PDA

Zobacz pełną wersję : Można zrezygnować z gazu???



Anulek2005
03-01-2009, 19:59
W projekcie mam CO i CW na gaz. Zachciało mi się kominka z płaszczem i postanowiłam zrezygnować w ogóle z gazu w domu. Nie złożyłam nawet papierów do "gazowni". Mam jednak pytanie w kwestii "papierologii" - aby złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego powinnam złożyć sporo dokumentów związanych z instalacją gazową. A co mam zrobić, jeżeli w trakcie budowy z tej instalacji zrezygnowałam? Wystarczy jakieś oświadczenie (inwestora? kierbuda?) czy trzeba nowy projekt instalacji (pod kominek)?

Wybaczcie, że pytam na forum, ale mój kierbud ma na mnie alergię i bardzo usilnie unika czynnika alergizującego (czyli mnie :evil: ).

jacekp71
03-01-2009, 20:06
nie musisz zglaszac zadnej rezygnacji (jakkolwiek tego bysmy nie nazwali, ale o ile pamietam moje dokumenty to musialem w nich okreslic rodzaj zasilania domu w energie - sprawdz, czy i ty nie musisz, a sam kominek nie moze byc jedynym zrodlem ciepla w domku,

orinoco
03-01-2009, 20:10
W projekcie mam CO i CW na gaz. Zachciało mi się kominka z płaszczem i postanowiłam zrezygnować w ogóle z gazu w domu. Nie złożyłam nawet papierów do "gazowni". Mam jednak pytanie w kwestii "papierologii" - aby złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego powinnam złożyć sporo dokumentów związanych z instalacją gazową. A co mam zrobić, jeżeli w trakcie budowy z tej instalacji zrezygnowałam? Wystarczy jakieś oświadczenie (inwestora? kierbuda?) czy trzeba nowy projekt instalacji (pod kominek)?

Wybaczcie, że pytam na forum, ale mój kierbud ma na mnie alergię i bardzo usilnie unika czynnika alergizującego (czyli mnie :evil: ).

Musisz przerobić projekt, uwzględniając nowy rodzaj ogrzewania zamiast gazu.
A kierownikowi budowy należy skopać rzyć i przegonić. Potem ewentualnie można dogonić i jeszcze raz skopać... ;)

Anulek2005
03-01-2009, 20:19
Nie kuś orinoco nie kuś ....

jacekp71
03-01-2009, 20:22
Musisz przerobić projekt, uwzględniając nowy rodzaj ogrzewania zamiast gazu.

?? :o :o

Anulek2005
03-01-2009, 20:35
Po przejrzeniu wszelkich dostępnym mi obecnie dokumentów również pragnę zapytać orinoco jaki projekt i jak mam przerobić?

TomekC73
03-01-2009, 20:42
Podczas adaptacji projektu powinieneś raczej ustalić jaki będziesz miał rodzaj ogrzewania czy na gaz czy na paliwa stałe i architekt adoptujący powinien to zaznaczyć w projekcie i dostosować np kotłownię do tego rodzaju paliwa a z gazowni np u mnie potrzebowali w Starostwie jakiś kwitek.

pozdrawiam

ex67
03-01-2009, 23:48
Zachciało mi się kominka z płaszczem i postanowiłam zrezygnować w ogóle z gazu w domu.

Wybacz ale nie mogę się powstrzymać aby Ci serdecznie odradzić rezygnację z gazu na rzecz kominka.

Przeklniesz to rozwiązanie po kilku miesiącach. Żona Cię będzie odsądzać od czci i wiary za to że będzie musiała palić w kominku jak w kotłowni.

Nie uda Ci się zastąpić ogrzewania gazowego (zakładam gaz ziemny) niczym równie wygodnym i ekonomicznym.
Jeśli masz jeszcze szansę to buduj instalację gazową lub pompę ciepła ale nie palenisko w salonie ...

Albar
04-01-2009, 01:16
a sam kominek nie moze byc jedynym zrodlem ciepla w domku,
Możesz podać konkretne paragrafy? Spotkałem się na forum już kilkakrotnie z takim stanowiskiem ale nie spotkałem się z uzasadnieniem tego. Tak, że jeśli nie sprawi ci to kłopotu...


