PDA

Zobacz pełną wersję : Mroźne powietrze przez okap!!!!



czaguz
03-01-2009, 16:06
Mam problem. Gdy zaczela sie zima i spore wiatry w kuchni jest bardzo chlodno. Powietrze wdmuchwiane z zewnatrz wylatuje w kuchni przez okap. Czy jest jakis sposob uszczelnienia?? Okap Taka.

Pawel78
03-01-2009, 16:42
W zależności ile masz kratek w mieszkaniu, jak dostarczasz do wewnątrz świeże powietrze. Może być tak że wiatr tylko z określonej strony dmucha i nadmuchuje przez okap. Podaj więcej szczegółów a może sie coś uda zrobić.

jacekp71
03-01-2009, 17:46
wieje tylko z okapu ?
czy z kratek rowniez ?

adam_mk
03-01-2009, 18:01
Święta, Nowy Rok, trochę wolnego no to se kominek odpalił....
Tłumaczyć dalej?

Adam M.

czaguz
03-01-2009, 19:56
Adam ale to nie jest w tej samej zabudowie, znaczy kominy wentylacyjne sa w innym pionie wiec jesli chodzi o rozgrzanie komina spalinowego to raczej nie to. Chyba ze masz na mysli cos innego. Mam dwie kratki wentylacyjne w kuchni i przez obie wieje tyle ze kratke mozna zamknac a przez okap wieje. Okapy nie maja jakies funkcji "zawrou zwrotnego"?? :D

Rezi
03-01-2009, 20:04
Adam ale to nie jest w tej samej zabudowie, znaczy kominy wentylacyjne sa w innym pionie wiec jesli chodzi o rozgrzanie komina spalinowego to raczej nie to. Chyba ze masz na mysli cos innego. Mam dwie kratki wentylacyjne w kuchni i przez obie wieje tyle ze kratke mozna zamknac a przez okap wieje. Okapy nie maja jakies funkcji "zawrou zwrotnego"?? :D
poszukaj w leroy lub innym sieciowym z instalacją takiej klapki do rur wentylacyjnych

Mirek_Lewandowski
03-01-2009, 20:05
Wiesz już, którędy wlata.
Ile wlata zimnego, tyle z grubsza wylata ciepłego.
Wiesz, którędy?

pablitoo
03-01-2009, 20:07
Adamowi chodzi o to że rozpalając w kominku i jeszcze pewnie czerpiąc powietrze do spalania z wnętrza budynku powodujesz powstanie deficytu ciśnienia wewnątrz domu w stosunku do zewnętrza . Efekt jest taki że paląc w kominku usuwasz mnóstwo powietrza z wnętrza budynku i aby bilans ciśnień się zgadzał do wnętrza budynku musi być dostarczone powietrze w tej ilości jaka jest usuwana przez komin kominka - i właśnie to powietrze jest dostarczane przez kanał wentylacyjny okapu ... - czyli kolokwialnie mówiąc z okapu pizga zimnem ...
Rozszczelnij lub otwórz okna , doprowadź powietrze do budynku , wówczas przestanie pizgać ...

pablitoo
03-01-2009, 20:09
Adam ale to nie jest w tej samej zabudowie, znaczy kominy wentylacyjne sa w innym pionie wiec jesli chodzi o rozgrzanie komina spalinowego to raczej nie to. Chyba ze masz na mysli cos innego. Mam dwie kratki wentylacyjne w kuchni i przez obie wieje tyle ze kratke mozna zamknac a przez okap wieje. Okapy nie maja jakies funkcji "zawrou zwrotnego"?? :D
poszukaj w leroy lub innym sieciowym z instalacją takiej klapki do rur wentylacyjnych

Nic to nie da - przestanie pizgać z okapu , zacznie pizgać w łazience lub w kotłowni lub w innym pomieszczeniu z kratką wentylacyjną ...

Rezi
03-01-2009, 20:10
Adam ale to nie jest w tej samej zabudowie, znaczy kominy wentylacyjne sa w innym pionie wiec jesli chodzi o rozgrzanie komina spalinowego to raczej nie to. Chyba ze masz na mysli cos innego. Mam dwie kratki wentylacyjne w kuchni i przez obie wieje tyle ze kratke mozna zamknac a przez okap wieje. Okapy nie maja jakies funkcji "zawrou zwrotnego"?? :D
poszukaj w leroy lub innym sieciowym z instalacją takiej klapki do rur wentylacyjnych

Nic to nie da - przestanie pizgać z okapu , zacznie pizgać w łazience lub w kotłowni lub w innym pomieszczeniu z kratką wentylacyjną ...
ale obiad będzie stygł wolniej

czaguz
03-01-2009, 20:12
Kolego pablitoo, otoz powietrze do kominka jest dostarczane z zewnatrz i co ciekawe sytaucja nawiewu do domu miala rowniez miejsce gdy w kominku nie bylo palone wogole wiec chyba cos innego. Kiedy wychodzimy na spacer jest wietrzone. A chyba nie o to chodzi zeby w taki mroz rozszczelniac okna?? Wiec czemu sie tak dzieje??

