PDA

Zobacz pełną wersję : ścianka kolankowa 71 cm,czy za niska ?Czy ktoś ma ?



eminka@
04-01-2009, 10:36
witam,niedługo ruszamy z budową,a ja mam dylemat z tą ścianką.
Projektant który robił adaptacje odradza zmiany,natomiast budowlaniec radzi podnieść.Dach nachylony pod kątem 40 stopni, pokoje na górze od 17 do 20 m (po podłodze).
bardzo chętnie zobaczę zdjęcia jeśli ktoś ma podobne wartości ścianki

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=1088

TINEK
04-01-2009, 15:21
Witam
Ja jestem przeciwnikiem podnoszenia ścianki co już niejednokrotnie pisałem



z domów z podniesioną ścianką - zwłaszca przy dachcach kopertowych - wychodzą koszmarki - grzybki na chudej nóżce z wielkim kapeluszem... brr...

chcesz mieć więcej przestrzeni? wybierz inny projekt

chcesz mieć ścianke wyższą żeby komodę postawić - zabuduj to miejsce płytą GK
Witam
W pełni sie zgadzam z Efilo, te domki to sie nawet nazywają "parterowy z poddaszem użytkowym", i trzeba być świadomym wyboru. Zgadzam się, że niektórzy muszą mieć wysoką ściankę, ale trzeba o tym myśleć wcześniej (przy wyborze projektu), a nie w momencie murowania ścianki.
Ja mam w projekcie "na gotowo" 63 cm, pokoje mam duże i nie chciałem większej kubatury do ogrzania (majster mnie namawiał), będę stawiał przedściankę z KG około 20 cm przed ścianka kolankową, ponieważ chcę mieć dolną obróbkę okien dachowych w jednej płaszczyźnie ze ścianką (tak nam sie podoba, a co ) :D , tak że na gotowo wyjdzie około 70-75 cm
pozdrawiam i życzę rozwagi przy podnoszeniu ścianek
TINEK

Była już dyskusja o podnoszeniu ścianki kolankowej np tu

http://forum.muratordom.pl/sciana-kolankowa-59-cm,t131126.htm
lub
http://forum.muratordom.pl/o-ile-scianke-kolankowa,t131088.htm

pozdrawiam
TINEK

Nefer
04-01-2009, 15:23
78 cm. I starczy.

kachna28
04-01-2009, 15:31
U nas było 75cm w projekcie -no i podniesliśmy o 2 pustaki. I w ten sposób scianka ma 115cm (już po ociepleniu i płytach k-g) -i powierzchnia pokoi jest wykorzystana na maksa -pod samą ścianą można postawic łóżko czy biurko Jednak żeby dom nie stracił na proporcjach -trzeba pamietac o wydlużeniu krokwi -a tym samym jętek. U nas nie było problemów konstrukcyjnych -bo dach jest zwykły 2-spadowy -bez lukarn czy wykuszy (chyba taki sam jak Twój :) ). Przy bardziej skomplikowanym -z jaskółką, czy lukarną -nie ryzykowałabym chyba.
To fotka (jeszcze bez podbitki):
http://images40.fotosik.pl/9/0cd245b8f1b95013med.jpg

jacekp71
04-01-2009, 16:50
78 cm. I straczy.

Nefer, popraw się ;-) ja przeczytałem "straszy" .... ;-)


aha, moje mają po jakieś 80cm na gotowo, i nie narzekam, odkurza się tam tak samo jak na parterze ;-)

eminka@
04-01-2009, 19:32
Dziękuję za odpowiedzi.Nie jestem zwolenniczką podnoszenia ścianki i dlatego zbaraniałam słysząc dwie różne opinie.Generalnie chodzi o to ,żeby przez okno dachowe było widać nieco więcej niż tylko niebo.Naocznie sprawdziłam ściankę ponad 110 cm i to mi nie pasuje.
TINKU byłam wirtualnie w twoim domu,podobna bryła do mojego ,więc ścianka też pewnie podobnie wyjdzie,i dla mnie jest ok

bombel79
05-01-2009, 09:51
ja scianke bede mial stosunkowo wysoka (jakies 130 cm; podniesiona o 45 cm) ale zeby nie burzyc (a przynajmniej nie za bardzo) proporcji domu i dachu wydluzylismy tez krokwie, tak ze okap dachu bedzie jedynie o 10 cm wyzej niz w projekcie. Widzielismy takie rozwiazanie w realu i wyglada swietnie. A okna dachowe mam, ale (za 1 wyjatkiem) maja sluzyc tylko do doswietlania. Od widoczkow sa inne :)

