PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka powinna być min wydajność studni



TomekC73
04-01-2009, 20:15
Dom stoi w stanie surowym (part z podd urz + garaż), na wodę z wodociągu trzeba jeszcze poczekać, studnia wywiercona na 14,5m, woda ok przebadana, ale wydajność niezadowalająca - tylko 400-450 l wody wpływa do stydni w ciągu h.
Czy to wystarczy dla prawidłowego funkcjonowania 4 os rodziny i instalacji domowych? a może starać się przyspieszyć sprawę z wodociągami ale będzie b drogo.
jak myślicie?
pozdrawiam

adam_mk
05-01-2009, 09:12
Hydrofor normalny se postaw.
Taki z baniakiem. Baniak spory poradzi sobie bo za dużo nie trzeba dobierać a po trochę sobie sam uzupełni.
Adam M.

retrofood
05-01-2009, 09:22
a tam, spory. zwykłe 300 litrów wystarczy. instalacji nie napełnia się co 2 dzień.

TomekC73
05-01-2009, 18:37
Dzięki Wam serd za odpowiedź
Dzisiaj rozmawiałem z wodociągami i pani również powiedziała że taka wydajność spokojnie wystarczy :D
Będę tylko musiał znaleźć jakiegoś speca hydraulika :wink: co by instalację dobrze wykonał bo ja się zupełnie na tym nie znam (tylko trochę teorii :-? ). Zastanawiam się tylko gdzie ja ten hydrofor postawie bo kotłownia mała, chyba że w garażu bo jest zaraz przy kotłowni.?
pozdrawiam

retrofood
05-01-2009, 19:47
a tam wielka ci komplikacja: woda z pompy do hydroforu i z hydroforu do instalacji (w miejsce tej od wodociągów). Hydrofor potrzebuje 1 metr kwadratowy powierzchni.

TomekC73
05-01-2009, 20:11
Stanisław a czy hydrofor może stać gdzieś na zewnątrz budynku?
U mnie w fundamencie są zrobione dwa przepusty do kotłowni - jeden pod woę ze studni a drugi awaryjnie jak by kiedyś był wodociąg i mam w kotłowni dwa wyjścia wody a z zewnątrz budynku wychodzą rurki które (te od studni) zamierzam puścić ziemią do studni czyli gdzieś w okolicy ujęciai przydało by się aby ten hydrofor stał skoro powinna być taka ciągłość jak napisałeś? :roll:
pozdrawiam

adam_mk
05-01-2009, 20:16
Ten hydrofor nie powinien stać na mrozie...
Poczytaj może wątek o piwniczkach....
Adam M.

TomekC73
05-01-2009, 20:34
Właśnie znalazłem na forum coś takiego cyt:

Po kolei od strony wody: kosz ssawny z zaworem stopowym (popularnie zwany smokiem ), przewód ssawny pompy, pompa, przewód tłoczny, zawór zwrotny, zawór odcinajacy, trójnik z odgałezieniem 1/2" na wyłącznik cisnieniowy, no i hydrofor. Postawiłbym, bez żadnych obliczeń zbiornik hydroforowy 300 litrów. Agregat ( pompa + silnik ) też postawiłbym w budynku i wygłuszył go. W przypadku awarii, mam dostęp do studni. Inna sprawa to straszliwa wilgotność w studni. Taki układ częściej ulega awarii. Jeżeli już na zewnatrz koniecznie, to odżałowałbym parę złotych i wykopał obok studni taki szyb dodatkowy na pompę- na jakieś 4 kręgi. Pozdrawiam

może w ten sposób?

zaraz poczytam o tych piwniczkach
dzięki

adam_mk
05-01-2009, 20:40
A jakby pompę wrzucić do studni? (inny typ pompy)
Zostają same rury, fabryka (te zawory i czujniki) i baniak...
No i jest cicho...
Adam M.

TomekC73
05-01-2009, 20:53
Adam
Ja teraz w studni mam taką Ruską pomę zanurzeniową za 100 zł, która wytrzymała całą budowę, nawet dzięki niej podlewałem stropy a to przecież wysoko.
Mianowicie chodzi i o to, że nie uśmiecha mi się hydroforu stawiać w kotłowni (tam mam wyjścia na wodę) bo jest ona bardzo mała a w dod piec z podajnikiem będzie, dlatego myślę gdzieś na zewnątrz tylko właśnie te przymrozki i hydrofor kaput

adam_mk
05-01-2009, 21:38
To nawet nie wiedziałeś, ale masz w planie piwniczkę na wszelkie dobro... i ten baniak! :lol:
Adam M.

TomekC73
11-01-2009, 09:12
No tak
Skoro mam taki plan to muszę go zrealizować :D tylko nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pyt tzn:
-na jakiej głębokości ta piwniczka i w jakiej odl od rury ze studni?
-czy mogą to być dreny takie jak do wykonania np studni chłonnej?
-czy na taką piwniczkę muszę mieć jakąś zgodę, projekt itd?