pablitoo
03-01-2009, 20:16
Kolego czaguz - przykład z kominkiem był tylko obrazowym wytłumaczeniem - wewnątrz budynku masz zbyt niskie ciśnienie powietrza - z wnętrza jest usuwane więcej powietrza niż dostarczane przez nawiewniki czy nieszczelności okien , drzwi ...
Jeżeli z wnętrza budynku usuwasz więcej niż dostarczasz wewnątrz masz niższe ciśnienie - aby ciśnienie się wyrównało musi tego powietrza więcej doń napłynąć - i u Ciebie właśnie napływa przez jeden z kanałów wentylacyjnych - czyli z okapu ...

czaguz
03-01-2009, 20:25
Ok a jak w takim razie zaradzic temu?? Jakbys ty postapil?

pablitoo
03-01-2009, 20:36
Pootwieraj nawiewniki w oknach , rozszczelnij okna , niestety musisz doprowadzić więcej powietrza do wnętrza budynku .
Ewentualnie zmniejsz przekroje kanałów wentylacyjnych / pozasłaniaj częściowo kratki went / przez które powietrze jest wywiewane , zmniejszysz wówczas ilość usuwanego powietrza więc deficyt się zmniejszy .

jacekp71
03-01-2009, 20:43
pojutrze spodziewane -15 w celsjuszach ;-) .... to tak na marginesie ;-)

pablitoo
03-01-2009, 20:46
Na połedniu spodziewane -20 też w celsjuszach ... - no - nareszcie zima przyszła :lol:

jacekp71
03-01-2009, 20:52
ide zdjac bombki z choinki (juz jest na zewnatrz), bo potrzaskają !

coulignon
03-01-2009, 21:12
A chyba nie o to chodzi zeby w taki mroz rozszczelniac okna??

Właśnie dokładnie o to chodzi. Inaczej wentylacja NIE DZIAŁA. Szok - no nie?


Przy szczelnych oknach wentylacja zasysa powietrze wszelkimi mozliwymi otworami czyli przez kanałay wentylacyjne. Przy okazji cały syf z kanłów wpada Ci z powrotem do domu.

jareko
03-01-2009, 21:31
A chyba nie o to chodzi zeby w taki mroz rozszczelniac okna??
Właśnie dokładnie o to chodzi. Inaczej wentylacja NIE DZIAŁA. Szok - no nie?
Przy szczelnych oknach wentylacja zasysa powietrze wszelkimi mozliwymi otworami czyli przez kanałay wentylacyjne. Przy okazji cały syf z kanłów wpada Ci z powrotem do domu.SZOK i to jak cholera
co jesien powraca ten temat ale jakos coroczne powtarzanie tego samego nie skutkuje
By coś wyleciało coś musi wlecieć
masz jeszcze jedna możliwość - otworzyć wlot powietrza do kominka, otworzyć drzwiczki do niego i zobaczyć co będzie - juz powinno byc o niebo lepiej a wrecz zjawisko powinno zniknąć
i przede wszystkim przestać myśleć kategoriami - nie po to mam szczelne okna by w ziąb je rozszczelnić bo kolejne posty będą o grzybie na ścianach
trzeba było myśleć zanim zacząłeś budować i zamiast grawitacyjnej zastosować mechaniczna - nie musi być z REKU jak to się większości wydaje
Innym rozwiązaniem na tym etapie jest latem zainstalowanie minimum jednego nawietrzaka na pomieszczenie

a tu przykład tematu jaki rokrocznie jest wałkowany http://forum.muratordom.pl/wsteczny-ciag-na-kominie-porady,t38022.htm?highlight=wentylacja

Zazdrośnica
03-01-2009, 21:52
Nawietrzaki dobra rzecz, i już wiem że mam ich za mało, dojdą jeszcze 2 szt na dole a domek mały. Nie wiem jaką pow. mają Wasze problemowe domki ale 1 nawietrzak na pom. do 20m i 2 nawietrzaki na pom. powyżej 20 m2 to prawda.

I tak w sypialniach, kuchni - nawietrzaki higrosterowalne, kotłownia lub tam gdzie kominek podciśnieniowe i nie ma przebacz.
W kuchni jeżeli jest indukcja to nie musi być nawiewnika jednak ja dałam bo w salonie mam jeden więc powierzchniowo musi się zgadzać, po za tym w kuchni też się zbiera wilgoć.
Wentylacji jeszcze nie zdecydowałam czy zostawić grawitacyjną czy też zrobić hybrydową, na razie odpukać działa wszystko w miarę ok.

adam_mk
03-01-2009, 22:40
Wlata i pizga chłodem!
FAJNIE, BO WIDAĆ GDZIE!!! :lol:

A co się z tym co wlata dzieje?!!!
Rozdyma Ci budę do wypęku?! :o :o :o

Może masz pieska , co to zjada?

No, to on się zaraz rozpęknie!!! :lol: :lol: :lol:

Co się dzieje z tym, co wlata?
Adam M.

Inaczej już nie umiem.... :cry:

Cpt_Q
04-01-2009, 00:55
Gdzieś w domu ukryty jest Wielki-Atomowo-Neutronowy-Antygrawitacyjny-Pożeracz-Powietrza.

