PDA

Zobacz pełną wersję : spadek temperatury w domu - jak jest u Was?



adamekxyz
04-01-2009, 11:51
Witam,
mam stosunkowo nietypowy problem, otóż zaobserwowałem dość znaczny spadek temperatury w nocy. Przeprowadzilem ostatnio maly eksperyment. Wyłączylem calkowicie ogrzewanie od godz. 21 do 8 rano. Temperatura spadla z 20 do 17 stopni zarowno na dole jak i na gorze domu. Temp. na zewnatrz około -4 C. Dom nowy ocieplony 12cm styropian na scianach, 20 cm welna strop.
Grzany drugi sezon.
Powiedzcie mi czy u Was tez tak drastycznie spada temperatura w domu w ciągu 12 h? Zaznaczam że nie ogrzewam domu dodatkowo kominkiem,
pozdrawiam,
A.

Lucyna1
04-01-2009, 16:23
Witaj -mamy bardzo podobny problem do twojego Także przez noc spada nam temperatura w domu o kilka stopni. My winimy za to brak wiatrołapu, może nie najlepszej jakości drzwi wejściowe oraz ilość okien. Przez okna ucieka sporo ciepła :) .

EZS
04-01-2009, 16:35
A co ty byś chciał?
Na zewnątrz -4 a w środku trzyma 17. To nie źle przecież. Może jakby zrobić dom z rekuperacją i GWC itd to spadki byłyby mniejsze, ale tak...
Nawiasem mówiąc u mnie jest 35 wełny i 15 styropianu i też spada. Raz jak wyjechalismy na noc i piec był wyłączony oraz 1) zamkneliśmy wszystkie wywiewy, 2)żaluzje były opuszczone 3) nikt nie wchodził ani wychodził itd to przez noc spadła temp z 22 do 20. Więc też spadła :D

pawlok
04-01-2009, 18:08
Witam,
Powiedzcie mi czy u Was tez tak drastycznie spada temperatura w domu w ciągu 12 h? Zaznaczam że nie ogrzewam domu dodatkowo kominkiem,
pozdrawiam,


To nie jest żaden drastyczny spadek temperatury...by było ciepło trzeba do domu dostarczyć ciepło - perpetum mobile jeszcze nikt nie wymyślił :-(
Osobiście proponuje sterownik i ustawić dwie temperatury dzień , i noc chłodniejszą do spania..u mnie w dzień 20,5 stopnia, noc 19 stopni ..przy temperaturach na zewnarz -10 piec w nocy włacza się...
pozdrawiam
Pawlok

VIP Jacek
04-01-2009, 19:18
kurcze dla mnie i mojej rodzinki 20,5 stopnia to już sam ziąb, przy 19 to bym nie zasnął. :D
Ja utrzymuję dzień 22-23,5 noc 22.
Może dla kogoś to za dużo, ale męczyć się nie będziemy w nowym domku.
Tak się przyzwyczailiśmy z bloku. :wink:

pierwek
04-01-2009, 19:56
przy 22 stopniach w sypialni to ja z kolei bym nie zasnął :P

adamekxyz
04-01-2009, 21:04
dzięki za odpowiedzi myslalem ze mam problem z domem, wczesniej gdzies czytalem opinnie że spadek temperatury w nocy pow. 2 stopni oznacza zle ocieplony dom. Ale z tego co czytam spadek rzedu 2-3 stopni w nocy to normalne zjawisko.
Ja tez faktycznie przy 22 C bym nie zasnął, czasami jak musze spac w bloku, otwieram okno i zakrecam grzejniki, inaczej sie nie da,
pozdrawiam,
A.

I.W.
05-01-2009, 00:25
przy 22 stopniach w sypialni to ja z kolei bym nie zasnął :P
Jka dla mnie masakra. Czasami przyszło mi spać u "ciepłolubnych" gospodarzy w takiej temp. Noc z głowy.
Niby to bez sensu bo sam lubię miec około 17 ale porządna ciepłą pierzynę. Cała rzecz chyba w tym aby się oddychało chłodniejszym powietrzem.

EZS
05-01-2009, 09:38
ja też nie mam tyle w nocy. Mam w dzień. Na noc mam piec na 19 i nigdy się nie włącza (no, może teraz przy tych mrozach to z raz). Domek sobie stygnie, nam jest przyjemnie a rano zanim wstanę piec zaczyna działalność :D

grzegorz.cy
05-01-2009, 13:08
U mnie w domku 22 st w dzień i około 20 w nocy, chociaż dom jest ogrzewany piecem węglowym, temperatura jest raczej stabilna. Dom ocieplony 10 cm styropianu na ścianach, no i cały strop (wykonany z cegły dziurawki) razem ze skosami ocieplony też 10 cm i zalany około 5 cm betonu z wierzchu. W domu mam 13 okien w tym 5 okien balkonowych. Piec ustawiony na min czyli 45 st. Mam znajomych, którzy maja podobny gabarytowo dom, strop ocieplany wełną, grzejniki panelowe blaszane, nie mają ogrzewania podłogowego, i niestety, nie mogą utrzymać podobnej temperatury. W czym doszukiwać się powodów ? Myślę, że brak podłogówki to raz, wykonanie stropu to dwa, grzejniki panelowe to trzy. Zauważyłem że grzejniki panelowe blaszane nie mieszają tak dobrze powietrza w pomieszczeniu jak grzejniki alu, a podłogówka dodatkowo stabilizuje temp w pomieszczeniu. Dużo ciepła ucieka też przez niedokładnie wykonany strop ,a może to wina wełny?
Pozdrawiam