Anulek2005 napisał:

ale nie palenisko w salonie ...
A co to przeszkadza? Zmieni mu się status społeczny?

Tak naprawdę to ze względów praktycznych, warto mieć oprócz kominka inne źródło ciepła. Chyba najtańszym w inwestycji będzie kocioł elektryczny.
Ja tak zrobiłem. Trzeci sezon palę tylko w kominku, mam jednak tą świadomość, że zawsze mogę wcisnąć włącznik...

retrofood
04-01-2009, 03:37
Nie ma jak kotłownia w salonie!
Indianie w tipi też palą ognisko w centrum. Wszyscy.

04-01-2009, 07:46
... A co mam zrobić, jeżeli w trakcie budowy z tej instalacji zrezygnowałam? Wystarczy jakieś oświadczenie (inwestora?) ...
wystarczy

Anulek2005
04-01-2009, 08:37
Żona Cię będzie odsądzać od czci i wiary za to że będzie musiała palić w kominku jak w kotłowni.


O rany jak ja chciałabym mieć żonę - taką co zamiast mnie zajęłaby się wszelkimi "babskimi" obowiązkami :D Niestety chwilowo ja robię za żonę i za męża (bo pan mąż zarabia pieniążki na domek) a ja robię całą resztę (jedynie w kwestii potomka musieliśmy dokonać zwarcia szeregów :oops: ).

Dzięki za rady w kwestii pozostawienia instalacji gazowej. Powiedzcie mi proszę jak wyglądają opłaty za samo posiadanie podłączenia gazowego (w sytuacji gdybym z tego podłączenia nie korzystała) tzw. opłaty stałe? Nigdy we własnym domku ani nawet mieszkaniu nie miałam gazu i poruszam się zupełnie po omacku w tym zakresie.

listek
04-01-2009, 10:57
a sam kominek nie moze byc jedynym zrodlem ciepla w domku,
Możesz podać konkretne paragrafy? Spotkałem się na forum już kilkakrotnie z takim stanowiskiem ale nie spotkałem się z uzasadnieniem tego. Tak, że jeśli nie sprawi ci to kłopotu...


http://www.muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolnostojace/zamieszanie-wokol-kominka---warunki-techniczne,6385_2080.htm

Kwestai interpretacji przy zgłaszaniu/odbiorze.

orinoco
04-01-2009, 11:06
Po przejrzeniu wszelkich dostępnym mi obecnie dokumentów również pragnę zapytać orinoco jaki projekt i jak mam przerobić?

Odpowiedział Ci już TomekC73, więc nie będę powtarzał. Rodzaj ogrzewania i cała instalacja z tym związana musi być naniesiona w projekcie. Nawet jeśli jest to kominek bez płaszcza tylko z rozprowadzeniem powietrza kanałami to przecież musisz mieć rozrysowany przebieg kanałów, obliczone przekroje itp.

jajmar
04-01-2009, 11:08
Odpowiedział Ci już TomekC73, więc nie będę powtarzał. Rodzaj ogrzewania i cała instalacja z tym związana musi być naniesiona w projekcie. Nawet jeśli jest to kominek bez płaszcza tylko z rozprowadzeniem powietrza kanałami to przecież musisz mieć rozrysowany przebieg kanałów, obliczone przekroje itp.

Kominek jako samo źródła ciepła w domu nie może być.

Anulek2005
04-01-2009, 11:09
Dzięki orinoco Tomek i reszta.

A co z tymi ewentualnymi opłatami stałymi za "nie używane" podłączenie gazowe?
O jakich kwotach mówimy?

orinoco
04-01-2009, 11:10
... A co mam zrobić, jeżeli w trakcie budowy z tej instalacji zrezygnowałam? Wystarczy jakieś oświadczenie (inwestora?) ...
wystarczy

Nie wystarczy. Może wystarczyłoby gdyby to była tylko rezygnacja (choć też nie jestem pewien - rezygnacja z instalacji gazowej może mieć wpływ na zmianę parametrów innych instalacji - np. systemu wentylacyjnego).
W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z rezygnacją lecz zmianą jednego na drugie. Kominek z płaszczem nie wymaga projektu?

jajmar
04-01-2009, 11:11
Dzięki orinoco Tomek i reszta.

