PDA

Zobacz pełną wersję : K-G na scianach, a zwykly tynk - roznica temperatur w dotyku



MARTiiii
06-01-2009, 15:01
Po tych mrozach zauwazylem ze tam gdzie mam zrobiony suchy tynk, naklejone plyty KG na sciany (pod skoskami na poddaszu) sciany sa o wiele zimniejsze w dotyku niz tam gdzie na scianie jest tynk gipsowy. Mowie o sicanach zew.

Troche sie zdziwilem ze jest taka roznica w temp scian w dotyku. Czy u was tez tak to wyglada? Dodam ze dom niezamieszkaly, grzany od 2mc, a temp w srodku to ok.13-15C. Styropian 15cm, welna 25cm (skosy i sufit poddasza)

an-bud
06-01-2009, 17:09
ja mam troszkę inaczej :wink: tzn. cieplejsza płyta na ścianie zewnętrznej od tynku na ścianie wewnętrznej (ocieplenie za płytą). Masz prawdopodobnie klejone na placki z uwięzionym powietrzem między ścianą a STG, ściana w tym przypadku pochłania mniej ciepła z pomieszczenia od ściany otynkowanej (blokuje i chłodzi uwięzione powietrze) albo i coś sp.. w tej ścianie

MARTiiii
07-01-2009, 13:06
Czyli wychodzi ze placki porobili :evil: Nie ma jak fachowce od siedmiu boleści. Teraz zaluje ze nie zrobilem wszedzie tynku.



Czy wieniec z betonu moze do tego wychladzania KG sie przyczyniac?

zbigmor
07-01-2009, 13:18
Czyli wychodzi ze placki porobili :evil: Nie ma jak fachowce od siedmiu boleści. Teraz zaluje ze nie zrobilem wszedzie tynku.



Czy wieniec z betonu moze do tego wychladzania KG sie przyczyniac?

Pomieszanie z poplątaniem.
Kolega napisał, że jak placki to cieplejsze. Inaczej się zresztą nie robi.
Wieniec z betonu jak najbardziej może się do wychłodzenia przyczyniać.

Trociu
07-01-2009, 13:21
Czyli wychodzi ze placki porobili :evil: Nie ma jak fachowce od siedmiu boleści. Teraz zaluje ze nie zrobilem wszedzie tynku.Jakie fachowce od siedmiu boleści - poczytaj karty producentów płyt, chociażby lafarge:

http://www.lafargenidagips.pl/wydawnictwa/pdf/3_plyta%20gipsowo-kartonowa%20mocowana%20na%20kleju.pdf


Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 60 cm dla
płyty 12,5 mm oraz 40 cm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy
powinien mieć średnicę ok. 10-15 cm a odległości
pomiędzy plackami w rzędzie ok. 30 cm.

MARTiiii
07-01-2009, 16:49
No i dobrze napisalem tak jak pisze.... GK powinno byc cieplejsze nawet od tynku na wew scianach. U mnie sa o wiele zimniejsze...


Fachowce sa takie u nas ze lepiej jak by pojechali do anglii i tak knocili. Sorry rok budowy jednego mnie nauczylo, wszyscy robia aby szybciej, aby wziasc forse, aby pojsc dalej. Zaznaczam ze wszystkie ekipy mialem z polecenia. Ludzie nawet nie wiedza ile rzeczy im partaczą takie ekipy...

Przyklad z ocieplania poddasza. Jak bym nie sprawdzil to by nawet nie ocieplili wełną tyłu murałty - brak polaczenia z styropianem (zaznacze ze ekipa rozchwytywana w naszej okolicy). Z innymi tez mialem podobne przeboje wiec...

kosmo77
07-01-2009, 18:06
Nie rozumiem dlaczego się przyczepiłeś akurat do centymetrowej grubości gipsowej płyty i na nią zwalasz cały problem. Tynk masz na murowanych ścianach od zewnątrz pewnie ocieplonych styropianem. A płyty gipsowe na poddaszu - czyli albo pod dachem, albo na samym szczycie ściany który być może od góry przemarza. Ale to już Cię nie interesuje. Bo uważasz że płyta z gipsu ma być cieplejsza od gipsu :) Gips cieplejszy od gipsu... hm, może chodzi o ten papier który jest na płycie? A może o to jaką farbą jest pomalowany?

A może chodzi o to ze między płytą a ścianą jest szczelina w której sobie hula wiatr bo jest np od góry nie zatkana niczym?

MARTiiii
07-01-2009, 20:42
Nie czepiam sie poprostu nie czaje czego taka roznica jest w dotyku. Styropian jest dokladnie do okola, wszedzie tak samo ocieplone.

Z ta szczelina juz sprawdzalem, nie powinno byc. Dach jest dwu-spadowy, skos z sufitem wypchane welna 15+10. Welna szczelnie ulozona rowniez na strychu, nie wiem gdzie moglo by podwiac miedzy KG a sciane lub skos w takim wypadku ale napewno jeszcze poszperam jak sie tlyko ociepli.


p.s. skosy w dotyku rowniez sa o wiele cieplejsze niz te na scianakach kolankowaych pod nimi, podobne w odbiorze co sciany tynkowane. (wszystko poddasze)

zbigmor
08-01-2009, 07:08
Nie czepiam sie poprostu nie czaje czego taka roznica jest w dotyku. Styropian jest dokladnie do okola, wszedzie tak samo ocieplone.

Z ta szczelina juz sprawdzalem, nie powinno byc. Dach jest dwu-spadowy, skos z sufitem wypchane welna 15+10. Welna szczelnie ulozona rowniez na strychu, nie wiem gdzie moglo by podwiac miedzy KG a sciane lub skos w takim wypadku ale napewno jeszcze poszperam jak sie tlyko ociepli.


p.s. skosy w dotyku rowniez sa o wiele cieplejsze niz te na scianakach kolankowaych pod nimi, podobne w odbiorze co sciany tynkowane. (wszystko poddasze)

Ważne jest nie tylko co jest na wierzchu, ale przede wszystkim co jest pod spodem tego gipsu. Sam sugerowałeś, że płyty masz na wieńcu no to przelicz sobie współczynnik przenikania ciepła z betonem i materiałem jaki masz na ścianach.