PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz z butli.



granat110
06-01-2009, 19:51
Witam, mam pytanie czy montując piec gazowy tzw. junkers do ogrzewania tylko ciepłej wody muszę montowac na zewnątrz duży zbiornik ok 2700 l. co wiąże się z bardzo dużymi kosztami, czy mogę taki piec zasilic ze zwykłej butli od kuchenki? Dodam że gazu ziemnego u mnie nie ma i szybko nie będzie. Może ktoś z państwa ma w tym temacie jakieś doświadczenia???

admiro
06-01-2009, 19:56
Witam, mam pytanie czy montując piec gazowy tzw. junkers do ogrzewania tylko ciepłej wody muszę montowac na zewnątrz duży zbiornik ok 2700 l. co wiąże się z bardzo dużymi kosztami, czy mogę taki piec zasilic ze zwykłej butli od kuchenki? Dodam że gazu ziemnego u mnie nie ma i szybko nie będzie. Może ktoś z państwa ma w tym temacie jakieś doświadczenia???

Jasne, że można z butli. Rodzice nawet jedną zimę (przed zbiornikiem) ogrzewali tak cały. Dom.

Teoretycznie butla powinna wystarczyć na ok [(cena butli/80)*30] dni (przy założeniu 2 osób korzystających z ciepłej wody i prysznica.

granat110
07-01-2009, 13:42
Bardzo się cieszę , ale ciśnienie będzie dobre czy trzeba jakiś inny reduktor na butlę? no i jak mieli połączone butlę z piecem tym czerwonym wężem??

zbigmor
07-01-2009, 13:46
Bardzo się cieszę , ale ciśnienie będzie dobre czy trzeba jakiś inny reduktor na butlę? no i jak mieli połączone butlę z piecem tym czerwonym wężem??

Problemy będą przynajmniej trzy.
1. Skraplająca się woda na butli, czyli zimą może cała oblodzieć na zewnątrz
2. Konieczność połączenia szeregowego butli 11kg bo z jednej może być problem z wydajnością i problem z wykorzystaniem gazu do końca
3. Częstość wymiany butli.

Wielkość tych problemów zależeć będzie między innymi od mocy ogrzewacza, czyli poboru gazu.

Trociu
07-01-2009, 13:51
2. Konieczność połączenia szeregowego butli 11kg bo z jednej może być problem z wydajnością i problem z wykorzystaniem gazu do końcaMożna się postarać o taką większą butlę, chyba mają 45kg. Gdzieś tutaj na forum czytałem ;)

granat110
07-01-2009, 18:54
A ciśnienie moi drodzy z takiej zwykłej butli będzie dobre???

admiro
07-01-2009, 20:09
A ciśnienie moi drodzy z takiej zwykłej butli będzie dobre???

Oczywiście, przez reduktor - standard jak do kuchenki.

Przy poborze tylko do grzania wody nie sądzą żeby butla się obladzała - przy grzaniu tak było. Butle 33 kg też testowaliśmy - cięzki i tragicznie niewygodne cholerstwo.

Pytanie było czy system będzie działał - będzie, ale co do wygody i ekonomiczności to wątpliwe.

zbigmor
08-01-2009, 07:14
A ciśnienie moi drodzy z takiej zwykłej butli będzie dobre???

Oczywiście, przez reduktor - standard jak do kuchenki.

Przy poborze tylko do grzania wody nie sądzą żeby butla się obladzała - przy grzaniu tak było. Butle 33 kg też testowaliśmy - cięzki i tragicznie niewygodne cholerstwo.

Pytanie było czy system będzie działał - będzie, ale co do wygody i ekonomiczności to wątpliwe.

Powoli, powoli. Kolega nie napisał jakiem mocy ma ten ogrzewacz. Całkiem możliwe, że pobór gazu dla takiego piecyka jest spory (choć chwilowy - kilka minut max.). Używając u siebie ogrzewacza gazowego podokiennego (2,5kW i 4,3kW) butle 11kg były całe mokre stojąc w środku. Do podgrzania wody moc potrzebna jest sporo większa niż 2,5kW więc dlaczego nie mają się obladzać?
Co do większych butli to się zgadzam. Operowanie pełnymi 11kg butlami nie należało do przyjemności, a do 33kg to ciężko mi sobie wyobrazić. Poza tym koszt też inny.

