PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator Jan-Gaz opinie



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

starki
02-01-2009, 20:30
Kto posiada rekuperator firmy Jan-Gaz i moze sie podzielic swoimi spostrzezeniami z uzytkowania tego rekuperatora?
Jak z awaryjnoscia sprzetu?

ms.

coulignon
03-01-2009, 07:33
w sumie wyglada niegłupio.. Ma co powinien mieć. Trzeba zobaczyć go na "żywca" jak jest z jakością wykonania.

bartus01
03-01-2009, 15:03
Widziałem tą centralę na zywo i moim zdaniem jest to solidna konstrukcja, dobrze wygłuszona , ocieplona, podgrzewna tacka kondensatu, wentylatory u góry , wszystko ładnie dopracowane, spasowane itp. brak bypasu tylko kaseta letnia, brak osobnej regulacji wentylatorów, wymiennik krzyzowy heatex
Moim zdaniem wentylatory mogłyby byc stałoprądowe.
Krótko: dobra relacja jakość - cena.

listek
03-01-2009, 16:47
a jak z prądożernością?
Nie za duża?

starki
03-01-2009, 18:16
Pradozernosc to max 210W, a na 1 biegu to 50W. Fakt ma troche wad - silnik nie na prad staly (ale za to ma 5 biegow), brak automatycznego bypassa, sprawnosc do 70%. Jednak cena jest w granicy moich mozliwosci 3000 i dlatego jest moim glownym faworytem.

Ciekawi mnie jego awaryjnosc i czy wystapily komus przypadlosci jak w dospelu (wycieki) lub inne awarie?

ms.

listek
03-01-2009, 18:28
Pradozernosc to max 210W, a na 1 biegu to 50W. Fakt ma troche wad - silnik nie na prad staly (ale za to ma 5 biegow), brak automatycznego bypassa, sprawnosc do 70%. Jednak cena jest w granicy moich mozliwosci 3000 i dlatego jest moim glownym faworytem.

Ciekawi mnie jego awaryjnosc i czy wystapily komus przypadlosci jak w dospelu (wycieki) lub inne awarie?

ms.

Gdzie znalazłes te dane na temat poboru mocy, bo ja jakos nie moge znaleźć :oops:

Ciekawe czy można zamontować bardziej oszczędne wentylatory (czy mają w swojej ofercie)?

starki
03-01-2009, 18:43
Gdzie znalazłes te dane na temat poboru mocy, bo ja jakos nie moge znaleźć :oops:

Ciekawe czy można zamontować bardziej oszczędne wentylatory (czy mają w swojej ofercie)?

na tej stroniejan-gaz.ipr.pl/ sa takie male wykresy i na nich widac pobor mocy.

bartus01
03-01-2009, 21:34
Śledzę ten reku i wiem że mają byc niedługo ich centralki z wentylatorami stałoprądowymi i wymiennikiem przeciwprądowym ale cena bedzie z pewnością wyzsza, kwestia tylko o ile i jak sie to będzie miało do tego co jest na rynku w tej klasie.

starki
04-01-2009, 14:21
Pewnie cena na wentylatorach staloprodowych i przeciwprodowym bedzie kolo 5tys. Chyba jednak malo osob ma reku jan-gaz albo nikt nie ma z nim problemow i brak postow na forum (poza pojedynczymi) na temat tego reku. Nie to co o dospelu :-).

ms

starki
17-03-2009, 19:26
No i stalo sie. Kupilem rekuperator Jan-Gaz. Wersja 350+bypass przestawiany dzwigienka (byc moze przerobie na automat z malym sterowniczkiem temperaturowym)+programator tygodniowy.
Wykonanie i izolacja termiczna wyglada na solidna. Na razie uruchomilem go na "sucho" i wydaje sie byc cichy. Co prawda nie mam porownania do innych rekuperatorow ale w porownaniu do wentylatora lazienkowego jest duzo ciszej.
Urzadzenie wyglada na dopracowane. Jedyny minus jak na razie to slabo zabezpieczony rekuperator do transport (przesylke dostalem kurierem). Rekuperator instalowany bedzie najprawdopodobniej w wiosne/lato - wtedy zobacze jak dziala w normalnych warunkach.

ms

bartus01
25-03-2009, 21:29
Starki ,
kupiłes wersję z wentylatorami na prad stały czy zmienny ? , czy masz wersję z wymiennikiem przeciwprądowym czy krzyżowym?

Napisz cos wiecej o tym reku, jaka cena, może byc na priv.

krzyk123
30-07-2009, 08:21
Witam,

Dostałem ofertę na reku:
http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Dane_techniczne
wersja:
WNW0500PBE2 z zastosowanym wymiennikiem przeciwprądowym oraz wbudowanym ręcznym bypassem.

Zastanawiam się jak wypada to urządzenie w porównaniu do:
BRINK Renovent HR Large 400 ?

Czy ktoś ma już działającą instalację na jan-gazie?

pzdr
Krzych

coulignon
18-10-2009, 20:56
No i stalo sie. Kupilem rekuperator Jan-Gaz. Rekuperator instalowany bedzie najprawdopodobniej w wiosne/lato - wtedy zobacze jak dziala w normalnych warunkach.

ms

no i?
działa?
nie działa?

Piczman
18-10-2009, 21:10
coulignon nie pękaj tylko kup ten reku wreszcie :lol:

:wink:

Jareq
03-11-2009, 18:46
Witam,

Mam rekuperator Jan-gaz w wersji 350 m3/h z wentylatorami na prąd zmienny podłączony od 3 miesięcy.

w miarę możliwości odpowiem na pytania

pozdrawiam

Piczman
03-11-2009, 18:56
Jareq napisz :

Jaka jest sprawnośc wymiennika w warunkach takich jak dzisiaj np. czyli około 0 C za oknem !
Mierzyłeś coś ?
Jakie jest zurzycie prądu na różnych biegach ?
Czy głośniejszy niż lodówka ? :wink:

Pozdr.

Jareq
03-11-2009, 19:20
Witam,

Poboru prądu nie jestem w stanie zmierzyć ( nie mam sprzętu ) - pozostaje mi wiara że, zgodnie z opisem bierze od 50W na 1 biegu do 200W na piątym.

Jest cichy - słychać go tylko w kotłowni ( mam nietypowe rozwiązanie gdzie reku dmucha bezpośrednio w obudowę kominka i dalej na pokoje - co wymagało wygłuszenia obudowy kominka dodatkową warstwą wełny )
Żadnych szumów w pokojach, łazienkach i kuchni - instalacje robiłem na rurach spiro dospela

Co do temperatur

na dworze 6,7 ( GWC prowizorka - tylko rura ok. 9m. do rozbudowy na żwirowy rzeczywista temp. na dworze 0,4 st. )
w domu 20,5
do domu dmucha 18,5

pozdrawiam

Jareq
03-11-2009, 19:24
witam,

ma jedną drobniusieńką niedoróbkę - króćce przyłączeniowe nie są szczelne i trzeba uszczelniać bo zasysa albo dmucha :wink:

Poza tym konstrukcja ( jak dla lajkonika ) b. dobra i solidna

pozdrawiam

Jareq
03-11-2009, 19:34
witam,

do reku wpada 6,7
czyli 85.5 % - według wzoru


pozdrawiam

Piczman
03-11-2009, 19:37
Jak by nie było skoro nawiewa 18,5 to jest git !!!

Podejżewam że jest porównywalny z Dospel Economic czyli przyzwoita jakośc za przyzwoitą cenę :wink:

Jareq
03-11-2009, 19:42
witam,

do reku wpada 6,7
czyli 85.5 % - według wzoru



ale to lekkie oszustwo bo należy odliczyć temp. jaką dają wentylatory z moich obserwacji to około 1- 1.2 stopnie

Tylko czy producenci innych centrali to odliczają ?

pozdrawiam

coulignon
05-11-2009, 12:04
tadam!!
Zamówiłem.

Niech się dzieje.... :lol: :wink:

Jareq
05-11-2009, 19:35
Który?
W Jack-Went czy u Jan-Gaz ??

Możesz cenę, na priv, czy coś.....

pzdr

to raczej ten sam reku.

pozdrawiam

coulignon
06-11-2009, 09:26
tadam!!
Zamówiłem.

Niech się dzieje.... :lol: :wink:

Który?
W Jack-Went czy u Jan-Gaz ??

Możesz cenę, na priv, czy coś.....

pzdr

jan Gaz.
Cena jak w cenniku minus..... nie wiem ile. :wink:

Jareq
08-11-2009, 19:16
PS. Jak tam sprawność przy mrozach w nocy?

Jak przyjdą to podam jak u mnie wychodzi.

Na razie ( przy obecnych temp. 2-10 st.) wyniki oscylowały w przedziale 83-88 % - centrala chodziła na 1 lub 3 biegu


pozdrawiam

piogron
08-11-2009, 19:32
Czekam z niecierpliwością na wrażenia z eksploatacji.

Lookita
08-11-2009, 19:43
POtwierdzam,ze wentylatory podgrzewaja nawiew o ok. 1.5 st.
U mnie problem jest inny-z poddasza wieje o ok. 1.5-2 st. chlodniej niz z anemo biegnacych w stropie,wplyw betonu i kumulacji ciepla jest odczuwalny....Zaizolowalem rury na nieogrzewanym poddaszu dodatkowo i ...tak sobie jest,a bylo duzo gorzej-roznica gora dol ok. 5 st!!!

Jareq
19-11-2009, 21:05
Zrobiłem pomiary poboru prądu:

1 bieg - 59W
2 bieg - 78W
3 bieg - 98W
4 bieg - 126W
5 bieg - 196W

pozdrawiam

Piczman
20-11-2009, 09:29
A przy jakich wydajnościach ?

Jareq
20-11-2009, 13:27
A przy jakich wydajnościach ?

No tego w swoim układzie nie jestem wstanie pomierzyć , ale producent podaje taki wykres
http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Dane_techniczne

pozdrawiam

piotrek_w
20-11-2009, 15:13
Mam pytanie do użytkowników: czy fabryczny programator to tylko urządzenie za 600 zł które włącza i wyłącza kiedy go zaprogramuję (bo są tańsze na rynku) czy coś więcej? Np. otworzenie przepustnicy jak rozpalę w kominku itp?

Już sobie odpowiedziałem:
[/url]http://jan-gaz.com.pl/Do_pobrania[url]

starki
08-12-2009, 08:21
No i stalo sie. Kupilem rekuperator Jan-Gaz. Rekuperator instalowany bedzie najprawdopodobniej w wiosne/lato - wtedy zobacze jak dziala w normalnych warunkach.

ms

no i?
działa?
nie działa?

Dziala, jest cichy. Rekuperator na strychu, w wiekszosci to rury Sonoduct, system rozdzielczy z przepustnicami na kazdy kanal. Sprawnosci nie zmierzylem bo w domu jeszcze nie mieszkam ale pierwsze wrazenie bardzo pozytywne. Sterownik ma mozliwosc zaprogramowania kazdego dnia tygodnia i sily nadmuchu w poszczegolnych godzinach.

ms.

j_saw
11-12-2009, 18:18
piotrek_w:
Mam pytanie do użytkowników: czy fabryczny programator to tylko urządzenie za 600 zł które włącza i wyłącza kiedy go zaprogramuję (bo są tańsze na rynku) czy coś więcej? Np. otworzenie przepustnicy jak rozpalę w kominku itp?
Już sobie odpowiedziałem:
[/url]http://jan-gaz.com.pl/Do_pobrania[url]

Ta instrukcja jest "mocno" nieaktualna :) Aktualną wersję masz tutaj:
http://alres.home.pl/pub/Instrukcja%20obslugi%20sterownika%20do%20rekuperat orow.pdf

Jeżeli chodzi o sterowanie rekuperatorami to ten sterownik umożliwia sterowanie wentylatorami o zasilaniu 230V AC (jedno jak i wielouzwojeniowymi) oraz wentylatorami o zasilaniu 24V DC ze sterowaniem 0÷10V.

pozdrawiam
JS

Jareq
17-12-2009, 18:24
PS. Jak tam sprawność przy mrozach w nocy?

Przy temperaturze -5,6 sprawność na poziomie 82,5%, przy -8 sprawność taka sama, ale po chwili ( ok. 10 min ) załączyło się odszranianie przy takich temperaturach załączałoby się chyba dość często
normalnie zaciągam przez pseudo Gwc czyli 10 mb.rury przygotowanj do żwirowca i jest git - na zewnątrz - 10,5 a przed reku + 1



pozdrawiam

pabelo76
21-12-2009, 12:12
Witam

Ja uzytkuje rekuperator Jan-gazu juz druga zime. I zadnych problemow z nim nie mam.

Mam pytanie innego rodzaju. Jak radzicie sobie z mala wilgotnoscia powietrza? Przy temperaturach takich jak teraz (-15) mam w domu 20%

coulignon
21-12-2009, 13:01
Witam

Ja uzytkuje rekuperator Jan-gazu juz druga zime. I zadnych problemow z nim nie mam.

Mam pytanie innego rodzaju. Jak radzicie sobie z mala wilgotnoscia powietrza? Przy temperaturach takich jak teraz (-15) mam w domu 20%

Przewentylował się kolega

Puść 20 do 25 m3/h na osbobę. Czyli jak w miarę normalna sypialnia bez trójkątów :wink: to 40 do 50 m3/h
Powinno być lepiej.

Vafel
21-12-2009, 14:51
Podłączam się pod temat, bo brzmi ciekawie...

Doszedłem do etapu, że jak nie zrobię sobie sam wentylacji mechanicznej to nie będę miał, bo firmy wołają 11-15 tys. zł za instalację dla mojego domku, a to dla mnie zdecydowanie za dużo. Może mógłbym wydać połowę tej kwoty... Jak patrzę na ten rekuperator (aktualna cena w okolicach 4 tys. zł), to zastanawiam się czy za kolejne 3 tys. zł da się kupić całą resztę potrzebną, żeby zrobić instalację...

Piczman
21-12-2009, 14:55
Jak patrzę na ten rekuperator (aktualna cena w okolicach 4 tys. zł), to zastanawiam się czy za kolejne 3 tys. zł da się kupić całą resztę potrzebną, żeby zrobić instalację...

Ja mam 100 m2 wentylowanej powierzchni użytkowej i za całość zapłaciłem nieco ponad 5 tyś zł.
W tym centrala za 3600 zł więc rury, anemostaty,czerpnia,wyrzutnia,trójniki itd. kosztowały mnie ok. 1500 zł.

Spokojnie się zmieścisz :D

Jareq
21-12-2009, 18:29
Jak patrzę na ten rekuperator (aktualna cena w okolicach 4 tys. zł), to zastanawiam się czy za kolejne 3 tys. zł da się kupić całą resztę potrzebną, żeby zrobić instalację...

U mnie rury, anemostaty, kratki, przepustnice, obejmy, czerpnia wyniosły około 1800 PLN. Do każdego z 7 pomieszczeń idzie oddzielna nitka ( bez trójników), dom 120m2.

pozdrawiam

Vafel
21-12-2009, 20:52
Czyli da się... hmm... coraz bardziej skłaniam się ku temu, żeby rozciągnąć sobie instalację (bez względu na to czy kupię od razu rekuperator czy nie). Kominy już wybudowałem, więc nie muszę robić tej mechanicznej, ale mogę... Tylko muszę się podszkolić i jakoś to sobie zaprojektować...

Carpenter78
21-12-2009, 23:01
Podciagam temat w celach wnikliwej inwigilacji...

pabelo76
22-12-2009, 06:56
Przewentylował się kolega

Puść 20 do 25 m3/h na osbobę. Czyli jak w miarę normalna sypialnia bez trójkątów :wink: to 40 do 50 m3/h
Powinno być lepiej.

Hm.. Jakby powiedzial pewien pan jest to oczywista oczywistosc...
Oczywiscie ze mam ustawina taka wydajnosc centrali, ktora wlacza sie tylko wtedy gdy ktos jest w domu. Naprawde nie zastanawialiscie sie nad problemem wilgotnosci powietrza?
Przy tem zew -15 stopni max zawartosc pary wodnej w m3 to okolo 0,96g (wilgotnosc wzgledna utrzymywala sie wtedy na poziomie 80% wiec pary wodnej bylo 0,77g) Po wtloczeniu tego powietrza do domu i podgrzaniu do 20 stopni mamy kolo 4,4 % Zupelnie niekonfortowa wilgotnosc. (kalkutator: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/kinetic/relhum.html)


Co do ceny instalacji, potwierdzam jest mozliwe zamknac sie w kwocie 4 tys zl (bez robocizny)

kurt76
01-01-2010, 19:48
Pytanie do posiadaczy domow 100-120 m kw z rekuperacja:: jaka srednica otworu powinna byc zaprojektowana w plycie fundamentowej dla wejscia z GWC?

No i pytanie za 100 pkt: GWC zwirowy czy rurowy?

