PDA

Zobacz pełną wersję : odległości od granicy a działki rolne



MaciekDM
07-01-2009, 16:20
Witam,

Czy odległości budynków od granicy tyczą się działek budowlanych czy również rolnych jeśli chce się budować siedlisko rolnicze graniczące z działkami rolnymi?

sSiwy12
07-01-2009, 16:43
Literalnie, obowiazujace przepisy w tym zakresie (Rozporządzenie o WT) mówią o odległości do granicy z sasiednia działką budowlaną.
Jeśli z jakiś przyczyn, chcesz posadowić budynek, w odległości mniejszej niż te wymagane, w przypadku graniczenia z działką "niebudowlaną", to walcz, ale ta walka może być bardzo długa. Prawdopodobnie wygrasz, ale czy warto?

MaciekDM
07-01-2009, 17:49
Właśnie będę walczył ale z sąsiadem, który chce budować budynek gospodarczy w ramach siedliska rolniczego w odległości 1,5 metra od granicy a nawet być może w ostrej granicy z moją działką niebudowlaną. Nie wiem jak się przed tym obronić, bo słyszałem że jeśli chodzi o działki niebudowlane to kto pierwszy ten lepszy i sobie może budować co chce. Nie wiem czy tak jest czy też odległości powinny byc zachowane wg prawa budowlanego.

dusia2006
07-01-2009, 17:53
to jeszcze jest obowiązujące
Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU19971320877&type=2&name=D19970877.pdf
i art 6 i 7 Prawa budowlanego
- moim zdaniem oczywiście, ale mogę się mylić

MaciekDM
08-01-2009, 13:55
Dzięki! Jak zwykle można na Ciebie liczyć , ale nie doszukałem się niczego o odległościach jeśli chodzi o budynki gospodarcze garażowe czy dom - chodzi odległości budynków od granicy z działką niebudowlaną. W budowlanych jest chociaż te standardowe 3 i 4 metry , czy przy działkach rolnych to w ogóle nie ma zastosowania i można budować sobie siedlisko nawet w ostrej granicy?

dusia2006
08-01-2009, 19:27
na prawie budowlanym nie bardzo się znam :-?
przepisy mówią tak:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20020750690&type=2&name=ATTR2Z85
§ 1. Rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.

a Art. 6. prawa budowlanego o którym wcześniej pisałam brzmi:
Dla działek budowlanych lub terenów, na których jest przewidziana budowa obiektów budowlanych lub funkcjonalnie powiązanych zespołów obiektów budowlanych, należy zaprojektować odpowiednie zagospodarowanie, zgodnie z wymaganiami art. 5, zrealizować je przed oddaniem tych obiektów (zespołów) do użytkowania oraz zapewnić utrzymanie tego zagospodarowania we właściwym stanie technicznoużytkowym przez okres istnienia obiektów (zespołów) budowlanych
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU19940890414&type=3&name=D19940414Lj.pdf

Z tego wynika że rozporządzenie dotyczy wszystkich terenów nie tylko budowlanych,
§ 272. Rozporządzenia
2. Budynki jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12.

a § 12. Rozporządzenia brzmi
1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej (i rolnej) sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną (i rolną)w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
itd

§ 273 nie sprawdzałam, może coś gdzieś jeszcze jest o rozprzestrzeniających ogień

Jeśli nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu /w którym muszą być zawarte zasady zagospodarowania/ to musi być wydana decyzja wz, na budynek gospodarczo-garażowy też, a w postępowaniu jesteś stroną i możesz kwestionować odległości

może fachowcy mnie poprawią w razie czego
------------------
i jeszcze to
Prawo budowlane
Art. 29.
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2 ;
ale wymagają zgłoszenia
Art. 30.
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–3,

tdo
09-04-2009, 17:43
§ 272. Rozporządzenia
2. Budynki jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12.



Zwracam uwagę na słowo "powinny być" - czyli nie muszą być, a powinny.

Mam podobna sytuację, moja działka z przeznaczeniem w planie na zabudowę jednorodzinną graniczy z niezabudowana działką rolną sąsiada. Mam dosyć wąską działkę także każdy metr o jaki mogę przybliżyć się do sąsiada jest na wagę złota. Czy wobec Wawruków Technicznych, które mówią jedynie o odległościach od działki budowlanej, mogę przysunąć się dowolnie do granicy z sąsiednią działką niebudowlaną? Co z oknami od strony tej granicy?

sSiwy12
09-04-2009, 19:50
W tym przypadku powinny = muszą. A na dowód przeczytaj tytuł w całości, cytowanego tu Rozporządzenia w sprawie WT.
Co do odległosci od granicy, to na działkach wąskich można budowac nawet w granicy z sąsiednia działką, ścianą bez okien.
Od 15 lipca br. wchodzi nowela, która precyzuje, że wąskie działki, to poniżej 16 m. (par.12.3).
Nowela daje też możliwość budowy garaży i budynków gospodarczych w granicy o ile nie przekraczają długości 5,5m i wysokości 3m.

