PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator Jan-Gaz opinie



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

kangaxx
21-10-2011, 20:23
ja mam bartosza, program który ustawiłem to rano i wieczorem 80% po godzince reszta doby 20% i to wystarcza by było ok, nie mam kłopotów z przesuszaniem, jego wydajność max to 1,4 obecnej kubatury, jak skończę całe poddasze będzie akurat tylko program mu pozostanie podkręcić :)

orko
22-10-2011, 13:23
Pedronx - przyłapałeś mnie - nie mam jeszcze WM, cóż nawet nie mam internetowego dziennika budowy, dlatego na końcu wypowiedzi dodałem uśmieszek. Wentylację mechaniczną w 20% już wykonałem w swoim domu właśnie dzięki wielu uprzejmym osobom z tego i "innego" forum. Resztę wykonam na wiosnę, niech zimą stan surowy się wietrzy. Dodam tylko, że jeżeli będzie posiadał GWC lub GGWC to ta 500 jangaza znacznie lepiej wychłodzi Ci domek przy założeniu poprawnie wykonanej instalacji ( to tak jak mocniejszy silnik przy nagłej potrzebie wyprzedzania - ale ile razy potrzebujesz wykorzystać 100% mocy silnika?).
Jak sam napisałeś masz wszystko dopiero w planach.
Chłodzenie domu przy pomocy WM nawet wspomaganej GWC, to mit. No ale sam się o tym przekonasz jak już wszystko będzie gotowe :)

Karlsen
22-10-2011, 14:20
Jest wielu użytkowników, którzy uważają dobrze wykonany i przewymiarowany gwc za dobry "schładzacz". Zaznaczam, że nie porównuje tego do klimatyzacji. Osobiście potwierdzę lub uderzę się w pierś w przyszłym roku, kiedy to wprowadzę się do domu.
Na tę chwilę czytam i czytam i analizuję i okropny mętlik w głowie w kwestii wyboru central, pieców, możliwości inteligentnych domów itp. :)
Orko - nie tylko w planach, ale i w wykonaniu.

orko
22-10-2011, 14:49
GWC nie mam i nie zamierzam mieć. A dom można skutecznie schłodzić zacieniając okna i wykorzystując chłodne nocne powietrze.

Karlsen
22-10-2011, 14:53
Przez ostatnie dwa sezony pewnie było możliwe wychładzanie domu przez zacienianie, ale cofając się 3 lata wstecz, kiedy pierwsze 9 dni lipca to temperatury w ciągu dnia powyżej 30 stopni - jak byś tego dokonał wykorzystując chłodne nocne powietrze?

orko
22-10-2011, 15:55
Ja mam poddasze i temperatury rzędu 22-23oC bez GWC. Trzeba "tylko" nocą otwierać okna. Temperatura 30oC w dzień nie jest znowu taka duża o ile nocą jest mniej niż 20oC. Natomiast dyskutowałbym czy przy pomocy GWC można to zrobić skuteczniej. Dlaczego - otóż nie po raz pierwszy czytam, że ktoś latem "schładza" dom wykorzystując GWC do temperatury 26oC i to jeszcze w domu parterowym.

kangaxx
22-10-2011, 18:38
nie jest mitem ani ochładzanie ani dogrzewanie domu przez wm, trzeba tylko wiedzieć jak to działa bo robienie "na pałę" dobrych efektów nie przyniesie, aby wm mogła spełniać jakieś funkcje termiczne, trzeba ją trochę inaczej zrobić ale to już wynalazek

orko
28-10-2011, 06:22
Metody są raczej sprawdzone więc ewentualna wynalazczość wymaga pogrzebania w sieci. Natomiast celowość takiego zwłaszcza dogrzewania jest mocno dyskusyjna.

edde
28-10-2011, 10:01
każdy model jangaza ma teraz inny wymiennik alu w środku, na życzenie też plastik, inny bajpas i sterownik, na stary trafisz kupując w jakiejś hurtowni, sprzedającej resztki zapasów, ceny masz na stronie jangaza
czy ten nowy sterownik E2/E3 to taki sam jak fotce na www jangaza i w "do pobrania" to jego jest instrukcja czy to co na www to starsza wersja?

kangaxx
29-10-2011, 12:51
czy ten nowy sterownik E2/E3 to taki sam jak fotce na www jangaza i w "do pobrania" to jego jest instrukcja czy to co na www to starsza wersja?

niestety nie, to sa jeszcze stare sterowniki, nowy jest biały i "gorący" stad braki na stronie, dla informacji pozostało ostatnie jakieś 30 sztuk tego sterownika i to jest koniec, następne już tylko nowe, widziałem u nich na w warsztacie nowe, są ładniejsze


Metody są raczej sprawdzone więc ewentualna wynalazczość wymaga pogrzebania w sieci. Natomiast celowość takiego zwłaszcza dogrzewania jest mocno dyskusyjna.
na wiosnę będę kończył wersje wm, która będzie chłodziła poprzez gwc a nie mity, ilość powietrza i jego temperatura to wielkości łatwe do przeliczenia na kw :)

edde
29-10-2011, 14:15
niestety nie, to sa jeszcze stare sterowniki, nowy jest biały i "gorący" stad braki na stronie, dla informacji pozostało ostatnie jakieś 30 sztuk tego sterownika i to jest koniec, następne już tylko nowe, widziałem u nich na w warsztacie nowe, są ładniejsze


a gdzie w necie można by znaleźć jakieś info o tym nowym, a moze wiesz czy ma on w tej wersji wolne wejście bezpotencjałowe (na alarm, przycisk dzwonkowy itp, alres podawał taką funkcjonalnosć dla sterowników rekuperatorów tylko nie wiem czy akurat jangazowy to ma)

kangaxx
29-10-2011, 22:32
nie wiem ale mogę spytać, w środę jak nie zapomnę :)

Karlsen
30-10-2011, 07:50
W jaki sposób rozwiązujecie potrzebę wyłączenia wentylacji w przypadku posiadania E1? Oddzielny wyłącznik prądu do centrali?

kangaxx
30-10-2011, 09:12
przełącznikiem na 0

Karlsen
30-10-2011, 11:00
Nie mogłem znaleźć na necie zdjęcia E1 i nie wiedziałem, czy jest opcja 0 :)

edde
30-10-2011, 21:07
nie wiem ale mogę spytać, w środę jak nie zapomnę :)

no gdybyś nie zapomniał to fajnie by było ;)

piogron
05-11-2011, 17:58
Możecie mi napisać jaki kabelek puścić od reku do sterownika. Chcę to zrobic przed tynkami, reku będe kupowal na wiosne.

edde
05-11-2011, 18:52
jak dasz skrętkę komp. to raczej każdy sterownik potem obsłużysz

autorus
05-11-2011, 18:58
skrętka powinna wystarczyć. :)

coulignon
05-11-2011, 19:36
Ano nie wystraczy. W przypadku wentylatorów AC i sterowania E1 potrzeba kable na 220V - 5 x 0,75mm2. Ja wybłagałem Pana Jan Gaza i zrobił mi na przekaźnikach bo miałem tylko skrętkę. Ale tego nie ma w standardzie.

piogron
06-11-2011, 06:44
Ok dzięki za info, czyli najlepiej zamiast skrętki dać 5-żyłowy kabel na 220 V?

kangaxx
06-11-2011, 07:49
nie wiem ile żył idzie do nowego sterownika, ale w najczęstszym standardzie pięć wystarcza do zmiennego, niedługo na stronce jangaza ma się pojawić aktualizacja o nowe sterowniki, w nowym ma również być styk bezpotencjałowy wg słów właściciela

coulignon
06-11-2011, 09:42
najlepiej dać dwa - skrętkę + 5 żył. Wtedy masz pewność że podłaczysz absolutnie każdy sterownik.

coulignon
06-11-2011, 09:49
nie wiem ile żył idzie do nowego sterownika, ale w najczęstszym standardzie pięć wystarcza do zmiennego, niedługo na stronce jangaza ma się pojawić aktualizacja o nowe sterowniki, w nowym ma również być styk bezpotencjałowy wg słów właściciela

nowy E2? czy nowy E1 - bo się zagubiłem?

Ps odpaliłem Jan-gaza + GWC Glikolowe u mojego brata. Dokonałem paru przeróbek - w obudowie z wymiennikiem GWC są umieszczone kolejno: filtr wyciągnięty z centrali, wentylator nawiewny wycięgniety z centrali, nagrzewnica GWC. Potem sonoduct do centrali. Reszta już normalnie. Efekt: centrala na 4 biegu jest absolutnie niesłyszalna . Żeby usłyszeć czy działa musieliśmy iść do pokoju i zamknąć drzwi bo nam lodówka przeszkadzała :-)

wyspa7
06-11-2011, 10:28
Witam,
oglądaliście nowy cennik Jan-Gaza na 2012 rok :(. Właśnie zbierałem się do zakupu centrali a tu podwyżka z 4700 na 5600 netto :(. chyba będzie trzeba się rozejrzeć za czymś innym - czy możecie zaproponować coś alternatywnego dla WNW O 350 P B E1 DC ???

pozdrawiam

rosomakx4
06-11-2011, 12:04
Podwyżki już weszły w życie czy dopiero wejdą ?

piogron
06-11-2011, 12:54
Chyba już weszły. A co to jest ten styk bezpotencjałowy?

wyspa7
06-11-2011, 13:33
Podwyżki już weszły w życie czy dopiero wejdą ?

No właśnie czekam na info z Jan-Gaz'a - wcześniej robili też projekt instalacji, a teraz nie widzę żadnej wzmianki na stronie.

Karlsen
06-11-2011, 13:37
Ja również odkładałem na wiosnę zakup centrali, a tu taka niespodzianka w postaci podwyżki i to znacznej. Brak projektu, który miał być gratisem i nieścisłości na ich stronie - w opisie wymienniki krzyżowe a w cenniku tylko przeciwprądowe. Muszę ponownie zacząć porównywać oferty central, a wydawało mi się, że wyboru już dokonałem.

wyspa7
06-11-2011, 13:54
Ja również odkładałem na wiosnę zakup centrali, a tu taka niespodzianka w postaci podwyżki i to znacznej. Brak projektu, który miał być gratisem i nieścisłości na ich stronie - w opisie wymienniki krzyżowe a w cenniku tylko przeciwprądowe. Muszę ponownie zacząć porównywać oferty central, a wydawało mi się, że wyboru już dokonałem.

Ja właśnie napisałem w tej sprawie i czekam - ale chyba też będzie trzeba się rozejrzeć za ew. alternatywą. Chyba że takiej nie ma :)

Pozdrowienia

Karlsen
06-11-2011, 14:21
Brink nie zmienił ceny, a w moim porównaniu to właśnie centrale Brink Medium + sterownik Ib-tron i JG350 DC z E2 walczyły o mnie.

wyspa7
06-11-2011, 15:02
Brink nie zmienił ceny, a w moim porównaniu to właśnie centrale Brink Medium + sterownik Ib-tron i JG350 DC z E2 walczyły o mnie.

Czy ten brink ma na wyposażeniu wentylatory prądu stałego EBM'a?? czy stosują inne??

Karlsen
06-11-2011, 15:11
http://www.rekuperatory-ask.pl/produkty/wentylacja/z-odzyskiem-ciepla-rekuperacja/rekuperatory-renovent-300-i-400

rosomakx4
06-11-2011, 19:26
Niech ktoś potwierdzi czy ceny na Jan-Gaza już poszły w góre
Ew co wg Was jest najpoważniejszą rozsądną konkurencją J-G ?

edde
06-11-2011, 21:42
ja chyba będę wybierał pomiędzy jangazem 350 DC E2/E3 (tylko jakoś dużo niewiadomych : nie wiadomo jaki jest końcu teraz ten sterownik i co sobą reprezentuje, nie wiadomo jak z cenami) a nikolem320 (wiem, cennikowo sporo droższy ale producent na miejscu, i cenę na mieście po "małym" rabacie można znaleźć, no i kilka bajerów ma więcej w sterowniku ;), prócz tego dwa razy większe filtry, nie ma grzałek, teoretycznie troszkę wyższą sprawność)
w sumie to jeszcze nie wiem ale w tym tygodniu muszę wybrać

rosomakx4
06-11-2011, 21:48
o jakich (przydatnych) bajerach w sterowniku piszesz?
Cena dość zaporowa ... ile kosztuje Brink i jakie są różnice w stosunku do Jan GAza

wyspa7
07-11-2011, 06:02
o jakich (przydatnych) bajerach w sterowniku piszesz?
Cena dość zaporowa ... ile kosztuje Brink i jakie są różnice w stosunku do Jan GAza

Różnica w cenie dość znaczna

http://allegro.pl/show_item.php?item=1900512942

Tylko jak wypada porównanie z reku od Jan_Gaza ?? Może ktoś z uzytkowników Jan-GAza wypowie się jeśli brał pod uwagę te 2 urządzenia i co zdecydowało o wyborze Jan-gaza.

piogron
07-11-2011, 06:52
Ja potrzebuje reku 450-500 więc cena nawet po podwyzce to i tak mniej niz Nikol. Nikol około 10 tys. a tu około 8 tys.

piogron
09-11-2011, 09:59
Widze jednak,że Bartosza Vene 4 można kupić za 6800, http://allegro.pl/rekuperator-bartosz-vena-4-od-wioldar-com-i1914378566.html, więc faktycznie Jan Gaz przestaje być konkurencyjny, tym bardziej,że Bartosz nie zamarza.

coulignon
09-11-2011, 11:43
Widze jednak,że Bartosza Vene 4 można kupić za 6800, http://allegro.pl/rekuperator-bartosz-vena-4-od-wioldar-com-i1914378566.html, więc faktycznie Jan Gaz przestaje być konkurencyjny, tym bardziej,że Bartosz nie zamarza.

6800 kosztuje Bartek bez jakiegokolwiek sterowania. Dołóż tysiaka na sterowanie i będzie można porównać . Poza tym Janek przy ciut większej wydajności ma wentylatory pobierające 290 W (AC) lub 200W (DC) a nie 340W jak w Bartoszu.
Niezamarazanie Bartosza - jest cały wątek na ten temat.

