PDA

Zobacz pełną wersję : Termostat grzejnikowy a automatyka kotła ???



budek72
05-01-2009, 19:32
Witam,
Niedługo będę montował piec w domu, będzie to chyba Ling Duo 25 kW z pełną możliwą automatyką, sterowaniem pogodowym i nasuwa mi się pytanie czy jest sens inwestować dodatkowo w dobre termostaty na grzejnikach np z radiowym regulatorem pokojowym czy wystarczy w miarę zwykły termostat.
Czy to wszystko nie będzie za skomplikowane i nie będzie się gryzło :wink:
Czy sterowanie pogodowe poradzi sobie samo czy współpraca z takim regulatorem bedzie jeszcze wydajniejsza.
pozdrawiam

blindmen
06-01-2009, 07:40
kazda iwestycja jest dobra a całe wieki pokazuja im wiecej włozysz tym jest łatwiej. dobra regulacja pozwoli ci oszczedzać paliwo i latwiej kontolowac temeprature. tylko najpiewr sobie policz czy Cie stać bo mozes sie przeliczyć z kosztami

zbigmor
06-01-2009, 08:22
Witam,
Niedługo będę montował piec w domu, będzie to chyba Ling Duo 25 kW z pełną możliwą automatyką, sterowaniem pogodowym i nasuwa mi się pytanie czy jest sens inwestować dodatkowo w dobre termostaty na grzejnikach np z radiowym regulatorem pokojowym czy wystarczy w miarę zwykły termostat.
Czy to wszystko nie będzie za skomplikowane i nie będzie się gryzło :wink:
Czy sterowanie pogodowe poradzi sobie samo czy współpraca z takim regulatorem bedzie jeszcze wydajniejsza.
pozdrawiam

Z tego co wiem to przy kotle full wypas sterowania termostaty grzejnikowe to zbędny element.

mikolayi
06-01-2009, 08:55
Witam,
Niedługo będę montował piec w domu, będzie to chyba Ling Duo 25 kW z pełną możliwą automatyką, sterowaniem pogodowym i nasuwa mi się pytanie czy jest sens inwestować dodatkowo w dobre termostaty na grzejnikach np z radiowym regulatorem pokojowym czy wystarczy w miarę zwykły termostat.
Czy to wszystko nie będzie za skomplikowane i nie będzie się gryzło :wink:
Czy sterowanie pogodowe poradzi sobie samo czy współpraca z takim regulatorem bedzie jeszcze wydajniejsza.
pozdrawiam

Z tego co wiem to przy kotle full wypas sterowania termostaty grzejnikowe to zbędny element.

nie wiem czy taki zbędny, co domownik to inne spojrzenie na "jest mi ciepło" albo "jest mi zimno"

zbigmor
06-01-2009, 09:18
Witam,
Niedługo będę montował piec w domu, będzie to chyba Ling Duo 25 kW z pełną możliwą automatyką, sterowaniem pogodowym i nasuwa mi się pytanie czy jest sens inwestować dodatkowo w dobre termostaty na grzejnikach np z radiowym regulatorem pokojowym czy wystarczy w miarę zwykły termostat.
Czy to wszystko nie będzie za skomplikowane i nie będzie się gryzło :wink:
Czy sterowanie pogodowe poradzi sobie samo czy współpraca z takim regulatorem bedzie jeszcze wydajniejsza.
pozdrawiam

Z tego co wiem to przy kotle full wypas sterowania termostaty grzejnikowe to zbędny element.

nie wiem czy taki zbędny, co domownik to inne spojrzenie na "jest mi ciepło" albo "jest mi zimno"

Też racja. Ale sterownik pokojowy ustawia kocioł wg jednego pomieszczenia, co oznacza, że w pozostałych pomieszczeniach może być tylko chłodniej niż we wzorcowym. Jeśli sterownik umieścisz w pom. najzimniejszym i ustawisz temperaturę taką, aby największy zmarzluch w swoim pomieszczeniu miał wystarczająco ciepło to możesz tracić sporo energii na dogrzanie tego najzimniejszego pomieszczenia bez żadnego powodu. Oczywiście to tylko ewentualność.
Ja osobiście jestem zwolennikiem montowania termostatów na prawie każdym grzejniku i nie montowania sterowników ani pokojowych, ani pogodowych. Powodów mam kilka. I tak muszę codziennie rozpalać kocioł (miałowy) to i ustawiam temperaturę na nim zgodnie z warunkami atmosferycznymi, a temperaturę dla każdego pomieszczenia mam ustawianą indywidualnie. Co kto lubi i docenia. Wbrew powszechnym opiniom prostota ma bardzo wielkie zalety.

mikolayi
06-01-2009, 09:55
a ja mam gaz z pogodówką i też zamontowałem wszędzie termostaty ;)

Hans Kloss
06-01-2009, 10:01
u mnie dokładnie tak jak mikolayi: pogodówka - bo steruje całym obiegiem CO w zależności od temp na zewnątrz, a termostaty na kaloryferach, bo można regulować dystrybucje ciepła w poszczególnych pomieszczeniach

budek72
06-01-2009, 18:40
wszyscy macie racją, tylko do automatyki kotła można chyba też podłączyć sterownik pokojowy,
ja na grzejnikach założę termostaty, tylko czy montować je jeszcze dodatkowo ze strownikiem np jeden sterownik przy termostatach na dole (salon,jadalnie) a drugi na pietrze (pokoje).
czy to bedzie hulać czy się całkowicie pokiełbasi i np zgłupieje automatyka kotła?