Nowela będzie obowiązywała tylko sprawy rozpoczęte po tym terminie.

Dla ściany z oknami jest nieprzekraczalne 4m do granicy - bez wyjątków.

dusia2006
09-04-2009, 19:53
tdo piszesz, że obowiązuje plan /zagospodarowania przestrzennego?
jeśli tak to najpierw sprawdź na co jest przeznaczona działka sąsiada, może pod mieszkaniówkę i ten problem Ciebie nie dotyczy,

może też w planie są jakieś ustalenia dotyczące odległości, powierzchni minimalnej działki itp żebyś mógł w ogóle się budować
ooo witaj Siwy :D

tdo
10-04-2009, 10:18
tdo piszesz, że obowiązuje plan /zagospodarowania przestrzennego?
jeśli tak to najpierw sprawdź na co jest przeznaczona działka sąsiada, może pod mieszkaniówkę i ten problem Ciebie nie dotyczy,


Witam,

Działka sąsiada wg planu przeznaczona jest na rolnicze uzytkowanie, warunki zagospodarowania przewidują utrzymanie istniejącej zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej lub usługowej z mozliwością przebudowy i rozbudowy. Na dzień dzisiejszy nic na niej nie ma więc też nie ma co być utrzymane lub rozbudowywane, a plan nie przewiduje bydowy nowych obiektów na działce tego typu.


może też w planie są jakieś ustalenia dotyczące odległości, powierzchni minimalnej działki itp żebyś mógł w ogóle się budować
ooo witaj Siwy :D

określone są jednynie minimalne odległości od różnych dróg określonych w planie różnymi symbolami. Nawiasem mowiąc tu też mam problem bo działka jest bardzo wąska i długa.
Dłuższe boki działki graniczą z jednej strony z działką rolną sąsiada (na którą chce mieć okna), a z drugiej z drogą, która na mapkach geodezyjnych występuje, a w planie miejscowym jest pominięta - także tu też nie wiem jaką odległość powinienem zachować :)

tdo
10-04-2009, 10:22
W tym przypadku powinny = muszą. A na dowód przeczytaj tytuł w całości, cytowanego tu Rozporządzenia w sprawie WT.
Co do odległosci od granicy, to na działkach wąskich można budowac nawet w granicy z sąsiednia działką, ścianą bez okien.
Od 15 lipca br. wchodzi nowela, która precyzuje, że wąskie działki, to poniżej 16 m. (par.12.3).
Nowela daje też możliwość budowy garaży i budynków gospodarczych w granicy o ile nie przekraczają długości 5,5m i wysokości 3m.

Nowela będzie obowiązywała tylko sprawy rozpoczęte po tym terminie.

Dla ściany z oknami jest nieprzekraczalne 4m do granicy - bez wyjątków.

Na działkę sąsiada będę miał okna na 100%. A co jeśli odkupię działkę od sąsiada, (jej przeznaczenie to działka rolna, powyżej opisałem dokładniej).
Czy wtedy będę mógł postawić dom np na granicy działek?

dusia2006
10-04-2009, 10:40
wg mnie jak kupisz wymagany dla okien nawet tylko pasek 4m rolnej to bez problemu postawisz na budowlanym "w ostrej granicy" z grunem rolnym. Możesz to sprawdzić w starostwie

Ta droga trochę niepokojąca. jak nie ma jej w planie to oznaczałoby że nie ma drogi publicznej, może to czyjaś własność?

sSiwy12
10-04-2009, 10:48
Jeśli ściana z oknami, to nie ma możliwości „przybliżenia” tej ściany do granicy działki o mniej niż 4m.
Jeśli jednak, kupisz tą sąsiadującą działkę, to sytuacja się zmieni – pod warunkiem, że występując o PnB, wskazujesz obie działki jako teren zabudowy, a wtedy tej granicy nie ma, bo granicą tego planu budowlanego będzie „druga” granica działki (tej zakupionej) - oddziałowywanie na sąsiednią działkę.
W takiej sytuacji budynek może być dowolnie posadowiony, pod warunkiem zachowania odległości minimalnych do granicy "powiększonej" działki, objętej PnB.