Piczman
01-01-2010, 20:34
Przejście fi 200 mm będzie dobre !

GWC ? Jakie warunki gruntowe masz u siebie ?
Chodzi o poziom wód gruntowych w ciągu roku ?!

kurt76
01-01-2010, 20:54
z tego co pamietam na gl. ok. 2 m pojawila sie woda (pazdziernik), sprawdze w poniedzialek bo opracowanie geotechnicne lezy w biurze.

...ale zalozmy, ze problemow z woda nie ma (bo nie ma)

Co nt. zloza pod domem? (plyta)

Piczman
01-01-2010, 20:59
Zapytaj w wątku o gwc, Ja żwirowego nie zgłębiałem ale wiem że warty jest droższego i trudniejszego wykonania.

pozdr.

coulignon
02-01-2010, 09:34
A więc:
Używam reku jan gaza z wentylatorami na prąd stały i wymiennikm przeciwprądywym. Centrala jest wykonana bardzo solidnie (moim zdaniem wyglada dużo lepiej od np. Proventa). Sprawuje sie bez zarzutu, jest cicha, prosta w obsludze (mam wesrsję z "gałką") i co najwazniejsze ma dość przyzwoitą sprawność.
Pomiar wkonany w tej chwili:
temp powietrza nawiewanego do pomieszczeń: 14,6 stC
temp powietrza w pomieszczeniach: 20,4 stC
temp zewnętrzna (nie mam odpalonego GWC): -2,5stC
Wydajność w tej chwili ok 190 m3/h

Czyli sprawnośc około 80%

glacjusz
03-01-2010, 16:26
Jestem zainteresowany kupnem tego reku do tego domu:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-sezamie/m476f99ddef648

Czy ktos moglby mi doradzic jaki model rekuperatora jest potrzebny, zeby wszystko bylo w porzadku?
Prosze o odpowiedz i pozdrawiam

Cezarr
04-01-2010, 18:15
A jak w tym rekuperatorze rozwiązano problem zamarzania (szronienia) wymiennika? Podgrzanie tacy po której spływa kondensat wymaga stosowania dodatkowej grzałki, czy regulowanej pracy wentylatorów? Również rozpatruję zakup tego urządzenia, ale chyba nie będę robił GWC, więc kwestia zamarzania jest ważna.

Cezarr
05-01-2010, 07:51
A który wariant wybrałeś? Sporo czytam na te tematy, ale nie jestem fachowcem, nie mniej jednak rekuperator muszę już jakiś wybrać i instalować, jakiś czas temu już zwróciłem uwagę na tę firmę, no i opinie ten sprzęt tutaj jak na razie ma chyba niezłe. Róznica w cenie pomiędzy stało a zmienno prądowym jest spora i pewnie zwróci się po wielu latach.

piogron
16-01-2010, 09:28
Czy często wam zamarza przy takich temp. ten reku i jeszcze jedno czy ktoś z już użytkujących go, faktycznie policzył jego sprawność przy ujemnych temp na zewnątrz?

am76
16-01-2010, 14:21
Róznica w cenie pomiędzy stało a zmienno prądowym jest spora i pewnie zwróci się po wielu latach.

Nie wiem jaka jest różnica w cenie w twoim przypadku ale mnie wyszło, że jest to chyba jedna z nielicznych rzeczy "eco" które się zwrócą.

powiedzmy, że jeden ma średnio 60W a drugi 120W na rok masz więc:

(120 - 60) * 24 * 365 = 525kWh

Marek13
16-01-2010, 15:40
Cezarr - jest jeszcze jeden problem. Jest to hałas, a dokładnie buczenie silników na prąd zmienny przy obrotach innych niż znamionowe. Nie wystarczy zmiana napiecia, powinno się także zmienić proporcjonalnie częstotliwość prądu zasilającego wentylatory.
Regulacja prędkości silników zasilanych prądem stałym wymaga tylko zmiany napięcia i nie ma efektów ubocznych w postaci buczenia.

tuviste
16-01-2010, 18:18
Witam, pozwolę sobie zapytać w tym temacie:
czy ktoś słyszał o reku firmy Enervent? Podobno firma skandynawska z tradycjami. Wykonawca z okolic Mielca firma Salklim www.salklim.pl proponuje centralke z wymiennikiem obrotowym LTR. :roll:

emilus18
04-04-2010, 19:32
ja chyba się zdecyduję na Mistral 400 DUO:

http://www.pro-vent.pl/cennik-rekuperatory-duo,0.html + grzałka 18200 brutto - czy trochę nie za dużo??

Mam dwie oferty. Cena identyczna...

inwent
04-04-2010, 23:49
Za co te 18,2 pln? Chyba nie za samą centralkę?

pozdr
tomek k

emilus18
08-04-2010, 21:41
za wszystko. centralka +montaż ze wszystkimi akcesoriami. "Bajerem" jest grzałka, by zapobiegała namarzaniu w duuuuże mrozy za 1 tys.

inwent
08-04-2010, 21:52
To zmienia postać rzeczy, z poprzedniego postu zrozumiałem, iż sama centralka aż tyle. :)

Jareq
03-05-2010, 10:39
Witam,

mam pytanie do posiadaczy tego reku w z wentylatorami na prąd stały.
Jaki jest pobór na poszczególnych biegach

pozdrawiam

konisko
26-05-2010, 14:45
Ja mam swojego od zimy.
Pracuje dobrze, cicho i wydajnie, odskroplin to wylalem z nigo chyba z 30l.
Mam model 350 z recznym bypassem i silnikami pradu stalego.
Kupowalem u producenta, szlo sie dogadac .
Jestem zadowolony, a koszt instalacji mnie wyniosl w calosci 6tys. brutto, dom parterowy 160m2, wszystko sam robilem.
Pozdr.

Jareq
06-06-2010, 18:42
Witam,

mam pytanie do posiadaczy tego reku w z wentylatorami na prąd stały.
Jaki jest pobór na poszczególnych biegach

pozdrawiam

ponawiam pytanie,

Mam jeszcze jedno pytanko,
jak sprawuje się u was by-pass, pytam bo u mnie z GWC do rekuperatora wchodzi ok. 12,5 st. a z reku wychodzi 18,5 st., nawet jak doliczę wzrost temp spowodowany wentylatorami ( czyli ok 1,5 st. ) to i tak coś mi " grzeje " powietrze o ok. 4,5 stopnia.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to kiepsko działający by-pas czyli praca z odzyskiem ciepła nawet przy przełączeniu na pozycję " lato"
Dodam, że pomiary robione są bezpośrednio przed i za reku.


pozdrawiam

coulignon
13-06-2010, 10:02
ponawiam pytanie,

Mam jeszcze jedno pytanko,
jak sprawuje się u was by-pass, pytam bo u mnie z GWC do rekuperatora wchodzi ok. 12,5 st. a z reku wychodzi 18,5 st., nawet jak doliczę wzrost temp spowodowany wentylatorami ( czyli ok 1,5 st. ) to i tak coś mi " grzeje " powietrze o ok. 4,5 stopnia.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to kiepsko działający by-pas czyli praca z odzyskiem ciepła nawet przy przełączeniu na pozycję " lato"
Dodam, że pomiary robione są bezpośrednio przed i za reku.


pozdrawiam

Potwierdzam, u mnie jest tak samo. Zakleiłm wymiennik folią i było lepiej.

piogron
13-06-2010, 17:54
Ja mam swojego od zimy.
Pracuje dobrze, cicho i wydajnie, odskroplin to wylalem z nigo chyba z 30l.
Mam model 350 z recznym bypassem i silnikami pradu stalego.
Kupowalem u producenta, szlo sie dogadac .
Jestem zadowolony, a koszt instalacji mnie wyniosl w calosci 6tys. brutto, dom parterowy 160m2, wszystko sam robilem.
Pozdr.

6 tys wyszło Ci za materiały, czyli liczysz razem z reku? Gdzie kupowałeś i na jakich rurach robiłeś?

Jareq
13-06-2010, 19:23
Potwierdzam, u mnie jest tak samo. Zakleiłm wymiennik folią i było lepiej.

Oj....
znowu trzeba poprawiać samemu...
chociaż z drugiej strony cieszą małe opory wymiennika.

Rozumiem, że zatkałeś wymiennik na stronie filtrów ?


pozdrawiam

konisko
14-06-2010, 06:32
6 tys wyszło Ci za materiały, czyli liczysz razem z reku? Gdzie kupowałeś i na jakich rurach robiłeś?

Wszystko 6 koła brutto.
Rury miękkie spiro.
Reku kupowałem w JAN-GAZ model 350 z silnikami pradu stalego.
Kształtki ocynk, zasuwy dawałem regulacyjne.
Oczywiście cała robota autorska ;) wraz z projektem (jak pisałem, konsultacja była razy kilka :))

piogron
14-06-2010, 11:39
To brzmi optymistycznie, też zamierzam kupić tylko projekt a instalację zrobić sam. Mam nadzieję,że się uda, a z kim prowadziłeś konsultacje?

konisko
14-06-2010, 11:46
To brzmi optymistycznie, też zamierzam kupić tylko projekt a instalację zrobić sam. Mam nadzieję,że się uda, a z kim prowadziłeś konsultacje?

Z lokalnymi montażystami oraz porownywalem z projektem kolegi.
Pozdr.

piogron
14-06-2010, 17:32
A czy ogólnie jesteście zadowoleni z tego reku, czy zimą zamarza? Czy drugi raz wybralibyście coś droższego np. Bartosza?

coulignon
15-06-2010, 09:00
A czy ogólnie jesteście zadowoleni z tego reku, czy zimą zamarza? Czy drugi raz wybralibyście coś droższego np. Bartosza?

przy - 25 stC bez GWC nie było z nim problemu. Drugi raz też bym go kupił.

piogron
15-06-2010, 15:10
A czy zamrzał wam?

Cezarr
18-06-2010, 14:05
Czyli nie zamarzł? A jeśli na dworze cały dzień duży mróz, to jak długo w ciągu doby podgrzewana jest ta taca po której spływają skropliny, zapobiegając zamarznięciu wymiennika? tak mniej więcej ile ta grzałka chodzi?

piogron
29-06-2010, 22:17
Gdzieś czytałem o jakimś reku,że był nieszczelny,że ktoś kto miał podłączony okap do niego, czuł zapachy w całym domu. Czy nie macie takich objawów w przypadku Jan GAZA?

konisko
30-06-2010, 12:06
Gdzieś czytałem o jakimś reku,że był nieszczelny,że ktoś kto miał podłączony okap do niego, czuł zapachy w całym domu. Czy nie macie takich objawów w przypadku Jan GAZA?

Wg mnie do okapu sie nie podpina reku, chyba ze ktos lubi wymieniac wymiennik na nowy jak sie zasyfi tłuszczem i innymi cudami...a moze i dlatego bylo czuc syfkiem w domu jak tak ktoś miał zrobione...:jawdrop:
Pozdr.

piogron
30-06-2010, 14:59
Czyli okap macie podłączony do wentylacji grawitacyjnej? Ale przecież wtedy dom jest nieszczelny i to zaprzecza idei wentylacji mechanicznej.

Jareq
24-08-2010, 15:22
Mam jeszcze jedno pytanko,
jak sprawuje się u was by-pass, pytam bo u mnie z GWC do rekuperatora wchodzi ok. 12,5 st. a z reku wychodzi 18,5 st., nawet jak doliczę wzrost temp spowodowany wentylatorami ( czyli ok 1,5 st. ) to i tak coś mi " grzeje " powietrze o ok. 4,5 stopnia.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to kiepsko działający by-pas czyli praca z odzyskiem ciepła nawet przy przełączeniu na pozycję " lato"
Dodam, że pomiary robione są bezpośrednio przed i za reku.


pozdrawiam


Potwierdzam, u mnie jest tak samo. Zakleiłm wymiennik folią i było lepiej.



Witam,

potwierdzam
zrobiłem tak samo jak coulignon,
efekt bardzo dobry, tylko 2,2 stopnie różnicy pomiędzy wlotem i wylotem zreku.


Z innej beczki, myśleliście o wykonaniu " wyjścia " przełączania by-passa na zewnątrz.
Tak żeby nie otwierać obudowy reku. Osobiście myślałem o wykonaniu jakiegoś " sztywnego" cięgna przymocowanego do przełącznika ( tej wajchy ) w rekuperatorze.


pozdrawiam

kola626
28-08-2010, 14:37
Witam

Obserwuję to forum z uwagą od dłuższego czasu. Oglądałem rekuperatory Jan-Gaz i nie mogę się zdecydować który wybrać (wentylatory na prąd stały) WNW0350KBE3 czy WNW0350PBE3. Dodam, że planuję wykonanie dodatkowej czerpni ściennej (oprócz GWC) z automatyczną przepustnicą. Domek parterowy 120 m2 z planowanym zagospodarowaniem w w przyszłości poddasza 80m2. Które s urządzeń będzie lepsze bo czytając parametry stwierdziłem że są zbliżone (ceny również).

Pozdrawiam

PS.
Czy zna ktoś dobrą firmę instalatorką z Podkarpacia? Będę wdzięczny.

kangaxx
28-08-2010, 19:30
na prąd stały są oszczędniejsze i odporniejsze na przepięcia ale centrala droższa, opłacalność zależy od punktu widzenia :) znam dobrą firmę z podkarpacia

kola626
04-09-2010, 09:57
Witam
Dzięki kaganxx. A co to za firma? Produkująca reku, projektująca instalacje czy wykonująca instalację? Przyznam że rozglądam się powoli za dobrym instalatorem :-)

kangaxx
04-09-2010, 21:14
projektuje, wykonuje, może dostarczyć też sprzęt

plal
07-09-2010, 18:01
W przyszłym roku zaczynam budować dom 140m2 z użytkowym poddaszem i nie wiem czy decydować się na wentylację mechaniczną z GWC czy jednak nie. Natrafiłem na firmę z Rzeszowa jan-gaz a potem na to forum.

Pierwszą ofertę jaką dostałem to ponad 30 tys zł z rekuperatory.pl
Takiej kwoty na pewno nie dam za wentylację. Nie rozumie co tyle może kosztować?
Szukam osób, które wykonały sobie wentylacje same, bo skoro sam rekuperator kosztuje poniżej 5tys to niechby reszta drugie 5tys, swojej roboty nie liczę.
10 tys jestem w stanie na tą instalację wyłożyć.

Mam pytanie skąd mieliście projekty na wentylację, ile kosztowały, jakie rury użyliście (słyszałem, że najlepsze są sztywne bo z giętkich niewiele zostaje po czyszczeniu przewodów szczotką obrotową), gdzie zaopatrywaliście się w pozostałe akcesoria, czy ktoś z was wykonywał sam GWC i z jakich rur?

Czy z okolic Rzeszowa możecie jakąś firmę polecić, która pomogłaby mi to zrobić samemu (chodzi o konsultacje)

kangaxx
07-09-2010, 20:46
nie liczyłem mu sprawności ale jest to rzeczowo wykonana tradycyjna przeciwprądówka wraz z towarzyszącymi tej konstrukcji wadami i zaletami, czyli całkiem przyzwoita sprawność i zamarzanie, nie ma się co łudzić że zamarzał nie będzie bo będzie, to akurat jego wada tak jak i innych jemu podobnych, systemy odmrożeniowe to nic innego jak ogrzewanie lodu w taki czy inny sposób i wiąże się to z bezpośrednim (grzałka) lub pośrednim (c.o.) zużyciem energii której na odmrożenie lodu potrzeba dość sporo, jeżeli ktoś chce uniknąć tego zjawiska niech kupi taki który nie zamarza a są też i takie


Mam pytanie skąd mieliście projekty na wentylację, ile kosztowały, jakie rury użyliście (słyszałem, że najlepsze są sztywne bo z giętkich niewiele zostaje po czyszczeniu przewodów szczotką obrotową), gdzie zaopatrywaliście się w pozostałe akcesoria,

1projekt można opracować samemu o ile wie się jak ugryźć,
2a co ty chcesz w tych kanałach czyścic ?
3są sklepy z wszystkim co potrzebne, poza tym znam firmę która sama robi rury i mogę od nich załatwić co trzeba bo na handel nie robią tylko dla siebie
4mogę polecić ci kogoś bo znam :)

kola626
08-09-2010, 12:49
plal
Masz rację, mi ta firma z łańcuta wyceniła reku StorkAir 350 + GWC gruntowy na prawie 35 000. W cenie nie uwzględnili koparki (mam sam zapłacić). Kpina. To jak chcą robić GWC nie kopiąc w ziemi. Robociznę w domu (instalacja wentylacyjna) i zewnątrz (GWC) wycenili na 12 000zł. Cenę centralki podali wyzszą niz jest na stronie rekuperatory.pl o około 1,5 tyś.

