PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na drewno z automatyką



Paweł N
31-10-2003, 09:22
Szukam informacji na temat kotłów na drewno z automatyką, oraz doświadczeń z takimi kotłami.
W okolicy mojego domu nie ma gazu (i nie wiem kiedy będzie).
Tradycyjne kocioły na drewno są tanie w eksploatacji, ale uciążliwe są zmieniające się parametry temperatury (po zasypaniu - gorąco i później coraz chłodniej).
Szukam kotła z automatyką utrzymującego zadaną temperaturę w instalacji CO.
Proszę o wskazówki na producenta i uwagi eksploatacyjne.
Z gór dziękuję i pozdrawiam.

Slawek :)
31-10-2003, 09:28
Hey,
radzę przejrzeć temat chętnie pomogę (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5189&postdays=0&postorder=asc&start=240) w dziale "wymiana doświadczeń"
Ewentualnie skorzystaj z wyszukiwarki
Pozdrowienia

31-10-2003, 10:07
Dzięki Sławek,
Muszę ochłonąć. Poczytałem dział: "Chętnie pomogę" i jest tam sporo cennych informacji.
Muszę te informacje poukładać.
Jeśli ktoś jeszcze ma doświadczenia z kociołkami na drewno, chętnie poczytam.
Pozdrawiam,
:roll:

19-11-2003, 15:14
mamy od tygonia kostrzewe ceramik nawet sie spisuje teraz badamy jaki opałem jest najkorzystniej palić na razie na drewno suche i brykiet drzewny wytrzymuje bez podkładania 12-18 godzin mamy do niego sterownik na piecu i sterownik pokojowy od rozpalenia do nagrznia grzejników mija 5 minut.

socjolog
20-11-2003, 05:48
Jaka temperatura wody jest ustawiona na "wyjściu" z pieca - jeśli trzeba podkładać co tyle godzin co napisałeś, to jest ten piec którego szukam

Leszek
20-11-2003, 07:53
mamy od tygonia kostrzewe ceramik nawet sie spisuje teraz badamy jaki opałem jest najkorzystniej palić na razie na drewno suche i brykiet drzewny wytrzymuje bez podkładania 12-18 godzin mamy do niego sterownik na piecu i sterownik pokojowy od rozpalenia do nagrznia grzejników mija 5 minut.
Masz Astrę, cz Warmet SDS? Ile kosztował (jaka moc?)? Jeżeli pomiędzy załadunkami można uzyskać 12 - 18 godz. to też jestem zainteresowany takim kociołkiem :wink:

Paweł N
20-11-2003, 12:36
Może jakieś namiary na ten piecyk w necie (WWW), lub kontakt do producenta. Ile "srebrmików" za to cacko? 8)
Paweł

efendi
21-11-2003, 12:27
Dołączam się do dyskusji - mam od dwóch tygodni piec zgazowujący ORLAN 25 standard. Ogrzewa około 180 m kw. i wodę do celów gospodarczych w zasobnikach 500 l. Najdłuższy czas przy pełnym załadunku pieca i nastawie mocy na 70% pomiędzy załadunkami to 8 godzin. Pracuję nad dostosowaniem opału - średnica i długość, oraz optymalnym ustawieniu systemu. Mrozy pokażą ile to wszystko warte

21-11-2003, 18:17
Szukam informacji na temat kotłów na drewno z automatyką, oraz doświadczeń z takimi kotłami.
W okolicy mojego domu nie ma gazu (i nie wiem kiedy będzie).
Tradycyjne kocioły na drewno są tanie w eksploatacji, ale uciążliwe są zmieniające się parametry temperatury (po zasypaniu - gorąco i później coraz chłodniej).
Szukam kotła z automatyką utrzymującego zadaną temperaturę w instalacji CO.
Proszę o wskazówki na producenta i uwagi eksploatacyjne.
Z gór dziękuję i pozdrawiam.
Zajrzyj na stronę www.ekokotly.com.pl
Polecam(prostota i skuteczność za rozsądną cenę).
Zmarźlak

witeq
23-11-2003, 09:13
Dokladnie pelna wymyslana automatyke mozna zalozyc w ukladzie ze zbiornikiem akumulacyjnym. Po prostu zrodlo ciepla jest niezalezne od stanu rozpalenia kotla. Tak wiec i przerwa pomiedzy dokladaniem moze sie przedluzac i do 3 dni .
O oczszednosiach kotla, komina i paliwa nie wspomne , jak rowniez kulturze obslugi.
Pozdrawiam

