PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja elektryczna -jakie uwagi i rady



Miki79
10-01-2009, 13:52
witam zaczynam instalacje elektryczna mam pytanie czego unikac a moze czego dolozyc zeby bylo praktycznie
z gory dziekuje

beton44
10-01-2009, 16:44
na początek

zapewne masz jakiś projekt proponuję go wykorzystać

i nająć elektryka z odpowiednimi uprawnieniami SEP i jednocześnie takiego
o którym nie krążą wieści że domy gdzie zakładał instalacje płoną,
giną w nich masowo domownicy od porażenia prądem itp...

klimaw
10-01-2009, 16:54
Połóz cztery instalacje: :o
1.Elektryczną
2.RTV
3.Komputerową( po tym puścisz też telefon )
4.Alarmową

Nie słuchaj , że net po wifi alarm bezprzewodowo itp.Kabel to kabel.
Instalacje 2,3,4 trzeba sprowadzić do jednego punktu(strych lub gdzieś w dużej skrzynce).
Wyprowadż też na zewnątrz kable RTV pod talerz. :D

Nefer
10-01-2009, 16:56
Połóz cztery instalacje: :o
1.Elektryczną
2.RTV
3.Komputerową( po tym puścisz też telefon )
4.Alarmową

Nie słuchaj , że net po wifi alarm bezprzewodowo itp.Kabel to kabel.
Instalacje 2,3,4 trzeba sprowadzić do jednego punktu(strych lub gdzieś w dużej skrzynce).
Wyprowadż też na zewnątrz kable RTV pod talerz. :D i do ogrodu, i pod ogrzewany podjazd i ....

zezo
10-01-2009, 17:00
jest taka opcja szukaj :wink: :wink:
musisz troszkę poczytać i będzie wszystko wiadomo, co do porady poprzednika który napisał :

zapewne masz jakiś projekt proponuję go wykorzystać
powiem że można i TAK ale ja to proponuję odbić projekt rzutów na ksero usiąść nad tym projektem zastanowić się co gdzie będzie stało gdzie potrzebujesz zasilania elektrycznego i nasmarować wszystko na tych kserokopiach unikniesz wielu niespodzianek, typu że tu będzie lodówka a nie ma gniazdka, zapewne i tak się okaże że coś gdzieś braknie lub będzie nie tam gdzie powinno ale zawsze będzie lepiej niż na planach.
Temat o który pytasz to jest temat rzeka można pisać i pisać
np.
instalacja TV, rozprowadzenie sieci komputerowej, rozprowadzenie kabli pod kino domowe i wiele wiele innych tematów, proponuję poczytać forum wiele razy były już wałkowane te tematy.
Ale podstawa to dobry elektryk ja zatrudniłem partacza, gdy bym wiedział jaki to on fachowiec to sam bym lepiej rozprowadził całą instalacje a jedynie zatrudnił bym dobrego fachowca aby mi wszystko pospinał w całość.

Miki79
10-01-2009, 17:02
czy wszystko tzn 2 3 4 w peszlu

Nefer
10-01-2009, 17:02
Bo to architekt powienien zrobić dobey projekt - współnie z inwestorem - a nie elektryk.
Mój dostał projekt z kazdym zwymiarowanym gniazdkiem ( łącznie z jakimiś pod młynek do odpadków). Ale taki projekt trzeba zlecić - zeby nie mieć pretensji do elektryków.

zezo
10-01-2009, 17:10
Nefer napisała

Mój dostał projekt z kazdym zwymiarowanym gniazdkiem ( łącznie z jakimiś pod młynek do odpadków). Ale taki projekt trzeba zlecić - zeby nie mieć pretensji do elektryków.

Jasne można i tak ale myślę że wyjdzie troszkę taniej :wink: jak się weźmie kawałek kredy i nasmaruje na ścianie : tu gniazdko, tam kinkiecik, tam zasilanie odkurzacza centralnego, jednym słowem wszystko co nam wpadnie do głowy, tylko nie wiem jak elektryk się ustosunkuje do tych wszystkich instalacji :wink:
i jeszcze proponuję np kilka przemyślanych decyzji typu, gniazdko do lodówki i alarm na osobnych zabezpieczeniach, jak na przykład wyjedziemy na dłuższy urlop to można wszystko w domku wyłączyć tylko zostawić to co chcemy aby nam działało.

