PDA

Zobacz pełną wersję : kominek Jotul - opinie



Lukins
30-10-2003, 14:31
Ponieważ został założony wątek p.t. "kominek Tarnawa - opinie", postanowiłem zapytać jakie są wasze odczucia co do Jotula. Sam mam Jotula 18 Harmony, i obserwując dyskusje na temat Tarnawy zaczynam się poważnie zastanawiać. Wprawdzie jest on przepiękny (choć to rzecz gustu), chyba dobrze wykonany (użytkuję go dopiero ok. tygodnia), ale cenę w porównaniu z Tarnawą ma powalającą - powyżej 5k PLN. Za tę cenę nie można kupić Tarnawy, bo ceny z tego co widzę kończą się mocno przed 4k PLN. A grzanie takie samo. Nie do końca rozumiem też istotę mocy podawanej przez Tarnawowiczów - 16kw - mój Jotul ma tylko 15 kw (a podobno ma ogrzać 200 m. kw), ale wydaje mi się że Tarnawowicze podają moc maksymalną chwilową czy coś takiego. Ja z kolei znalazłem gdzieś info że mój Jotul ma moc maksymalną chwilową czy coś takiego na poziomie 22kw. Nie wiem gdzie to widziałem, ale widziałem na pewno. W takim wypadku ma on moc porównywalną do promu kosmicznego w trakcie startu :lol: . Mam jedynie taką wątpliwość, iż paliłem wczoraj przez trzy godziny na pełnym gwizdku, a ciepło było tak sobie. Dom jest w budowie, to fakt, ale ani nie było minusów na dworzu a okna mam wstawione. Hmmm....






p.s. Właśnie się objawił Januszek na wątku o tarnawie i oświadczył że ma 18kw Tarnawę, czym mnie powalił :o ...
Ja kupiłem najmocniejszego Jotula i ma on "tylko" 15kw. O co tu biega?

majo
30-10-2003, 15:12
witam

mam Panoramę 15 kW - i raz szaleje z zachwytu że jest ciepło innym natomiast razem mam obawy co będzie jak zrobią się prawdziwe mrozy

am
30-10-2003, 15:25
Nie bardzo rozumiem - mam jotula harmony. Rozprowadzenie powietrza grawitacyjne, 240m2 domu i nie mam zastrzerzeń do grzania. Nie jest to moje główne źródło ogrzewania, ale do -5 na pewno wystarczy - tyle przetestowałem.

30-10-2003, 16:03
tak przy okazji mam pytanie: podobno wkłady jotula nadają się tylko do ogrz. grawitacyjnego, nie do wymuszonego - kilka osób, łacznie z moim "zdunem" potwierdziło, a jak jest w rzeczywistości?

Lukins
30-10-2003, 16:09
Ja słyszałem, że jest to patent norweski - jak siada prąd, to kominek sobie dalej ogrzewa dom, natomiast Polak potrafi - u mnie mają być zastosowane cos jakby "bypassy", tj. obejście turbinki (dodatkowy kanał) który pozwoli grawitacyjnie rozprzestrzenić się ciepłu. A poza tym zasada działania kominków jest taka sama, więc nie rozumiem czemu Jotul nie miałby współdziałać z wymuszonym obiegiem.

andrzejj_
31-10-2003, 04:25
uzytkuję kominek firmy jotul juz 4rok.Jestem bardzo zadowolony.Chce powiedziec ze sam kominek jeszcze nie daje gwarancji komfortu .Musi byc dostosowana jego moc do powierzchni domu a drewno musi byc WYSUSZONE czyli przygotowane sezon wczesniej.Palenie drewnem sciętym miesiąc czy dwa wczesniej bedzie dawało mierne efekty .Ja sie uczyłem palic w kominku 2 sezony.Przy okazji prosze o kontakt z lasem --kupie duzą ilosc debiny ,buczyny tel 0601 447 444

pawpiwo
31-10-2003, 07:51
Witam. Ogrzewam dom o powierzchni 92 m kw. wkładem-kasetą Jotula I 22 o mocy użytkowej 8 kW. Wprowadzałem się do nowego domu w ubiegłym roku i przeżyłem w nim temperatury dochodzące na zewnatrz do -21 stopni bez żadnych problemów w domu utrzymywałem temperaturę w granicach 21-23 stopnie. Tak jak wspomniał mój przedmówca dopiero w tym roku, tak naprawde nauczyłem sie w nim prawidłowo palić. Kaseta chociaz nie jest przystosowana do ogrzewania z pomocą turbiny, to umnie ogrzewanie mam DGP. W najdaslszy punkt domu przewody doprowadzające ciepłe powietrze mają około 16 m długości. Wadą tej kasety jest z pewnością zbyt mały popielnik oraz komora paleniskowa o rozmiarach 30*30*52cm. Jednak mimo wszystko jestem z tego kominka zadowolony.

majo
03-11-2003, 08:14
powiedzcie coś o "tajemnicach" palenia w kominkach

radex
03-11-2003, 09:32
Ja jestem jeszcze przed kupnem kominka, ale uważam że w Jotulu płaci się za dużo za markę i otoczkę marketingową. Wynika to głównie z tego, że w Polsce jedna firma ma monopol na wkłady Jotula...

m_arek
03-11-2003, 10:02
Domek 120 m2,Jotul Panorama 22 kw,moc użytkowa 15 kw,ogrzewam dom już drugi rok.Piec gazowy nie ma najmniejszych szans,żeby się włączyć,w domu jest ciepło a kominek "idzie" najmniejszą mocą.Rozprowadzenie grawitwcyjne.Jest jednak jeden warunek-suche drewno,ja sezonowałem 18 m-cy.Żar bez problemu utrzymuje się kilkanaście godzin,więc palę na okrągło,wygaszając raz w tygodniu zeby wybrać popiół i żeby wkład mógł się odprężyc.

julcik
22-07-2005, 23:02
Czy ktoś ma wkład kominkowy z Jotula.Jak się spisuje?

rrmi
23-07-2005, 02:15
moze Sonike odwiedzisz , piekny ma kominek!!!

Mita
23-07-2005, 20:58
Ja mam, model Classic, ale jeszcze nie zamontowany :wink:
Na razie w magazynie go przechowują.
Ale mam nadzieje, że bedzie się dobrze spisywał, skoro stara Supra ogrzewa pół domu, to dwa razy droższy Jotul poradzi sobie z resztą powierzchni :D
Będzie podłączony do komina systemowego Schiedla.

FREDY
23-07-2005, 22:42
mam Panoramę 15 .
Jestem b. zadowolony :P

julcik
24-07-2005, 18:09
Mam pytanie,czy rzeczywiście warto bulić pieniądze na Jotul czy szukać czegoś tańszego?

zezo
24-07-2005, 18:40
julcik
powiem ci tak, Jotul - sprawdzona marka, ale droga.
ja czytajac forum doszedlem do wniosku ze troszkę za drogi, bardzo pozytywne opinie ma polska Tarnawa, choć cena też nie jest najmniejsza, i od prawie roku jestem za Tarnawą, a co kupie ???????
będę decydował za rok, u mnie kominek ma być podstawowym źródłem ciepła więc musi być porządny, wiem że musi być taki z którym raczej nie ma problemów, a na forum ci co mają Tarnawę, to sobie chwalą.

GL35
24-07-2005, 18:51
Dwa dni temu rozmawiałem z handlowcem Jotula i stwierdził, że jeszcze trochę i tarnaVa "wyjdzie" na świat. Monolit, bez skręcań i uszczelek, z 10-cio letną gwarancją. Nie zmienia to faktu ,że Jotul to solidny produkt.
Pozdr.

julcik
24-07-2005, 20:50
Właśnie,na czym polega ta różnica między Jotulem a jakimś zwykłym wkładem?

Grzegorz63
25-07-2005, 07:51
Właśnie,na czym polega ta różnica między Jotulem a jakimś zwykłym wkładem?
Też się nad tym zastanawiałem... W innych wątkach forumowicze twierdzą, że jest po prostu niezawodny (żeliwo się nie odkształca, nie pęka, nie rozszczelnia się itd.) Obudowany wkład kominkowy to nie piekarnik, który można łatwo wymienić jak nawali, dlatego wolałem nie ryzykować i też stałem się posiadaczem JOTULA; kaseta kominkowa JOTUL 22 CASSETTE:
http://www.jotul.pl/foto/produkt/I22Cassette.jpg
Świetna sprawa, dla tych, którzy chcą mieć kominek całkowicie schowany w ścianie (głębokość kasety to 40 cm) i nie chcą żadnych widocznych kratek nad kominkiem. Ta kaseta jest obudowana fabrycznie blaszanym płaszczem, powietrze dopływa dolnymi otworami do wkładu a już ogrzane wypływa otworami górnymi. Oczywiście można bez problemu doprowadzić ogrzewane powietrze rurami spiro na poddasze- ten wkład ma już w komplecie dwa króćce do podłączenia rur spiro fi 180 mm. Rozpalałem ogień dopiero 3 razy to i nie wiem jak się będzie sprawował w dłuższym okresie czasu, ale polegam na renomie producenta i opinii forumowiczów i myślę, że nie spotkają mnie żadne przykre niespodzianki.
P.S. Zapłaciłem 3800 zł brutto...

bobo30
25-07-2005, 20:51
Mam zamiar kupić dokładnie ten sam model, nie wiedziałam, że przy nim nie sa wymagane kratki, super, u mnie nie będzie rozprowadzenia powietrza. A popielnika też nie ma tak jak inne Jotule? Jeśli tak to model idealny dla mnie.

Teska
25-07-2005, 22:29
ja tez mam Jotula Panorame 18

ogrzewa cały dom - łacznie rura poprowadzona jest i do garazu. Kominek jest ok.i mam nadzieje posluzy jeszcze dlugie lata.
fakt troche kosztuje.

Grzegorz63
26-07-2005, 00:05
Mam zamiar kupić dokładnie ten sam model, nie wiedziałam, że przy nim nie sa wymagane kratki, super, u mnie nie będzie rozprowadzenia powietrza. A popielnika też nie ma tak jak inne Jotule? Jeśli tak to model idealny dla mnie.
bobo30, ten model kasety rzeczywiście nie wymaga żadnej kratki. Tak jak inne JOTULE- popielnika nie ma. Rozwiązanie techniczne tej kasety idealnie spełniło moje oczekiwania :wink: . I tak:
1. Jest płytki (tylko 40 cm głębokości łącznie z blaszanym płaszczem)- wpuściłem go w komin dzięki czemu zlicował się równo ze ścianą,
2. Dzięki blaszanemu płaszczowi nie zawracałem sobie głowy żadnymi komorami dekompresyjnymi nad kominkiem, po prostu położyłem wełnę na górę płaszcza i po robocie,
3. Ma dwa cięgna (po prawej stronie), które precyzyjnie dawkują ilość powietrza do spalania: cięgno dolne do rozpalania i do regulacji (poprawy) ciągu kominowego (po rozpaleniu w zasadzie zamknięte), cięgno górne- do regulacji podczas normalnej pracy. Dzięki takiej precyzyjnej regulacji spalania, szyber w kominie staje się całkowicie zbędny a nawet nie wskazany,
4. Maskownica (ta ozdobna, żeliwna część kasety z otworami na- i wywiewnymi) jest otwierana na bok (przeciwnie niż drzwiczki kasety) dzięki czemu uzyskujemy dostęp do wkładu (do odkurzania i ewentualnej konserwacji),

Średnica otworu dymowego- 200 lub 180 mm (fabryczny króciec podłączeniowy), natomiast dwa zaślepione otwory w blaszanym płaszczu do ewentualnego rozprowadzania ciepłego powietrza mają średnicę 150 mm a nie tak jak wcześniej podałem- 180 mm.

Kasety te występują w dwóch wersjach- różnią się tylko wykonaniem maskownicy- jedna ma otwory poziome a druga pionowe. Występuje też kaseta o większych rozmiarach i większej mocy, ale to chyba łatwo znajdziesz...
Pozdrawiam
Grzegorz

eeetam
26-07-2005, 00:59
Wspomnicie prędzej czy później moje słowa .
Kominek w domu może spełniać jedynie walory estetyczne .Tak od czasu do czasu sobie w nim napalić aby atmosfera była ciekawsza, ale nigdy jako docelowe ogrzewanie całego domu ! Po trzech zimach zaczniecie się rozglądać za normalnym piecem CO.
pozdrawiam.

Bell
26-07-2005, 08:43
.. i ja tak myślę, choć wstępnie interesowałem się DGP czy też nawet płaszczem wodnym.

Aśka
27-07-2005, 13:42
Kupiliśmy Tarnawę 18 kW z płaską szybą. Bardzo solidny. W tym roku planujemy pierwsze uruchomienie.

poldek
27-07-2005, 13:48
Mam Panoramę 18 jest i ładna i dobrze grzeje. Tarnawa dobrze grzejeale i jest brzydka.
Wybór należy do Ciebie :D

Teska
27-07-2005, 13:54
Wspomnicie prędzej czy później moje słowa .
Kominek w domu może spełniać jedynie walory estetyczne .Tak od czasu do czasu sobie w nim napalić aby atmosfera była ciekawsza, ale nigdy jako docelowe ogrzewanie całego domu ! Po trzech zimach zaczniecie się rozglądać za normalnym piecem CO.
pozdrawiam.


hmmm..a ile sezonow Ty palisz juz??? hmm..mam jotula i normalny piec kondensat viessmanna. piec zima malo co sie wlaczał.....teraz bede 3 sezon paliła...

