PDA

Zobacz pełną wersję : uk?adanie we?ny na poddaszu u?ytkowym



marekd
01-11-2003, 10:04
witajcie
zamierzam ocieplić dach wełną (grubość-20cm).w związku z tym mam pytanie,czy między wełną ułożoną między krokwiami a folią paroprzepuszczalną powinna być zostawiona szczelina do cyrkulacji powietrza,czy też wełna może się wręcz opierać na folii.
i jeszce jedno pytanie -jeśli taka szcelina ma być to jak szeroka ?
pozdrawiam wszystkich forumowiczów..
Marek

Wojciech Nitka
01-11-2003, 19:50
Jakie masz pokrycie dachu?
Od tego zależy czy musiasz zachować szczelinę czy nie.

DarekRz
01-11-2003, 20:34
Niezależnie od pokrycia dachu folia paroprzepuszczalna przepuszcza parę, a więc szczelina nie jest potrzebna. Szczelinę stosuje się pomiędzy wełną i nieprzepuszczającą pary przegrodą (np. deskowanie z papą).
DarekRz

Wojciech Nitka
01-11-2003, 21:15
Jednak jeżeli jest pokrycie dachu z desek czy płyty drewnopochodnej, nie jest wymagana folia paroprzepuszczalna. Wymagana jest natomiast szczelina dla wyprowadzenia wilgoci i nagrzanego latem powietrza.

marekd
01-11-2003, 22:21
dziękiza odpowiedzi
mam dachówkę cementową,jak już napisałem folię paroprzepuszczalną
pozdr.
Marek

Wojciech Nitka
01-11-2003, 22:33
Jeżeli masz dachówkę, a pod nią folię wysokoparoprzepuszczalną, ale naprawdę wysokoparoprzepuszczalną, to nie jest wymagana szczelina wentylacyjna.
Jeżeli natomiast folia nie jest wysokoparoprzepuszczalna - zachowaj pustę.

DarekRz
01-11-2003, 22:50
Co to jest wełna "naprawdę wysokoprzepuszczalna"?
Para wodna z wełny musi ujść albo przez folię paroprzepuszczalną, albo przez szczelinę powietrzną. W twoim przypadku ujdzie przez folię więc szzelina nie jest potrzebna.
Jeśli już pytasz jak to się robi to rozpina się sznurki pomiędzy krokwiami i na nich opiera się wełnę.
Ja w swoim przypadku (pełne deskowanie) zrobię to prościej przybijając od spodu łaty na deskowaniu wzdłóz krokwi i wełnę do nich dosunę.
DarekRz

Wojciech Nitka
02-11-2003, 11:00
Jak dokładnie przeczytasz to pisałem o "folii wysokoparoprzepuszczalnej, a nie "wełnie". A to, jak mi się wydaje, duża różnica.
Chodzi mi o folie mające właściwość paroprzepuszczalności w granicach 3.000 i więcej g/m2/24g.

McŁoś
02-11-2003, 11:36
Jak dokładnie przeczytasz to pisałem o "folii wysokoparoprzepuszczalnej, a nie "wełnie". A to, jak mi się wydaje, duża różnica.
Chodzi mi o folie mające właściwość paroprzepuszczalności w granicach 3.000 i więcej g/m2/24g.

Panie Wojciechu, tak się zastanawiam czy folia o paroprzepuszczalności 1300 to już naprawdę wysokoparoprzep... czy jeszcze nie ?
A swoją drogą to proszę mi podać nazwę folii o realnej parop... w wysokości 3000 !
Dziękuję z ewentualną odpowiedź.

radex
02-11-2003, 13:41
Z tego co wiem, to 1300 i 3000 mogą być równe sobie - wszystko zależy od metody badania...

Wojciech Nitka
02-11-2003, 17:47
Stąd należy porównywać nie tylko paroprzepuszczalność, ale także żądać danych w jakich warunkach była badana.
Np. ta sama folia Roofshield Super prod. Proctor ma podawaną podwójną paroprzepuszczalność - 2400 i 5000, przy czym dla pierwszej danej badania wykonywano w temperaturze 23 stopni C i wilgotności 75%, a dla drugiej odpowiednio 42 stopni C i 85% wilgotności.

Jankes
03-11-2003, 08:52
Panie Wojciechu, to nawiazujac do Pana ostatniej wypowiedzi, ktore warunki nalezy brac pod uwage, kiedy klasyfikujemy dana folie do klasy wysokoparoprzepuszczalnych.
Pozdrawiam
Jankes

Wojciech Nitka
03-11-2003, 08:58
Sądzę, iz uwzględniając nasz klimat, dla nas ważniejsza jest ta pierwsza wartość - wykonywana w temperaturze 23 stopni C i wilgotnosci 75%.