Zdecydowałem się kupić WNW0350PBE3, instalację wewnątrz zlece instalatorom, GWC zrobię sam na rurach kanalizacyjnych pod budynkiem.

kangaxx
Przyłączam się do prośby o polecenie tej firmy.
A co do zamarzania to w innych postach użytkownicy tych rekuperatorów pisali że nie zamarzał im nawet bez GWC. Więc dlaczego uważasz, że z GWC będzie zamarzał (ja i plal pisaliśmy o instalacji z GWC).
Napisz jakie są te niezamarzające, bo ja przeglądnołem kilkunastu producentów i większość poleca nagrzewnice wstepne (lub np. czasowe wyłączenie)
- po co to robią? Myślę, że w nieogrzewanym pomieszczeniu, bez gwc przy bardzo grutkiej czerpni zewnętrznej i niskich, długotrwałych temperaturach, przy ciągłej pracy - każdy zamarznie.

Pozdrawiam

PS.
Oglądałem Mistrala, Tywenta i Jan-Gaz. Zdecydowanie przekonuje mnie pod kazdym względem Jan-Gaz. np. najtańsze filtry zamienne, dobry wymiennik i markowe wetylatory. Wykonaniem bije na głowę Tywenta. Cena podobna do Mistrala 350 GEO.

redlum
08-09-2010, 14:03
Bartosz oraz Nikol - nie zamarzają

PS mi wycenili (ale to nie ta firma z Łańcuta) instalacje WM z reku Nikol 320 + glikolowy GWC 200mb - 25tyś brutto

kangaxx
08-09-2010, 16:06
kola, z tych firm które wymieniłeś to faktyczną maszynką jest tylko jangaz, tywent to papraki wymiennik z tektury :) i nie polecam a mistral gdzieś miedzy nimi, nie komentuję cen bo cena czyni cuda i zawsze znajdzie się kupiec na psią budę z napisem rekuperator i będzie szczęśliwy że kupił i zaoszczędził, niko i bartosz nie zamarzaja z racji konstrukcji ale to jest górna półka rekuperatorów, poza tym żaden reku nie zamarznie jeżeli nie wpadnie do niego powietrze o temp poniżej zera :) gwc w tym pomagają, czasem użytkownik jakiegoś reku nawet nie wie ze mu zamarzł bo co cwańsze systemy anty potrafią działać naprawdę dyskretnie i myśli ze nie zamarza :)

prostaś, w bartoszu wymiana filtrów trwa ze 3 minuty :)

konisko
08-09-2010, 19:58
Dodam, że wymiana filtrów (nie chwaląc się jam to wczoraj sprawił) jest prosta i niezbyt kłopotliwa - 15 min. roboty z odkręceniem obudowy.

Co do zamarzania, wypowiem się po zimie.

pzdr

Witam !
Ja użytkuje JANka ;) juz od jesieny i jakoś nie zamarzł mi ostatniej zimy, dodam, że dom zaraz po tynkowaniu był i wylewałem mase wody...ale nie zamaral...no chyba ze woda w naczyniu co sie skroplila...;) Mam 350 na prąd stały.
Pozdr.

kola626
08-09-2010, 20:29
Witam
Nie wiem dlaczego wiele osób uparło się pisać o Tywencie "tywent to papraki wymiennik z tektury" a to nie jest całkowita prawda. Polecam naprawdę udać się do sklepu i zobaczyć naocznie. Faktem jest że mają jeden, najtańszy model B3B z wymiennikiem celulozowym (Mitsubishi też takie robi) ale wszystkie droższe robią na aluminiowym HEATEX i wentylatorach EBM Papst. Ale tak jak napisałem odbiegają wykonaniem od Mistrala GEO i Jan Gaz.
A co do Bartosza czytałem tyle pochlebnych opinii co i negatywnych, przyznam, że był to pierwszy rekuperator którym się interesowałem. Później był Mistral (kolega go ma i chwali), Tywent (cena), Dospel (znajoma niedroga firma na nich buduje instalacje) później droższe Berluf, Renovent, Komfovent, Mitsubishi, Ekozefirek i wiele innych. Wszystkie mają zwolenników i przeciwników. Aż trafiłem na Jan-Gaz. Za dobre pieniądze ma to co szukałem, wymiennik aluminiowy (lub taniej z tworzywa) krzyżowy lub przeciwprądowy HEATEX i wentylatorach EBM Papst na prąd stały lub zmienny, dobre wykonanie (dostęp, izolacja) a najważniejsze że producent jest "za miedzą".

kangaxx
Piszesz, że Bartosz nie zamarza a producent podaje cytuje :" duża odporność na szronienie – unikatowa budowa wymiennika, długa droga przepływu powietrza sprawiają, iż jest on odporny na zamarzanie nawet przy silnych mrozach sięgających nawet do – 30 0C"
Więc sami nie piszą "nie zamarza";)
kangaxx polecisz tą firmę o której kiedyś wspominałeś?:rolleyes:

Pozdrawiam

kangaxx
09-09-2010, 08:22
kola, daj maila to wyśle, tu nie będę reklamował a priwy coś mi nie działają

kola626
09-09-2010, 15:54
Witam
Super, [email protected]

Pozdrawiam

redlum
10-09-2010, 13:59
alternatywą do Bartosza jest Nikol - mają prawie identyczne wymienniki ciepła i z tego co ludzie piszą na forum - dają większe upusty

no ale może wróćmy do tematu - którym jest Rekuperator Jan-gaz

kangaxx
10-09-2010, 18:06
eee tam panowie, jak mówię że dają to dają, ja mam minimum 15% u nich

kola626
10-09-2010, 18:24
kangmaxx, o jakiej Ty cały czas piszesz firmie, bo nie podajesz konkretnej nazwy a z taką narracją ciężko polemizować.

Powiem Ci tylko, że kupuję Jan_gaz (ten co podałem wyżej) za około 5 000. Znalazłem ludzi (normalnie pracują w firmie instalacyjnej) i zrobią mi za 2 000 instalację GWC i wentylacyjną w domu. Dom ma raptem 3 sypialnie, salon, kuchnię i 2 łazienki (120 m^2) w parterze. Nie wiem jak wyceniają w Łańcucie ale mi wyliczyli 40 mb rur na GWC, 15 anemostatów i wiele innych materiałów. Ogólnie mógłbym z nich zrobić dwa takie domy. Kupię materiały za około 2 - 3 tyś i mieszczę się w 10 000 z palcem w .....
Firma która do mi upusy nawet 15% od 35 000 i tak kroi mnie na wielką kasę. Aha dla jasności GWC robię pod domem więc nie wiem jakiej koparce pisali w wycenie z rekuperatory.pl. Innym moim znajomym na innych centralkach też wyliczyli kosmiczne ceny. Myślą chyba że jeżeli ktoś robi rekuperacje to od razu jest głupkiem zachłyśniętym nowinkami i wyłoży w ciemno każdą kasę. Nie tędy droga. Nie te czasy.

I z innej beczki. Co wy tak z tym Bartoszem. W czym on przewyższa (poza ceną) inne centralki np. Mistral, Jan Gaz w mojej instalacji?

redlum
10-09-2010, 19:18
wiesz jak to jest - jednym wystarcza Volkswagen - a inni muszą mieć Mercedesa

kangaxx
10-09-2010, 21:38
a co to była za firma z łańcuta? tak z ciekawości pytam bo sporo policzyli, na nikolu tyle nawet by nie wyszło

kola626
11-09-2010, 07:22
a co to była za firma z łańcuta? tak z ciekawości pytam bo sporo policzyli, na nikolu tyle nawet by nie wyszło

plal pisał jaka to firma, ja również ale uściślę

Rekuperatory Sp. z o.o.
Oddział w Łańcucie:


redlum
Może być i Mercedes ale nie musi być z 8 kołami, dwoma silnikami itp. Ale pomijając centralkę to skąd cena za montaż instalacji w domu (na nieużytkowym poddaszu i GWC w wykopie wewnątrz ścian fundamentowych. 12 tyś. to chyba GRUBA przesada. A co do Nikola to czytałem w sieci i opinie ma różne. Cena na stronie producenta też powalająca Nikol 320 8 500 PLN + 22%VAT !!! ZA CO? Oglądałem go na żywo i niestety nie jest to Mercedes wśród centralek - w żadnej kategorii (staranność, dokładność, spasowanie, materiały itp) poza ceną oczywiście. W twojej nomenklaturze to może Seat z wypasem w cenie Mercedesa. :-)
Nie dziękuję to ja wolę Fiata z wypasem za cenę fiata :-)

redlum
11-09-2010, 08:10
Dla mnie wykonanie nikola nie budzi żadnych zastrzeżeń - ja dostałem ofertę od firmy co będzie mi robić WM 8500 brutto za Nikola 320 (cała instalacja 25tyś brutto z glikolowym GWC 200mb). Dla mnie ta cena jest do zaakceptowania - a na ten rekuperator - sam się uparłem bo chcieli mi wcisnąć Vallox Digit2 SE

kangaxx
11-09-2010, 14:01
sercem rekuperatora jest wymiennik, nikol może być pomalowany sprayem i poprawiony pędzlem ale chodził będzie i tak lepiej od mistrali, jangazów czy innych tego typu machin, wymiennik to unikat, na jego "lepszośc" składa się konstrukcja i wielkość, reszta moż byc jak w innych, oczywiście wszystko można spieprzyć bo najlepszy wymiennik nie pomoże gdy reszta osprzętu będzie co 2 miechy za serwisem płakać tak więc tu się zawiera cała przewaga

czy warto dopłacać?
to już kwestia spojrzenia na potrzeby i własne preferencje, i co kto by nie powiedział pewnie będzie miał rację

kola626
11-09-2010, 14:17
OK, niech będzie że wymiennik w Nikol jest lepszy od HEATEX-a montowanego w wielu innych centralkach (np. Jan Gaz). Ale czy to uzasadnia 2-krotnie wyższą cenę? Nie. Zresztą skąd ta pewność. Na stronie producenta centralek Nikol nie ma takich danych, żadnych badań potwierdzających te informacje. Nie będę polemizował z osobami które opisując konkurencję piszą nieprawdę, przytoczę tylko opinię o "papierowych Tywentach".

Jeżeli przyjmiemy za wyznacznik cena/jakośći (sprawności) = opłacalność to ten Nikol przepada.

Przypomnę, że tematem akurat tego forum jest " Rekuperator Jan-Gaz opinie" więc liczyłbym na wypowiedzi osób które mają jakieś doświadczenia z tą centralką a nie usilne reklamy Nikola i Bartosza :-) Są inne fora poświęcone tym właśnie centralką :-)

kangaxx
11-09-2010, 20:02
wymienniki przeciwprądowe w jangazach są całkiem przyzwoite jeśli o to ci chodzi


p.s. to ze nikol i bartosz ma lepszy wymiennik to jest stwierdzenie faktu a nie reklama, oba to faktycznie to samo tyle że bartosz jako firma bogatsza pokusiła się o potwierdzenia tego co reklamują, nikol nie ale i wg mnie nie musi i nikt ci ich nie wciska

Jareq
11-09-2010, 22:23
Witam,

mamy tu podane sporo informacji o Jan-Gazie,
realne sprawności temperaturowe Jan-Gaza,
markowy wymiennik HEATEX ,
wentylatory do wyboru na prąd stały i zmienny,
ceny jedne z bardziej akceptowalnych na rynku szczególnie w stosunku do jakości,
To jest porostu Polski produkt z bardzo dobrymi podzespołami. Producent nie zdziera a i tak zarabia.
Nie karze sobie płacić za markę i naklejkę ( może dlatego że, jej jeszcze nie ma)


Nie jesteśmy specjalistami więc możemy mówić raczej o naszych mniej lub bardziej subiektywnych/obiektywnych obserwacjach ( czasami popartymi amatorskimi pomiarami ), jak dla mnie Jan-Gaz jest bardzo dobrym produktem.
Rekuperator ma
a. wentylować - każdy to robi
b. odzyskiwać ciepło ( dawać oszczędności ) - dobra sprawność temperaturowa -idealnie jak jest potwierdzona przez użytkowników i nie różni się od danych producenta
c. być tani w użytkowaniu - pobór mocy
d. przyjazny dla kieszeni w zakupie - dobrze wiemy że, często przy zakupie towaru płacimy za markę a nie za faktyczną wartość wyprodukowania produktu.

Można mieć co się chce i za ile się chce, każdy wybierze najlepsze dla siebie - jeden kupi maerca i będzie mu dobrze drugi pojedzie pociągiem i tez dojedzie do celu ( czasami szybciej i spokojnie napije się piwka lub strzeli drinusia )




Kończąc Jan-Gaz polecam.


pozdrawiam

kola626
12-09-2010, 00:22
Dzięki Jareq za wypowiedź

Właśnie czytając opinie takich osób jak Ty zdecydowałem się na tą centralkę (producenta). Nie ma lepszej reklamy niż zadowolony użytkownik. Wiadomo, że osoby z "branży" inaczej kalkulują zadowolenie. Korespondowałem z jednym "specjalistą". Bardzo często wypowiadał się na temat różnych centralek. Większość podobno montował i znał a też pisał o papierowych (jak karton pakunkowy) wymiennikach Tywenta. Ale jak poprosiłem by napisał mi co sam używa to okazało się że sam nie ma rekuperatora. Nieraz myślę, że osoby te zobaczyły jeden model z całej gamy producenta (często najtańszy) i piszą negatywnie o całej produkcji.

Z tego powodu bardzo dużą uwagę zwracam na opinie pozytywne i negatywne użytkowników a nie handlowców. Inne priorytety i powód do zadowolenia.

Zastanawia mnie dlaczego tak mało w opisach Nikola i Bartosza poświęca się na ceny serwisu, konserwacji, wymian filtrów, ich ceny, dostępności itp. Zaletą np. Mistrala i Jan Gaz są znikome ceny filtrów, kilka zł/szt (są na stronach producentów). Nikola i Bartosza jakoś ich nie zamieszczają. Zresztą wystarczy odwiedzić te strony i od razu widać kto stara się zamieścić jak najwięcej informacji a kto tylko ogólniki. Zresztą strona Elmech-Nikol to w połowie puste, nie działające strony. Brak jakichkolwiek wiarygodnych danych poza kilkoma dyplomami (najnowszy z 2008) i atestem PZH. Lepiej wygląda to na stronie Bartosza. Ale porady "ekspert radzi" to już czysta demagogia. Najlepiej prezentuje to zakładka "Kiedy zwróci się instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła?". :-)

Pozdrawiam użytkowników Jan Gaz.

plal
12-09-2010, 15:46
Znalazłem ludzi (normalnie pracują w firmie instalacyjnej) i zrobią mi za 2 000 instalację GWC i wentylacyjną w domu.
koala626 czy mógłbyś mi też dać namiary na tych ludzi, którzy rozumie po godzinach dorabiają i montują takie instalacje
[email protected]

plal
12-09-2010, 15:50
1projekt można opracować samemu o ile wie się jak ugryźć,
2a co ty chcesz w tych kanałach czyścic ?
3są sklepy z wszystkim co potrzebne, poza tym znam firmę która sama robi rury i mogę od nich załatwić co trzeba bo na handel nie robią tylko dla siebie
4mogę polecić ci kogoś bo znam :)

jeśli możesz to ty także podeślij mi namiary na tą firmę, którą polecasz
[email protected]

kola626
12-09-2010, 19:50
We wtorek, bo teraz jestem poza domem na imprezie rodzinnej.
Skąd jesteś jeżeli można spytać? Ja mieszkam w Mielcu. Może dogadamy się i kupując kilka centralek wynegocjujemy lepsze warunki? :-)
Jak mówią goście z branży - należy się targować "kilkanaście procent dostajemy zawsze" :-)

kangaxx
12-09-2010, 19:57
poszło plal

kola z jakiej firmy ci goście bo chyba nie z rekuperatorów bo to droga firma?

redlum
12-09-2010, 20:49
To może ja tez opowiem dlaczego wybrałem Nikola. Ważne były opinie użytkowników tego rekuperatora. Ale przeważyła rozmowa z człowiekiem od Nikola oraz to że siedziba Nikola mieści się parę kilometrów ode mnie. Standardowe filtry EU4 kosztują 20zł netto sztuka - zaś jak ktoś chce EU7 - to na zamówienie 50zł/sztuka. Cen serwisu ani konserwacji - nie podają - bo oni są tylko producentami - a tym powinny zajmować się firmy instalujące wentylacje mechaniczną. Dowiedziałem się tez jeszcze - że wentylatory jakie używają to PAPST - instalują je od 7 lat i jeszcze nie mieli problemów, że u kogoś się popsuły (więc jeszcze u nikogo nie wymieniali). Cena takiego wentylatora to ok 500zł netto.

PS każdy ma swoje typy co do zakupu - pewnie większość chwali to co ma :) W każdym razie - ważne aby być zadowolonym z zakupu. Posłuchać opinii dużej ilości ludzi, zadzwonić do każdej firmy i wyciągnąć wnioski.