A jaki masz kocioł?

kosmo77
04-01-2009, 08:17
Przełącz wentylację w tryb zimowy - pozamykaj kratki wentylacyjne albo czymś je zatkaj, to nie będzie tyle wylatać.

czaguz
04-01-2009, 08:58
Nie ma to jak kilku "cwaniakow" zacznie pomagac :d Ale pomgliscie, otworzylem popielnik przez ktory wwiewa powietrze do kominka z zewnatrz i jest duzo lepiej. W kuchni prawie normalnie.

adam_mk
04-01-2009, 09:04
Taki, co wie jak to powietrze lata, choć go nie widzi - to cwaniak?
:lol:
A co pokazuje hygrometr?
Adam M.

czaguz
04-01-2009, 09:11
Oczywiscie pomiaru wilgotnosci nie prowadze:( Polecisz cos cwaniaku :)?

pablitoo
04-01-2009, 09:16
Zmierz wilgotność :D

I nie irytuj się - Twój problem jest tak stary jak wentylacja grawitacyjna i moda na budowanie hermetycznych domów z superszczelnymi oknami , drzwiami , bez nawiewników etc ...
Nie dziw się chłopakom że się bawią Twoim problemem - bo co roku jak przyjdą mrozy takich tematów jak Twój pojawia się tu a z kilkanaście ...

Niestety wentylacja grawitacyjna jest bardzo kulawym rozwiązaniem do którego jeszcze bardzo niewielu przykłada dużą wagę - no bo co - kilka kratek wentylacyjnych i po kłopocie ...
Odpowiednia ilość nawiewników , odpowiednia do tego ilość wywiewów , rozmieszczonych w odpowiednich miejscach i wentylacja grawitacyjna hula aż miło i nie ma takich problemów ...
Ja mam w domu wentylację grawitacyjną i do tego z kominkiem otwartym w salonie - i żadne tego typu przypadłości u mnie nie występują - ale to już kwestia prawidłowego projektu i wykonania wentylacji grawitacyjnej .

adam_mk
04-01-2009, 09:17
Zajrzyj do jakiego marketu.
Maja tam całą półkę w cenach od około 30 zł do.. złoconych za 3000zł.

Przynieś, postaw i zapomnij na jakie 2 godziny.
Potem obejrzyj wskazania i....
Jak napiszesz temat "w domu Sahara!, żyć się nie da!" - to będziemy radzić jak to szaleństwo wentylacyjne opanować...
:lol:
Sufity już obejrzałeś? Wyłaz na strych też?
Adam M.

czaguz
04-01-2009, 09:20
Chodzi Wam czy sa slady wilgoci na sufitach i wylazie na strych?? Nic takiego nie ma. Na takim "domowym" termometrze z pomiarem wilgotnosci w domu jest 34%????

an-bud
04-01-2009, 09:31
Nie ma to jak kilku "cwaniakow" zacznie pomagac :d Ale pomgliscie, otworzylem popielnik przez ktory wwiewa powietrze do kominka z zewnatrz i jest duzo lepiej. W kuchni prawie normalnie.

Masz jeszczse wkład kominkowy do d... czasem grzeje, i dodatkowo wentyluje (wyciąga powietrze z domu)

adam_mk
04-01-2009, 09:31
CO CI ZBUDOWALI?!!!! :o :o :o

Saunę zamawiałeś czy dom? :o

Potrząśnij tym miernikiem, a jak zdania nie zmieni - to projektantem czy wykonawcą...
Adam M.

czaguz
04-01-2009, 09:34
34% jest mało co?

Cpt_Q
04-01-2009, 09:34
i małe dziecko w domu?

czaguz
04-01-2009, 09:38
Tak, jak czytalem wilgotnosci powinna byc na poziomie 40-60%. W pokoju gdzie dziecko spi mamy nawilzacz i wtedy jest ok 45% w domu trzeba cos kombinowac?

adam_mk
04-01-2009, 09:39
W pierwszym podejściu poczytałem że 86%...
Omamy jakieś mam.
Tych 30 paru się spodziewałem przy opisywanych objawach...

Bogaty facet jesteś... Tak okolicę dogrzewać... kompletnie charytatywnie... i w dobie katastrofy eko termicznej Ziemi...
Adam M.

czaguz
04-01-2009, 09:41
No ale co zrobic wentylacje mam grawitacyjna, cos mozna zaradzic?

Cpt_Q
04-01-2009, 09:46
ponawiam pytanie o kocioł (jeżeli jakowyś) do ogrzewania i/lub CWU.

czaguz
04-01-2009, 09:49
Kociol na ekoroszek do CO i CWU

adam_mk
04-01-2009, 09:50
Tak!
W pierwszym podejściu musisz zrozumieć o co tu chodzi.
Potem, jak już wiesz czego szukasz, znaleźć i załatać te dziury, co je niepotrzebnie masz.

Teraz masz tak:
Wlata to rześkie i się grzeje od Twojego kaloryfera i za Twoje pieniądze.
Potem robi się letkie i ulata pod sufit.
Tam szuka sobie - I ZNAJDUJE!!!- jaką dziurę , no to se letko przez nią ucieka, zabierając ze sobą sporą ilość wody (pary wodnej) zawartej w powietrzu wnętrz.
WRAZ Z JEJ CIEPŁEM PAROWANIA!!! (zobacz w jakich tablicach - jakim!), za które też zapłaciłeś. TEGO nie zobaczysz, bo to "ciepło utajone" :lol: :lol: :lol:
Zobaczysz pośrednio, jak Ci rachunek za energię (gaz) przyniosą!

