PDA

Zobacz pełną wersję : Znikające kontenery do segregacii surowców.



bladyy78
06-01-2009, 19:26
Czy u was tez po nowym roku poznikały niektóre kontenery do segregacji surowców?
Jakież było moje zdziwienie gdy podjechał tam gdzie zwykle żeby wyrzucić butekli pet a tu zonk :o brak kontenera na plastiki. Został tylko na szkło. Jadę wiec dalej i gdzie też stały dwa i tam też zonk stoi tylko jeden na szkło. Jak tu dbać o ekologie!!! Teraz wiec znowu się zacznie palenie w piecach plastikami
:evil: . Widzę że nawet za darmo już nikt nie chce przetwarzać ponownie starych butelek. Firma pewnie taniej wychodzi kupić granulat z chin i a ten przetworzony jest za drogi dlatego już nie chcą go przetwarzać.

08-01-2009, 03:16
u mnie znikneły rok juz rok temu ...
wszystkie /te na puszki, szkło kolorowe i białe, makulature i plastik/
ich znikniecie argumentowali dycydenci w rózny sposób
- jendnym razem mówili ze przy pojemnikach gromadziły sie gryzonie
- innym, ze wiatr rozwiewał reklamówki po okolicy
- kolejnym, ze podrzucano koło pojemników np. sprzęt RTV i szkło okienne
- teraz gdy kolejni ludzie zwracają sie o przywrócenie pojemników - argumentacja lokalnej władzy jest taka, ze ... /uwaga !/ dostęp do kontenerów był nierówny :-?
tzn ze Ci którzy mieli kontener w poblizu - byli uprzywilejowani a ci którzy dalej
mieszkali musieli dowozic daleko surowce wtórne i aby było sprawiedliwie
zlikwidowano wszystkim ! :o

kontenery były wspołfinansowane /podobno/ przez Unie - ciekawe co unijni urzednicy powiedzą gdy sie dowiedzą o "działaniach" naszych lokalnych kacyków, którzy najwyraźniej chcą aby Ci którzy nauczyli sie kultury i segregacji szli znów ze smieciami w las ...

bladyy78
08-01-2009, 08:50
Najlepsze jest to że te kontenery dopiero poustawiali w tamtym roku w lipcu, a zlikwidowali w grudniu. Został tylko kontener na szkło pewnie tylko to jeszcze się opłaca tylko przerabiać. Dziś się dowiedziałem że było ogłoszenie w gazetce że likwidują bo segregacja jest nieopłacalna :evil: . Czy wszystko w tym chorym kraju musi się opłacać? Przecież nawet jak jest to nieopłacalne to nie powinno to lądować na wysypisku tylko być transportowane do jakiś spalarni. na wysypisko powinny być wywożone tylko odpady które ulegają biodegradacji. A tyle się mówi o ekologii. Albo powinna wejść ustawa że firmy produkujące tworzywa sztuczne maja obowiązek je przyjmować do ponownego przerobu. Tak samo jak taki obowiązek maja sklepy z agd.

Depi
25-01-2009, 15:02
Zniknęły.

adam_mk
26-01-2009, 11:05
Zadziałała niewidzialna ręka.... rynku.
Adam M.

Depi
26-01-2009, 18:47
Ja bym raczej obwiniał .... urzędasów! ;)

adam_mk
26-01-2009, 19:11
Nie przesadzaj!
Nie wszystkiemu są winni socjaliści cykliści, łysi i urzędasy!
Adam M.

Depi
26-01-2009, 19:19
Adam - nie poznaję Cię :)

Ale akurat tu mówię serio - i Ty masz rację. Rynek działa tak, że się nie opłaca (bo najbardziej opłaca się wywalać do lasu). Ale właśnie taka jest rola Państwa, żeby zrobiło tak, żeby się opłacało (albo przez robienie dużego kuku, albo przez dawanie dużego lizaka). No i nie wywiązuje się z tego niestety. Już nawet mi się odechciewa segregowania powoli...