PS2 Tak mi jeszcze przyszło do głowy - Bartosz i Nikol zajmują się tylko produkcją - zaś Mistral i Jan-Gaz instalują także swoje produkty - temu proponują serwis oraz konserwację.

kola626
12-09-2010, 21:21
redlum

"PS2 Tak mi jeszcze przyszło do głowy - Bartosz i Nikol zajmują się tylko produkcją - zaś Mistral i Jan-Gaz instalują także swoje produkty - temu proponują serwis oraz konserwację." - To źle czy dobrze?
Ale przeważyła rozmowa z człowiekiem od Nikola oraz to że siedziba Nikola mieści się parę kilometrów ode mnie"" - ja mieszkam 40 km od Jan Gaz i Tywentu.
- Klasa filtra nawiew EU4 - 4 zł

Możemy tak się przekomarzać. Ale najważniejsze jest byś był zadowolony z zakupu. Tego serdecznie Ci życzę. Ważne że firmę masz pod "nosem".
Myślę, że to co najmniej połowa sukcesu. Pozdrawiam

redlum
12-09-2010, 23:34
tobie też tego życzę :) - jak nie zapomnę - to za rok (sezon zimowy+ letni) podzielę się informacjami - jak to sprawdza się w użyciu

plal
13-09-2010, 07:50
Jestem z okolic Łańcuta, w następnym roku dopiero buduje dom i z 3 lata minie zanim się wprowadzę także rekuperatora nie będę kupował na razie.
Muszę tylko się zdecydować czy w ogóle zakładać wentylację mechaniczną, bo wtedy nie buduje kominów tylko zostawiam otwory na rury, rury położę przy innych instalacjach, a sam rekuperator to pewnie przed samym wprowadzeniem bym zakładał.
Mam pytania
czy ktoś kto ma już rekuperator byłby tak uprzejmy umożliwić oglądnięcie jak działa wentylacja w rzeczywistości.
czy ktoś użytkujący może podzielić się spostrzeżeniami pod kontem skali oszczędności na ogrzewaniu?
oczywiście najlepiej jan-gaz ale inne też mile widziane

kangaxx
13-09-2010, 11:47
żaden heatex czy inna firma tego nie zrobi bo im nie wolno, wyjątek stanowią chiny gdzie wszystko wolno o czym przekonał się swojego czasu nec gdy się dowiedzieli ze w chinach mają swoja montownie :), watek wskazany przez ciebie przeczytałem i jak mi sie wydaje zrozumiałem jeśli źle to mnie oswieć

no dobra staś, podyskutujmy bo wiedza to fajna rzecz i dowiedzieć się czegoś zawsze warto, w jaki sposób jest tracone ciepło utajone? bo akurat wiem co to jest i wg mnie to nie tracisz tego ciepła tylko zyskujesz

napiszę inaczej, jedną strona wymiennika płynie powietrze ciepłe i wilgotne z domu a drugą chłodne z zewnątrz, poprzez ściankę następuje wymiana ciepła do temperatury średniej obu strumieni, dalszą wymianę umożliwia przeciwny kierunek przepływy strug, na przegrodzie chłodzonej przez zimną strugę po stronie ciepłej skrapla się para oddając ciepło utajone do przegrody duża cześć a mniej do strugi i to dalej wędruje poprzez wymianę do zimnego strumienia, widz cały polega na tym by kondensat schłodzić do temp. najbliższej zeru ale nie przekraczać by nie zamarzał czopując wymiennik

wg mnie to jest zysk a nie strata, jeśli coś źle myślę to podpowiedz mi gdzie

teraz wyobraź sobie to samo tylko wymiennik entalpiczny, wilgoć usuniętą z powietrza poprzez kondensację nie wywalasz w kanał lecz musisz odparować z powrotem aby uzupełnić jej brak w kanale z chłodnym powietrzem czyli to ciepło które uzyskałeś ze skroplenia stracisz na odparowanie i wymiana ciepła mas powietrza po obu stronach ogranicza się do wartości nie zawierających ciepła utajonego

co ty na to i gdzie jest bład?

kangaxx
13-09-2010, 12:01
czy ktoś kto ma już rekuperator byłby tak uprzejmy umożliwić oglądnięcie jak działa wentylacja w rzeczywistości.
czy ktoś użytkujący może podzielić się spostrzeżeniami pod kontem skali oszczędności na ogrzewaniu?
oczywiście najlepiej jan-gaz ale inne też mile widziane

możesz do mnie przyjechać i pooglądać, aczkolwiek jangaza to ja nie mam tylko bartosza

kangaxx
13-09-2010, 21:50
prostaś, powtarzam prośbę, co źle napisałem bo nadal nie wiem, aby twierdzić że nikol czy bartosz traci ciepło utajone przemiany fazowej (woda/lód) musiałbyś wiedzieć jaka jest temperatura kondensatu spływającego do kanalizy i jego ilość oraz porównać te dane z danymi uzyskanymi z innych konstrukcji, napisałem że haczyk polega na takim schłodzeniu kondensatu by jeszcze nie zaczopował wymiennika co też i zacytowałeś od adama, natomiast zamarznięty wymiennik na pewno tego ciepła nie wykorzysta

teraz sprawa dodatnich temperatur i ciepłego kondensatu jak cytujesz henoka, jeśli kanałem nawiewasz powietrze o temp. powiedzmy 5 stopni to zdaje ci się że masz jakąś szansę dobrania się do przemiany fazowej woda/lód ? niby za pomocą jakiego wymiennika?

odpowiem ci że żadnego, ta specyfika tyczy się równo wszystkich rodzajów wymienników tylko te lepsze mniej na tym tracą i nie trzeba tu byś fizykiem i straszyć wzorami chociaż można nimi wszystko policzyć, troszkę rozważań intuicyjnych n.t. entropii bardzo rozjaśnia sprawę

jeśli chcesz i drążysz temat, to na pewno zwróciłeś uwagę na jedną sprawę, otóż na przeróżnych wykresach sprawnościowych (nie wydajnościowych) różnych producentów i konstrukcji powtarza się pewna prawidłowość którą mało który instalator potrafi wyjaśnić, otóż sprawność wymiennika (jakiegokolwiek) jest wyższa w zimie przy odzysku ciepła niż przy procesie odwrotnym czyli odzysku chłodu w lecie, przecież powietrze biegnie ciągle tak samo, tylko ciepło przez ściankę dzielącą strugi płynie odwrotnie, ale to nie może być tego przyczyną, zrób eksperyment dający pewien pogląd, zmierz w zimie temp nawiewu do domu po rekuperatorze z pracującym gwc i bez gwc oraz to samo w lecie może coś zauważysz

nie jest trudno mówić o czymś, o czym ktoś powiedział że jest cacy albo be a reszta klaska i powtarza bez wnikania dlaczego tak jest, ja nie powtarzam tylko staram się domyślić dlaczego ten ktoś tak stwierdził a tym samym okazuje się ile w tym jest prawdy i nie trafia do mnie twierdzenie jednego gościa który uważał że kłamstwo powtórzone odpowiednią ilość razy staje się prawdą, ale ja zawsze dziwny byłem, wolę zbudować sobie własne zdanie na interesujący mnie temat a że mogę mieć inne niż statystyka wskazuje trudno, mam do tego prawo tak jak i każdy kto powtarza ma prawo do powtarzania,

nie bierz do siebie tego o powtarzaniu, cenić należy zadawanie pytań jak u ciebie a nie powtarzanie cudzych osądów

kurt76
17-09-2010, 08:46
To moze czas na konkluzje?
Dom o kubaturze 450 m3 bez GWC, pelna elektryka.
Jestem "po slowie" z Bartoszem kompletna instalacja okolo 11 tys pln.

Czy moze postawic w ostatniej chwili na innego konia?
Priorytet jak najwyzsza sprawnosc.

kurt76
17-09-2010, 09:22
Każdy robi jak uważa. Te 11 kPLN to za Venę 3, czy 4 ?
Jak za 4, z automatyką, to dziwnie mało, chyba że to bez rozprowadzenia rur.

Twoja decyzja, jest masa nader zadowolonych z Bartosza i Nikola użytkowników. I jeden na tym forum, który w drugim domu Bartosza nie zastosuje, a w jego miejsce Brinka lub coś w tym typie. I nie jest to - że się tak wyrażę - forumowicz, bez wiedzy i zasług dla FM.

pzdr

cena za vena 3 w wersji podstawowej, choc na dzien dzisiejszy jestem zdecydowany na pewne dodatki, ktore nieco podniosa cene...

kurt76
17-09-2010, 09:54
Porownuje cenniki i wg. mnie porownywalne opcje w JanGaz sa tansze max 2 tys., chyba jednak zostane przy Bartoszu. Ze wzgledu na brak GWC i ciekawa opcje w Bartoszu, a mianowicie chlodnice na lato, tylko nie wiem ktora...

vena 3 5200 netto +7% vat
regulator wydajnosci + automatyczny by-pass 650 netto
albo
pelna automatyka za 2100

kangaxx
17-09-2010, 10:35
No cóż, odzyskanie ciepła utajonego przemiany fazowej (woda/lód) może zajść tylko wówczas, gdy znajdzie się "coś" co jest chłodniejsze od wody i tę część ciepła odbierze. Krytycy wymienników Bartosza wskazują na fakt, iż na skutek takiej, a nie innej jego konstrukcji, powietrze usuwane z pomieszczeń wysusza się do tego stopnia, że nie wytrąca się woda i nie dochodzi - nawet - do rozpoczęcia tej przemiany.
Skoro bowiem wymiennik nie zamarza, czym wszem i wobec, chwali się producent i jednocześnie dochodzi od odebrania ciepła utajonego z przemiany fazowej powietrze/woda, to co się dzieje z tą wodą kiedy napotyka przy swoim ujściu powietrze o temp. -20 st. C. ? Nagle na końcu wymiennika, proces wymiany ciepła przestaje zachodzić ? Jakim cudem ?
Heatex i inni producenci wymienników cały czas produkują proste krzyżowce i - że się wyrażę mało fachowo - wydłużone krzyżowce, czyli wymienniki przeciwprądowe. Kilkudziesięcioletnie doświadczenie pokazuje bowiem, że są to konstrukcje najlepsze (biorąc pod uwagę sprawność, opory wymiennika, zużycie prądu przez wentylatory, trwałość, bezobsługowość i łatwość w serwisowaniu - owo sławetne mycie wymiennika się kłania, choć uważam, że tu problem jest mocno przesadzony).

kangaxx trzy uwagi jeśli pozwolisz.
1. używaj przy pisaniu dużych liter i znaków przestankowych (przynajmniej przy dłuższych wypowiedziach), ułatwi to czytanie Twoich - ze wszech miar - ciekawych wypowiedzi,
2. nie udzieliłeś mi odpowiedzi, dlaczego cały świat (i - bez względu na to, jak to nie zabrzmi - adam_mk) nie robi takich wymienników,
3. wątek jest o reku Jan-Gaz, dlaczego co i rusz starasz się kierować na temat wyższości Bartosza (gdzie masz 15 % dyskont), nad innymi konstrukcjami

I aby trzymać się tematu - mój reku kosztował ponad 4.000 zł. mniej niż Bartosz, do tego ma on mniejsze opory i tym samym mniejsze zużycie prądu do napędu wentylatorów (w lato - reku pracował na by-passie - moje ogólne zużycie prądu, na wszystko w domu, nie przekraczało 95 zł.), Czeka mnie jeszcze docieplenie trójników i części przewodów, ale po tym zabiegu sprawności centrali (bez GWC bo go nie mam) będę miał bardzo przyzwoite, co już powyżej pokazali inni użytkownicy.
Zakładając, iż nie uzyskam aż tak dużych sprawności jak Bartosz to i tak - mając niższe zużycie prądu na wentylatorach, nie stracę w bilansie finansowym nic, a w najgorszym wypadku jakieś grosze.
Różnica 4000 zł. jest nie do zniwelowania.

pzdr

teraz ja :)

bartosz wywala takie samo powietrze z domu jak inne centralki no bo skąd miałby wziąć inne, wysuszanie następuje w wymienniku o ile warunki ku temu nastąpią i właśnie to wysuszanie to odbieranie ciepła przemiany fazowej i nie piszę tu o bartoszu tylko o wszystkich konstrukcjach bo zjawisko jest takie samo wszędzie, jeśli uważasz ze wysuszanie następuje gdzieś indziej to powtarzasz bzdury jakiegoś kolesia gadającego o rzeczach raczej dla niego mało pojętnych, jak to napisał adam mk problem zamarzającej wody polega na tym by ja z wymiennika usunąć zanim zamarznie co się jemu udaje jakoś i nikt tego nie podważa i ja tez bo nie widziałem tego cuda wiec nie paplam za innymi, wolę wyciągać własne wnioski

dlaczego heatex nie robi fajnych rzeczy, prosta odpowiedź, dlaczego fiat nie robi fajnych autek takich jak rolls? bo nie opłaca mu się, widocznie łatwiej sprzedać 10 średnich wymienników po średniej cenie niż jednego drogiego, dlaczego bartosz nie robi takich jak heatex? nie wiem, zadzwoń do nich i spytaj się, może nie chcą zejść poniżej jakiegoś poziomu?
kilkusetletnie doświadczenia w budowie wentylacji grawitacyjnej nie znaczą że wm jest gorsza bo robi się ją od 15 lat

wątek jest o jangazie, zgadza się ale zapewniam ze bartosza poruszyłem jakoś samorzutnie za co przepraszam jeśli kogoś tym uraziłem, nie pracuję dla bartosza ani nie mam zamiaru, wspomniałem tylko że nikol i bartosz są wg mnie lepsze od jangaza bo przy zbliżonych sprawnościach (wymienników tej samej wielkości) nie zamarzają, zaznaczam że jangaz raczej nie stosuje tak wielkich wymienników a wiec i tak wysokosprawnych, dlatego tez są tańsze, mniejsze i łatwiejsze w montażu, wielkość wymiennika nie przekłada się liniowo na sprawność więc przeciwprądowy 2x mniejszy nie ma też 2x mniejszej sprawności lecz wyższą toteż nie jest tak źle bo bartoszowa skrętka może mieć maks 10%większa sprawność przy odp warunkach, 15% niższa cena wynika z tego ze kilka ich central już od nich kupiłem

1. z przecinkami to się postaram
2. świat robi to na czym można najlepiej zarobić a bartosz i nikol tak jak im pasuje i nic mi do tego
3.wtrącenie bartosza było przypadkiem jako przykład porównawczy, nic z tego nie mam, czy pisałem gdzieś ze u mnie możesz kupić bartosza taniej niż w białymstoku ? dopiero teraz to zrobiłem ale zostałem przymuszony :)


i koniec na ten temat, wracajmy do jangaza

kurt76
17-09-2010, 11:13
dalej kangaxx, karty na stol... jak masz dobre ceny to slij na priva, moze sie cos z tego urodzi.

kurt76
17-09-2010, 11:28
czyli Jangaz ze sterowaniem recznym to 4100 (brutto?)vs 5850 netto za bartosza z aut. bypassem.

Nikol to juz ceny duzo wyzsze, glownie placisz tam chyba za estetyke (obudowe), podobnie jak za urzadzenia vena comfort.
Nie potrzebuje tego bo cala wentylacje mam na stryszku ponad poddaszem (ocieplony dach po sama kalenice).

