PDA

Zobacz pełną wersję : Regulatory kotła gazowego Vaillant



jaskul
08-01-2009, 07:05
Witam
Mam do Vaillanta dołaczony regulator Auration w miejsce zworki - zgodnie z tym co ma nastawione włacza i wyłacza kocioł do pracy.
Wyczytałem ze oryginalne regulatory Vaillanta podłącza sie 3 przewodami w innym miejscu a zworka ma byc założona.
teraz pytanie
co to daje??
czy działa tak samo w zależnosci od godziny i ustawień temperatury włacza i wyłacza piec?? czy ma jakieś bardziej rozbudowane funkcje.
Wyczytałem równiez o trybach pracy które mozna ustawić w oryginalnych sterownikach - regulacja dwupunktowa i regulacja ciągła - co to daje?? co to powoduje??

Tyrozaur
08-01-2009, 09:30
Witam, sam bardzo interesowałem się tym tematem. Ja chciałem w miejsce zworki pdłączyć przekaźnik sterowany przez automatyke domową. Czy toś może zrobił cos takiego.

A co do orginalych sterowników Vaillanta to są dwa sposoby podłączania.
starszy trzy przewodowy do złącz 7-8-9 i nowszy dwuprzewodowy ebus.

Orginalne sterowniki komunikują się z piecykiem za pomocą jednej z szyn danych(ebus lub 7-8-9) i mogą na przykład sterować przygotowaniem ciepłej wody. różna temperatura wody wa zasobniu o róźnych porach. Np zasobnik o 23 nie jest już podgrzewany. Woda przez noc sobie stygnie i jest podgrzewana np. pół godziny przed pobudką. Orginalne sterowniki mogą też sterować np pompą cyrkulacyjna(z dodatkowymi modułami), ale większość po prostu ma podłączoną pomkę cyrkulacyjną pod programator czasowy (do kupienia za kilkadziesiąt złotych)

Poza tym z orginalnego steownika można ustawiać parametry pieca jak np temperatura wody obieu grzewczego i może on te parametry odczytać z pieca np komunikaty serwisowa informacje o awariach.

Na stronie vaillanta są do pobrania instrukcje instalacji i obsługi sterowników i pieców. Ja sam mam piec zamontowany ale z braku gazu nie podłączony, więc cała moia wiedza pochodzi ze studiowania tych instrukcji (no teraz mam już orginalne)

Ja sam myślałem o sterowniku CalorMatic 360 za około 330PLN(pokojowy) ale zamawiając piec z zasobnikiem w listopadzie załapałem się na promocję i dostałem za 1PLN CalorMatic430 wart ponad 1000PLN.

jaskul
08-01-2009, 12:03
a wiec to tylko rodzaj podłączenia??
szkoda
myślałem ze są bardziej inteligentne :P
ze np. jak masz ustawione 20 stopni a jest 18 to idzie pełną mocą palnika jak jest 19,5 to wywoła modulacje palnika - taki byłby fajny :)
a jesli to tylko jest włacz /wyłacz to nie ma znaczenia jaki jest podłączony.

stuk
08-01-2009, 12:44
a wiec to tylko rodzaj podłączenia??
szkoda
myślałem ze są bardziej inteligentne :P
ze np. jak masz ustawione 20 stopni a jest 18 to idzie pełną mocą palnika jak jest 19,5 to wywoła modulacje palnika - taki byłby fajny :)
a jesli to tylko jest włacz /wyłacz to nie ma znaczenia jaki jest podłączony.

Mój jest podłączony przez ebus i steruje temperatura w domu, w zasobniku cwu, pompka cyrkulacji, parametrami pieca jak temperatura cwu itd. a takze moduluje temperaturę w obiegu grzewczym co w zalezności od potrzeb.

civic9
08-01-2009, 13:11
a wiec to tylko rodzaj podłączenia??
szkoda
myślałem ze są bardziej inteligentne :P
ze np. jak masz ustawione 20 stopni a jest 18 to idzie pełną mocą palnika jak jest 19,5 to wywoła modulacje palnika - taki byłby fajny :)
a jesli to tylko jest włacz /wyłacz to nie ma znaczenia jaki jest podłączony.

nie jest to tylko włącz/wyłącz.
na całość wpływa trochę ustawień (temp. zasilania minimalna i maksymalna, krzywa grzewcza, pomiar temp. zewn, pomiar temp. wewn., pomiar temp. zasilania/powrotu, ustawienie pożądanej temp. pomieszczenia, kalendarz przerw/obniżeń temperatury), a w efekcie sterownik włącza i wyłącza, ale także moduluje moc. i oczywiście niezależnie co, cwu, a także może sterować więcej niż jednym obiegiem, mieszaczem itp. (to już w zależności od modelu i dodatkowych akcesoriów/modułów).

jaskul
08-01-2009, 13:32
krzywa grzewcza to do czujnika pogodowego... ja mam tylko pokojowy
kalendarz, temp itp to mają wszystkie regulatory
pytanie jest czy regulator moduluje palnik??
tak jak napisałem z tempreaturami ze np. jak masz ustawione 20 stopni a jest 18 to idzie pełną mocą palnika jak jest 19,5 to wywoła modulacje palnika

civic9
08-01-2009, 13:41
w ulotkach pisze, że moduluje :)
ale jaki ma dokładnie algorytm do tego to nie wiem.