blindmen
08-01-2009, 07:26
Jesli nie masz gazu w domu to tańszym bedzie rozwiazaniem ogrzwewacz przepływowy elelktryczny bo gaz w butlach jest drogi i dorszy od kW z produ, wez sobie przelicz ile bedzie zuzywac Twój Junkers i na ile staczy Ci jedna butla gazu. Wylicz cene kW ciapła z butli. 33kg butle sa ciezkie a pozatym nie bedziesz ich trzymac w łazience. pozatym skonczy Ci sie butla i bedziesz musial wyjsc z wanny i leciec zmieniac. Wyatarczy lekkie przeziembienie ze niebedziesz wstanie podniesc butli 11kg i bedziesz mial zimna wode, pomysl o wszystkim.

coulignon
08-01-2009, 07:32
albo zwykły bojler grzany w nocnej taryfie. Bedzie 2 razy taniej niz gazem z butli jeśłi chodzi o eksploatację i ze 3 razy taniej w kosztach inwestycji.
Co się tak upieracie na ten gaz z butli? Kalkulatora brak? Liczyć nie umieta? :D

08-01-2009, 08:19
A ciśnienie moi drodzy z takiej zwykłej butli będzie dobre???
za duże /dlatego stosuje sie reduktor/
czeka Cie tez zmiana dysz w piecyku

zbigmor
08-01-2009, 08:28
albo zwykły bojler grzany w nocnej taryfie. Bedzie 2 razy taniej niz gazem z butli jeśłi chodzi o eksploatację i ze 3 razy taniej w kosztach inwestycji.
Co się tak upieracie na ten gaz z butli? Kalkulatora brak? Liczyć nie umieta? :D

Niektórzy pewnie liczyć nie potrafią, ale niektórzy po prostu potrafią myśleć i przewidywać. A przewidująć w przyszłości podłączenie do sieci gazu ziemnego można się przygotować technicznie bazując na gazie z butli. To oczywiście jedna z możliwości.

granat110
08-01-2009, 21:27
Tak się zastanawiam,przecież gaz z butli to ten sam co na stacji benzynowej, a tam litr kosztuje 1,95zł. no 2zł. Czyli 11kg x 2zł=22zł. Tylko czy zatankują do butli.???

admiro
08-01-2009, 21:35
Tak się zastanawiam,przecież gaz z butli to ten sam co na stacji benzynowej, a tam litr kosztuje 1,95zł. no 2zł. Czyli 11kg x 2zł=22zł. Tylko czy zatankują do butli.???

A od kiedy 1 litr gazu LPG to 1 kg?

granat110
08-01-2009, 21:38
No dobra pomyliłem się , ale nie zmienia to treści tematu.

Rom-Kon
08-01-2009, 22:00
LPG jest droższy bo ma akcyzę do jazdy po asfalcie. Zwykły gaz do ogrzewania takowej akcyzy nie posiada.

granat110
09-01-2009, 13:37
A czy ktoś wie ile w zwykłej butli od gazu mieści się litrów gazu bo ja myślałem że 11l.

zbigmor
09-01-2009, 13:44
A czy ktoś wie ile w zwykłej butli od gazu mieści się litrów gazu bo ja myślałem że 11l.
Pierwszy adres z Google podaje:
Ciężar 1 dm3 ciekłego propanu - butanu wynosi 0,51 do 0,58 kg

Ciężar 1 m3 fazy gazowej propanu-butanu wynosi 2,02 do 2,70 kg

Stasiu
16-01-2009, 14:53
Używając u siebie ogrzewacza gazowego podokiennego (2,5kW i 4,3kW) butle 11kg

Mam pytanie na ile ci wystarcza taka butla ??? w tych ogrzewaczach gazowych , oraz czy 11kg = 22 litry = 5,5 m/3 ???

zbigmor
16-01-2009, 15:00
Używając u siebie ogrzewacza gazowego podokiennego (2,5kW i 4,3kW) butle 11kg

Mam pytanie na ile ci wystarcza taka butla ??? w tych ogrzewaczach gazowych , oraz czy 11kg = 22 litry = 5,5 m/3 ???

Pisałem wcześniej: w pokoju 25m2 i ogrzewaczu 4,3kW butla 11kg starczała mi na 3 dni, gdy na zewnątrz było zimno (-10)
Kg/litry OK. m3 musisz poszukać przelicznika.

Stasiu
16-01-2009, 19:32
to jest tak jak sie chce załorzyć coś i sie pisze na kilku forach i sie juz gubi kto co mi odpisał :wink: