PDA

Zobacz pełną wersję : Posiadacze pogodówek - jaka temp CO przy jakiej temp zewn?



Hans Kloss
06-01-2009, 10:39
Żeby mieć jakies porównanie proponuje w tym temacie, aby ci z Was, którzy mają sterowanie pogodowe CO, podawali następujące dane:
1. jaki sprzęt: u mnie gazowy Junkers Cerasmart Modul ZSB-22, z regulatorem TA270, kaloryfery plus podłogówka sterowana poprzez mieszacz.
2. temperatura "bazowa" w domu: u mnie 21st
3. temperatura na zewnątrz: u mnie dziś -20st
4. nastawiona przez pogodówkę temperatura zasilania CO dla temp zewn jak w pkt 3): u mnie 47st
5. nastawiona przez pogodówkę temperatura zasilania podłogówki dla temp zewn jak w pkt 3 - jeśli ktoś ma podłogówkę sterowaną przez pogodówkę): u mnie 29st
6. info, czy jest właczone jakieś reagowanie (korekta) na temp wewnątrz domu: u mnie teraz nie.

Leszko
06-01-2009, 11:39
Nie mam pogodówki, podam jak mam u siebie, pewnie Ci się nie przyda, a "nóż widelec" na przyszłość

Piec- ekogroszek ustawiony na stałe 50st
Podlogówka z mieszaczem-hol,kuchnia,łazienki ustawione na zasilaniu 27st
Grzejniki Purmo z regulatorami które są odpowiedzialne za utrzymanie temperatury w pomieszczeniach 22-23st przez całą dobę.
Przez cały sezon nic nie ruszam.
Mam opcje założenia dodatkowego sterowania, ale po co.

Majka
06-01-2009, 14:09
Hans, a jak masz ustawioną krzywe grzewczą?

Hans Kloss
06-01-2009, 17:05
Sprawdzę i jutro podam. W sterowniku TA270 ustawia sie 2-punktowo oddzielnie dla kaloryferów i mieszacza. Temperature poczatkową, gdy jest ciepło i końcową, gdy jest zimno. Ale wiem, że w innych piecach i sterownikach nastawy sa inne, np poprzez nachylenie krzywej grzania. Dlatego właśnie sformułowałem zagadnienie, pytając wprost o temp zasilania CO przy danej temperaturze zewnetrznej. Wtedy możemy sie porównywać niezależnie od tego jakie sterowniki pogodowe mamy.

civic9
06-01-2009, 19:25
a po co się w ten sposób porównywać? :)

jack_2000
06-01-2009, 19:29
pompa ciepłą 10KW.

temp. w domu 21,5 dół; 20,5 góra
temp. na zewnątrz -17
temp. podłógi dla -20 zadana 26 stopni czyli teraz wynosi 25 stopni z podbiciem +3 w godz. 1-6, 13-19. Przed godz. 19 temp. podłogóki była 28,0 i teraz stygnie do 25 i pewnie do 1 w nocy nie da rady dotrzymać i pompa załączy się przed godz. 24 na jeden cykl.

nom
06-01-2009, 19:38
Ja mam zwykły kociołek Viessmann Vitopend 100, ustawione na sztywno (bez pogodówki) 60*C, na dworze w nocy -12*C, w dzień -10*C, kociołek pracuje 9h/dobę, a włącza się 29 razy/dobę zużywając przy tym 11,7m3 gazu na dobę. :-)
Szeregówka (segment w środku) 3 kondygnacje, ok. 185m3 uzytkowej, temp. zadana na regulatorze 19,75*C na dzień i 19*C na noc (ale chyba oszukuje coś regulator, bo na innym termometrze pokazuje mi w dzień 21*C). :-)

Hans Kloss
07-01-2009, 10:50
do civic9: bo ja np nie wiem, czy moje krzywe grzewcze są ustawione "nisko, czy wysoko". Temperatury zasilania CO w zależności od temp zewnętrznej mówia dużo o charakterystyce samego budynku i CO. Zasadniczo im niższa temperatura zasilania CO tym ekonomiczniej i to prawie niezależnie od tego jakim piecem ogrzewamy. Dlatego temat skierowany jest do użytkowników pogodówek (bo regulacje pokowe działaja często w trybie włącz-wyłacz) i nie pytam o zużycie paliw czy szczegółowe ustawienia pieców - sa do tego osobne wątki.

do Majki:
dla obiegu kaloryferów krzywa grzewcza PP26st, PK46st
dla podłogówki krzywa grzewcza PP18st, PK33st

Dzis rano gdy na dworze było -17st, na kaloryfery miałem temp zadaną 45st, na podłogówkę 32st (przy podłogówce wysoko - wyłaczyłem reagowanie na temp w pomieszczeniu, wczoraj gdy podawałem swoje dane miałem aktywne reagowanie na temp w pomieszczeniu, co przeoczyłem - dlatego przy -20st na zewnątrz miałem zadana temp 29st).