PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczanie powierzchni ścian



Kretes
03-01-2009, 14:12
Pytanie może głupie ale je zadam, bo czeka mnie wykonanie tynków (i kosztorysowanie ich): jak liczyliście powierzchnię ścian wewnętrznych? Czy może mieliście tą powierzchnię podaną w projekcie? (ja nie mam).
Wiadomo że wszelka wykończeniówka jest liczona z m/kw więc umowa na robotę z każdym wykonawcą "powierzchniowym" (również tynkarzem) musi zawierać tą powierzchnię do zrobienia.
Czy pracowicie liczyliście "na piechotę" na podstawie wymiarów budynku czy też były to obliczenia bardziej szacunkowe? Jaki zakładaliście margines błędu?

Z góry dzięki za info

urszulak
03-01-2009, 14:24
Wykonawca tynków miał dalmierz i tym pomierzył
A my wczesniej sami zmierzyliśmy... :roll:

jacekp71
03-01-2009, 14:37
moj wykonawca powiedzial, ze z reguly szacuje wg formuly "pow. uzyt. x 4" ;-)

Barbossa
03-01-2009, 15:36
szacować można j.w.
jak Cię stać to tak wystarczy

a jak jesteś centusiem to KNR 2-02
Dział 08. Tynki, sztablatury i okładziny wewnętrzne
na początku działu znajdują zasady przedmiarowania
i wyliczanka z projektu

Kretes
03-01-2009, 16:29
Dzięki za odpowiedzi
Ja wychodzę z założenia że każda stówa się liczy... Wolałbym znać powierzchnie w miarę dokładnie.

Pewnie więc czeka mnie żmudne obliczenie ściana po ścianie :)
Nie mam niestety dostępu do KNR 2-02 (jest gdzieś w necie?) więc jeśli ktoś może przybliżyć zasady przedmiarowania będę wdzięczny.

listek
03-01-2009, 16:43
moj wykonawca powiedzial, ze z reguly szacuje wg formuly "pow. uzyt. x 4" ;-)

W moim przypadku to akurat prawda (4*147 = 588m^2), a obliczeń ścian wyszło mi coś ok 600 m^2 (bez odliczania otworów)

jacekp71
03-01-2009, 17:41
byle by nie placic za m2 szacunkowe .... ;-)
chyba ze sie z wykonawca umawiacie, ze zaplacicie tak okolo 8-12 tysiecy ;-)

Kretes
03-01-2009, 18:06
Otóż to!
A z pobieżnych już wyliczeń widzę że jest tu spore pole do manipulacji. Stąd chyba warto dość precyzyjnie policzyć pow. ścian, bo po tynkach mamy glazury i malowanie - też liczone z metra.

bogus33
03-01-2009, 19:02
Kretes!
po prostu geometria podstawowa, taśma miernicza i do dzieła! umawiasz się od metra i wszystko jasne. zwykle nie odlicza się powierzchni otworów wokół których są szpalety i wtedy nie liczy się obróbki tych otworów ekstra.
ja zawsze po robocie pytam "ile wyszło panu metrów?" jak się zgadza z moimi wyliczeniami to płacę umówioną cenę , jak nie to mierzymy jeszcze raz razem.
pozdro