Ps.
Janek też nie zamarza.

edde
09-11-2011, 12:21
ale nie ulega watpliwosci, ze powoli chyba zanika główna zaleta (przynajmniej najczęściej podnoszona na tym forum) jangaza czy cena czy stosunek cena/jakość, poważnie rozpatrywałem jangaza, ale odpusciłem, jutro powinien przyjechać nikol

coulignon
09-11-2011, 12:46
Przyznam się że nie za bardzo rozumiem: Nikol 320 około 11 000 zł brutto, porównywalny Jan Gaz około 7500 zł. Różnica 3500 zł. Jak dla mnie dalej sporo. Jeśli juz to Brink będzie głównym konkurentem dla Janka.

edde
09-11-2011, 13:25
- trzeba by na głowę upaść i to nie raz żeby nikola za 11 tys kupić ;)
- nie tak znowu porównywalny ten jangaz ;)
- i nie tak różnica ;)
posiedziałem kilka wieczorów, porównałem, i wybrałem trochę lepszy reku za trochę większe pieniądze, lepszy dla mnie, nie twierdzę, ze każdemu i bezapelacyjnie ;)

jasiek71
09-11-2011, 14:09
Przyznam się że nie za bardzo rozumiem: Nikol 320 około 11 000 zł brutto, porównywalny Jan Gaz około 7500 zł. Różnica 3500 zł. Jak dla mnie dalej sporo. Jeśli juz to Brink będzie głównym konkurentem dla Janka.

albo robimy tak...
bierzemy dwa klimakonwektory, pompkę obiegową,regulator obrotów, litr borygo i kilka rurek
składamy do kupy i mamy reku o wydajności do 600m3 ze sprawnością ok.60% za 1000-1100 zł
różnica z amortyzuje się po kilkunastu latach kiedy obie maszynki będą na złomie;)

coulignon
09-11-2011, 14:31
ok - może i ma troche większą sprawność. Moim zdanie te kilka procent nie ma znaczenia tym bardziej że zostanie zeżarte przez większej mocy wentylatory.
Ile kosztował Nikol? Jan _gaz można wyrwać z 8% rabatem (tak było w starym cenniku). Jeszcze niedawno rozpatrywałem Nikola (robiłem bratu instalację) ale doszedłem do wniosku że nie warto za tą kasę i znikome zyski

pedronx
09-11-2011, 14:38
Jeśli już porównujemy ceny to przytoczę jeszcze Juwenta - którego chcę zakupić.
Za 8400 brutto mamy wentylatory Papsta i wymiennik Klingenburga - ponoć dużo lepszy niż Heatex.
A zwie się RGS (w moim przypadku 500)
Poniżej karta katalogowa

https://docs.google.com/open?id=1ABeSCpLBkvz-L-1E3m3FWwNg6bgA2lNQFc6wHrQJI-txpjXVdQfB_qOwbgGZ
(https://docs.google.com/open?id=1ABeSCpLBkvz-L-1E3m3FWwNg6bgA2lNQFc6wHrQJI-txpjXVdQfB_qOwbgGZ)
Niestety nikt o nim jeszcze nigdzie nie napisał.
Pozdro

coulignon
09-11-2011, 15:02
bo to świerzynka. Juwent raczej robi solidne rzeczy. Żałuje - byłem u nich miesiąc temu po nagrzewnicę GWC ale nie wiedziałem że robią centrale. Z chęcią bym obejrzał. Daj znać jak pierwsze wrażenia.

pedronx
09-11-2011, 15:25
Boję się, że po podłączeniu padnę na zawał. Bo to moment będzie kulminacyjny 6msc czytania, kombinowania, decydowania itp itd :) Temat reku urósł w moim przypadku do rangi lotu w kosmos...

coulignon
09-11-2011, 15:46
he, he! Znam to uczucie....

pedronx
09-11-2011, 15:57
Wiem że znasz, widzę na zdjęciu profilowym... :)

kumar
12-11-2011, 15:58
przyszła pora, że i ja musze wybrać
dom 300m2 3 użytkowników (docelowo 4) w porywach więcej
jangaz wydaje się dobrym rozwiązaniem (siedzę przy kompie 3 godzinę)
ale chyba podrożał, ostatnio przed tygodniem (Pani deklaruje 5 % rabatu)
i pojawili się nowi gracze...

czy zatem nadal jangaz
i czy polecicie firmę instalacyjnę w okolicach Krakowa

pozdrawiam

kangaxx
12-11-2011, 19:06
http://i43.tinypic.com/v80fno.jpg
http://i41.tinypic.com/x4n3aw.jpg
nowy e1 jangaza, zdjęcie robione u nich we warsztacie
nowy e2 będzie pozbawiony na razie styku beznapięciowego

piogron
13-11-2011, 06:40
Czyli co w E2 się zmieni? Oświeć mnie co to jest ten styk beznapięciowy?

kangaxx
13-11-2011, 08:49
+ ładniejszy design, większe możliwości programowe
- bardziej skomplikowana obsługa, brak (na razie?) styku beznapięciowego
nie zrobiłem zdjęcia bo akurat nowego e2 nie mieli, będę za tydzień to zrobie

stykiem beznapięciowym możesz wprowadzić centralę w tryb poza programem, np możesz ją puścić na maxa włączeniem wentylatorka wspomagającego w okapie, wyłączyć uzbrajając alarm albo odwrotnie

arrow00
13-11-2011, 18:26
przyszła pora, że i ja musze wybrać
dom 300m2 3 użytkowników (docelowo 4) w porywach więcej
jangaz wydaje się dobrym rozwiązaniem (siedzę przy kompie 3 godzinę)
ale chyba podrożał, ostatnio przed tygodniem (Pani deklaruje 5 % rabatu)
i pojawili się nowi gracze...

czy zatem nadal jangaz
i czy polecicie firmę instalacyjnę w okolicach Krakowa

pozdrawiam

Targujcie się koledzy :)
Ja w sierpniu kupiłem z 10% rabatem i 8% vatem.
Czyli w sumie kupiłem za cenę netto ze stronki.
Ale wtedy mój reku był tańszy o 1000 PLN.

Pozdrawiam,

Tomek

kangaxx
14-11-2011, 11:14
bez problemu tak kupisz o ile ktoś ją montuje i na to jest te 8%, masz wtedy fakturkę na montaż a nie na centralę, ale samej centrali z 8% vatem nie dostaniesz, watpię by ktoś chciał za ciebie płacić 15% haraczu

arrow00
14-11-2011, 16:19
bez problemu tak kupisz o ile ktoś ją montuje i na to jest te 8%, masz wtedy fakturkę na montaż a nie na centralę, ale samej centrali z 8% vatem nie dostaniesz, watpię by ktoś chciał za ciebie płacić 15% haraczu

Oczywiście masz rację. Źle to ująłem. Kupiłem usługę montażu reku wraz z nim.

Pozdrawiam,

Tomek

pawelpiwowarczyk
14-11-2011, 18:51
Oczywiście masz rację. Źle to ująłem. Kupiłem usługę montażu reku wraz z nim.
Pozdrawiam,
TomekUsługę wirtualną.

Jak wypada porównanie rekuperatora Jan-gaz z rekuperatorami Brink Renovent HR Medium i Large?
Cenowo Janek dobił, a nawet przebił, poziom Brinka.

michal_mlody
14-11-2011, 19:04
Za dużo dobrych opinii o Janku i producent podnosi ceny :)
Pewnie czytają to forum:)

Jan-Gaz też był moim faworytem do kupna. Teraz mam wątpliwości. Jak widać sporo jest takich osób

coulignon
14-11-2011, 19:14
powiem szczerze że teraz też się zastanawiał. Jak kupowałem Pierwszego Janka 3 lata temu to kosztował on połowę tego co Brink. Jakby rozterki miałem mniejsze.
Cóż - centrala jest dobra. Ale w tej cenie można mieć Brinka który zdaje sie też jest dobry. Tzn nie ma o nim niepochlebnych opini jak o Dospelu czy Provencie.

michal_mlody
14-11-2011, 20:13
Może konkurencją będzie reku "tymi ręcami" :)
Prosty układ bez zbędnej elektroniki + GWC np: glikolowy

Zimą trochę więcej czasu to może coś się skleci:)

A GGWC i tak zrobię. Rurki już w sumie zakopane.

coulignon
14-11-2011, 20:31
w takiej sytuacji mozna wogóle odpuścic reku: Dwa wentylatory + 2 Filtry + GWC Glikolowy. Nawiew o temp około 5-8 stC w zimie. Anemostat rozdmuchnie zimne powietrze pod sufitem. Zanim spadnie w okolice głowy to będzie miało ze 20stC. Takie lużne przemyślenia.

klaudiusz_x
17-11-2011, 19:12
w takiej sytuacji mozna wogóle odpuścic reku: Dwa wentylatory + 2 Filtry + GWC Glikolowy. Nawiew o temp około 5-8 stC w zimie. Anemostat rozdmuchnie zimne powietrze pod sufitem. Zanim spadnie w okolice głowy to będzie miało ze 20stC. Takie lużne przemyślenia.
Także zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Przeliczał ktoś ile to będzie kosztować?

rafaladam
17-11-2011, 20:13
W sumie to zaczynając czytać ten temat byłem pewien że kupię Jan Gaza ale jak doszedłem do ostatnich stron i wszedłem na stronę producenta to zmieniłem zdanie. Nie wiem ile kosztowały przedtem ale teraz to cenowo żadna rewelacja. Korzystając z okazji zastanawiam się nad Confo Air 350 lub Air Ned 300. Co o nich myślicie? W zaleceniach producenta pisze o 8 stopniach C dla Confo Air i o temperaturach dodatnich dla Air Ned w pomieszczeniu a ja mam miejsce jedynie na niedocieplonym poddaszu. Myślałem żeby to jakoś docieplić, jak myślicie da radę w taki sposób?

rafaladam
17-11-2011, 21:03
W sumie to zaczynając czytać ten temat byłem pewien że kupię Jan Gaza ale jak doszedłem do ostatnich stron i wszedłem na stronę producenta to zmieniłem zdanie. Nie wiem ile kosztowały przedtem ale teraz to cenowo żadna rewelacja. Korzystając z okazji zastanawiam się nad Confo Air 350 lub Air Ned 300. Co o nich myślicie? W zaleceniach producenta pisze o 8 stopniach C dla Confo Air i o temperaturach dodatnich dla Air Ned w pomieszczeniu a ja mam miejsce jedynie na niedocieplonym poddaszu. Myślałem żeby to jakoś docieplić, jak myślicie da radę w taki sposób?

a jeżeli chodzi o te temperatury dla reku to jak myślicie?? przeżyje reku na niedocieplonym strychu? jak na razie nie mam GWC i pewnie nie prędko będę miał, nagrzewnicy elektrycznej nie chcę bo to bez sensu. Czym może skutkować zbyt niska temperatura?

edde
17-11-2011, 22:41
zamarzaniem wymiennika i słabą sprawnoscią?
je○zlei strych nieocieplany to i tak licz się ze spora inwestycją w ocieplene wszystkich elementów wentylacji, myślę ze warto je "przytulic" do "ciepłej" części od strony mieszkalnej (podłoga strychu, może jakaś ściana) i z pozostałych stron dokładnie zaizolować, a na reku można zawsze zrobić ładną, grubą zabudowę, a'la szafa ze styropianu czy wełny, no i odprowadzenie skroplin dokładnie zaizolować a najlepiej puścić chyba rurkę pod reku w dół w podłogę strychu

orko
18-11-2011, 16:58
w takiej sytuacji mozna wogóle odpuścic reku: Dwa wentylatory + 2 Filtry + GWC Glikolowy. Nawiew o temp około 5-8 stC w zimie. Anemostat rozdmuchnie zimne powietrze pod sufitem. Zanim spadnie w okolice głowy to będzie miało ze 20stC. Takie lużne przemyślenia.
Muszę Cię zmartwić. Nawet przy niewielkich prędkościach wyraźnie czuć chłodny powiew (zwłaszcza pod anemostatem) a w tej sytuacji byłby bardzo chłodny.

jasiek71
18-11-2011, 17:22
Muszę Cię zmartwić. Nawet przy niewielkich prędkościach wyraźnie czuć chłodny powiew (zwłaszcza pod anemostatem) a w tej sytuacji byłby bardzo chłodny.
też się z tym zgodzę...
niby mamy kontrole nad ilością powietrza i jakieś oszczędności dzięki GWC ale czuć jak chłodek leci z wentylacji

klaudiusz_x
18-11-2011, 19:06
Nie wiem ile kosztowały przedtem ale teraz to cenowo żadna rewelacja.

Zgadza się.
O ile mnie pamięć nie myli jeszcze rok temu najtańszy (350) na ich stronce był za 3,5k.


też się z tym zgodzę...
niby mamy kontrole nad ilością powietrza i jakieś oszczędności dzięki GWC ale czuć jak chłodek leci z wentylacji
Przy grawitacyjnej z otwartymi nawiewnikami to dopiero wieje...

coulignon
18-11-2011, 19:40
Przy grawitacyjnej z otwartymi nawiewnikami to dopiero wieje...
Nieprawda - nie wieje. Pierwszej zimy zakleja się taśma nawiewniki, dziwuje że grzyb na ścianach ale nie po to kupowało sie szczelne okna zeby pizgało - no nie?

kangaxx
18-11-2011, 19:43
Jangaz strzelił sobie w kolano ;)
No i jeszcze ten badziewny sterownik to drugie kolano przestrzelone :)
Na nic się zdadzą opinie forumowe jak cenowo na równi lub wyżej niż Brink.

podałem tą sugestię i już się poprawili, nowe sterowniki wraz z nową dostawą już mają tą opcję, będą testowane niedługo

Karlsen
18-11-2011, 19:52
Kangaxx - jaką nową opcję? Mógłbyś jeszcze zasugerować producentowi obniżenie ceny? :)

michal_mlody
19-11-2011, 06:03
Dla mnie ten sterownik może być jeszcze brzydszy byle by tylko cena powróciła z tamtych lat:)

kangaxx
19-11-2011, 09:24
Kangaxx - jaką nową opcję? Mógłbyś jeszcze zasugerować producentowi obniżenie ceny? :)

no to piszcie petycje do janowskiego, 3 lata ceny nie podnosili i chyba ruszyć sie nie da, wymienniki kupują od innego pośrednika a ten rabatów nie chce dawać a poprzedni się wyłożył, zawsze można utargować trochę...

opcja to obecność styku beznapięciowego w sterowniku

Indiana_
19-11-2011, 12:22
Brink a JanGaz - kasa zostawiona w Polsce wróci do osoby wydającej, a wywieziona za granicę ju nie. Taka drobna różnica, dlaczego kupować zagraniczne jak można nasze, i to lepsze?
Cenę można wytargować, nie ma tragedii z Jankiem.

kangaxx
19-11-2011, 14:57
no ja wole janka bo
1. mam pod nosem
2. nasz
3. jakoś przyjemniejszy od brinka (irracjonalne ale nie wiem dlaczego :))
4. mniej kłopotów z naprawami
5. jak mi do niego coś ekstra trzeba to mam

piotrgawlik
19-11-2011, 16:15
A co myślicie o Stiebel Eltron (LWZ 270 plus) lub SamsungU(RHF035EE)?