Trociu
05-01-2009, 10:00
Ja mam z 70cm i powinno być ok.
Wyższa ścianka to właśnie wyżej zamontowane okna połaciowe i trzeba to brać pod uwagę w szczególności jak ktoś przez nieuwagę kupi okna z klamką na górze....

Nefer
05-01-2009, 10:07
78 cm. I straczy.

Nefer, popraw się ;-) ja przeczytałem "straszy" .... ;-)


aha, moje mają po jakieś 80cm na gotowo, i nie narzekam, odkurza się tam tak samo jak na parterze ;-)łłaaaaaaa soorry :):)

bombel79
05-01-2009, 10:11
z tymi oknami to macie racje, tylko ze zostawienie mojego projektu bez zmian prowadziloby do straty kilkunastu m kw (w projekcie sporo "przedscianek"). Niestety nie ma nic za darmo i niczego bez konsekwencji
A tak zonka bedzie mial duuuza garderobe :) (w sumie, po podlodze, to najwiekszym pomieszczeniem na poddaszu jest.. garderoba :)

wyk***O
05-01-2009, 20:16
Reguły nie ma...

- podniesiesz to na pewno zyskasz powierzchnię ale duże ryzyko "brzydoty"
- zostawisz- dom będzie ładny ale zostanie ten "niedosyt" powierzchni

Przy takich ściankach zawsze pytamy czy chcą podnosić żeby potem nie było pretensji, że "wiedział a nie powiedział" ale zawsze również zaznaczamy, że z estetyką to może być różnie- szczególnie w domach z dachami kopertowymi- takie mam dośwadczenie i gust.... ale przecież o gustach się nie dyskutuje :wink:

Trociu
06-01-2009, 08:49
pamiętajcie też że oficjalnie to zmiana mająca wpływ na wiele czynników, chociażby całkowita powierzchnia użytkowa a za tym idą jakieś podatki, zmiany w projekcie, etc..... ale to tylko oficjalnie

Margoth*
08-01-2009, 13:02
U nas będzie miała 100 - 110, dokładnie nie pamiętam. Wydaje mi się, że to dobra wysokość.

q-bis
08-01-2009, 13:37
65 cm, po podniesieniu o jeden porotherm. Byłem przeciwnikiem takiej ingerencji...ale tylko krowa zdania nie zmienia a po zapewnieniach kierbuda i cieśli że bryła domu nie dostanie po jajach zgodziłem się. No i muszę im przyznać rację-proporcje zachowane(podwyższone słupy,wydłużone krokwie) a powierzchni na poddaszu znacznie przybyło :P

dariusss
12-01-2009, 18:59
ja u siebie podniosłem ściankę do 120 cm z racji mego wzrostu przy dachu dwuspadowym i nie wygląda tak żle

cieszynianka
12-01-2009, 19:53
U nas też podniesione do ok. 120 cm i będzie wygodnie to zagospodarować. Co do wyglądu, to nie zauważyłam, żeby straszyło :D

patka
13-01-2009, 09:59
My podnieslismy bo maz ma 2m wzrostu i wydawalo mi sie ze beda pokoiki baaardzo malutkie (szczegolnie dla niego) ale teraz jest tak ze mamy baaardzo duze poddasze. Scianka miala mies 70cm. W chwili obecnej poste sciany, ogromne pokoje, kryzys gospodarczy wydaje mi sie ze troche za wysoko. Na co zwroc uwage to na pewno na dach zeby go calosciowo wydluzyc by bryla byla zachowana i jak masz skomplikowany dach by kominy, lukarny, kosze byly oki

JarekKRK45
13-01-2009, 13:13
Witam , u mnie bedzie 110 i myślę że to jest optymalnie . Można łóżko dosunąć i głowy przy wstawaniu nie rozbijesz ... Pozdrawiam