PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie półki na ścianie z rygipsy na stelażu?



Lewar81
06-01-2009, 12:57
Witam

Otóż mam taki problem, że przymierzam się do zmiany mebli w salonie i chciałbym zamocować półkę / regał jedno półkowy na ścianie, problem polega na tym że ta ściana docelowa jest to ściana szczytowa, stare budownictwo czerwona cegła pełna. Dlatego kilka lat temu aby zminimalizować straty ciepła pewna firma wykonała docieplenie od wewnątrz mieszkania watą mineralną i na to położyli ściankę z rigipsów na stelażach. Tak jak na rysunku.


Proszę o poradę jak to zamocować? Jakiś pręt gwintowany głęboko w ścianę? odpowiednia średnica? może jakieś systemy mocowań?

Nieukrywam że nie chciałbym niszczyć ściany z rigipsy i robić rodzaj łączników między rigipsem a ścianą z cegieł w miejscu gdzie jest wata.

Szacowana waga półki około 20kg + 10-15kg zapełnienie jej.

Proszę o porady

http://img369.imageshack.us/img369/7282/pkaao8.jpg

jaro'71
06-01-2009, 13:37
Najpewniej byłoby na długich kołkach i do muru, ewentualnie natrafić na profile pod płytą i do nich mocować. Na samej płycie raczej nic bym nie wieszał. Są specjalne kołki do mocowania w płycie, ale nigdy nie wiadomo ile kilo na półce się nagle kiedyś znajdzie... Planowane 35-40 kg to i tak bardzo dużo

zbigmor
06-01-2009, 13:44
Witam

Otóż mam taki problem, że przymierzam się do zmiany mebli w salonie i chciałbym zamocować półkę / regał jedno półkowy na ścianie, problem polega na tym że ta ściana docelowa jest to ściana szczytowa, stare budownictwo czerwona cegła pełna. Dlatego kilka lat temu aby zminimalizować straty ciepła pewna firma wykonała docieplenie od wewnątrz mieszkania watą mineralną i na to położyli ściankę z rigipsów na stelażach. Tak jak na rysunku.


Proszę o poradę jak to zamocować? Jakiś pręt gwintowany głęboko w ścianę? odpowiednia średnica? może jakieś systemy mocowań?

Nieukrywam że nie chciałbym niszczyć ściany z rigipsy i robić rodzaj łączników między rigipsem a ścianą z cegieł w miejscu gdzie jest wata.

Szacowana waga półki około 20kg + 10-15kg zapełnienie jej.

Proszę o porady

http://img369.imageshack.us/img369/7282/pkaao8.jpg

Jak ocieplenie ma 10cm to albo kołki systemowe do K-G, ale ile to trzeba gdzieś poszukać, albo pręty gwintowane wkleić na kotwę chemiczną do cegieł i do nich przymocować półkę. Gdybym miał strzelać to dałbym dla bezpieczeństwa 4 pręty fi 8mm - 2 góra i dwa dół pólki.

Lewar81
06-01-2009, 18:02
dzięki za wszystkie porady,

co do kołków Molly to chyba się na nie nie zdecyduję, półka jest na prawdę masywna i ma wisieć bezpośrednio nad nowym TV (nie spałbym spokojnie wyobrażając sobie jak z mojego LCD robi się miazga! :) ) natrafienie na profile będzie raczej znikome, ze względu na to że półka ma wisieć w ściśle określonym miejscu.

Wybierałbym wersję użycia prenta gwintowanego ale mam dylemat jak go zakotwiczyć w murze, ja widze to tak, biorę wiertło fi 8 długie na 40 cm, wwiercam się około 20cm w mur na wszystkich 4 narożnikach półki i teraz jak te prenty tam zakotwiczyć? jakiś patent? może jakieś metody, bardzo proszę o dalsze porady.

pozdrawiam

Lewar81
06-01-2009, 18:53
ścianka wykonana około 4 lat temu także o gwarancji nie ma mowy, rozważę jeszcze te molly może znajdę takie o solidnej rozpiętości i pozwoli mi to im zaufać :)

zulus1
06-01-2009, 18:55
Tak jak juz wczesniej wspomniano uzyj kotw chemicznych (tubka 400ml okolo 40-60zl) - po kilku godzinach od wstrzykniecia robi sie bardzo wytrzymale polaczenie muru ze srubami/wkretami itp. Ja u siebie mocowalem takimi kotwami stelaz do zawieszenia pieca gazowego wstrzykujac do cegly porcje kotwy chemicznej i w to wkrecilem wkrety odpowiedniej srednicy. Piec wazy okolo 30-35kg.