardzo częste taktowanie kotła jest błędem , prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa , tak samo jak znaczne przewymiarowanie mocy kotła / co właśnie prowadzi do częstego taktowania / . Skoro dysponujemy palnikami modulowanymi najekonomiczniej jest aby one właśnie pracowały ciągle z minimalną mocą , rozsądne jest unikanie częstych startów palnika , dobór kotłów powinien być robiony rozsądnie i poparty powinien być faktycznym zapotrzebowaniem na energię budynku - a tutaj u nas widać jak na dłoni ogromnie przewymiarowane kotły do małych powierzchni - to chyba potwierdzą fachowcy hydraulicy którzy tu u nas na forum właśnie polecają dobory mocy kotłów o mocach max 10kW , 15kW i przede wszystkim o mocach min na poziomie 3kW lub 4kW dla domów 150m2 , 180m2 pow użytkowej ...
Przykłady z naszego forum - domy/mieszkania 80m2 , 100m2 a dobrane kotły o mocach max 24kW , min 8kW - i problemy forumowiczów z dużym zużyciem paliwa ...

No cóż -ale wielu z nas właśnie uczy sie na błędach - szkoda tylko że na swoich ...

carolco
26-01-2009, 13:56
Pablitoo, a czy ty zmieniałes w swoich usatwieniach serwisowych taktowanie palnika? czy jest taka mozliwosc w vitodensie 200? zauwazylem ze wlasnie jak bylo zimno na dworze -10 -15 C to piec pracowal dosyc dlugo z mala moca, a teraz jak mamy na zewnatrz na plusie to teraz palnik wlacza sie ponad 100 razy na dobe. Vitodens 200 do powierzchni 140 m2(kostka 69) ogrzewanej to oczywiscie za duzo ale dom jeszcze mysle ze ze 2-3 lata nie bede ocieplal wiec narazie nie wydaje mi sie na przewymiarowany.

kris1971
26-01-2009, 14:50
Regulator pogodowy z tygodniowym programatorem wystarczy. Ustawisz sobie temp. jaka bedziesz chciał na cały tydzień łacznie z zaprogramowaniem go na noc. Ja mam kondensata ale Buderusa i taki programator ułatwia mi życie wystarczająco :) Regulował ktoś Ci ten kocioł??

marek1971
26-01-2009, 15:18
Najwiekszym problemem jest że ludzie dobieraja piece do cwu a nie do co. ten bład równiez popełniłem i ja i mam przewymiarowany piecyk :-? Minimalna moc 8kw pow. 80m2 a starczyło by mocy minimalnej 4/5kw bo moc max mozna ograniczyc.A wracajac do załaczen pieca to w moim przypadku piec chodził 5min i 5 min przerwy dobowo szło 11m3 gazu.Za porada jednego z forumowiczów zwiekszyłem chistereze tzn bezwładnosc regulatora pokojowego co przełozylo sie że piec włancza sie co 15/20 min i jak u mnie zuzycie spadlo o 2m3 gazu na dobe
na chwile obecna zuzywam 9m3 gazu z gotowaniem i cwu na dobe odjać 1,5m3 na gotowanie i cwu to wychodzi 7,5m3 na co. budynek nieocieplony z kamienia strop drewniany same dechy otynkowane.Także dopasowanie pieca regulatora odgrywa bardzo duzą role.Na wiosne ocieplam strop ściany i spodziewam sie zuzycia na poziomie 5m3 na dobe :D Rozmawiałem równiez z serwisantem i po ukonczeniu sie gwarancji zmnieszy mi moc minimalna do 7kw zawsze to cos :wink:

pablitoo
26-01-2009, 15:45
(...)A wracajac do załaczen pieca to w moim przypadku piec chodził 5min i 5 min przerwy dobowo szło 11m3 gazu.Za porada jednego z forumowiczów zwiekszyłem chistereze tzn bezwładnosc regulatora pokojowego co przełozylo sie że piec włancza sie co 15/20 min i jak u mnie zuzycie spadlo o 2m3 gazu na dobe(...)

Czyli redukcja taktowania , czyli zmniejszenie ilości startów kotła na rzecz ciągłej pracy z moca minimalną ma jednak wpływ na zużycie gazu - i to nie małe - skoro zaoszczędziłeś 2m3 gazu na dobę ...

- coś w tym jednak jest ...

:D

pablitoo
26-01-2009, 15:49
Pablitoo, a czy ty zmieniałes w swoich usatwieniach serwisowych taktowanie palnika? czy jest taka mozliwosc w vitodensie 200? (...)

Nie ma - przynajmniej ja takowej nie znam , można zmienić inne parametry mające wpływ na pracę palnika ale jako takiego parametru wpływającego na ilość startów palnika nie ma ... - za to odpowiedzialna jest cała instalacja c.o.

marek1971
26-01-2009, 15:58
Pablito ale co ciekawe że piec ma dłuzsze przerwy od 10min do nawet 30min a chodzi grzeje 6min to jest ciekawe a w domu taka sama temp.
Jescze nierozgryzłem jednej sprawy moc max pieca gdy zredukuje go do 10kw to
pali wiecej gazu gdy ustawie go na 11kw

pablitoo
26-01-2009, 16:07
Zwiekszyłeś histerezę regulatora - czyli zakres temperatur pomiedzy którymi kocioł ma się załączyć i wyłaczyć - stąd dłuższe okresy pracy i dłuższe okresy wyłaczeń całkowitych kotła ... Ponieważ masz teraz mniej startów i dłuzsze okresy bez pracy - masz mniejsze zużycie gazu ...