Pozdrawiam

kangaxx
17-09-2010, 11:33
a święta racja, widziałem kiedyś na wulkanizacji jak gosc zmieniał 4 koła w poldku a obok inny 1 koło od naczepy tira...

staś daj linka do tematu tematu z człowiekiem niezadowolonym z bartosza, chciałbym poczytac, moze zobaczył coś złego czego ja nie dostrzegłem a dobrze wiedziec

redlum
17-09-2010, 13:02
Nikol sprzedaje już całe zestawy - z pełna automatyką i z lepszymi niż Bartosz wentylatorami (w standardzie). Temu na początku cena wygląda zabójczo - ale jak się przeliczy wszelkie dodatki - to wychodzi całkiem dobra cena.

kangaxx
17-09-2010, 13:05
kurt,wysłałem ci pw z cenami sprawdź czy doszedł bo coś mi ta opcja kuleje

redlum bartosz ma w standardzie te gorsze i w standardzie te lepsze do wyboru

redlum
17-09-2010, 13:43
jak można mieć lepsze i gorsze w standardzie? :) jak dla mnie te słabsze są w standardzie - a za lepsze trzeba dopłacić. No chyba że cena obu jest identyczna - ale to już wtedy nabijanie nieświadomego klienta w butelkę dając mu słabsze wentylatory.

kangaxx
17-09-2010, 13:57
nie tak, po prostu obie opcje są standardowe do wyboru z tą różnicą ze jedna tańsza druga trochę droższa, jeśli wolisz to ujmę to tak: standardowa wersja jest z lepszymi ale dla szanujących kieszeń klientów jest wersja z tańszymi wentylatorami o tej samej wydajności i w niższej cenie ale trochę większym poborze prądu

redlum
17-09-2010, 14:18
aha - ok - no ale jak te lepsze sa w standardzie - to te słabsze - są poniżej standardu :)
trochę dziwna dywersyfikacja cenowa - bo przeważnie aby przyciągnąć klientów daje im się na starcie najniższą cenę, a za wszelkie dodatki każe się dopłacać

kangaxx
17-09-2010, 14:53
zależy jak na to patrzeć przecież, kupujesz auto w standardzie ze skórą ale możesz też z welurem zamiast skóry :), nie nazwałbym tego dywersyfikacją a raczej poszerzeniem oferty :)

piogron
18-09-2010, 19:50
Czy ja też mogę ten cennik na priva?

coulignon
18-09-2010, 20:24
tak się luźno zastanawiam - od czasu do czasu wymiennik trzeba umyć. Ja swojego wyciagam i wsadzam do zlewu pod kran. Z bartoszem chyba tak łatwo nie pójdzie.
Też kiedyś o nim myslalem. Nie zmiescił sie na strych wiec zakupiłem mniejszą centralkę. Problemów brak więc jestem zadowolony.

kangaxx
18-09-2010, 21:50
o mamusiu,,, myć bartosza... to gorzej niż z tym kołem od tira...

wymiennik waży ponad 60 kilo i nie da się go ot tak zdemontować bo stanowi niejako część instalacji
na ale jak ktoś się uprze...

kurt76
19-09-2010, 08:16
kurt,wysłałem ci pw z cenami sprawdź czy doszedł bo coś mi ta opcja kuleje

redlum bartosz ma w standardzie te gorsze i w standardzie te lepsze do wyboru

Dzieki..... ceny masz takie jak autoryzowany przedstawiciel Bartosza.

kangaxx
19-09-2010, 19:29
nie jestem autoryzowanym przedstawicielem, oni mają ceny niższe jeszcze tyle że doliczają większą marżę

piogron
23-09-2010, 19:40
Widzę,że ceny chyba poszły w górę, centrala 500 kosztuje brutto prawie 8 tys., przestaje chyba już być konkurencyjna.

78mysz
24-09-2010, 10:05
z tym wymiennikiem Bartosza przy myciu naprawdę taki problem będzie...dla kobiety? Własnie wybieram rekuperację do domu. Tym razem bardziej swiadomie. Zaciekawił mnie Jan Gaz.
Mam zakopane GWC rurowe, ale nie mam zadnej dokumentacji do tego, mam tylko rozrysowany na zdjęciu nieczytelny schemat (roboczy instalatorów) rozprowadzenia rur reku po domu. Szczerze, to dzisiaj mi trochę głupio, ze nie interesowałam się tym tematem bardziej(ale na budowie wszystko dzialo się tak szybko-zdałam sie na ekipę montującą, zwłaszcza, ze to niby "mercedes"). Jest mi jeszcze gorzej, jak wiem już co to znaczy montować gwc i zastanawiam się na co ja wydałam tyle kasy w błoto. Ale mniejsza o to.
Zastanawia mnie jedna rzecz, mianowicie nie rozumiem, dlaczego przy realizacji nawiewów rurami bodajże 12 cm, a wywiewów 11 cm mam w kuchni i spizarce 12tki a nie 11stki, a w jadalni z kolei na odwrót-jakby stamtąd był wyciąg? Czy ktoś może mi dojśc o co w tym wszystkim chodzi?

kangaxx
24-09-2010, 14:59
bartosz jest dobry ale jego przewaga maleje gdy masz gwc,
ty masz więc pomyśl o tańszej konstrukcji, tylko żeby wymiennik przeciwprądowy miała a nie krzyżowy, musisz prosić kogoś by rozgryzł na miejscu u ciebie co masz tam porobione albo domagaj się projektu od wykonawcy

78mysz
24-09-2010, 15:11
bartosz jest dobry ale jego przewaga maleje gdy masz gwc,
ty masz więc pomyśl o tańszej konstrukcji, tylko żeby wymiennik przeciwprądowy miała a nie krzyżowy, musisz prosić kogoś by rozgryzł na miejscu u ciebie co masz tam porobione albo domagaj się projektu od wykonawcy

dzięki, będę rozkminiać sprawę.Swoją drogą za bartosza z podłączeniem do gwc niezłą sumkę śpiewają, czytałam, ze z gwc nie stanowią udanej pary

kangaxx
24-09-2010, 16:28
nie tyle że para nie dobrana a że traci przewagę którą ma nad innymi, tzn tej samej wielkości wymiennikami, bo porównanie wymiennika bartoszowego do jakiegoś krzyżowca wielkości pudełka na buty nie ma sensu , nawet gdy ten drugi ma gwc wielkości boiska piłkarskiego

kangaxx
28-09-2010, 09:17
a kapał kondensat ?

kurt76
28-09-2010, 10:07
Pobiegałem sobie wczoraj po domu z termometrem (dokładniejszych urządzeń analitycznych brak...), ku czemu skłoniło mnie - self hand made - ocieplenie całego systemu wentylacji na strychu (nieogrzewanym).

Temp. w domu ok. 21 st.
Temp. na zewnątrz ok. 10. st
Temp. nawiewana ok. 19 st.

Sprawność ok. 81 %. Na drugim biegu reku.
Jakie jest zużycie prądu na samą centralę nie wiem. Ale skoro przy działającym reku na wszystko w lato płaciłem ok. 100 zł. - to są to bardzo małe kwoty.

pzdr

Twoje wyliczenia to miod na moje uszy, bedzie dobrze :)

kurt76
28-09-2010, 11:44
Bartosza, ale chodzi mi o ogolny poziom kosztow (DuoHeaty + podobne ocieplenie)

coulignon
28-09-2010, 20:18
Cieszę się, że żyjesz......
Dziennik zarzucony, komentarze trochę mniej.....

A tak serio, po jakim czasie myłeś wymiennik ?? Mój chodzi od końca marca, no i przyznam nie chce mi się go przed zimą myć.

pzdr


rok czasu i jeszcze nie myłem. Ale kiedyś go umyje... :-)

coulignon
28-09-2010, 20:23
Zastanawia mnie jedna rzecz, mianowicie nie rozumiem, dlaczego przy realizacji nawiewów rurami bodajże 12 cm, a wywiewów 11 cm mam w kuchni i spizarce 12tki a nie 11stki, a w jadalni z kolei na odwrót-jakby stamtąd był wyciąg? Czy ktoś może mi dojśc o co w tym wszystkim chodzi?

bez "wizji lokalnej" raczej tematu się nie ogarnie... rozumiem że fachowcy zniknęli?

kangaxx
29-09-2010, 07:09
zaraz po wypłacie, standardowo :D

Jareq
30-09-2010, 11:31
Witam,


takiego używam
http://aukcjewp.wp.pl/4-kanalowy-termometr-z-sondami-40-70c-i1244225089.html
mierzy temp. w 4 punktach dodatkowo ma wyjście przekaźnikowe z możliwością oddzielnej nastawy na każdy czujnik.


pozdrawiam

coulignon
30-09-2010, 18:23
taki jest poręczniejszy:
http://allegro.pl/elektroniczny-termometr-z-sonda-do-mies-pieczeni-i1246759837.html

Jan - Gaz nigdy nie kłamie!!! :-)

kangaxx
30-09-2010, 19:10
o mamusiu, a ja udka po wyglądzie głupi oceniałem...

coulignon
01-10-2010, 08:03
poza tym ten mój mozna wsadzić do anemostau i patrzeć jakie fajne powietrze nam leci.... lub zręcznym ruchem szpadzisty wbić w nieczego sie nie spodziewającego aluflexa...

Zabawa przednia.

kangaxx
01-10-2010, 11:15
albo jeszcze gdzie indziej go wetknąć...

Jareq
01-10-2010, 12:44
[/B] podoba mi się bardziej, a dokładnie o 120 zł. bardziej.....

Pozdrawiam.


witam

no to rzeczywiście jest 120 powodów :)
mój mi służy jako sterownik do przełączania pomiędzy GWC a czerpnią ścienną - do tego jest ja znalazł.
Pomiary nawiewów, wywiewów ile wpada i wypada z chatki to jakby taki dodatek - stała możliwość podglądu sprawności reku, GWC.
Do chwilowych pomiarów rzeczywiście coulignon-a jest lepszy - w szczególności że można mierzyć gdzie sie tylko zapragnie.




pozdrawiam

Jareq
01-10-2010, 13:06
Wniosek: w danych technicznych Jan- Gaz nie kłamał, zbyt mały przepływ strug uniemożliwia uzyskiwanie wysokich sprawności odzysku.

pzdr


witam,

a u mnie najlepsze wyniki na I biegu

pozrawiam

piogron
02-10-2010, 09:06
Panowie ponieważ ja też będę montował Jan Gaza, pewnie "tymi ręcami", jakie byście polecali kanały wentylacyjne? Czy takie się sprawdzą https://ssl.allegro.pl/przewod-100-10mb-izolowany-termoflex-rura-spiro-i1255852298.html. Boje się,że są jakieś delikatne. Czy raczej pójść w kierunku przewodów sztywnych,ale tam znowu boje się,że będzie głośno.

kangaxx
03-10-2010, 06:20
to czy będzie zbyt delikatny zależy jak się będziesz z nim obchodził, bo do tego co ma robić czyli przepuszczać powietrze jego trwałość jest wystarczająca, trzeba zachować staranność podczas montażu, docieplić go tam gdzie będzie szedł w chłodnych strefach, kup sobie jakąś taśmę pcw, może być nawet izolacyjna i owijaj nią porządnie rurkę tam gdzie założysz opaskę, tzn pod opaską ma się znaleźć taśma, uodporni to rurkę na rozerwanie przy opasce, z wierzchu owijaj to potem taką aluminiową, trzeba z nimi bardzo delikatnie i będzie ok

kanały te mają tą zaletę że tłumią dźwięk, w zasadzie kilka metrów wystarczy że wentylatory centrali przestają być słyszalne nawet na najwyższych obr.

piogron
03-10-2010, 08:10
Dzięki za rady. Czyli do tych 2 cm wełny, które są fabrycznie ocieplone dodać jeszcze coś swojego tam gdzie będą szły na poddaszu? I jeszcze jedno ważne pytanie. Tam gdzie kanały będą szły na parterze, w suficie podwieszanym rozumiem,żeby ich nie ocieplać,ale jak je mocować do stropu?

kangaxx
03-10-2010, 19:34
jeśli będą szły tam gdzie w zimie temp spada poniżej zera to 2cm wełny niczemu nie służy, dokup wełny i opatul porządnie, minimum 15 cm

piogron
13-10-2010, 09:02
Wczoraj przez przypadek spotkałem kogoś kto ma Jan Gaza u siebie i bardzo narzekał,że zimą dużo prądu idzie na pracę grzałki. Czy możecie potwierdzić tą informację?

kangaxx
13-10-2010, 21:53
staś, wrzuć tu zdjęcie tej tacki jeśli możesz bo mnie ciekawi

kangaxx
15-10-2010, 09:21
ale co "robi" ta tacka?

kola626
23-10-2010, 09:25
Witam
Mam problem natury technicznej i proszę o poradę od osób które już to przerobiły.

Mianowicie robię wentylację mechaniczną w domu (parterowy bez piwnic) i w związku z tym usunąłem kominek oraz wszystkie kominy do wentylacji grawitacyjnej z pomieszczeń mieszkalnych (pozostawiłem tylko wentylacyjne i spalinowe w kotłowni-pralni, gospodarczym i w garażu). Dom będę ogrzewał kotłem gazowym kondensacyjnym z komorą zamknięta, ogrzewanie w całym domu podłogowe. W kuchni montuję kuchenkę gazową zasilaną gazem z sieci. I tu dochodzę do pytania:
Jak właściwie (pod względem wydajności) i zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonać wentylację w kuchni. W myśl przepisów w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi musi być wentylacja grawitacyjna. Jak to razem ładnie zgrać?

Dzięki z góry za podpowiedzi

Pozdrawiam

kangaxx
23-10-2010, 18:13
zrób w kuchni nawiew i wywiew z mechanicznej, to zadowala każdy przepis, rozgarnięcie kominiarza tylko może zaowocować brakiem kłopotów, opcjonalnie możesz dla zadośćuczynienia końskiej interpretacji wyłączyć kuchnię z sydtemu wm i zrobić tam dwa kanały grawitacyjne, jeden na pochłaniacz a drugi na wentylację, tylko kretyńskie to rozwiązanie co?
tak samo kretyńskie jak wymuszanie wentylacji grawitacyjnej tam jest wm przez co "mondżejszych kominiarskich fahofcuf" :)


dom jest nowy?

kola626
23-10-2010, 18:55
Cóż wymóg komina wentylacyjnego w pomieszczeniach z urządzeniem gazowym z otwartą komorą spalanie to nie zachcianka kominiarzy lecz przepisy budowlane. Kominiarz tylko to egzekwuje. Zresztą gazownia przed wykonaniem przyłącza też sprawdza odebranie kominów.
Ja myślałem zrobić oprócz wm (nie chcę w nią włączać pochłaniacz) dodatkowy wyciąg z kuchni (grawitacyjny lub mechaniczny) z przepustnicą.

kangaxx a jak ty masz zrobione?

kangaxx
24-10-2010, 21:10
ja ma wm w kuchni i gazowe palniki :)

który przepis budowlany nakazuje ci wyłączyć kuchnię z systemu wentylacji mechanicznej?

kola626
25-10-2010, 06:06
kangaxx, mieszasz wszystko.

Napisałem, że jest przepis nakazujący posiadanie instalacji wentylacji grawitacyjnej jeżeli w pomieszczeniu są urządzenia z otwartą komorą spalania.
Napisałem również, że nie chcę do wm przyłączać pochłaniacz "nie chcę w nią włączać pochłaniacz". Ja nie chcę a nie przepisy zabraniają. Czytałem sporo i raczej użytkownicy odradzają takie rozwiązania.
Mam małe dzieci i obawiam się co mogłoby się stać gdyby do rekuperatora (instalacji wm) dostał się gaz (np. z niezapalonej kuchenki). Również względy takie jak tłuste opary z nad kuchenki (spaliny gazowe są również tłuste) powstałe podczas gotowanie, zapach itp. Jaki to ma wpływ na wymiennik?

Dlatego właśnie planuję komin do pochłaniacza.

redlum
25-10-2010, 13:29
powietrze w wymienniku nie powinno się mieszać - wiec gaz powinien zostać wydmuchany na zewnątrz budynku

ja wprawdzie będę miał kuchenkę indukcyjną - ale i tak okap kuchenny będzie podłączony do wentylacji grawitacyjnej (reszta domu WM)

kangaxx
25-10-2010, 18:10
gdy ten przepis wchodził w życie to o wm nikt jeszcze nie słyszał, z resztą życie nam jasno pokazuje że przepisy za nim nie nadążają, można i w kuchni z gazem zgodnie z przepisami wm zamontować, wiem bo przerabiałem ten temat

Jareq
25-10-2010, 19:54
Witam,


Panowie piszecie nie na temat .....!!!!

pozdrawiam

Jareq
09-11-2010, 22:01
ale co "robi" ta tacka?

witam,

na tackę ścieka kondensat który dalej jest odprowadzany na zewnątrz rekuperatora ( wystający kawałek miedzianej rurki )
Tacka jest podgrzewana ( gdy zachodzi taka konieczność) w celu zachowania drożności odpływu skroplin,


wklejam zdjęcie
<script src='http://img525.imageshack.us/shareable/?i=sam0287.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>http://img525.imageshack.us/img525/8579/sam0287.jpg (http://img525.imageshack.us/i/sam0287.jpg/)</noscript>


pozdrawiam

arzgieras
10-11-2010, 00:53
witam

"Czy wentylacja mechaniczna utrudnia normalne wietrzenie -. Okna można otworzyć, tylko po co? Centrala rekuperatorowa, szczególnie w okresach zimowym i przejściowych, zapewnia znacznie lepsze przewietrzanie i osuszanie pomieszczeń, jednocześnie nie powodując ich wychłodzenia. Ponadto do wnętrz nie przedostają się zanieczyszczenia zewnętrzne i hałas z otoczenia. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby przy pięknej, letniej pogodzie wyłączyć system wentylacji i korzystać z uroków dnia przy szeroko otwartych oknach."

Czytalem artykol o WM i stad moje pytanie
czy stosujecie takie rozwiazanie w praktyce ze okresowo wylaczacie wentylacje (np latem) czy jest to system ktory ma dzialac 24/7 ?
i jak jest z szumem czy jest uciazliwy?

