PDA

Zobacz pełną wersję : Odbiór cz??ciowy budynku.



DarekW
08-04-2002, 14:45
Rozpocząłem budowę domu w 2000 r. W tej chwili zamierzam wykonać odbiór częściowy i zameldować się. Odpowiednie dokumenty już mam przygotowane. Mam pytanie: Czy zgłaszając odbiór częściowy budynku tracę ulgę budowlaną ? O ile się orientuję zasiedlenie, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy tylko lokali mieszkalnych, a nie domów. Ale czy tak jest na pewno ?!?

Agnicha1704
08-04-2002, 16:47
Zgłaszając odbiór częściowy - nie tracisz ulgi, ale jeśli się zameldujesz to tracisz ulgę!!!
Wniosek nasuwa się sam - odbiór częściowy, ale bez meldunku.
pozdrowienia
Agnicha

jk
08-04-2002, 21:05
Nieprawda. Odbiór częściowy + zameldowanie się nie oznaczają straty ulgi. Działam już tak od 1.5 roku. Gdzie niby masz mieszkać jak sprzedałeś mieszkanie i rzeczywiście zasiedliłeś dom ?
Na decyzji o odbiorze częściowym mam napisane , że brakuje mi tylko wykończenia elewacji (tak jest w istocie). Zameldowaliśmy się i już po miesiącu wniosłam podanie do US o zwolnienie z odprowadzania składek. Zostało rozpatrzone pozytywnie. Czyli nie straciliśmy ulgi. (woj. dolnośląskie)Znam jeszcze 2 takie przypadki jak mój w okolicy.

Agnicha1704
09-04-2002, 08:52
A ja znam przypadek odwrotny, tzn odbiór częściowy, zameldowanie i... utrata ulgi - dlatego tak napisałam - moze co US to interpretacja? A może należy spełnić dodatkowe warunki o których nie wiem?
pozdrowienia
Agnicha

agnes
09-04-2002, 11:35
Nasz skarbówa interpretuje tak,jak ktoś się zamelduje to już nie jest częściowe zasiedlenie tylko całkowite i traci prawo do ulgi .W tym widzę trochę racji bo meldunek wiąże się przecież z zamieszkaniem "na całego".Nie widzę jednak przeszkody w oszukiwaniu fiskusa,co to za problem być zameldowanym gdzie indziej np.gdzieś u rodziny a mieszkać w domu i nie utracić prawa do ulgi.

DarekW
09-04-2002, 11:52
Chodzi tu tylko o interpretację jednego zdania ustawy:
"Art. 27a. 1. Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik:
1)poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:
f)przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,"
Wymyśliłem kolejną furtkę: Zamelduję rodzinę i rozliczając się samodzielnie, jako główny inwestor, niezameldowany w owym miejscu nie stracę ulgi (parodia).

agnes
09-04-2002, 12:13
To Ty sam jesteś inwestorem? A współmałżonka,jako kto wystepuje wtym procesie budowlanym.Sorry to tylko k woli ciekawości :smile:

Agnicha1704
09-04-2002, 17:00
DarekW ostrożnie - bo jeśli masz współwłasność majątkową to sprawa się rypnie (sorry za słownicvtwo) i ulga odpadnie.
Lepiej nie wymeldowuj się ze swojego miejsca zamieszkania a jeśli musisz to zamelduj się u rodziny jak pisze Agnes.

sanipro
18-04-2002, 19:30
Poniżej przedstawiam stanowisko URE. Nie jest to odpowiedź na pytanie DARKA, ale wiąze się z tematem odbioru:
Czy przedsiębiorstwo energetyczne może żądać zawiadomienia o całkowitym lub częściowym zakończeniu budowy domu w przypadku złożenia wniosku o zmianę grupy taryfowej z C na G?
Przepisy prawa energetycznego nie zawierają zapisów regulujących kwestie dokumentacji składanej przez odbiorców wraz z wnioskiem o zmianę grupy taryfowej. Przedsiębiorstwo energetyczne w taryfie dokonuje podziału odbiorców na grupy taryfowe według określonych kryteriów. Warunki zmiany grupy taryfowej powinna określać umowa sprzedaży energii elektrycznej. Kwestia ewentualnego udokumentowania wniosku o zakwalifikowanie odbiorcy do stosownej grupy spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art. 6 kc), tj. na odbiorcy. Takim dokumentem w przypadku przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego może być zawiadomienie właściwego organu o zakończeniu budowy lub jeżeli wymagają tego przepisy prawa budowlanego pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego (patrz art. 54 i n. ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, tekst jednolity Dz. U. Nr 106, poz. 1126 z późniejszymi zmianami).
Pozdrawiam S-O

aga1401
30-01-2009, 09:50
ciekawe czy cos sie zmienilo...mamy teraz 2009 rok