PDA

Zobacz pełną wersję : projekt Południowa - SSZ 170 tyś, pod klucz 360 tyś



majorski
05-01-2009, 11:12
Witam wszystkich,

Dostałem ofertę od znajomego budowlańca, na wybdowanie domku 120m pow. użytkowej, z garażem w bryle. Link poniżej.

http://www.projekty.ign.com.pl/?p=detail&id=250

Pierwsza oferta obejmuje stan surowy zamknięty (z dachem i oknami) za 170 tyś (z VAT).
Druga ofetra opiewa na kwotę około 360 tyś i obejmuje już wykończenie domu - bez armatury i elewacji zew.

W każdym przypadku nie interesuje mnie nic oprócz załatwienia przyłączy. Materiały i wszelkie sprawy związane z budową mnie nie interesują - załatwia je wykonawca (posiada hurtownię materiałów bud.).

Jak uważacie - czy oferta jest interesująca?

Szczególnie interesuje mnie cena za SSZ, ponieważ etap wykańczania domu mógłbym już poprawadzić sam.

Pozdrawiam.

abakuan
07-01-2009, 12:38
Witam.
Po pierwsze ten projek domu jest autorstwa firmu http://www.hbstudio.pl/.
Po drugie co do ceny to za mało danych podałeś.
Z czego ma być ten dom budowany, jakie materiały jakie pokrycie dachu, jakie okna normalne i te dachowe, brama garażowa, jakie schody( drewniane czy wylewane) jakie ogrzewanie czy mają być jakieś zmiany w projekcie ( a warto takich dokonać z doswiadczenia)itp. Jaki ma być standard pod klucz.
Po trzecie to troche dziwi mnie że piszesz "Materiały i wszelkie sprawy związane z budową mnie nie interesują ". Uważam to za duży błąd. A dlaczego to przekonasz się sam. Widziałem juz domy ludzi co pisali tak jak Ty którzy zdawali się wpełni na wykonwcę. Do popawek. Do czego wykonawcy sie nie kwapią. Jakość użytych materiałów. Wiem jak robią deweloperzy budują domy z czego się da. Często jeden dom budowany jest z różnych materiałów- najtańszych- a kasuje za niego jakby budował z najlepszych.A przecież materiały mają różne wskazniki przenikania ciepła co się wiąże z późnieszym ociepleniem domu. Tyle rozważań
Napisz więcej konkretów a będzie mozna powiedzieć czy te ceny są przyzwoite. I jeszcze jedno temat projektu Południowa ma już swój wątek na tym forum - wystarczy poszukać. Temat kosztów też był tam omawiany

majorski
07-01-2009, 20:14
Cześć,

Dzięki za odpowiedź. Z tego co czytałem na forum również budujesz ten dom także pewnie już wiesz co nie co o kosztach. Po kolei:

1) Tak wiem, że projekt jest autorstwa tej firmy, ale strona , którą podałeś jest we flash'u i przez to nie można podać bezpośrednio link'a do danego projektu. Tak po prostu jest wygodniej dla czytającego.
2) Podaje dodatkowe informacje na temat domu: ściany z Protherm 30 + 15cm styropian, okna PWC w kolorze drewna, dachówka ceramiczna, schody zabiegowe drewniane (ażurowe), ogrzewanie to piec na paliwo stałe+podłogówka na parterze, grzejniki na piętrze.
3) Zmiany w projekcie to z większych poszerzenie budynku o 50cm od strony zachodniej, dodany jeden balkon od strony wschodniej, taras od strony wschodniej, usunięta mała ścianka nośna w kuchni.
4) Być może wyraziłem się niezbyt jasno jak pisałem o tym, że materiały mnie nie interesują. Chodzi o to, że nie musze angażować się w zakup materiałów - będe poinformowany jaki materiał zostanie dokładnie użyty i ewentualnie będe mógł dopłacić do materiałów lepszej jakości.
5) Po dokładniej wycenie przez wykonawce zostały skorygowane ceny za SSZ - 160 tyś, stan pod klucz 320 tyś
6) Wykończenie domu pod tzw. klucz będzie obejmowało płytki, panele, drzwi, schodu drewniane, z elewacją zewnętrzną i tynkami, bez malowania pokoi. Pozostanie do zakupu armatura do łazienek + meble i agd do kuchni.
7) Tak przeglądałem już tematy związane z projektem południowa, ale stwierdziłem, być może błędnie, że temat powinien trafić na bardziej ogólny wątek na temat cen. Niestety nie mam teraz możliwości przeniesienia tego tematu do wątku południowej...