Chałupa jest niepotrzebnie przewentylowana, a to nie jest dobre, tanie i zdrowe.
Wymiana powietrza jest zbyt intensywna.
Adam M.

an-bud
04-01-2009, 09:55
do tego co Adam trzeba dopisać wyciągający powietrze piec CO i kominek

czaguz
04-01-2009, 09:57
Ok rozumiem. Chodzi o to zeby zatrzymac jak najwiecej ciepla w domu. Bo zbyt duza wymiana powoduje rowniez utrate ogrzanego cieplego i wilgotnego powietrza. Chcialbym teraz sie dowiedziec co powinienem zrobic?? Przeciez nie moge zamknac wszystkich kratek wentylacyjnych bo bedzie wilgoc. Czyli??

adam_mk
04-01-2009, 09:58
Jak zrobił zgodnie z zasadami, albo chociaż się starał - to piec CO nie!
Siedzi za drzwiami uszczelkowymi, szczelnymi, w bardzo mroźnej kotłowni....

czaguz
Co pokazuje termometr w kotłowni? Ten co mierzy temperaturę wnętrz, a nie ten na piecu!
Adam M.

adam_mk
04-01-2009, 10:02
"Przeciez nie moge zamknac wszystkich kratek wentylacyjnych bo bedzie wilgoc. Czyli??"

Pisałem przecież! ZROZUMIEĆ!

TERAZ masz tych kratek z 4 m2 (razem z przesadą!)
Jak będzie tak 0,5m2 na cały dom - to będzie dobrze! (w mrozy!)

Pytanie jest GDZIE są te m2 co Ci ciepło, wilgoć i kasę zabierają!
Adam M.

an-bud
04-01-2009, 10:08
Jak zrobił zgodnie z zasadami, albo chociaż się starał - to piec CO nie!
Siedzi za drzwiami uszczelkowymi, szczelnymi, w bardzo mroźnej kotłowni....

czaguz
Co pokazuje termometr w kotłowni? Ten co mierzy temperaturę wnętrz, a nie ten na piecu!
Adam M.
widziałem często takie "cuda"

czaguz
04-01-2009, 10:10
Temp w kotlowni jest ok 19.5. Kratki wentylacyjne sa dwie w kuchni jedna w salonie jedna w lazience, kotlowni i dwie w garazu. Piec pobiera powietrze do spalania z wentylatora.
Gora domu jeszcze nie wykonczone ale wentylacje sa zatkane. Otwarte tylko wentylacje w oknach polaciowych.

jareko
04-01-2009, 10:10
....Pisałem przecież! ZROZUMIEĆ!....tego się nie da, naprawdę nie da zrozumieć, bo gdyby sie dało to nie powracałby ten temat co roku i w wielu równoległych postach i cwaniacy nie pastwiliby się nad kolejnym przepadkiem :lol:
Co zrobic? Zrozumieć a później pozaklejać nadmiarowe kratki wentylacyjne papierem

czaguz
04-01-2009, 10:16
Wszedzie trzeba kupowac kratki wentylacyjne z mozliwoscia zamkniecia i na zime wiekszosc z nich zamykac? Tylko tyle?

an-bud
04-01-2009, 10:19
Wszedzie trzeba kupowac kratki wentylacyjne z mozliwoscia zamkniecia i na zime wiekszosc z nich zamykac? Tylko tyle?raczej przymykać :wink: i odpowiednia ilość nawiewanego powietrza, a nawiew w kotłowni jest ?

jareko
04-01-2009, 10:21
o raaaaaaany
pomyśl, jeśli wieje ci powietrze do środka to gdzieś musi uciekać - gdzie? Masz jak sam mówisz nie wykończone piętro, zapewne albo wstawione drzwi albo czymś zakryta klatkę schodowa - od uszczelnienia tej dziury zacznij
ciepło spierdziela ci tam z szybkością błyskawicy a w jego miejsce przez wentylacje zasysa ci powietrze z zewnątrz
adam_mk mówi o tym od początku i powtarza - ZROZUMIEĆ !!! a najlepiej przypomnieć sobie fizykę z zakresu szkoły podstawowej
no chyba ze zamiast ścian masz balon - tylko ze on wcześniej czy później tez nie wytrzyma i pęknie :lol:

pablitoo
04-01-2009, 10:24
Nie tylko tyle - nie możesz zatkać wszystkich kratek bo nie będziesz miał wogóle wymiany powietrza w domu i skiśniesz od wilgoci i pleśni ...

Najlepszym sposobem jest monitoring wilgotności w budynku - wilgotność na poziomie 50-60% jest wyznacznikiem że wymiana w budynku zachodzi w sposób prawidłowy. W takich warunkach najbardziej komfortowo i zdrowo się przebywa .

Musisz stopniowo zamykać kratki wentylacyjne do takiego poziomu aż osiągniesz pożądaną wilgotność wewnątrz - musisz zapewnić taką cyrkulację powietrza aby ilość wywiewanego powietrza przez wentylację była taka sama jak nawiewanego przez nawiewniki - a te muszą być - bez nich będzie kupa ...

pablitoo
04-01-2009, 10:30
Temp w kotlowni jest ok 19.5. Kratki wentylacyjne sa dwie w kuchni jedna w salonie jedna w lazience, kotlowni i dwie w garazu. Piec pobiera powietrze do spalania z wentylatora.
Gora domu jeszcze nie wykonczone ale wentylacje sa zatkane. Otwarte tylko wentylacje w oknach polaciowych.

