PDA

Zobacz pełną wersję : Zbiorniku w zbiorniku - czy ktos ma?



seawali
03-01-2009, 15:14
Witam,
sprawa nie daje mi wciąż spokoju - Adam MK wszystkiego dobrego w nowym roku :) -
z buforem czekam az sie zwolni szambo ;)))
i teraz mysle nad podgrzewaniem wody (co i cwu) roznymi zrodlami. Solar, grzalka elek. i kociol gazowy.
Czy ktos zna albo ma na multi enerygy ACV albo
http://solarmazury.pl/zestaw_zbiornik_w_zbiorniku_siss,11.html

Jakies opinie?
Bede wdzieczny?

pozdraw,
Adam

seawali
04-01-2009, 18:21
ale numer... Nikt nie ma???
Przecież to forma buforowania ciepla - akumulacja - mniejsze zuzycie - taniosc. Myslalem ze dziala....

Adam mk co sadzisz o tym pomysle z mazur?

pozdraw,

Jurek_Z
04-01-2009, 19:21
Ja mam SISS 550/150 jestem zadowolony, innego nie miałem nie mam porównania. :wink:
Co chciał byś wiedzieć?

seawali
04-01-2009, 19:28
Ja mam SISS 550/150 jestem zadowolony, innego nie miałem nie mam porównania. :wink:
Co chciał byś wiedzieć?

Witaj,
dzieki.

Czy kaloryfery i piec sa na jednym obiegu - jak u ACV - czy poprostu piec grzeje bufor/zbiornik a potem podlogowka czy kaloryfery z tego korzystaja?
Czy 150 CWU wystarczy na 4 osobowa rodzine? (lubia sie kapac... ;)

pozdraw,

agamon
04-01-2009, 19:42
Ja mam bufot ciepła 380/120 dwuwężownicowy( Galmet), podpięte do kominka z płaszczam wodnym( górna wężownica) do dolnej będę podpinał solary acv- leża w garażu i czekają na ekipę.Awaryjnie podpięty kocioł gazowy- tak na wypadek wyjazdu.Na razie zdaje egamin, jestem zadowolony. Jak podłaczą solary to zobaczymy.
Pozdrawiam

seawali
04-01-2009, 19:48
Ja mam bufot ciepła 380/120 dwuwężownicowy( Galmet), podpięte do kominka z płaszczam wodnym( górna wężownica) do dolnej będę podpinał solary acv- leża w garażu i czekają na ekipę.Awaryjnie podpięty kocioł gazowy- tak na wypadek wyjazdu.Na razie zdaje egamin, jestem zadowolony. Jak podłaczą solary to zobaczymy.
Pozdrawiam

Witaj,

I robi?
Jaka temperatura na wyjsciu z bufora?

Strzala

Jurek_Z
04-01-2009, 19:55
Do bufora podłączony mam kominek z płaszczem wodnym, który ogrzewa wodę w buforze, równolegle do kominka mam podłączony piec elektryczny. Patrząc na wskazany przez Ciebie rysunek
http://solarmazury.pl/media/image/0011/SISS.jpg
to gorąca woda dopływa z prawej strony do najwyższego przyłącza. Z przyłącza poniżej zasilane jest co (u mnie 2 obiegi podłogówki). W ten sposób górna część zbiornika ogrzewana jest jako pierwsza - priorytet ma cwu. Kolejne przyłącze od góry to powrót na piec i kominek, jest ono połączone termostatycznym zawrem mieszającym z najniżej położonym przyłączem. W ten sposób szybciej nagrzewa się górna połowa zbiornika a dopiero po osiągnięciu zadanej temperatury powrotu mieszacz dopuszcza zimniejszą wodę z dołu zbiornika.
Do wężownicy podłączone solary.
W celu uniknięcia możliwości opażenia się zbyt gorącą cwu założyłem na odpływie cwu termostatyczny zawór mieszający.
Też z cwu korzysta zazwyczaj 4 osoby - wody nigdy nie zabrakło - też wszyscy lubią się kąpać. :D

seawali
04-01-2009, 20:26
Do bufora podłączony mam kominek z płaszczem wodnym, który ogrzewa wodę w buforze, równolegle do kominka mam podłączony piec elektryczny. Patrząc na wskazany przez Ciebie rysun :D