Ogólnie mam zaufanie do przyszłego wykonawcy jednak jako iż w sprawach budowlanych jestem laikiem (jeszcze) postanowiłem spytać osób, które już mają większe doświadczenie w budowie domu. Niestety na tym etapie nie jestem w stanie podać więcej szczegółów - jestem w trakcie rozmów wstępnych.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

michalsz
08-01-2009, 07:38
ja buduję iskierkę czyli projekt bardzo podobny do południowej i muszę przyznać że cena za SSZ jest bardzo dobra. Ja wydałem bardzo podobną kwotę tylko że za ekipami i materiałami goniłem sam. Co do stanu pod klucz wydaje mi się, że jest OK według moich szacunków wychodzi podobnie jednak w dalszymi ciągu materiały i ekipy organizuję sam oraz też staram się samemu coś robić i w porównaniu do Twojej ceny generuję oszczędności w okolicach 30 - 40 tyś zł.
Oczywiście ciężko to tak bezpośrednio porównywać, ponieważ możemy używać różnych materiałów do wykończeń, drzwi, itp a to robi spore kwoty. Poza tym wygoda kosztuje. Generalnie gdybym ja dostał taką propozycję jak Ty to chyba bym się zdecydował.
Jednak tak jak kolega wyżej doradzał ja też Tobie radzę interesować się co i jak i z czego jest robione.
Powodzenia i pozdrawiam

abakuan
08-01-2009, 10:07
Witam
Jak rozumiem te 160 tyś. to materiały + robocizna ??! Jeśli tak to powiedziałbym że cena jest w normie. Ja kupowałem materiały samemu a budowałem syst. gospod. bez firrmy, choć murarze wcale nie byli tani . Po drugie budowałem w 2007 tj. w okresie gdzie był wielki boom na materiały a ceny chorendalne. Co do ceny 360 z wykończeniem to też jest to cena realna.( Wszyskto zleży od jakości materiałów-)Niech Ci firma zrobi kosztorys za poszczególne materiały a Ty sobie to możesz sprawdzić i porównać np. w jakiejś hurtowni. Pytanie zasadnicze jaki procent w tych kwotach to robocizna a ile materiał. To też mozna sprawdzić. Np. Ile kosztuje m kw tynku mechanicznego. Jeszcze jedna sugestia. Wszyscy pytają ile kosztuje wybudowanie domual a przecież koszt domu to nie wszystko.Są jeszcze wydatki około budowlane nie mówie tu bynajmniej o zagospodarowaniu ogrodu. To koszty projektu i jego adaptacji wraz z ewent. aneksami., geodeta, koszty koparki, koszty podłączenia mediów, szambo lub oczyszczalnia przydomowa, ogrodzenie, dojazd na plac budowy. Koszty te uzależnione są od położenia działki. No i zakup ziemi chyba że już takową posiadasz.
Co do projektu to mogę napisac o swoich zmianach może się przydadzą :
- poszerzenie domu o 1 m od strony garażu ( zyskuje garaż kotłownia, i pomieszczenie na górze)
- obniżenie kotłowni
- przed wejściem kolumny ozdone ala dworek ( fajnie to wygląda)
- balkon po stronie dwóch pokoji nad salonem
- połączenie łazienki na górze z pomieszczeniem garderoby która będzie pełnić funkcję pralni i suszarni- od strony sypiali brak dzrzwi
- rezygnacja z kącika komputerowego na poddaszu i włączenie większej części tej przestrzeni do pokoju nad salonem ( zrobił się większy pokój) a z drugiej strony od strony pokoju nad garażem zrobiła się fajna wnęka do wykorzystania na garderobę - minus tego rozwiązania to brak doświetlenia klatki ale planuje to rozwiązac w inny sposób.
- okno dachowe w pokoju nad garażem, w pomieszczeniu pralni/suszarni ( dawna garderoba) pokóju nad salonem od strony fronu
- dodatkowy ciąg dymowy w kominie ( możliwość korzystania równocześnie z gazu i węgla)
- shcody drewniane zamiast betonioków
- rezygnacja z zadaszenia nad wyjściem na taras , przeniesienia wyjścia na taras stonę pod balkonem
Ale się rozpisałem. Napisz gdzie to budujesz tą chałupę. Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj.
Pozdrawiam

majorski
08-01-2009, 10:59
Dzięki za obszerne wypowiedzi.