Co to znaczy że kocioł pobiera powietrze z wentylatora :o
Kocioł pobiera powietrze z wnętrza kotłowni do której jest ono wprowadzone przez kratkę wentylacyjną - tak ??
Może Twój kocioł pobiera więcej powietrza do spalania niż przez kratkę wentylacyjną jest dostarczane ?? I już masz niedobór powietrza w budynku ...

adam_mk
04-01-2009, 10:42
Przecież wyraźnie napisał : Piec pobiera powietrze do spalania z wentylatora.

A wentylator to mu to powietrze po prostu produkuje!
I pisze - ma w kotłowni 19stC.

No, to dla mnie to tam kotłowni NIE MA!!!

Wiecznie otwarte drzwi do niej, bo jak je zamknie to mu woda w szklance na stoliku zamarza! (jak ma tam drzwi!).

czaguz
Nie mam dobrych wieści!
Spaprałeś tę budowę!
Sporo jednak da się na pewno poprawić! Trzeba będzie czytać to forum w kółko...
A jakby co - to pomożemy! :lol:

A w przyszłym sezonie, bogatszy w wiedzę i doświadczenie, sam se pożartujesz czytając TAKIE teksty...
Adam M.

Jeszcze coś....
O obrzędach gromnicznych już poczytałeś?
ODPRAW JE!!! WE WSZYSTKICH DRZWIACH!!!
Adam M.

pablitoo
04-01-2009, 10:59
Ja tam się na kotłowniach stałopaliwowych nie znam - ale tak jakoś kiedyś wyczytałem / na naszym forum / że do takiej kotłowni to powietrze musi być doprowadzone z zewnątrz zetką / czymkolwiek to jest :D / i ponadto w kotłowni musi być wentylacja wywiewna coby zapewnić cyrkulację powietrza - jak napisał kolega czaguz czegoś takiego tam nie ma ... - czyli jak pisze adam instalacja jest spaprana ...
Co więcej prawdopodobnie będą problemy przy odbiorze takiej kotłowni przez kominiarza ...

A odnośnie obrzędów gromnicznych - zaostrz dobrze gromnicę i do dzieła :lol:

PS.
Ale u nas na połedniu sypie śnieg - coś niesamowitego - na 100m nic nie widać tylko biały puch spadający z nieba :D

jareko
04-01-2009, 11:33
czyżby zapomniano o rzeczy podstawowej w kotłowni - o "zetce" ? No chyba ze powietrze do spalania zasysane jest przez otulinę komina
czyżby drzwi do kotłowni były cały czas otwarte?
chałupa do wyburzenia i postawienia na nowo a dobrze :lol:
pablito - np. gazownia nie odbierze ci instalacji jeśli w kotłowni z piecem na gaz nie ma nawiewu (np. tzw. "zetki") nie musi to być piec na paliwo stale jak widać :)
a śnieg u mnie w nocy tez popadywał - tak z 10 cm nasypało :) nareszcie zima !!! :)))) idę na sanki :)))

czaguz
04-01-2009, 11:36
Odnosnie spaprania budowy to spokojnie. Zawsze na tym forum stara sie udowodnic drugiemu ze jest zle i zawsze wyciaga sie najgorsze wnioski. Odnosnie gory napisalem ze jest nie wykonczona w sensie nie zamieszkana i nie pomalowana. Wszystko jest ocieplone i zabdowane. Wiec spokojnie. Gora na pewno nie ucieka poniewaz temp jest tylko gdzies o 2 stopnie nizsza, jest rowniez slabo , ale grzana. Problem jest z wyregulowaniem anemostatow , uwazam ( moze jakis konstruktywny komentarz?)
Odosnie kratek zapytalem sie tylko czy nalezy kupowac takie z mozliwoscia zamkniecia. We wczesniejszych postach napiasalem ze nie mozna zamknac bo bedzie wilgoc to tyle.
Adam - mk - daruj sobie osty w stylu " A wentylator to mu to powietrze po prostu produkuje! " Chodzilo mi ze nie pobiera piec powietrza przez np. otwarta komore spalania. Temp jast nizsza bo kotlownia ma polaczenia z garazem i jest chlodniej normalne. Drzwi sa uszelnione.
Pablitoo - kotlwnia juz dawno odebrana kominiarz nie mial zastrzezen. Chcialem skomentowac wszystki poprzednie posty, przynajmniej czesciowo
Ogolnie fajnie pomagacie. Wystarczylo na poczatku napisac temat byl omawiany w tym i w tym watku. Tyle... Dzieki.

jareko
04-01-2009, 11:40
czaguz - wyluzuj, w wesołej formie rozpatrujemy twój problem - nie tylko twój - problem nagminnie pojawiający sie gdy na zewnątrz zaczyna byc zimno i zaczyna działać wentylacja grawitacyjna wykazując od razu popełnione przy jej projektowaniu czy wykonaniu błędy
Nowy Rok mamy - wszyscy jeszcze w szampańskim nastroju - nie łapiesz tego?
z burzeniem twego domu poczekamy :lol:

listek
04-01-2009, 11:51
pablito - np. gazownia nie odbierze ci instalacji jeśli w kotłowni z piecem na gaz nie ma nawiewu (np. tzw. "zetki") nie musi to być piec na paliwo stale jak widać :)