Twój przypadek jest dziwny - mały dom , bardzo mocny kocioł , z tego co piszesz bardzo szybko sie dom wychładza - czyli dziurawy jest jak sito ... - dlatego taka praca kotła - kocioł podgrzewa Ci wnętrza do zadanej temp i jak widać po kilkunastu minutach masz spadek temperatury o kilka stopni wewnatrz - dlatego się załącza ponownie .
Masz regulator pokojowy - tak ? - może w złym miejscy zamocowany - w złym pomieszczeniu które się szybko wychładza ...

marek1971
26-01-2009, 16:20
Mam regulator colormatic 392 zamontowany jest w pokoju dziennym wszyscy tam urzęduja także miejsce wydaje sie byc dobre regulator jest oddalony od grzejnika o 4m na wewnetrznej scianie temp. spada dosc szybko około 1st na 1.30h
I jescze troche mam spiepszona instalacje zawory termostatyczne sa do dup....
mam wrazenie ze grzejniki nie grzeja pełna moca źle wyregulowana instalacja przepływy na wiosne poprawka tak jest jak zaufa sie hydraulikowi i nakupi chinszczyzny a tedy bylem zielony jeżeli rozchodzi sie o co

pluszku
26-01-2009, 16:23
energia ze startów nie jest energią straconą
(zakładając, że nie przegrzewamy pomieszczeń).
Energia z startow jest energia ewidentnie traconą.
Dlaczego nikt nie jedzi samochodem w podobny sposob: rusza, rozpedza sie do 30 km/h i daje na luz, gdy samochod sie zatrzyma to znowu rozpdza i znowu na luz.
Podczas startu kotła wytwarzane jest podcisnienie w kominie, sama mieszanka powietrzno-spalinowa nie jest spalana w efektywny sposob a potem jeszcze pompa obiegowa niepotrzebnie obraca chlodna wode w obiegu.
Aby maksymalnie zedukowac ilosc taktowan podnioslem temp. w okresie grzania i obnizyłem w okresie nocnym (delta t to 9 stopni). W efekcie gdy piec zaczyna grzanie dom jest troche niedogrzany, wiec piec grzeje przez pare godzin bez przerwy. Potem w chlodniejszej fazie przez pare godzin piec nie zalacza sie ani razu bo woda "odbiera" ciepło z betonu. Podnoszac histereze do 12 stopni dodatkowo zmniejszylem ilosc taktowan - oszczednosci u mnie na poziomie 15% :lol:

civic9
26-01-2009, 17:31
Zwracam uwagę, że wcześniej komentowałem wyliczenia w których cała energia z 30 sekund grzania mocą startową była pokazywana jako stracona. To wg mnie gruba przesada. Jednocześnie nie przeczę, że ciągła praca kotła jest ekonomiczniejsza, ale - wynika to nie tylko z powodu wyeliminowania strat ze startów. Nie tyle o same starty chyba chodzi co o gwałtowne wzrosty i spadki. Utrzymywanie wyższej temperatury jest kosztowniejsze, a tym bardziej rozgrzewanie z niższej do wyższej, a do takiej sytuacji tutaj doprowadzamy - i w tym jest problem. Można sobie wyobrazić sytuację w których startów jest nie mało, ale temperatury są stabilniejsze i też będzie dobrze.

Na startach coś się na pewno traci, pytanie ile... jestem zwolennikiem teorii, że jednak dużo mniej. Ale dam się przekonać :)

Takie organoleptyczne obserwacje trochę do mnie nie przemawiają, gdzieś ta energia się musi podziewać. Idzie jej tyle w komin? I producenci tego nie wiedzą, nieoptymalnie konfigurując swoje kotły? Jest dużo zmiennych parametrów w tym całym grzaniu. To tak jak z tym odliczaniem od kosztów ogrzewania 1.5m3 na cwu i gotowanie... a gdzie znaczna cześć tej energii się podziewa? :)

Obserwuję swój piec mają na wykresie dokładnie kiedy się włącza, do ilu i jak długo grzeje, T wewn, T zewn... poeksperymentuje trochę...
(http://patek.netinfo.pl/murator/temps.png)

pablitoo
26-01-2009, 18:36
(...)
Takie organoleptyczne obserwacje trochę do mnie nie przemawiają, gdzieś ta energia się musi podziewać. Idzie jej tyle w komin? I producenci tego nie wiedzą, nieoptymalnie konfigurując swoje kotły? Jest dużo zmiennych parametrów w tym całym grzaniu. To tak jak z tym odliczaniem od kosztów ogrzewania 1.5m3 na cwu i gotowanie... a gdzie znaczna cześć tej energii się podziewa? :)