abakuan - Tak, w 160 tyś już jest robocizna. Cena za wykończenie tak jak pisałem wcześnej już uległa zmianie i wynosi teraz 320 tyś. Ziemie już posiadam i z dojazdem do działki też nie powinno być problemu. Na wydatki około budowlane już jestem w miare przygotowany mentalnie i finansowo. Tak na marginiesie za adaptację projektu ze zmianami, o których pytałem wcześniej dostałem wstępną propozycję 3 tyś. Czekam teraz na warunki zabudowy i wtesy poznam całkowity koszt adaptacji. Wydaje mi się, że te 3 tyś to troche dużo...
Wiem, że na wykończenie domu można wydać 150 tyś jak i 400 tyś. Interesuje mnie jednak na razie stan, w którym mógłbym jak najszybciej zamieszkać - na lipiec oczekujemy dzieciaka także czas goni :) Poza tym mam raczej dużą działkę, na uboczu , bez sąsiadów - także nie musze narazie inwestować w ogrodzenie, niektóre wydakti mogą poczekać.

Co do zmian, to bardzo podobne robie w swoim projekcie. Może dlatego, iż wcześniej troche czytałem na forach o zmianach w południowej. Też mam zaprojektowany balkon po stronie dwóch pokoi i taras przeniesiony na strone z balkonem - rezygnacja z daszku. Schody też planuje drewniane - rezygancja ze spiżarki.
Zastanawiałem się także nad przerobieniem garderoby w podobny sposób jak napisałeś, tylko ewentualnie z dwoma wejściami - z sypialni i z łazienki. Czy dobrze zrozumiałem, że masz wejście z łazienki do pralni, czy całkowicie usunąłeś ściankę działową? Jeżeli masz drzwi to jak się spisują w praktyce - czy nie zabierają za dużo powierzchni z łazienki? Jeżeli masz jakieś zdjęcia to byłoby już w ogóle git :)
Zastanawiam się jeszcze nad doprojektowaniem małej wiaty od strony zachodniej - przy pomieszczeniu gosp. Planuje opalać drzewem, taże będe potrzebował miejsce na skład opału i sezonowanie.

Budowa będzie powstawać w woj. opolskim, powiat namysłowski.

Pozdrawiam!

abakuan
08-01-2009, 14:19
Co do garderoby( pralnia surzarnia - wejścia od strony pokoju nad garażem brak dzięki temu jest w pokoju fajna cała ściana prosta bez skosów można tam jakiś mebel postawić. Wchodzi się normalnie poprzez drzwi do łazienki . Pomiędzy łazienką a pralnią również brak drzwi, otwarta przestrzeń jak na razie. Może jak się wykończy będą jakieś drzwi wachadłowe. Normale dzrwi nie wejdą z uwagi na skos dachu. Inaczej przejście między dwoma pomieszczeniami jest tam gdzie w projekcie jest bidet.
A widzisz zapomniałem napisać o ściance kolankowej, podwyższona na dwa pustaki - warto. Pomieszczenia robią się większe. A z zewnątrz nic nie podpada. Kotłownia jak pisałem obniżona i przedzielona 1m murkiem na dwie cześci jedna na piec a druga na opał. Dzięki temu że dom poszerzony o metr moża było taki manwr wykonać.Co jeszcze nie zapomnij o drenażu oraz o systemie odprowadzenia wody deszczowej z rynien.Pamiętaj że jak planujesz poroterme 30 to ławy fundamentowe muszą być szersze w projekcie na 25 cm.Opórcz izolacji poziomej fundamentów dobrze jest zanim pójdą pustaki, położyć warswę cegły pełnej jak to robiono kiedyś a dzis zapomniano o tym. To zapewni dodatkową izolację między fundamentem a ceramiką.
Jutro podam Ci link do fotek. Musze je dziś umieścić w sieci. Pozdrawiam

arktyk
08-01-2009, 14:58
Ja zbudowałem za pomocą firmy (choć nie całość) dom w prymulkach, pow. uzytkowa 120. Ceny podbne. Uważam że masz ceny do przyjęcia.

Pozdr,