goike
05-01-2009, 13:18
kurcze dla mnie i mojej rodzinki 20,5 stopnia to już sam ziąb, przy 19 to bym nie zasnął. :D
Ja utrzymuję dzień 22-23,5 noc 22.
Może dla kogoś to za dużo, ale męczyć się nie będziemy w nowym domku.
Tak się przyzwyczailiśmy z bloku. :wink:

Ja utrzymuję podobne temperatury. Mogłoby być jak dla mnie nieco niżej ale....Jak tylko gdzieś jest 21 st już mam na karku żonę, której robi się zimno. Nie da się jej oszukać nawet zepsutym termometrem.
Po Sylwestrze spędzonym u znajomych którzy ogrzewają gazem (wspomaganie kominkiem) musieliśmy 2 dni dogrzewać się przed własnym kominkiem. Na miejscu tego ich zimna nie było aż tak czuć ale jak wróciliśmy do naszego ciepłego domu zaczęło nami trząść.


Myślę że spadek temp. z 20 do 17 przy -4 st na zewnątrz nie jest tragiczny. Jak mocno spada temperatura nie zależy tylko od ocieplenia ale od tego jak wnętrze budynku akumuluje ciepło i jak długo to wnętrze się nagrzewało.

zbigmor
05-01-2009, 13:20
U mnie w domku 22 st w dzień i około 20 w nocy, chociaż dom jest ogrzewany piecem węglowym, temperatura jest raczej stabilna. Dom ocieplony 10 cm styropianu na ścianach, no i cały strop (wykonany z cegły dziurawki) razem ze skosami ocieplony też 10 cm i zalany około 5 cm betonu z wierzchu. W domu mam 13 okien w tym 5 okien balkonowych. Piec ustawiony na min czyli 45 st. Mam znajomych, którzy maja podobny gabarytowo dom, strop ocieplany wełną, grzejniki panelowe blaszane, nie mają ogrzewania podłogowego, i niestety, nie mogą utrzymać podobnej temperatury. W czym doszukiwać się powodów ? Myślę, że brak podłogówki to raz, wykonanie stropu to dwa, grzejniki panelowe to trzy. Zauważyłem że grzejniki panelowe blaszane nie mieszają tak dobrze powietrza w pomieszczeniu jak grzejniki alu, a podłogówka dodatkowo stabilizuje temp w pomieszczeniu. Dużo ciepła ucieka też przez niedokładnie wykonany strop ,a może to wina wełny?
Pozdrawiam

Pomyłką jest porównywanie problemów grzewczych 2 różnych domów.
Powodów dogrzania-niedogrzania może być tyle ile elementów instalacji. Dom podobny gabarytowo może się różnić zapotrzebowniem na moc grzewczą o 100%. Różnice może warunkować konstrukcja budynku, jakość wykonania, przyzwyczajenia użytkowników, instalacja grzewcza, źródło ciepła i pewnie inne rzeczy również. Ani podłogówka, ani typ grzejników nie mają nic do rzeczy.

maksiu
05-01-2009, 14:24
O tym że temperatura na zewnątrz ma kolosalne znaczenie nie trzeba chyba nikogo przekonywać, ale pozwolę sobie na prosty przykład

sobota godz.22 , w domu temperatura 22, skończyłem palić w kominku
niedziela 7 rano, na zewnątrz około 0C, w domu 20C

i identycznie, niedziela godz. 22, temp, w domu 22, koniec palenia w kominku
poniedziałek 6 rano, na zewnątrz -6C, w domu 18,5C

1,5C stopnia różnicy... ten sam dom, tylko różnica w temperaturze na zewnątrz
pozdrawiam
m.

I.W.
05-01-2009, 21:30
Ja zauważyłem że nawet jak jest mróz a nie ma wiatru to i tak jest lepiej niż jak wieje i np kilka stopni więcej. Ale nie jest to odkrywcze raczej :wink:

jacekp71
05-01-2009, 22:40
Ja zauważyłem że nawet jak jest mróz a nie ma wiatru to i tak jest lepiej niż jak wieje i np kilka stopni więcej. Ale nie jest to odkrywcze raczej :wink:

też tak mam - wiatr potrafi wyziębić chałupkę !
zapewne jakieś ciśnienia wydmuchują ciepełko przez wentylację ;-)

ad rem:
utrzymujemy raczej wysoką temp. w domu (termostat na 24^, ale nie na okrągło),w nocy ustawiona obniżona do 20^, ale nigdy tak nie spada, rano jest jakies 21^, a kocioł kończy pracę o 22,30,
przy dzisiejszej aurze spadek o 3 do 4 stopni nie powinien dziwić,