PDA

Zobacz pełną wersję : Schemat tablicy rozdzielczej - tak czy inaczej?



edde
07-01-2009, 13:55
http://images30.fotosik.pl/311/598b07b315e025cdmed.jpg

oto schemat TR jaki zawiera mój projekt
i tu prośba, do osób w temacie, o wyjaśnienie kilku wątpliwości:

1) są 4 różnicówki, czy na pewno niezbędne? pomieszczenia typu kuchnia, łazienka - ok, ale reszta też musi być?

2)gdzie w tym układzie wpiąć:
- gniazdo 3-faz. w garażu
- obwód 3-faz. kuchni elektrycznej
- obwód 3-faz pompy ciepła

3) jakie rodzaje i przekroje kabli zastosować do powyższych dodatkowych obwodów?

4) osprzęt TR (różnicówki, eski) jakich firm warto kupić?

5) no i ogólnie jakieś uwagi, propozycje, usprawnienia, poprawki do powyższego obrazka mile widziane :wink:

ps. czytelny full size: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=598b07b315e025cd

retrofood
07-01-2009, 15:08
oto schemat TR jaki zawiera mój projekt
i tu prośba, do osób w temacie, o wyjaśnienie kilku wątpliwości:

1) są 4 różnicówki, czy na pewno niezbędne? pomieszczenia typu kuchnia, łazienka - ok, ale reszta też musi być?

2)gdzie w tym układzie wpiąć:
- gniazdo 3-faz. w garażu
- obwód 3-faz. kuchni elektrycznej
- obwód 3-faz pompy ciepła

3) jakie rodzaje i przekroje kabli zastosować do powyższych dodatkowych obwodów?

4) osprzęt TR (różnicówki, eski) jakich firm warto kupić?

5) no i ogólnie jakieś uwagi, propozycje, usprawnienia, poprawki do powyższego obrazka mile widziane :wink:


1. Warunki techniczne mówią o bezwarunkowym obowiązku montowania róznicówki dla łazienek, jednak zalecają dla innych obwodów przede wszystkim dla kuchni, kotłowni i dla obwodów zewnętrznych. Tutaj obwody są tak rozdzielone, ze trudno z którejkolwiek zrezygnować. Ja przynajmniej u siebie bałbym się takiej rezygnacji. Jednoczesnie przepięcie innych obwodów na jedną różnicówkę powoduje powszechny brak napięcia w razie jej zadziałania, więc utrudnia nam zycie.
W sumie - uważam, że to niezbędne minimum i nic tu bym nie zmieniał.

2. obwody 3-fazowe nalezy wpiąć bezpośrednio w rozdzielnicy, czyli tu, gdzie masz cyfry do góry od 1 do 14. I przydałoby się również zabezpieczyć je różnicówką trójfazową. przynajmniej jedną.

3. To zalezy jaka jest moc odbiorów, nie wiem ile ma pompa ciepła.
W kazdym razie do garazu i kuchenki dałbym minimum 5 x 4 mm kw.
Pompa ciepła 5 x 2,5 lub 5 x 4.

4. Kwestia gustu. Ja montuję przewaznie hager.

5.
a) Na pewno nalezy dodatkowo wyprowadzić zacisk uziemiający w garażu - z głównej szyny uziemiajacej w kotłowni przewodem DY 10 (żółto - zielony)
b) z lewej strony, tu gdzie podano przekroje i rodzaj przewodów do rurki, mozna dodać alternatywnie przewód YDY, ale pewnie jest to w opisie technicznym.
c) drobne zmiany wprowadzi elektryk - wykonawca, bo trudno coś proponować jak się nie widzi chałupy. na pewno jakieś obwody jeszcze będą.
d) nie ma ochronników przepięciowych. Te sprawy należy przedyskutować z wykonawcą. Jak się na tym nie bedzie znał, to szukaj innego - takiego co wie o co chodzi.

Tomkii
07-01-2009, 15:28
1) są 4 różnicówki, czy na pewno niezbędne? pomieszczenia typu kuchnia, łazienka - ok, ale reszta też musi być?
Ja bym jeszcze dołożył... Rozdzielił bym osobno obwody zewnętrzne od wewnętrznych.
Wycinanie różnicówek mści się jak coś się zaczyna niedobrego dziać. Jak brakuje kasy to niech będzie zostawione na nie miejsce w tablicy.

retrofood
07-01-2009, 15:42
1) są 4 różnicówki, czy na pewno niezbędne? pomieszczenia typu kuchnia, łazienka - ok, ale reszta też musi być?
Ja bym jeszcze dołożył... Rozdzielił bym osobno obwody zewnętrzne od wewnętrznych.
Wycinanie różnicówek mści się jak coś się zaczyna niedobrego dziać. Jak brakuje kasy to niech będzie zostawione na nie miejsce w tablicy.

Może i lepiej by było, bo pewnie są połączone własnie z oszczędności na różnicówkach.

kid
07-01-2009, 17:21
Witam.Rozdzieliłbym oświetlenie i zamiast jednej P304 dałbym dwie P302.Kociołek na nadprądowym z modułem różnicowym coby w takie mrozy nie zdazyło się marznąć( tak dla pewności).Brakuje mi jeszcze różnicówki na gniazdo siłowe(na schemacie takiego nie ma ) a może się przydac.
Na oswietleniu widzę kabelki 2xDY1,5mm2 chyba,że się mylę :o

edde
07-01-2009, 19:17
generalnie kable będą YDYpżo, 3x1,5 i 3x2,5 , na schemacie oznaczenia do pojedynczych żył prowadzonych w peszlach, tego patentu stosował nie będę

retrofood
07-01-2009, 19:42
Na oswietleniu widzę kabelki 2xDY1,5mm2 chyba,że się mylę :o

jest OK. tam jest 2 x 1,5 oraz niżej "+", czyli dwie po 1,5 i jedna ochronna 2,5.

retrofood
07-01-2009, 19:45
generalnie kable będą YDYpżo, 3x1,5 i 3x2,5 , na schemacie oznaczenia do pojedynczych żył prowadzonych w peszlach, tego patentu stosował nie będę

Ja w instalacjach w ogóle nie stosuję przewodu 3 x 1,5 tylko YDYpżo 4 x 1,5. Różnica w cenie minimalna, a unikam w ten sposób dyskusji z inwestorami gdzie swieczniikowe a gdzie nie. Mogą miec wszędzie.

plulka
07-01-2009, 20:09
4. Kwestia gustu. Ja montuję przewaznie hager.

Doprawdy? Powiedzialbym kwestia jakości, trwalosci, ceny. Jest osprzet lepszy i gorszy
Pozdrawiam[/quote]

Bigbeat
07-01-2009, 20:23
Co wcale nie znaczy, że osprzęt droższy jest lepszy, a tańszy gorszy. Rozpatrując sensownych producentów - to kwestia tylko gustu (i zniżek w hurtowni).

retrofood
07-01-2009, 20:25
4. Kwestia gustu. Ja montuję przewaznie hager.

Doprawdy? Powiedzialbym kwestia jakości, trwalosci, ceny. Jest osprzet lepszy i gorszy
Pozdrawiam[/quote]

Pewnie tak. Tyle, że zarówno mercedes jak i syrenka jeżdżą. A chodzi o to by dojechać, prawda? Czyli jednak kwestia gustu czym się dojedzie.

CoolaTT
07-01-2009, 20:34
4. Kwestia gustu. Ja montuję przewaznie hager.

Doprawdy? Powiedzialbym kwestia jakości, trwalosci, ceny. Jest osprzet lepszy i gorszy
Pozdrawiam[/quote]

Hager jest naprawdę OK.

Do wyboru jest jeszcze kilku, ale znajomi coś trochę psioczą na różnicówki Lerganda, a ja zrobiłem na nich. W moim odczuciu to co napisła retrofood jest bardzo sensowne i zgadzam się z nim całkowicie.