PDA

Zobacz pełną wersję : Wodociąg w domu - zamarzanie



Bartolomeo_
10-01-2009, 10:39
Sieć wodociągową zrobioną mam z rur aluplex. Zakończone są one (stalowymi?) kranikami, zaciskami, trójnikami. Właśnie na tych elementach, które znajdowały się na zewnętrznych ścianach domu zamarzła woda. Zimno (ponad -20), które przeszło przez podmurówkę zmroziło kranik pod płytą karton-gips i rozsadziło zamknięcie kraniku. Gdy temperatura na zewnątrz wzrosła z kraniku wystrzeliła fontanna i zalała pół parteru.
W jednym z grzejników CO którego rurka poprowadzona jest wzdłuż podmurówki woda zamarzła (gdy nie było grzane przez kilkanaście godzin).
Czy hydraulik powinien ocieplić kraniki, trójniki inne łączenia od wodociągu pod karton-gipsem i pod podłogą? Nie ma chyba otulin do kolanek i kraników?
Podobnie z rurkami aluplex od CO powinny być ocieplone otuliną z pianki? (włożył rurki do plastikowych otulin)

jajmar
10-01-2009, 10:56
Na zewnątrz wode na zimę się spuszcza, tak aby w rurkach nic nie zostało.

Jeżeli w domu masz napełnione instalacje to nawet jak nie mieszkasz pownienes utrzymać temp dodatnią.
Brak ogrzewnia przez kilkanaście godzin w budynku nie powinien doprowadzic do rozsadzenia rur czy armatury, wygląda że masz bardzo kiepsko ocieplony dom. Sama otulina na rurkach niewiele w tym przypadku pomoże.
Ten dom masz wykończony? Ocieplony?

Bartolomeo_
10-01-2009, 11:04
Na zewnątrz jest spuszczona, opisuję sytuacje wewnątrz domu. Na parterze gdzie nastąpiła awaria temperatura średnia to 16oC, nigdy nie spadła poniżej 10oC. Dom jest ocieplony dobrze, jednak nie jest ocieplona podmurówka i to przez nią pewnie przeszło zimno. Dom jest wykończony, choć mieszkam na razie na pietrze.

jkrzyz
10-01-2009, 11:24
Albo źle się umówiłeś z hydraulikiem, albo partanina, jak zwykle.
Sama otulina niewiele pomoże w takim przypadku, aczkolwiek jest potrzebna. Zabezpiecza przed kondensacją na zimnej rurze. Do tego wełna mineralna, najlepiej tylko od strony zewnętrznej, żeby ciepło z domu miało szansę ogrzewać te rury

10-01-2009, 11:33
... Dom jest ocieplony dobrze, jednak nie jest ocieplona podmurówka i to przez nią pewnie przeszło zimno ...

wiec "ociepl" /zaizoluj/ podmurówke

Bartolomeo_
10-01-2009, 11:33
Ocieplenie ściany wygląda następująco (od zewnątrz: szalówka drewniana 2 cm, membrana, wełna 10 cm, bal 14 cm, wełna 5 cm, membrana, karton-gips). Kraniki są pod karton-gipsem w wełnie 5cm. Szalówka zaczyna się jednak z 15 cm pod kranikiem. Z kolei w zamarzniętej rurze CO nie ma ocieplenia z zewnątrz (sama podmurówka). pewnie zimno przenikało przez podmurówkę omijając 10cm wełny i bal.
Zastanawia mnie jednak, że żaden z "fachowców" nie przewidział takiej sytuacji: ani hydraulik, ani od szalówki, ani z wykończeniówki wnętrz.

jajmar
10-01-2009, 11:46
Zastanawia mnie jednak, że żaden z "fachowców" nie przewidział takiej sytuacji: ani hydraulik, ani od szalówki, ani z wykończeniówki wnętrz.

Nie żebym bronił tych Panów, ale oni nie są od przewidywania gdzie zimno sie dostani gdzie nie. Od tego jest projektant budynku. Ci Panowi powini wykonac robotę zgodnie z projektem.

10-01-2009, 11:47
... Zastanawia mnie jednak, że żaden z "fachowców" nie przewidział takiej sytuacji: ani hydraulik, ani od szalówki, ani z wykończeniówki wnętrz.
a kto tak zaprojektował instalacje ?
hydraulik czy projektant ?


a poza tym - czy informowałeś hydraulika, ze nie zamierzasz izolowac podmurówki przed zimą ?

Bartolomeo_
10-01-2009, 11:48
Projektu nie było, bo to był remont generalny starego domu (ze starego domu została tylko podmurówka i zewnętrzne ściany z bala).

adam_mk
10-01-2009, 11:52
"Projektu nie było"

Udzieliłeś sobie pełnej i wyczerpującej odpowiedzi!
Brakło spójnej koncepcji tworzącej powstającą całość.

Każda fachura zrobiła swoje - to za co im płacą!
Adam M.

Głupia sprawa, ale wobec zauważonych zdarzeń, to chyba czeka Cię zrobienie projektu i... remont!
Adam M.