A dlaczego nie ?? - co prawda strata kominowa liczona dla spalania gazu ziemnego / przy temp zewnętrznej 0 stopni i temp zasilania 57 stopni / wynosi tylko około 2% ale liczona podczas stałej pracy kotła , a nie podczas 150-ciu zapłonów i wygaszeń w ciągu godziny , a może straty spowodowane rozgrzaniem palnika / pamiętajmy ze palnik to cylindryczna rura dziurkowana lub część sfery nagrzewana i studzona po zgaszeniu przepływającym powietrzem wymuszonym przez wentylator ...
Piszesz że w to nie wierzysz bo producenci kotłów powinni o tym pomyśleć i zabezpieczyć kocioł przed taka ilością startów - ale te wszystkie przypadki tych setek zapłonów i dużego zużycia gazu mają miejsce u forumowiczów którzy maja katastrofalnie dobrane kotły do ich budynków i systemów c.o. , bardzo przewymiarowane kotły do maleńkich powierzchni - z samego założenia taki układ będzie pracował niestabilnie i nieobliczalnie i żadna konfiguracja producenta nie pomoże jak do domu o zapotrzebowaniu ca 8kW montuje się kocioł o mocy 24kW ...

Oczywiście rozważam setki załączeń palnika w ciągu godziny - przyjmuje że kilkadziesiąt takich cykli nie spowoduje katastrofalnego wzrostu zużycia gazu i nieefektywnej pracy kotła ...
W początkowym okresie regulacji mojego układu c.o kocioł załączał się dobowo około 30 , no może 35 razy , teraz po rocznej optymalizacji układu i kotła załącza się on dobowo kilka razy / w niektórych okolicznościach przyrody no może max kilkanaście / . Nie notuje z tego powodu większego zużycia - wręcz przeciwnie - w stosunku do zeszłego sezonu zużycie gazu znacząco spadło - a pamiętajmy że zima zeszłoroczna w tożsamym okresie była o wiele łagodniejsza ...

civic9
26-01-2009, 19:04
Oczywiście rozważam setki załączeń palnika w ciągu godziny - przyjmuje że kilkadziesiąt takich cykli nie spowoduje katastrofalnego wzrostu zużycia gazu i nieefektywnej pracy kotła ...


Nie, nie... wcześniej mówiliśmy o 150 załączeń w ciągu doby. Setki w ciągu godziny to już taktowanie i największe zło :)

Ja tak tylko powtarzam co się naczytałem... tutaj od forumowych ekspertów kotłowych... nie potrafię odnaleźć, ale oni też coś w tym duchu pisali.

Każda sytuacja ma swoją specyfikę i trzeba by ją dobrze rozebrać na czynniki pierwsze, i w każdej teorii będzie po trochę racji.

Modulować i nie przewymiarowywać - to jest bezsprzeczne tak czy inaczej.

pablitoo
27-01-2009, 07:20
Chyba w naszych rozważaniach daleko odeszlismy od tematu głównego watku ...

:lol:

civic9
27-01-2009, 10:35
pablitoo, a tak właściwie to jakimi metodami spowodowałeś pracę prawie czas w modulacji, bez przerw? przeglądnąłem Twoje posty i nie wiem czy dobrze wyczytałem.

masz kocioł od 8kW, na dzisiejsze temperatury to prawdopodobnie i tak za dużo dla Twojego domu (mam 10% mniejszy, kocioł chyba od 7.2kW i wygląda na to, że jest za dużo). czy to głównie polega u Ciebie na tym, żeby nagrzać np. +1, potem pozwolić opaść do poziomu 0 albo i trochę niżej, a potem znowu grzać do +1, starając się tak to dobrać, żeby tylko jeden/dwa cykle grzania na dobę wystarczyły? czy coś jeszcze?

pablitoo
27-01-2009, 10:55
W tym sezonie grzewczym zastosowałem podobny charakter pracy c.o jak kolega pluszku .
Mam ustawione generalnie dwa cykle pracy kotła z temp dzienną - poza nimi pozwalam aby w domu temperatura podczas pracy z cyklami zredukowanymi spadła o ca 3 stopnie . Spwodowane jest to chrakterem naszej / z żoną / pracy i szkoły córki . Wychodzimy wszyscy z domu najpóźniej o 9.00 a wracamy późnym popołudniem ca 17.00 - 19.00 . Po co mam grzać cały dom do 22 stopni jak nikogo w nim nie ma / ojcec ma pokój wewnatrz budynku , nie ma styku ze ścianami zewnetrznymi i tam temp spada 1 stopień na dzień jak nie grzeję wogóle / . Podczas grzania w cyklu dziennym rano / 5.00 - 8.00 / dom nagrzewa się spokojnie do 22 stopni , potem jak nas nie ma kocioł pracuje w cyklu zredukowanym / ustawione 14 stopni / .Wieczorem jak wracamy temp w domu spada około 2 -3 stopnie i kocioł w cyklu dziennym / 19.00-21.00 / dogrzewa na wieczór chałupę . W nocy kocioł pracuje na bardzio niskiej temp zredukowanej 14 stopni - chałupa się wychałdza o te 2-3 stopnie i nad ranem o 5.00 przełacza się na cykl dzienny i nagrzewa pomieszczenia - jak wstaję o 6.00 to podłoga na parterze jest cieplutka i w pomieszczeniach jest ciepło .
Podczas takiej pracy kocioł jak załaczy się do pracy w cyklach dziennych pracuje cały czas nie wyłaczając się wogóle. Jedynie podczas pracy w cyklach zredukowanych załącza się kilka razy - dobowo mam max z 5 - 6 załaczeń .