A jeśli jest piec gazowy z zamknięta komora spalania typu turbo lub kondensat? tez musi byc "zetka"?
Ja w projekcie mam zapis tylko o wykonaniu "zetki" przy zastosowaniu kotła/pieca z otwartą komorą spalania.

jareko
04-01-2009, 11:56
no fakt - zapomnialem o takich wynalazkach :lol: - nie musi

coulignon
04-01-2009, 11:56
nie tylko Nowy Rok mamy - wszyscy jeszcze w szampańskim nastroju - nie łapiesz tego?
z burzeniem twego domu poczekamy :lol:

On na pewno łapie - ma tylko myśli samobójcze :D :D

Gdzieś czytałem że nawiewniki w oknach mają być obowiązkowe przy wentylacji grawitacyjnej. coś mi się majaczy że było to rozporządzenie Ministra infrastruktury z listopada tego roku w wsprawie Warunków technicznych nowych budynków. Dobrze kojarze?

jareko
04-01-2009, 12:00
...że nawiewniki w oknach mają być obowiązkowe przy wentylacji grawitacyjnej. coś mi się majaczy że było to rozporządzenie Ministra infrastruktury z listopada tego roku w wsprawie Warunków technicznych nowych budynków. Dobrze kojarze?dobrze, obowiązuje od 98 roku, i nie muszą to być nawietrzaki - mogą być wycięcia w uszczelkach ale wytłumacz to klientom - wszak wycięcie to okno nieszczelne zaś nawietrzak to cirka 150-300 zeta ekstra na okno

pablitoo
04-01-2009, 12:09
pablito - np. gazownia nie odbierze ci instalacji jeśli w kotłowni z piecem na gaz nie ma nawiewu (np. tzw. "zetki") nie musi to być piec na paliwo stale jak widać :)
a śnieg u mnie w nocy tez popadywał - tak z 10 cm nasypało :) nareszcie zima !!! :)))) idę na sanki :)))

Spoko - odebrała - chałupa nawet jest po odbiorze w PINB :D

A - zetki u mnie nie ma - i nie musi być - tylko wywiew wentylacyjny - a kocioł to gaziowy kondensat z zamkniętą komorą spalania i pobieraniem powietrza do spalania z zewnątrz budynku .

adam_mk
04-01-2009, 12:10
czaguz
Przyjmij, żem Ci nie wróg i...
Kawał Ci opowiem.

Dwie blondynki jadą autobusem. Jedna pyta kierowcę "czy dojadę tym autobusem do Katowic?"
Kierowca odpowiada - NIE!
Wtedy ta druga pyta: "A ja?"

Tu, na tym forum temat, który poruszyłeś jest tematem sezonowym, ciągle i ponownie wałkowanym. Szukajka jest drętwa ale i ona Ci da tyle odpowiedzi, że (jak wszyscy, zresztą) od razu napiszesz: dostałem 1 695 764 i 1/2 odpowiedzi! Co czytać?!
Wiemy, że nie ma dwóch identycznych domów. Wiemy też, że we wszystkich działają IDENTYCZNE prawa fizyki.
Budując dom za wcale nie małe pieniądze wypadałoby zadać sobie trochę trudu i zastanowić się nie tylko nad estetyką bryły, ale także nad tym "jak to ma działać".
Akurat tu, to trochę brakło na to pomysłu.

Dowody wprost na potwierdzenie tego, co napisałem TY SAM przytaczasz od początku tego wątku. W każdym swoim wpisie.

Pizga z kratek wywiewnych! Powinno wywiewać!
W kotłowni jest wysoka temperatura przy piecu, który dobrze odpalony pobiera z 500m3 powietrza na godzinę! Jaka jest kubatura tej kotłowni?!!!!
Nie uwierzę, że z 1000m3, bo takie wnętrza to znam. Wentylowałem je i ogrzewałem. Także chłodziłem i wiem jak się to robi!
Klitkę masz wygrodzoną z bryły! Totalnie niesprawną, pomimo kwitu, jaki se załatwiłeś u kominiarza. Nie jest oddzielona od wnętrz!
Równie dobrze ten piec CO mógłbyś na środku salonu postawić i NIC BY SIĘ NIE ZMIENIŁO!!!
Matoł, nie kominiarz, anemometrem sprawdził ciąg w kratce bez odpalonego pieca i przy otwartych drzwiach.... "dobrze" mu wyszło... Żenada...
Uspokajasz się pchając "tanie" (już coraz mniej tanie) paliwo w ten piec w ilościach koniecznych (jak Ci się wydaje), bo nie masz żadnego odnośnika do tego ILE tak naprawdę ten piec powinien brać!
Odparowujesz całe TONY wody, kompletnie niepotrzebnie, wręcz szkodliwie dla zdrowia i kieszeni, a potem je wywalasz w kosmos! WCALE z tego nie pozwalasz skorzystać sobie, rodzinie i temu maluchowi...
Rozpyloną wodą zalewasz mu pokoik... :-?
Wydałeś sporo na "dobre" okna...