A co z tymi ewentualnymi opłatami stałymi za "nie używane" podłączenie gazowe?
O jakich kwotach mówimy?

Podpisując umowę z gazownią deklarujesz ile gazu kupisz rocznie od nich. Nie ma chyba możliwości wykonania przyłacza z opcją zakupu "0". Tzn pewnie jest możliwość ale całkiem na Twój koszt.

Anulek2005
04-01-2009, 11:16
Może mam dzisiaj zniżkę formy budowlanej, ale gdzie nie spojrzę tam zawsze d...a z tyłu :evil: :o

retrofood
04-01-2009, 11:21
Dzięki orinoco Tomek i reszta.

A co z tymi ewentualnymi opłatami stałymi za "nie używane" podłączenie gazowe?
O jakich kwotach mówimy?

Podpisując umowę z gazownią deklarujesz ile gazu kupisz rocznie od nich. Nie ma chyba możliwości wykonania przyłacza z opcją zakupu "0". Tzn pewnie jest możliwość ale całkiem na Twój koszt.

Nie wiem jak teraz, ale ja mam przyłącze wykonane wtedy, kiedy ciągnięto gazociąg. Zapłaciłem za przyłącze, ale zawór jest zaplombowany w skrzynce i nie mam żadnej umowy, bo z gazu nie korzystam. I nic nie płacę.
Jest to logiczne, umowa jest na dostawę gazu (towaru). Nie ma umowy - nie ma dostawy - nie ma opłat. I przyłącze tu nie gra żadnej roli.

Anulek2005
04-01-2009, 11:30
Stanisławie właśnie bezoperacyjnie dokonałeś zmian anatomicznych mojego jestestwa :lol: :D

Czyżby światełko w tunelu? Jutro siadam "na telefonie" i wywiem się wszystkiego w "mojej" gazowni 8)

Albar
04-01-2009, 12:17
http://www.muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolnostojace/zamieszanie-wokol-kominka---warunki-techniczne,6385_2080.htm

Dziękuję.

I tak przepis:
"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami."

Interpretacja Muratora:
"Kominki zakwalifikowano tutaj do urządzeń, które nie mogą być traktowane jako ogrzewcze budynku. Można z tego wyciągnąć wniosek, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Sam kominek – nie, ale przepis można również interpretować w ten sposób, że kominek z instalacją rozprowadzającą ciepło po całym domu za pośrednictwem powietrza (system DGP) czy wody (kominki z tak zwanym płaszczem wodnym) – tak. Do spełnienia wymogu ogrzewania wystarczy bowiem wyposażyć budynek w instalację ogrzewczą, która z definicji nie zawiera źródła ciepła."

Uważam, że ten przepis nie tylko można ale i należy interpretować tak jak podkreśliłem w powyższym. Kominek należy traktować tutaj jako kocioł na paliwa stałe a te przecież nie są zabronione.

listek
04-01-2009, 12:47
Uważam, że ten przepis nie tylko można ale i należy interpretować tak jak podkreśliłem w powyższym. Kominek należy traktować tutaj jako kocioł na paliwa stałe a te przecież nie są zabronione. pod warunkiem zastosowania DGP/DCP lub PW i rozrysowania w projekcie instalacji rozprowadzenia ciepła.

Tak ja ten przepis interpretuję.
Poza tym nie odważłbym się zastosowac kominka jako jedynego źródła ciepła - ale to tyko moje zdanie. 8)

04-01-2009, 12:51
... A co mam zrobić, jeżeli w trakcie budowy z tej instalacji zrezygnowałam? Wystarczy jakieś oświadczenie (inwestora?) ...
wystarczy

Nie wystarczy. Może wystarczyłoby gdyby to była tylko rezygnacja ...

wiec zdecyduj sie - wystarczy ? czy nie wystarczy ?
pytanie było o rezygnacje ...

ja podtrzymuje, ze wystarczy oświadczenie inwestora, ze zrezygnował/a/ z gazu
... czy trzeba nowy projekt instalacji (pod kominek)?