I coś co znalazłem ostatnio:

- Klimor AWO -easy;
- Juwent RGs

coulignon
19-11-2011, 16:26
Muszę Cię zmartwić. Nawet przy niewielkich prędkościach wyraźnie czuć chłodny powiew (zwłaszcza pod anemostatem) a w tej sytuacji byłby bardzo chłodny.

U mnie nie czuć. Teraz robiłem jeszcze jedna instalację i też nie czuć. Kwestia anemostatów? U mnie muszę przyłożyć rękę na sufit obok anemostatu - tam czuć powiew. Pod - nie czuć wcale.

piotrgawlik
19-11-2011, 17:09
Coulingnon

Możesz przeanalizować poniższe centralki dla domku ok 160m2 centralka na strychu bez GWC:

- Stiebel Eltron (LWZ 270 plus)
- SamsungU(RHF035EE)?
- Klimor AWO -easy;
- Juwent RGs





U mnie nie czuć. Teraz robiłem jeszcze jedna instalację i też nie czuć. Kwestia anemostatów? U mnie muszę przyłożyć rękę na sufit obok anemostatu - tam czuć powiew. Pod - nie czuć wcale.

coulignon
19-11-2011, 18:05
Coulingnon

Możesz przeanalizować poniższe centralki dla domku ok 160m2 centralka na strychu bez GWC:

- Stiebel Eltron (LWZ 270 plus)
- SamsungU(RHF035EE)?
- Klimor AWO -easy;
- Juwent RGs


Przykro mi ale żadnej nie znam bliżej. steibel wydaje sie "brinkopodobny". I to tyle. Sam jestem ciekawy Juwenta. Masz moze cenę?

piotrgawlik
19-11-2011, 18:22
mam cenę stiebel eltron - 6190 netto (wg kursu 4,3 )

arrow00
19-11-2011, 18:51
Witam,
koledzy a ja mam takie pytanie z nieco innej beczki :)
Otóż chodzi mi jak macie posadowione, czyli na czym postawione wasze centrale.
Mam janka 350 i po włączeniu słyszę takie głuche, bardzo niskie buczenie.
Początkowo sądziłem że dochodzi z kanałów - ale to zostało wyeliminowane.
Kanały mam z sonolightu przewymiarowane - prędkości przepływu są bardzo niskie.
Wydaje mi się, że ten hałas przenosi się przez sufit.
Mam strop drewniany - belki, między nimi wełna, od góry OSB położona na piance, od dołu podwieszane sufity.
Centrale ustawiłem na styrodurze, ale wydaje mi się że jest zbyt twardy i sztywny i stąd przechodzenie tych dźwięków.
Na czym najlepiej usadowić taką centralę aby wyeliminować hałas ?

Pozdrawiam,

Tomek

coulignon
19-11-2011, 20:10
ja mam na takiej kanpce: miękki styropian przykryty płytą OSB.

kangaxx
20-11-2011, 06:35
janki szumią ale nie buczą, może któryś wentyl nasz uszkodzony

arrow00
20-11-2011, 19:41
janki szumią ale nie buczą, może któryś wentyl nasz uszkodzony

Witam,
a jak to można sprawdzić.
Jak włączam reku i stanę obok to słychać takie lekkie buczenie.
To jest jakby coś wpadało w rezonans - takie niskie dudnienie.
Jutro spróbuje to nagrać to ocenicie.

Pozdrawiam,

Tomek

compi
20-11-2011, 20:04
Podejrzewam, że jak puścisz wentyle na maks to buczenie zniknie. Takie dźwięki dochodzą gdy zbijamy prędkość obrotową silnika.

edde
20-11-2011, 22:22
coś mi się o uszy kiedyś obiło, że chyba przy małych obrotach AC mogą buczeć a DC nie powinny, a ty arrow00 jakie masz?

arrow00
21-11-2011, 06:49
coś mi się o uszy kiedyś obiło, że chyba przy małych obrotach AC mogą buczeć a DC nie powinny, a ty arrow00 jakie masz?

Witam,
ja mam na prąd stały.

Pozdrawiam,

Tomek

kangaxx
22-11-2011, 08:55
nie muszą buczeć, zależy jak są sterowane, zrób tak:
1. sprawdź czy buczenie występuje na wszystkich obrotach
2. zdejmij obie ścianki i sprawdź czy dalej buczy
3. dotknij każdego wentyla w czasie pracy i gdy buczy, rusz nim delikatnie
4. sprawdź który buczy odłączając raz jeden raz drugi

Piczman
22-11-2011, 09:11
Niestety muszę Was zmartwić.
Janki na prąd stały buczą i nic na to nie można poradzić.

pawelpiwowarczyk
22-11-2011, 11:09
Niestety muszę Was zmartwić.
Janki na prąd stały buczą i nic na to nie można poradzić.To istotna informacja.
Aż dziw, że dopiero teraz się pojawiła.

Czy Brinki mają taką samą przypadłość? Dzisiaj dokonałem wpłaty na Brinka.

Indiana_
22-11-2011, 13:33
Re Piczman
Ja jeszcze nigdy nie trafiłem na buczącego JanGaza, a trochę ich zamontowałem. W zeszłym tygodniu zamontowałem Janka prądu stałego w szafie w pokoju w budynku drewnianym, i na 1-2 biegu nawet stojąc tuż obok przy otwartych drzwiach nie słychać że pracuje, na wyższych biegach słychać delikatny szum powietrza - żadnego buczenia. Po to właśnie wstawiam silniki prądu stałego, żeby było ciszej.
Brinki też są ciche, ale unikam ich montowania. Chyba że ktoś chce koniecznie.
Kiedyś zamontowałem, po raz pierwszy i ostatni, Dospel Berluf z silnikami prądu stałego - no tutaj to masakra, wentylator wywiewu wyje jak syrena strażacka, dom jeszcze nie zamieszkały ale z góry wiadomo że bez zrobienia budki z 10cm wełny raczej tego nie uruchomię :-)

Piczman
22-11-2011, 15:12
To co napisałem wyżej to to co usłyszałem od producenta tej że centrali po uruchomieniu 500-tki na prąd stały .
Nawet była jedna wizyta, która zresztą nic nie zmieniła.
Wentylatory buczą po załączeniu prądu .
Sterowanie potencjometrem .

pawelpiwowarczyk
22-11-2011, 15:22
Brinki też są ciche, ale unikam ich montowania. Chyba że ktoś chce koniecznie.
Kiedyś zamontowałem, po raz pierwszy i ostatni (...)Mógłbyś rozwinąć?

pedronx
22-11-2011, 15:27
Indiana_
Podciągam prośbę o rozwinięcie. Brink to teraz groźny (bo tańszy) konkurent Janka, więc taki zarzut ze strony instalatora to poważna sprawa.
A których rekuperatorów nie unikasz?

coulignon
22-11-2011, 16:20
mój nie buczy - 350 DC

kangaxx
22-11-2011, 16:29
nie trafiłem na buczałke jangazową jeszcze

steve69
22-11-2011, 18:22
A ja mam takową w domu niestety i bardzo drażni ucho (500-ka dc)

piotrgawlik
22-11-2011, 18:37
Analizując wpisy użytkownika " kangaxx " podejrzewam że ma coś wspólnego z Jangazem, stasznie nagania, ale to tylko moje podejrzenia :)

pawelpiwowarczyk
22-11-2011, 19:08
Analizując wpisy użytkownika " kangaxx " podejrzewam że ma coś wspólnego z Jangazem, stasznie nagania, ale to tylko moje podejrzenia :)Choćby poprzez miejsce zamieszkania.
Być może dobrze współpracuje mu się z Jan-Gazem i, z sympatii, zachęca do zakupu. Ale co z tego?

Nie dopatruj się spisku. Kangaxx udziela na forum wielu, bardzo wartościowych rad. Zobacz, ile ma postów? "Nagania" (choć nie wiem, czy to właściwe słowo) na Janka tylko w kilku.
Zresztą, każdy ma swój rozum.
Ja, od pół roku planowałem kupić Jan-Gaza, ale w związku ze zmianą ich filozofii biznesowej (sprzedawać mniej ale z większym zyskiem) i niedawnym wzrostem ceny, ostatecznie zdecydowałem się na tańszą konkurencję.
Jeszcze w tym tygodniu będzie u mnie.

arrow00
22-11-2011, 19:10
Witam,
wentyle włączałem pojedynczo ale nie słyszałem różnicy w działaniu.
Niestety nie miałem dziś zbyt wiele czasu i nagrałem tylko działającego Janka 350 DC na 2 i 5 biegu.
Nagrywałem komórką z odległości około 50 cm od reku.
Praca na 2 biegu:
http://k003.kiwi6.com/hotlink/dcrd71b8r8/janek_350_dc_2bieg.mp4
Start i praca na 5 biegu:
http://k003.kiwi6.com/hotlink/7l2903sztf/janek_350_dc_5.mp4
Posłuchajcie proszę i dajcie znać czy tak jest ok czy coś nie tak z wentylami.

Pozdrawiam,

Tomek

piogron
22-11-2011, 19:31
Czy to szumienie słychać tylko przy reku czy też przenosi się poprzez rury?

arrow00
22-11-2011, 19:38
Czy to szumienie słychać tylko przy reku czy też przenosi się poprzez rury?

Szumu nie słychać. Jedyne co to jest problem z tym burczeniem.
Ale tak jak pisałem nie przenosi tak bardzo przez rury - choć trochę to słychać.
Mam sufit drewniany, który działa jak membrana i od drugiego biegu w górę słychać pracę reku praktycznie w całym domu.
Choć nie jest to takim problemem w ciągu dnia bo dochodzą inne dźwięki i tego nie słychać, to w nocy spać mogę tylko gdy reku jest ustawiony na minimum.
Myślę że zmiana posadowienia reku powinna pomóc.
Zrobię w weekend taką kanapkę - deska/wełna/deska/wełna/deska i na tym go postawię.
Powinno pomóc.

Piczman
23-11-2011, 10:36
Nie rób kanapki tylko centrala do serwisu.
To jest to samo buczenie jak w 500-tce którą montowałem niedawno.

Zauważ że to buczenie nie jest skutkiem wady mechanicznej, włącz na bieg 5 i wyłącz zasilanie, buczenie ustąpi mimo że wentyle dalej się kręcą .

Zastanawia mnie tylko dlaczego producent nie chce/potrafi tego wyeliminować ???

Piczman
23-11-2011, 10:49
Nie twierdze że wszystkie egzemplarze tak buczą.
Ja w tym roku montowałem prawie wszystkie na prąd zmienny, jedna była na stałym i buczy jak na plikach które wkleił arrow00 .
Reszta cichutko .

piotrgawlik
23-11-2011, 18:12
Przykro mi ale żadnej nie znam bliżej. steibel wydaje sie "brinkopodobny". I to tyle. Sam jestem ciekawy Juwenta. Masz moze cenę?

Cena Juwenta:
reku rgs 250 h-p - 4778 netto
automatyka awk5 - 2124 netto
chłodnica freonowa - 1020 netto
nagrzewnica elektryczna - 877 netto

Elfir
03-12-2011, 01:26
Zastanawiam się jak wykombinować Jan-gaza w Poznaniu?
Przecież z Rzeszowa nie będą jechali do małego domku :(
Ja i mąż raczej z tych leworęcznych w sprawach samodzielnego montażu instalacji - gdyby jeszcze można było gdzieś podpatrzeć technologię...

Piczman
03-12-2011, 09:22
Ja mogę przyjechać ,,,
Chętnie się też poradzę w sprawie ogrodu ;)

Indiana_
04-12-2011, 14:58
Re Elfir
Jan-Gaza dostarczą Ci na drugi dzień roboczy kurierem w dowolne miejsce Polski - dopłata 86 zł :-)
Pod tym względem firma idealna - umawiam się tydzień do przodu, że reku ma być np. w środę około 12 na budowie w Tychach, i tak jest :-) Rekuperator jest prosty w montażu, każdy instalator sobie poradzi. Samodzielnie też jak najbardziej możecie go zamontować, od razu po przyjeździe na budowę włącza się wtyczkę i już chodzi :-)

Karlsen
04-12-2011, 15:44
Czy rekuperator można odliczyć od podatku VAT? Jaki symbol PKWiU mieliście na fakturze za Janka?

kumar
04-12-2011, 15:49
JG500DC drogi (6950netto +22% = 8479brutto- po rabacie 5% =8055, i buczy
to może brink large - 7074 (cena z allegro http://allegro.pl/rekuperator-brink-renovent-excellent-cala-polska-i1968521147.html)
ale JG 500m3/h brink400m3/h

zatem dla mnie - dom 300m2 powierzchni przy wysokości 2,7 parter 3 piętro- chyba za mały :(

może jakieś inne propozycje?
pozdrawiam

Karlsen
04-12-2011, 16:16
Kumar - powietrze jest dla ludzi żyjących, nie dla powierzchni. Jeżeli się tak upierasz to możesz zapewnić sobie w 0,5 wymiany na dobę, czyli 400m3/h powinno wystarczyć.

Sidi
07-12-2011, 19:26
Witam.
Mam Jan-gaza 500DC i niestety też mi buczy :( Na razie nie udało mi się zlokalizować przyczyny ale to buczenie jest cykliczne i przyśpiesza wraz ze zmiana biegu na wyższy - wygląda jakby coś wpadało w rezonans (obudowa wentylatora?). Mam jeszcze pytanie - czy jest możliwość odczytania temperatur (nawiewu, wywiewu, gwc) na wyświetlaczu sterownika? Przecież są zamontowane czujki i centrala wie gdzie jaka panuje temperatura. Dlaczego nie ma nigdzie tych informacji? No chyba, że ja nie umiem tego znaleźć w opcjach stęrownika. Pozdrawiam.

ProMyst
07-12-2011, 20:59
Logiczne podniósł ceny żeby ludzie nie kupowali. Po co ma im buczeć. Klient musi być zadowolony ;)

kumar
09-12-2011, 22:52
słyszałem że usterka w 500kach została usunięta przez wymianę wentylatorów na nowe i bardziej wydolne
ktoś coś może na ten temat powiedzieć?