Jareq
10-11-2010, 06:54
Witam,


napiszę jak jest u mnie

- szumu brak
- wentylacja chodzi na programatorze tygodniowym ( można ustawić intensywność na każdą godzinę tygodnia - można zaprogramować że w danej godzinie centrala nie chodzi) - programator w standardzie dostarcza producent.
- jak otwieram ( zona ) w lato okna/balkon to wentylacji nie wyłączam - ale u mnie są " ciemne" łazienki, więc wentylacja musi być włączona. Jeżeli ktoś ma okna w łazienkach to moim zdaniem można by okresowo wyłączać wentylację ( ale okna w tych pomieszczeniach musiały by być otwarte ).
Tylko czy gra warta jest zachodu jeżeli miesięczny koszt pracy centrali w moim przypadku to ok. 30 KW czyli w granicach 15 PLN.

pozdrawiam

arzgieras
10-11-2010, 10:58
Jareq dzieki za odpowiedz faktycznie miesiaczny koszt jest niewielki

plal
12-11-2010, 06:37
Jareq a o jakiej centrali piszesz?

bobu62
12-11-2010, 12:35
Mam pytanie do uzytkowników JanGaz - Jak z głosnością rekuperatora na poszczególnych biegach? Czy stosujecie kanałowe tłumiki hałasu?

bobu62
12-11-2010, 18:32
Czytałem tez wczesniej w tym temacie że coś jest nie tak z bypasem w tym rekuperatorze... To jak to jest - czy jest nie szczelny z uwagi na złe wykonanie, czy sama zasada działania jest nie do końca właściwa? może ktoś by przytoczył schemat działania tego bypasu bo na stronie producenta nie znalazlem rysunków.

Jareq
12-11-2010, 20:21
Jareq a o jakiej centrali piszesz?




Mam taką

WBW 0350 PBEZ

wentyle na prąd zmienny


bobu62 -
Zasada jego działania jest prosta. Otwiera się klapkę przez którą przepływa powietrze zamiast przez wymiennik, jednak jego opory są chyba tak małe że część powietrza nadal płynie przez wymiennik powodując częściowy odzysk ( sprawa ważna przy GWC ).
Problem jest wcześniej opisany i podane jest proste rozwiązanie - czyli zatkanie wymiennika np. kawałkiem folii

Postaram się jutro wkleić zdjęcie by pasu


pozdrawiam

kangaxx
12-11-2010, 21:04
głośność strugi jest uzależniona od budowy kanałów i projektu instalacji bo wentyle zawsze szumieć będą jeśli się kręcą :)

bobu62
13-11-2010, 10:24
Mam taką

WBW 0350 PBEZ

wentyle na prąd zmienny


bobu62 -
Zasada jego działania jest prosta. Otwiera się klapkę przez którą przepływa powietrze zamiast przez wymiennik, jednak jego opory są chyba tak małe że część powietrza nadal płynie przez wymiennik powodując częściowy odzysk ( sprawa ważna przy GWC ).
Problem jest wcześniej opisany i podane jest proste rozwiązanie - czyli zatkanie wymiennika np. kawałkiem folii

Postaram się jutro wkleić zdjęcie by pasu


pozdrawiam

No zgoda zakrycie folią jest rozwiazaniem problemu generalnie , ale jeśli chciałbym zautomatyzować bypas to przepuistnica otwierająca bypas powinna automatycznie zamykać wymiennik

kola626
14-11-2010, 09:15
Witam

Jeżeli ktoś nie chce przestawiać by-bassa ręcznie to zawsze może sobie kupić centralkę z automatycznym by-pasem. Z tego co pamiętam dopłata 250 zł.

Pozdrawiam

bobu62
14-11-2010, 10:37
Witam

Jeżeli ktoś nie chce przestawiać by-bassa ręcznie to zawsze może sobie kupić centralkę z automatycznym by-pasem. Z tego co pamiętam dopłata 250 zł.

Pozdrawiam

Dokładnie tak jak piszesz - 250, ale z tego co tu czytam automat sam nie zakryje folią wymiennika...

kola626
14-11-2010, 10:46
Witam
A musi?

Przecież by-pass działa, może troszkę idzie na wymiennik ale jakie to znaczenie. Bez jaj - jak ktoś szuka dziury w całym to znajdzie haka na każde urządzenie. Jeżeli ktoś ma takie życzenie to zakryje folią wymiennik i git. Prawdopodobnie 99% użytkowników tego nie zrobi albo nawet nie zauważą że by-pass trochę "przepuszcza" ;)

Pozdrawiam

bobu62
17-11-2010, 07:36
A jak jest ze zużyciem prądu? Ja planuję zakup rekuperatora 500na prad staly i z informacji na stronie producenta widziałem że minimalna moc pobierana to 50-70W. Troche dużo... Ale ciekaw jestem co mogą powiedzieć użytkownicy

kangaxx
17-11-2010, 08:43
tragedii nie ma, od tego ile zapłacisz zależy jak mocne masz wentyle i jak ich używasz, dochodzą do tego jeszcze pośrednio opory instalacji, jeśli ci ją ktoś spieprzy (z tego co widzę jak firmy robią raczej oczekuj tego) to koszty też wzrosną

Kathi
17-11-2010, 11:49
Dzisiaj u mnie rozprowadzana jest instalacja wentylacji mechanicznej, przez firme Jan-Gaz, pewnie na wiosnę uruchomie ich rekuperator. Mam nadzieję, że zrobiłam dobrze kupując ten reku...

kangaxx
18-11-2010, 00:09
no robią całkiem przyzwoicie te swoje centrale i nie piszą o nich bajek, w każdym razie nie natknąłem się, co do samych instalacji to nie wiem bo nie widziałem ale cudów nie spodziewam się widząc ten chłam montowany przez innych ale nie osądzam, może jest tam ktoś kto myśli

wuja Andrzej
18-11-2010, 02:24
Witam

Czy ktoś z Was wie moze czy do Jan-Gaza mozna dodac inny sterownik? Nie śmiejcie się, ale ten ich jest strasznie brzydki, a ja chciałbym go mieć w przedpokoju ...

kangaxx
18-11-2010, 10:01
da się ale zanim zaczniesz szukać pogadaj najpierw z producentem, moze zaadaptują dla ciebie cos innego, nie wiem ylko na ile oni są elastyczni

wuja Andrzej
18-11-2010, 14:05
Trochę posprawdzałem - średnio się chyba da, bo ich regulatory są rozbite na dwie części i jedna jest przy samym reku, a druga (chyba tylko praktycznie "przyciski i ekran albo wajcha" są na drucie w dowolnym miejscu. Na dodatek oni nie robią tych sterowników sami tylko zlecają innej firmie zajmującej się automatyką (wyleciała mi ich nazwa z głowy). Inne "ładne" regulatory chyba mają wszystko razem w sobie .. ale oczywiście jak już będę zamawiał (I kwartał przyszłego roku) to podpytam co z tym można zrobić i dam tu znać, bo może inni mają też takie "problemy" jak ja ...

bobu62
18-11-2010, 18:21
da się ale zanim zaczniesz szukać pogadaj najpierw z producentem, moze zaadaptują dla ciebie cos innego, nie wiem ylko na ile oni są elastyczni

Starałem się ostatnio o przysłanie mi schematu połaczeń elektrycznych oraz rysunek przekroju rekuperatora, ale jak do dzis bez odzewu. Co prawda wczesniej mi odpowiedziano na temat regulacji predkości i innych drobiazgów, ale zobaczymy czy otrzymam inne dane...

bobu62
28-11-2010, 19:29
A może ktoś z użytkowników mógłby zamieścić jako załącznik dokumentacje technoczną Jan-Gaza, może tez jakieś zdjęcia wnętrza rekuperatora...

M/P
29-11-2010, 01:04
Dolaczam sie do prosby przedmowcy........
tez mam w planach zakup tego reku,
z gory dzieki za wszelkie info.

kangaxx
29-11-2010, 14:39
a po co wam wiedzieć jak wygląda w środku, tak samo jak ktoś ty na forum chciał do projektu instalacji mieć policzone spadki ciśnień, bez sensu bo z firm instalujących praktycznie nikt tego zrobić nie umie a po drugie to taki projekt ja sam nie zrobiłbym taniej niż za 1000, wam potrzebna jest dtr-ka i instrukcja do niego, to daje pogląd na jego właściwości

bobu62
30-11-2010, 18:44
a po co wam wiedzieć jak wygląda w środku, tak samo jak ktoś ty na forum chciał do projektu instalacji mieć policzone spadki ciśnień, bez sensu bo z firm instalujących praktycznie nikt tego zrobić nie umie a po drugie to taki projekt ja sam nie zrobiłbym taniej niż za 1000, wam potrzebna jest dtr-ka i instrukcja do niego, to daje pogląd na jego właściwości

Po co zdjęcia wnetrza? Jestem mechanikiem i musze wyrobić sobie zdanie na temat wykonania urzadzenia chocby na podstawie zdjęć skoro nie mogę zobaczyć urządzenia " na żywo"

kangaxx
30-11-2010, 19:33
jak kupujesz telewizor to tez rozbierasz?

bobu62
03-12-2010, 08:24
jak kupujesz telewizor to tez rozbierasz?

Bardzo przepraszam, ale nie prosiłem o porady odnośnie mojego podejścia do sprzetu RTV ale prosiłem o zamieszczenie zdjęć rekuperatora jeśli ktoś zechciałby to zrobić ... Tak więć nie rozumiem pytania.

konisko
04-12-2010, 20:38
Bardzo przepraszam, ale nie prosiłem o porady odnośnie mojego podejścia do sprzetu RTV ale prosiłem o zamieszczenie zdjęć rekuperatora jeśli ktoś zechciałby to zrobić ... Tak więć nie rozumiem pytania.

Witam !
Jak moge pomóc to jestem jenżynierem mechanikiem i dokładnie oglądałem urządzenie przed kupnem, mam blisko wiec mogłem sobie podjechać i popatrzeć, przy okazji widziałem też jak to chłopaki składają i jaka jest technologia.
Wg mnie wykonanie porządne, materiały dobre i nie ma partactwa i masówki, troche manufaktura ale dobra.
Pozdr.
konrad

PS
Nie wiem czy w moim dzienniku nie ma jakiegos zdjęcia urządzenia, w razie czego jak będzie potrzebował to daj znaka to Ci wyślę.
Pozdr. z Brazylii.

bobu62
05-12-2010, 17:56
Witam !
Jak moge pomóc to jestem jenżynierem mechanikiem i dokładnie oglądałem urządzenie przed kupnem, mam blisko wiec mogłem sobie podjechać i popatrzeć, przy okazji widziałem też jak to chłopaki składają i jaka jest technologia.
Wg mnie wykonanie porządne, materiały dobre i nie ma partactwa i masówki, troche manufaktura ale dobra.
Pozdr.
konrad

PS
Nie wiem czy w moim dzienniku nie ma jakiegos zdjęcia urządzenia, w razie czego jak będzie potrzebował to daj znaka to Ci wyślę.
Pozdr. z Brazylii.

Dzieki serdeczne za informację. Szykuję się do zakupu ale dostepnych danych na temat tego rekuperatora skąpo, tak że wdzięczy jestem za każdą informację. Intryguje mnie jak jest wykonany konstrukcyjnie bypas o którym w tym temacie pisano i określono jego działanie jako "niedoskonałe".

kangaxx
03-02-2011, 16:21
z tej tacki powinien chyba gdzieś spływać...

kangaxx
04-02-2011, 08:06
ja mam do firmy jangaz jakieś 15km, byłem pare razy i nic złego nie powiem, właściciel starszy chłop, już mu trochę energii brakuje, już nie montuje swoich maszynek po chałupach, lekko firma zmalała ale reku będą nadal robić

michal_mlody
05-02-2011, 20:36
Może trochę nie na temat ale..
Ile płaciliście za swoje Jan-Gazy bo coś mi się wydaje że poszły mocno do góry w porównaniu do innych reku np.BRINK RENOVENT
Chyba producent czyta forum:):)

kangaxx
06-02-2011, 06:55
wszystko poszło do góry, tylko tusk jakby o tym nie wiedział

michal_mlody
06-02-2011, 07:57
kangaxx
wiem, że wszystko poszło do góry!
Znam cenę Jan-Gaza ze strony producenta, ale porównując to z innymi urządzeniami nie wychodzi to tak kolorowo. Pytam właśnie o cenę jaką płaciliście bo może są jakieś upusty:)
Z wcześniejszych postów tego wątku wynika, że jedną z zalet Jan-Gaza jest cena.
Ciekawe jak to się ma do Binka (5500zł 8% VAT), z tego co wiem to dobre urządzenie a może nawet leprze.
Jak można to ceny na priv

kola626
06-02-2011, 10:08
Witam

Dzisiaj czytałem, że od lutego BRINK podnosi ceny i namawia do zamawiania centralek już dzisiaj :(

Pozdrawiam

michal_mlody
06-02-2011, 19:24
kola626
gdzie to słyszałeś? I jakie rzędu podwyżki?

kola626
06-02-2011, 19:28
Witam

http://www.renovent.pl/aktualnosci/news/17,NOWY-CENNIK-2011

"Nowy cennik 2011

Od poczatku lutego 2011 bedzie obowiazywał nowy cennik na rekuperatory Renovent HR .

Zapraszam do skladania zamowien , do konca stycznia stara cena ."

Pozdrawiam

kangaxx
06-02-2011, 19:28
jeśli chodzi o reku to ja stawiałbym na jangaza a nie brinka

michal_mlody
06-02-2011, 20:38
jeśli chodzi o reku to ja stawiałbym na jangaza a nie brinka

dlaczego? Proszę wyjaśnij

kangaxx
07-02-2011, 07:26
bo swojska maszynka a brink w reklamówkach bajki pisze, poza tym jangaz jest dobrze zrobiony

rpilski
08-02-2011, 20:59
.. a brink w reklamówkach bajki pisze..y
A co konkretnie miałeś na myśli ?

michal_mlody
09-02-2011, 05:22
Może ktoś się jeszcze wypowie w sprawie tych reku?

kangaxx
09-02-2011, 14:21
dlaczego? Proszę wyjaśnij

proszę bardzo
1.podają sprawność 95% (wersja large)
to jest sprawność teoretyczna, możliwa do osiągnięcia w spreparowanych warunkach, realna jest duuużo niższa i też zależy od warunków

2."Łączna powierzchnia wymiany ciepła wymiennika Renovent HR przekracza 15m2."
jak odnieść się z tą powierzchnią do jangaza ponad 20m.kw. siwickiego ponad 30 m.kw. bartosza ponad 40 m.kw ?

typowy bełkot i tyle

bobu62
09-02-2011, 15:22
Czy sugerujesz że firma może się "zwinąć"

bobu62
09-02-2011, 15:25
Swoją drogą nie widziałem nigdzie sprzedaż jan-gaza na internecie, ani w sklepach, ani allegro - ciekawe dlaczego? Czy nie zależy im na obrocie?

michal_mlody
09-02-2011, 16:58
Chyba nikt inny nie chce wypowiedzieć się na ten temat oprócz kangaxxa

steve69
09-02-2011, 19:21
Więc ja napisze swój pierwszy post.Kupiłem , jutro będzie u mnie.Jak uruchomię centralę to coś naskrobię.Cena jak dla mnie była ok.Poza tym bardzo miły człowiek, odpowie na wszystkie pytania.Jeśli chodzi o reklamę- to może nie musi się reklamować:).

michal_mlody
09-02-2011, 20:02
Rozumie że piszesz o JanGazie. Jak się ma do brinka? Taka sama cena. Sprzedawca poleca Brinka ale nie biorę sobie tego do serca.
Czy w JanGazie robią projekty wentylacji?

kangaxx
09-02-2011, 21:50
albo do samego jangaza, na pewno się gość nie obrazi

michal_mlody
10-02-2011, 05:07
Możecie coś powiedzieć o te firmie: INFOTERM P.P.H.U. Jest link do nich na stronie Jan-Gaza jako firma instalacyjna(projekty).
Ktoś korzystał z usług tej firmy?

steve69
10-02-2011, 05:31
albo do samego jangaza, na pewno się gość nie obrazi

Na pewno się nie obrazi a wręcz jeszcze doradzi.Od 14.02 będzie miał opracowaną instrukcję montażu pierwszej instalacji.Taką dostałem informację od Pana Kazimierza

bdan
10-02-2011, 06:08
O Jan-Gazie.
Nie jestem instalatorem, ani sprzedawcą. Nie potrafię Ci wskazać różnic i podać gotowego rozwiązania.

Używam Jan-gaza. Jestem zadowolony, wtopa z kondensatem - mam nadzieję - została rozwiązana i nie była zawiniona przez urządzenie.

Jak ma się to do Brinka ?
Od kogo mają wymiennik ? Jak swój, to skąd takie kosmiczne wyniki ? Gdzie są badania ?

Jak rozmawiałem z właścicielem firmy Jan-Gaz i zapytałem o te sprawności niektórych producentów to się uśmiał i stwierdził:
Że to bardzo częsta praktyka, przy czym nikt nie wie skąd w tych reku wymienniki. Jak własne to ................. nikt nie ma kontroli nad badaniami i ich wynikami.
Heatex dostarcza wymienniki do wielu reku, można oprzeć się na ich badaniach, można je zrobić samemu.
Wszystko jest czyste i jasne. Materiał użyty do jego wykonania, pow. wymiany ciepła, rozstaw płyt, opory itd.