Wybaczcie, że pytam na forum, ale mój kierbud ma na mnie alergię i bardzo usilnie unika czynnika alergizującego (czyli mnie :evil: ).

a czy Twój wykonawca umie zrobic instalacje bez projektu ? i napisze w protokole ze instalacje wykonano zgodnie z projektem ? primo

sacundo - czy KB podpisze Ci ze dom /i instalacje/ wykonano zgodnie z projektem ?

jesli odpowiesz na te pytania to ja odpowiem Ci czy potrzebny jest nowy projekt ...

jacekp71
04-01-2009, 12:57
ja to widzę tak: instalacja grzewcza to jedno, a jej zasilanie to drugie,

posiadanie instalacji jest konieczne, ale nie jest konieczne zasilanie jej z wlasnej kotlowni (źródła), może być podłączona do tzw. cieplika miejskiego,

wg mnie słowo LUB w przepisie oznacza, że sama instalacja i źródło ciepła są traktowane oddzielnie, co eliminuje kominek jako źródło ciepła w rozumieniu ogrzewania domu, czy posiada rozprowadzenie czy też nie ....

ale oczywiście "róbta jak chceta" ;-)

orinoco
04-01-2009, 13:31
Kominek jako samo źródła ciepła w domu nie może być.

Nie wiem czy nie może, znam dwa przypadki, gdzie JEST jedynym źródłem. Jeden to dom po kapitalnym remoncie (dwa kominki z rozprowadzeniem), drugi to dom stawiany kilka lat temu, od początku z kominkiem - kominek w centralnym punkcie domu, dom zresztą nie ma prawie zupełnie (poza łazienką) ścian działowych.
Myślisz, że zrobili to bezprawnie? Ja wątpię.

orinoco
04-01-2009, 13:39
wiec zdecyduj sie - wystarczy ? czy nie wystarczy ?
pytanie było o rezygnacje ...

Potrafisz czytać ze zrozumieniem? To przeczytaj jeszcze raz, nie będę pisał swojego od nowa.
A pytająca chciała zrezygnować z gazu i postawić kominek - jak dla mnie to jest zmiana.

Albar
04-01-2009, 16:10
ja to widzę tak: instalacja grzewcza to jedno, a jej zasilanie to drugie,

posiadanie instalacji jest konieczne, ale nie jest konieczne zasilanie jej z wlasnej kotlowni (źródła), może być podłączona do tzw. cieplika miejskiego,

wg mnie słowo LUB w przepisie oznacza, że sama instalacja i źródło ciepła są traktowane oddzielnie, co eliminuje kominek jako źródło ciepła w rozumieniu ogrzewania domu, czy posiada rozprowadzenie czy też nie ....

ale oczywiście "róbta jak chceta" ;-)

No właśnie ustawodawca nic tu nie pisze o źródle ciepła tylko o instalacjach czy urządzeniach ogrzewczych. Do urządzeń ogrzewczych można zaliczyć np. konwektor elektryczny, piec akumulacyjny elektryczny...., piec kaflowy czy kominek. Te dwa ostatnie ustawodawca wykluczył - zakazał ich stosowania, czyli nie wolno budować piecy kaflowych i kominków w celach grzewczych. Z tego przepisu by wynikało, że wszyscy którzy budują kominki czy piece są przestępcami, oczywiście wtedy gdy używasz ich do celów grzewczych. Wystarczy jednak założyć instalację c.o. i zasilać ją gazem czy innym źródłem ciepła i wtedy możesz legalnie budować kominek czy piec, mówiąc, że nie używasz tego do ogrzewania ale tylko ze względów estetycznych. Paranoja nieprawda?
Z przytoczonego tu przepisu nie wynika czy mają to być budynki użyteczności publicznej czy np. domki jednorodzinne. Podejrzewam, że wprowadzenie go miało na celu wyeliminowanie niebezpieczeństwa zatrucia czadem. W takich też przypadkach piec czy kominek służyły w zasadzie do ogrzewania jednego pomieszczenia.
Wykorzystując kominek np. z płaszczem wodnym jako źródło ciepła podpięte pod instalację c.o. (instalację ogrzewczą) nie naruszamy w/w przepisu.
Tak na marginesie, gdyby ustawodawca (czyt. grupa ludzi nie potrafiąca stosować logiki do rozwiązywania problemów) był uprzejmy i do każdego stworzonego przez siebie przepisu dopisał uzasadnienie czyli interpretację, życie byłoby dużo prostsze.