Teska
27-07-2005, 13:55
.. i ja tak myślę, choć wstępnie interesowałem się DGP czy też nawet płaszczem wodnym.


a paliłes??? czy TYLKO wstepnie sie interesowałes??? czemu tak myslisz??

Bell
28-07-2005, 09:19
Tesko!
Śledzę co pewien czas wątki na forum oraz rozmawiam z sąsiadami "kominkowiczami". Sam mam już instalację pod "płaszcz" ale... chyba nie widzę się wstającego codzień rano z godzinę przed wszystkimi w celu rozpalenia i rozgrzania. Nie widzę też powrotu wieczorami po pracy i kolejnej godziny na rozpalanie. Pozostaną urocze i kominkowo ciepłe weekendy, co , jak widzisz, chyba wyklucza raczej zasadność posiadania kominka jako głównego źródła. Płaszcz raczej na pewno się szybko w takiej sytuacji nie zwróci. Dodam, że podoba mi się wygoda "bezobsługi" mojego Viessmana. Wiem, powiesz: rosną ceny gazu...masz rację, ale...pozostanę raczej jako sprzyjający zapalonym kominkowcom pragmatyczny i leniwy"kominkowicz weekendowo-rekreacyjny".
Pozdrawiam

Mita
28-07-2005, 09:50
Wspomnicie prędzej czy później moje słowa .
Kominek w domu może spełniać jedynie walory estetyczne .Tak od czasu do czasu sobie w nim napalić aby atmosfera była ciekawsza, ale nigdy jako docelowe ogrzewanie całego domu ! Po trzech zimach zaczniecie się rozglądać za normalnym piecem CO.
pozdrawiam.

Raczej nie bedę wspominać Twoich słów.... :roll:
Mieszkam w domu ogrzewanym kominkiem i D O G R Z E W A N Y M centralnym na gaz. Jakoś przetrwaliśmy zimy z najgorszymi mrozami :wink:
Płaszcz wodny sobie odpusciliśmy, bo wygodniej mieć wode podgrzana na gazie :)

Wojtas21
28-07-2005, 12:11
Z tego co mowia ci sprzedawcy w sklepach JOTULA (bylem w kilku) to 90 % klientow jest z polecenia tzn. widzialo juz kominek u znajomych itp. itd. To do mnie przemawia. Druga rzecza jest kraj produkcji ( co jak co ale norwegowie wiedza na temat grzania wszystko, bo coz moze na ten sam temat powiedziec francuz :lol: :lol: :lol: bez urazy) Cena piecy nie jest niska ale rozgladajac sie bardziej po rynku zauwazymy ze za urzadzenie do ciaglego palenia dobrej klasy zaplacimy podobnie (nawet wklady francuskie potrafia kosztowac po 8000 tys- placimy za zlota ramke, dwie czy trzy szyby, kurtyne powietrzna itp. a gdzie solidnosc i funkcjonalnosc) Na stronie www.jotul.pl sa podane ceny i cala oferta kominkow. Co do ceny to tak strasznie nie jest, wklad mozna juz kupic od 2900 a "koze" za 1300. Warto sie zastanowic. Ogolnym problemem sa teraz supermarkety gdzie kominek mozna kupic juz za 800 czy 900 zl. LUDZIE przeciez cena nie jest z kosmosu, na czyms trzeba bylo zaoszczedzic a kupuajacy ma zagadke gdzie jest hak.I dopuki nie kupi sobie bubla to sie nie przekona ze pewne rzeczy sa robione specjalnie pod markety.

MURMAN
28-07-2005, 13:11
NO i ja też jestem w klubie Jotulaków
mam tzw. ,,12,, Panoramę - był bjuż prawdziwy rozruch - cudeńko
jestem pewien , że będzie się sprawdzał nie tylko w mroźne wieczory

Irchu61
30-08-2005, 14:11
jak jest doprowadzone powietrze do spalania w 12kW?
Czy mocno promieniuje szyba panoramiczna?

arturgie
24-09-2005, 17:27
Tarnawa to monolit. Wiadomo że podaczas palenia wysoka temperatura nierozmieszcza się równomiernie co za tym idzie żeliwo rozciąga się w kilku punktach inaczej po długim okresie uzytkowania pieca będą pękać jak szkło (daje max 5 lat) do tego jest cięzka, brzydka, niema uszczelek na drzwiach które po pewnym czasie się zwichruj i piec będzie żarł powietrze jak szalony. Jotul nie jest drogi!!!!! nie tani ale nienajdroższy!!!! Polecam JOTULA

buczek
24-09-2005, 21:37
Ja tez jestem fanem jotula. Moj harmony 8 kw spokojnie wystarczał na ogrzanie 100 metrowego domu. Inwestycja zwrociła sie po trzech latach. Teraz instaluję piec gazowy, ale nie dlatego ze znudził mi się kominek! Sęk w tym, ze dostawiam kolejne 40 metrów powierzchni. Trochę się boję, że ze wzgledu na grzanie kominkiem piec gazowy będzie głupiał. Słyszalem, że zbyt niski pobór energii ozabcza bardzo niską sprawność pieca oraz duże szybsze zuzycie. Czy to prawda?

Maluszek
25-09-2005, 07:42
Ja mam Panoramę 18 podłączoną do rekuperatora tak, że kominkiem ogrzewamy wszystkie pomieszczenia w domu (oczywiście tam gdzie są nawiewy). Teraz będzie nasz trzeci sezon grzewczy i jak do tej pory nasza Panormka super się sprawuje i grzeje jak szalona. Jakoś przez te dwa poprzednie sezony nie zmęczyło nas codzienne rozpalanie kominka - naprawdę nie ma z tym dużo roboty - może początki są męczące ale jak już się nabierze wprawy w rozpalaniu to idzie to jak pomaśle i zajmuje jakieś 10 min. A jaka przy kominku jest oszczędność gazu :D

VIP Jacek
25-09-2005, 20:07
Maluszek, jak Ci działa ten cały system połączenia kominka z rekuperatorem? Jak połączyłeś to wszystko?(jakiś schemat podłączenia-może na priva :D ) Jakie masz urządzenia? Może byś polecił jakąś dobrą firmę. Ja też planuję tak zrobić, aby nie dublować przewodów. Czy jesteś zadowolony i czy kominek to u Ciebie jedyne żródło ciepła? :D

Heliodor
25-09-2005, 20:24
zaszaleliśmy i zamontowaliśmy wkład jotula z gilotyną-jest piękny i czasem bedzie udawał kominek otwarty.Jednocześnie jest tak umieszczony w domu ,że grawitacyjnie będzie rozprowadzał ciepło do kilku pomieszczeń dogrzewając w okresie przejściowym.

Maluszek
26-09-2005, 08:00
VIP Jacek - całość ustrojstwa działa super. Praktycznie kominek jest głównym źródłem ciepła bo jak nim grzejemy to piec (gazowy) praktycznie stale się wyłącza tzn. wyłącza podłogówkę. Ogólnie piec w czasie zimy służy do pogrzewania wody. Rekuperator mam kanadyjski Venmar Solo. Nie mam schematu w wersji elektronicznej ale jak chcesz to mogę podesłać Ci zdjątka całej instalacji. Podaj swój email.

madagoral
26-09-2005, 12:23
Pytanie do Maluszka.
Mógłbyś napisać jaką powierzchnię ogrzewasz i jaką moc ma Twój Jotul?

VIP Jacek
26-09-2005, 12:49
Maluszek, dzięki bardzo za odpowiedż. :D
Sam robiłeś tą instalację czy firma?(proszę o adres)
Mój e-mail: [email protected]

Maluszek
27-09-2005, 07:16
madagoral - jak już pisałam mam Panoramę 18. Chałupka ma ok. 200 m2

VIP Jacek - zdjątka wysłane. Daj znać czy doszły.

Daggy
02-11-2005, 01:32
Maluszek - własnie kupiłem Harmony - jak podłączyłeś swoją Panoramę do rekuperatora? Jednym z przewodów z dystrybutora ? Do czego ?
Pozdrawiam.

abromba
02-11-2005, 08:22
Mam Jotula Harmony - zaczęliśmy grzać w lutym na etapie wykończeniówki no i grzejemy teraz. Też gryzłam sie, czy jest sens wywalać tyle pieniędzy na kominek - ale jak na razie nie widzę negatywów. Bardzo wygodnie się rozkłada drzwiczki, wygodnie się rozpala (dopływ powietrza z pomieszczenia i z zewnątrz) no i - co chyba bezdyskusyjne- jest naprawdę bardzo ładnie wykonany. Wszystkie elementy żeliwne gładkie, dopracowane i w ładnym ciemnym odcieniu. W moim subiektywnym odczuciu grzeje świetnie - i bardzo dobrze trzyma żar, ale mam mizerną skalę porównawczą. Tyle, że mój wykonawca, który robił mi kominek, a nie miał dotychczas do czynienia z Jotulami, sam był zaskoczony jego mocą i "wytrzymałością".
A co do przyjemności palenia - po prostu uważam, że są tacy, którzy lubią palić i tacy, co nie lubią. Moi rodzice mieli kocioł na węgiel - i ja naprawdę bardzo lubiłam etap rozpalania, więc nastawiałam sie na kominek jako w zasadzie główne źródło ciepła. Wiadomo, że jeśli będę chora to pewnie zapuszczę gaz, jednak na razie sobie radzimy.
I jeszcze jedno. Nie znalazłam na Forum żadnej negatywnej opinii o Jotulu jego posiadacza. Myślę, że nie jest to snobizm, tylko rzeczywiste zadowolenie - i to tez miało u mnie wpływ na zakup.

goliat
16-01-2006, 11:42
Witam wszystkich Jotulowiczow:)

pytanie do uzytkownikow I 510 14kW
jak Wam sie sprawuje ten wklad???????????????

stoimy przed wyborem I 510 oraaz Panoramy l18 15 kW
jeden i drugi nam sie podoba!!!!!!!!!!

jednak ten pierwszy jest troche tanszy:) 1,2 ts. zl

co do Panoramy to chyba wszyscy uzytkownicy nie moga powiedziec o tym wkladzie zlego slowa - sprawdzon, pewny itd

a co z 510 ???????????
prosze o Wasze opinie,

pozdrawiam,
goliat

holusio
16-01-2006, 11:53
jotul to taki beton komorkowy co sie nazywa ytong tyle ze ytonga jest zdecydowanie drozszy

ewa i aleksander
16-01-2006, 15:30
Lukins ,palenie na full wcale nie daje maksymalnej temperatury.Wtedy cieplo ucieka do komina.
Najwiecej ciepla oddaje taki kominek po zamknieciu drzwiczek .Gdy plomienie juz przygasna[na skutek zamkniecia doplywu powietrza] i drewno sie zarzyCo najwyzej widac takie male niebieskie plomyczki..Wtedy wlasnie wystepuje najwyzsza temperatura.Tak twierdzil gosciu z Jotula z Bartyckiej i tak jest jak zauwazylismy w praktyce.

kropi
16-01-2006, 23:44
A co zdecydowało o wyborze Jotula?

Pani w kominkowym mówiła, że te wkłądy spokojnie tryzmają ciepło przez 12 i więcej godzin, czego ponoć nie potrafią Tarnavy - bo się zastanawiam, czy warto dopłacać? I jeszcze jedno, czy są w ich ofercie wkłady z podciąganą szybą, aby można było sobie "popatrzeć w ognisko"?

abromba
17-01-2006, 09:07
Mam Jotula Harmony 18 i uważam, że to najlepiej wydana duża kasa w moim domu. Wiem, że Harmony tak sobie pasuje do nowoczesnych wnętrz (ja mam tradycyjno - staroświeckie), ale sposób jego otwierania to istna rewelacja - te rozkładane harmonijkowe drzwiczki umożliwiają zarówno wygodne włożenie naprawdę potężnych kawałków drewna, jak i gustowne zrobienie kominka otwartego. Ponadto ja jestem urzeczona tym prawie czarnym kolorem żeliwa Jotula, czego niestety Tarnawa czy Dovre nie mają.
Żeby było jasne - uważam Tarmawę za b. dobry kominek i sama polecam go znajomym, ale porównując tę największą Tarnawę z naszym Jotulem zdziwiłam się, że nasz jest o jakieś 10 cm szerszy i wyższy od Tarnawy. To daje większe promieniowanie ciepła przez szybę i obudowę wkładu.
No i ten uchwyt do otwierania drzwiczek i nawiewu... niby drobnostka, ale jak widzę, jak znajomi zakładają rękawice - to dochodzę do wniosku, że to kolosalne ułatwienie.
System rozpalania też sprawdza się świetnie - możliwość dobierania nawiewu z pomieszczenia i z zewnątrz znakomicie ułatwia robotę.