Indiana_
10-12-2011, 06:55
500-tki dość dawno nie montowałem, ale faktem jest, że od około miesiąca w centralach prądu zmiennego Jan-Gaz montuje nowe, sprawniejsze wentylatory kilkuuzwojeniowe - w efekcie sprawność silnika bardzo wzrosła, ponieważ został wyeliminowany transformator. Nowe wentylatory posiadają też dwa wirniki, i są cichsze. Stąd pewnie podwyżka ceny. Z drugiej strony, w porównaniu do konkurencji o zbliżonych cenach, Jan-Gaz wypada znacznie lepiej. Dlatego w 90% moich instalacji zalecam i montuję właśnie te centrale. Klienci są zadowoleni z tych central, ja też - bo chodzą bezawaryjnie, a jak czasem jakaś pierdółka wyskoczy (raz się zdarzyło), to od razu cała firma staje na głowie by szybko pomóc - a nie odsyła do producenta w Szanghaju, jak coponiektórzy :-)
Edit:
Żeby było jasne - Jan-Gazy powstają w polskiej, rodzinnej firmie pod Rzeszowem, a w Chinach produkuje się szajsowate centrale sprzedawane na Allegro i supermarketach :-)

pedronx
10-12-2011, 07:16
Aż miło poczytać. A z tą firmą stojącą na głowie to aż łza się w oku kręci...

annndrzej
11-12-2011, 07:28
Indiana - co do nowej 500 na prąd stały - to są już charakterystyki nowych silników w linku niżej
http://termokontrol.com.pl/charakterystyki

coulignon
11-12-2011, 07:57
Aż miło poczytać. A z tą firmą stojącą na głowie to aż łza się w oku kręci...

No ale to akurat prawda. Raz miałem uszkodzony potencjometr do sterowniak i dostałem go w ciągu 2 dni. Teraz zamawiałem reku dla mojego Brata. Zdecydował się na 420 DC z prostym sterowaniem. Problem polegała na tym że mielismy przeciągnietą tylko skrętkę komputerową do sterowanika. Jan Gaz przrobił sterowanie tak (przekaźniki) aby dało się tą skrętke wykorzystać a nie ciągnąć nowego kabla 5x1mm2. Przy czym nie wziął za to ani złotówki.

kangaxx
11-12-2011, 11:59
przy pełnym obciążeniu dc 280w, ac 300w :)

malux20
11-12-2011, 15:14
to przy stropie drewnianym lepiej wstawić reku w pomieszczeniu gospodarczym ?
ściany z silki
czy też przeniesie się przez przewody-hałas?

Karlsen
11-12-2011, 17:20
Indiana - co do nowej 500 na prąd stały - to są już charakterystyki nowych silników w linku niżej
http://termokontrol.com.pl/rekuperator
trzeba na sam dół strony zjechać
Z pewnością przyjemniej się będzie czytało informacje na Waszej stronie, jak poprawicie literówki. :)

annndrzej
11-12-2011, 18:14
Z pewnością przyjemniej się będzie czytało informacje na Waszej stronie, jak poprawicie literówki. :)

poprawione - tak to jest jak się ma siedmiogodzinny tryb pracy - od siódmej do siódmej, a dobę naciąga się jak gumę na 26 godzin...

kangaxx
12-12-2011, 08:55
od siódmej do siódmej jest siedem godzin?
łał to 1+0=10 :)

autorus
12-12-2011, 09:06
No ale to akurat prawda. Raz miałem uszkodzony potencjometr do sterowniak i dostałem go w ciągu 2 dni. Teraz zamawiałem reku dla mojego Brata. Zdecydował się na 420 DC z prostym sterowaniem. Problem polegała na tym że mielismy przeciągnietą tylko skrętkę komputerową do sterowanika. Jan Gaz przrobił sterowanie tak (przekaźniki) aby dało się tą skrętke wykorzystać a nie ciągnąć nowego kabla 5x1mm2. Przy czym nie wziął za to ani złotówki.

No to pełen szcun dla firmy :)

menelek
12-12-2011, 19:17
Witam,jaką alternatywe rekuperaratora marki Jan-gaz proponujecie dla Zehnder ComfoAir 350 Standard VV.Dostałem wycene instalacji z rekuperatorem Zehnder, i cena jak dla mnie jest za wysoka.Może ktoś podpowie ile szacunkowo powinna kosztować cały koszt rekuperacji w domu 150m2,kubatura 700m,strop żelbet,tak dla orientacji żeby nie przepłacic.Jeszcze nie zaczelismy budować,a słyszałem ze istnieje możliwośc umieszczenia kanałów w stropie?

Indiana_
12-12-2011, 20:40
Kanały zalewane w stropie mają bardzo ważne ograniczenie stosowania: pod kanałem, jak i nad kanałem, musi pozostać minimum 50mm betonu. Jak chcecie to uzyskać w standardowej płycie o grubości 120 - 150mm, jak kanał ma 75 lub 63 mm średnicy? Jest to niedopuszczalne konstrukcyjnie i bardzo osłabia strop. Dlatego te kanały są bardzo fajne, ale w jakichś większych obiektach, gdzie stropy są grube - ok. 20 cm.

Na logikę zresztą, nie trzeba pytać konstruktora - jeśli w płycie betonowej o grubości 12 cm umieścimy puste, słabe rury o grubości 7,5 cm, to powstanie długie, liniowe obniżenie grubości płyty do 4,5 cm. Pytanie - gdzie pęknie płyta w pierwszej kolejności ? A jak takich rur jest w płycie kilkanaście - to strach tam chodzić nawet w trakcie budowy, a co dopiero po obciążeniu wylewkami i ścianami działowymi.

Karlsen
12-12-2011, 20:46
Kanały można puścić na stropie w warstwie ocieplenia - wystarczy 5 cm styropianu, w domach piętrowych kładzie się 5cm w celu wyciszenia hałasów przechodzących przez strop. Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie kanałów w podwieszanym suficie. Kanały prostokątne można z łatwością znaleźć o grubości/wysokości 5 cm, np. system domus.

menelek
12-12-2011, 22:07
[QUOTE=Karlsen;5058835]Kanały można puścić na stropie w warstwie ocieplenia - wystarczy 5 cm styropianu,

Dzięki za odpowiedzi,jedna z firm zaproponowała mi własnie takie rozwiązanie-chcą rozprowadzić kanały w warstwie ocieplenie.Czyli strop jest nienaruszony,a wszystko jest przykryte wylewką.Brzmi ok.Ale szukam dalej.No i Zendher -ponad 8tyś to dużo ,czy znajde jakieś tańsze ale wmiare porządne urządzonko?Myśle wlanie nad Jan-Gaz,ceny wyglądaja ok,no i dużo dobrych opini na forum.

Indiana_
13-12-2011, 19:19
Jeśli rekuperator ma stać na stryszku, czyli musi być maksymalnie cichy, to ładuj Jan-Gaza WNW O 350 P B E2/E3 DC z automatycznym bypasem i sterownikiem tygodniowym. Ma bardzo ciche silniki prądu stałego, pracują tak cicho że nawet ostatnio (choć się trochę obawiałem) zamontowałem ten reku w szafie w domku szkieletowym, i praktycznie go nie słychać - właściciele bardzo zadowoleni. Jak reku idzie do garażu lub kotłowni, to wystarczy tańszy z silnikami prądu zmiennego WNW O 350 P B E2/E3 AC. Te z silnikami prądu zmiennego zużywają trochę więcej prądu, ale znowu są droższe, więc generalnie wielkiej różnicy nie ma - reku i tak chodzi zwykle na minimum, więc różnice na zużyciu prądu są niewielkie.

kangaxx
13-12-2011, 19:28
na kanałach topionych w stropie i jangazie bez planu i "na oko" jakieś 15 tysięcy

Karlsen
13-12-2011, 19:52
Indiana - z wykresów na stronie JanGAz nie jednoznacznie wynikają niewielkie różnice w zużyciu prądu AC i DC. Czy dysponujesz innymi wykresami bądź własnymi pomiarami, które potwierdzają Twoją tezę?

Indiana_
13-12-2011, 20:55
Szczerze mówiąc, nigdy nie mam czasu siąść i pomierzyć zapotrzebowania mocy na różnych biegach u Janka AC i DC. Choć w sumie teraz montuję taki i taki, to jak nie zapomnę pomierzę i zapiszę - teraz od niedawna Janki mają nowe, energooszczędne silniki AC, to sam jestem ciekawy porównania do DC.

menelek
13-12-2011, 21:03
Jeszcze niewiem czy bede montował na strychu czy w kotłowni,wiadomo zależy od projektu i zaproponowanych rozwiązań przez projektanta a co za tym idzie kosztów całej instalacji.Jednak jestem skłonny ku Kotłowni mam dużą,także może być ten tańszy reku w tym wypadku.Wielkie dzieki;)

Sidi
28-12-2011, 19:52
Mam pytanie odnośnie działania bypassu. Według instrukcji bypass powinien załączyć się po wybraniu opcji "chłodzenie" w menu GWC, temperatury zewnętrznej >5st. (5-20st) oraz temperatury wew >15st. (15-30st.). Wczoraj w ramach testowania jan-gaza włączyłem "chłodzenie". Temperatura zewnętrzna wynosiła 8-9st. a w domu 23 stopnie. Bypass powinien się włączyć - jakież było moje zdziwienie gdy po przestawieniu opcji na chłodzenie i spełnieniu warunków temperatur na wyświetlaczu nadal widniał napis GW a nie GB (G - czyli GWC, W - wymiennik, B - bypass). Dlaczego bypass się nie włączył? Czy źle zrozumiałem instrukcję (do wglądu na stronie Jan-gaza)? Czy muszą być spełnione dodatkowe warunki (np. pora letnia? Ale przecież w sterowniku nie ma kalendarza)? O co biega? Sprawdzić połączenia w centrali? Pozdrawiam.

j_saw
30-12-2011, 15:11
Mam pytanie odnośnie działania bypassu. Według instrukcji bypass powinien załączyć się po wybraniu opcji "chłodzenie" w menu GWC, temperatury zewnętrznej >5st. (5-20st) oraz temperatury wew >15st. (15-30st.). Wczoraj w ramach testowania jan-gaza włączyłem "chłodzenie". Temperatura zewnętrzna wynosiła 8-9st. a w domu 23 stopnie. Bypass powinien się włączyć - jakież było moje zdziwienie gdy po przestawieniu opcji na chłodzenie i spełnieniu warunków temperatur na wyświetlaczu nadal widniał napis GW a nie GB (G - czyli GWC, W - wymiennik, B - bypass). Dlaczego bypass się nie włączył? Czy źle zrozumiałem instrukcję (do wglądu na stronie Jan-gaza)? Czy muszą być spełnione dodatkowe warunki (np. pora letnia? Ale przecież w sterowniku nie ma kalendarza)? O co biega? Sprawdzić połączenia w centrali? Pozdrawiam.

Nie ma nigdzie takiej informacji w instrukcji, że BYPASS jest zależny od opcji GWC. To są zupełnie różne procedury obsługujące te dwie funkcje. Możesz zupełnie wyłączyć GWC i pozostawić tylko BYPASS i będzie OK. Dla procesora jest to nieistotne skąd bierze powietrze czy z czerpni zewnętrznej czy z wymiennika GWC - ważna jest jego temperatura. Oczywiście drugim parametrem jest temp. wewnętrzna, może niefortunnie nazwana, ale chodzi o temperaturę wyciąganego powietrza z pomieszczeń - czyli uśredniona temp. wewnętrzna :)

Karlsen
31-12-2011, 09:31
Poza bypassem można również zakupić przepustnicę trójdrogową, która sterowana będzie raz na godzinę sprawdzała, jaka temperatura pobierana jest z czerpni, a jaka z gwc i wg ustawień będzie pobierała powietrze cieplejsze. Taka przepustnica jest na stronie Jan-Gaz/cennik akcesoriów - ostatnia pozycja. Mając automatyczny bypass mija się z celem posiadanie ręcznej przepustnicy gwc/czerpnia ścienna.

Sidi
31-12-2011, 12:15
Ja nie twierdzę, że bypass zależny jest od GWC. Ja zrozumiałem działanie bypassu tak:
1. Chcę odzyskiwać ciepło, czyli powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła (czyli ustawiam opcję "ogrzewanie" (dlaczego jest w menu GWC a nie innym - nie wiem) i bypass nie działa. Czyli sterownik sprawdza czy cieplejsze powietrze jest w GWC czy na zewnątrz i pobiera to powietrze i przepuszcza przez wymiennik, dzięki czemu dom mi się nie wychładza.
2. Chcę obniżyć temp domu czyli nie chcę aby powietrze przechodziło przez wymiennik ciepła. Ustawiam więc na sterowniku opcję "chłodzenie" (w tym nieszczęsnym menu GWC) i oczekuję, że sterownik sprawdzi temperaturę powietrza w GWC i czerpni zewnętrznej, wybierze chłodniejsze i wpuści mi je do domu omijając wymiennik - czyli przez bypass aby się to chłodne nie ogrzało.
Chyba dobrze rozumuję. Niestety po wyborze "Chłodzenie" nie dzieje się nic. Bypass się nie włącza. Jeśli ktoś użytkuje Jan-gaza z automatycznym bypassem niech napisze czy ta opcja (chłodzenie/ogrzewanie) u niego działa i czy bypass się włącza.

Indiana_
31-12-2011, 14:40
Jak masz próbnik napięcia, to sprawdź czy zmienia się napięcie na wyjściach na bypass. Podaj gdzie masz jakie napięcie na listwie - są tam 3 przewody idące do bypasu, w trybie "chłodzenie" i "grzanie". Może coś jest nie podłączone?

j_saw
31-12-2011, 16:02
Ja nie twierdzę, że bypass zależny jest od GWC. Ja zrozumiałem działanie bypassu tak:
1. Chcę odzyskiwać ciepło, czyli powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła (czyli ustawiam opcję "ogrzewanie" (dlaczego jest w menu GWC a nie innym - nie wiem) i bypass nie działa. Czyli sterownik sprawdza czy cieplejsze powietrze jest w GWC czy na zewnątrz i pobiera to powietrze i przepuszcza przez wymiennik, dzięki czemu dom mi się nie wychładza.
2. Chcę obniżyć temp domu czyli nie chcę aby powietrze przechodziło przez wymiennik ciepła. Ustawiam więc na sterowniku opcję "chłodzenie" (w tym nieszczęsnym menu GWC) i oczekuję, że sterownik sprawdzi temperaturę powietrza w GWC i czerpni zewnętrznej, wybierze chłodniejsze i wpuści mi je do domu omijając wymiennik - czyli przez bypass aby się to chłodne nie ogrzało.
Chyba dobrze rozumuję. Niestety po wyborze "Chłodzenie" nie dzieje się nic. Bypass się nie włącza. Jeśli ktoś użytkuje Jan-gaza z automatycznym bypassem niech napisze czy ta opcja (chłodzenie/ogrzewanie) u niego działa i czy bypass się włącza.

