PDA

Zobacz pełną wersję : autorstwo projektu problem



murat123
08-01-2009, 19:52
Witam
bardzo proszę o poradę w sprawie:
pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego otrzymałem,pobudowałem dom,został już odebrany oddany do użytku i są w nim zameldowane osoby. A teraz po tym wszystkim napisał do mnie architekt, stwierdził on że są istotne zmiany(budynek jest o 20 cm za mał wkopany w ziemi, i 16 cm uniesione jest poddasze) i chce odstąpić od autorstwa i zwolnienia z obowiązku uzgodnienia z nim zmian za zadośćuczynienie(....PLN) wzamian.Moje pytanie to:
1)co znaczy jeśli autor projektu odstąpi od autorstwa?
za wszelkie porady z góry dziękuje.

edde
08-01-2009, 20:31
może warto konkretnie podzielić się doświadczeniem co to za firma i jakich chce pieniędzy w tym szantażu?

jajmar
08-01-2009, 20:38
budynek jest o 20 cm za mał wkopany w ziemi, i 16 cm uniesione jest poddasze

kwestia "wkopania" budynku to podpisuje adaptujący masz typówke czy indywidualny ?

16 cm "uniesione" to znaczy co? ścianka kolankowa i kalenica o tyle podniesiona?
Tu mi nasówa się pytnie skąd autor widział o tych 16cm ?

Opisz dokładniej kto Cie szantażuje i skąd ma dane o tych cm. Poza tym skoro masz już wszystkie odbiory to co on sie teraz obudził? Projektant ma prawo wstępu na budowę nie słyszałem o dożywotnim prawie do sprawdzania inwestycji

windows
08-01-2009, 20:51
ciekawe :-?

MARTiiii
08-01-2009, 21:44
Dokladnie pisz kto - bo to jawne czepianie sie pierdol. Bo watpie by ten budynek to bylo jakies arcydzielo.

Ciekawe co by napisal jak by dom mial stanac w terenie silnie pochylonym. :lol:

klimaw
10-01-2009, 17:33
Wydaje mi się , że jak budynek odebrany to może cię cmoknąć. :lol: :lol:

mynia_pynia
10-01-2009, 18:32
ja mam u siebie w projekcie co nie podlega pod projekt zamienny i napisane jest że można do 20 cm zmienić wysokość budynku i jest to zmiana nie istotna.
o głębokości posadowienia nie ma tam nic napisane.

lee28
10-01-2009, 18:50
Witam
bardzo proszę o poradę w sprawie:
pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego otrzymałem,pobudowałem dom,został już odebrany oddany do użytku i są w nim zameldowane osoby. A teraz po tym wszystkim napisał do mnie architekt, stwierdził on że są istotne zmiany(budynek jest o 20 cm za mał wkopany w ziemi, i 16 cm uniesione jest poddasze) i chce odstąpić od autorstwa i zwolnienia z obowiązku uzgodnienia z nim zmian za zadośćuczynienie(....PLN) wzamian.Moje pytanie to:
1)co znaczy jeśli autor projektu odstąpi od autorstwa?
za wszelkie porady z góry dziękuje.

Jeśli budynek jest odebrany i oddany do użytku to projekt jest ci niepotrzebny i architekt może sobie gadać co che i może sobie odstępować od autorstwa ile chce. Jedyny problem może być wtedy gry ON zgłosi to do nadzoru budowlanego.

Nefer
10-01-2009, 18:54
1. to niech Ci to udowodni (posadowienie budynku robi architekt adaptujący projekt i autorowi nic do tego)
1a. nie musisz go wpuścić do domu :)

frykow
10-01-2009, 19:09
Na gruncie prawa autorskiego, architekt ma rację. On jest autorem dzieła i wszelkie zmiany co do projektu, powinny być z nim uzgodnione i wprowadzone za jego zgodą.

Trociu
11-01-2009, 08:46
Na gruncie prawa autorskiego, architekt ma rację. On jest autorem dzieła i wszelkie zmiany co do projektu, powinny być z nim uzgodnione i wprowadzone za jego zgodą.A nie tylko istotne zmiany?? Każdy projekt gotowy ma zestaw zmian, które można wykonać bez zgody projektanta. I u mnie jest:
- wymianrów fundamentów wynikające z dostosowania obiektu do warunków gruntowych

Tak więc murat123 - zajrzyj najpierw co masz w projekcie napisane