PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie macie kominki i czy jestescie zadowoleni?



Martinezzz
08-01-2009, 08:53
nie chodzi mi o sprawy techniczne i wyliczenia, tylko o odczuwalne ciepło, jak często czyścicie drzwiczki i sam kominek, czy można kupić tanio i dobry kominek, pozdrawiam :lol:

arktyk
08-01-2009, 12:31
Będzie Ci trudno. Ja ze swojego kominka z DGP absolutnie nie jestem zadowolony. Pali się w nim rzadko, aby osiągnąć jakąś odczuwalną zmianę temperatury trzeba podkładać dużo drewna. Ot i to jest rekreacja, jak kominek zachwalał zdun, który go instalował :) . Teraz absolutnie byłby kominek z płaszczem wodnym. Chyba jedyne sensowne rozwiązanie dla kogoś, kto chce ogrzewać dom kominkiem.

Pozdr,

rusek007
08-01-2009, 12:48
Posiadam kominek z płaszczem wodnym Zuzia firmy Kratki. Użytkuję drugi sezon, szybę myję codziennie tak samo wybieram popiół z kominka. Z ponownym rozpaleniem zajmuje mi to góra 10 minut. W domku jest ciepeeeeeeełko :P

rpawlak
08-01-2009, 12:49
Uzytkuję Supra temporis D2.
DGP to trzy rury do pokoi na poddaszu. Nawet ostatnio przy -20 na dworzu nie było problemu z dogrzaniem domu 127m2. W pokojach na piętrze jak solidnie podłożę to bez problemów uzyskuje 27 stopni w 30 minut. Na dole utrzymuje się temperatura 20-24 stopnie. Gazownia ciagnie mi gaz już drugi rok więc kominek stanowi jedyne źródło ogrzewania. Do brudnej szyby juz sie przyzwyczaiłem. Paląc 1 rocznym dębem i brzozą (wiem ze słabe ale innego nie mam) szybę trzeba czyścić co 2-3 dni (tzn po 3 dniach nie widac ognia). Przy paleniu brykietami debowymi brudzi się tylko troche mniej. Szyba się brudzi tak bardzo bo kominek pracuje praktycznie na min powietrza.
Niestety DGP brudzi i to bardzo. Drewno przynoszone w ilościach hurtowych tez jest żródłem wszelkiego rodzaju syfu (piach, trociny, robale)
Domek jest kanadyjczykiem, na dodatek wyjątkowo ciepłym.

Trociu
08-01-2009, 13:02
Niestety DGP brudzi i to bardzo. Drewno przynoszone w ilościach hurtowych tez jest żródłem wszelkiego rodzaju syfu (piach, trociny, robale)Ale to nie DGP brudzi tylko obecność kominka i fakt palenia w nim. Drewno trzeba by tak samo przynosić gdyby był płaszcz wodny.

rpawlak
08-01-2009, 13:24
Niestety DGP brudzi i to bardzo. Drewno przynoszone w ilościach hurtowych tez jest żródłem wszelkiego rodzaju syfu (piach, trociny, robale)Ale to nie DGP brudzi tylko obecność kominka i fakt palenia w nim. Drewno trzeba by tak samo przynosić gdyby był płaszcz wodny.

Zareczam Ci że DGP doskonale roznosi kurz po domu, to co przynosimy z drewnem jest akurat najprostrze do sprzatnięcia. Odkurzacz i po sprawie.

Marcin1978
08-01-2009, 14:35
Hajduk Prisma K z akumulacja ciepła i rozprowadzeniem DCP.
Jestem bardzo zadowolony praktycznie od m-ca ogrzewam nim całem poddasze o pow 90m2. Przy temperaturach w okolicy 0 wystarczy zapalic raz dziennie przez okolo 2-3 godzinki w ostatnim czasie jak bylo -14 to palilem 2 x(rano i wieczorkiem). Kominek na noc jest wygaszany - w nocy pracuja wkłady akumulacyjne :D Z drewna faktycznie troche sie brudzi ale sprzatam raz na 3 dni bo na tyle starcza mmi drewutnia przy kominku. Szyby brudnej praktycznie brak no chyba ze zapale sosna to sie okopci.

DCP z dodatkowymi filtrami przy wylotach wiec nic sie nie brudzi

A temp w pokojach 21-24 st

tofee
11-01-2009, 12:08
DCP z dodatkowymi filtrami przy wylotach wiec nic sie nie brudzi

[...]

Mógłbyś napisać coś więcej na temat tych filtrów? Jakiś link, producent ... a może to teraz już standard oczywisty dla wszystkich ... ???

Marcin1978
12-01-2009, 09:13
Mógłbyś napisać coś więcej na temat tych filtrów? Jakiś link, producent ... a może to teraz już standard oczywisty dla wszystkich ... ???

Link http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=38&xid=14&pid=134#poz

NIe zastosowałem u sibie anemostatów bo chcialem miec mozliwosc kierowania strumienia powietrza wiec dałem kratki z zaluzja. Narazie jest "fabryczny" filtr z włukniny ale mysle o zastosowania bardziej dokladnego.
Do tego dochodzi jescze fakt ze temp przy wylocie nie przakracza 40-45 st wiec nie ma z czego sie brudzic

Trociu
12-01-2009, 10:10
A czy przez zastosowanie filtrów nie spada wydajność systemu, gdyż powietrze jest jakby blokowane przez nie?

Marcin1978
12-01-2009, 13:02
Nie spada bo uwzglednilem je przy obliczeniach tak samo jak dodatkowe przepustnice,skrzynke rozprezna, zakrety,odpowiednia srednice rur,sprez wentylatora itd.

Cały uklad trzeba policzyc zeby potem działalo dobrze. U mnie DCP to nie jakas wielka komplikacja i mogla by dzialac na grawitacji ale poniewaz chciałem filtrowac powietrze to bez wentylatora sie nie obeszło.

piotrulex
12-01-2009, 14:39
teraz nie mamt kominka i jestesmy zadowoleni

we wczesniejszym domu mielismy kominek i ...

. . .i wlasnie dlatego w nowym nie mamy :wink:

adrianek9999
12-01-2009, 14:40
Hajduk Prisma K z akumulacja ciepła i rozprowadzeniem DCP.
Jestem bardzo zadowolony praktycznie od m-ca ogrzewam nim całem poddasze o pow 90m2. Przy temperaturach w okolicy 0 wystarczy zapalic raz dziennie przez okolo 2-3 godzinki w ostatnim czasie jak bylo -14 to palilem 2 x(rano i wieczorkiem). Kominek na noc jest wygaszany - w nocy pracuja wkłady akumulacyjne :D Z drewna faktycznie troche sie brudzi ale sprzatam raz na 3 dni bo na tyle starcza mmi drewutnia przy kominku. Szyby brudnej praktycznie brak no chyba ze zapale sosna to sie okopci.

DCP z dodatkowymi filtrami przy wylotach wiec nic sie nie brudzi

A temp w pokojach 21-24 st

A mnie bardzo interesuja te wkłady akumulacyjne. Prosze napisz z czego są lub gdzie je kupiłeś?

Marcin1978
12-01-2009, 15:22
teraz nie mamt kominka i jestesmy zadowoleni

we wczesniejszym domu mielismy kominek i ...

. . .i wlasnie dlatego w nowym nie mamy

To ze ktos ci zepsuł kominek nieznaczy za wszyscy tak maja.Jak bym miał zamiast kominka generator dymu to pewnie tez bym nie montowal w nastepnym domu.


A mnie bardzo interesuja te wkłady akumulacyjne. Prosze napisz z czego są lub gdzie je kupiłeś?

Zagladnij do tego tematu http://forum.muratordom.pl/kominek-z-masa-kumulacyjna-praktyczne-doswiadczenia,t128251.htm?highlight=dgp

piotrulex
13-01-2009, 07:21
teraz nie mamt kominka i jestesmy zadowoleni

we wczesniejszym domu mielismy kominek i ...

. . .i wlasnie dlatego w nowym nie mamy

To ze ktos ci zepsuł kominek nieznaczy za wszyscy tak maja.Jak bym miał zamiast kominka generator dymu to pewnie tez bym nie montowal w nastepnym domu.


przepraszam o co chodzi?

ja gdzies tu pisze o jakims dymie? no chyba ze Ty chcesz podswiadomie komus na ramieniu sie wyplakac to smialo prosze ....

BK
13-01-2009, 07:36
Makroterm 18 kw, z płaszczem, jesteśmy bardzo zadowoleni, choć design taki sobie (góralski ...) Sprawuje się bez zarzutu, jest ciepło i są bardzo duże oszczędności. Faktycznie drewno to robale, brud, przy wynoszeniu popiołu się brudzi ale warto kupić w castoramie za jakieś 70 zł separator pomagający w odkurzaniu popiołu z kominka (musi być wygaszony!) i jest OK. Drewno do palenia trzymamy na tarasie (oczywiście tylko zapas na jedno - dwa palenia). Kominek ma swoje wady (nieywgodna obsługa, kurz etc.), to prawda. Ale ma też zalety.

jacekp71
13-01-2009, 13:08
mamy francuski wkład TurboFonte model 737 o mocy chyba 14kW, z systemem czystej szyby,
typowo rekreacyjny, nie wymaga nadmiernej obsługi (czyszczenia), pięknie rozgrzewa salon ;-)

escape
14-01-2009, 19:49
Chazelles D 1200 desing +DGP duży,piękny i jakościowo bardzo dobry wkład szyba podnoszona do góry z mozliwość korzystania jako"otwarte palenisko"

izat
19-01-2009, 23:35
Jotul Panorama, nagrzewa salon ponad 70 m2 w pół godziny :D + dodatkowe otwarte pomieszczenia
jestem mega zadowolona, palę okazyjnie do winka ;)

Tora
20-01-2009, 13:33
Tarnawa 16kW z DGP grawitacyjnym (trzy punkty na pddaszu).
Miało być do okazyjnego i rekraacyjnego palenia oraz w okresach przejściowych, by oszczędzić na gazie. Jaramy niemal non-stop, bo dom w budowie a nie ma jeszcze grzejników. Dom jest zamknięty, ale brak jakichkolwiek drzwi wewnętrznych powoduje, że bardzo się wychładza od strony garażu. Nie mniej jednak tylko paląc w kominku w czasie mrozów (-16) byliśmy w stanie osiągnąć +12 stopni w sypialniach.
Teraz widzimy, że nawet jeśli założymy CO i tak kominek będzie głównym ciepłodawcą. Jakbyśmy wiedzieli, że tak dużo będziemy palić i że taka to frajda to kupilibyśmy Tarnawę 18kW - Tarnawy są niewielkich rozmiarów, a te parę cm więcej i mocniejszy model pozwalałyby na bardziej komfortową obsługę.
Minusy - cudów nie ma, jak się otworzy palenisko to zawsze coś tam paprochów poleci; popiół mniej więcej raz na tydzień wynosimy; szybki nie myłam od zamontowania :oops: ale to głównie dlatego, że prawie cały czas jest za ciepła by umyć :lol:

gagucia
21-01-2009, 11:53
Ogrzewam 50m2 poddasza piecem invicta 14 KW - teoretycznie na 140 m2.
Jestem zadowolona, piec pali się długo, nagrzewa cały i trzyma ciepło.
W mieszkanku miałam 25 stopni przy obecnych mrozach-10-15 więc krótkie spodenki to podstawa :)
Jak załaduję ok 23 i domknę powietrze to o 8 jeszcze po dorzuceniu rozpala się sam z siebie ogień bez problemu. Jak wychodzę o np o 7.30 z domu i wrzucę 4 - 5 kawałków drewna i przykręcę powietrze to o 18.30 piec jest jeszcze gorący, a drewno się żarzy :) W mieszkaniu jest zawsze powyżej 20 st.
Na dobę zużywam 10-15 kawałków drewna brzozy i olchy przy dużych mrozach.

JAMAniu
16-02-2009, 14:03
Witam.
Supra-Temporis DGP do ogrzania 100m2- sprawdza się :D

Claudii
01-06-2011, 14:10
kratki , jestem zadowolona

tank102
05-07-2011, 18:43
Jotul Panorama z wkładką akumulacyjną t rozprowadzeniem do 4 pomieszczeń - jednym słowem rewelacja