Nawet przy takich wysokich temp zewnętrznych / kilka stopni na plusie / kocioł pracuje z taka samą częstotliwością załaczeń , gdyż dogrzewa pomieszczenia do temp zadanej o ca 2-3 stopnie .

civic9
27-01-2009, 11:12
u, 2-3 stopnie amplitudy to obawiam się nie dla mnie, szczególnie że nieregularnie bywam, czasami cały dzień w domu, czasami cały dzień poza domem. chyba, że sytuacja zmusi :)

w ten sposób pewnie też bym dużo zaoszczędził, jak zrobiłem cykl 16h grzania, 8h przerwy to też zaoszczędziłem 15% (w stosunku do stabilnego grzania 24h). ale to już mi dało amplitudę 1 st. z hakiem.

pablitoo
27-01-2009, 11:18
Naprawde nie ma z tym dużego problemu - w ciągu dnia jak kocioł pracuje z temp zredukowaną temperatura wewnątrz spada 1 - 2 stopnie - generalnie podczas grzania do zadanej temp 22 stopnie jak temp spadnie nawet 2 stopnie to komfort wenątrz budynku jest akceptowalny / dla nas :) / . Czasami zdarza mi się wracać wcześniej do domu i wewnątrz jest przyjemnie ciepło / oczywiście zależy to od indywidualnych odczuć każdego / .
Największy spadek wewnątrz występuje w nocy - ale my z żoną sypiamy przy uchylonych oknach w sypialni , poza tym wszystkie nawiewniki w oknach dachowych mamy otwarte całkowicie .

lazik
27-01-2009, 11:32
A czy wy w waszych sterownikach nie macie ustawienia nadwyżki temp. kotła nad wartość żądaną wody?
W moim piecu (Buderus) jest taka nastawa a w książce serwisowej stoi jak wół:
"Wskazówka praktyczna:
Jeżeli jest to możliwe, to dla kotłów naściennych z modulacją mocy nalezy ustawić wartośc tego parametru na 0 stopni C, dla innych typów kotłów grzewczych powinna ona być wyższa. Wtedy zawór mieszający będzie stale otwarty (cieplej), a temperatura na zasilaniu będzie regulowana pracą palnika.

Dla kotłów grzewczych bez wewnętrznej pompy kotłowej i bez sprzęgła hydraulicznego nalezy nastawić wartość 0 stopni C."

civic9
27-01-2009, 11:33
ja mam ten problem, że ja nie lubię za ciepło, żona nie lubi za zimno, i obszar wspólnie akceptowalnych temperatur jest dość wąski :)

a nie masz przypadkiem drewna na podłogówce? zastanawiam się czy takie szybkie, intensywne rozgrzewanie (to jednak 3 st. w pomieszczeniu w ciągu 3h, tzn. podłoga jeszcze więcej skacze) temu nie zaszkodzi.

hasiu
27-01-2009, 20:29
Witam

A ja mam do Was nastepujace pytanie - czy ktos wie jak wspolpracuje z kotlem sterownik pogodowy, w przypadku zamontowania regulatora pogodowego?
Kociolek to Vitodens 200W (4,8 - 19 kW) z pogodowka (vitotronic 200) i aktualnie zastanawiam sie nad regulatorem pokojowym - dom ma w 100% ogrzewanie podlogowe (na dole ok. 100m + gora ok. 80m), jednoczesnie na dole bedzie kominek (w pomieszczeniu ok. 60m) i chytry plan wyglada tak: generalnie calym systemem c.o. steruje pogodowy ale w przypadku rozpalenia kominka i przekroczenia wew. zadanej temp. np. 21 wtedy kociol przestaje grzac - czyli pokojowy sterownik jest nadrzedny.
Sterowniki pokojowe do tego kotla sa montowane na 2 zylowej magistrali, orginal od Wieska to koszt 300-400 zl i tu pytanie - jaki sygnal podaje sterownik pokojowy do kotla - w przypadku prostego zamykania/otwierania obwodu moznaby zastosowac jakikolwiek bezpotencjalowy sterownik a nie nabijac kasy Niemcowi ;) - zreszta gdzies tam w planach bylo zastosowanie autonomicznego sterowania dla kazdego pomieszczenia (sterowanie silownikami zaworami na rodzielaczach).
Z gory dzieki za pomoc