Też mi miło, że Cię "widzę" Dusia :lol:

dusia2006
10-04-2009, 11:00
Siwy nie dowolnie, do granicy MN z R jak w planie, bo w planie obok są użytki rolne-siedlisko i tylko przebudowa i rozbudowa zabudowy

sSiwy12
10-04-2009, 11:04
Jak zwykle dostrzegłaś moją "ułomność" w precyzowaniu wypowiedzi. :oops:
Dzięki :lol:
Miałem na mysli skrócenie tych 4m. :roll:

Ale nie wykluczam, że taki "myk" jaki mi wyszedł, też - teoretycznie, jest mozliwy. Warto "przećwiczyć" gminę ( nie gminę, tylko starostwo, jak słusznie zauważyła Dusia :oops:) w tym zakresie.
Ja bym szedł w zaparte, ze jest to to rozbudowa, planowanej budowy.
Wiem, wiem - karkołomne, ale spróbować warto.
Tak, czy inaczej kupno tej działki zwiekszy komfort przyszłego użytkownika domu, a więc warto kupić i z tego względu.

dusia2006
10-04-2009, 12:18
Siwy Ty już chyba mój przyjacielu świętujesz :D :D
jaką gminę? starostwo, a oni patrzą na wypis i wyrys z planu

a co do tej "drogi", to zależy co jest w planie, jeśli teren jest pod jakąś funkcję to też 4m z oknami, albo wg rozporządzenia bez okien jeśli w planie brak ustaleń co do odległości.

Rozumiem tdo, że dojazd masz od jakiejś innej drogi

sSiwy12
10-04-2009, 13:16
Kurcze, niestety nie świętuję, ale nadrabiam, niewątpliwe opóźnienie jakie będę miał, ze względu na „wypadnięcie” poniedziałku. :evil:
Nie wiem, jakie są zapisy w tym MPZP jeśli podano numery działek, to może być (teoretycznie) pozamiatane w kwestii tego „myku”, ale jeśli wyznaczono obszar np. poprzez określenie, że np. 50m od drogi, to może się okazać, że część tamtej działki „załapuje się” na budowlaną.
Ja bym „ćwiczył” starostwo. Nie mam dokładnych danych co do zapisów MPZP, jak i mapki, dlatego są to tylko teoretyczne rozważania. Ale starostwo, mimo tego, bym „przećwiczył” na okoliczność postawienia ściany z oknami w granicach tej działki w różnych konfiguracjach – nawet tego „myku”. :lol:

Ps. Wyjatkowo upierdliwy ze mnie facet. :oops:

tdo
10-04-2009, 17:10
Bardzo dziękuję wam za odpowiedzi.
Dzisiaj byłem w starostwie, niestety okres przed świąteczny i niczego nie załatwiłem. Po świętach pójdę tam jeszcze raz.

Sytuacja wygląda tak jak na poniższym rysunku (zaznaczone dwie działki o których mowa).

http://img207.imageshack.us/img207/1031/dzialka.jpg

kolor czerwony w planie MN1
kolor zielony w planie R
kolor szary droga klasy lokalnej + droga dojazdowa do działki nr 1 nie oznaczona w planie żadnym symbolem.

dusia2006
10-04-2009, 18:02
rozumiem że tylko w żółtej ramce MN to Twoja? ta droga z lewej to może być jakaś niestety droga wewnętrzna/niepubliczna/ do działek, sprawdź w gminie czy to jest wydzielona działka i może dowiesz się kto jest właścicielem. i to twój jedyny dojazd. W planie powinny być ustalenia dot obsługi komunikacyjnej dla MN. Pewnie z tej gminnej i poprzez wewnętrzne. Bez dojazdu do drogi publicznej możesz nie dostać PnB. Jeśli z lewej jest "prywatna" to do PnB wymagana notarialnie potwierdzona służebność lub współwłasność

A do starostwa wystąp na piśmie o wiążącą wykładnię ustaleń planu ..../użyj dokładnie tego sformułowania/dla tego fragmentu planu z opisaniem sytuacji, kiedy jesteś właścicielem tylko działki nr1 i gdybyś dokupił, dołącz szkice na kawałku tego planu z lokalizacją domu i wpisaniem odległości
mi wychodzą trzy warianty
- bez dokupienia w ostrej granicy, z dokupieniem w ostrej granicy MN/R, z dokupieniem wchodzisz częściowo na R
To moje zdanie. Ale możesz zrobić jeden wariant jaki uznajesz za stosowny i zobaczysz co napiszą.
Plan powinien być na stronie BIP gminy