Nefer
10-01-2009, 17:12
Pewnie, że taniej. Tylko pokaż mi inwestora, ktory na etapie SSO wie gdzie stanie lodówka :):) I na jakiej wysokości kontakty ( no bo ta wylewka .... :roll: ) Mało takich, malutko :)

MonikaC
10-01-2009, 17:35
Pewnie, że taniej. Tylko pokaż mi inwestora, ktory na etapie SSO wie gdzie stanie lodówka :):) I na jakiej wysokości kontakty ( no bo ta wylewka .... :roll: ) Mało takich, malutko :)

dokładnie amen :)

klimaw
10-01-2009, 17:40
dokładnie amen :)

Nie przesadzajcie. :o
Może nie będzie dokładnie co do gniazdka , ale jak jest wylane zero to chyba nie ma problemu z określeniem wysokości gniazdek.
Chyba wiedzą jaka grubość styro+wylewka.

zezo
10-01-2009, 19:53
ja wiem ze mało takich inwestorów, ale jeżeli inwestor nie wie gdzie będzie stała np. lodówka to projektant tym bardziej nie będzie wiedział, no jeżeli zatrudnimy jeszcze dekoratora wnętrz to inna sprawa tylko że to pewnie dużo kasy kosztuje :wink: :wink:
mnie np nie było stać na wynajęcie takich gości wiadomo kasa ograniczona, ale muszę powiedzieć że nawet dobrze zaplanowałem gdzie co ma być choć oczywiście też się kilka rzeczy zmieniło i trzeba było dołożyć kilka gniazdek :lol:
czytałem kiedyś na forum że jeden forumowicz miał masę gniazdek tylko ani jedno nie było tam gdzie akurat jemu pasowało :wink:
a co do wysokości gniazdek to kilka cm nie ma aż takiego znaczenia :wink:

Cpt_Q
10-01-2009, 20:09
...a co do wysokości gniazdek to kilka cm nie ma aż takiego znaczenia :wink:

Może mieć - w kuchni nad blatami.

marcin714
10-01-2009, 20:37
W kuchni przy wejściu to powinien być wyłącznik światła na wysokości 20 cm do sterowania nogą. Bo jak nie to niosąc dwie kawy światło za sobą trzeba gasić nosem. :D

klimaw
10-01-2009, 20:39
W kuchni przy wejściu to powinien być wyłącznik światła na wysokości 20 cm do sterowania nogą. Bo jak nie to niosąc dwie kawy światło za sobą trzeba gasić nosem. :D

Ja noszę pojedyńczo. :D

zezo
10-01-2009, 20:56
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

edde
11-01-2009, 00:58
W kuchni przy wejściu to powinien być wyłącznik światła na wysokości 20 cm do sterowania nogą. Bo jak nie to niosąc dwie kawy światło za sobą trzeba gasić nosem. :D

albo na wysokości nosa, żeby nie schylać się za mocno b się kawa porozlewa :lol: :lol: :lol:

retrofood
11-01-2009, 05:45
Tak samo przy drzwiach wejściowych przycisk dzwonkowy. Też na wysokości 20 cm.
Bo jak goście będą przychodzić (przecież nie z pustymi rękami) to jak inaczej zadzwonią do drzwi?

tokas
11-01-2009, 10:05
I przycisk do alarmu - napadowy - tuz nad podłogą. Bo jak wejdą zbiry i każą sie połozyć to przycisk ten bedzie na odpowiedniej wysokosci. :lol:

edde
11-01-2009, 22:15
Tak samo przy drzwiach wejściowych przycisk dzwonkowy. Też na wysokości 20 cm.
Bo jak goście będą przychodzić (przecież nie z pustymi rękami) to jak inaczej zadzwonią do drzwi?

nosem :lol:

q-bis
12-01-2009, 09:28
Nefer napisała

Mój dostał projekt z kazdym zwymiarowanym gniazdkiem ( łącznie z jakimiś pod młynek do odpadków). Ale taki projekt trzeba zlecić - zeby nie mieć pretensji do elektryków.