carolco
28-01-2009, 09:37
Ja jeszcze mam pytanie do tych ktorzy maja Vitodensa 200 (pablitoo help :-)
Zauwazylem ze zuzycie gazu zwieksza sie o duzo jak temp spada ponizej + 3 C bo wlacza sie ochrona przed zamarzaniem wtedy pompa obiegowa chodzi non stop wiec wychladza sie woda szybko w instalacji i piec czesciej sie wlacza i ponownie podgrzewa wode. Wydaje mi sie chociaz jeszcze tego nie sprawdzalem ze jakbym wylaczyl ochrone przed zamarzaniem albo przestawil ja zeby wllaczala sie np. dopiero przy -3 C to i tak temp. zadana w domu utrzymala by sie a piec spalil by mniej gazu. Czy ktos w ogole wylaczal ta ochrone przed zamarzaniem albo ja inaczej ustawial?

pablitoo
28-01-2009, 10:19
Temp wewnątrz by się utrzymywała a kocioł prawdopodobnie zużyłby mniej gazu .
Można zmniejszyć temperaturowy próg załączenia pompy w zabezpieczeniu przed zamarzaniem - ale czy ktos to robił ?? - nie wiem - a jak braknie prądu przy dużych mrozach ??

W Vitodensie wygląda to tak :

Adres kodowy kodowania 2 A3: 2 / domyślnie / - czyli temp na zew spada do 1 stopnia - pompa obiegowa się włącza , temp na zewnatrz podnosi się do 3 stopni pompa się wyłącza .

Jeżeli chcesz ustawić zał pompy przy -1 stopnia to wył się przy temp 1 stopień - musisz wpisać wartość adresu A3: 0 .

Temp -3 na zew pompa zał , -1 na zew pompa wył - adres A3: -2

Pamiętaj ze robisz to na własną odpowiedzialność .

q-bis
20-02-2009, 12:56
Witam

A ja mam do Was nastepujace pytanie - czy ktos wie jak wspolpracuje z kotlem sterownik pogodowy, w przypadku zamontowania regulatora pogodowego?
Kociolek to Vitodens 200W (4,8 - 19 kW) z pogodowka (vitotronic 200) i aktualnie zastanawiam sie nad regulatorem pokojowym - dom ma w 100% ogrzewanie podlogowe (na dole ok. 100m + gora ok. 80m), jednoczesnie na dole bedzie kominek (w pomieszczeniu ok. 60m) i chytry plan wyglada tak: generalnie calym systemem c.o. steruje pogodowy ale w przypadku rozpalenia kominka i przekroczenia wew. zadanej temp. np. 21 wtedy kociol przestaje grzac - czyli pokojowy sterownik jest nadrzedny.
Sterowniki pokojowe do tego kotla sa montowane na 2 zylowej magistrali, orginal od Wieska to koszt 300-400 zl i tu pytanie - jaki sygnal podaje sterownik pokojowy do kotla - w przypadku prostego zamykania/otwierania obwodu moznaby zastosowac jakikolwiek bezpotencjalowy sterownik a nie nabijac kasy Niemcowi ;) - zreszta gdzies tam w planach bylo zastosowanie autonomicznego sterowania dla kazdego pomieszczenia (sterowanie silownikami zaworami na rodzielaczach).
Z gory dzieki za pomoc

hasiu-rozwiązałeś zagwozdkę ?
Też wybrałem ten sam piec i zastanawiam się jak tu kazać mu się zainteresować tym że rozpaliłem w kominku...

Hans Kloss
20-02-2009, 13:35
Też wybrałem ten sam piec i zastanawiam się jak tu kazać mu się zainteresować tym że rozpaliłem w kominku...

Ja mam inny piec (Junkersa), ale skłoniłem CO do współpracy z kominkiem w ten sposób (kiedyś opisywałem już to w innym temacie - może u Was w sterownikach, albo w piecu też jast taka możliwość blokady CO):
Zrobiłem patent sprzęgający CO z kominkiem, gdzie jest rozprowadzenie ciepła z turbiną powietrzną (prawie do całego domu). Gdy turbina zaczyna pracować (ustawione przy 40st temperatury powietrza), uruchamia przekaźnik, który przełacza CO gazowe w tryb oszczędny (przy moich ustawieniach praktycznie go wyłacza). Gdy turbina przestanie pracować (wygaśnie w kominku) CO wraca do pracy. Tu wykorzystałem fajną funkcjonalność regulatora pogodowego, który ma wyjścia do takiego przekaźnika. Teraz mogę napalic w kominku rano i iść do pracy lub zostawić ogień na noc bez obaw, ze rano będzie chłodniej. Ten patent typu włacz/wyłacz jest na pewno znacznie oszczędniejszy, niz czekanie, az CO z regulatorami pokojowymi "zauważy", że robi sie cieplej i obniży swoja temperature pracy. A przy "tzw czystej pogodówce" w ogóle tego nie zrobi.

pablitoo
20-02-2009, 13:43
hasiu-rozwiązałeś zagwozdkę ?
Też wybrałem ten sam piec i zastanawiam się jak tu kazać mu się zainteresować tym że rozpaliłem w kominku...


