PDA

Zobacz pełną wersję : Zakończenie budowy i odbiór domu....



mkzibi
05-01-2009, 21:31
Witam!

Mam pytanie do osób które mają już to za sobą. Właśnie przymierzam się do oddania domu. W Inspektoracie Nadzoru dostałem druk pod nazwą "Zawiadomienie o zakończeniu budowy", który mam wypełnić i do niego dołączyć:

1. Dziennik budowy.
2. Oświadczenie kierownika budowy:
- o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
- o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku trenu budowy, a także- w razie korzystania- drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu.
3. Oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania.
4. Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza (obiektu i przyłączy).
5. Protokół odbioru przyłącza instalacji gazowej.
6. Protokół odbioru technicznego instalacji gazowej.
7. Protokół odbioru przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej ( lub protokół badania szczelności szamba).
8. Protokół odbioru przyłącza instalacji elektrycznej.
9. Protokół odbioru wewnętrznej instalacji elektrycznej.
10. Protokół odbioru przyłącza telekomunikacyjnego.
11. Protokół odbioru przyłącza centralnego ogrzewania.
12. Protokół odbioru instalacji centralnego ogrzewania (próba ciśnieniowa).
13. Protokół sprawdzenia przewodów kominowych.
14. Protokół odbioru części użytkowej budynku przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
15. Kopia świadectwa charakterystyki energetycznej.

W tej liście mam problem z następującymi punktami:

Pkt. 4 Mam mapę geodezyjną podwykonawczą ale nie mam wrysowanych przyłączy. Mam je wrysowane schematycznie na innej mapce. czy tak może być?
Pkt. 10 Czy ktoś się z tym spotkał? Czy mam iść do TPSA w sprawie tego łącza? A jak ja nie chcę telefonu?
Pkt. 11 tego wogóle nie mam więc chyba oleję
Pkt. 12 czy ktoś to robił? czy istnieje jakiś druk takiego protokołu?
Pkt. 14 tego nie robię bo odbieram w całosci.

Czy ktoś mi moze pomóc w tych punktach?[/list]

jacekp71
05-01-2009, 23:03
kłopot w tym, że nie wszędzie- co ciekawe - są wymagane identyczne dokumenty,
oczywiście punkty, które cię nie dotyczą odpuszczasz "per definition",


4. Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza (obiektu i przyłączy).
o ile wiem, to powinny być na jednej mapce,

10. Protokół odbioru przyłącza telekomunikacyjnego.
masz to w ogóle na mapkach ?
tak czy inaczej olej to ....

11. Protokół odbioru przyłącza centralnego ogrzewania.
nie masz, nie zgłaszasz itd.

12. Protokół odbioru instalacji centralnego ogrzewania (próba ciśnieniowa).
prosiłem o wykonanie, druku nie ma, ale kwitek od wykonawcy otrzymałem i dołączyłem do zgłoszenia,

retrofood
06-01-2009, 01:34
kierbud powinien cię poprowadzić za rączkę.

edde
06-01-2009, 09:36
Inspektorat też powinien pomóc przy wypełnianiu, poprosić lub zapytać trzeba

a odn. inwentaryzacji, to ja mam tak że po wykonaniu przyłączy jest zrobiona inwentaryzacja geodezyjna przyłaczy, po zakończeniu budowy będzie wykonana inwentaryzacja geodezyjna budynku (a na tej mapce będą już wcześniej wykonane i zinwentaryzowane - naniesione wcześniej na mapy geodezyjne- przyłącza)

ms.
06-01-2009, 10:48
w moim przypadku miałam inwentaryzację przyłączy tylko dla gazu i wody. Kanalizację robiła gmina, więc wrysowali tylko położenie studzienki na posesji.

Brakowało mi "kreski" łączącej studzienkę z domem i przebiegu kabla elektrycznego od skrzynki w linii ogrodzenia - te rzeczy naniósł geodeta w ramach inwentaryzacji budynku.

Dodatkowo dałam "do wglądu" umowy na prąd, gaz, wodę i ścieki.

mkzibi masz strasznie długą tę listę i widzę, że już poszerzona została o świadectwo energetyczne.

marta

mkzibi
06-01-2009, 19:52
w moim przypadku miałam inwentaryzację przyłączy tylko dla gazu i wody. Kanalizację robiła gmina, więc wrysowali tylko położenie studzienki na posesji.


Witam. Pewną sprawę już wyjaśniłem. Mam mapkę geodezyjną powykonawczą z obmierzonym i naniesionym budynkiem. Nie mam tylko wrysowanych przyłączy. Problem w tym że przyłącza robiło miasto i poszczególne firmy a nie ja i nie mam projektów tego. Skąd to teraz wziąć? Mam tylko na schematycznej mapce wrysowane przebiegi poszczególnych kabli i rur z opisem ile metrów jest np. od granicy domu i działki. Da się z tego określić gdzie biegną rury ale czy to wystarczy aby geodeta mi to wyrysował? Czy ma to być wrysowane na ta mapkę z budynkiem czy na nową mapę?

tadzel
06-01-2009, 20:10
Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, to nie tylko mapka to cały dokument który musi wykonac geodeta.To wazny dokument bo w oparciu o niego wyliczaja powierzchnie do placenia podatku od nieruchomosci.Szcególnie wazny jak ktos ma duza dzialke.

mkzibi
06-01-2009, 20:58
Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, to nie tylko mapka to cały dokument który musi wykonac geodeta.To wazny dokument bo w oparciu o niego wyliczaja powierzchnie do placenia podatku od nieruchomosci.Szcególnie wazny jak ktos ma duza dzialke.