Dalej pisać?....

O obrzędach gromnicznych nie pomyślałeś.... To i nie wiesz co się dzieje...

I do kompletu zaczynasz mieć pretensje do ludzi, którzy przynoszą Ci złe wieści...
Zabić takiego "posłańca"? To WSZYSTKO JEGO WINA? :o :roll:

Chętnie pomagam, jak umiem i się da. Nie ja jeden. Wielu tu jest kumatych i życzliwych.
"Zawsze na tym forum stara sie udowodnic drugiemu ze jest zle "

Nie masz racji! Słabo poczytałeś, lub nie to, co trzeba!
Fakt! Jest tu trochę troli, ale gdzie ich nie ma?
Na całe szczęście rozum nosimy ze sobą stale i wszędzie!
Załączyć, używać i nie wyłączać! :lol:

Masz tak oczywiste objawy, że w oczywisty sposób da się poprawić oczywiste, popełnione, błędy i wcale nie musi być to trudne!
Tylko nie złość się na tych, którzy o nich piszą, bo sam ten temat rozpocząłeś i CHCESZ się dowiedzieć tego, co Ci jakoś umknęło...
Przecież o to chodzi?...
Adam M.

Cpt_Q
04-01-2009, 12:10
pablito - np. gazownia nie odbierze ci instalacji jeśli w kotłowni z piecem na gaz nie ma nawiewu (np. tzw. "zetki") nie musi to być piec na paliwo stale jak widać :)


A jeśli jest piec gazowy z zamknięta komora spalania typu turbo lub kondensat? tez musi byc "zetka"?
Ja w projekcie mam zapis tylko o wykonaniu "zetki" przy zastosowaniu kotła/pieca z otwartą komorą spalania.

Zamknięta, czy otwarta - ważne jest skąd kocioł pobiera powietrze do spalania. Ja np. mam kocioł z zamkniętą komorą, ale powietrze pobiera z wnętrza domu. I też mi pizga z jednej kratki, ale jest to celowe bo oboje z żoną palimy i kocioł bardzo ładnie wyciąga dym papierosowy :)

pablitoo
04-01-2009, 12:15
Zamknięta, czy otwarta - ważne jest skąd kocioł pobiera powietrze do spalania. Ja np. mam kocioł z zamkniętą komorą, ale powietrze pobiera z wnętrza domu. I też mi pizga z jednej kratki, ale jest to celowe bo oboje z żoną palimy i kocioł bardzo ładnie wyciąga dym papierosowy :)

W rzeczy samej - jak kocioł pobiera powietrze do spalania z zewnątrz budynku - zetka nie jest potrzebna . Ale wentylacja wywiewna kotłowni być musi .

pablitoo
04-01-2009, 12:24
(...)
Ogolnie fajnie pomagacie. Wystarczylo na poczatku napisac temat byl omawiany w tym i w tym watku. Tyle... Dzieki.

Oj czaguz - wyluzuj - odbieraj część naszych rad z przymrużeniem oka :wink:
Daj chłopakom sobie trochę poużywać - ostatnio na naszym forum nudą wieje aż w oczy szczypie ... - Barbossa się mało udziela , Hes się obraził , Bogusław już nie pisze , Wgregor jakoś zamilkł :lol: ...
A temat jest stary jak świat i powraca co roku o tej porze ...

Naprawdę pomimo wszystko chcielibyśmy Ci wszyscy pomóc :D

sSiwy12
04-01-2009, 12:48
Wentylacja grawitacyjna mo to do siebie, że jest nieobliczalna i niesterowalna. Co z tego, że dzisiaj jako tako ją wyregulujesz, skoro za jakiś czas (może nawet za 1 godzinę) zmienią się warunki atmosferyczne i "regulować" trzeba bedzie od nowa. Taki jest urok tej wentylacji. Co można zrobić w tej sytuacji? Taka rada juz padła - wystarczyło dokladnie przeczytać co napisał jareko.
Drastycznie zmniejszyć przekrój kratek wentylacyjnych (wszystkich), oraz "troszkę" rozszczelnić okna. Pomysł z paperem jest bardzo dobry i skuteczny.

jacekp71
04-01-2009, 13:00
zakończcie dyskusję, bo ktoś się pogrąży w depresję i jeszcze napadnie kogoś (kierbuda ? forumowicza ?) .... ;-)

czaguz
04-01-2009, 13:06
Spoko spoko wszystko czytam:) Dzieki.

jareko
04-01-2009, 14:14
zakończcie dyskusję, bo ktoś się pogrąży w depresję i jeszcze napadnie kogoś (kierbuda ? forumowicza ?) .... ;-)no kurde o tym nie pomyśleliśmy chyba wszyscy - do depresji dołączy się TV z kryzysem Preziem i Premierem i Zioberkiem co musi się cały sprzedać by przeprosić pomówionego chirurga- kurcze - zostaw ten sznur !!! nie wieszaj sie !!! chałupę da sie odratować :lol:
A na serio na spokojnie przeczytaj to i owo co tu poza jajami piszemy i eksperymentuj na domu tak by zamiast Sahary mieć normalny mikroklimat w domu czyli powyżej 50% wilgotności i normalna wymianę powietrza a nie tornado w każdym kanale wentylacyjnym

jareko
04-01-2009, 14:17
idźcie na sanki ze swymi pociechami - jest suuuuuper a nie rozprawiamy tu o rzeczach sezonowo - oczywistych :lol:

Cpt_Q
04-01-2009, 14:23
idźcie na sanki ze swymi pociechami - jest suuuuuper...
No właśnie, a moja pociecha miała obiecane dziś kino i nie dała sobie wytłumaczyć, że kino nie ucieknie, a taki piękny, zimowy dzionek to już się chyba prędko nie powtórzy.

adam_mk
04-01-2009, 16:03
Moja pociecha (pociecha? :roll: ) wzięła se autko i poszła się poślizgać....
W poniedziałek muszę zadbać o wymianę gumy i mocowania drążka stabilizacyjnego (prawy przód) oraz chyba wymienić wachacz. :lol:
Mówi, że TERAZ TO ON JUŻ WIE!!! :o :lol: :lol: :lol:

Ech te młode....
Adam M.

jacekp71
04-01-2009, 16:26
i tak szacun dla czaguza, ze to jeszcze czyta i coś napisze, bo są tacy co puszczą bąka i potem anibeanime, wątek ma dwieście postów, a tylko jeden autora ;-)

śnieg jest że hej ! zainwestowałem 11,99 w spychacz ręczny plastikowy i odśniezyłem obejście ;-)

adam_mk
04-01-2009, 16:32
Był! Był parę razy i nawet próbował się odgryzać! :lol: :lol: :lol:
Zakumał!
Teraz już jest "nasz".
"Naszym" pomagamy w ekspresie! Może na nas liczyć! :lol:

Teraz go nie ma, bo pewnie obrzędy gromniczne odprawia.

Wróci i powie co i jak.
Adam M.

pablitoo
04-01-2009, 16:42
śnieg jest że hej ! zainwestowałem 11,99 w spychacz ręczny plastikowy i odśniezyłem obejście ;-)

Ja zainwestowałem trochę więcej - bezprzewodowe podwójne urządzenie do odśnieżania sterowane głosem :

LINK (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=14af39f8458c68af)

:lol: - oglądać szybko :D - jak są zainteresowani to służę namiarami :lol:

Pawel78
04-01-2009, 16:51
Jeśli płacisz im za godzinę pracy przy odśnieżaniu to w to nie wchodzę. Jakiś leniwy ten sprzęt.

jacekp71
04-01-2009, 16:55
kurnnnnna ........ szklanka mi cholera wypadła .... ;-)

adam_mk
04-01-2009, 17:07
Ja bym w to wchodził... chyba....
No, kwestia ceny...
Adam M.
:roll: :lol:

an-bud
04-01-2009, 17:20
mam dużo do odśnieżania :wink: dwa, nawet trzy komplety mogę zamówić :wink:

Mirek_Lewandowski
04-01-2009, 17:24
Mnie starczy jeden... póki co. :D

listek
04-01-2009, 17:33
Mnie starczy jeden... póki co. :D
Nawet pól tego zestawu wystarczy na taka ilość śniegu jak u mnie :lol:

Zazdrośnica
04-01-2009, 17:40
No to teraz doradzajcie tym kobitkom od śniegu co to jest wentylacja :lol: :P

adam_mk
04-01-2009, 17:46
To jest to, co robią, jak się wzruszą...
I to, co doradzają na porodówce.... (na filmie widziałem! Namawiali: ODDYCHAJ! ODDYCHAJ!!! GŁĘBOKO!)
:lol:

Może być?
Adam M

jareko
04-01-2009, 18:59
świntuchy ;) a tu taki piękny sprzęt dzierżony w dłoni :))))))))))
ale futro na zimę jak znalazł :lol:

pablitoo
04-01-2009, 19:09
świntuchy ;) a tu taki piękny sprzęt dzierżony w dłoni :))))))))))
ale futro na zimę jak znalazł :lol:

Jarek - pełen szacun jak to młodzież mawia - Ty jako jeden jak widzę zwróciłeś uwagę na nienaganne w kroju i utrzymaniu futro :lol:

jareko
04-01-2009, 19:12
no cóż.... futerko to podstawa :) :) :) nienagannie utrzymane wzrok przyciągać powinno bez względu na wiek :)
Adam zaś zwrócił uwagę na inny aspekt mechanizmu - oddech :) - trzeba przyznać ze gwarantujący wysoka wydajność całego urządzenia :lol:

Cpt_Q
04-01-2009, 19:17
...Adam zaś zwrócił uwagę na inny aspekt mechanizmu - oddech :)...
bądź co bądź nasz guru w sprawach wentylacji :D

pablitoo
04-01-2009, 19:32
Hmmmm - widzę w tym wątku duże parcie na oddech ...

:lol:

Mirek_Lewandowski
04-01-2009, 19:40
Hmmm, obserwując tą ekipę z kuchni, gdzie pizga zimnem mozna powyższy fakt zignorować...

pablitoo
04-01-2009, 19:45
Hmmm, obserwując tą ekipę z kuchni, gdzie pizga zimnem mozna powyższy fakt zignorować...

Niezaprzeczalnie :lol:

jareko
04-01-2009, 19:50
fakt zimna czy ekipy do odśnieżania? :lol: