PDA

Zobacz pełną wersję : problem z gwintowamiem. ZA DOBRĄ PODPOWIEDZ NAGRODA.



salfiury
06-01-2009, 12:32
witam !!!
Mam problem z gwintowaniem rur ocynkowanych, robię C.O.
Problem mój polega na tym, że przy gwintowaniu rura staje się kwadratowa na gwincie. Czego to może być przyczyną. Czy wina stoi po stronie człowieka czy rury. Zaznaczam, że gwintuje, gwintownicą ręczną firmy Rems oczywiście rure smaruje markowym olejem Rothenberger. Wcześniej gwintowałem, gwintownicami amatorskimi i też to samo się robiło-mówiono mi ,że to wina gwintownicy.Teraz mam markową i dalej to samo.
Co jeszcze można zrobić aby polepszyć gwintowanie? A może te rury to jakiś bubel - tak mi się wydaje ale czy ja mam rację
czy któryś z hydraulików miał kiedyś podobny problem?
Bardzo proszę o pomoc.
ZA PODPOWIEDŻ 'FLACHA'- jeżeli będzie trafna.

zbigmor
06-01-2009, 12:43
witam
Mam problem z gwintowaniem. czy ktoś jest w stanie mi pomóc?Problem mój polega na tym, że przy gwintowaniu rura staje się kwadratowa na gwincie. Czego to może być przyczyną. czy wina stoi po stronie człowieka czy rury. zaznaczam, że gwintuje, gwintownicą ręczną firmy rems. wcześniej gwintowałem gwintownicami amatorskimi i też to samo się robiło.

Czy mam to rozumieć, że z rury robi się nagwintowany profil kwadratowy?
Jeśli tak to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zbyt cienka ścianka rury. Podaj jej parametry.

salfiury
06-01-2009, 14:21
dodam ,że problem mam z rurami ocynkowanymi 1'' jeśli to dla kogoś ważne.

ewoo
06-01-2009, 19:04
ten sam problem miałem wczoraj rura czarna 1/2 cala polewałem olejem i zaginało rurę na kwadrat, potem polewałem wodą i pomogło.
rzadko robię w stali, jedynie przeróbki i zawsze polewałem wodą i było ok.
wczoraj coś mnie wzięło na olej i były problemy,
spróbuj wodą.

salfiury
06-01-2009, 19:53
Dzięki za podpowiedz ale czy to pomoże? jak tak, to dobrą 'flachę' stawiam. Coraz bardziej zastanawiam się nad reklamacją tych rur. tylko jak przekonać o tym sprzedawcę? Sprzedawca powiedział że nigdy takiego czegoś nie widział .
Wcześniej nigdy bym się nie spodziewał, że gwintowanie w dzisiejszych czasach jest taką sztuką. Myślałem, że jak dobra gwintownica to tylko kręcić i smarować i tyle.

niezły
06-01-2009, 21:21
Niestety problem tkwi po stronie rur Dzisiejsze rury nie nadają się do gwintowania nawet przy użyciu dobrej gwintownicy i odpowiednich środków do gwintowania
Sam zniszczyłem bardzo dobrą i drogą gwintownice na tych rurach Niestety bez gwintowania czasami pracować się nie da W przypadku dużych średnic gwinty kupuję i spawam
Niestety nie zawsze jest to możliwe i musze się męczyć z gwintownicą Gwintowanie należy robić z wyczuciem tzn. gwintujemy do momentu aż rura robi się trójkątna i cofamy gwintownice o jakieś 2-3 obroty i gwintujemy dalej oczywiście pamiętając cały czas o smarowaniu gwintu Woda nie jest najlepszym rozwiązaniem lepszy jest specjalny olej ( emulgol chyba) który rozcieńcza się z woda do kupienia w specjalistycznych sklepach lub CPN

salfiury
07-01-2009, 07:56
Co ma znaczyć twoim zdaniem '' gwintujemy do momentu aż rura robi się trójkątna'' , mi się wydaje że jak już rura zrobi się trójkątna to już zapóźno bo nie da się obrócić gwintownicy , tylko wyciągnąć noże i ściągnąć głowice z rury.
Do tej pory tak robiłem.

RadziejS
07-01-2009, 09:11
Co prawda nie dotyczy to rur, ale może warto spróbować..

gdy czasem gwintuję jakiś pręt to dużo lepiej idzie po zastosowaniu oleju jadalnego (rzepakowy czy słonecznikowy nie wiem - stoi stara butla w garażu, podczas gwintowania czuć charakterystyczny zapach naleśnika :-) ).

Gwint nie jest pozadzierany i jest w miarę łatwo. Ojciec mi kiedyś tak podpowiedział, a jemu tokarz

salfiury
07-01-2009, 10:04
Kolego ja stosuje jak wcześniej napisałem nawet markowy olej chłodząco-smarujący i też nie pomaga.

Foczki
07-01-2009, 11:32
sprawdzić u dostawcy rur czy rura jest przeznaczona do gwintowania, ot co. Jak nie to kupić inne rury.

niezły
07-01-2009, 12:08
Co ma znaczyć twoim zdaniem '' gwintujemy do momentu aż rura robi się trójkątna'' , mi się wydaje że jak już rura zrobi się trójkątna to już zapóźno bo nie da się obrócić gwintownicy , tylko wyciągnąć noże i ściągnąć głowice z rury.
Do tej pory tak robiłem.

jest taki moment kiedy zaczyna robić się trójkątna z reguły pod koniec gwintowania