A czy "czuc" ze jest to bufor ciepla?
Tzn: czy odczuwasz fakt magazynowania ciepla w buforze, ze kominek mniej ma do roboty bo podlogowka ma z czego brac?
Czy myslisz ze gdyby go nie bylo musialbys czesciej dokladac do kominka?

pozdraw,

adam_mk
04-01-2009, 20:29
Witam
Bufor fajny. Pozwala na grzanie "tym, co jest" i odbieranie ciepełka systemem grzewczym domu. Zapewnia CWU i z zaworem termostatycznym powinien robić to bardzo dobrze.
Ponieważ CWU jest akumulacyjna a nie przepływowa, to jednak czasem trzeba go będzie dla higieny przegrzać co jakiś czas trochę wyżej niż 70stC.
Adam M.

Jurek_Z
04-01-2009, 21:32
A czy "czuc" ze jest to bufor ciepla?
Tzn: czy odczuwasz fakt magazynowania ciepla w buforze, ze kominek mniej ma do roboty bo podlogowka ma z czego brac?
Czy myslisz ze gdyby go nie bylo musialbys czesciej dokladac do kominka?
pozdraw,

Ze względu na kominek z płaszczem wodnym uważam że bufor jest koniecznością nie tylko jest buforem ciepła ale też buforem bezpieczeństwa.
A te kilkaset litrów nagrzanej do 70C wody na trochę do podłogówki wystarczy.


Witam
Bufor fajny. Pozwala na grzanie "tym, co jest" i odbieranie ciepełka systemem grzewczym domu. Zapewnia CWU i z zaworem termostatycznym powinien robić to bardzo dobrze.
Ponieważ CWU jest akumulacyjna a nie przepływowa, to jednak czasem trzeba go będzie dla higieny przegrzać co jakiś czas trochę wyżej niż 70stC.
Adam M.

Kominek mam ustawiony na 70 stopni więc systematycznie zbiornik cwu jest przegrzewany. Czasem temp płaszcza w kominku nim zdąży wyhamować przekracza 80C.

adam_mk
04-01-2009, 21:37
No i dokładnie po to on jest! :lol:
Palisz jak chcesz, kiedy chcesz i ile chcesz a ciepełko idzie stałą równą stróżką w takt automatyki i regulatorów.
Adam M.

RAPczyn
05-01-2009, 09:19
Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem do domu jest zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem c.w.u. Przy modelu "zbiornik w zbiorniku" aby mieć ciepłą wodę potrzeba zagrzać około 80% zbiornik, przy przepływowym przygotowaniu c.w.u. wystarczy nagrzane górne 10%.

Jurek_Z
05-01-2009, 11:56
Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem do domu jest zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem c.w.u. Przy modelu "zbiornik w zbiorniku" aby mieć ciepłą wodę potrzeba zagrzać około 80% zbiornik, przy przepływowym przygotowaniu c.w.u. wystarczy nagrzane górne 10%.