Twoje pieniądze, Twój wybór.
Co do Jan-Gaz wpisz w google Jack-Went.
Zadzwoń, ja kupiłem od niego.

pzdr

Czy robiłeś jakies pomiary i mozesz podać temperatury nawiewu przy niskich temperaturach. Jak duzy jest Twój rekuperator? Czy chodzi cały czas, czy tez wyłanczasz? Jaka jest mozliwość minimalnej wentylacji w przypadku Twojego rekuperatora?

{Pozdrawiam

kangaxx
10-02-2011, 07:28
ludziska, o co wam te temperatury, przecież u każdego będą inne z tą samą nawet centralą

bdan
10-02-2011, 07:38
Czyli nie przejmujesz się zaleceniami, że reku powinien chodzić cały czas - tez muszę w sobie takie przekonanie obudzić, bo z tego co czytam, przy mroźnych dniach to bez nawilżaczy by się nie obyło.

Jak jeszcze wróciły by mrozy i chciało by Ci się pomierzyć to byłoby super. Bo czytamy o odzysku podawanym przez producenta a niby to z palca jest wyssane. No to czym się kierować przy wyborze?

michal_mlody
10-02-2011, 14:30
ProStaś
Napisałeś, że kupowałeś od Jack-Went a czy projekt tobie też robili?
Dzisiaj dzwoniłem do firmy - dość pozytywnie odebrałem tą rozmowę.

michal_mlody
10-02-2011, 14:43
Nie.
Projekt miałem od znajomego z łódzkiej firmy Dan-Pol.
Potem skonsultowałem go z adamem_mk.

Kupiłem elementy wg specyfikacji, goście od montażu KG pod moje dyktando to poskręcali (samemu jest niewygodnie) za 200 zł.
Reku odpaliłem sam. Tzn. założyłem 4 rury i włożyłem wtyczkę do kontaktu :)
Poregulowałem rozkręcenie anemostatów i śmiga.

A tak z ciekawości Jack-Went nadal handluje Jan-Gazem ?

pzdr
Tak.
Gościu powiedział mi, że jak zdecyduje się i będzie już wszystko jasne co i jak to podjedzie do mnie z całym sprzętem i pokaże jak to zainstalować(podłączyć skręcić):)

michal_mlody
10-02-2011, 15:03
Nie usłyszałem tego przez telefon ale widząc co sprzedaje (Ekozefir 3000m3/h) to chyba masz racje :)
Taka będzie moja droga:D

eRaf
17-02-2011, 19:41
Po zapoznaniu się z Instrukcją sterownika rekuperatora Jangaz mam pytanko do użytkowników:
1. czy podczas programowania cykli jest możliwość oprócz ustawiania wydajności reku w poszczególnych okresach także manipulowanie stosunkiem nawiew/wywiew ?
2. czy regulacja stosunku nawiew/wywiew działa tylko dla GWC=ON ?
3. czy jest możliwość całkowitego wyłączenia nawiewu przy włączonym nawiewie i na odwrót, czy regulacja jest tylko nawiewu -10-+20%
4. odszranianie wymiennika (*)
(*)– rekuperatory wyposażone we własny wewnętrzny system oszraniania wymiennika nie posiadają tej opcji w sterowniku - o jaki wew. system tu chodzi ?
4. http://jan-gaz.com.pl/im/SterE2E3.pdf - czy ktoś może dokładnie wytłumaczyć na podstawie rys. o co chodzi z "UWAGA:Siłownik GWC jest na napięcie 230V, jeżeli mamy siłownik na 24V należy go podłączyć jak do by-passu" czyli konkretnie gdzie, pod jakie "zaczepy" ?
5. Gwarancja:
a. Producent PPHU "ALRES" (http://www.alres.pl) gwarantuje sprawne działanie sprzętu w okresie 12 miesięcy od daty sprzedaży. - tylko 12 miesięcy ???
b. towar od Jan-Gaz a reklamacje dot. wadliwego działania sterownika do PHU "Alres" ???
c. "Sterownik powinien być dostarczony do miejsca zakupu lub wysłany do serwisu przez klienta na własny koszt, w stanie kompletnym tj. panel sterujący wraz z modułem przekaźników", "Serwis dokona naprawy w ciągu 14 dni (roboczych)", "Termin ten może być wydłużony o czas potrzebny na sprowadzenie niezbędnych części. W takim przypadku użytkownik zostanie powiadomiony o zaistniałej sytuacji" - czy wraz z zakupionymi centralami w Waszych warunkach gwarancyjnych są takie same zapisy ?

Pzdr

Johnadias
19-02-2011, 00:09
Dla większych domów o zapotrzebowaniu na poziomie 500 m3/h i nawet trochę ponad, z danych technicznych producenta wynika, że zdecydowanie lepiej kupić rekuperator z wentylatorami na prąd przemienny:

1. większa sprawność:
Prąd Przemienny: na 5 biegu przy 500 m3/h - Ps 180 (!!) Pobór mocy 400 W
Prąd Stały: na 5 biegu przy 500 m3/h - Ps 50 (tylko ?!?!) Pobór mocy 280 W

2. na niskim biegu porównywalny pobór mocy !!!
Różnica na korzyść modelu na Prąd Stały na poziomie 10-20 W

3. a na koniec model na Prąd Przemienny tańszy od tego na Prąd Stały o 1188 zł netto !!!

Czy dobrze myślę??

Pozdrawiam
Johnadias

Sławek...
19-02-2011, 08:24
...nie wiem kolego skąd wziąłeś takie dane ??? pomyliłeś pewne pojęcia przy okazji ;)

Ad.1
piszesz o sprawności a wykres dotyczy sprężu - poza tym z tego wykresu nie wynika pobór mocy
co do sprężu to zjawisko bardzo normalne - im większa prędkość strugi powietrza tym większe opory i dlatego przy maksymalnym wydatku dyspozycyjny spręż się zmniejsza
ponieważ reku rzadko kiedy ma chodzić na 5 biegu i to na max obrotach nie przejmowałbym się tym szczegółem
Ad.2
tutaj to już wyskoczyłeś jak filip z konopii
wentylatory prądu przemiennego 5 bieg - zakres mocy od 310-320 do ok 450 W
wentylatory prądu stałego 5 bieg - zakres mocy od ok 220 - 280 W
różnica kolosalna na korzyść went prądu stałego
Ad. 3
sytuacja najzupełniej normalna u każdego producenta - po prostu went na prąd stały są droższe - reszta jest identyczna...

kangaxx
19-02-2011, 15:25
chodzi o to, ze wentylacja nie działa non stop na 100% (jeśli ktoś ma taką to współczuję), nie chce mi się grzebać w charakterystykach mechanicznych ale przyjmując liniowe zmiany prędkości obr. do poboru prądu, to przy niespecjalnie wysilonej centrali korzyści z mniejszego poboru prądu przez wentyle stałoprądowe są niewielkie (ale są), tak samo się to przekłada na wielkość domu, im mniejsza centralka tym mniejsze oszczędności, z resztą przykładowo na centralce ok 500 m3 w ciągu roku zaoszczędzimy jakieś 50 zł, rzecz jasna katując tą centralę możemy tą wartość podnieść o jeszcze jakieś jakieś 30%,

z doświadczenia też wiem że wentyle zmiennoprądowe psują się częściej ale tylko z powodu przepięć sieciowych, których nie wyłapią zabezpieczenia automatyki, inaczej mówiąc palą się a nie zacierają czy inne mechaniczne uszkodzenia, więc moim zdaniem w centralkach do 300 m3 nawet nie zastanawiałbym się nad stałoprądowymi

ale to już do rozważenia dla inwestora, bo to on płaci za to co chce mieć

Johnadias
19-02-2011, 19:06
...nie wiem kolego skąd wziąłeś takie dane ??? pomyliłeś pewne pojęcia przy okazji ;)

Ad.2
tutaj to już wyskoczyłeś jak filip z konopii
wentylatory prądu przemiennego 5 bieg - zakres mocy od 310-320 do ok 450 W
wentylatory prądu stałego 5 bieg - zakres mocy od ok 220 - 280 W
różnica kolosalna na korzyść went prądu stałego


Kolega nie czyta uważnie! Pisałem:
" na niskim biegu porównywalny pobór mocy !!!
Różnica na korzyść modelu na Prąd Stały na poziomie 10-20 W "

Nie porównywałem więc poboru mocy na 5 biegu tylko na 1-2, kiedy to faktycznie różnica jest niewielka, o czym pisał też kangaxx. A jest to faktycznie istotne bo właśnie zakładamy, że wentylatory będą pracować na wyższym biegu tylko w "wyjątkowych" sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania.

Dane wzięte ze strony producenta:
http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Dane_techniczne

Johnadias
19-02-2011, 19:26
Jeżeli chodzi o spręż... Przyznam nie jest to dla mnie do końca jasna sprawa.
Zapotrzebowanie na powietrze liczone wg. wymogów higienicznych wynosi u mnie: 540 m3/h- (jest to oczywiście skrajna sytuacja, kiedy to równocześnie w lecznicy będę miał 8 osób, w salonie 4 i pokojach na poddaszu 6 osób! No ale tak właśnie liczy się zapotrzebowanie wg. wymogów higienicznych i należy się raczej tego trzymać.

SUMA OPORÓW – a co za tym idzie, wymagany max. SPRĘŻ:
liczone wg założeń PRO- VENTU:
Zakładając max. przepływ w kanałach:
1. fi 100 – 100 m3/h
2. fi 130 – 190 m3/h
3. fi 160 – 300 m3/h
4. fi 200 – 450 m3/h
Dla tych danych przyjmują straty ciśnień:
1. na 1 mb kanału prostego – 2 Pa
2. dla każdego łuku – 3 Pa
3. dla odgałęzienia 45 st – 4 Pa
4. dla anemostatu – 30 Pa
5. czerpnia i wyrzutnia – 20 Pa

Obliczone dla mojej instalacji:

1.GWC: 55 mb fi 200 = 166 Pa
2.Najdłuższy odcinek nawiewu: 110 Pa

Czy więc centrala Jan-Gaz 500 przeciwprądowy na prąd stały da radę?? Wg. wykresów może być problem! Co o tym myślicie?

Pozdrawiam
Johnadias

Sławek...
19-02-2011, 21:28
...rzeczywiście źle odczytałem, na niskich biegach różnice nie są wielkie...
latem z reguły użytkownicy wentylacji podkręcają centrale na wyższe obroty więc wtedy już widać ekonomiczne uzasadnienie went pr stałego...

Przy tych oporach o których mówisz uzyskasz na 5 biegu 400 m3
na 1-szym biegu może być problem z tym odcinkiem, w tych krótszych coś się będzie działo ;)
w tym układzie trzeba założyć pracę centrali min na drugim biegu i będzie oki....

Johnadias
19-02-2011, 21:59
Dzięki za pomoc!
Nie ukrywam, że mnie też to bardzo zdziwiło, że przy centrali na 500 to czy weźmiemy na prąd stały czy przemienny dopóki w tej ostatniej nie włączymy 5 biegu to pobór mocy jest właściwie bardzo podobny?!
Tak jak w powyższej sytuacji, kiedy będziemy mięli zapotrzebowanie na 400 m3 to:
1. na prąd stały- włączamy 5 bieg i pobór mamy- ok. 270 W
2. na prąd przemienny- włączamy 4 bieg i mamy podobnie- ok. 280 W

kangaxx
"z doświadczenia też wiem że wentyle zmiennoprądowe psują się częściej ale tylko z powodu przepięć sieciowych, których nie wyłapią zabezpieczenia automatyki, inaczej mówiąc palą się a nie zacierają czy inne mechaniczne uszkodzenia"

Nie wyobrażam sobie, żeby taka sytuacja mogła mieć nawet prawo zaistnieć w mojej instalacji, diabli z wentylatorami, będę miał w domu sprzęt o duuuuuuuuuuuuuuuużo większej wartości??!!

Pozdrawiam wszystkich miłośników Jan-Gaz
Johnadias

kangaxx
21-02-2011, 05:38
och, nie trzeba sobie wyobrażać, wystarczy poczekać na jaką burzę, jak dobrze pójdzie i porządnie w sieć trzaśnie to i efekty są ciekawe :)
jeśli boisz się takiej ewentualności (ja się boję) to spraw sobie jakiegoś upc bez podtrzymania (no chyba że aż taki ci potrzebny), od czasu jak zdymiło mi 2 kompy na raz to używam i co najmniej raz już wyłączył, że wygodny jestem to wolałem sobie kupić niż biegać i wtyczki wyciągać

steve69
21-02-2011, 06:26
och, nie trzeba sobie wyobrażać, wystarczy poczekać na jaką burzę, jak dobrze pójdzie i porządnie w sieć trzaśnie to i efekty są ciekawe :)
jeśli boisz się takiej ewentualności (ja się boję) to spraw sobie jakiegoś upc bez podtrzymania (no chyba że aż taki ci potrzebny), od czasu jak zdymiło mi 2 kompy na raz to używam i co najmniej raz już wyłączył, że wygodny jestem to wolałem sobie kupić niż biegać i wtyczki wyciągać

A czy Wiesz może co to są ochronniki przepięć?Jeżeli nie to nie pisz herezji i koniecznie sobie takie zainstaluj, przynajmniej klasy C!

kangaxx
21-02-2011, 08:13
a wiesz że wiem co to takiego?, jeszcze nie słyszałem by upc nazywać herezją, poza tym ja mieszkam w starej chałupie, kiedyś tylko 2 druty ze słupa szły, teraz cztery a od jakiegoś czasu i cztery za mało,

skoro wygoda i bezpieczeństwo to herezja, to ja taką lubię, na dokładkę taniej wychodzi niż pruć ściany i żyłę dokładać :)

steve69
21-02-2011, 10:22
a wiesz że wiem co to takiego?, jeszcze nie słyszałem by upc nazywać herezją, poza tym ja mieszkam w starej chałupie, kiedyś tylko 2 druty ze słupa szły, teraz cztery a od jakiegoś czasu i cztery za mało,

skoro wygoda i bezpieczeństwo to herezja, to ja taką lubię, na dokładkę taniej wychodzi niż pruć ściany i żyłę dokładać :)

Niestety ja nie wiem co to "upc" Ochronniki powinieneś mieć na słupie jeżeli ich nie ma to za każdą szkodę zapłaci zakład poza tym nie ma problemu montażu ochronników w instalacji 4-ro przewodowej (herezja to oczekiwanie na burzę:) ) Ochronniki możesz również stosować w każdym gniazdku właśnie do zabezpieczenia urządzeń rtv

Trymi
21-02-2011, 10:37
ProStaś, michal_mlody
Jakiej firmy macie kanały, trójniki itd?
Poszukuję taniego, acz dobrego źródła.
Czy rozpoznawaliście temat kanałów i elementów z tworzywa? Wychodzą chyba dość tanio ----> http://www.foros.pl/?s=5&catid=14

michal_mlody
21-02-2011, 14:14
Trymi
Jeszcze nie mam. Cała instalacja dopiero przede mną. Nawet ławic nie mam zalanych :)
Myślę, że zamontuje jakieś giętkie. Wycenę robi Jack-Went

j_saw
21-02-2011, 16:22
Po zapoznaniu się z Instrukcją sterownika rekuperatora Jangaz mam pytanko do użytkowników:
1. czy podczas programowania cykli jest możliwość oprócz ustawiania wydajności reku w poszczególnych okresach także manipulowanie stosunkiem nawiew/wywiew ?
2. czy regulacja stosunku nawiew/wywiew działa tylko dla GWC=ON ?
3. czy jest możliwość całkowitego wyłączenia nawiewu przy włączonym nawiewie i na odwrót, czy regulacja jest tylko nawiewu -10-+20%
4. odszranianie wymiennika (*)
(*)– rekuperatory wyposażone we własny wewnętrzny system oszraniania wymiennika nie posiadają tej opcji w sterowniku - o jaki wew. system tu chodzi ?
4. http://jan-gaz.com.pl/im/SterE2E3.pdf - czy ktoś może dokładnie wytłumaczyć na podstawie rys. o co chodzi z "UWAGA:Siłownik GWC jest na napięcie 230V, jeżeli mamy siłownik na 24V należy go podłączyć jak do by-passu" czyli konkretnie gdzie, pod jakie "zaczepy" ?
5. Gwarancja:
a. Producent PPHU "ALRES" (http://www.alres.pl) gwarantuje sprawne działanie sprzętu w okresie 12 miesięcy od daty sprzedaży. - tylko 12 miesięcy ???
b. towar od Jan-Gaz a reklamacje dot. wadliwego działania sterownika do PHU "Alres" ???
c. "Sterownik powinien być dostarczony do miejsca zakupu lub wysłany do serwisu przez klienta na własny koszt, w stanie kompletnym tj. panel sterujący wraz z modułem przekaźników", "Serwis dokona naprawy w ciągu 14 dni (roboczych)", "Termin ten może być wydłużony o czas potrzebny na sprowadzenie niezbędnych części. W takim przypadku użytkownik zostanie powiadomiony o zaistniałej sytuacji" - czy wraz z zakupionymi centralami w Waszych warunkach gwarancyjnych są takie same zapisy ?