Trzymanie ciepła 12 godzin - tak, ale tylko ciepła. Nasz rekord utrzymania ognia/ żaru umożliwiającego dalsze palenie to 8 godzin - ale wrzuciliśmy dobrze wysuszony wiśniowy pieniek o średnicy ok. 20 cm. Przy dobrze wysuszonym grabie dorzucanie co 4- 5 godzin, przy brzozie raczej 3-4. Tak czy siak od początku sezonu grzania c.o. włączamy góra raz dziennie na 2 godziny tylko po to, żeby było ciepło w nogi w kuchni i łazience na dole no i zeby trochę podbić temperaturę u nas w sypialni (nawiew idzie po poziomie). Dom prawie 180 m, z poddaszem uzytkowym, rozprowadzanie ciepła grawitacyjne.

Podsumowując - jeżeli ktoś ma kasę na Jotula, to naprawdę warto. Ale wyżyłowywać bym się nie radziła.

KonAn
17-01-2006, 11:32
A co zdecydowało o wyborze Jotula?

Pani w kominkowym mówiła, że te wkłądy spokojnie tryzmają ciepło przez 12 i więcej godzin, czego ponoć nie potrafią Tarnavy - bo się zastanawiam, czy warto dopłacać? I jeszcze jedno, czy są w ich ofercie wkłady z podciąganą szybą, aby można było sobie "popatrzeć w ognisko"?
Moi drodzy, nie piszcie tekstów typu"pani mówiła", bo często nijak to się ma do rzeczywistości.Trzymać ciepło to może co najwyżej kominek wyłożony szamotem np.Hajduk.Uważam, że Jotul przewyższa Tarnavę estetyką i na tym kończy się jego przewaga.Pozostałe cechy są porównywalne, a nawet Tarnava wydaje się być konstrukcją solidniejszą(10 lat gwarancji).Zatem większa estetyka nie przekonuje mnie żeby zapłacić za Jotula podwójną cenę w stosunku do cenyTanavy.

jabko
17-01-2006, 12:22
Mam Dovre 11kW więc sie wypowiem bo Dovre i jotul to prawie to samo. Norweskie i drogie

Jak kupowałem swój to spotkałem znajomego który kupował Jotula za 5tyś (w 2001 roku).
Ten kumpel kupił wcześniej w Castoramie francuski kominek za 2tys zł który pękł mu na pół.
W instrukcji pisało że kominek nie jest do palenia ciągłego i nie uznali mu reklamacji.

Wtedy stwierdziłem że odżałuje i dam 2,6tys za Dovre (moc 11kW mozna było wtedy w Castoramie kupić nawet za 900zł).

Na początku gdy jeszcze nie mieszkałem padł mi wiatrak. jak przyjechałem na budowe to nie mogłem podejść do kominka taki był gorący. Owijałem się materiałem żeby podejsć do tego diabła.
Drzwiczki az kwiczały jak go otwierałem.
Kominek chodzi do dzis bez zadnych zastrzeżeń.

Natomiast nie mam pojęcia jak by sie zachował inny kominek to nie reklamuję.
mam i chwale.

Ale moze inne też są dobre.

Jeszcze jak porównuje estetycznie kominki to te norweskie w stos. do francuzów mają jakieś takie ładniejsze ciemne żeliwo.
Natomiast tych Tarnav itp to nie znam.
Nie interesiłem się kominkami już 5 lat

Grzegorz63
17-01-2006, 12:45
...Moi drodzy, nie piszcie tekstów typu"pani mówiła", bo często nijak to się ma do rzeczywistości.Trzymać ciepło to może co najwyżej kominek wyłożony szamotem np.Hajduk.Uważam, że Jotul przewyższa Tarnavę estetyką i na tym kończy się jego przewaga.Pozostałe cechy są porównywalne, a nawet Tarnava wydaje się być konstrukcją solidniejszą(10 lat gwarancji).Zatem większa estetyka nie przekonuje mnie żeby zapłacić za Jotula podwójną cenę w stosunku do cenyTanavy...
Ktoś już pisał na forum, że skrzywiła mu się "kierownica" w Tarnavie (chyba tak się to nazywa? :o -taka dodatkowa płyta nad paleniskiem...)
Mam Jotul Cassette 7 kW i zapomniałem w lecie zamknąć dolnego dopływu powietrza- tak jak u poprzednika- musiałem dochodzić owinięty w szmatę tak się nagrzał. Nawet pękł komin :( . A wkład nie doznał żadnego uszczerbku. Właśnie za to lubię tego Jotula... :wink:

Tomik_B
17-01-2006, 13:38
... Ktoś już pisał na forum, że skrzywiła mu się "kierownica" w Tarnavie (chyba tak się to nazywa? :o -taka dodatkowa płyta nad paleniskiem...) ...

Ta kierownica :) , to deflektor spalin.

Grzegorz63
17-01-2006, 14:27
... Ktoś już pisał na forum, że skrzywiła mu się "kierownica" w Tarnavie (chyba tak się to nazywa? :o -taka dodatkowa płyta nad paleniskiem...) ...

Ta kierownica :) , to deflektor spalin.
:D OK! Zapamiętam!

KonAn
17-01-2006, 19:07
Ktoś już pisał na forum, że skrzywiła mu się "kierownica" w Tarnavie (chyba tak się to nazywa? :o -taka dodatkowa płyta nad paleniskiem...)
:wink:
Grzegorz, ale wkład nie pękł po upadku tego deflektora?Pisząc o solidności Tarnavy miałem głownie na myśli solidny,masywny i monolityczny odlew wkładu.To mnie się w nim najbardziej podoba.Pozdrawiam wszystkich "norwegów"! :D

kropi
17-01-2006, 22:00
A jeszcze czy takie wkłady można używać z otwartą szybką?

Piszę "pani w kominkowym powiedziała" bo jak na razie jt. jedno z głównych źródeł mojej skromnej zresztą wiedzy, która dzięki Forum mam nadzieję wkrótce się rozrośnie 8) , jeśli uważacie że pani plecie androny to piszcie, mnie interesuje kominek jako główne źródło ciepła (nad pomocniczym ciągle myślę) i jak będzie trzeba to dopłacę, ale jeśli nie ma różnicy.... :lol:

abromba
18-01-2006, 08:11
No to jak napisałam, u mnie Jotul jest źródłem ciepła w jakichś 80 %. Niestety, niestety zachciało nam się wodnego co na gaz płynny - bezsensownie wydane pieniądze w aspekcie grzania Jotulem. Sąsiad ma identycznego Jotula - umiejscowonego centralnie, nie ma rozprowadzania, dom to kanadyjczyk typu "Dworek Polski" , jakieś 150 m - i juz drugą zimę jedzie na tym kominku plus chyba dwóch grzejnikach elektrycznych (podłogówkę w kuchni i łazience też chyba ma). I jest mu, z tego co mówi, cieplutko.

lonly
19-01-2006, 07:58
A co zdecydowało o wyborze Jotula?

Pani w kominkowym mówiła, że te wkłądy spokojnie tryzmają ciepło przez 12 i więcej godzin, czego ponoć nie potrafią Tarnavy - bo się zastanawiam, czy warto dopłacać? I jeszcze jedno, czy są w ich ofercie wkłady z podciąganą szybą, aby można było sobie "popatrzeć w ognisko"?

Trzymanie ciepła samego z siebie nie występuje. Wszystko zależy jak wkład steruje spalaniem drewna. Wkład Tarnawy mam od pażdziernika i przepalam go raz dziennie. Przedwczoraj załadowałem go trochę więcej tzn 2/3 komory(nie palę na full) a wczoraj miło mnie zaskoczył bo po 14 godzinach był żar pozwalający rozpalić go od nowa. A Panie/Panowie w "kominkowym" nie zawsze wiedzą co mówią. Mnie wmawiano, że wkłady jednolite to szajs. cyt. "Panie po roku to panu pęknie" Co do tego można poczytać na forum.

VIP Jacek
12-04-2006, 20:04
Pytanie do grzejacych kominkami Jotula.
Jak się sprawowały Wasze Jotule w tegoroczną ciężką i mrożną zimę?
Dawały sobie radę z ogrzaniem Waszych domków? Może jakieś spostrzeżenia, uwagi, rady. :D

Ados
13-04-2006, 06:49
Pytanie do grzejacych kominkami Jotula.
Jak się sprawowały Wasze Jotule w tegoroczną ciężką i mrożną zimę?
Dawały sobie radę z ogrzaniem Waszych domków? Może jakieś spostrzeżenia, uwagi, rady. :D

ja na początku stycznia zainstalowałem Jotul I 510 [14,0 kW]

http://www.jotul.pl/produkt_19.html

akurat zaczęły się mrozy że w nocy spadało do -30 przyjeżdżałem na budowę 3 razy dziennie (rano, po pracy i wieczorem), wszystkie ściany były mokre tuż po tynkachgipsowych, musieliśmy grzać po pierwsze żeby ściany schły a poza tym to gdzieś rura zamarzła i nie mogliśmy wylewek robić, więc paliłem w tym Jotulu 3 razy dziennie, czasem 2, bardzo efektywne to nie było bo idealnie jest aby palić ciągle po trochu a nie takimi rzutami, dużo strat na rozpalenie i rozgrzanie i dużo strat w komin, rozgrzewanie i wychładzanie i tak w kółko, paliłem brykietem drzewnym bo drewno mamy świeże, nie mniej jednak dom 150m2 powierzchni użytkowej i w te najgorsze mrozy utrzymywała się tam temperatura 12 na plusie, (ściana jendowarstwowa porotherm 38cm, ale na glebie tylko chudy beton bo wylewek nie było, w niektorych pomieszczeniach na dole było zimniej bo tam się ciepło słabo rozchodziło)

Maluszek
13-04-2006, 07:17
Kolejna zima za nami i dalej jestem w 100% pewna, że mimo iż wkłady Jotula są bardzo drogie to jednak dobrze zrobiliśmy kupując go. Kominek w te straszliwe mrozy spisał się rewelacyjne - dom ogrzewaliśmy tylko kominkiem do początku listopada. Potem uruchomiliśmy piec - w tym czasie (listopad-marzec) zużyliśmy tylko 180 m3 gazu (propan). Temperatura w domu czasami dochodziła do 25 stopni (co nawet dla mnie ciepłolubnej istoty było już troszkę za dużo).

Metal
13-04-2006, 07:32
Witam,

ta zima była moją pierwszą z Jotulem "Panorama 18" i grzał super - ciepło w całym domku. Tylko w pokoju dziecka trochę dogrzewaliśmy grzejnikiem elektrycznym do kąpieli. A wynika to stąd, że rozprowadzenie jest nieskończone - bez turbiny i podwieszone pod sufitem.
A co do codziennego rozpalania rano i wieczorem, na które ktoś wyżej narzeka, to ja nie wiem o czym on "rozmawia". Ja GASZĘ i rozpalam tylko w sobotę coby szybkę umyć. Jak komuś czarna szyba nie przeszkadza, to może nie gasić cały sezon. Mój Jotul spokojnie wytrzymuje noc i dzień do powrotu z pracy.

Franek Dolas
13-04-2006, 11:14
To, ze kominek (wklad) zima grzal i na dodatek byl goracy i jeszcze w domu cieplo to rzeczywiscie najlepsza rekomendacja, zeby kupic akurat wklad firmy o ktorej tu mowa. :D
Widze ze uzytkownicy Jotula sa wniebowzieci, bo okazalo sie ze Jotule grzeja nawet zima ha ha ha.
Mysle ze uzytkownicy tarnawy czy innych kominkow tez byli w stanie rozgrzac je zima przy 20 stopniowych mrozach i nawet sie troche ogrzali.

MURMAN
13-04-2006, 11:21
też jestem grupie Jotulowców ,, mała Panorama ,,
jężeli jest dobre drewno - bez zarzutów działa -gorący jak młoda baba

co do Tarnavy - kwestia gustu

oba działają dobrze

kwestia dyskusyjna estetyki wyglądu ...... osobiście mnie odpowiada
Jotul i basta więc mam

pozdrav

Metal
13-04-2006, 18:02
To, ze kominek (wklad) zima grzal i na dodatek byl goracy i jeszcze w domu cieplo to rzeczywiscie najlepsza rekomendacja, zeby kupic akurat wklad firmy o ktorej tu mowa. :D
Widze ze uzytkownicy Jotula sa wniebowzieci, bo okazalo sie ze Jotule grzeja nawet zima ha ha ha.
Mysle ze uzytkownicy tarnawy czy innych kominkow tez byli w stanie rozgrzac je zima przy 20 stopniowych mrozach i nawet sie troche ogrzali.

:roll: :roll: :roll:

VIP Jacek
13-04-2006, 19:54
A w jaki sposób wkład Jotula opróżnia się z popiołu? Czy posiada popielnik, a jak nie to czy trzeba wygaszać go celem opróżnienia?
Jak to rozwiązujecie?
Czy Jotul posiada osobne wejście do podłaczenia powietrza z zewnątrz jak tak to jakiej średnicy?
I jeszcze jedno, czy szyba bardzo brudzi sie od palenia, bo z tego co słyszałem to w niektórych wkładach jest to w jakimś stopniu minimalizowane (nawiew powietrza zewnętrznego na szybę lub pokrywanie szyby jakąś powłoką).

Gurthg
13-04-2006, 22:03
A w jaki sposób wkład Jotula opróżnia się z popiołu? Czy posiada popielnik, a jak nie to czy trzeba wygaszać go celem opróżnienia?
Jak to rozwiązujecie?
Trzeba wygaszać (przynajmniej 510).


