PDA

Zobacz pełną wersję : Folia dachowa w rynnie ?



McŁoś
30-10-2003, 21:45
Mam takie pytanie czy u Was folia dachowa schodzi do rynny czy jest pod deską okapową bądź pod obróbką blacharską ???
Mój fachman twierdzi, że folia powinna schodzić do rynny (i tak zrobił )aby ewentualna woda spływajaca po folii odprowadzana była przez rynny (i tak podobno się robi zawsze).
Moje wątpliwości są takie, że obawiam sie iż folia może podciągać kapilarnie wodę z rynny ( zwłaszcza w zimie podczas topnienia śniegu ).
W dodatku w opisie montażu folii jest napisane " Na dole kończy się folia na okapowej obróbce blacharskiej lub pod deską okapową - nie w rynnie ).
Czy chodzi im o to żeby nie dotykała dna rynny czy wcale ma nie wchodzić do niej?

Napiszcie jak to jest u Was lub prześlijcie zdjęcie lub rys.
Sprawa dosyć pilna - proszę tylko o poważne odpowiedzi!

w_dlugi
31-10-2003, 05:14
Zobacz na strony Braasa. Tam znajdziesz dokładne rysunki rozwiązania okapu. Ja wyprowadziłem folię na pas nadrynnowy.

Zbyszek_S
31-10-2003, 09:33
U mnie folia dachowa kończy się w rynnie. Nic sie nie dzieje, nie podsiąka, jest OK.

Pozdr.
Zbyszek

McŁoś
31-10-2003, 21:06
Nikt więcej nie ma rynien? :-?
Pewnie macie pełne deskowanie.
Mimo wszystko czekam na dalsze opinie na ww temat.

Teska
01-11-2003, 08:45
u mnie folia dachowa schodzi do rynny

Leszko
01-11-2003, 09:02
U mnie jest między deską okapową a rynną , myślę że mogłaby być w rynnie, jak będzie się skraplać to będzie kapać na ziemie a nie do rynny
,chociaż z drugiej strony to bynajmniej będę widział że gdzieś przecieka-folia w rynnie to nie zauważę (coś za coś)

McŁoś
02-11-2003, 21:26
Uwaga, uwaga, zrobiłem test na podciąganie kapilarne przez folię - wynik :
po 2h zanurzenia folii w szklance wody, nie podciągnęła wilgoci w górę.
Wniosek:
chyba może być w rynnie !!!
Mam nadzieję że metoda badań była prawidłowo dobrana :wink:

waldek102
02-11-2003, 21:42
U mnie jest w rynnie. I tak pwoinno być.

andrzej K.
03-11-2003, 09:09
Ja miałem folię wywiniętą na deskę okapową i dociśniętą blachą. Ponieważ przez dwa lata dach mi przeciekał, woda spływala na deski okapowe i w rezultacie powstał grzyb. Teraz mam folię w rynnie i po początkowych obawach, że folia podciąga wodę z rynny (nawet pisałem o tym na forum), okazało się że to jeszcze w tych miejscach dach przeciekał. Po poprawce jest OK.
Folia powinna być w rynnie. Nawet przez niewielkie nieszczelności w dachu potrafią wniknąć takie ilości wody, że głowa mała! U mnie gdzieniegdzie dachówki miały powiercone otwory, przykryte dachówkami z rzędu powyżej, a ciekło aż miło :evil:

krzyszt17
03-11-2003, 13:35
U mnie fachowcy ładnie folię wpuścili do rynny, na to nabili pas nadrynnowy. Po pierwszym deszczu woda ciekła po desce okapowej. Kazałem wszystko poprawić czyli najpierw blacha, na to folia i teraz wszystko jest ok.
Pozdrawiam