Pzdr

Ad1. NIE
Ad2. NIE ponieważ to jest ustawienie niezależne ot trybu pracy GWC, BYPASS.....etc
Ad3. Regulacja jest tylko -10+20 chociaż pierwszej części pytania nie rozumiem (pewnie "czeski" błąd) .......wyłączenie nawiewu przy włączonym nawiewie........ :)
Ad4. dotyczy to rekuperatorów wyposażonych w presostaty na filtrach. Presostat sam odłącza wentylator nawiewny, pozostawiając tylko wywiew w celu ogrzania wymiennika. Oczywiście jest to opcja daleka od ideału ponieważ zabrudzenie filtra będzie miało podobny efekt jak zaszronienie :(
Ad5a. Jaki okres wg Ciebie jest odpowiedni ?
Ad5b. proste i logiczne. Wynika z tego, że JanGaz nie jest producentem sterowników tylko montuje elektronikę produkowaną przez inną firmę :)
Ad5c. Dla ciekawości przeglądnąłem różne domowe karty gwarancyjne i jest to normalne, że klient wysyła (lub dostarcza osobiście) do serwisu urządzenie - w tym wypadku sterownik. Przecież chyba nie ma tam napisane, że masz wysłać cały rekuperator :)

Pytanie 4 dotyczące podłączenia siłownika.
Odp. Sterownik na wyjściu ma przekaźniki z wolnymi (pływającymi) stykami dlatego można podłączyć dowolny siłownik 230VAC, 24VDC...... co ci się podoba :) ponieważ siłownik GWC nie jest integralną częścią rekuperatora i co sobie zamontujesz do poruszania przepustnicą to Twoja sprawa :) Inaczej jest natomiast z przepustnicą BYPASS, która jest razem z rekuperatorem montowana fabrycznie i jest zasilana napięciem 24VDC. Dlatego producent rekuperatora napisał, że "jeżeli masz ochotę zastosować sobie siłownik na 24VDC" to powinieneś go podłączyć tak jak jest podłączony siłownik do BYPASS. Tak czy inaczej GWC oraz BYPASS mają na wyjściu przekaźniki typu (SPDT) z pływającymi stykami.

wyjaśnienie tak na wszelki wypadek: nie jestem pracownikiem JanGaz :)

eRaf
21-02-2011, 17:39
dzięki j_saw za odpowiedź
ad.3 - oczywiście czeski błąd powinno być tak jak napisałeś
ad.5a - wg mnie powinno być standardowo 24miesiące
ad.5b - jeżeli kupiłbym ten reku od Jan-Gaz (reku wraz ze sterownikiem) to nie powinno mnie obchodzić, kto jest producentem sterownika i w razie uszkodzenia reku (obojętne jakiej jego części) reklamacją w ramach gwarancji powinien zając się Jan-Gaz - dlatego dziwi mnie ten zapis

Pozdrawiam użytkowników reku Jan-Gaz

j_saw
21-02-2011, 18:31
Jeżeli chodzi o ten "standard" 24 miesiące to lepiej mieć 12 miesięcy od firmy, która jest na rynku już długi czas niż 24 miesiące od firmy "sezonowej" - prawda? Z drugiej strony to nie telewizor z kineskopem czy matrycą, których parametry się pogarszają z upływem czasu. Jeżeli sterownik pracuje OK przez 12 miesięcy to pewnie będzie pracował jeszcze dłużej - jedyne elementy mechaniczne jakie są w takich konstrukcjach to przekaźniki ale przecież rekuperator nie przełącza wentylatorami co parę sekund non-stop. Nawet gdyby tak było to cykle przekaźników są liczone w setkach tysięcy jak nie milionach.

Oczywiście masz rację, że klienta końcowego to nie obchodzi skąd producent bierze podzespoły - podejrzewam, że tam wkradł się znany :) "czeski" błąd i producent pewnie miał na myśli, że można wysłać do producenta rekuperatora albo bezpośrednio do producenta sterownika - tak mi się wydaje na "chłopski" rozum :)

plal
24-02-2011, 07:49
W tym roku zaczynam budowę i jestem zdecydowany na wentylację mechaniczną z rekuperatorem (zastanawiam się jeszcze nad GWC żwirowym takim jak tu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?46210-Fotki-GWC-solar-reku)).
Mam pytanie skoro zlikwiduję kominy wentylacyjne w części mieszkalnej to jak załatwić sprawę okapu w kuchni (zostanie tylko komin między garażem i kotłownią odpowiedzialny za wentylację tych pomieszczeń i odprowadzenie spalin z kotłowni). Kuchenkę mam zamiar zamontować co prawda elektryczną natomiast chodzi mi o opary, które pasowałoby wyciągnąć jakimś oddzielnym kanałem na zewnątrz.
Druga sprawa - kanały wentylacyjne. Chciałbym na etapie budowy maksymalnie przygotować miejsca na poprowadzenie kanałów. Kanały do parteru chciałbym dać prostokątne tak aby ukryć ich w stropie i w ścianach. Rekuperator planuję umieścić na strychu w jakiejś ocieplonej kabinie. No i jeszcze sprawa rury do GWC, na którą też by pasowało pewnie przewidzieć miejsce (położyć ją pod fundamentem i otwory w płytach).
Muszę na pewno zlecić wykonanie projektu tak aby ta instalacja miała ręce i nogi. No i kolejne pytanie o kogoś kto w okolicach Rzeszowa by zrobił mi taki projekt dobrze i w rozsądnych pieniądzach (chodzi o dom w rododendronach 5 G2 (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-5-g2/m4796f9713c754))

kangaxx
24-02-2011, 17:45
a daleko masz do rzeszowa?

jajoner
25-02-2011, 23:29
kola, daj maila to wyśle, tu nie będę reklamował a priwy coś mi nie działają

Witam,
która firmę z podkarpacia polecasz do wykonania WM,nie zamierzam robić GWC,polecano mi Berlufa 800 oraz mitsubishi RX 8 czy Komfoventa ,proszę o poradę,pozdrawiam

kangaxx
26-02-2011, 09:44
berluf selen to fajna maszynka i mam do niego zaufanie, mitsubishi nie znam ale na krzyżówce za bardzo mu nie podskoczy modelu 8 nie widziałem, którego komfowenta masz na myśli?

bitter
26-02-2011, 16:23
Cena za najtańszego JanGaza 5500 netto to już chyba nie jest tanio ... to prawie 6800 brutto.

Sławek...
26-02-2011, 19:54
...kolego najtańszy jangaz to 3500 netto... pomyliłeś się tylko o 2000 ;)

jajoner
26-02-2011, 20:48
berluf selen to fajna maszynka i mam do niego zaufanie, mitsubishi nie znam ale na krzyżówce za bardzo mu nie podskoczy modelu 8 nie widziałem, którego komfowenta masz na myśli?
Dzieki za odpowiedż,z mitsubishi dostałem propozycje na ten model-Mitsubishi typ Lossnay LGH-80 RX5-E,co powiesz na temat wymiennika celulozowego?Czy to ma racje bytu bez GWC i jakąś rozsadną trwałość,bo w tej chwili maja atrakcyjną oferte cenową.
http://www.ajb-klima.pl/mngo_rekuperator_mitsubishi_szczecin_zachodniopomo rskie.htm
Z tego co sie orientowałem Berluf to produkcja Dospela,ale widzę że miałeś z nim do czynienia w pozytywnym sensie,częśc osób z którymi rozmawiałem zdecydowanie odradzała mi go ,arumentują DOSPEL-zapomnij.Z Komfoventu rozważałem RECU na krzyzowym lub REGO obrotowy model 700 lub 900,gdyz moja firma instalatorska wyliczyła mi wymianę na godz min 600 m3,(,,Jeżeli będzie Pan szukał jeszcze jakiegoś innego rekuperatora to wg mnie o wydajności nie mniejszej niż 600 m3/h przy sprężu około 170-200Pa<<)ale z tego co czytałem nie posiadaja one bypassu ,silniki na prad stały lub nowe EC-prad komutowany-to juz dla mnie za ciężka artyleria,ze specyfikacji wynika że są tez dosyc głośne i prądożerne.
http://www.komfovent.com/pl/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=46
Jesli rozwazać nagrzewnicę to elektryczna czy wodną,liczę na fachową poradę jak sie w tym odnależć?
Polecano mi w innym miejscu Valloxa-ale model do mojej kubatury ma zaporowa cenę.
P.S:Moja lokalizacja Rzeszów,może jakieś miejscowe sugestie?
Wracajac do Berlufa to podobna czesto zamarza-a ja chcę tego uniknąć(,,bo widzisz nikol nie zamarza a berluf standardowo, dla mnie jest tak samo znajomy jak jakieś eko-zefiry, barosze czy inne firmy, tylko sterownik mi sie do niego nie podoba ale to sprawa gustu,,.
Proszę o poradę dotyczaca modelu,nie jestem branżowcem,więc czekam na wszelkie sugestie,wg mnie nie bedąc zorientowanym w temacie,naprawde można dziecinnie łatwo dać się bardzo konkretnie naciagnąć.
Pozdrawiam,dzieki z góry za odpowiedż

bitter
27-02-2011, 09:50
...kolego najtańszy jangaz to 3500 netto... pomyliłeś się tylko o 2000 ;)

A rzeczywiście, źle spojrzałem - wybrałem wentylatory prądu stałego i wymiennik przeciwprądowy. Sorki.

W takim razie czy warto wydawać te 2 tys więcej na wentyle prądu stałego i większą sprawność na wymienniku przeciwprądowym? Ktoś to kalkulował?
Zastanawiam się też do jakiego stopnia posunięta jest automatyka w serii E2/E3 - rozumiem, że steruje bypassem ale czy też przepustnicą czerpnia ścienna/gwc, czy steruje mocą wentylatorów po przełączeniu się na gwc czy też włączeniu bypassu (bo zmieniają się wtedy opory instalacji)?

Co do automatyki to już wiem, że tak. Przy wentylatorach DC można wszystko ;-) ... ale co z opłacalnością? Na wykresach widać, że na niskich biegach różnice w poborze prądu są niewielkie.

j_saw
27-02-2011, 17:39
P.S:Moja lokalizacja Rzeszów,może jakieś miejscowe sugestie?
..........................


Jeżeli jesteś z Rzeszowa to praktycznie masz "za miedzą" dwóch producentów rekuperatorów: Tywent i JanGaz - w tym wypadku z silnym naciskiem na tego drugiego :)
Nie wiem jak Tywent ale JanGaz ma szeroką ofertę rekuperatorów: moc, AC, DC, GWC, BYPASS i inne mniej lub bardziej ważne funkcje.

ps. Sorry jeżeli uraziłem jakiegoś wielbiciela rekuperatorów Tywent ale to jest moje subiektywne zdanie, zgodne z zasadą, że "jeden lubi konie, a drugi koninę"

kangaxx
27-02-2011, 18:54
tywentowe reku wywodzą się w prostej linii od przemysłowych, wymienniki krzyżowe alu albo papier, są proste i tanie, tywenta polecałbym, tam gdzie na pewno będzie gwc i potrzebne duże wymiany oraz nagrzewnica wtórna, prawie każda inna opcja to jangaz, a opcje bez gwc to nikol albo bartosz, wolę bartosza bo tańszy, nikol ładniejszy :), jest jeszcze ktoś w łąńcucie robiący rekuperatory ale do małych domków i na krzyżowych wymiennikach (mogę się mylić bo nie wgłębiałem się w temat)

nagrzewnice wstępne sobie odpuść bo to rozwiązanie kiepskie, wszystkie reku zamarzają , tyle że jedne wcześniej inne później, krzyżowe najszybciej, bartosze i nikole najodporniejsze na to zjawisko, wymiennik celulozowy to papier impregnowany jakimiś solami lub coś co przypomina ogrodniczą włukninę, służy do odzusku jeszcze wilgoci, wymienniki tego typu nadają się wg mnie najlepiej tam gdzie trzeba dużo wiać i jest nagrzewnica wtórna, mają niższą sprawność nawet od krzyżówek alu ale za to masz zachowaną część wilgoci w której jest ciepło tyle że ukryte więc nie ma tragedii

jajoner
27-02-2011, 20:45
tywentowe reku wywodzą się w prostej linii od przemysłowych, wymienniki krzyżowe alu albo papier, są proste i tanie, tywenta polecałbym, tam gdzie na pewno będzie gwc i potrzebne duże wymiany oraz nagrzewnica wtórna, prawie każda inna opcja to jangaz, a opcje bez gwc to nikol albo bartosz, wolę bartosza bo tańszy, nikol ładniejszy :), jest jeszcze ktoś w łąńcucie robiący rekuperatory ale do małych domków i na krzyżowych wymiennikach (mogę się mylić bo nie wgłębiałem się w temat)

nagrzewnice wstępne sobie odpuść bo to rozwiązanie kiepskie, wszystkie reku zamarzają , tyle że jedne wcześniej inne później, krzyżowe najszybciej, bartosze i nikole najodporniejsze na to zjawisko, wymiennik celulozowy to papier impregnowany jakimiś solami lub coś co przypomina ogrodniczą włukninę, służy do odzusku jeszcze wilgoci, wymienniki tego typu nadają się wg mnie najlepiej tam gdzie trzeba dużo wiać i jest nagrzewnica wtórna, mają niższą sprawność nawet od krzyżówek alu ale za to masz zachowaną część wilgoci w której jest ciepło tyle że ukryte więc nie ma tragedii
Witam,bardzo dziękuje za porady,gdybym jednak chciał wybrać cos innego:np Komfovent Regu lub Berlufa selena 800(na innymforum pisałeś że często zamarza,czy to znacząca wada?) to jak się do tego ustosunkujecie,rozumiem że Mitsubishi to nie najlepsza opcja.jakie inne centrale polecacie do domu jak wczesniej pisałem, bez GWC,zapomniałęm zaznaczyc będzie równiez klima,jesli nagrzewnica to jak zrozumiałem wtórna,pozdrawiam,dzieki ,czekam na wsparcie.
P.S.Na stonie Komfowentu przeczytałem o silnikach Ec komutowanych elektronicznie-prosze o info z czym to się je

kangaxx
27-02-2011, 22:35
komutowane elektronicznie tzn że nie mają mechanicznego komutatora więc nie hałasuje :), mało wiem nt mitsubishi, selen ma 3 wymienniki przeciwprądowe równolegle i słuszne wentylatory i daje rade, jak zamarznie to go automatyka rozmraża, nie przeskoczysz tego bez gwc, sęk tylko że nie pamiętam czy ma grzałkę czy modulacje, masz chyba dużą chałupę więc może pokombinuj inaczej

j_saw
28-02-2011, 07:39
komutowane elektronicznie to nic nowego :) W innych dziedzinach techniki takie silniki stosowane są od dawna tylko inaczej się tam nazywają - np. silniki bezszczotkowe. Gdzieś czytałem, że są bardzo oszczędne (wysoka sprawność) - fakt mają dobry stosunek mocy do masy ale to nie samolot i w przypadku rekuperacji to bez znaczenia. Nikt natomiast nie pisze, że tych silników nie da się tak po prostu włączyć do zasilania. Do pracy muszą mieć odpowiedni regulator, który ma też swoją sprawność (czytaj: dobrze się grzeje) i jak zestawić całość tzn. regulator + silnik to wtedy można porównać do starszych konstrukcji i może okazać się, że większe koszty "nowinek" nigdy się nie zwrócą (oszczędności energii) w rozsądnym okresie eksploatacji. Poprzednik napisał, że nie hałasują - hałasują tylko inaczej :)

Trymi
28-02-2011, 09:06
Powitać,

Pozwólcie, że wtrącę sie w dyskusję.
Właśnie otrzymałem projekt WM do mojego domu (kubatura wentylowana ok 450-500m3, proj. Ptyś 2G).
W projekcie dobrano centralę PLUGGIT AP450 (450m3/h przy 150Pa), której cena jest chora więc chcę ją zamienić na Jan-Gaza.
Pytanie: mam zamiar wentylować ok. 0,3-0,5 kubatury na godzinę więc czy nie popełnię błędu zamieniając PLUGGITA na Janka 350m3/h?
Niestety nie mam w projekcie obliczonych oporów instalacji. Jest tylko rozprowadzenie kanałów, zestawienie kanałów itp.
Średnice od 160mm do 80mm.
A tak BTW to chętnie bym skonsultował go ze znawcami tematu więc zabieram się do skanowania:)