PDA

Zobacz pełną wersję : Pomieszczenie kot?owni na propan - PILNE



31-10-2003, 06:08
Mam zamontowany kocioł z zamkniętą komorą spalania w łazience na patrerze. Serwis gdy przyjechał do uruchomienia odmówił uruchomienia.
Przyczyna
1. kratka ściekowa ma zostać zlikwidowana (podobno tam gdzie jest kocioł na propan nie może być kratek ściekowych)
2. otwór przez zewnetrzną ścianę przy samej posadzce o pow chyba coś ok 200 cm/2.
Dletego wybrałem kocioł z zamkniętą komorą aby nie robić nawiewu powietrza do łazienki i jej wyziębiać.
Serwisant mówi że ten otwór nie służy jako nawiew lecz ze względu iż gaz propan jest cięższy od powietrza i gromadzi się przy posadzce przez ten otwór wydostanie się ewentualnie na zewnątrz. Podobno takie są przepisy.
Ja tego w moim projekcie wewnętrznej instalacji gazowej na propan nie mam.
Jak to z tym jest? Kto ma racje projektant czy serwisant?
Jest zimno a ja chcę grzać i mieć ciepło i bezpiecznie.
Bardzo broszę o radę.

Zrozpaczony.

Metal
31-10-2003, 06:27
Odpowiem tak: Wszystko o czym mówił serwisant to prawda i ja mam to w projekcie wewn. instalacji na propan. Dziwne, że w Twoim projekcie tego nie ma. Także kominiarz powiedział, że nie odbierze domu bez otworu w ścianie zewnętrznej.

kodi_gdynia
31-10-2003, 07:14
Gość - a ja mam piec z zamkniętą komorą spalania w kuchni i mam w projekcie kratkę wentylacyjną, ale w rzeczywistości jej brak. Jak można sobie wybić dziurę w ścianie. Zmień instalatora. U mnie nie było problemów.

Pozdrawiam

31-10-2003, 08:23
Kodi czy masz kocioł na propan ?
Niestety to co pisze Metal to prawda. propan jest cięższy od powietrza i w przypadku jakiegokolwiek wycieku nie będzie miał mozliwości ujścia (brak wywiewu). Kratka ściekowa w przypadku propanu działa tak jak dla wody - doskonały zbiorniczek na gaz.

curry
31-10-2003, 08:30
niestety serwisant ma rację. Co do różnic z projektem- może pierwotnie w projekcie był gaz ziemny (lżejszy od powietrza)?
Kratkę ściekową nalezy zllikwidować właśnie dlatego, że wprowadzasz gaz cięższy od powietrza, który w razie awarii "ściele się" przy podłodze, gromadzi w zagłębieniach.
I dlatego też powinieneś mieć otwór w ścianie zewnętrznej nazywany w tym przypadku otworem wypływowym - w razie awarii gaz teoretycznie tamtędy wypłynie na zewnątrz.
Otwór ten nie będzie wychładzał pomieszczenia aż tak mocno jak w przypadku kotła z otwartą komorą spalania- ale niestety dziura zawsze będzie dziurą :(. I żaden serwisant zgodnie z przepisami nie powinien odebrać takiej kotłowni (choć oczywiście wszystko można załatwić, ale będzie to niezgodne z prawem)
A o tym wszystkim mówi m.in. Dziennik Ustaw nr 75.

am
31-10-2003, 08:43
Jest pewna alternatywa dla otwóru na zewnatrz na poziomie posadzki - przynajmniej tak mi tłumaczył kominiarz. Potrzebne są do tego dwa kanały wentylacyjne - jedną kratkę wentylacyjną daje się pod sufitem - jak zwykle. Drugą kratkę daje się na poziomie posadzki. Podobno tak też można
Ja przebiłem otwór na zewnątrz - niestety wieje zimno - ale przekonały mnie argumenty o bezpieczeństwie. Na szczęście kocioł stoi w kotłowni a nie w łazience

kodi_gdynia
31-10-2003, 09:41
Panowie ja wiem, że tak jest prawidłowo. Zaznaczam że mam piec na propan. Tylko co jak serwisant mi podłączył to teraz z własnej nie przymuszonej woli mam wywalić sobie dziurę w ścianie. Co robić?

