PDA

Zobacz pełną wersję : Drzw zewnętrzne - oblodziałe po stronie pomieszczenia.



boszax
06-01-2009, 01:19
Tak dzisiaj wyglądają moje metalowe drzwi zewnętrzne po stronie pomieszczenia
http://images35.fotosik.pl/46/b462be3857a41369.jpg (www.fotosik.pl)
Co może być przyczyną takiego oblodzenia (pomijając mróz na dworze oczywiście. :) ) drzwi, a szczególnie futryny? Pomieszczenie jest ocieplone i ogrzewane kaloryferem.

Foczki
06-01-2009, 01:27
Wysoki współczynnik przewodnictwa cieplnego drzwi (duże K) oraz wysoka wilgotność w pomieszczeniu wewnętrzym.

Jeżeli na zewnątrz masz -20, wewnątrz 20 to drzwi mają ... dajmy na to zero.
Jak do zera przylgnie trochę wilgoci to tworzy się .. lód

:D

remx
06-01-2009, 06:21
Wilgoć w środku

Pierre Dolnik
06-01-2009, 07:22
Wilgoć w środku

Tzn. co? - ma utrzymywać właściwą wilgotność względną powietrza dla temp. <0 (bo taka temperaturę ma ościeżnica) czy właściwą dla temp. pokojowej ???

Przyczyną zjawiska jest bardzo niska temp. zewnętrzna orazi ościeznica (i drzwi) o małej izolacyjności cieplnej.

Pozdrawiam.

remx
06-01-2009, 08:13
Wilgoć w środku

Tzn. co? - ma utrzymywać właściwą wilgotność względną powietrza dla temp. <0 (bo taka temperaturę ma ościeżnica) czy właściwą dla temp. pokojowej ???

Przyczyną zjawiska jest bardzo niska temp. zewnętrzna orazi ościeznica (i drzwi) o małej izolacyjności cieplnej.

Pozdrawiam.

W środku jest wilgoć - zazwyczaj jakaś jest (np po tynkach lub wylewkach, albo/oraz zatkane kratki wentylacyjne), która wykrapla się na chłodnych drzwiach. Ocieplenie drzwi z pewnością pomoże.

barzuc
06-01-2009, 09:21
Szczerze mówiąc to jak dla mnie wygląda bardziej na to, że w tym miejscu (sam róg i najbliższe okolice) przewiewa zimne powietrze z zewnątrz. Ja zacząłbym od poprawienia/zmiany uszczelki tak aby dokładnie przylegała (przy tej temp. to raczej bezie ciężko bo guma też ma swoje granice sprężystości), więc może jakaś gąbczasta naklejana "na szybko" rozwiąże sprawę (uwaga na stare powiedzenie o prowizorkach - co to są najtrwalsze ;) ). Drzwi nie wyglądają na "budowlane" więc razem z ościeżnicą są raczej w jakiś sposób izolowane i próba ich dodatkowego izolowania albo skończy się fiaskiem albo zniszczy okładziny drzwi.

edde
06-01-2009, 09:26
Tak dzisiaj wyglądają moje metalowe drzwi zewnętrzne po stronie pomieszczenia
http://images35.fotosik.pl/46/b462be3857a41369.jpg (www.fotosik.pl)
Co może być przyczyną takiego oblodzenia (pomijając mróz na dworze oczywiście. :) ) drzwi, a szczególnie futryny? Pomieszczenie jest ocieplone i ogrzewane kaloryferem.

przede wszystkim sprawdź szczelność drzwi w tym narożniku, na fotce wyraźnie widać którędy wali mróz, jeżeli byłyby jednakowo szczelne po obwodzie to szron rozłożyłby się równomiernie na całej ościeżnicy, a na pewno nie powinien namalować takiego "języka", coś takiego robi mroźny powiew