Co tu rozwiązywać - sprawa jest oczywista - jeden obieg grzewczy - podłogówka wszędzie jak widać z opisu kolegi .
Jeżeli w salonie kolega zamontuje Vitotrola 200 lub 300 / zdalne sterowanie z czujnikiem temperatury / to podczas rozpalenia w kominku ten sterownik odczyta wyższą temperaturę pomieszczenia i wyłączy obieg grzewczy kotła / przesteruje mieszacz na obiegu podłogowym / - skutek - nie bedzie nic ogrzewane ponieważ wszystko wisi na jednym obiegu grzewczym ...
W salonie bedzie ciepło / kominek bedzie grzał / a w reszcie domu zimno - bo nic nie bedzie tam grzało ...

Dla takiego rozwiązania popełniono jeden podstawowy błąd - JEDEN OBIEG GRZEWCZY .
Jakby były dwa obiegi - z czego jeden właśnie w salonie i pomieszczeniach dogrzewanych przez kominek - nie byłoby żadnego problemu .

Sterowniki zdalnego sterowania Vitotrol 200 i 300 pracują na magistrali KM-BUS z regulatorem pogodowym kotła / kabel dwużyłowy / - sterowniki Vitotrol są identyfikowane w regulatorze - także nie zastosujesz żadnego innego sterownika i niestety nabijesz kasę Niemcowi ...

q-bis
20-02-2009, 13:51
Co tu rozwiązywać - sprawa jest oczywista - jeden obieg grzewczy - podłogówka wszędzie jak widać z opisu kolegi .
Jeżeli w salonie kolega zamontuje Vitotrola 200 lub 300 / zdalne sterowanie z czujnikiem temperatury / to podczas rozpalenia w kominku ten sterownik odczyta wyższą temperaturę pomieszczenia i wyłączy obieg grzewczy kotła / przesteruje mieszacz na obiegu podłogowym / - skutek - nie bedzie nic ogrzewane ponieważ wszystko wisi na jednym obiegu grzewczym ...
W salonie bedzie ciepło / kominek bedzie grzał / a w reszcie domu zimno - bo nic nie bedzie tam grzało ...

Dla takiego rozwiązania popełniono jeden podstawowy błąd - JEDEN OBIEG GRZEWCZY .
Jakby były dwa obiegi - z czego jeden właśnie w salonie i pomieszczeniach dogrzewanych przez kominek - nie byłoby żadnego problemu .

Sterowniki zdalnego sterowania Vitotrol 200 i 300 pracują na magistrali KM-BUS z regulatorem pogodowym kotła / kabel dwużyłowy / - sterowniki Vitotrol są identyfikowane w regulatorze - także nie zastosujesz żadnego innego sterownika i niestety nabijesz kasę Niemcowi ...

W moim przypadku sprawa jest do zrobienia bo instalacja właśnie się projektuje.
O ile może podrożyć wykonanie instalacji w wersji dwu obiegowej?
Rozumiem że dojdą jakieś "ekstrasy'?

pablitoo
20-02-2009, 13:56
W moim przypadku sprawa jest do zrobienia bo instalacja właśnie się projektuje.
O ile może podrożyć wykonanie instalacji w wersji dwu obiegowej?
Rozumiem że dojdą jakieś "ekstrasy'?

Jeżeli zastosujesz kocioł Viessmanna to za zdalne sterowanie Vitotrol 300 zapłacisz ca 800 pln , do tego do instalacji z dwoma obiegami grzewczymi mieszacz do podłogówki , pompa do drugiego obiegu i pewnie jeszcze trochę planktonu instalacyjnego ...

Jeżeli teraz sobie projektujesz instalację c.o to dobrze to przemyśl - potem unikniesz problemów tego typu co powyżej ...

q-bis
20-02-2009, 14:00
W moim przypadku sprawa jest do zrobienia bo instalacja właśnie się projektuje.
O ile może podrożyć wykonanie instalacji w wersji dwu obiegowej?
Rozumiem że dojdą jakieś "ekstrasy'?

Jeżeli zastosujesz kocioł Viessmanna to za zdalne sterowanie Vitotrol 300 zapłacisz ca 800 pln , do tego do instalacji z dwoma obiegami grzewczymi mieszacz do podłogówki , pompa do drugiego obiegu i pewnie jeszcze trochę planktonu instalacyjnego ...

Jeżeli teraz sobie projektujesz instalację c.o to dobrze to przemyśl - potem unikniesz problemów tego typu co powyżej ...

To chyba warto...
Tylko co z włączeniem odciętego obiegu do ponownej pracy...czy bezwładność podłogówki nie spowoduje okresu przejściowego "niekomfortowego" czyli chłodniejszego... :-?

pablitoo
20-02-2009, 14:13
To chyba warto...
Tylko co z włączeniem odciętego obiegu do ponownej pracy...czy bezwładność podłogówki nie spowoduje okresu przejściowego "niekomfortowego" czyli chłodniejszego... :-?