jacekp71
04-01-2009, 16:43
gdyby przepisy nadążały za czasami, a do tego były czytelne i jednoznaczne, to połowa prawników/ urzędników byłaby zbęna ;-)



pewnie i forum byłby mniej obszerne ....

naLeśnik
04-01-2009, 16:57
... A co mam zrobić, jeżeli w trakcie budowy z tej instalacji zrezygnowałam? Wystarczy jakieś oświadczenie (inwestora?) ...
wystarczy

Nie wystarczy. Może wystarczyłoby gdyby to była tylko rezygnacja ...

wiec zdecyduj sie - wystarczy ? czy nie wystarczy ?
pytanie było o rezygnacje ...

ja podtrzymuje, ze wystarczy oświadczenie inwestora, ze zrezygnował/a/ z gazu.

U wanie w projekcie jest kocił na gaz, ale ja z niego rezygnuje i wstawiam piec na paliwo stałe, więc wystarczy tylko oświadczenie?? czy tez mogą wynikać z tego jakieś problemy??

orinoco
04-01-2009, 17:44
U wanie w projekcie jest kocił na gaz, ale ja z niego rezygnuje i wstawiam piec na paliwo stałe, więc wystarczy tylko oświadczenie?? czy tez mogą wynikać z tego jakieś problemy??

Nowy dom czy remontowany stary?
Jeśli to nowy dom, to zapomnij. Inne wymagania odnośnie systemów kominowych i wentylacji.

Natomiast wiele starych budynków nie ma żadnej dokumentacji, a ludzie mieszkają, prawda? Ale przy okazji remontu trzeba niektóre rzeczy zgłosić, a niektóre wymagają uzyskania zezwolenia, przy okazji wiąże się to ze sporządzeniem stosownego papierka - dokumentacji. Można oczywiście sobie coś tam zmienić, wymienić instalację, piec czy co tam jeszcze i siedzieć cicho, licząc, że się nie wyda, w razie czego twierdzić, że tak było od zawsze.

Z tą dokumentacją czasami potrafią niezłe absurdy - mój przypadek jest taki - kupiłem stary dom ze stodołą. Stodoła nie jest mi do niczego potrzebna, bulę tylko za nią 500 stówek rocznie podatku, więc chętnie bym ją rozebrał. Nie byłoby większego problemu, gdyby stała osobno, ale nieszczęśliwie styka się z budynkiem mieszkalnym jedną ścianą. I co teraz? Ano trzeba wykonać projekt architektoniczny (bo oczywiście go nie ma), żeby rozebrać stodołę.
Fajnie? Robić projekt czegoś co idzie do rozbiórki! Ale takie mamy realia, na razie płaczę i płacę (podatek).

naLeśnik
04-01-2009, 17:57
Nowy dom czy remontowany stary?
Jeśli to nowy dom, to zapomnij. Inne wymagania odnośnie systemów kominowych i wentylacji.
Hmmm, no to ciekawe, wydaje mi się że wentylacja musi spełniać takie same wymogi zarówno dla instalacji na paliwo stałe jak i ciekłe :-? a system kominowy mam Rondo Plus który nadaje się zarówno do węgla jak i gazu.

orinoco
04-01-2009, 18:51
Hmmm, no to ciekawe, wydaje mi się że wentylacja musi spełniać takie same wymogi zarówno dla instalacji na paliwo stałe jak i ciekłe :-? a system kominowy mam Rondo Plus który nadaje się zarówno do węgla jak i gazu.
No w zasadzie to prawda, chociaż jest drobna różnica - kocioł gazowy kondensacyjny nie korzysta z powietrza z pomieszczenia gdzie się znajduje - pobiera powietrze z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania. I to chyba tyle.
A jeśli masz komin nadający się do gazu i węgla (wierzę na słowo) to ten problem masz z głowy.