Pozdrawiam

curry
31-10-2003, 09:52
kodi z gdyni - ten otwór robi po to, by w razie awarii nie dopuścić do wielkiego buum.
W Twoim przypadku - decyzja należy do Ciebie, bo odbiór już masz. Osobiście zrobiłabym taki otwór ;) Ale ja jestem praworządnym projektantem i dmuchającą na zimne kobietą ;)

31-10-2003, 09:59
Dziekuję wszystkim za informacje i porady.
Rozmawiałem z serwisantem (nie będzie się czepiał) uruchomi mi kocioł ale muszę napisać oświadczenie że zobowiązuję się zlikwidować kratkę ściekową i wykonać otwór zewnetrzny najpóźniej do 3-11-2003.
Za ok. 3-4 godz będę miał upragnione ciepło.
Jeszcze raz dziękuję.

Już nie zrozpaczony.

kominiarz
02-11-2003, 14:01
Panowie ja wiem, że tak jest prawidłowo. Zaznaczam że mam piec na propan. Tylko co jak serwisant mi podłączył to teraz z własnej nie przymuszonej woli mam wywalić sobie dziurę w ścianie. Co robić?

Pozdrawiam

Niektóre firmy w Polsce montują kotły z zamknięta komorą spalania zasilane gazem płynnym poniżej poziomu terenu i jest to robione w zgodzie z naszym prawem.Może będzie też można użytkować bezpiecznie taki kocioł bez "dziury w ścianie"
Warunkiem jest tylko kilka urządzeń w które musi być wyposażony cały system grzewczy np. wbudowane złącze elektryczne do podłączenia zaworu gazowego odcinającego dopływ gazu do kotłowni w okresach w których kocioł nie pracuje (także w czasie ewentualnej awarii)

Modernizacja systemu + odpowiednie zezwolenie MSWiA lub otwór wypływowy, wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam kominiarz

02-11-2003, 17:58
Gość - a ja mam piec z zamkniętą komorą spalania w kuchni i mam w projekcie kratkę wentylacyjną, ale w rzeczywistości jej brak. Jak można sobie wybić dziurę w ścianie. Zmień instalatora. U mnie nie było problemów.

Pozdrawiam

Kodi igrasz z ogniem, a Twoja propozycja odnośnie zmiany instalatora jest niedorzeczna. Fakt, że jedynym jej minusem może byc fruwający dom, ale czy to mało ??? Na pytanie co robic - odpowiadam krótko - wentylacje zetową.

kominiarz ????
Dodam, że prawnie, zainstalowanie "Gazexów" czyli czujników ustawionych na 25% lub 50% DGW propanu i przedewszystkim sprzężonego z wentylacja mechaniczna !!!! (bez tego Gazexy sa KOMPLETNIE bezuzyteczne), nie zwalnia od koniecznosci instalcji wentylacji grawitacyjnej.

Polecam lekturę paragrafu 157 ust.1 pkt. 8, par.170 ust.1 oraz co najistotniejsze par. 170 ust.3 i par. 175., które pozwole sobie przytoczyć:

par. 170 ust.3
Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
par. 175:
1.Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

Ponadto informację o koniecznosci wentylacji pomieszczenia w którym znajduje sie taki piec znajdziesz w każdej DeTeeRce (Dokumentacji Techniczno-Ruchowej - DTR) takiego pieca. Łącznie z informcja o braku kratek kanalizacyjnych.

Dla ciekawości dodam, że dolna granica wybuchowości (DGW) dla propanu wynosi już 2,4 % gazu w powietrzu, a przyrost ciśnienia wybuchu, cos koło 850 kPa. Powodzenia w igraniu z taką instalacją.

ronin - strażak

02-11-2003, 18:02
aha, cytowane roporządzenie to Dz.U.2002.75.690 czyli rozporzadzenie Min. Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie.

02-11-2003, 18:07
Dziekuję wszystkim za informacje i porady.
Rozmawiałem z serwisantem (nie będzie się czepiał) uruchomi mi kocioł ale muszę napisać oświadczenie że zobowiązuję się zlikwidować kratkę ściekową i wykonać otwór zewnetrzny najpóźniej do 3-11-2003.
Za ok. 3-4 godz będę miał upragnione ciepło.
Jeszcze raz dziękuję.