Bunga
01-03-2004, 18:34
Ferrum mówisz ,że prostota.Muszę sprawdzić bo prostota jest piękna.Mówię poważnie.Czym coś bardziej skomplikowanego tym wieksze prawdopodobienstwo awarii.Słyszałem o ferrum ale nie widziałem.Podobno maja zamówień na rok z góry.Prostota widocznie jednak jest piekna :)

m@ly
01-03-2004, 20:57
A ja tez mam pytanie!
Bylem niedawno na takich pseudotargach budowlanych i porozmawialem sobie z jakims tam producentem kotlow (nie pamietam co to bylo ale napewno polskie) i on mnie zaskoczyl! Powiedzial ze zaden kociol zgazujacy pracujacy w ukladzie otwartym nie bedzie sie nadawal do zainstalowania w domku parterowym!!!! Bo jak twierdzi przy braku pradu bedzie bardzo prawdopodobne ze mi wysadzi instalacje. Mowil tez ze daje sie to jakos zalatwic ale trzeba niezlego speca zeby sie chlop dobrze znal na instalacjach. Ja buduje dom parterowy bez poddasza uzytkowego a chcialem kupic Atmosa no i sie przestraszylem!! Co o tym myslicie?

Ella
01-03-2004, 21:39
A ja tez mam pytanie!
Bylem niedawno na takich pseudotargach budowlanych i porozmawialem sobie z jakims tam producentem kotlow (nie pamietam co to bylo ale napewno polskie) i on mnie zaskoczyl! Powiedzial ze zaden kociol zgazujacy pracujacy w ukladzie otwartym nie bedzie sie nadawal do zainstalowania w domku parterowym!!!! Bo jak twierdzi przy braku pradu bedzie bardzo prawdopodobne ze mi wysadzi instalacje. Mowil tez ze daje sie to jakos zalatwic ale trzeba niezlego speca zeby sie chlop dobrze znal na instalacjach. Ja buduje dom parterowy bez poddasza uzytkowego a chcialem kupic Atmosa no i sie przestraszylem!! Co o tym myslicie?

Przy układzie zamkniętym, a nie przy otwartym.

m@ly
01-03-2004, 22:18
Tez tak myslalem ale jestem pewien ze mowil o ukladzie otwartym! Poprostu nie moge zrozumiec dlaczego tak mialo by sie stac! Moze ktos mi to wyjasni? A moze sie nie dogadalismy?

Ella
01-03-2004, 23:39
Chyba się nie dogadaliście :roll: :wink: .

Bunga
02-03-2004, 21:03
Odp.dla m@łego. Takich producentów oniaj jak tylko sie da.Moze to był producent butów.Wyobraż sobie taki obrazek.Masz pełen garnek wody z "czubem ".Stawiasz na gaz i podgrzewasz.Co obserwujesz ?Woda z garnka zaczyna przelewac sie bo zwiekszyła swoja objetość.Gasisz gaz woda stygnie w garze wody brakuje juz "czuba" nie ma.Musisz dolac chcac miec pełny.Takim garem jest kocioł i cału układ instalacji c.o.Jeżeli napełnisz ją wodą i zamkniesz na głucho to po rozpaleniu w kotlenadmiar wody rozerwie Ci najprawdopodobniej kocioł.Jak uchronic się przed tym?W prosty sposób.Zabezpieczyć instalacje przed tego typu skutkami.Reguluje to PN-91/B-02413.Chodzi o to że musisz w najwyższym punkcie instalacji zamontować naczynie wzbiorcze typu otwartego tzn.takie które ma połaczenie z atmoswerą i kocioł połaczyc z tym naczynie rura bezpieczenstwa.Średnica tej rury nie moze byc mniejsza niz 25 mm w srodku.Taka rurą jest rura 1"(jeden cal).Od naczynia wychodzą inne rury ale ta jak sama nazwa wskazuje jest najwazniejsza.Nie mozna na niej stosować zadnych ale to absolutnie żadnych zawieradeł tzn np.zaworów,fitrów pomp itp.Jak rozpalisz w kotle c.o.nadmiat wody zgromadzi sie w tym naczyniu.Kocioł i instalacja ostygnie to woda zgromadzona wczesniej w naczyniu uzupełni niedobór w instalacji.Jakie to proste nieprawdaż ?:)
Nie ma znaczenia jaki to kocioł.Kazdy kocioł odgazowuje paliwo stało.Bez odgazowania nie procesu spalania paliw stałych.W trzonie kuchennym też najpierw wegiel lub drewno musi odgazować.Zawsze pala sie gazy danego opału stałego.Nawet spalajac benzynę spalasz jej gazy a nie ciecz.Te odgazowywanie stało sie podstawa reklamy,a nawet drzewo płonace podczas pozaru lasu najpierw odgazowuje.Widać do po tym jak wieje wiatr to płomienie są obok palacego sie dzewa a nie bezposrednio na nim,bo pala się jego gazy. Ale sie rozpisałem.Pozdrawiam