Czy Jotul posiada osobne wejście do podłaczenia powietrza z zewnątrz jak tak to jakiej średnicy?
100 mm. Większość kominków Jotula ma dostarczane powietrze z zewnątrz.


I jeszcze jedno, czy szyba bardzo brudzi sie od palenia, bo z tego co słyszałem to w niektórych wkładach jest to w jakimś stopniu minimalizowane (nawiew powietrza zewnętrznego na szybę lub pokrywanie szyby jakąś powłoką).
Wkładasz suche drewno, otwierasz powietrze na maksa i po 30 minutach dużego płomienia masz czystą szybę.

Wkładasz mokre drewno, ustawiasz na "grzanie" i masz po 30 minutach czarną szybę :D

Metal
14-04-2006, 09:26
A w jaki sposób wkład Jotula opróżnia się z popiołu? Czy posiada popielnik, a jak nie to czy trzeba wygaszać go celem opróżnienia?
Jak to rozwiązujecie?

Popielnika nie ma - przynajmniej "Panorama 18". Ale nie trzeba koniecznie całkiem wygaszać - tym bardziej, że czasem całkowite wygaszenie trwa prawie dobę.
Jak nie chcę wygaszać, to przegarniam żar na jedną stronę i wybieram popiół tyle ile się da. Zostawiam trochę żaru na dnie i wkładam drobne, suche drewno. Zapala się bardzo ładnie.
Wada jest taka, że dość mocno się przy tym kurzy.

Z pozostałymi uwagami Gurthg prawie pełna zgoda. "Prawie", bo moje drewno nie było całkiem suche :wink: i wypalania szyby nie sprawdzałem, ale u sąsiada - w innym wkładzie - działa.

Diego
14-04-2006, 09:56
A ja mam wkład Kornaka. I w przeciwieństwie do wielu z Was mam doœwiadczenie w uzytkowaniu kominka w domu. Mam ogrzewanie gazowe ale z oczywistych wzgledów :roll: staram się grzać tylko kominkiem. Mam dom o powierzchni 100 metrów i w tym roku to właœciwie mi się udało. W cišgu dwóch lat przepuœciłem przez niego łšcznie 20 metów drzewa (8 zeszłej zimy i 12 tej). Czasem nie gasiłem w nim po 2 tygodnie. Jest to trochę męczšce, bo jednak drzewo trzeba przywieŸć, poršbać a potem codziennie znosić je do salonu. Syf oczywiœcie niemiłosierny, bo zawsze z tego drzewa się sypie. Tej wiosny musielimy odswieżyć kolory w salonie i kuchni bo cokolwiek im się sczerniało (oczywiœcie od dymu z kominka) - tego się nie uniknie. Dołożyć do kominka trzeba i nie wiem jak dobry cišg będzie - zawsze trochę dymu wyleci na wolnoœć. Ale generalnie jestem bardzo zadowolony. Ciepło z kominka jest takie...specyficzne. No i koszty. W tym roku wydałem około 1000 PLN. A zaręczam Wam, że jak przyjdzie już spłacać hipotekę :-? to koszty zaczynajš się bardzo liczyć.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Œwišt

abromba
20-12-2006, 15:06
W naszym 3 - letnim Jotulu Harmony wypadła//wykruszyła się/?? uszczelka w górnej części krawędzi między boczną a tylną ścianą. Na samej górze jest jakieś 10 cm szczeliny - a z drugiej strony tego nie ma. Kominek jest na gwarancji, dzwoniliśmy do głównego przedstawiciela do Gdańska i powiedzieli nam, żeby to zgłosić jak najbardziej. Wczoraj dzwoniliśmy do naszego lokalnego przedstawiciela, gdzie zresztą kominek kupiliśmy i ci przekonywali nas, ze Jotule tak mają :o :o Wiary im nie daję, bo na pewno jej nieszczelności wcześniej nie było - w dodatku dym przechodzi przez rozszczelnienie do kanałów DGP.
Ale może ktoś tak miał?
Zastanawiam się też, czy jakieś wady montażu mogły spowodować takie wypadnięcie uszczelki - bo wtedy stracimy gwarancję... No i ostatnie pytanie - czy żeby to naprawić będziemy musieli rozwalać obudowę, czy tez mogą nam to uszczelnić od środka wkładu?
Jutro oczywiście oficjalnie zgłosimy reklamację na piśmie, ale wolę się przygotować merytorycznie.

abromba
20-12-2006, 19:56
A może w innym kominku niż Jotul komuś tak się zrobiło?

drahma
20-12-2006, 22:26
ja mam podobny model,tylko ze panorama,pale od miesiecy dwoch i u mnie zauwazylem odpadajacy"spaw",bo tak to wyglada,wewnatrz wkladu laczenie miedzy tylna a boczna scianka ma jakby spaw- ktory jest spekany i sie wykrusza ,widac juz mala dziurke( nie na wylot).podobno jotule tak maja i to normal,i nic sie nie dzieje,odpada podobno nadmiar kitu laczeniowego.ale jesli u ciebie doszlo do rozszczelnienia to jak najbardziej trzeba to reklamowac

abromba
21-12-2006, 18:12
No to mamy wypisz - wymaluj to samo :-? Ja bym się nie czepiała, ale ten dym wyraźnie czuć w kanałach DGP :-?

VIP Jacek
23-12-2006, 15:55
No i co będzie z tymi Jotulami? Warto ich kupować? Co sądzą inni użytkownicy tych wkładów? Czy mają jakieś problemy? Przecież F-16-te też się psują :wink:
Ja przymierzam się do zakupu Jotula- Panorama.

abromba, jak rozwiązałaś ten problem?

andzrejs36
23-12-2006, 19:39
nie ma co panikować,we wszystkich wkładach kominkowych jest tak samo.Odpada nadmiar odłewu, lub silikonu uszczelniającego.Firma jak przyjedzie to zalepi to takim samym silikonem odpornym na wysoką temperaturę .

abromba
23-12-2006, 20:59
To już przynajmniej coś wiem. Dzięki wielkie. Kominkarz w ramach reklamacji ma u nas być po Nowym Roku.
Ale w tej sytuacji nie do końca wiem, czy to jest normalny ubytek wynikający z eksploatacji (ale Jotul nic takiego nie pisze) czy też usterka, dość powszechna jak rozumiem, ale jednak uzasadniająca reklamację?

Na razie radzimy sobie tak, że popalamy wieczorami i tak sterujemy ogniem, żeby jak najmniej dymu było.

ewa i aleksander
23-12-2006, 22:37
U nas sie tez wykruszyla i to na wiele dluzszej dlugosci niz u ciebie.Chyba po 4 latach.Facet z Jotula w 5 minut to naprawil i powiedzial,ze jest na to gwarancja na 5 lat.

kaltam
24-12-2006, 07:57
To normalne zjawisko. Sam użytkują "Panoramę" Jotula od czterech lat - w okresie zimowym prawie każdy dzień. Kominki Jotula są wykonywane w technologii odlewania żeliwa i połączenia ze sobą na śruby a szczeliny pomiędzy płytami wypełnia się kitem odpornym na temp. do 1200 st. C (do kupienia np. w castoramie). Większość innych firm wykonuje kominki w technologii spawanej i wykłada szamotem. Od lat toczy się dyskusja która technologia lepsza do kominków. Wybrałem w całą świadomością Jotula. Wkruszenia kitu wynikają ze starzenia jak i ciągłej różnicy temp. płytłktóre łączy. De facto co pół roku czyszczę dokładnie kominek a nawet wydłubuję nadkruszony kit i wciskam nowy. Panorama jest tak duża że od środka mozna wymienić wszystkie uszczelnienia. Co do zadymiania to jest to trochę dziwne dlatego, że w przypadku nieszczelności kominek zaciąga "lewe" powietrze a nie wydmuchuje spaliny. Nie wiem jakiej średnicy masz przewód kominowy (u mnie fi=200 mm) bo u mnie tagiego zjawiska nie ma nawet jak są szczeliny. Może dojść do takiej sytuacji gdy w kominku się jeszcze pali lub żarzy (?) a Ty zamkniesz szyper od wylotu spalin - wtedy pociśnie spaliny na zewnątrz.

abromba
25-12-2006, 21:04
Kochani jestescie, ze mi to tłumaczycie. Wnioskuję, że właściwie to nie ma co faceta od serwisu ściągać, tylko trzeba kupić ten ognioodporny kit i samemu zalepić. Czy to jest trudne, czy robi się tak, jak uszczelnianie akwarium (akurat to kiedyś robiłam :D )?.

ewa i aleksander
25-12-2006, 22:20
A dlaczego nie warto sciagac fachowca od Jotula.Zaplaciles kupe kasy ,Jotule to towar z najwyzszej polki.Ponadto zobaczysz jak to robi fachowiec i na przyszlosc jak minie gwarancja bedziesz umial zrobic to sam.

andzrejs36
26-12-2006, 16:37
Dobrze radzą Ewa i Aleksander ,skoro masz gwarancje to korzystaj z niej.

kaltam
27-12-2006, 09:27
Jak masz gwarancję to nich to robi serwis (zapłaciłaś za tu już w cenie). Poza tym podpatrzysz ich przy robocie + nasze uwagi i będziesz za rok udzielała porad następnym - to nie żart.

ppp.j
27-12-2006, 10:41
A Tarnava jest monolitem i z nią nie ma takich problemów i w dodatku to polski produkt.

VIP Jacek
02-03-2007, 19:33
Odświeżam wątek. :D

Ktoś może wie, czy Jotule mają doprowadzenie powietrza do samego paleniska, czy pod kominek?
Jaka jest różnica między tymi rozwiązaniami w działaniu kominka?

lysymurator
03-03-2007, 00:51
Odświeżam wątek. :D

Ktoś może wie, czy Jotule mają doprowadzenie powietrza do samego paleniska, czy pod kominek?
Jaka jest różnica między tymi rozwiązaniami w działaniu kominka?

Niektóre maja a niektóre nie maja. Jeśli masz doprowadzenie powietrza, to masz 100% pewnosci, ze nie bedziesz cieplego powietrza z salowu wyrzucal w komin i masz mozliwosc zalozenia przepustnicy i dobrego przymkniecia powietrza do spalania, a nawet sterowania tego elektronicznie :-)

--
MG

holusio
04-03-2007, 16:52
ja nie mam zadnego kominka -sprawdza sie wspaniale pozdr :lol:

Patras
25-08-2007, 21:40
Witam Wszystkich
Moze mi ktoś polecić dobrego montażyste do rozprowadzenia ciepła i montażu kominka Jotul w Warszawie ??

toomyem
04-02-2009, 15:09
Tylko że, gdy w Tarnawie pęknie żeliwny wkład, to żaden kit czy klej już nie pomoże. Trzeba wymienić cały wkład. A kto zapłaci za demontaż kominka (obudowy)? Bo chyba nie gwarant?

rml2
04-02-2009, 19:27
Tylko że, gdy w Tarnawie pęknie żeliwny wkład, to żaden kit czy klej już nie pomoże. Trzeba wymienić cały wkład. A kto zapłaci za demontaż kominka (obudowy)? Bo chyba nie gwarant?

Popatrz na daty postów i nie pisz głupot . Jotul kosztujekupe kasy chyba ludzie nie płaca po to by samemu sie w tym g. babrać - a Tarnawa jak sie spieprzy na gwarancji to proste ,ze za to odpowiada gwarant .
Nie jestem właścicielem ani Jotula ani Tarnawy a zwykłego jak to co niektórzy tu obecni określają szajsu z francji - mieszkam na samym wschodzie , grzeję zima od października do konca kwietnia i ten szajs znad Loary nie gubi silikonow, jest monolitem i kosztował 1/4 tego co Jotul - aha i nie potrzebuje fachmanow od siodmej boleści mówiących , że tak byc powinno bo to bzdura .

Czy jak kupuje samochod to po sezonie wymieniam w nim uszczelkę pod głowicą ?

toomyem
04-02-2009, 19:50
Ups, faktycznie starawy post :)

Gwarant odpowiada za wymianę wkładu, a nie za obudowę kominka...

morkiss
27-10-2009, 13:19
Ja od ponad roku pale wkładem Jotul I 530 Flat z płaską szyba. Wkład ten ogrzewa mi 5 pomieszczeń w tym duży salon. Jak do rozgrzanego kominka wieczorem wrzuce 3 konkretne polana to do rana jest żar i nie ma problemu z ponownym rozpaleniem. Jestem również bardzo zadowolony bo nie mam problemów z brudną szybką :D

SiwyMar
10-05-2011, 10:57
Cześć Wszystkim.

Zastanawiałem się nad zakupem piecyka Jotul z czystym spalaniem. Na ich stronie widziałem że w przyszłym miesiącu podnoszą mocno ceny na czyste spalanie. Cos wiecie o tym systemie Jotula?

Pozdrawiam

eniu
10-05-2011, 16:52
Cześć Wszystkim.

Zastanawiałem się nad zakupem piecyka Jotul z czystym spalaniem. Na ich stronie widziałem że w przyszłym miesiącu podnoszą mocno ceny na czyste spalanie. Cos wiecie o tym systemie Jotula?

Pozdrawiam

Nowy sposób na reklamę w Jotulu ?:D

Kominki.fm
14-05-2011, 22:37
Jotul charakteryzuje się tym, iż najczęściej co miesiąc ogłasza jakieś doraźne obniżki cen. Uważam jednak, iż są to relatywnie drogie kominki.