Sigurd
06-01-2009, 09:35
Podepnę się pod temat: u mnie w większości okien ( pcv, 7 komorowe ) każdego ranka u dołu jest rosa. Uważałem to za normalny objaw, różnice temp itp ale od kilku dni, gdy mamy w regionie ponad 20 st mrozy ta rosa ZAMARZA po stronie wewnętrznej, gdy w pokoju na grzejnikach ustawione na 4 i jest ciepło. Czy to wina uszczelek w oknach ? Od kilku dni wyraźnie czuć jak chłód przez nie przenika gdy się rękę podłoży. Da się takie okna jakoś regulować żeby lepiej dociskały ?

boszax
06-01-2009, 14:53
Co do uszczelki to nie mam do niej zastrzeżeń, przylega równo i ma w sobie magnes (dzięki, poprawione z magnezu) który dosłownie łapie drzwi. Ktoś pisał żeby ocieplić takie drzwi - tylko jak?

Bigbeat
06-01-2009, 15:02
/.../ magnez /.../
Chyba magnes?

MARTiiii
06-01-2009, 15:06
Mi lód się zrobił wokół jednego z zamków w drzwiach :lol:

slawciol
06-01-2009, 17:34
Ale na tym zdjęciu widać przerwę między uszczelką pionową a poziomą :-? czy żle widze?? :roll:

boszax
06-01-2009, 18:31
Po prostu tam w rogu na uszczelce nie ma lodu. Ale zapewniam, że uszczelka jest OK.

barzuc
06-01-2009, 19:18
Po prostu tam w rogu na uszczelce nie ma lodu. Ale zapewniam, że uszczelka jest OK.

Jak na ironię... jeśli gdzieś "dmucha" to w tym miejscu się nie oblodzi (stały przepływ powietrza) a lód pojawi się kawałek dalej. W tym wypadku to całkiem jak z piaskiem... przy silnym wietrze gromadzi się tam gdzie nie wieje a nie w miejscu wystawionym na bezpośrednie podmuchy. Jeśli tam brakuje uszczelki - to znalazłeś przyczynę. Najprostszy sposób aby się przekonać - albo przystawić coś dymiącego (jeśli palisz - papieros wystarczy, jeśli nie - to coś co możliwie mało kopci i za bardzo nie śmierdzi ale daje widoczny dym) i zobaczyć jak się dym zachowuje, albo przyłożyć mokrą / wilgotną rękę (i bynajmniej nie dotykać).
Jeśli brakuje choć kawałka uszczelki to się powtórzę (nudne -wiem) - ale zacząłbym od uszczelnienia tych drzwi. Zimne powietrze (właściwie każde) zachowuje się jak woda - znajdzie najmniejszą szczelinę i się nią przeciśnie... z kolei jeśli będzie go wystarczająco dużo to efekty mogą być wręcz zaskakujące.

Barbossa
06-01-2009, 19:20
ewidentnie pow. zap. z zewnątrz
albo uszczelki, albo regulacja na zawiasach, albo skrzydło wypaczone, albo wszystko do kupy + ościeżnica sp...

miol
06-01-2009, 19:30
Podepnę się pod temat: u mnie w większości okien ( pcv, 7 komorowe ) każdego ranka u dołu jest rosa. Uważałem to za normalny objaw, różnice temp itp ale od kilku dni, gdy mamy w regionie ponad 20 st mrozy ta rosa ZAMARZA po stronie wewnętrznej, gdy w pokoju na grzejnikach ustawione na 4 i jest ciepło. Czy to wina uszczelek w oknach ? Od kilku dni wyraźnie czuć jak chłód przez nie przenika gdy się rękę podłoży. Da się takie okna jakoś regulować żeby lepiej dociskały ?
U mnie miałem to samo, wg. mnie to za dużo mam wilgoci w domu a temp. w domu nie spada poniżej 17-18st w nocy.

tadzel
06-01-2009, 20:17
Ustaw w tym pomieszczeniu wentylatorek powinno wyeliminowac to zjawisko. mrozy odejda i bedzie ok.