Już nie zrozpaczony.

Lepiej zrób to co podpisałes. Choć ten podpis do niczego Ciebie juz nie zobowiązuje. W sumie podziwam tego serwisanta ... podłożył sie dla Ciebie, pamietaj o tym. A z gazem nie ma co igrac. Niestety już wielu sie o tym bolesnie przekonało (sam byłem przy minimum 6-7 akcjach w swoim życiu, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku). Zawsze z winy użytkownika - nigdy !!! z winy instalacji.

kominiarz
02-11-2003, 22:00
ronin-strażak
Sorry ale ja nie napisałem nic o wentylacji pomieszczenia w którym znajduje się taki kocioł.
Moja wypowiedz skupia się tylko i wyłącznie na kratce wypływowej.
Wiadomą i oczywistą sprawą jest iż pomieszczenie z kotłem musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację.
Pomijając, jeżeli można w Polsce uzyskać odstępstwo od aktualnie obowiązujących przepisów uniemożliwiających wykonanie kotłowni na gaz płynny poniżej poziomu terenu to może przy zastosowaniu dodatkowych urządzeń uniemożliwiających jakikolwiek wyciek paliwa można pominąć ową nieszczęsną dziurę w ścianie (szczególnie jeżeli jest to ściana np. od kuchni lub łazienki)

:lol: Jako ciekawostkę dodam że kotłownie na gaz płynny wykonane poniżej
poziomu terenu z automatyką firmy EWFE w Polsce już pracują, są odebrane zgodnie z prawem,
włącznie z pozwoleniem straży pożarnej i mają się bezpiecznie.

Pozdrawiam wszystkich FORUMOWICZÓW i STRAŻAKÓW kominiarz

ronin
02-11-2003, 22:49
Zaskoczyłeś mnie - podwójnie, bo te znaki zapytanie w poprzednim poście również dotyczyły zaskoczenia. Człowiek jednak całe życie sie uczy :-).

eska-j
03-11-2003, 18:20
No to pięknie!
W łazience mam zaprojektowaną wnękę na piec /1-funkcyjny kondensacyjny, zamknieta komora spalania, z wbudowanym zasobnikiem/. I będzie propan. Mój projekt zakłada tylko gaz ziemny, więc brak w nim info na temat warunków dla propanu.
Całe szczęście dla mnie, że ten wątek wypłynął w trakcie adaptacji projektu. Muszę teraz coś zmienić, bo dziura w ścianie w łazience jakoś do mnie nie przemawia.
Zastanawiam się nad wnęką na piec w wiatrołapie. Widziałam już takie rozwiązania. Mam spory wiatrołap i wygospodarowanie odpowiedniej wnęki nie jest problemem. Myślę, że zrobienie tam otworu wywiewnego też przeżyję. Tylko musiałabym zrobić kanał do bezpośredniego wyrzutu spalin na zewnątrz.
Co sądzicie o wydzieleniu w wiatrołapie miejsca na piec, jeżeli nie chcę łazienki lub kuchni z otworem wywiewnym w ścianie i nie mam w projekcie pomieszczenia na kotłownię?

hermansky
04-11-2003, 16:41
Obecnie przymierzam się do ogrzewania gazem płynnym. W perspekywie są widoki na gaz ziemny.
Pytanie: czy powinienem w pomieszczeniu kotłowni (dom niepod-piwniczony) już teraz przewidzieć dwa otwory wentylacyjne? Jeden przy podłodze (gaz płynny) i jeden wysoko (gaz ziemny)?

04-11-2003, 17:36
Ja mam kratkę wywiewną przy posadzce, wentylacja pomieszczenia u góry, lecz niestety firma zamontowała mi kocioł wiszący dwufunkcyjny nad wanną. Gdy przyjechał serwis do uruchomienia niestety nie uruchomił kotła.
Ponoć nie można wieszać kotłów nad wanną, umywalką, brodzikiem musi być w jakieś innej strefie czy jakoś tak.
Problem czy przesunąć wannę czy kocioł. Będę obstawał za tym aby firma poprawiła montaż kotła przecież oni też muszą znać przepisy czy można czy nie. Na ich nieszczęście a moje szczęście nie dostali jeszcze całkowitej zapłaty.

Tomasz