Pozdrawiam.

M***ki
15-05-2011, 05:41
Ale relatywnie dobre .. Ciekawe dla czego nie macie ich w ofercie ?

waldirs
06-11-2011, 23:33
WITAM. Od paru tygodni użytkuję Jotula (jeszcze nie obudowany), pali się dobrze i jest ciepło ale nie ma jeszcze mrozu.
Mam przepustnicę elektr. regulowaną aby się zamykała (dopływ powietrza dołem z zewnątrz) gdy temperatura przewyższy tę zadaną. Zaobserwowałem, że nie ma tak naprawdę różnicy w wielkości płomienia gdy przepustnica jest zamknięta w 100% lub otwarta. Tam bardzo minimalnie zmniejsza się płomień po całkowitym zamknięciu a i po kilku minutach gdy otworzę przepustnicę nie ma znacznej reakcji na płomień, dlaczego? To jak ta przepustnica będzie sterować wielkością ognia. Drzwiczki są szczelne, ten dolny dolot zamknięty i nic!?!? Czy ktoś może mi podpowiedzieć co się dzieje?

eniu
07-11-2011, 06:30
WITAM. Od paru tygodni użytkuję Jotula (jeszcze nie obudowany), pali się dobrze i jest ciepło ale nie ma jeszcze mrozu.
Mam przepustnicę elektr. regulowaną aby się zamykała (dopływ powietrza dołem z zewnątrz) gdy temperatura przewyższy tę zadaną. Zaobserwowałem, że nie ma tak naprawdę różnicy w wielkości płomienia gdy przepustnica jest zamknięta w 100% lub otwarta. Tam bardzo minimalnie zmniejsza się płomień po całkowitym zamknięciu a i po kilku minutach gdy otworzę przepustnicę nie ma znacznej reakcji na płomień, dlaczego? To jak ta przepustnica będzie sterować wielkością ognia. Drzwiczki są szczelne, ten dolny dolot zamknięty i nic!?!? Czy ktoś może mi podpowiedzieć co się dzieje?

Wklej ten tekst jeszcze w kilku watkach , załóż ze dwa nowe,
będzie mnóstwo odpowiedzi :cool:

waldirs
07-11-2011, 13:10
Wklej ten tekst jeszcze w kilku watkach , załóż ze dwa nowe,
będzie mnóstwo odpowiedzi :cool:

i chce Ci się tak?
Nie szkoda czasu i zdrowia na takie uwagi? To tak po "katolicku" można komuś dopiec!!!

eniu
07-11-2011, 13:49
i chce Ci się tak?
Nie szkoda czasu i zdrowia na takie uwagi? To tak po "katolicku" można komuś dopiec!!!


Jak widzisz po ilości postów - chce mi się :) W ten sposób sprawdzam
z kim mam do czynienia i czy to ktoś komu warto pomóc , czy też typ
któremu się zdaje ,że mu się wszystko należy...

waldirs
07-11-2011, 18:26
Jak widzisz po ilości postów - chce mi się :) W ten sposób sprawdzam
z kim mam do czynienia i czy to ktoś komu warto pomóc , czy też typ
któremu się zdaje ,że mu się wszystko należy...

No proszę - ale ja myślałem, że to forum dla wszystkich potrzebujących bądź chcących ŻYCZLIWIE podzielić się swym doświadczeniem. Nie wiedziałem, że tu i psycho... dzy co to wiedzą lepiej czy ktoś zasługuje na pomoc czy też nie warto mu pomagać, bo taki ... ENIU uzurpuje sobie prawo i dyskwalifikuje. ON jest sędzią i wyrocznią no i chyba JASNOWIDZEM bo wie z kim ma do czynienia i "... czy to ktoś komu warto pomóc ..."
Poza tym Koleś nie jestem żadnym typem Ty nieokrzesany znawco!!!!!!!

eniu
07-11-2011, 19:05
No proszę - ale ja myślałem, że to forum dla wszystkich potrzebujących bądź chcących ŻYCZLIWIE podzielić się swym doświadczeniem. Nie wiedziałem, że tu i psycho... dzy co to wiedzą lepiej czy ktoś zasługuje na pomoc czy też nie warto mu pomagać, bo taki ... ENIU uzurpuje sobie prawo i dyskwalifikuje. ON jest sędzią i wyrocznią no i chyba JASNOWIDZEM bo wie z kim ma do czynienia i "... czy to ktoś komu warto pomóc ..."
Poza tym Koleś nie jestem żadnym typem Ty nieokrzesany znawco!!!!!!!



Nigdzie nie napisałem ,że jesteś typem... Dałem Ci tylko do zrozumienia ,że
wystarczy zadać pytanie w jednym wątku.

Gdybyś się nie podkręcał, dawno bym Ci rozwikłał zagadkę... A tak pokazujesz , że
miałem rację , na czym mi wcale nie zależy ...:)

butynski
07-11-2011, 19:21
No proszę - ale ja myślałem, że to forum dla wszystkich potrzebujących bądź chcących ŻYCZLIWIE podzielić się swym doświadczeniem. Nie wiedziałem, że tu i psycho... dzy co to wiedzą lepiej czy ktoś zasługuje na pomoc czy też nie warto mu pomagać, bo taki ... ENIU uzurpuje sobie prawo i dyskwalifikuje. ON jest sędzią i wyrocznią no i chyba JASNOWIDZEM bo wie z kim ma do czynienia i "... czy to ktoś komu warto pomóc ..."
Poza tym Koleś nie jestem żadnym typem Ty nieokrzesany znawco!!!!!!!

Na tym forum większość wątków kończy się kłótnią gdy wkraczają tacy wielcy jak eniu , niktspecjalny i paru innych błaznów . Uciekaj chłopie stąd póki czas bo i tak się nic nie dowiesz .

butynski
07-11-2011, 19:40
WITAM. Od paru tygodni użytkuję Jotula (jeszcze nie obudowany), pali się dobrze i jest ciepło ale nie ma jeszcze mrozu.
Mam przepustnicę elektr. regulowaną aby się zamykała (dopływ powietrza dołem z zewnątrz) gdy temperatura przewyższy tę zadaną. Zaobserwowałem, że nie ma tak naprawdę różnicy w wielkości płomienia gdy przepustnica jest zamknięta w 100% lub otwarta. Tam bardzo minimalnie zmniejsza się płomień po całkowitym zamknięciu a i po kilku minutach gdy otworzę przepustnicę nie ma znacznej reakcji na płomień, dlaczego? To jak ta przepustnica będzie sterować wielkością ognia. Drzwiczki są szczelne, ten dolny dolot zamknięty i nic!?!? Czy ktoś może mi podpowiedzieć co się dzieje?
Za kilka dni odpalę mojego Jotula ( Panoramę - jest w trakcie montażu też nie obudowana ) .Sprawdzę czy u mnie będzie to samo po zamknięciu przepustnicy dolnej i o wynikach bezzwłocznie dam znać . W jakim położeniu ( jeśli sprawdzałeś ) masz ten wtórny dolot powietrza ? I co się wtedy dzieje z płomieniem ? Pozdrawiam

waldirs
10-11-2011, 10:07
Za kilka dni odpalę mojego Jotula ( Panoramę - jest w trakcie montażu też nie obudowana ) .Sprawdzę czy u mnie będzie to samo po zamknięciu przepustnicy dolnej i o wynikach bezzwłocznie dam znać . W jakim położeniu ( jeśli sprawdzałeś ) masz ten wtórny dolot powietrza ? I co się wtedy dzieje z płomieniem ? Pozdrawiam
Przepustnica sterowana elektrycznie (linka do ręcznego jest zdemontowana) jest w położeniu otwarta - czyli na wyświetlaczu sterownika = 100%. Gdy ją zamykam (słychać silnik elektryczny jak pracuje) poprzez sterownik po ustawieniu manualnym o 10 % każde naciśniecie) nic, prawie nic nie dzieje się z płomieniem. Między 0% (zamkniętą) a 100% jest minimalna różnica i bardzo NIECO się płomień czy żar podnosi. Ten sam efekt jest przy ręcznym zamykaniu poprzez przesuwanie górnej dźwigni umieszczonej po prawej stronie. Jakby mało tego: zdjąłem górne rury doprowadzające powietrze przy zamkniętej przepustnicy i nic. Ponadto zatkałem te otwory wlotowe po obu stronach i też efekt prawie żaden. Ciekawe, nie? Jak to ma sterować płomieniem, gdyby temperatura była niebezpieczna.
Poza tym ten kominek jest ... słaby. Przy temp. na dworze 12 stopni nahajcowałem do oporu (wrzucając 5 kłód suchego drewna) w salonie (35m2) był skwar = 27- 28 stopni (przy kominku - ok. 2 m - temp. 32 st) a woda na wypływie (po ok. 2 godz. palenia) miała temperaturę zaledwie 58-59 stopni (przy 55 st. włączają się pompy). To jak na taką ilość energii i ciepła temp. na dworze to KIEPSKO.
Być może podnoszę zbędny larum z tą szczelnością instalacji powietrznej (sprawdzałem drzwiczki - są w miarę szczelne) BO NIGDY TEN KOMINEK NIE PRZEKROCZY niebezpiecznej temperatury. Będę składał reklamacje u instalatora.

butynski
10-11-2011, 16:35
Wczoraj pierwszy raz zapaliliśmy z instalatorami . Jeden dość duży załadunek aby tak trochę przepalić . Woda w zespole wodnym osiągnęła ok 50 stopni w bojlerze 40 stopni ( na górze bojlera ) 35 ( na dole ) . Przymykanie przepustnicy ( dolotu z zewnątrz ) minimalnie przygasały płomienie ( ale nie od razu ) gdzieś po 10 minutach .Na przymykanie górnej wajchy ( tej z prawej strony ) żadnej reakcji nie zauważyłem. Kominek nie obudowany . Nie paliłem zbyt długo ( ok 3 godzin ) tak ,że na razie ciężko coś powiedzieć czy tak ma być czy nie .

eniu
10-11-2011, 17:17
Moi pyskaci koledzy :D.
Zacznijcie od sprawdzenia , czy przepustnica jest szczelna . Jotul to firma,
która jeszcze niedawno nie uznawała takiego zjawiska , jak szczelna
przepustnica. Po określeniu jaka to przepustnica , możemy pójść dalej
z rozważaniami. Co do zespołu wodnego Jotula , to wyniki które osiągacie,
sa jak najbardziej adekwatne do posiadanego urządzenia (bojlerek z wodą
i tyle) .

M***ki
10-11-2011, 18:18
:)50 stopni w zespole wodnym.. szkoda palić kondensacja tako że po kilku "razach" zalepi całkowicie wylot spalin

margod
10-11-2011, 19:50
:)50 stopni w zespole wodnym.. szkoda palić kondensacja tako że po kilku "razach" zalepi całkowicie wylot spalin
Podejrzewam, że to kolejny "fachowy" montaż bez zaworu podnoszącego temperaturę wody powracającej do "zespołu wodnego".

butynski
10-11-2011, 20:44
A nie mówiłem ,żeby stąd spadać . Przyplątali się fachowcy i cały misterny plan w ............ Proponuje waldirs następne spostrzeżenia pisać na priva bo tu już tuż tuż do jatki .

waldirs
10-11-2011, 22:18
nie ma obaw - "jatki" nie będzie. Tylko martwi mnie i smuci złośliwa i podła i jakby zawistna postawa niektórych forumowiczów. Przecież to nie są sponsorowane strony więc, jeśli Panowie FACHOWCY chcą coś pomóc to prosimy ale tylko bez uszczypliwych uwag! Wszedłem na forum, by uzyskać porady, poczytać jakie problemy mają inni Koledzy i jak to rozwiązali. Zgłosiłem problem do instalatora ale zanim to zrobiłem (nie chciałem mu zawracać głowy) chciałem wyczerpać wszelkie możliwości zaistniałego problemu - dla mnie bardzo ważnego. No bo gdyby mój jotulowski kominek osiągnął bardzo wysoką temperaturę (co myślę, że mu nie grozi) to jak zmniejszę płomień skoro zamknięcie przepustnicy dopływu powietrza nic nie zmienia w wielkości ognia w palenisku kominka?!
Dziwne te fora w tym muratorze. Na innym śledziłem kąśliwe i dokuczliwe uwagi "fachowców" dla forumowicza, który chciał zamontować telewizor nad kominkiem. Forumowicz się tylko pytał o konstrukcje i typowe porady techniczne a "fachowcy" nieomal mu powiedzieli, że jest głupi (tak w uproszczeniu) i między wierszami - aby się leczył. To jest iście katolickie, bratnie podejście do drugiego człowieka. Ot nic dodać i nic ująć!!!

M***ki
11-11-2011, 06:28
Kolego najbardziej "po Bożemu " byłoby zatrudnić fachowca od budowania kominków , w tym przypadku przeszkolonego przez Jotula :) , który wie jak prawidłowo zainstalować takie/TO :)/ palenisko z wodą nad wkładem ..Poradę otrzymałeś i to bardzo trafną ... ale nie potrafisz z niej skorzystać :yes: A tak całkiem na marginesie : Czemu zakładasz że to "iście katolickie podejście " dominuje na forum ? Masz może coś do katolików ?? Jakiś uraz ??Czemu plączesz sprawy "wiary" z poradami i budową kominków ??

bohusz
11-11-2011, 06:41
nie ma obaw - "jatki" nie będzie. Tylko martwi mnie i smuci złośliwa i podła i jakby zawistna postawa niektórych forumowiczów. Przecież to nie są sponsorowane strony więc, jeśli Panowie FACHOWCY chcą coś pomóc to prosimy ale tylko bez uszczypliwych uwag!!!