Jak temp w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej obieg automatycznie zostanie włączony / mieszacz poda ciepłą wodę do obiegu / .
Jak bedzie natomiast wyglądała temp w salonie w tym czasie - nie wiem - ja mam w salonie grzejnik i na nim głowicę termostatyczną - jak palę w kominku i temp w pomieszczeniu sie podnosi głowica odcina dopływ wody i grzejnik nie grzeje.Jak kominek się wygasi i temp w pomieszczeniu spadnie głowica na grzejniku podaje ciepłą wodę i grzejnik grzeje - nie obserwuję wychłodzenia pomieszczenia w "okresie przejściowym" ...

q-bis
20-02-2009, 14:17
Tak, grzejnik reaguje szybko...
Dzięki pablitoo

netmax
24-02-2009, 15:52
Widzę, że na grupie sami "zawodowcy";), także będę wdzięczny za info:

Mieszkanie 115m2 (kubatora 310m2) w starej kamienicy z końca lat 30tych. Zewnętrzne ściany około 70cm (cegła, bez ocieplenia), drewniane stropy pomiędzy piętrami (także brak podłogówek).
Będzie zainstalowana rekuperacja o sprawności 90% (Mistral 400DUO).
Będzie także kominek (może z płaszczem wodnym - zobaczymy jakie będą koszty).
Pytania:
1. Czy w tym wypadku najlepiej zastosować kondesat + 60-80l dla 3 osob - tylko prysznic, żadnej wanny (mam nadzieje ze gabarytowo mi się zmieści, w najgorszym wypadku może 2funkcyjny?) o mocy np do 3-15kW?
2. Jak dobrać wielkość kaloryferów i dla jakich temperatur? (o tym przyznaję się jeszcze nie doczytałem). Wiem, że zapotrzebowanie należy liczyć 60W/m2.
Dla kondesata w takim wypadku dla jakich temp. dobrać kaloryfery?
3. Kaloryfery będą zamontowane praktycznie pod każdym oknem, czy dorzucać coś w przedpokoju?
3. Możecie wskazać konkretne modeli piecy, odpowiednich dla takiego mieszkania (schemat poniżej)

Z góry wielkie za wszelkie uwagi.
P.S. W załączeniu podsyłam układ mieszkania.
pozdrawiam
Krys
http://netmax.net.pl/allegro/mieszka.jpg

lazik
24-02-2009, 16:33
Pytania:
1. Czy w tym wypadku najlepiej zastosować kondesat + 60-80l dla 3 osob - tylko prysznic, żadnej wanny (mam nadzieje ze gabarytowo mi się zmieści, w najgorszym wypadku może 2funkcyjny?) o mocy np do 3-15kW?
A podaj zapotrzebowanie mieszkania na energię.


2. Jak dobrać wielkość kaloryferów i dla jakich temperatur? (o tym przyznaję się jeszcze nie doczytałem). Wiem, że zapotrzebowanie należy liczyć 60W/m2.
Dla kondesata w takim wypadku dla jakich temp. dobrać kaloryfery?
Masz obliczenia np. w Audytorze OZC? Podaj dane zapotrzebowani dla poszczególnych pomieszczeń.


3. Kaloryfery będą zamontowane praktycznie pod każdym oknem, czy dorzucać coś w przedpokoju?
A przedpokój jakie ma wyliczone zapotrzebowanie na energię?


3. Możecie wskazać konkretne modeli piecy, odpowiednich dla takiego mieszkania (schemat poniżej)
Ogólnie wszystkie dobrane do zapotrzebowania mieszkania na CO i CWU. Bez policzenia zapotrzebowania na poszczególne nikt o zdrowych zmysłach nie powie ci w co zainwestować. No, chyba że chcesz odpowiedź w rodzaju - zastosuj bezpieczne 24kW.

netmax
24-02-2009, 18:57
Wlasnie ogladam ten programik.....brrrr....samej instrukcji jest 513 stron w pdf-ie:/. Programik jest prostszy niz by sie wydawalo?:)
http://www.purmo.com/docs/OZC.pdf

Edyta M
09-03-2009, 21:18
Witam wszystkich panow mam prosbe caly czas zastanawiam sie jakie ogrzewanie zastosowac w moim domu :( Pomozcie.Moj projekt domu to http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=141&a=344&sid=5&odbicie=1 wiem ze chce zastosowac co kociol gazowy kon. +ogrzewanie podlogowe wodne + kominek DGP oraz rekuperator z GWC nie wiem co z kaloryferami byc moze w sypialniach na poddaszu .Za odpowiedz serdecznie dziekuje

kaltam
05-12-2009, 07:35
Czytam ten temat i nie wiem czy nie jest to przerost formy nad treścią. Podam moje dane za okres 6 lat użytkowania pieca kondensacyjnego Vitodens 222 z pogodówką. Poza 1 rokiem gdzie zużycie było ok. 2200 m3 gazu , następne lata na poziomie 1700 - 1800 m3 na rok kalendarzowy. Piec zasila cwu i co, bez podłogówki (mam w łazienkach ale elektryczne). Dom o kubaturze 828 m3 i powierzchni całkowitej 255 m2 ( użytkowa 178m2) ściany Ytong 36,5 bez ocieplenia - temp. w dzień 21 st. C, noc 19 st. C, garaż w bryle domu (2 stanowiska) 12 st.C. W salonie mam kominek kaflowy i spalam w nim dla przyjemności za rok 3 kubiki buka. Co rok serwisant z viessmanna robi przegląd za 200 zł i nic więcej mnie nie interesuje bo wszystko pracuje bez zastrzeżeń, tym bardziej czy piec załącza się 200 razy czy 500 - nie wiem. Być może daje to jakąś oszczędność tylko na razie nikt nie wie jaką i czy w ogóle warto się tym przejmować.