Mymyk_KSK
26-01-2009, 20:31
Już nawet mi się odechciewa segregowania powoli...

Powoli? ;-) mnie się szybko odniechce - dzwony likwiduja, w 120l kuble na odpady "zwykłe" zawsze zostaje miejsce (tak na oko 60l niewykorzystane), 120l worek na smieci segregowane - odbior raz w miesiacu - zapelnia mi sie po tygodniu, więc przez następne 3 tygodnie śmieci które powinnam segregować będę wrzucać do kubła na "zwykłe". No bo co mam z nimi zrobić??

Depi
26-01-2009, 21:27
To jeszcze pikuś - możnaby wrzucić do zwykłego. Masakrą, tragedią i głupotą jest to, że to i tak trafia na jedną kupę. I PONOĆ tam je jeszcze raz segragują (tak się tlumaczą napastowani smieciarze), ale ja im jakoś nie bardzo wierzę...

KrzysztofLis2
26-01-2009, 21:45
Masakrą, tragedią i głupotą jest to, że to i tak trafia na jedną kupę. I PONOĆ tam je jeszcze raz segragują (tak się tlumaczą napastowani smieciarze), ale ja im jakoś nie bardzo wierzę...
Możesz im wierzyć. :)

Byłem kiedyś w zakładzie utylizacji odpadów w Koninie (przy okazji otwierania instalacji do spalania gazu wysypiskowego). Wytłumaczyli mi tam, dlaczego śmieci sortowane są też sortowane w zakładzie. A powód jest prosty.

Bo to, że ludzie śmieci sortują nie oznacza wcale, że robią to dobrze. Że często pakują nieodpowiednie śmieci do kontenerów, mimo oznaczeń. Że ci najzdolniejsi pakują na przykład do pojemnika na plastik rzeczy takie jak stary dywan!

Naprawdę podoba mi się to, jak wygląda segregacja odpadów w Japonii (foto) (http://ekoenergia.blogspot.com/2009/01/segregacja-smieci-w-domu.html). Tam rodzajów odpadów jest co najmniej kilka, ale śmietnik tylko jeden. Bo za każdym razem odbierany jest inny rodzaj tych odpadów. Każdy mieszkaniec zaś dostaje kalendarz z zaznaczonymi terminami odbioru szkła, puszek, plastików i reszty śmieci. To załatwia kłopot z logistyką (więcej ciężarówek, więcej kontenerów), ale wymaga dużego samozaparcia ze strony ludzi. Rzecz jasna tam są bardzo wysokie kary za wrzucanie nieodpowiednich śmieci. :D

Trociu
27-01-2009, 08:03
Rzecz jasna tam są bardzo wysokie kary za wrzucanie nieodpowiednich śmieci. :DAle też pewnie duża świadomość tego co i jak segregować i dlaczego.

KrzysztofLis2
27-01-2009, 08:04
Ale też pewnie duża świadomość tego co i jak segregować i dlaczego.
Na pewno.

Pytanie zasadnicze: czy to wysokie kary spowodowały świadomość, czy świadomość była wcześniej a została potem uzupełniona przez kary?

Ziab'a
24-02-2009, 19:20
Było super. Niepełnosprawni z Econu zabierali co tydzień posegregowane śmieci. Oni mięli pracę , ja pełną radość z tego, że moje śmieci przysłużą się do czegoś dobrego .
Żeby to jasny gwint..jeśli nie wadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi.
Tylko KTO na tym zarobił ???
Bo kto stracił, wiadomo.

pluszku
23-03-2009, 13:54
Zadziałała niewidzialna ręka.... rynku.
Adam M.
dziwne adam_mk, bo ja tez z DG i kontenery stoja jak stały i nawet są oprózniane
może to kwestia bardziej lokalna niż na poziomie urzedu miasta?
może to na poziomie sp-mieszkaniowych
a może umowa im wygasnie dopiero w połowie roku?