No tak

Akurat te strony są typowo komercyjne, czyli stworzone w konkretnym celu komercyjnym. Faktycznie nie mają sponsora, który by je utrzymywał z własnych środków finansowych bezinteresownie. Zresztą tak na marginesie nie ma stron w internecie bezinteresownych, wszystkie są i działaja w ściśle określonym celu i mają ścisłą funkcję do spełnienia

eniu
11-11-2011, 08:23
nie ma obaw - "jatki" nie będzie. Tylko martwi mnie i smuci złośliwa i podła i jakby zawistna postawa niektórych forumowiczów. Przecież to nie są sponsorowane strony więc, jeśli Panowie FACHOWCY chcą coś pomóc to prosimy ale tylko bez uszczypliwych uwag! Wszedłem na forum, by uzyskać porady, poczytać jakie problemy mają inni Koledzy i jak to rozwiązali. Zgłosiłem problem do instalatora ale zanim to zrobiłem (nie chciałem mu zawracać głowy) chciałem wyczerpać wszelkie możliwości zaistniałego problemu - dla mnie bardzo ważnego. No bo gdyby mój jotulowski kominek osiągnął bardzo wysoką temperaturę (co myślę, że mu nie grozi) to jak zmniejszę płomień skoro zamknięcie przepustnicy dopływu powietrza nic nie zmienia w wielkości ognia w palenisku kominka?!
Dziwne te fora w tym muratorze. Na innym śledziłem kąśliwe i dokuczliwe uwagi "fachowców" dla forumowicza, który chciał zamontować telewizor nad kominkiem. Forumowicz się tylko pytał o konstrukcje i typowe porady techniczne a "fachowcy" nieomal mu powiedzieli, że jest głupi (tak w uproszczeniu) i między wierszami - aby się leczył. To jest iście katolickie, bratnie podejście do drugiego człowieka. Ot nic dodać i nic ująć!!!


To co ? Powiesz jaka jest ta przepustnica ? :)

Darpiot
11-11-2011, 12:18
Tu jest schemat podłaczenia zespołu wodnego:
http://www.jotul.com/FileArchive/Files/PL/Catalogue/I18/Jotul_I_18_koncept.pdf
i nie widać aby jotul wymagał montażu zaworu zwiększającego temperaturę wody na powrocie.

A co do przepustnicy, to działa to u mnie dość przyzwoicie nawet gdy jest już rozgrzany mocno komin. Przy rozpalaniu gdy komin jest jeszcze zimny widać wyraźnie, ze przymyka dopływ powietrza.

Forest-Natura
11-11-2011, 15:39
Witam.

nie widać aby jotul wymagał montażu zaworu zwiększającego temperaturę wody na powrocie.
Darpiot - tego wymaga obecnie każde urządzenie wodne napędzane paliwem stałym ... tylko ich "producenci" tego nie wiedzą czasami. Grunt to sprzedaż i zarobek na fali obecnej budowlanej mody ...
Dawniej nie było problemu - domy o dużo większym zapotrzebowaniu na ciepło z racji okiennej stolarki skrzynkowej i ścianach z dużym współczynnikiem przenikalności ciepła, ogrzewane były piecami na węgiel, drewno i przysłowiowe "bele co". Żeby utrzymywać w domu przyzwoitą temperaturę trzeba było nieźle szuflować do takiego pieca i średnie temperatury wynosiły te 70-80 stopni na wyjściu i 50 - 60 stopni na powrocie. Było bez problemu. Teraz domy mają dużo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i przeciętne temperatury na piecach to 40-50 stopni oraz woda w kominie, smoła w piecach i smród w kotłowni. Kominki "wodne" będące uważane przez wielu za panaceum na niskie temperatury rządzą się tymi samymi prawami co zwykłe kotły na każde paliwo stałe, z tym że ... o tym się zapomina najzwyczajniej w świecie ... Jak się popali i w salonie zaczyna być gorąco to przymyka się dopływ powietrza, spada temperatura spalania i zaczyna się to co w kotle przy 40 - tu stopniach na wyjściu ...
Waldirs - to nie żadna uszczypliwość ... żałość jedynie nad głupotą ludzką ... Jak kilka osób, które żyje z tego o czym pisze, mające do czynienia wielokrotnie z przedmiotem dyskusji pisze w wielu innych wątkach że coś jest do d..y i pomysł żeby coś mieć lub zrobić u siebie w domu należy do tych "z leksza chorych", a czytający to ludzie, nie pomni wielu krytycznych uwag również innych posiadaczy sknoconych już w ten sam sposób rzeczy i tak "robią swoje" ... to co mamy pisać i w jaki sposób ... ?
Wątek o zespole wodnym rzeczonej firmy był już wałkowany na FM wielokrotnie, podobnie jak temat innych "ustrojstw" dorabianych na siłę, tylko na terenie naszej dziwnej krainy, przez tę firmę tylko dlatego że jest to obecnie temat "na topie". A kolejne wątki pisane przez "rasowych" forumowiczów i tak się pojawiają ... To samo tyczy się telewizorów nad kominkiem.
Ciężko jest odpowiadać na pytania w stylu: "Chcę się powiesić, poradźcie jak dobrze zawiązać sznur ..." bez przynajmniej pobłażliwego uśmieszku pod nosem ...
Może to i dobrze ... bo jest to swoisty poligon doświadczalny za zupełną darmochę ... ;)
Pozdrawiam.

M***ki
11-11-2011, 16:00
No tak

Akurat te strony są typowo komercyjne, czyli stworzone w konkretnym celu komercyjnym. Faktycznie nie mają sponsora, który by je utrzymywał z własnych środków finansowych bezinteresownie. Zresztą tak na marginesie nie ma stron w internecie bezinteresownych, wszystkie są i działaja w ściśle określonym celu i mają ścisłą funkcję do spełnienia

TAK JEST !! Wpisy na tym forum "niezależnych " wykonawców co to nawet własnej strony www... ;) nie mają ... są najlepszą i najtańszą formą reklamy

Forest-Natura
11-11-2011, 16:04
Witam.
Czy Twój szanowny "rodziciel" miał stronę internetową czy najlepszą reklamą dla niego była jego własna praca ... ?
Niezależność, swoboda wypowiedzi oraz obiektywność w miejsce stronniczości ... myślę że w niektórych ustach (;)) takie pojęcia mogą budzić uśmiech ... :D
Pozdrawiam.

bohusz
11-11-2011, 16:14
Witam.
Czy Twój szanowny "rodziciel" miał stronę internetową czy najlepszą reklamą dla niego była jego własna praca ... ?
Pozdrawiam.

No wiesz Forest nie popadajmy w skrajności...
Rzeczywistość się zmienia, realia się zmieniają ten który nawet bardzo twardo i pewnie stoi w miejscu - cofa się do tyłu.
Chociaż całkiem fajnie byłoby podjechać do klienta furmanką z ładnym zadbanym koniem.

Forest-Natura
11-11-2011, 16:21
Witam.
Wiem, wiem - reklama dźwignią handlu bywa ... widać to dobrze na przykładzie wymiennika wodnego o którym poniższa dyskusja się obecnie toczy ... :)
Pozdrawiam.

waldirs
12-11-2011, 00:19
Wkład kominkowy JOTUL HAROMONY z najnowszą nasadą wodną montował mi przedstawiciel Jutula. Mój wybór tej firmy opierał się na 1,5 rocznych obserwacjach całej tej branży kominkowej. Nie jestem laikiem ani "nakręconym" gówniarzem. Właśnie złożyłem reklamację u montera. "To co ? Powiesz jaka jest ta przepustnica ?" -Eniu- nie wiem o co chodzi. Normalna, uchylna sterowana silnikiem umieszczona w gardzieli wlotu powietrza z zewnątrz przed trójnikiem. Ale myslę, że nie w tej przepustnicy problem no bo po zdjęciu kolanek z dopływem powietrza u góry nic się wyraźnie z płomieniem nie działo, tak jak zamykanie przesłony w góry po prawej stronie jak i zatykanie tych dwóch rur wlotu powietrza po zdjęciu tych kolanek. Dziwne to ale z dopływem powietrza czy bez nie ma większej różnicy w wielkości płomienia i żaru. Oczywiście dół zamknięty. Drzwiczki chyba szczelne - nie mam już pojęcia... oglądałem kominek dokładnie i pęknięć nie widzę.
Drugi problem to z tą temperaturą. Mam zawór na powrocie, to co ma on być przymykany? A może należy odpowiednio ustalić obroty pomp - tej w układzie kominka - ma pracować wolniej niż średnio a tamta w obiegu za wymiennikiem (CO) ma jak pracować? Mam pompy WILO, które mają 3 biegi. Może to jakoś trzeba ustawić łącznie z zaworem? Czy te obie pompy mają pracować jednocześnie (bo u mnie tak pracują) i przy jakiej temperaturze mają startować (domyslnie było to 50 stopni, mam za poradą instalatora 55 stopni)?

eniu
12-11-2011, 07:41
waldirs

Chyba "wpadłeś" w pułapkę marketingową , jakże popularną w dzisiejszych
czasach. Jotul wyrobił sobie doskonałą markę przez lata sprzedaży najlepszego
żeliwa na świecie. I tak jak Mercedes , myślał ,że hegemonia jest wieczna.
Obudzili się trochę z łapą w nocniku inni zaczęli deptać im mocno po piętach,
odbierając klientów nawet w Norwegii. Gdyby nie byli zarozumiali, i stopniowo
inwestowali w rozwój , nowe techniki , nie musieli by robić tego pospiesznie,
jak to ma miejsce teraz. Zakup fabryki produkującej ze stali ( stal była do tej
pory wyszydzana przez Jotul ) to jeden przykład ,krążki akumulacyjne i
nadstawka wodna w Polsce , drugi...

Twój błąd , na którego uniknięcie miałeś niewielkie szanse, polegał na
bezkrytycznym zaufaniu do marki , która z Ciebie zadrwiła (prawdopodobnie).
Możesz tylko mieć pretensje do siebie ,że kręcąc sie po FM , nie zapytałeś
wcześniej - przed zakupem. Ale podobnie klienci Mercedesa , którzy kupili 100 MB ,
albo A klasę , nie wiedzieli ,że to w pospiechu robione modele, w celu nadrobienia
straconego czasu i pogoni za konkurencją. Weszli do salonu z gwiazdą pełni zaufania.

Sorry za ten filozoficzny wywód , ale wątek jest ważny , dobrze że jest.
Wstępne zaloty mamy z głowy , przejdźmy do rzeczy.Jeszcze trochę pytań.

Nie wiem jakie były Twoje założenia . Co tą przystawką chcesz ogrzać ?
Jakie odbiornik masz do niej podłączone ?

Do przepustnicy wrócimy...

waldirs
12-11-2011, 16:36
I tu Kolego masz rację bo znam te trendy jak Mercedes, podobnie Karcher (znane mi są dobrze fakty z tej branży), który pozytywnie zaistniał na rynku przed 15 laty a teraz "klepie" fuszerki... przykładów można by mnożyć.
Na FM pytałem tu i tam, ale byłem zdecydowany nie na kominek z płaszczem wodnym a jedynie z nasadą z różnych w pełni uzasadnionych powodów. W nasadą wodną tych wkładów nie ma za dużo a powiedziałbym że rynek dość skromny. Jotul - nie konieczne ale fakt że oryginalnie produkowany jest w kraju, gdzie ludzie znają co to zimno więc to był mój główny argument na wybór tej marki, a że wiedzę jaką posiadałem i to co oglądałem u kogoś upewniło mnie w podjęciu tej decyzji - ot i to!!!
Teraz muszę "walczyć" z niuansami - mam ich dwa (2 szt.) i liczę na to, że przy pomocy Kolegów tej problem uda mi się choć w jakimś stopniu poprawić....

butynski
13-11-2011, 08:26
A co do reakcji płomieni na przymykanie przepustnicy zauważyłem , że po dłuższym paleniu ( wczoraj 6-7 godz ) płomienie przygasają po zamknięciu dolnej przepustnicy w sposób widoczny po kilkunastu sekundach ! Natomiast przy zamykaniu tej wajchy prawej górnej reakcja jest wolniejsza ale jest . Nie wiem jaki wpływ na przygasanie płomieni ( przy poprzednim paleniu ) miało to ,że kratka od wlotu powietrza na elewacji domu była lekko przysłonięta ( oparciem od ławki ) ale nie całkowicie i to mogło być przyczyną ,że reakcja na przymykanie przepustnicy była spowolniona . Reansumując wg. mnie na początku palenia reakcja na przymykanie jest wolniejsza a w miarę rozgrzewania szybsza . Mój Jotul grzeje tylko wodę użytkową .Po 6 godz palenia ( ale niezbyt intensywnego ) woda użytkowa w bojlerze 80 stopni na wyjściu z zespołu wodnego 85 stopni .Dość dużo ale na razie mam tylko 200 L bojler ( zdecydowanie za mały ) i do układu będzie wpięty jeszcze 300 L bojler . Docelowo będzie więc 500 L . Będzie to grzane najpierw 300 L a gdy osiągnie zadaną temp. pozostałe 200 L .Steruje tym sterownik ( firmy Tatarek - Kominek) i dwie pompy Grundfos 40 . Wszystko było kupione w salonie Jotula i montowane przez panów z tegoż salonu .Dodam jeszcze ,że zajmują sie tą profesją od parunastu lat - więc o braku fachowości nie ma mowy . Handlują też kominkami innych firm więc o stronniczości ( na korzyśc Jotula ) nie ma mowy . Co do zakupu tej firmy przekonał mnie argument ,że w ich domach grzeją właśnie te wkłady a panowie zapraszają do siebie w celu obejrzenia i sprawdzenia jak to "hula" .

eniu
13-11-2011, 09:29
A co do reakcji płomieni na przymykanie przepustnicy zauważyłem , że po dłuższym paleniu ( wczoraj 6-7 godz ) płomienie przygasają po zamknięciu dolnej przepustnicy w sposób widoczny po kilkunastu sekundach ! Natomiast przy zamykaniu tej wajchy prawej górnej reakcja jest wolniejsza ale jest . Nie wiem jaki wpływ na przygasanie płomieni ( przy poprzednim paleniu ) miało to ,że kratka od wlotu powietrza na elewacji domu była lekko przysłonięta ( oparciem od ławki ) ale nie całkowicie i to mogło być przyczyną ,że reakcja na przymykanie przepustnicy była spowolniona . Reansumując wg. mnie na początku palenia reakcja na przymykanie jest wolniejsza a w miarę rozgrzewania szybsza . Mój Jotul grzeje tylko wodę użytkową .Po 6 godz palenia ( ale niezbyt intensywnego ) woda użytkowa w bojlerze 80 stopni na wyjściu z zespołu wodnego 85 stopni .Dość dużo ale na razie mam tylko 200 L bojler ( zdecydowanie za mały ) i do układu będzie wpięty jeszcze 300 L bojler . Docelowo będzie więc 500 L . Będzie to grzane najpierw 300 L a gdy osiągnie zadaną temp. pozostałe 200 L .Steruje tym sterownik ( firmy Tatarek - Kominek) i dwie pompy Grundfos 40 . Wszystko było kupione w salonie Jotula i montowane przez panów z tegoż salonu .Dodam jeszcze ,że zajmują sie tą profesją od parunastu lat - więc o braku fachowości nie ma mowy . Handlują też kominkami innych firm więc o stronniczości ( na korzyśc Jotula ) nie ma mowy . Co do zakupu tej firmy przekonał mnie argument ,że w ich domach grzeją właśnie te wkłady a panowie zapraszają do siebie w celu obejrzenia i sprawdzenia jak to "hula" .

Butyński
Jak chcesz to potrafisz pisać nie tylko impertynencje... :D

Wpis obrazuje właściwe założenia i przeznaczenie, do którego zespól
wodny skonstruowany przez Jotula się nadaje. Chwalić też przedstawiciela,
który zgodnie z możliwościami (wydajnością) go montuje. Nie dla
wszystkich było to takie oczywiste . CWU i nic więcej . Układ z dwoma buforami
to może dobry pomysł , ale tylko dla kogoś , kto zamierza cały dzień
utrzymywać ogień w kominku . O ekonomii w takiej sytuacji trudno
mówić , bo ilość opalu na uzyskanie odpowiedniej temperatury w
obu buforach , będzie niewspółmierna do kosztu nagrzania ich np
prądem. Rozwiązanie takie ma sens, jeśli przystawka na Jotulu nie
jest jedynym urządzeniem podgrzewającym wodę w buforach.
Zamiast drugiego bufora można skierować nadmiar ciepła na jeden
z obwodów podłogówki , lub innego niewielkiego odbiornika , z
oddzielnym obwodem (tu pewnie więcej powiedziałby forumowo-
branżowy spec od wody - Margod )

Twoje obserwacje na temat przepustnicy są jak najbardziej prawidłowe.
Sterownik którego używasz , ma przepustnicę rozszczelnioną . To praktyka
stosowana w kominkach w celu bezpieczeństwa. Przepustnice szczelne
reagują szybciej i skuteczniej , ale nie powinno się ich stosować w
kominkarstwie , nazwę je "popularnym". Reakcje dużego paleniska na
przymknięcie przepustnicy jest dość powolna i dla niecierpliwego
użytkownika trudna do zauważenia. Do tego dochodzi fakt pozornego
niereagowania paleniska w początkowej fazie palenia.

margod
13-11-2011, 19:20
Zamiast drugiego bufora można skierować nadmiar ciepła na jeden
z obwodów podłogówki , lub innego niewielkiego odbiornika , z
oddzielnym obwodemZgadzam się z tym, 60 st. w zbiorniku CWU a "nadwyżkę" skierować do CO. Najlepiej na piętro, tam gdzie ciepłe powietrze z kominka nie dociera. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że lepiej się to sprawdza niż DGP. Niemały problem stanowi ogrzewanie podłogowe w salonie, w którym jest kominek. Rozpalenie ognia w kominku prowadzi do przegrzewania takich pomieszczeń, więc trzeba trochę pogłówkować, gdzie i w jaki sposób przejąc nadmiar energii wyprodukowanej przez korpus wkładu.:cool:

Darpiot
16-11-2011, 08:38
Z własnego doświadczenia i obserwacji bo mam taki zestaw (Jotul I18 Panorama + zespół wodny - płomieniówka). Zespół wodny ma marną sprawność i moim zdaniem wystarczy do ogrzania domu ale dobrze ocieplonego i maks. 130-140m2 pu. I tu jest paradoks; aby zapewnić w miarę rozsądny cykl pracy pomp na wymienniku przy temp. na wyjściu 55-60 st.C w kominku trzeba nieźle hajcować. W pomieszczeniu w którym stoi wkład temperatury oscylują u mnie w okolicach 24-25 st.C. Temperatura w pozostałych pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami zasilanymi ciepłem z płomieniówki 20-20,5 st.C. W salonie gdzie stoi wkład mam przymusowe wietrzenie bo nie idzie wytrzymać a salon z półotwartą kuchnią ma 46m2. W całym układzie wyłączona jest podłogówka (teraz w okresie przejściowym) i nie grzeję płomieniówką CWU bo się zawór trójdrogowy zawiesił. Jak odpalę podłogę i CWU to sprawność całego układu jeszcze spadnie niestety. Były dyskusje że na powrocie należy umieścić zawór zwiększający temp. wody (u mnie jest ergolid). Wg Jotula nie potrzeba i ja też uważam że nie potrzeba. Aby tym ustroistwem w domu zagrzać, to trzeba nieźle palić. Temperatura komina cały czas bardzo wysoka. Temperatura wody w obiegu kominka ustawiona na 60st.C. Po przekroczeniu tej temperatury ruszają pompy. Temp. spada do 55 st.C popmpy stają. Nigdy temp. wody w układzie płomieniówki nie spada do takiej wartości aby zakleić wylot spalin, otwory płomieniówki itp.
To takie moje spostrzeżenia.

M***ki
16-11-2011, 15:20
Nadal jest to kominek "powietrzny" z małą nasadka wodną . To takie połączenie jeża i dżdżownicy czyli coś w typie drutu kolczastego :stirthepot:

Darpiot
16-11-2011, 16:25
Nadal jest to kominek "powietrzny" z małą nasadka wodną . To takie połączenie jeża i dżdżownicy czyli coś w typie drutu kolczastego :stirthepot:

Szkoda tylko, że jak byłem na etapie zakupów to znalazłem wyłącznie same pochlebne opinie tego rozwiązania. I wydane 2300,00zł na baniak z blachy. A teraz...
Jedyna zaleta to taka, ze w tym kominku się pali, a nie kisi jak we wkładach z płaszczem i szyba dłużej czysta.
Przestroga dla wszystkich którzy chcą ten patent zamontować: NIE RÓBCIE TEGO!
Ale jeżeli chodzi o sam wkład to nie można mieć zastrzeżeń; wygoda użytkowania, bardzo wolne brudzenie szyby, wygląd jest ok.

eniu
16-11-2011, 16:32
Szkoda tylko, że jak byłem na etapie zakupów to znalazłem wyłącznie same pochlebne opinie tego rozwiązania. I wydane 2300,00zł na baniak z blachy. A teraz...
Jedyna zaleta to taka, ze w tym kominku się pali, a nie kisi jak we wkładach z płaszczem i szyba dłużej czysta.
Przestroga dla wszystkich którzy chcą ten patent zamontować: NIE RÓBCIE TEGO!
Ale jeżeli chodzi o sam wkład to nie można mieć zastrzeżeń; wygoda użytkowania, bardzo wolne brudzenie szyby, wygląd jest ok.


Ciekawe , ciekawe . A czyjeż to były opinie ?

Darpiot , jeszcze jedno mnie ciekawi , jaką moc tej przystawki
podano oficjalnie ?

Darpiot
16-11-2011, 17:05
Na naklejce na baniaku było 9KW

eniu
16-11-2011, 17:34
Łał, łał, łał.... To jest podstawa do roszczeń prawnych...

Największy , naprawdę wydajny w działaniu , baniak BRUNNERA ,
ma na naklejce 5-7 .

Z informacji które docierają z rynku , wnioskuję ,że to góra 3-5 KW.
Taką naklejkę bym przykleił na tym baniaku , z informacją ,że powinien
współpracować z urządzeniem (wkładem) o mocy góra 7 KW. Wtedy by grało.
Ale wtedy nie było by sprzedaży w "J" :D

Swoją drogą wyobraźnię musiał mieć kosmiczną ktoś , kto taki kociołek
zaprojektował na wkład o mocy 15 KW.

Sami jotulowcy pomału już się zorientowali i wiedzą "z czym to się je".
Butyński miał szczęście na takich trafić.

butynski
16-11-2011, 18:56
Zaraz , zaraz ja wykorzystuję tą nakładkę ( zespół wodny ) tylko do wody użytkowej i hula jak złoto . Zapas wody 500L w bojlerach ,że mogę jacuzzi napełnić ! Tak więc w przeciwieństwie do zawiedzonych mogę powiedzieć ,że jestem szczęśliwym posiadaczem tego rozwiazania . Nigdy nie brałem pod uwagę podłączania tego pod podłogówkę czy kaloryfery .Do rozprowadzenia powietrza ciepłego do pomieszczeń mam turbinę a podłogówkę jako alternatywę zrobiłem elektryczną .Tak więc eniu przykro mi , że nie dostarczam Ci satysfakcji .Przy następnej budowie postaram się coś spieprzyć abyś mógł pływać w rozkoszach ,że coś się mi nie udało :)

eniu
16-11-2011, 19:57
Albo pyskujesz ,albo czytać nie umiesz ... a już najmniej wychodzi Ci
robienie mi na złość . Toć trąbo jedna o tym właśnie piszę ,że u Ciebie
dobrze wyszło...:D

butynski
16-11-2011, 20:03
Albo pyskujesz ,albo czytać nie umiesz ... a już najmniej wychodzi Ci
robienie mi na złość . Toć trąbo jedna o tym właśnie piszę ,że u Ciebie
dobrze wyszło...:D

Och to bardzo przepraszam !Dopatrzyłem się w tym ironii i prześmiewczego tonu ................. . Może to początki manii prześladowczej .:bash:

niktspecjalny
17-11-2011, 15:20
Albo pyskujesz ,albo czytać nie umiesz ... a już najmniej wychodzi Ci
robienie mi na złość . Toć trąbo jedna o tym właśnie piszę ,że u Ciebie
dobrze wyszło...:D

eniu on jedno i drugie :D.Pytanie do ciebie tak przy okazji.Po juhasa ludzie "domontowują" dodatkowe bufory 500l/600l.Przecież na rodzinę 4/5 osobowa wystarczy np 300l i drugie gdzie widzisz sens by nakładka ,sradka itp grzała tylko CWU z zaznaczeniem nawet ,że elektryki w domu od zaj......

pzdr.

butynski
17-11-2011, 16:35
eniu on jedno i drugie :D.Pytanie do ciebie tak przy okazji.Po juhasa ludzie "domontowują" dodatkowe bufory 500l/600l.Przecież na rodzinę 4/5 osobowa wystarczy np 300l i drugie gdzie widzisz sens by nakładka ,sradka itp grzała tylko CWU z zaznaczeniem nawet ,że elektryki w domu od zaj......

pzdr.
a kysz a kysz .........

Karlsen
24-11-2011, 20:23
W temacie o kominkach Jotula biję z myślami pomiędzy I 80 RH Panorama a I 530 FL. Użytkowników proszę o opinię, a fachowców o ewentualne porady, np. czy przepustnicę do ww. wkładów powinienem dołożyć szczelną, czy nie? Kolejna kwestia to obudowa szamotowa do ww. wkładów - rezygnuję z systemu typu CMA - przedstawiciel Jotula w autoryzowanym salonie odradził mi takie rozwiązanie, choć w dalszym ciągu tęsknię na myśl o możliwości kumulacji ciepła.

eniu
24-11-2011, 20:37
To może daj sobie spokój z tym Jotulem i tym jego
niedorozwiniętym przedstawicielem ?



