PDA

Zobacz pełną wersję : Zgłoszenie do ZUS i US



rcdcd
07-01-2009, 12:17
zarejestrowałem firme. Siedziba jest w miejscowości B. Natomiast mieszkam i jestem zameldowany w miejscwości A.

- gdzie mam złożyć NIP-1 ? w miejscowości gdzie jestem zameldowany ... nie chceili go przyjac, tlumaczac ze mam to zrobic w US do ktorego przynaleze ze wzgledu na siedzibe (B) ... co mi sie wydaje dziwne ?

- ZUS - w ktorym ZUS mam zlozyc rejestracje platnika skladek ? A czy B ?

jak sie licza terminy jesli wysle dok. poczta ? i co powinienem do koperty wsadzić ? ksera nadania regon, wpisu do ew. dg, ksero umowy najmu, umowy z bankiem ? jakos potwierdzone ?

Nefer
07-01-2009, 12:18
Rejestrujesz się tam, gdzie siedziba firmy.
Zadzwoń i dowiedź się co masz wysłac o ile możesz to zrobić pocztą.

cienki66
07-01-2009, 12:39
Urząd Skarbowy właściwy ze wzgledu na adres zamieszkania, nie zameldowania - to podatek dochodwy.
Podatek VAT ze wzgledu na miejsce wykonywania działalności, w przpadku gdy miejsce wykonwania działalności podlega pod kilka urzedów - urząd skabowy własciwy ze wzgledu na miejsce zamieszkania.
Co do ZUS to nie wiem.
Oczywiście powyższe tyczy się osoby fizycznej prowadzonej działalność gospodarczą.

Pozdro

rcdcd
07-01-2009, 12:40
no a NIP-1 ? gdzie ?

cienki66
07-01-2009, 12:56
NIP-1 US wg miejsca zamieszkania, do tego załączasz ksero regonu, umowy najmu, rachunek bankowy.
VAT-R jeżeli będziesz "vatowcem" do US gdzie będziesz płacić VAT i opłata skarbowa chyba 170 zł do gminy własciwej wzgledem połozenia US gdzie bedziesz płacić VAT.
Myślę, że najlepiej udać się osobiście - jak coś bedzie źle wypełnione to poprawisz na miejscu i po kłopocie. A jak coś bedzie źle to i tak bedą wysyłać wezwanie do poprawy.

Pozdro

rcdcd
07-01-2009, 13:32
tylko osobiście mie nie chieli przyjąć nip-1 w US ze wzgledu na zamieszkanie :D wiec musze im wyslac poczta ;]

Trociu
07-01-2009, 13:37
tylko osobiście mie nie chieli przyjąć nip-1 w US ze wzgledu na zamieszkanie :D wiec musze im wyslac poczta ;]A argumentowali to jakoś? Czy powiedzieli - nie bo nie.
Jak wyślesz pocztą, to i tak mogą ze względów formalnych - dla których pewnie nie chcieli przyjąć osobiście - odrzucić i będziesz znaczki i czas stracony na PP w plecy.

cienki66
07-01-2009, 20:09
tylko osobiście mie nie chieli przyjąć nip-1 w US ze wzgledu na zamieszkanie :D wiec musze im wyslac poczta ;]
:o :o :o :o :o :o :o :o

malgos2
07-01-2009, 21:30
tylko osobiście mie nie chieli przyjąć nip-1 w US ze wzgledu na zamieszkanie :D wiec musze im wyslac poczta ;]

W pierwszym poscie pisales, ze nie chcieli przyjac w miejscu zameldowania, a w tym, ze zamieszkania. To w ktorym nie chcieli w koncu? Tak jak Nefer napisala - w miejscu siedziby firmy sie rejestruje w US, zalacza tytul prawny do lokalu (np. umowe najmu lub uzyczenia), REGON, umowe z bankiem. VAT to osobna sprawa i nie trzeba tego od razu zalatwiac. NIP wazniejszy.

Wowka
08-01-2009, 06:56
Oczywiście, że firmę rejestruje się w US właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności.

Dlaczego?

Jeśli ktoś mieszka (i zresztą jest zameldowany) np. w Gliwicach a siedziba firmy jest np. w Sosnowcu, to jeśli w przypadku kontroli firmy przez US urzędnicy skarbowi działają na własnym terenie i nie muszą przyjeżdżać z Gliwic do Sosnowca.

To tyle.

cienki66
08-01-2009, 07:40
Oczywiście, że firmę rejestruje się w US właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności.

Dlaczego?

Jeśli ktoś mieszka (i zresztą jest zameldowany) np. w Gliwicach a siedziba firmy jest np. w Sosnowcu, to jeśli w przypadku kontroli firmy przez US urzędnicy skarbowi działają na własnym terenie i nie muszą przyjeżdżać z Gliwic do Sosnowca.

To tyle.

Nie do końca,
Jeżeli mieszkasz w Gliwicach, a siedziba firmy jest w Sosnowcu to właściwym US do spraw podatku dochodowego będzie US Gliwice, a podatku VAT US Sosnowiec.

Pozdro