Nie wszystkie CW są wyposażone w BYPASS stąd jest taka opcja, która umożliwia konfigurację źródła zasilania powietrzem w zależności od potrzeb, Zwykle w okresach zimowych jest to OGRZEWANIE, w letnich...... itd. Skoro ma być wybór [ogrzewanie/chłodzenie] to musi być gdzieś umieszczona ta opcja. Stąd wybór GWC ale równie dobrze mogło by to się nazywać np. OPCJE ZASILANIA.......itp. Niestety w przypadu wyświetlaczy LCD jesteśmy ograniczeni ilością znaków = tu max. 24 :)
Odnośnie pytanie nr 2 to najpierw napisz jakie są wszystkie wartości temperatur (Tz, Tg, Tw) i ustawienia BYPASS, a wtedy można powiedzieć czy jest OK.
Procedury obsługi BYPASS są na pewno OK i działają poprawnie.

Sidi
31-12-2011, 18:03
Jak już pisałem warunek temperatur był zachowany.
Tz - 8 stopni, Tw - 23 stopnie, Tg - nie wiem bo sterownik nie podaje takich informacji, a osobnej czujki nie mam zainstalowanej w GWC.
Ustawiłem na sterowniku w menu Bypass Tz>5st. Tw>17 (tu zmieniałem od 17 do 23) i mimo wybrania "chłodzenie" na wyświetlaczu nadal widniały skróty GW a powinny chyba GB.

j_saw
31-12-2011, 18:30
Jak już pisałem warunek temperatur był zachowany.
Tz - 8 stopni, Tw - 23 stopnie, Tg - nie wiem bo sterownik nie podaje takich informacji, a osobnej czujki nie mam zainstalowanej w GWC.
Ustawiłem na sterowniku w menu Bypass Tz>5st. Tw>17 (tu zmieniałem od 17 do 23) i mimo wybrania "chłodzenie" na wyświetlaczu nadal widniały skróty GW a powinny chyba GB.

Coś mi się tutaj nie zgadza :)
1. Jakim cudem sterownik pokazuje GW czy GB (nieistotne) skoro opcja GWC jest wyłączona !!! - wnioskuje tak ponieważ nie jest wyświetlana Tg. W takim wypadku powinien pokazywać ZW lub ZB.
2. Jeżeli "jednak" opcja GWC jest AUTO i ustawiałeś jedną z wartości GRZANIE/CHŁODZENIE to musi być wyświetlana Tg - w przeciwnym wypadku sterownik wchodzi w procedurę alarmową o uszkodzonym czujniku temperatury.

Sidi
31-12-2011, 18:52
GWC jest i działa :)
Dlatego jest GW na wyświetlaczu i jest oczywiście na AUTO. Niestety sterownik E2/E3 nie ma możliwości wyświetlenia jakichkolwiek temperatur - podobno jakieś nowsze wyświetlają, mój nie. Zresztą na stronie Jan-gaza widnieje instrukcja, w której można sprawdzić, że ten sterownik nie wyświetla temperatur. Tz mierzę sam termometrem tak jak i Tw.

j_saw
01-01-2012, 09:57
GWC jest i działa :)
Dlatego jest GW na wyświetlaczu i jest oczywiście na AUTO. Niestety sterownik E2/E3 nie ma możliwości wyświetlenia jakichkolwiek temperatur - podobno jakieś nowsze wyświetlają, mój nie. Zresztą na stronie Jan-gaza widnieje instrukcja, w której można sprawdzić, że ten sterownik nie wyświetla temperatur. Tz mierzę sam termometrem tak jak i Tw.

OK - no to jasne :) masz zapewne jedną z wcześniejszych wersji sterownika gdzie nie było wyświetlania temperatur. Wracając do samego BYPASS to procedury były takie same jak w obecnych. We wcześniejszym wpisie pytałem o wartości temperatur ponieważ każdy czujnik ma swoją dokładność - nawet Twój termometr. Każdy czujnik musi być odczytany przez mikroprocesor przy pomocy przetwornika AD, ..... dokładność źródła napięcia odniesienia.....itd. Biorąc to pod uwagę musisz w celu sprawdzenia ustalać wartości z większym "zapasem". Każda procedura porównania ma też swoją histerezę...itd
1. Ustaliłeś Tzew>5 czyli aby nastąpiło przełączenie, to tak naprawdę temperatura powietrza pobieranego do centrali musi być większa od 6°C (Tzew+HIST)
2. Twoja Tz=8°C biorąc pod uwagę. że nie jest to wartość z czujnika temperatury sterownika tylko z innego "termometru" sterownik może odczytywać w danej chwili zupełnie inną wartość ze swojego Tz, ktora nie jest większa od Tzew
3. Ustaliłeś Twew>17 czyli jak poprzednio przełączenie następuje >18°C
4. Sterownik odczytuje wartość Tw jaka jest na wejściu do CW. Napisałeś, że wg. Ciebie Tw=23°C. Jeżeli jest to wartość pomiarowa z jakiegoś termometru w pomieszczeniu to rzeczywista wartość, którą mierzy sterownik przy pomocy swoich czujników może być zupełnie inna.

To wg. mnie są przyczyny, które powodują, że reakcja sterownika jest inna niż sugerują nam temperatury odczytane przez nas. W nowszych wersjach sterownika wszystkie temperatury są wyświetlane i wtedy jest jasne jakie wartości procesor bierze pod uwagę. Niemniej zapewniam Cię, że nie jesteś jedynym użytkownikiem sterownika z obsługą BYPASS i wszystko jest OK.

Jeżeli chcesz być pewien poprawności reakcji sterownika to zamiast czujników temperatur (Tz, Tg i Tw) musisz skorzystać z opornic dekadowych i samemu ustalić odpowiednie wartości oporności (charakterystyka czujnika typu KTY81-110). Ostatecznie przy takich wartościach jak podałeś Tzew>5 oraz Twew>17 możesz wpiąć w kostki czujników następujące rezystory (podaje wartości z typszeregu):
Tz = 910[Ohm]
Tg = 910[Ohm]
Tw = 1000[Ohm]
Na sterowniku powinna wtedy być wyświetlana informacja GB lub ZB

Trochę przydługawo ale mam nadzieję, że wyczerpująco :)

Sidi
01-01-2012, 14:06
Rozumiem. Elektronik ze mnie żaden ale spróbuję z tymi rezystorami. Albo poczekam do wiosny :) Z drugiej strony trochę mi brakuje możliwości bezpośredniego wyboru stanu bypassa na wyświetlaczu LCD z ominięciem automatyki i warunków temperatur. Tak samo z GWC. Proponuję zaaplikowanie takich opcji w kolejnych wersjach sterownika. Przydałoby się także niezależne sterowanie prędkościami wentylatorów co by mieć kontrolę nad podciśnieniem i nadciśnieniem.
Jeśli sterownik może odczytywać inne temperatury niż ja termometrem (a nawet trzema w tym i rtęciowym) to gdzie szukać przyczyny? Jeśli w salonie mam 23, gabinecie 22 itd. a najmniej w sypialni 20 stopni to znaczy, że w drodze do czujki temperatura spada do co najmniej 18 stopni - czyli poprawić mam izolację kanałów wywiewnych? A co z nawiewem? Od czerpni zewnętrznej do rekuperatora biegnie rura fi200 długości może 1,5 metra. W tak krótkim odcinku kanału temperatura nie może spaść o 2-3 stopnie. Powiem więcej - w ogóle nie może spaść, ba, nawet powinna wzrosnąć, bo kanał biegnie już w ogrzewanym budynku - czyli tu wyczuwam zbyt małą dokładność lub brak kalibracji czujnika Tz? No chyba, że Tz działa prawidłowo a jedynie stan Tw blokuje otwarcie bypassu? Chyba pozostaje czekać do wiosny, docieplić kanały wywiewne i wtedy sprawdzić działanie czujek. Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku!

piogron
01-01-2012, 16:50
Czy dobrze rozumiem porównanie parametrów centrali 500-ki AC i DC ?
Z wykresów wynika,że centrala na prąd zmienny powiedzmy na 2-gim biegu pobiera tyle samo prądu co centrala na prąd stały,ponadto silniki na prąd zmienny mają mocniejszy spręż (przy tym samym poborze mocy). Czyli nasza centralka na prąd zmienny i tak w większości bedzie pracować na 1-szym lub 2-gim biegu więc zużyje tyle samo prądu,ale przy większym oporze przepływu w naszej instalacji moze nawet przepchnć więcej powietrza niż centralka na prąd stały.

j_saw
01-01-2012, 17:36
.....................Przydałoby się także niezależne sterowanie prędkościami wentylatorów co by mieć kontrolę nad podciśnieniem i nadciśnieniem.
Tak przecież jest !!! Oczywiście w CW z wentylatorami EC.


.............Jeśli sterownik może odczytywać inne temperatury niż ja termometrem (a nawet trzema w tym i rtęciowym) to gdzie szukać przyczyny? Jeśli w salonie mam 23, gabinecie 22 itd. a najmniej w sypialni 20 stopni to znaczy, że w drodze do czujki temperatura spada do co najmniej 18 stopni - czyli poprawić mam izolację kanałów wywiewnych? A co z nawiewem? Od czerpni zewnętrznej do rekuperatora biegnie rura fi200 długości może 1,5 metra. W tak krótkim odcinku kanału temperatura nie może spaść o 2-3 stopnie. Powiem więcej - w ogóle nie może spaść, ba, nawet powinna wzrosnąć, bo kanał biegnie już w ogrzewanym budynku - czyli tu wyczuwam zbyt małą dokładność lub brak kalibracji czujnika Tz? No chyba, że Tz działa prawidłowo a jedynie stan Tw blokuje otwarcie bypassu? Chyba pozostaje czekać do wiosny, docieplić kanały wywiewne i wtedy sprawdzić działanie czujek. Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku!
Zrób prosty test. Weź miernik elektroniczny ale taki z sondą temperaturową i zmierz temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz temperaturę w rurze na wejściu do CW, a zobaczysz jakie będą różnice temperatur. Nawet w tym samym pomieszczeniu jest pewien rozkład temperatur - na tym polega np. ogrzewanie podłogowe, które wykorzystuje taki gradient spadku temp. dając nam komfort cieplny.

a propos termometrów rtęciowych - oprócz swojej dokładności mają jeszcze jedną cechę, a mianowicie odczyt wartości jest obarczony błędem paralaksy.

Na koniec Życzenia Noworoczne :)

Sidi
01-01-2012, 18:05
Tak przecież jest !!! Oczywiście w CW z wentylatorami EC.

Chodziło Ci o wentylatory DC? Na prąd stały? Ja takie mam - w nigdzie w sterowniku nie widzę opcji osobnej regulacji prędkościami wentylatorów.



Zrób prosty test. Weź miernik elektroniczny ale taki z sondą temperaturową i zmierz temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz temperaturę w rurze na wejściu do CW, a zobaczysz jakie będą różnice temperatur. Nawet w tym samym pomieszczeniu jest pewien rozkład temperatur - na tym polega np. ogrzewanie podłogowe, które wykorzystuje taki gradient spadku temp. dając nam komfort cieplny.

a propos termometrów rtęciowych - oprócz swojej dokładności mają jeszcze jedną cechę, a mianowicie odczyt wartości jest obarczony błędem paralaksy.

Na koniec Życzenia Noworoczne :)

Zrobię taki test i dam znać co z tego wyszło :) Spróbuję też (o ile na zewnątrz będzie ciepło) ustawić Tz i Tw na najniższe możliwe temperatury (Tw <15st.) i ostro podgrzeje dom :) To powinno zmusić bypass do reakcji.

j_saw
02-01-2012, 07:10
Chodziło Ci o wentylatory DC? Na prąd stały? Ja takie mam - w nigdzie w sterowniku nie widzę opcji osobnej regulacji prędkościami wentylatorów.
Trudno mi powiedzieć jaką masz wersję sterowania, ale skoro piszesz, że masz CW z wentylatorami serii EC (sterowane sygnałem 0÷10VDC) to powinieneś mieć opcję "Korekcja obrotów.....".

Sidi
02-01-2012, 08:39
Jest opcja korekcji obrotów ale to działa chyba tylko z GWC i wzmożone opory powietrza przechodzącego przez GWC niwelują zwiększenie obrotów. Natomiast jeśli powietrze pobierane jest z czerpni zewnętrznej to i tak ta korekcja nie działa. Tak przynajmniej stoi w instrukcji.

Piczman
02-01-2012, 09:06
A co jeśli czerpnia zewnętrzna jest sama w sobie GWC ?

jasiek71
02-01-2012, 09:36
A co jeśli czerpnia zewnętrzna jest sama w sobie GWC ?

nie wiem jak to jest z tymi oporami...
ja mam 67m rury fi 200 z 8 szt kolan 90*i 3 szt kolan 45* i jakoś bez problemu ciągnie 380m3/h
na max dało sie wyciągnąć 440m3/h wentylatorami które mam, na max pobór 92w

Sidi
02-01-2012, 09:43
nie wiem jak to jest z tymi oporami...
ja mam 67m rury fi 200 z 8 szt kolan 90*i 3 szt kolan 45* i jakoś bez problemu ciągnie 380m3/h
na max dało sie wyciągnąć 440m3/h wentylatorami które mam, na max pobór 92w
Ciągnie czy nie, chodzi o to, że ta korekcja obrotów działa TYLKO z GWC, a powinna również z czerpnią zewnętrzną coby sobie ustawić np. nadciśnienie w domu.

j_saw
02-01-2012, 12:54
Ciągnie czy nie, chodzi o to, że ta korekcja obrotów działa TYLKO z GWC, a powinna również z czerpnią zewnętrzną coby sobie ustawić np. nadciśnienie w domu.
Widzę, że się nie poddajesz :) A tak poważnie to jeżeli instalacja CZ+GWC+CW jest poprawna to praktycznie zasilanie powietrzem jest praktycznie non stop z GWC, więc korekcja obrotów na okoliczność pobierania z CZ jest chyba przesadą. To tak jakby żądać od producentów samochodów aby montowali na tylnych błotnikach uchwyty pomagające pchać samochód - raz na jakiś czas pewnie były by użyteczne :)
Zwróć uwagę, że tym wszystkim zarządza mały procesorek 8-bitowy, który ma określony FLASH ROM, RAM.....itp Ci co zajmują się programowaniem mikrokontrolerów zapewne wiedzą o czym piszę. Przy takich "wynalazkach" trzeba wyważyć wiele za i przeciw :)

Proponuję zgodnie z tematem tego wątku zająć się "rekuperator Jan-Gaz opinie....", a jak ktoś chce to niech założy nowy wątek odnośnie sterownika i tam poznęcamy się nad nim, tak aby nie zaśmiecać głównego tematu.

Sidi
03-01-2012, 09:50
E tam, nie znęcam się, po prostu próbuje zrozumieć działanie stęrownika i przy okazji zaproponować kilka zmian racjonalizatorskich :) Wczoraj bypass zadziałał - jupi! Sęk w tym, że dopiero przy ustawieniu Tw>15st. Także wniosek z tego taki, że mam za słabo ocieplone kanały na strychu - trzeba będzie poprawić albo ocieplić cały strych. Z innych spostrzeżeń - opcja "chłodzenie/ogrzewanie" odnosi się tylko do GWC. Po załączeniu bypassu zmiany opcji "chłodzenie/ogrzewanie" nie wpływają na wybór źródła powietrza - trochę to dziwne, no chyba że temp w GWC i czerpni zewnętrznej była wczoraj identyczna i stęrownikowi było wszystko jedno skąd czerpał powietrze - sprawa do wyjaśnienia :) Co do możliwości ustawienia nadciśnienia bez względu na to skąd pobierane jest powietrze to uważam, że to dość istotna sprawa - chociażby dla użytkowników posiadających kominek. Żeby nie było jestem bardzo zadowolony z tego rękuperatora, ciut mniej może ze stęrownika. Pozdrawiam.

[EDIT] W sumie to przy włączonym bypassie po wyborze "ogrzewanie" sterownik powinien zamknąć bypass, żeby puścić powietrze przez wymiennik a tego nie robi. Trzeba dodatkowo "ręcznie" wyłączyć bypass.

Karlsen
03-01-2012, 16:27
Sidi - posiadasz przepustnicę trójdrożną Jangaza?

piogron
03-01-2012, 20:49
INDIANA i jak udało Ci się pomierzyć zużycie prądu na Jankach AC i DC? Może ktoś przeczyta mój post wyżej i podzieli się swoim zdaniem na temat mojego porównania na podstawie wykresów.

Sidi
04-01-2012, 07:24
Karlsen jeśli chodzi Ci o ta przepustnice do wyboru GWC lub czerpni zew. to tak mam ja od jan-gaza.

j_saw
04-01-2012, 07:37
INDIANA i jak udało Ci się pomierzyć zużycie prądu na Jankach AC i DC? Może ktoś przeczyta mój post wyżej i podzieli się swoim zdaniem na temat mojego porównania na podstawie wykresów.
Jeżeli porównujesz tylko i wyłącznie na podstawie wykresów to musisz znać dokładnie warunki w jakich były robione pomiary, a na ich podstawie te wykresy.
Pomiar prądu musi być robiony w tym samym punkcie ponieważ sprawność poszczególnych elementów jest różna i po drodze następują różne straty. Dla przykładu przedstawię poniżej 5 układów zasilania różnych wentylatorów wraz z ich orientacyjnymi sprawnościami n[%]:
1. wentylatory serii 24VDC
230VAC ---> TRAFO 230/24 [n~60%] ---> WENTYLATOR
2. wentylatory serii 24VDC
230VAC ---> PRZETWORNICA IMPULSOWA 230/24 [n~90%] ---> WENTYLATOR
3. wentylatory serii EC
230VAC ---> WEWNĘTRZNY UKŁ.ZASILANIA [n ??? %] ---> WENTYLATOR
4. wentylatory serii AC jednouzwojeniowe
230VAC ---> TRAFO 230/180/150/130...... [n~60%] ---> WENTYLATOR
5. wentylatory serii AC wielouzwojeniowe
230VAC ---> WENTYLATOR
Wniosek: Z tych przykładów wynika, że najmniejsze straty pośrednie są przy zastosowaniu wentylatorów AC wielouzwojeniowych, zaś największe przy zastosowaniu tradycyjnych transformatorów obniżających napięcie.
Jeżeli mamy porównywać "energochłonność" rekuperatora to powinniśmy się posługiwać wykresami, które były robione z uwzględnieniem rodzaju zasilania, warunków pracy (wydatek.....itp). Tylko wtedy można porównywać "coś do czegoś" IMHO :)

plal
15-01-2012, 12:44
Jan-Gaz widzę podniósł ceny i tak sobie to wszystko kalkuluję i poważnie się zastanawiam czy ta inwestycja w WM będzie miała jakiekolwiek ekonomiczne wytłumaczenie.
Wcześniej myślałem, że w 10tys się zamknę z centralką i kanałami przy samodzielnym zamontowaniu (projekt i wskazówki kangaxx, byłem u gościa kilka razy i nie zauważyłem, żeby specjalnie mnie nakłaniał do Jan-Gaza, oglądałem u niego Bartosza w domu).
I się tak choroba zastanawiam czy nie popełniłem błędu decydując się na WM (dom w stanie surowym otwartym).
Proszę mnie oświecić bo nikt w sumie na forum nie pisze takich konkretów:
- cena WM wychodzi pewnie 10-14 tys.
- roczne oszczędności na grzaniu pewnie < 1 tys.
- roczne zużycie en. elektr (reku, nagrzewnica) ok. 400zł
- no i kwestia ile ta centrala podziała bez napraw.

Czy znajdzie ktoś z chwilkę żeby trochę rozwiać moje wątpliwości?
Bo mi tu wychodzi, że ekonomicznie to jest to niezbyt uzasadnione, no może to świeże powietrze w domu?

compi
15-01-2012, 12:57
Wsadzaj wentylatory na razie zamiast reku. Potem nazbierasz na odzysk i kupisz reku.

Piczman
15-01-2012, 16:39
Czy znajdzie ktoś z chwilkę żeby trochę rozwiać moje wątpliwości?
Bo mi tu wychodzi, że ekonomicznie to jest to niezbyt uzasadnione, no może to świeże powietrze w domu?

Jeśli dla Ciebie wentylacja nie ma znaczenia to nie rób jej wcale.
Zaoszczędzisz z 10 tyś .
Kominiarz się znajdzie co to podbije, weźmie 100 % więcej niż normalnie czyli 200-300 zł .

Okna sobie otworzysz czasem i zapewniam Cię ze będzie OK !

arrow00
15-01-2012, 16:47
Witam,
nie wiecie może koledzy czy coś się wyjaśniło jeśli chodzi o terkotanie central DC ?
Zgłosiłem sprawę mojej centralki (350 DC EC1) do Jangaza - dostałem odpowiedź, że przyczyną hałasu jest brak podstawek amortyzujących oraz rezonans w jaki wpadają wentylatory.
Jako remedium na brak podstawek dostałem taką grubą gąbkę, która swoje zadanie spełniła bardzo dobrze - tzn. teraz hałas nie przenosi się na strop (mam drewniany). Niestety drugi problem - czyli terkoczące wentylatory wynika chyba z czego innego niż rezonans.
Dostałem od firmy taki kątownik, który przykręciłem we wskazanym miejscu (na ściance bocznej między wentylatorami - miało to w zamyśle zapobiec wpadaniu w rezonans tej ścianki) ale niestety nie pomogło to wiele. Wentylatory jak terkotały tak terkoczą.
Na kolejnego maila, iż problem terkotania wentylatorów nadal istnieje odpowiedzi niestety nie dostałem.
Póki co obecnie nie jest to problem bo centrala chodzi na pierwszym biegu i tylko w dzień.
Ale latem znowu zacznie hałasować po nocy.

Pozdrawiam,

Tomek

j_saw
16-01-2012, 07:58
Witam,
nie wiecie może koledzy czy coś się wyjaśniło jeśli chodzi o terkotanie central DC ?
Zgłosiłem sprawę mojej centralki (350 DC EC1) do Jangaza - dostałem odpowiedź, że przyczyną hałasu jest brak podstawek amortyzujących oraz rezonans w jaki wpadają wentylatory.
............................
Ale latem znowu zacznie hałasować po nocy.

Widzę, że jest to tłumaczenie z cyklu "jak nie wiem co jest przyczyną złej pracy komputera to najprościej jest powiedzieć WIRUS" :)
A tak poważnie - jeżeli jest to tzw. rezonans (w co wątpię) czyli drgania przy określonej częstotliwości to aby to zweryfikować w prosty sposób to zmień obroty wentylatorów. Jeżeli "terkotanie" słychać zawsze to jest to tylko zwykłe przenoszenie się drgań na obudowę. Spróbuj kilka rzeczy opisanych poniżej w celu dokładniejszego zdiagnozowania problemu:
1. Otwórz obudowę i odłącz jeden z wentylatorów. Następnie włącz reku i posłuchaj, czy nadal "terkocze". To samo zrób z drugim wentylatorem. Może to kwestia któregoś z wentylatorów.
2. Spróbuj przymocować coś do bocznych ścianek obudowy rekuperatora. Weź np. jakąś piankę i ściśle przyciśnij do boków. Obudowa rekuperatora działa jak zwykłe pudło rezonansowe i może przenosić/wzmacniać drgania wentylatorów. W podobny sposób z hałasem radzą sobie producenci metalowych zlewozmywaków, podklejając od spodu spory kawałek gumy.

Jeżeli to nic nie zmieni to będziemy nadal się zastanawiać. Nie wiem jaką masz CW ale jeżeli z silnikami EC to jeszcze może być problem ze stabilnością (pulsowaniem) napięcia sterującego i to raczej tylko przy sterowaniu ręcznym (pudełko z potencjometrem).

teraz widzę, że podajesz dokładnie typ rekuperatora i z oznaczeń można się domyślać, że to są wentylatory EC + sterowanie ręczne. W takim razie jak pisałem wcześniej sprawdź też czy napięcie sterujące nie pulsuje. Spróbuj dać jakiś kondensator elektrolityczny np. 10uF/16V pomiędzy przewód "żółty" a "niebieski" w wiązce przewodów sterujących, ponieważ niebieski jest też w wiązce przewodów zasilających.

arrow00
16-01-2012, 17:37
Widzę, że jest to tłumaczenie z cyklu "jak nie wiem co jest przyczyną złej pracy komputera to najprościej jest powiedzieć WIRUS" :)
A tak poważnie - jeżeli jest to tzw. rezonans (w co wątpię) czyli drgania przy określonej częstotliwości to aby to zweryfikować w prosty sposób to zmień obroty wentylatorów. Jeżeli "terkotanie" słychać zawsze to jest to tylko zwykłe przenoszenie się drgań na obudowę. Spróbuj kilka rzeczy opisanych poniżej w celu dokładniejszego zdiagnozowania problemu:
1. Otwórz obudowę i odłącz jeden z wentylatorów. Następnie włącz reku i posłuchaj, czy nadal "terkocze". To samo zrób z drugim wentylatorem. Może to kwestia któregoś z wentylatorów.
2. Spróbuj przymocować coś do bocznych ścianek obudowy rekuperatora. Weź np. jakąś piankę i ściśle przyciśnij do boków. Obudowa rekuperatora działa jak zwykłe pudło rezonansowe i może przenosić/wzmacniać drgania wentylatorów. W podobny sposób z hałasem radzą sobie producenci metalowych zlewozmywaków, podklejając od spodu spory kawałek gumy.

Jeżeli to nic nie zmieni to będziemy nadal się zastanawiać. Nie wiem jaką masz CW ale jeżeli z silnikami EC to jeszcze może być problem ze stabilnością (pulsowaniem) napięcia sterującego i to raczej tylko przy sterowaniu ręcznym (pudełko z potencjometrem).

teraz widzę, że podajesz dokładnie typ rekuperatora i z oznaczeń można się domyślać, że to są wentylatory EC + sterowanie ręczne. W takim razie jak pisałem wcześniej sprawdź też czy napięcie sterujące nie pulsuje. Spróbuj dać jakiś kondensator elektrolityczny np. 10uF/16V pomiędzy przewód "żółty" a "niebieski" w wiązce przewodów sterujących, ponieważ niebieski jest też w wiązce przewodów zasilających.

Witam,
dzięki za odpowiedź.
W weekend będę miał więcej czasu to posprawdzam wszystko co pisałeś po kolei.
Chociaż już kiedyś odłączałem po jednym wentylatorze i nie było jakiejś oszałamiającej różnicy w ich pracy.
Jak obudowa jest otwarta to buczenie jest o wiele mniejsze - nasila się bardzo po założeniu boku.
A co do centralki sterującej to tak jak piszesz mam tą ręczną.
Ale jak już wcześniej pisał Piczman - jak rozpędzę reku i odłączę prąd to on nadal buczy przy zwalnianiu.
Napięcie na zasilaniu zmienia się od 10.12 V przy wyłączonym reku do 0 przy maksymalnych obrotach.
Nie faluje.
I jeszcze jedna sprawa choć nie wiem czy to może mieć wpływ.
Nie mam go podłączonego przez oryginalny przewód jaki był dostarczony z rekuperatorem.
Przed tynkowaniem położyłem sobie 8x0.5 taki jak do alarmów i to przez niego podłączone jest sterowania.
Podłączone mam przez 6 żył - połączonych po 2.

Pozdrawiam,
Tomek

j_saw
16-01-2012, 20:37
Ale jak już wcześniej pisał Piczman - jak rozpędzę reku i odłączę prąd to on nadal buczy przy zwalnianiu.

Jeżeli tak jest to można założyć, że napięcie sterujące jest OK


Podejrzewam, że to jednak są drgania mechaniczne przenoszone na obudowę. Oto kilka uwag, jak będziesz coś kombinował w weekend z centralą.
1. Jeżeli masz sztywne przewody doprowadzające powietrze do reku to musisz zamontować elastyczne łączniki (tłumiki drgań) na każdym z czterech przewodów.
2. Rekuperator powinien mieć elastyczne mocowanie do podłoża/ściany...itp ale z tego co pisałeś to tak masz zrobione. Jeżeli stoi bezpośrednio na stropie to możesz go postawić na kawałku wełny mineralnej np. grubości 10-15cm.
3. Na początek do testów - weź dwie małe poduszki (nie śmiać się :) ) i przyłóż je do boków rekuperatora. Następnie kawałkiem sznurka obwiąż obudowę tak aby poduszki przylegały do niej. Sprawdzisz w ten sposób czy tutaj jest problem.
4. Jeżeli to pomaga to możesz kupić w sklepie piankę gr. ~10cm (jak na materace) i zamiast poduszek zamocować ją do boków tak aby wyglądało to bardziej estetycznie niż poduszki.

To tyle sugestii - czekam na wyniki testów po weekendzie :)

Piczman
17-01-2012, 08:11
Jeżeli tak jest to można założyć, że napięcie sterujące jest OK

W moim przypadku było tak że po odłączeniu zasilania buczenie ustępowało mimo że wentylatory kręciły się nadal .

arrow00
17-01-2012, 16:42
Jeżeli tak jest to można założyć, że napięcie sterujące jest OK


Podejrzewam, że to jednak są drgania mechaniczne przenoszone na obudowę. Oto kilka uwag, jak będziesz coś kombinował w weekend z centralą.
1. Jeżeli masz sztywne przewody doprowadzające powietrze do reku to musisz zamontować elastyczne łączniki (tłumiki drgań) na każdym z czterech przewodów.
2. Rekuperator powinien mieć elastyczne mocowanie do podłoża/ściany...itp ale z tego co pisałeś to tak masz zrobione. Jeżeli stoi bezpośrednio na stropie to możesz go postawić na kawałku wełny mineralnej np. grubości 10-15cm.
3. Na początek do testów - weź dwie małe poduszki (nie śmiać się :) ) i przyłóż je do boków rekuperatora. Następnie kawałkiem sznurka obwiąż obudowę tak aby poduszki przylegały do niej. Sprawdzisz w ten sposób czy tutaj jest problem.
4. Jeżeli to pomaga to możesz kupić w sklepie piankę gr. ~10cm (jak na materace) i zamiast poduszek zamocować ją do boków tak aby wyglądało to bardziej estetycznie niż poduszki.

To tyle sugestii - czekam na wyniki testów po weekendzie :)

Witam,
co prawda jeszcze nie weekend ale postanowiłem wymienić filtry w reku i przy okazji trochę posprawdzałem.
Kanały mam wszystkie elastyczne, rekuperator stoi na kanapce ze styroduru, na tym deska a na desce sztywna pianka, na której stoi reku.
Jeszcze raz ponagrywałem dzwięki.
W pierwszym pliku jest nagranie otwartego z jednej strony rekuperatora. Nastawa na regulatorze na maksa, włączam wtyczkę do prądu po czym ją wyłączam.
http://kiwi6.com/file/ndvdl7yz0w
W drugim procedura ta sama tylko obudowa zamknięta.
http://kiwi6.com/file/eqfi9770yb
W sumie to terkotanie słychać najbardziej przy starcie i podczas pracy przy zamkniętej obudowie.
Próbowałem ściskać obudowę tak jak pisałeś ale efektów nie uzyskałem żadnych :(
Jak dotykam boków w czasie pracy to nie czuć jakichkolwiek rezonansów.

Pozdrawiam,

Tomek

Sławek...
17-01-2012, 23:13
...chodzi jak silnik w tupolewie....
dziwna sprawa, jeszcze nigdy w janku nie spotkałem takich efektów akustycznych
jak nagrywałeś to króćce były cały czas wpięte w instalację ?

arrow00
18-01-2012, 06:38
...chodzi jak silnik w tupolewie....
dziwna sprawa, jeszcze nigdy w janku nie spotkałem takich efektów akustycznych
jak nagrywałeś to króćce były cały czas wpięte w instalację ?

Witam,
tak, instalacja była cały czas podpięta.

Pozdrawiam,

Tomek

j_saw
20-01-2012, 19:04
Kanały mam wszystkie elastyczne, rekuperator stoi na kanapce ze styroduru, na tym deska a na desce sztywna pianka, na której stoi reku.

Zrób "kanapkę" ale z miękkim nadzieniem :) które będzie tłumiło drgania.

Wracając do tych dźwięków to faktycznie chodzi to jak "młockarnia". Zaintrygował mnie dźwięk w 3 sekundzie pierwszego nagrania. W momencie kiedy rozkręcają się wentylatory zarejestrowany jest dźwięk jakby łopaty wentylatora o coś uderzały!!!. Zrób tak jak Ci pisałem wcześniej tzn. odłącz wentylator raz jeden raz drugi posłuchaj czy jednakowo pracują. Dziwny jest ten dźwięk i nie chce mi się coś wierzyć, żeby EBM wypuścił takiego knota w postaci rzegoczących wentylatorów.
Sprawdź też czy w samym rekuperatorze nie ma jakiś luźnych elementów, które mogły by się tłuc.
>> W najgorszym razie zawsze można odesłać na reklamacji.<<

coulignon
21-01-2012, 05:52
". Zaintrygował mnie dźwięk w 3 sekundzie pierwszego nagrania. W momencie kiedy rozkręcają się wentylatory zarejestrowany jest dźwięk jakby łopaty wentylatora o coś uderzały!!!.

Na nagraniu wyraźnie słychać starzały ......


:rotfl::-)

kangaxx
21-01-2012, 16:16
coulignon, robisz za maciarewicza?

coulignon
21-01-2012, 19:10
jakoś mi się skojarzyło...

bitter
22-01-2012, 20:48
Na nagraniu wyraźnie słychać starzały ......
:rotfl::-)

Nie wyobrażam sobie jak tak można drwić z tragedii!!!

bitter
22-01-2012, 20:49
Oczywiście żartuję ;-P

Zet77
24-01-2012, 23:23
Witam Szanownych forumowiczów, stanąłem przed wyborem centrali i proszę o pomoc. Dom 180 m 2 kubatura z projektu ok 900 m 3, 4 osoby na stałe. Od Jangaza mam ofertę na WNW0 500 PBA E3 DC za 6900, a myślę że jakieś 8 procent dałoby radę urwać, czylo coś kolo 6 300 ktoś inny proponuje mi neoventa za 6100 netto lub enerventa ( obrotowego ) Centrala LTR 3 eco EC- sterownik podstawowy -2287,00 euro wraz z montażem brutto (8%Vat) przy kursie euro wychodzi koło 10 000 zł. Przeraża mnie trochę temat buczenia silników w janku. Może brink byłby najlepszą opcją ?

Pozdrawiam

michal_mlody
25-01-2012, 05:58
Zet77
Masz 5 metrowe pomieszczenia?

malux20
25-01-2012, 14:25
ja nowego jan gaza sprawdzałem u siebie -
na 1 biegu to właściwie go nie słychać
żonie odstawiłem numer jak pierwszy raz włączyłem to na 4 biegu- zrobiła oczy.

Zet77
25-01-2012, 16:28
Zet77
Masz 5 metrowe pomieszczenia?

No rzeczywiście te 900 m 3 to chyba wszystko łącznie ze strychem, garazem i budą dla psa : D

Mam spory dylemat co wybrać, a dzisiaj facet z innej lokalnej firmy uświadamiał mnie przez telefon, że za dobrą centralę trzeba dać koło 10 000.
Chodzi mi o sprzęt w odpowiednim stosunku ceny do jakości, bo przede mną jeszcze rzeka wydatków.

Pozdrawiam,

michal_mlody
25-01-2012, 16:34
Tu na forum bardzo chwalą Janka jak również Brinka. Cena tego pierwszego trochę podskoczyła ale i tak według znawców tematu wart jest swej ceny. Powoli też zaczynam myśleć o centrali. Co wybrać. Ale 10tyś na pewno nie dam.

miki121
25-01-2012, 16:50
Tu na forum bardzo chwalą Janka jak również Brinka. Cena tego pierwszego trochę podskoczyła ale i tak według znawców tematu wart jest swej ceny. Powoli też zaczynam myśleć o centrali. Co wybrać. Ale 10tyś na pewno nie dam.

Wydaje mi się że 14 tysięcy za całość to taka kwota a 10tyś za reku to chyba zehnder z dotykowym sterownikiem :)
Pytanie to też jakie chcesz reku :)
A tak ogólnie to widzę że kolega po sąsiedzku ;)

Zet77
25-01-2012, 16:52
Za 10 000 to juz można powybierać ale też mi się nie uśmiecha wydawać taką kasę tym bardziej, że za wykonanie instalacji też trzeba trochę zapłacić, w moim przypadku od 7 000 do 10 000 zl. Szkoda, że nie jestem Adamem Słodowym albo McGyverem : D Choć podobno to żadna filozofia ...

miki121
25-01-2012, 16:55
Za 10 000 to juz można powybierać ale też mi się nie uśmiecha wydawać taką kasę tym bardziej, że za wykonanie instalacji też trzeba trochę zapłacić, w moim przypadku od 7 000 do 10 000 zl. Szkoda, że nie jestem Adamem Słodowym albo McGyverem : D Choć podobno to żadna filozofia ...

Niby nie ale troszkę wiedzy trzeba mieć :)
Kiedyś w jakimś poście pisałem parę informacji na temat wykonania instalacji na sztywnym spiro :)
Jest też kwestia cen zakupu i jakości zakupionego materiału...
Za 20 tysięcy to można zrobić porządną instalację na sztywnych rurach z rekuperatorem z bardzo wysokiej pułki np. ZEHNDER ;)

michal_mlody
25-01-2012, 17:01
miki121
No prawie po sąsiedzku:)
Co do rekuperatora to chcę coś w miarę prostego. Bez zbędnych bajerów.

Piczman
25-01-2012, 17:38
Szkoda, że nie jestem Adamem Słodowym albo McGyverem : D Choć podobno to żadna filozofia ...

Zawsze możesz pogadać ze mną.
Daleko nie mam !

:D

bitter
25-01-2012, 18:06
Kiedyś w jakimś poście pisałem parę informacji na temat wykonania instalacji na sztywnym spiro :)


Podrzucisz linka?

bitter
25-01-2012, 18:08
ja nowego jan gaza sprawdzałem u siebie -
na 1 biegu to właściwie go nie słychać
żonie odstawiłem numer jak pierwszy raz włączyłem to na 4 biegu- zrobiła oczy.

i co się stało?

miki121
25-01-2012, 18:11
i co się stało?

Mógł być głośny..
Chyba że instalacja była dobrze dobrana :)

Piczman
25-01-2012, 18:34
Mógł być głośny..
Chyba że instalacja była dobrze dobrana :)

Był głośny bo jeszcze instalacji nie ma !

miki121
25-01-2012, 18:40
Był głośny bo jeszcze instalacji nie ma !


Kurde to fakt :)
Mógł być głośny bez instalacji ;)

Zet77
25-01-2012, 18:52
Zawsze możesz pogadać ze mną.
Daleko nie mam !

:D


Bardzo chętnie. Można mi podesłać telefon na priva ?

Pozdrawiam.

bitter
25-01-2012, 19:24
Mógł być głośny..
Chyba że instalacja była dobrze dobrana :)

Nie pamiętam komentarzy o tym, że był głośmy. W tym roku podobno jest nowy model z nowymi wentylatorami - widział ktoś i testował?

miki121
25-01-2012, 19:26
W środę jadę do nich aby zobaczyć te ich produkty :)
Może warto nimi pohandlować :)

malux20
25-01-2012, 21:12
Był głośny bo jeszcze instalacji nie ma !
instalacji jeszcze nie mam ale oszczędnosci na wentylacji były zauważalne

kangaxx
25-01-2012, 21:26
Nie pamiętam komentarzy o tym, że był głośmy. W tym roku podobno jest nowy model z nowymi wentylatorami - widział ktoś i testował?
ja :)

a ty zet77 nie słuchaj typa który pieprzy o cenach tylko dobierz maszynę do tego czego od niej potrzebujesz, facet dla którego wykładnikiem "dobrości" jest cena mało wie albo handluje tymi za 10 tys.

Zet77
25-01-2012, 22:11
Facet handluje różnymi, być może z tych za 10 tys ma największy zysk, nie wiem.
To czego oczekuje od sprzętu to : stosunek jakości do ceny do określonego pułapu offcourse, cicha praca,dobre wentylowanie chałupy, bezawaryjność, tania eksploatacja ( pobór prądu, filtry ).
Gabaryty jak i wygląd nie mają znaczenia
Jakieś typy ?

kangaxx
26-01-2012, 06:52
wszystko z wymiennikiem pp co kupisz w połowie tej ceny którą rzucił typ, jeśli jednak chcesz mieć pewność że zalodzenie nie będzie ci psuło nastroju to bartosz albo nikol ale tu cena jak u tego kolesia, sprawnościowo nie wypadają jakoś specjalnie lepiej niż dobre pp, ale za to nie zamarzają co się przydaje gdy nie masz gwc

bitter
26-01-2012, 07:32
ja :)

No i? Jakieś opinie? Co jest lepszego?

miki121
26-01-2012, 18:44
Od jutra jan-gaz w ofercie :)

coulignon
26-01-2012, 18:54
sie przekonał?

miki121
26-01-2012, 18:58
sie przekonał?

Obejrzałem kilka instalacji.
Pomierzyłem różne takie :)
Pogadałem z kilkoma użytkownikami..
Jedynie mały minus jak na razie tylko za sterownik :)

kangaxx
26-01-2012, 19:10
No i? Jakieś opinie? Co jest lepszego?
no jest, inne wentyle dc, nic nie brzęczy, nie śwista, nie pierdzi, nie dudni tak można dłużej wyliczać ale mi się nie chce :)

Piczman
26-01-2012, 19:18
sie przekonał?

