PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja obudowy kominkowej



orinoco
03-01-2009, 12:00
Witam serdecznie w nowym roku.

Mam dylemat. Otóż nie znalazłem żadnej ciekawej (i przy tym dość taniej) obudowy kominkowej, więc postanowiłem obudować kominek sam. I pojawił się problem - ścianki na wysokości wkładu zamierzam postawić z bloczków betonu komórkowego, na zwykłej zaprawie murarskiej. Na to z zewnątrz pójdzie druga warstwa - tym razem z cegiełek klinkierowych. Nie wiem tylko czy na bloczki betonowe kłaść wełnę mineralną (izolacja od wkładu) czy nie ma takiej potrzeby?
Podobnie jest z istniejącą ścianą, króra znajdzie się za kominkiem - była to zwykła cegła na zaprawie wapiennej, ja zbiłem stare tynki i położyłem warstwę siatki szklanej zatopionej w zwykłej zaprawie - izolować to też czy nie trzeba?

Trociu
03-01-2009, 22:55
Podobnie jest z istniejącą ścianą, króra znajdzie się za kominkiem - była to zwykła cegła na zaprawie wapiennej, ja zbiłem stare tynki i położyłem warstwę siatki szklanej zatopionej w zwykłej zaprawie - izolować to też czy nie trzeba?A dlaczego zbijałeś te tynki?
Ja u siebie mam otynkowany komin systemowy i tuż przy nim będę stawiał wkład. I ciekawi mnie dlaczego dawałeś tą siatkę szklaną.

orinoco
04-01-2009, 10:52
Tynki zbiłem, bo były stare, na dole zawilgocone (dom stał pusty kilka lat) i nierówne. Natomiast siatkę zastosowałem dla wzmocnienia, bo zaprawa miedzy cegłami jest wapienna, dość luźna, niektóre cegły sobie pękły, słowem - trochę się to kruszyło i sypało. Nie chciałem zostawić gołych cegieł, tynkować też się nie opłacało (na reszcie ścian kładę płyty K-G). Dałem więc cienką warstwę zaprawy tynkarskiej, a żeby nie pękała zatopiłem siatkę. Ot cała tajemnica.
Sądzę, że to wytrzyma temperatury od kominka, nie wiem natomiast jak jest z wytrzymałością i przewodnością cieplną bloczków z betonu komórkowego, nigdy nie stosowałem tego materiału. I nie wiem czy spoina (zaprawa) nie puści od temperatury. Mogę niby to zaizolować, ale to dodatkowa robota, nie wiem czy potrzebna.

FlashBack
04-01-2009, 11:00
Witam serdecznie w nowym roku.

Mam dylemat. Otóż nie znalazłem żadnej ciekawej (i przy tym dość taniej) obudowy kominkowej, więc postanowiłem obudować kominek sam. I pojawił się problem - ścianki na wysokości wkładu zamierzam postawić z bloczków betonu komórkowego, na zwykłej zaprawie murarskiej. Na to z zewnątrz pójdzie druga warstwa - tym razem z cegiełek klinkierowych. Nie wiem tylko czy na bloczki betonowe kłaść wełnę mineralną (izolacja od wkładu) czy nie ma takiej potrzeby?
Podobnie jest z istniejącą ścianą, króra znajdzie się za kominkiem - była to zwykła cegła na zaprawie wapiennej, ja zbiłem stare tynki i położyłem warstwę siatki szklanej zatopionej w zwykłej zaprawie - izolować to też czy nie trzeba?

hmm daj ty sobie lepiej spokoj i poszukaj kogos kto zna sie na rzeczy. z ogniem nie ma zartow i kompromisow ktore, pewnie beda przychodzic ci do glowy.

AndrzejS
04-01-2009, 15:14
Zamiast pytać lepiej poszukaj jak to powinno wyglądać. Tu doradców wielu, ale ... :D . np. tu: http://www.budujemydom.pl/abc/347/ i wiele, wiele innych
Pozdrawiam