PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania dotyczące wentylacji mechanicznej



PavvelB
08-01-2009, 08:40
Mam dwa pytania (na razie dwa :) ) do fachowców od wentylacji mechanicznej.
Pierwsze, czy można zrobić rozdzielenie niesymetryczne, czyli np jest rura 150 mm zakładam rozdzielacz na dwie rury, 125 mm + 100 mm. Czy jest to niedopuszczalne, dopuszczalne ale niepolecane, czy całkiem dopuszczalne?
Drugie. Mam kuchnię i obok niej małą spiżarkę. Wejście do spiżarki z kuchni. Czy można założyć wyciąg tylko w spiżarce, a w ścianie między kuchnią a spiżarka wstawić kratkę wentylacyjną łączącą te dwa pomieszczenia? Czy lepiej zrobić oddzielne wyciągi w kuchni i spiżarce?
Z góry dziękuję za pomoc.

Jurek_Z
08-01-2009, 10:29
Co do kuchni i spiżarki to koniecznie rozdziel wentylację. Po co ci ciepłe i wilgotne powietrze z kuchni w spiżarni. Wszystko będzie pleśniało.

PavvelB
08-01-2009, 10:34
Tylko że dopływ powietrza do spiżarki i tak jest tylko przez kuchnię. Czyli nawet przy zrobieniu dwóch wyciągów do spiżarki i tak będzie wpływało to ciepłe powietrze. Fakt że pewnie mniej niż w przypadku jednego wyciągu.

sSiwy12
08-01-2009, 10:50
Obowiązujące przepisy stanowią, że z kuchni ma być usuwane powietrze w ilości nie mniejszej niż….. (zależy od kuchni). Podstawowym warunkiem spełniającym jest umieszczenie w kuchni „kratki wywiewnej”.
Inaczej mówiąc, w kuchni wywiew jest obowiązkowy.

Jurek_Z
08-01-2009, 13:31
Ja zrobiłem w spiżarce dodatkową kratkę na zewnątrz i teraz jest ok przy ustawionym minimalnym wyciągu na anemostacie.

Wirecki
08-01-2009, 21:29
Mam kuchnię i obok niej małą spiżarkę. Wejście do spiżarki z kuchni.

U mnie w jest podobnie.
W projekcie wentylacji mechanicznej ze spiżarni mam wyciąg fi100, z kuchni fi 150. Setka dochodzi ok. 2m odcinkiem i łaczy się z fi150 20cm za anemostatem wywiewnym z kuchni.
Jak wyżej - to na razie projekt

PavvelB
09-01-2009, 08:06
Czyli odpowiedź na oba moje pytania :) Dzięki. Projekt robiła Ci jakaś firma?

PavvelB
14-01-2009, 06:17
Podciągam.
Czy może jeszcze ktoś się wypowie?

bimbelt
14-01-2009, 08:40
Ja na ten przyklad dostalem projekt gratis od firmy Dospel. Akurat sie tak zdarzylo, ze wspolpracuja oni z biurem projektowym, z ktorego mialem projekt domu.

Mysle, ze nawet jak sie zdecydujesz na innego producenta, to wykonawca powinien ci taki projekt wykonac. To nie jest az takie trudne i pracochlonne, ale wymaga fachowej wiedzy.

Aha, moj projekt od Dospela wykonawca i tak "adoptowal", bo okazalo sie, ze da sie lepiej.