Bartolomeo_
10-01-2009, 11:59
remont nie, ocieplenie podmurówki raczej

adam_mk
10-01-2009, 12:01
No, to też remont! :lol:
Tyle, że nie generalny.
Poświęciłbym trochę czasu na bardzo dokładne zdiagnozowanie "tego co jest".
Łatwiej będzie wtedy wymyślić "to co ma być"
Adam M.

jajmar
10-01-2009, 12:05
remont nie, ocieplenie podmurówki raczej

A ta podmurówka to z czego? Jak gruba? Jak sie ma do poziomu posadzki?

Dziwne to co opisujesz, w budynku ogrzewanym zamrza Ci C.O i woda to masz tam mostek termiczny taki że penie cięzko to ogrzać, jak to wygląda?

retrofood
10-01-2009, 12:07
jak zwykle pretensje do wykonawców, a nie do inwestora. To do niego należy nadzór albo osobisty, albo kogoś niech se zatrudni.
Ja przed zimą 5 razy łaże wkoło domu i sprawdzam wszystko wewnątrz i zewnątrz, żeby potem nie robić z siebie idioty.
Hydraulik miał w lecie obowiązek myśleć, że gospodarz do zimy nie ociepli, ani nie zabezpieczy rurki. Fajne myślenie.

Bartolomeo_
10-01-2009, 12:15
jak zwykle pretensje do wykonawców

Zależy o kim rozmawiamy czy o fachowcach, którzy swoim doświadczeniem mogą wspomóc prywatnego inwestora, przwidzieć pewne zdarzenia, czy o zwykłych robotnikach, którzy na celu mają zrobić-skasować wynagrodzenie-zapomnieć.

kurak
10-01-2009, 12:21
witam mam pytanie odnośnie sieci wodociągowej a mianowicie jaka powinna być średnica rury która ma być położona od głównej sieci do mojego domu

adam_mk
10-01-2009, 12:42
A jaką przewidujesz wydajność instalacji i potrzeby?
Bo dla 5m3 na godzinę to ze 2" może być mało....

Zwykły dom to zwykle zwykłe fi32 (około cala).
Adam M.

kurak
10-01-2009, 13:03
zapotrzebowania na wode będe miał podstawowe do codziennego użytku
więc te fi 32 powinno mi starczyć .podziękował

edde
10-01-2009, 13:31
witam mam pytanie odnośnie sieci wodociągowej a mianowicie jaka powinna być średnica rury która ma być położona od głównej sieci do mojego domu

a to już określa (lub określi) projekt przyłącza wodnego, najczęściej 32mm w osłonie 63mm

Bartolomeo_
10-01-2009, 14:49
witam mam pytanie odnośnie sieci wodociągowej a mianowicie jaka powinna być średnica rury która ma być położona od głównej sieci do mojego domu

kolego nie możesz założyć własnego wątku na forum, przez takie wskakiwanie do tematu robi się potem bajzel na forum

edde
10-01-2009, 15:00
witam mam pytanie odnośnie sieci wodociągowej a mianowicie jaka powinna być średnica rury która ma być położona od głównej sieci do mojego domu

kolego nie możesz założyć własnego wątku na forum, przez takie wskakiwanie do tematu robi się potem bajzel na forum

:D

bladyy78
10-01-2009, 21:00
Ja też się bałem o wodę która idzie do mojego domku rura fi 40.
Dom jak na razie nie ocieplony i temperatura w środku była poniżej zera odkąd przyszły mrozy zmuszony byłem na expresowe podłączenie i uruchomienie kominka. Raz mi zamarzł ale na szczęście niegroźnie wodomierz (tylko on nie jest ocieplony), opalarka poszła w ruch i puściło. Od tego czasu codziennie pale w kominku ale i tak pomimo tego jak rano przychodzę na budowę to jest delikatnie poniżej zera, ale woda już nie zamarza wiec się dziwie jak może tobie zamarznąć woda skoro masz w domu na plusie. Mi wszędzie zakładali na rury grube otuliny. Jest to ewidentny błąd tych ludzi co Ci ta wodę podłączali. Na rurkach powinna być pozakładana otulina która nie dość ze ociepla tą rurkę to jeszcze nie dopuszcza do jej uszkodzenia.

Bartolomeo_
11-01-2009, 09:36
Ciepło z wnętrza domu zatrzymywał pewnie karton-gips i membrana. Poza tym na zewnątrz było -26oC. Ta otulina co Ci zakładali była z pianki? Czy na łączniki, trójniki, kraniki też ją nakładali?

bladyy78
11-01-2009, 10:10
Tak otulinę na rurkach mam z szarej pianki, ocieplone mam wszystko. Jedną nie ocieplona rzeczą jest wodomierz i zawory przy wodomierzu które odcinają ten wodomierz, ale to już jest w domu i w widocznym miejscu wiec łatwo to zawsze mogę docieplić. I tylko raz na początku jak nie grzałem zamarzła mi woda w wodomierzu teraz pomimo że temp. rano na budowie jest 0 albo -1 woda w nim nie zamarza. Tylko że u mnie idzie rura 40 do wodomierza i zanim taka rura zamarznie minie troszkę czasu. A do tego czasu ja już zdążę podnieś temp. w domu.