Marek i Ewa
05-12-2009, 07:49
a ja mam 140m3 jakieś 400m3 40cm ytong wełny w dachu od cholery reku i przez 35 dni polecziało mi 250m3 gazu i to w temperaturach dodatnich - piec wystartował jak w domu było ok 20c bo grzałem kominkiem - więc raczej to nie wygrzewanie domu czyli coś jest na rzezczy z tymi startami

Kombinuję że to jak z samochodem
Przypadek A odpalam samochód 10 razy dziennie przejeżdżając za każdym razem 1km
Przypadek B odpalam samochód 100 razy dziennie przejeżdżając za każdym razem 100m
zakładam że odpalając samochód wciskam gaz do dechy następnie redukuję obroty do przyzwoitych i dopiero ruszam

w każdym przypadku przejadę łącznie 10km ale w przypadku B zużyję ponad dwa razy więcej paliwa ...
A piec to jak silnik - zapłon - obroty na maxa a następnie modulacja w dół do mocy wymaganej ...
Chyba że źle kombinuje - to nie wiem jaka może być przyczyna .....

kaltam
05-12-2009, 10:48
Za 2009 wygląda tak:

ilość dni m3 brutto
2009-01-07 2009-02-12 36 267 502,73 zł
2009-02-13 2009-03-16 31 291 544,12 zł
2009-03-17 2009-04-17 31 153 306,15 zł
2009-04-18 2009-06-15 58 82 232,12 zł
2009-06-16 2009-08-18 63 51 184,38 zł
2009-08-18 2009-10-20 63 111 285,47 zł
2009-10-20 2009-11-17 28 157 313,74 zł

przepisane z faktur. Pozdrawiam.

kaltam
05-12-2009, 10:51
Sorry źle przeniosło. należy czytać:

okres: 2009-01-07 do 2009-02-12
ilość dni: 36
zużycie gazu w m3: 267
do zapłaty : 502,73 zł

Marek i Ewa
05-12-2009, 11:10
a ile masz startów palnika i godzin jego pracy?

kaltam
06-12-2009, 07:47
Nie wiem. Mnie to nie interesuje. W domu ciepło, kocioł pracuje bez uwag, koszty (jak czytam u innych) na dobrym poziomie (praktycznie rok do roku to samo) więc nie psuję.

sol
21-02-2010, 21:04
witam,

Czy ktoś może pomóc?

Czy lepiej sterować pracę kotłem kondensacyjnym przy pomocy miernika temperatury zewnętrznego czy wewnętrznego?


dom ok. 300m2, went. mechaniczna z reku+gwc żwirowe, bdb ocieplenie ścian, a do tego dół głównie podłogówka, zaś góra głównie grzejniki.

I druga kwestia: Czy na obieg z grzejnikami lepiej dać niższą temperaturę max na piecu - np. ok. 50 st. C? Czy może lepiej ciągnąć na wysokiej temp.- ok. 75 st. C?

piec to: buderus Logamax plus GB152 T

dzięki za pomoc!

Jrrzy
21-02-2010, 22:09
Mam dom ok 300 m2 oraz kocioł kondensacyjny z dwoma sterownikami: pogodowym i pokojowym. Sterownik pokojowy ma wpływ na pogodowy - w skali 1 - 10 ustawiony na 4. Temp. pomieszczenia: dzień 22, noc 20, po przekroczeniu temp. o 0,5 st. piec się wyłącza a po spadku o 0,5 załącza. W dzień, przy temp. w zakresie -2 do +2 czas pracy i postoju jest w przybliżeniu jednakowy - w nocy jeszcze nigdy się nie włączył. Próbowałem na samej pogodówce - zużycie gazy było wyrażnie większe. Generalnie można powiedzieć, że największa oszczędność jest wtedy, kiedy piec nie pracuje a regulacja wyłącznie pogodowa daje pracę ciągłą.

aadamuss24
21-02-2010, 22:11
lepiej mieć czujnik wewnętrzny i zewnętrzny. temp. na obieg grzejnikowy może być np. 55 pod warunkiem, że da radę dogrzać pomieszczenia, jeśli nie to trzeba zwiększyć. pozdr adam

sol
22-02-2010, 08:41
dzięki za szybką odpowiedź.

a czy jest możliwość jednoczesnego działania pogodówki (czujnika zewnętrznego) i wewnętrznego?

aadamuss24
22-02-2010, 11:09
tak, w zależności od automatyki i kodowania.