PDA

Zobacz pełną wersję : stary piec i instalacja - czy wywaliłem coś za dużo ?



ubik77
03-01-2009, 18:07
cześć,
w starym domu był sobie w piwnicy piec węglowy i póżniej dostawiony piec gazowy podłączone razem, oraz nad nimi zasobnik na wodę jakieś 200 litrów, potem rury w takich białych gipsowych otulinach rozchodzą się po piwnicy i trafiają do kaloryferów na parterze. przy zaworach na kaloryferach odchodzą do góry takie cieńkie rurki które sie łaczą w naczyniu wzbiorczym w łazience.

w lecie wywaliłem piec węglowy, zasobnik i zaczopowałem instalację po tych elementach. teraz napełniłem instalację wodą - po uprzednim otwarciu wszystkich kaloryferów - aż do momentu kiedy z naczynia wzbiorczego zaczeła się lać woda. odpaliłem piec i część kaloryferów grzeje, część grzeje tylko po stronie gdzie jest wlot i wylot wody (po tej samej), a cżeść jest zimna.

teraz zastanawiam sie czy przez 3 miesiące kiedy nie było wody w instalacji mogły się zawory popsuć, albo może ten zasobnik był do czegoś potrzebny ...

bo pompy nie ma, system jest grawitacyjny.

pomóżcie co robiić bo marznę ! ;)

ewoo
03-01-2009, 18:58
jeśli grzejnik grzeje tylko od strony rur zasilającej i powrotnej (zasilanie i powrót po jednej stronie) to masz zapowietrzone grzejniki. Gdyby grzał całą długością ale tylko górą a im niżej to zimniejszy to wtedy byłby zbyt mały przepływ,
te cienkie rurki schodzące się w naczyniu służyły do samoczynnego odpowietrzania. jeśli je wyciąłeś i zaślepiłeś to masz problem jeśli są jak były to przyczyną tego że nie chce się odpowietrzyć jest płynąca rurami woda która wpływając do grzejnika nie pozwala aby powietrze wydostało się z grzejnika i uciekło tą cienką rurą do naczynia.

wygaś kocioł i pozwól żeby układ wystygł zaniknie wtedy przepływ wody i grzejniki się odpowietrzą

lub odpowietrz grzejniki za pomocą odpowietrzników zamontowanych na końcu grzejnika (jeśli było odpowietrzenie do naczynia to wątpię że są. może jednak.)

lub czy kocioł nie ma pompy na pewno? jeśli jest to wyłącz kocioł poczekaj kilka chwil powinno się odpowietrzyć.

sacha
04-01-2009, 00:06
Witam. Przyczyny takie jak pisze poprzednik - ja zwracam uwagę na powolne napełnianie układu grzewczego, bo przy małych pochyleniach grzejników szybkie napełnianie powoduje <zakorkowanie> w nich powietrza. Do tego dochodzi możliwość zatkania rdzą tych cienkich rurek odpowietrzających /często brak należytego poziomu wody w instalacji i wtedy rdzewieją/.