PDA

Zobacz pełną wersję : Remont kapitalny



Kris1
01-11-2003, 22:58
Witam wszystkich
Mam dom na wsi, piętrowy ok. 120m2. Zamierzam w nim przeprowadzić kapitalny remont tj.:
-założenie instalacji c.o i c.w.u gazowe,
-wymiana instalacji elektrycznej oraz przesunięcie licznika energii elektrycznej do innego pomieszczenia,
-zmiana przeznaczenia niektórych pomieszczeń (z kuchni łazienka, z pokoju kuchnia),
-remont dachu (wymiana pokrycia na blachodachówkę),
-wymiana okien z nieznaczną zmianą ich wymiarów (jedno do zamurowania),
-budowa budynku gospodarczego ok 10m2 (wspólna ściana z budynkiem mieszkalnym),
W związku z tym mam pytania :
- czy na w/w prace muszę posiadać jakiekolwiek pozwolenia,
- przybliżony koszt tej inwestycji.

Pozdrawiam wszystkich i oczekuję podpowiedzi (bardzo mi zależy).

Jankes
03-11-2003, 11:52
Witam wszystkich
Mam dom na wsi, piętrowy ok. 120m2. Zamierzam w nim przeprowadzić kapitalny remont tj.:
-założenie instalacji c.o i c.w.u gazowe,
-wymiana instalacji elektrycznej oraz przesunięcie licznika energii elektrycznej do innego pomieszczenia,
-zmiana przeznaczenia niektórych pomieszczeń (z kuchni łazienka, z pokoju kuchnia),
-remont dachu (wymiana pokrycia na blachodachówkę),
-wymiana okien z nieznaczną zmianą ich wymiarów (jedno do zamurowania),
-budowa budynku gospodarczego ok 10m2 (wspólna ściana z budynkiem mieszkalnym),
W związku z tym mam pytania :
- czy na w/w prace muszę posiadać jakiekolwiek pozwolenia,
- przybliżony koszt tej inwestycji.

Pozdrawiam wszystkich i oczekuję podpowiedzi (bardzo mi zależy)

Witaj!
Twoje pytanie jest dosyc bym okreslil kompleksowe. Co do kosztow wszystko zalezy od tego ile chcesz zrobic sam, jakie materialy wykonczeniowe chcesz zastosowac itd. Co do remontow- calkiem spory zakres tego TwojegoBTW- to zawsze sa wydatki wieksze niz w przypadku budowy od nowa. No i trzeba doliczyc niespodzianki zwiazane z czyms co sie odkryje pod tynkiem albo pod podloga. Pokusilbym sie o stwierdzenie, ze jak masz 100 tys PLN i bedziesz robil troche rzeczy sam to moze Ci wystarczy. Nie wiem ile masz pieniedzy, ale jak masz wydac cos okolo tego, to rozsadna rzecza bedzie zlapanie kontaktu do kogos kto robi kosztorysy budowlane na podstawie KNR i wie jak to liczyc. Niech ten ktos obejrzy Twoj dom, powiesz mu co dokladnie chcialbys zmienic, a on obliczy. Otrzymasz kosztorys, ktory powinien kosztowac okolo 1-2 % tego, co masz wydac i bedziesz wiedzial dokladnie jak sie na to zapatruja normy. Za pieniadze okreslone w tym kosztorysie da sie to zrobic. Natomiast jest zawsze szansa, ze czesc prac zrobisz sam, na inne prace wynegocjujesz superstawke, lub znajdziesz tanie materialy i zbijesz kosztorys w dol, ale kazdy przypadek jest indywidualny. Oczywiscie tez mozesz przekroczyc, jesli znajdziesz superwygladajace materialy do wnetrz, ale o cenach znacznie powyzej sredniej. Trudno powiedziec bez widoku Twojego domu, co trzeba tam zrobic. Wiadomo jednak, ze wszelkie instalacje wymagaja kucia tynkow, czyli potem trzeba to odnowic. Zmiana przeznaczenia pomieszczen to moze byc czesciwo zamurowanie scian, badz wykucie otworow z wstawianiem nadprozy itp. Nikt ci nie poda kwoty bez ogledzin. Co do pozwolen to moze niekoniecznie bedziesz potrzebowal na budowe tego budynku, czy wymiane poszycia dachu, ale na pewno bedziesz musial to zglosic, a to bardzo podobna biurokracja do pozwolenia i paiperkow tez jest troche. Co do wymiany okien, to chyba niekoniecznie. choc jesli zmieniasz wymiary( na wieksze) to musisz wymienic nadproze nad oknem a to wymaga zaangazowania konstruktora, projektu i zdaje sie co najmniej zgloszenia tez. Co do licznika, to musisz chyba uzgodnic to z Zakladem Energetycznym a oni zaraz beda chcieli haracz na projekt itp.
Powodzenia
Jankes

sanipro
03-11-2003, 19:08
Na wykonanie remontu budynku nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jednak nie wszystkie roboty jakie wymieniłeś można zakwalifikować do remontu.
Wykonanie instalacji gazowej wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Instalację centralnego ogrzewania i ciepłej oraz zimnej wody (za kotłem) można realizować bez pozwolenia.
Wymiana instalacji elektrycznej oraz przesunięcie licznika energii elektrycznej do innego pomieszczenia nie wymaga pozwolenia na budowę, ale przesunięcie licznika oraz wszelkie roboty przed licznikiem mogą być wykonywane za zgodą ZE.
Budowa budynku gospodarczego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Z wymianą dachu może być różnie. Czasem przy wymianie pokrycia dachowego wykonuje się zmiany konstrukcji, co wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Poza tym zamiana elewacji budynku (kolorystyka dachu, ścian oraz zmiana wymiarów okien, czy zamurowanie okna) wymaga pozwolenia na budowę. Jeżeli budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków może nawet być zabroniona wymiana pokrycia na blachodachówkę.
Najlepiej w powyższej sprawie zasięgnąć informacji w Architekturze, bo na wsi do niektórych spraw mogą podejść bardziej liberalnie (jak zmiana wyglądu budynku).