Beaty
04-01-2009, 20:17
po tych wszystkich wypowiedziach zastanawiam się jak ja to zrobiłam?
a co?
otóż:
1. zakupiłam projekt muratora D06, w którym jest kominek i ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody na gaz
2.projekt zaniosłam do adaptacji (bez żadnych zmian) i projektant na mapę naniósł media- gaz też
3.z gazowni otrzymałam warunki
4.uzyskałam pozwolenie na budowę, łącznie z tym gazem w domu
5.w trakcie budowania wymyśliłam sobie, że kominek zrobimy z rozprowadzeniem ciepła i tak zrobiliśmy
6.mamy 2 kominy- jak w projekcie, z tym, że do kominka mamy dwuścienny stalowy z Tyssena
7. w domu nie mamy rozprowadzonych rur od gazu, nie mamy przyłącza gazu na działce, po prostu zrezygnowaliśmy z gazu
8.nie mamy żadnych innych rurek centralnego ogrzewania, ani kaloryferów, ani podłogówki itp.
9.kupiliśmy klika grzejników promiennikowych- czasami, choć rzadko z nich korzystamy- np. jak jedziemy na narty i długo nas nie ma w domu- w granicach kilkunastu godzin
10.kominiarz kominy i kominek odebrał
11. kierownik budowy napisał, że wszystko okey, żadnych projektów zamiennych nie mam, nic o zmianach nie wpisywał
12. pozwolenie na użytkowanie otrzymałam w kwietniu 2007 roku

podzieliłam się tylko moim doświadczeniem
pozdrawiam

jacekp71
04-01-2009, 21:52
Hmmm, no to ciekawe, wydaje mi się że wentylacja musi spełniać takie same wymogi zarówno dla instalacji na paliwo stałe jak i ciekłe :-? a system kominowy mam Rondo Plus który nadaje się zarówno do węgla jak i gazu.
No w zasadzie to prawda, chociaż jest drobna różnica - kocioł gazowy kondensacyjny nie korzysta z powietrza z pomieszczenia gdzie się znajduje - pobiera powietrze z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania. I to chyba tyle.
A jeśli masz komin nadający się do gazu i węgla (wierzę na słowo) to ten problem masz z głowy.

nie do końca ....
nie jest ważne, że kocioł ma zamkniętą komorą spalania, ale skąd czerpie powietrze, niedawno ktoś pisał, że ma turbo ale powietrze pobierane jest z wewnątrz,
ważny jest rodzaj gazu (vide wentylacja) - wymagania dot. gazu płynnego różnią się od tych dla ziemnego,

co do tego komina to nie jestem pewien czy będzie OK ;-) jaka średnica ?

orinoco
04-01-2009, 22:35
11. kierownik budowy napisał, że wszystko okey, żadnych projektów zamiennych nie mam, nic o zmianach nie wpisywał

I tu jest pies pogrzebany. Bo na dobrą sprawę nie powinien podpisać. Że podpisują to powszechna praktyka, pewnie na wypadek wpadki mają dyżurne wytłumaczenie, żeby uniknąć odpowiedzialności, co ja jeszcze mogę dodać?
Zycie toczy się po swojemu...

orinoco
04-01-2009, 22:43
po tych wszystkich wypowiedziach zastanawiam się jak ja to zrobiłam?
a co?
otóż:
1. zakupiłam projekt muratora D06, w którym jest kominek i ogrzewanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody na gaz

Nie doczytałem dokładnie, przepraszam. Nie zauważyłem, że w projekcie był kominek, dołożyliście tylko DGP. Nie jestem tu miarodajny, być może tego nie trzeba nanosić.
Z gazu zrezygnowaliście i niczym go nie zastępujecie - bo kominek miał być i tak.
Czyli twój przypadek jest inny niż opisuje to Anulek2005 na początku wątku.

04-01-2009, 22:51
U wanie w projekcie jest kocił na gaz, ale ja z niego rezygnuje i wstawiam piec na paliwo stałe, więc wystarczy tylko oświadczenie?? czy tez mogą wynikać z tego jakieś problemy??

w PINB oświadczasz, ze nie masz gazu w domu i w związku z tym oni nie wymagają od Ciebie protokołów gazowych


... A pytająca chciała zrezygnować z gazu i postawić kominek - jak dla mnie to jest zmiana.

Orinoco, sorry - przerabiałes to kiedyś ?
czy tylko piszesz co Ci sie wydaje ?

naLeśnik
05-01-2009, 06:15
co do tego komina to nie jestem pewien czy będzie OK ;-) jaka średnica ? fi 18



w PINB oświadczasz, ze nie masz gazu w domu i w związku z tym oni nie wymagają od Ciebie protokołów gazowych OK