Przeczytałem jeszcze jedną ciekawa rzecz. Otóż dowiedziałem się że jeśli przyłącza zostały wykonane to musiały być uzgodnione przez tzw. Z.U.D. i żeby były odebrane przez odpowiednie zakłady musiały być naniesione na papki geodezyjne.

Jeśli wiec mam odbiory przyłaczy to moze ta mapka z przyłączami istnieje tylko ja jej nie ma?
Poza tym na tej mapce pomiaru podwykonawczego którą mam u siebie mam zapis:

"Przebieg wykonanej na mapie sieci jest zgodny z zatwierdzonym projektem Z.U.D. Nr xxxx.

Więc może to jednak jest wszystko ok i istnieje mapa z przyłączami??

Mariusz1707
06-01-2009, 21:51
To i ja podepnę się do wątku. Złożyłem do nadzoru stosowne dokumenty po kilku dniach zostały sprawdzone i je odebrałem. Na pytanie co dalej inspektor odpowiedział, aby je dobrze schować i trzymać !? To po co np. dziennik budowy pisany przez kalkę ? Czy może trzeba zanieść do Starostwa kopię dziennika ?
Czy dostanę jakieś pismo np. z nadzoru że do mego budynku nic nie mają i mogę se mieszkać?

MARTiiii
07-01-2009, 12:57
Skoro juz odebrales to tyle, mozesz legalnie mieszkac.

Jesli w ciagu 3tyg. od zlozenia papierow nic nie dostaniesz z urzedu to dom masz odebrany. Wystarczy podjechac do nich i odebrac dokumenty po tych 3tyg.

mkzibi
08-01-2009, 08:22
Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, to nie tylko mapka to cały dokument który musi wykonac geodeta.To wazny dokument bo w oparciu o niego wyliczaja powierzchnie do placenia podatku od nieruchomosci.Szcególnie wazny jak ktos ma duza dzialke.

Sprawa trochę sie już wyjaśniła. znalazłem geodetę, który namierzał mi budynek. pamiętał sprawę i okazuje sie ze przyłączy wtedy jeszcze nie było i teraz ma mi zrobic druga mapke już z przyłączami. Koszt 1500 zł. Nieźle trzeba bulić za to wszystko. Resztę dokumentów powinienem mieć tylko trzeba trochę pochodzić.

Pytanie. Czy Elewacja i tynk zewnętrzny muszę mieć zrobiony do odbioru? Dodam tylko że będę kład sam tynk i malował bo ocieplenie ma w postaci trójwarstwowej ściany i z zewnątrz już nie muszę ocieplać.

I jeszcze jedno. Czy jak wszystkie papiery już skłądam to muszę coś płacić za ten odbiór?

08-01-2009, 20:56
mkzibi
Czy Elewacja i tynk zewnętrzny muszę mieć zrobiony do odbioru?
I jeszcze jedno. Czy jak wszystkie papiery już skłądam to muszę coś płacić za ten odbiór?

1. Nie musisz mieć gotowej elewacji. Pamiętaj tylko, żeby mieć wszystki barierki i poręcze (przy balkonach, schodach itd.).
2. Nic nie płacisz za odbiór.

Ja złożyłem komplet dokumentów, przez 3 tygodnie nic się nie wydarzyło, więc po miesiącu pojechałem do PINB i poprosiłem o zaświadczenie o dopuszczeniu do użytkowania. Miły pan podrapał się w głowę, bo moje papiery gdzieś ugrzęzły w stosach innych dokumentów, ale po 15 minutach szukania odnalazł je - oczywiście nie tknięte - i przystawił upragnioną pieczątkę... :lol: :lol: :lol:

Czego i Wam życzę,

klimaw
10-01-2009, 17:37
Złożyłem papiery przed Świętami-czekam.
Jesteś szczęśliwcem. :lol:

pati25
10-01-2009, 17:58
mkzibi
Czy Elewacja i tynk zewnętrzny muszę mieć zrobiony do odbioru?
I jeszcze jedno. Czy jak wszystkie papiery już skłądam to muszę coś płacić za ten odbiór?

1. Nie musisz mieć gotowej elewacji. Pamiętaj tylko, żeby mieć wszystki barierki i poręcze (przy balkonach, schodach itd.).
2. Nic nie płacisz za odbiór.

Ja złożyłem komplet dokumentów, przez 3 tygodnie nic się nie wydarzyło, więc po miesiącu pojechałem do PINB i poprosiłem o zaświadczenie o dopuszczeniu do użytkowania. Miły pan podrapał się w głowę, bo moje papiery gdzieś ugrzęzły w stosach innych dokumentów, ale po 15 minutach szukania odnalazł je - oczywiście nie tknięte - i przystawił upragnioną pieczątkę... :lol: :lol: :lol:

Czego i Wam życzę,

:o :D

josephine
18-01-2009, 17:08
Wpisuję się dla pamięci.

O jakże pragnę już załatwiać te ostanie papiery!

qwert
18-01-2009, 17:30
Ja złożyłem komplet dokumentów, przez 3 tygodnie nic się nie wydarzyło, więc po miesiącu pojechałem do PINB i poprosiłem o zaświadczenie o dopuszczeniu do użytkowania. Miły pan podrapał się w głowę, bo moje papiery gdzieś ugrzęzły w stosach innych dokumentów, ale po 15 minutach szukania odnalazł je - oczywiście nie tknięte - i przystawił upragnioną pieczątkę... :lol: :lol: :lol:

Czego i Wam życzę,

czyli jak nie zareagują przez 3 tyg. to decyzja na tak z automatu?

a co jesli nie ma jakiegoś dokumentu (mi brakuje kilku, ale donise jak wyslą braki)? nie trzeba donosic?