PDA

Zobacz pełną wersję : jednofunkcyjny z zamkni?t?, a jedn.z otwart? komor? spalania



Pearl
31-10-2003, 11:24
Chodzi mi o ograniczenia tzn. ile powietrza do spalania potrzeba do każdego z nich, do jakiej średnicy trzeba się podłączyć ze spalinami? Co rozróżnia te piece oprócz niewielkiej różnicy w cenie? Podobno przy modelu z zamkniętą komorą piec przestanie pracować jeśli "dostanie" zbyt mało powietrza...czy to prawda? Nie mam w piwnicy nawiewu z zewnątrz, tylko niewielkie szczeliny (mikrorozszcz.w oknach i szpary wokół bramy uchylnej). Piwnica ma około 80m2 i wszystkie pomieszczenia są otwarte, choć i tak nie wiem czy to wystarczy do dobrej pracy pieca z zamkniętą komorą. Czy wobec tego piec z zamkniętą komorą jest w moim przypadku odpowiedni? A w ogóle to czy ja czasem nie mylę tych dwóch pieców :oops:
Pomóżcie...

Pozdrawiam

Pearl

august
31-10-2003, 11:38
Z tego co ja się oriętuję to piec z zamkniętą komorą spalania wykorzystuje podłączenie tkz. rura w rurze, czyli powietrze jest zasysane zewnętrzną częścią rury .a gazy są odprowadzane wewnętrzną rurą. Dlatego tego rodzaju piece można stosować nawet w pomieszczeniach typu łazienka, kuchnia i nie potrzebny jest typowy komin. Wystarczy wystawić rurę poza budynek (pionowo lub w bok przez ścianę). Do pieców z otwartą komorą spalania trzeba stosować normalny komin do zasysania i odprowadziania gazówi to jest podstawowa różnica.

Pearl
31-10-2003, 13:18
całkiem zgłupiałem. To znaczy, że żaden z tych pieców nie pobiera powietrza z pomieszczenia w którym się znajduje?
Odnośnie kotła zamkniętą komorą: co za różnica czy pobór powietrza i wydalanie spalin będzie się odbywał za pomocą:
- rury w rurze, wyprowadzonej gdziekolwiek - byle na zewnątrz
- rury w kominie (rurą odprowadzane są spaliny natomiast przestrzenią pomiędzy ściankami kominowymi a ściankami rury zasysane jest powietrze)
Nie widzę żadnej w powyższym przykładzie.
Czy te dwa rodzaje pieców różnią się między sobą oszczędnością, itp. czy też żaden z nich nie jest lepszy od drugiego, a jedynie w przypadku gdy nie można zastosować jednego (brak komina) stosuje się drugi?
??? :(

nieco zakręcony Pearl

Bren
31-10-2003, 13:33
Zamknieta komora spalania - proces spalania całkowicie odizolowany od pomieszczenia w którym znajduje się kocioł. Kocioł pobiera powietrze potrzebne do spalania z poza budynku i spaliny wyrzuca też poza budynek
Otwarta komora spalania - Kocioł pobiera powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia w którym się znajduje
Różnica w sprawności - minimalna na plus zamkniętej komory
Zasadnicza różnica - bezpieczeństwo użytkowania, komfort - nie wyziębiania pomieszczenia

Pearl
31-10-2003, 14:21
Dzięki. Jak rozumiem z zamkniętą nie wyziębia pomieszczenia, jest bezpieczniejszy i trochę "sprawniejszy" czyli same plusy... poza ceną. Kto więc montuje kotły z otwartą komorą?

pawel_l
31-10-2003, 14:58
Dzięki. Jak rozumiem z zamkniętą nie wyziębia pomieszczenia, jest bezpieczniejszy i trochę "sprawniejszy" czyli same plusy... poza ceną. Kto więc montuje kotły z otwartą komorą?

Różnica w cenie nie jest taka mała, ok. 1000 PLN