(kurde znowu mnie ktoś opitoli :D)

M***ki
26-11-2011, 06:46
To może daj sobie spokój z tym Jotulem i tym jego
niedorozwiniętym przedstawicielem ?



(kurde znowu mnie ktoś opitoli :D)

To firma Flamma też dla ciebie "eniu"/Piotrze niedorozwinięta ...

bohusz
26-11-2011, 08:19
Eniu wyluzuj

Jest łykend, czas relaksu, wypoczynku i pogodnego nastroju.
Wiem, pogoda nie zabardzo, ale myślę że warto uśmiechnąć się i spojrzeć na drugiego przyjaźnie.


Nie diagnozuj tutaj na forum, bo i Ciebie będą diagnozować............

bohusz
26-11-2011, 08:26
Margota nie znam, chociaż mieszka o rzut kamieniem. Ja do niego nic nie mam, bo jak mogę mieć nie znając go.
Czasem tylko niektóre jego wpisy wymagają ode mnie wysiłku wyklikania słów wyrażających moją opinię.
A sam fakt, że "muszę" ten wysiłek wykonać już mi psuje nastrój.

Karlsen
26-11-2011, 09:04
A czy przypadkiem nie jest z Wami tak, że kto się lubi, ten się czubi? Co wątek o wkładach to od razu adorujecie się wzajemnie. Śledząc od stycznia wpisy zdołałem polubić Wasze czułości - jak w starym dobrym małżeństwie. Tylko gdzie szukać fachowych porad, skoro nie tu i nie w salonach?

eniu
26-11-2011, 11:48
A czy przypadkiem nie jest z Wami tak, że kto się lubi, ten się czubi? Co wątek o wkładach to od razu adorujecie się wzajemnie. Śledząc od stycznia wpisy zdołałem polubić Wasze czułości - jak w starym dobrym małżeństwie. Tylko gdzie szukać fachowych porad, skoro nie tu i nie w salonach?


A co ? Są inne fora , gdzie tyle Ci powiedzą o kominkach?

Karlsen
26-11-2011, 16:52
Cóż Eniu. Na 200 postów o kominkach 180 jest mizianiem się. Trzeba sporo czasu poświęcić zanim znajdzie się odpowiednią informację. Nie piszę tego z przekory, bom wdzięczny za Wasze cenne wskazówki! A że sam na domowe potrzeby wina czynię, to zapraszam życzliwe mi osoby na degustację na Podlasie :) Będę miał okazję się "oddźwięczyć".

bohusz
26-11-2011, 17:00
A co ? Są inne fora , gdzie tyle Ci powiedzą o kominkach?

No widzisz Eniu są i to wiele.
Ale chyba tą informacje o ich istnieniu skrycie ukrywają przed Tobą. Nie rozumiem dlaczego...

M***ki
26-11-2011, 17:01
W Białymstoku odwiedź kolegę Święckiego...jeśli myślisz o kominku i akumulacji to będziesz zadowolony.

Forest-Natura
26-11-2011, 17:14
Witam.
Mógłbyś podać jakiś konkretny namiar ... telefon, albo adres firmy ... zamiast sugerować jakąś poufałość swoją ...
Karlsen byłby bardziej wdzięczny ... :)
Pozdrawiam.

bohusz
26-11-2011, 17:27
Czytam ten temat i nadal nie wiem czy te Jotule to dobre wkłady kominkowe?

eniu
26-11-2011, 19:10
No widzisz Eniu są i to wiele.
Ale chyba tą informacje o ich istnieniu skrycie ukrywają przed Tobą. Nie rozumiem dlaczego...

Nie mądruj się :D , tylko wskaż jakieś , co najmniej tak aktywne
jak to !

M***ki
27-11-2011, 05:01
Witam.
Mógłbyś podać jakiś konkretny namiar ... telefon, albo adres firmy ... zamiast sugerować jakąś poufałość swoją ...
Karlsen byłby bardziej wdzięczny ... :)
Pozdrawiam.

Białystok ul Stanisława Staszica 10a , tel 85 732 17 45 .

Karlsen
27-11-2011, 09:01
Dziękuję.
Swoją drogą to kończyć sobotni wieczór w niedzielę o 6 rano postem - oj jakaś prywatka była :)

Ellfik
30-11-2011, 17:02
Witam.
Chciałabym zasięgnąć opinii o steatytowej obudowie kominkowej Jotul.W sieci raczej informacji jak na lekarstwo.Interesujący mnie model to FS 166 z wkładem I 570.
Kominek ma służyć raczej ,,weekendowo'' w salonie ok.50m2 wysokim na 7 m.

bla
14-12-2011, 12:47
Witam!
Czy pojawiają się na forum jacyś użytkownicy Jotula i 530 fl?
Jeśli tak bardzo proszę o jakieś opinie. Czy macie może jakieś rozprowadzenie powietrza z niego - grawitacyjne czy z turbiną, jaką powierzchnie ogrzewa, czy jest "ekonomiczny"?
Może ktoś robił do niego obudowę akumulacyjną? Zastanawiam się nad kupnem tego wkładu i bardzo proszę o jakieś informację.

z góry dzięki i pozdrawiam.

alladyn71
20-12-2011, 11:24
Mam pytanie do użytkowników kóz jotula :)

Przyszedł mój kominek i zanim go zainstaluję musze go na czymś osadzić.
Chcieliśmy płytę kamienną, ale jak nam zrobili wyceny wyszło ok 1000zł, więc zdecydowaliśmy się na płytki marmurowe (czarne :) ) I teraz właściwe pytanie:
W pokoju mamy panele, także w kącie gdzie stanie kominek. Nie chcę tych paneli usuwać i pomyślałam, ze kupię płytę ok1-2cm i położę na tych panelach, a później przykleję do niej płytki marmurowe 1cm no i na to położę kominek. Myślicie, ze zda to egzamin?? :confused:

Z góry dziękuję za odpowiedz, a :D

hetman77
02-03-2013, 17:31
Cześć,

Ponawiam pytanie kolegi bla - czy ktoś ma Jotula i 530 fl? Jest zadowolony? Są jakieś wady?

Wiem że wszytko jest na forum, ale nie mam siły i nerwów przeglądać wszytkie posty i ważyć kto co pisze i dlaczego, czy jest to wykonawca, czy handlarz, czy po prostu użytkownik który chce się podzielić informacjami.

Z wcześniejszych informacji nie jestem nawet w stanie zrozumieć czy instalować zestaw wodny do tego kominka czy jednak nie...

I jeszcze jedno - budowany dom do Dom w Werbenach N, ok. 140m użytkowej, ocieplenie ponadstandardowe - 20cm steropianu, 3-szybowe okna, itp - czy wystaczy kominek 12Kw czy powinno być 15kw? Dodam, że ogrzewanie planujemy gazowe.

Dzięki,

Jarek

butynski
02-03-2013, 17:39
U mnie hula Jotul tylko ,że Panorama z zespołem wodnym . Ta nasadka cudów pewnie nie zdziała ale u mnie podgrzewa 500L !! wody użytkowej bez problemu . Włączysz to w układ z ogrzewaniem gazowym i zawsze coś pomoże . Szkoda wypuszczać ciepło w komin . Pozdrawiam

ormianek
02-03-2013, 17:50
U mnie hula Jotul tylko ,że Panorama z zespołem wodnym . Ta nasadka cudów pewnie nie zdziała ale u mnie podgrzewa 500L !! wody użytkowej bez problemu . Włączysz to w układ z ogrzewaniem gazowym i zawsze coś pomoże . Szkoda wypuszczać ciepło w komin . Pozdrawiam
Praktykuje podobny sposób i uważam że jest godny polecenia.

hetman77
10-03-2013, 19:01
Panowie, bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,


Praktykuje podobny sposób i uważam że jest godny polecenia.

gosia@
26-08-2013, 16:57
Rozbolała mnie głowa od czytania i ceny Sparthermu 16.000. Nadal nie wiem, czy Jotul, Tarnawa. Spartherma raczej nie bedzie, bo przy drugim domu mam bolesną świadomość, że na koniec i tak będę dumala z czego zrezygnować, by np zrobić ogród. Mam nadzieję że zlituje się dobra dusza i mi coś podpowie, bo ja już jestem jak Szalony Kapelusznik, tzn, moj stan umysłu. Do rzeczy
salon ok 40 m2, obok jadalnia 20m2, przestrzeń otwarta. Dom 230m2, ogrzewany będzie gazem. Kominek do rekreacji, bez płaszcza. Najchętniej z podnoszona szybą, ale z tego chciejstwa, z żalem, ale mogę zrezygnować.

hanka55
30-08-2013, 19:41
Jotul i to szybko!
Do 31.08. we wszystkich przedstawicielstwach jest obniżka o 15% na wybrane modele.
A może zamiast kominka, zechcesz kozę Jotul F 3 TD- ma duże przeszklenie i teraz kosztuje tylko 3.tyś, zł

Jotul Polska | Facebook
https://www.facebook.com/jotulpolska‎
Więcej szczegółów na: http://jotul.com/pl/strona-glowna/promocja ....
Zapraszamy do naszego nowego przedstawiciela w Szczecinie www.flame-kominki.pl.

ten model niewiele traci na wartości ( patrz allegro), więc miałabyś już estetyczny piecyk i grzanie, a z czasem,
gdy pieniędzy będzie w bród, znając już wszystkie zalety tej firmy, zapewne kupisz "Panoramę" Jotula.

gosia@
30-08-2013, 22:49
lol Hanka od ogrodów, ide szperac:D:Dtyle czasu.....wzdech. `Dziekuje za odp :-* co u Ciebie? tyle lat

hanka55
30-08-2013, 22:54
Co słychać, Gosiu? Ano zima idzie, a wraz z nią pomysły na oszczędzanie w domu.
Dla nas oznacza to, wspomożenie ogrzewania elektrycznego kozą, właśnie Jotula.
A, że najlepsi fachowcy bywają tu, to wracam do matecznika, poczytać i nauczyć się nowych technologii. :-)

Kominki Piotr Batura
31-08-2013, 07:04
Co słychać, Gosiu? Ano zima idzie, a wraz z nią pomysły na oszczędzanie w domu.
Dla nas oznacza to, wspomożenie ogrzewania elektrycznego kozą, właśnie Jotula.
A, że najlepsi fachowcy bywają tu, to wracam do matecznika, poczytać i nauczyć się nowych technologii. :-)

Czasy. kiedy mówiło się, że Jotul jest najlepszy chyba już minęły. Głównie wskutek wzrostu świadomości zarówno wykonawców, jak i inwestorów. Dla mnie Jotul zawsze będzie synonimem dobrej jakości w produkcji żeliwnych urządzeń grzewczych. Sama jednak dobra produkcja z dobrego żeliwa, to nie wszystko w dziedzinie spalania drewna.

gosia@
31-08-2013, 17:24
Co słychać, Gosiu? Ano zima idzie, a wraz z nią pomysły na oszczędzanie w domu.
Dla nas oznacza to, wspomożenie ogrzewania elektrycznego kozą, właśnie Jotula.
A, że najlepsi fachowcy bywają tu, to wracam do matecznika, poczytać i nauczyć się nowych technologii. :-)Racja, ja też wracam do niektórych wątków. Ale zauważylam, że nie mam tyle zacięcia co przy budowie 1 domu;)

http://www.zoominto.com/zoomapi/ZoomButt.gif

gosia@
31-08-2013, 17:27
[QUOTE=Kominki to nie wszystko w dziedzinie spalania drewna.[/QUOTE] Oczywiście ze tak, zły wykonawca potrafi i z mercedesa zrobić hulajnogę:-)

Kominki Piotr Batura
31-08-2013, 20:02
Oczywiście ze tak, zły wykonawca potrafi i z mercedesa zrobić hulajnogę:-)

Gosiu. Nie o tym myślałem pisząc powyższy post. Fascynacja żeliwem ustępuje na rzecz palenisk szamotowych. Sam Jotul to dostrzega i kombinuje.

piotrkaz
05-09-2013, 16:43
Zastanawiam się nad obudową Jotul FS 350 (do wkładu I 350 FL). Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z użytkowania takiej konstrukcji?

mistrzkaskader
06-09-2013, 17:05
Cześć,

Ponawiam pytanie kolegi bla - czy ktoś ma Jotula i 530 fl? Jest zadowolony? Są jakieś wady?

Wiem że wszytko jest na forum, ale nie mam siły i nerwów przeglądać wszytkie posty i ważyć kto co pisze i dlaczego, czy jest to wykonawca, czy handlarz, czy po prostu użytkownik który chce się podzielić informacjami.

Z wcześniejszych informacji nie jestem nawet w stanie zrozumieć czy instalować zestaw wodny do tego kominka czy jednak nie...

I jeszcze jedno - budowany dom do Dom w Werbenach N, ok. 140m użytkowej, ocieplenie ponadstandardowe - 20cm steropianu, 3-szybowe okna, itp - czy wystaczy kominek 12Kw czy powinno być 15kw? Dodam, że ogrzewanie planujemy gazowe.

Dzięki,

Jarek

Tak się składa, że ja również stawiam Werbenę N i będąc w salonie firmowym na Bartyckiej z projektem powiedzieli mi, że 530 jest zdecydowanie za mała. Kupiłem 570 i przyznam jedno BOMBA.