Zupełnie się z tym nie zgodzę. Wszystko zależy jak sobie to podłączysz i jakie zadasz temperatury. U mnie cwu ma priorytet i wystarczy nagrzanie górnej warstwy zbiornika żeby mieć ciepłą wodę. 80% to całkowita przesada. Przecież można szybko zagrzać górę zbiornika a dopiero potem resztę. Wystarczy jeden zawór mieszający. A ciepło zgromadzone w w części zbiornika cwu, gdy woda nie jest potrzena (na przykład w nocy), można zużyć do co.

marcelllo
08-01-2009, 11:17
posiadam bufor 1000/200 i jestem ogólnie zadowolony. podczas palenia gromadzę sobie naddatek ciepła w buforze i przy obecnych temperaturach brrrr w nocy 8 godzin z samego bufora ogrzewam, w tym czasie woda w buforze ochładza się z 80 do ok 40 a i tak jest rano ciepła woda bo 40 st woda do mycia w zupełności wystarcza. Po rozpaleniu w piecu gorąca woda jest prawie od razu ponieważ bufor ładuję się warstwowo od góry. Bufor jest ogólnie fają sprawą ponieważ można go naładować i zostawić zgromadzone ciepło wykorzystać np za 12 godzin tylko bardzo ważna rzecz to dobra izolacja bufora i rur, izolacja z pianki dostarczana razem z buforem to trochę mało.

seawali
08-01-2009, 16:57
Zastanawia mnie tylko kwestia bezwładności a sterowanie/automatyka...
Czujnik w pokoju mowi dosc jest juz np. 22 stopnie - kociol przestaje robic a w buforze tego ciepla jest az nad to...
Hm?

adam_mk
08-01-2009, 17:34
Przecież to bufor jet Twoim źródłem ciepła a nie piec!

Dom jest obciążeniem bufora (automatyka nr 1 - choćby jakie głowice termostatyczne na grzejnikach czy czujnik podłogówki).
Bufor jest obciążeniem pieca (automatyka nr 2 - czujnik stopnia zagrzania bufora).

I tyle...
Adam M.

seawali
08-01-2009, 17:58
To czy rozwiazanie jak w ACV gdzie kociol i kaloryfery sa na jednym obiegu podlaczone do bufora ma sens?

PS
jak tu sie wstawia obrazki... Wstyd ale pytam...

Jareq
08-01-2009, 20:22
PS
jak tu sie wstawia obrazki... Wstyd ale pytam...

Z obrazkami spróbuj tutaj
http://www.imageshack.us/

pozdrawiam

edde
08-01-2009, 20:26
To czy rozwiazanie jak w ACV gdzie kociol i kaloryfery sa na jednym obiegu podlaczone do bufora ma sens?

PS
jak tu sie wstawia obrazki... Wstyd ale pytam...

www.fotosik.pl

seawali
08-01-2009, 21:42
To czy rozwiazanie jak w ACV gdzie kociol i kaloryfery sa na jednym obiegu podlaczone do bufora ma sens?


NIe wazne z tym obrazkiem.
Kociol i kaloryfery sa na jednym obiegu i wpadaj do bufora...
Bedzie to robic?

adam_mk
08-01-2009, 22:41
Klasyczny układ otwarty.
Latami chodziło w każdej chałupie...
Znany układ.
Błędu montażu nie zrobić - i zadziała.
Adam M.

Kocioł stałopalny, oczywiście!

Przy gazowym musi być wymiennik, bo gazowy jest ciśnieniowy (zamknięty).
A.M.

Remik_Programista
07-04-2009, 20:46
Jaki bufor wybrać? Jakiej firmy? Czy jest jakiś tańszy?

Będę miał ogrzewanie podłogowe około 80m2 i dobrze ocieplony dom.
Z hydraulikiem wymyśliłem, że piec na węgile HEF 14kW będzie sobie grzał wodę w buforze a z buforan na podłogówkę i do kranu.
Hydraulik proponuje taki bufor:
http://img19.imageshack.us/img19/2965/sissecomotylo.th.jpg (http://img19.imageshack.us/my.php?image=sissecomotylo.jpg)

http://img19.imageshack.us/img19/2965/sissecomotylo.jpg

Może być bez wężownicy do solara.

RAPczyn
08-04-2009, 08:21
Tutaj masz jeszcze inne zbiorniki buforowe -> zbiorniki buforowe Paradigma (http://www.soltec-schroeder.de/speicher.htm)