Musiał na Ewelinę trafić, kobiecie się nie odmawia :P

bitter
27-01-2012, 06:06
Eeeee to zależy jak ta Ewelina się prezentuje ;-)

j_saw
27-01-2012, 09:50
Jedynie mały minus jak na razie tylko za sterownik :)

Rozwiń ten "mały minus" :) wszak forum jest do wymiany doświadczeń.
A poza tym przecież Jan-Gaz nie sprzedaje sterownika jako "obowiązkowe" wyposażenie - wersje (chyba) E1 są bez sterownika.

kangaxx
27-01-2012, 17:18
to kwestia gustu i chyba nie o to mikiemu biegało...

bitter
27-01-2012, 17:57
Fakt, diabeł tkwi w szczegółach. Już widzę niejedną Panią która robi burę swojemu facetowi: "takie paskudztwo chcesz mi powiesić na ścianie??!!!" ;-)
Mojej przez pół roku tłumaczyłem, że rekuperator musi być. Jak usłyszała że to 10 tys to dyskusji nie było, dopiero zaduch w wynajętym mieszkaniu po sprzedaży domu przekonał ją do tego i teraz nie ma dyskusji

miki121
27-01-2012, 18:43
No ogólnie wygląd to też troszku nie fajna spraw.
Ale mi chodziło o obsługę..
Tego typu sterowniki nie są zbyt przyjazne użytkownikowi..
Tutaj na rynku jednak są bardziej przyjazne produkt
Sterowniki np Zehnder-a albo nawet Berluf.
Oczywiście sterownik u każdego producenta to zwykłe pokrętło..
Myślę że sterownik honeywell dotykowy by szło pożenić z jankiem...
Pozdrawiam

Indiana_
27-01-2012, 19:07
Teraz uruchomiłem centralkę Janka z nowym sterownikiem, jest ładniejszy od starego, ale jakoś tym starym z 3 przyciskami wszystko idzie ustawić intuicyjnie nie patrząc w instrukcję, a w nowym, który ma więcej przycisków, bez instrukcji nie ma szans :-) Klient nic nie dzwoni, widocznie doszedł sam co i jak :-)

Ale może przy następnej instalacji będę mieć więcej czasu i nauczę się obsługi. Generalnie sterownik jest już ładny, i główny problem Janka rozwiązany.

michal_mlody
27-01-2012, 19:25
A centrale na prąd zmienny też mają jakieś ładne te sterowniki?:):)

miki121
27-01-2012, 19:33
A centrale na prąd zmienny też mają jakieś ładne te sterowniki?:):)

Ja w tym tygodniu odpaliłem zehndera z dotykowym wyświetlaczem i to jest odjazd :)

michal_mlody
27-01-2012, 20:23
Ja w tym tygodniu odpaliłem zehndera z dotykowym wyświetlaczem i to jest odjazd :)
Ale za takie bajery pewnie płaci się sporo:)

miki121
27-01-2012, 20:36
[QUOTE=michal_mlody;5155223]Ale za takie bajery pewnie płaci się sporo:)[/QUOTE

No troszku :)
Ale nie tak strasznie..

malux20
27-01-2012, 21:16
paweł przypilnuj sprawę mojego reku bo trochę się zrobiło zamieszania

miki121
27-01-2012, 21:19
a jakie masz reku???

malux20
27-01-2012, 21:24
no jan gaza [nie zainstalowany] modelu nie pamiętam.
nic złego o samym urządzeniu nie mam powodu pisać

miki121
27-01-2012, 21:39
To przyzwoity sprzęt masz :)

malux20
27-01-2012, 21:41
moim zdaniem tak

malux20
29-01-2012, 07:36
jak mi elektryk uzmyslowił że mam kupować pralkę ze zwyklym pokrętłem bez żadnych wyswietlaczy[ze względu na cenę wymiany ewentualnej] to bardzo chwalę pawła że mnie namówił na zwykle pokrętło

coulignon
29-01-2012, 09:37
jak mi elektryk uzmyslowił że mam kupować pralkę ze zwyklym pokrętłem bez żadnych wyswietlaczy[ze względu na cenę wymiany ewentualnej] to bardzo chwalę pawła że mnie namówił na zwykle pokrętło

Bzdura.
1. nie masz pewności że popsuje ci się wyświetlacz który jest tylko dodatkiem do elektronicznego sterownika jaki masz w pralce z gałką. Więc z punktu widzenia skomplikowania elektroniki pralka z gałką czy pralka z wyświetlaczem to praktycznie to samo. No chyba że mówimy o takiej

:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Polar_ps_663_p_bio.jpg/300px-Polar_ps_663_p_bio.jpg
2. Popatrz na cene innych części - zwykła mechaniczna pompka do odpompowania wody moze kosztować połowę wartości pralki i nie nic wspólnego z wyświetlaczem.

Karlsen
29-01-2012, 09:37
Malux20 - to pewnie auto również z pokrętłami do szyb, bez klimy, komputera pokładowego i absolutnie bez "centralnego zamka"? A telewizor czarno-biały kineskopowy, bo lampa kosztuje 70zł?

malux20
29-01-2012, 09:42
ok macie troche racji
tylko że w jednym aucie mam zwykła klimę w drugim z wyświetlaczami 4 strefami i żadnego dyskomfortu nie czuję w tym mniej wypasionym
powinienem napisać że przy zakupie trzeba sprawdzać ceny ewentualnych części i napraw

malux20
29-01-2012, 09:43
dobra a jakie są koszty np takich wyswietlaczy do pralek
miał ktoś przyjemność wymieniać?

michal_mlody
29-01-2012, 11:23
dobra a jakie są koszty np takich wyswietlaczy do pralek
miał ktoś przyjemność wymieniać?
Chyba nie ten wątek!!!

Indiana_
29-01-2012, 11:50
U mnie kiedyś powiedzieli 1200 zł, więc podziękowałem i zacząłem kombinować samodzielnie - okazało się, że na płytce sterownika wykraplała się woda, co powodowało zawieszanie sterownika w połowie prania. Zamalowałem więc całą płytkę farbą olejną, i pralka służyła jeszcze bezawaryjnie ponad 5 lat :-)

monika.KIELCE
30-01-2012, 09:39
Mam model 350 DC, sterownik tygodniowy. Buczenie identyczne jak na plikach z 30 strony wątku. Mąż już obmyśla plan działania, jak tylko się trochę ociepli to włazi na strych i kombinuje.
Hałas słychać przy samym reku ale też przy anemostatach nawiewnych i na zewnątrz z wyrzutni (fi 160). Anemostaty wyciągowe cichutkie, czerpnia (fi 200) cichutka.
Jednym z problemów może być u mnie sztywne połączenie rur na wejściu z czerpni i na wyjściu na wyrzutnię. Wyciąg i nawiew są podłączone elastycznymi (od reku do pierwszego trójnika).
Stanowisko pod centralkę to płyta mdf przykręcona do jętek przez gumowe podkładki 4szt 10x10x1cm, na tym 5cm wełna z rolki i sam reku. Tu chyba też poprawimy, po tym co czytam w tym wątku.

Ariston
30-01-2012, 13:11
Oczywiście,że kwestia gustu ale poniekąd wstyd dla producenta,kóry bardzo ceni sobie swoje produkty a każe sterować nimi sterownikiem o wyglądzie rodem z lat 80-90.
Konkurencja,nawet ta słabsza i tańsza pod tym względem wypada o niebo lepiej.

Witam; Sam jestem zainteresowany Jan-Gazem i trochę zacząłem szukać/czytać. Co do kwesti wyglądu sterownika to stwierdziłem, że to ma przede wszystkim działać. Fakt montaż na widocznym miejscu w salonie obok plazmy jest niewskazany ale z drugiej strony, gdyby do wszystkiego podchodzić tylko z "estetyką" to każdy z nas musiał by się żenić tylko z modelką. Wiadomo, że tak nie jest bo cel jest inny :)

Myślałem nad zakupem wersji E1 (bez sterownika), a sam sterownik dokupić w firmie, która je robi. Powód jest prosty - wychodzi to taniej, a podłączenie jest proste.

Podczas rozmowy z gościem z tej firmy od sterownika, dowiedziałem się, że są na ukończeniu wersji ze zmienionym panelem sterowania tzn. ma być wyświetlacz graficzny z panelem dotykowym czyli coś czym zachwycał się miki121
Cena ma być zbliżona (zobaczymy) do obecnego sterownika tzn. 750zł+vat.

Jak będę coś więcej wiedział to wrzucę to na forum - na razie poczekamy, zobaczymy.

kangaxx
30-01-2012, 16:45
co za różnica czy mam szturchać paluchem jakiś wyświetlacz czy przycisk obok niego, ale to kwestia gustu a nie funkcjonalności, w takim wypadku każdy ma rację :)

Karlsen
30-01-2012, 16:46
ok macie troche racji
tylko że w jednym aucie mam zwykła klimę w drugim z wyświetlaczami 4 strefami i żadnego dyskomfortu nie czuję w tym mniej wypasionym
powinienem napisać że przy zakupie trzeba sprawdzać ceny ewentualnych części i napraw


dobra a jakie są koszty np takich wyswietlaczy do pralek
miał ktoś przyjemność wymieniać?
Malux - masz tendencję do nabijania postów jeden po drugim, minuta po minucie (nie tylko w tym temacie!). Jest taka funkcja jak edytuj - uzupełniasz złote myśli - spróbuj zamiast produkować setki nieużytecznych postów. Kolejni forumowicze łatwiej odnajdą cenne posty.

R&K
30-01-2012, 16:57
ze sterownikami jest tak - ze jak chcesz miec kolejny bajer / gadzet to wez ten z z panelem dotykowym
z doswiadczenia innych uzytkownikow wiem ze ustawienia WM z reku przez 90% roku dziala na okreslonym trybie - przydaje sie chwilowe zwiekszenie wydajnosci , np Jasiek ma przysisk czasowy ktory po przycisnieciu na 30 min wlancza wyzszy bieg (patrz imprezka lub gotowanie) a później wraca sie do pierwotnych założen

Karlsen
30-01-2012, 17:56
Przy dobrym sterowniku jest możliwość ustawienia pracy 30 min/ 30 min w najbardziej mroźne noce. Przy "pokrętle" nie mamy takiej możliwości. Ale dlaczego taka przyjemność w Jangazie musi aż tyle kosztować? Dla przykładu do Brinka porządny sterownik można kupić za 180 zł.

monika.KIELCE
02-02-2012, 07:11
Wczoraj były wstępne oględziny, na jakieś zmiany za zimno (nieogrzewane poddasze).
No i mam nowe pytanie:po odkręceniu bocznej ścianki na tacce zero wody. Trochę mnie to dziwi bo wszyscy piszą że coś tam się zlewa, gdzieś czytałam o 30 l na dobę w 1 sezonie, a u mnie susza. W domu obecnie 35-36% wilgotności. Nawiew z GWC ceramicznego.

malux20
02-02-2012, 08:05
Malux - masz tendencję do nabijania postów jeden po drugim, minuta po minucie (nie tylko w tym temacie!). Jest taka funkcja jak edytuj - uzupełniasz złote myśli - spróbuj zamiast produkować setki nieużytecznych postów. Kolejni forumowicze łatwiej odnajdą cenne posty.


ok

malux20
02-02-2012, 08:05
będę pamiętał

oczywiście przepraszam zainteresowanych

Sławek...
02-02-2012, 08:37
Wczoraj były wstępne oględziny, na jakieś zmiany za zimno (nieogrzewane poddasze).
No i mam nowe pytanie:po odkręceniu bocznej ścianki na tacce zero wody.

Wykraplanie występuje, może po prostu cały kondensat spływa po tacce do rurki odpływowej? Tak właśnie powinno to wyglądać.I wtedy niekoniecznie zobaczysz jakieś ślady

Piczman
02-02-2012, 08:41
Przy GWC i wysokiej temp. nawiewu skroplin nie będzie .

monika.KIELCE
02-02-2012, 08:48
Po otwarciu centralki tacka była sucha jak wiór. Macając wymiennik też nie stwierdzono oznak wilgoci. Może akurat taki moment był, że wszystko wyschło? Nie wiem czy otwarcie nastąpiło w czasie spoczynku, czy w czasie pracy reku. Działa mniej więcej co godzinę przez godzinę i jak akurat było 10 min przed kolejnym startem, to mogło wyschnąć wszystko

Piczman: wysokiej temp. czego? wyciąganej z pomieszczeń czy zewnętrznej?

Sławek...
02-02-2012, 09:11
...jeżeli masz GWC i temp pobieranego powietrza jest na tyle wysoka po przejściu przez GWC, że nie wystąpi punkt rosy to rzeczywiście może wykraplanie nie występować, nie zwróciłem wcześniej uwagi na GWC...

malux20
02-02-2012, 09:12
Paweł to gwc zmniejsza przy okazji ilość skroplin?

Sławek...
02-02-2012, 09:19
...gwc zmniejsza ilość skroplin pośrednio, ponieważ podnosi temp powietrza a co za tym idzie przesuwa punkt rosy i może to rzeczywiście spowodować o wiele mniejsze wykraplanie (rozpocznie się ono np przy temp zewn -15 a nie +5,i będzie występowało tylko w okresie najsilniejszych mrozów)
oczywiście wszystko zależy od tego jak sprawne jest GWC i do jakiej temp jest w stanie podgrzać powietrze przez niego płynące...

Piczman
02-02-2012, 09:21
Różnica temp. i wilgotność powietrza .
Poczytaj o punkcie rosy i wykraplaniu się wody na zimnych powierzchniach .
Kiedy GWC daje nam wysoką temp. ( zamiast -20C np. +4 C) to gradient temperatur powietrza przepływającego przez wymiennik jest zbyt mały aby powstały skropliny .

k62
02-02-2012, 09:22
Powietrze wyciągane z domu jest wilgotne i po zetknięciu z zimnym wymiennikiem
(nawet jak w tym przypadku temp poniżej 10 st C) gwałtownie schładza się i następuje wykraplanie pary wodnej.

Sławek...
02-02-2012, 09:26
Powietrze wyciągane z domu jest wilgotne i po zetknięciu z zimnym wymiennikiem
(nawet jak w tym przypadku temp poniżej 10 st C) gwałtownie schładza się i następuje wykraplanie pary wodnej.

...niekoniecznie musi to być prawdą... wszystko zależy od temp i wilgotności powietrza nawiewanego i wywiewanego które styka się na wymienniku i dla każdej kombinacji tych czynników punkt rosy wystąpi w innym miejscu więc może on wystąpić w rozpatrywanym tu przykładzie, ale wcale nie musi i nie możemy stwierdzić czy warunki do wykraplania powstały nie mając szczegółowych danych o temp i wilgotności...

Piczman
02-02-2012, 09:26
Paweł to gwc zmniejsza przy okazji ilość skroplin?

Ja mam skropliny tylko wtedy kiedy jest ok. +2 C na zewnątrz a wilgotność w domu w okolicy 50 % .
Wtedy GWC nie pracuje a gradient temp. oraz wilgotność powoduje wykraplanie się .
Kiedy są mrozy wilgotność w domu spada do 35-40 % a temp. nawiewu to +5 C i nic się nie wykrapla .
Są tabele z wykresami punktu rosy , można sobie poszukać i sprawdzić .

monika.KIELCE
02-02-2012, 09:33
A więc:
1. Przełączyć na czerpnię ścienną, poczekać (hmmm... 30min?) sprawdzić czy jest woda.
2. Głowię się jak zmierzyć temp z gwc. Mam czujnik GWC od kompletu Jangaza. Charakterystyka czujnika np. tu http://www.nxp.com/documents/data_sheet/KTY81_SER.pdf

Wczoraj wieczorem zmierzona rezystancja 833 Ohm. Błąd pomiaru +-2 stopnie, więc sporo. Na dworze -15. Pokombinuję jak zapodać jakiś zwykły termometr z sondą ale wszystko już zabudowane i ciężko się dostać.

Piczman
02-02-2012, 09:35
Przełącz na ścienną i powinno coś polecieć, chyba że masz w domu sucho jak pieprz :)

k62
02-02-2012, 10:35
Polecam ciekawy artykuł o szronieniu rekuperatorów
http://www.jakobczak.pollub.pl/index.php?kat=111

monika.KIELCE
02-02-2012, 13:19
Jak pieprz to może nie ale 35% to już dla mnie lekki dyskomfort.

Qter
02-02-2012, 20:46
Hej,

A mi się dziś włączyło w Janku "odszranianie". Uruchomiłem jakieś 2 tyg. temu GWC glikolowe i mam podejrzenie że nawet działa ale prtzy obecnych temp. (-18C) do reku docierało około -9 (przynajmniej tyle pokazywał termometr na wlocie za pomiędzy GWC a Jankiem). Znaczy się chyba działa? Proces odszraniania 5 min.

PZDR

Qter