Jasne można i tak ale myślę że wyjdzie troszkę taniej :wink: jak się weźmie kawałek kredy i nasmaruje na ścianie : tu gniazdko, tam kinkiecik, tam zasilanie odkurzacza centralnego, jednym słowem wszystko co nam wpadnie do głowy, tylko nie wiem jak elektryk się ustosunkuje do tych wszystkich instalacji :wink:
i jeszcze proponuję np kilka przemyślanych decyzji typu, gniazdko do lodówki i alarm na osobnych zabezpieczeniach, jak na przykład wyjedziemy na dłuższy urlop to można wszystko w domku wyłączyć tylko zostawić to co chcemy aby nam działało.

To właśnie zaproponował mój elektryk. Umówiliśmy się w jedną sobotę i chodząc po domu smarował ze wspólnikiem gdzie co ma być pytając żonę i mnie o szczegóły. Sam też doradzał. Parę tematów zostało bo musieliśmy się dookreślić (np. usytuowanie umywalek ) ale po ich przerobieniu wiemy co i jak. A jak coś wyjdzie w trakcie robót to się dołoży ten kontakt czy gniazdko.

ZW
12-01-2009, 10:20
- domofon i sterowanie bramą
- oświetlenie zew, sterowane od wewnątrz
- oświetlenie zimowe, żeby wygodnie podłączać kable od światełek

poz

kozikpl
12-01-2009, 10:37
w instalacji komputerowej puści sie tez telefon...
napiszcie cos więcej

dziandy
12-01-2009, 10:45
jeżeli do gniazdek komputerowych (RJ45) ułożysz kabel np. UTP 4x2x0,5 (nieekranowany) to możesz go wykorzystać i do sieci komputerowej i do telefonu - jeżeli planujesz telefon i komputer przy jednym gniazdku to ciągniesz dwa kable - wszystkie muszą schodzić się w jednym punkcie - topologia gwiazdy - i najlepiej w miejscu gdzie będzie przyłącze od operatora - w tym punkcie powinieneś mieć dodatkowo zasilanie elektryczne - zasilanie urządzeń aktywnych np. modem DSL, switch

Henryk51
12-01-2009, 11:00
Planując rozmieszczenie wyłączników pamiętaj o kierunku otwierania drzwi. Nie jest wygodnie instalowanie wyłącznika od strony zawiasów ..
Pomyśl także o włącznikach sterowania bramą garażową aby po całym domu nie szukać pilota... Wyłącznik proponuję w garażu oraz w widocznym miejscu w domu w pobliżu wyjścia do garażu. Widocznym dlatego aby umieścić tam także lampkę kontrolną pokazującą stan niezamknięcia bramy garażowej. Brama ta najczęściej nie jest widoczna z domu a mając pilot do niej w torebce lub kieszeni zawsze można mimowolnie spowodować jej otwarcie...No i oczywiście na suficie garażu zasilanie napędu bramy.

Hans Kloss
12-01-2009, 14:00
U mnie było tak jak pisali tu niektórzy. Miałem projekt gotowy budynku, wg którego zatwierdzałem pozwolenie na budowę i budowałem. Jak juz miałem stan surowy otwarty (ze ściankami działowymi), to w sobote spotkałem sie z elektrykiem i kreda rysowalismy na ścianach co i gdzie ma być. W ogóle wtedy nie patrzyłęm co mam wprojekcie domu, tylko planowalismy ścisle wg tego co potrzeba. A mój finalny projekt instalacji jest na... zdjęciach i nagraniach wideo, które sam sobie robiłem. Doradzam nie oszczędziać aparatu i kamery wideo. Przy takiej pajeczynie kabli jak moja (elektryka, alarm, sieć komp, telefon, po 2 kable TV, głosniki) nie wyobrażam sobie jak dokładny musiałby być projelkt na papierze, żebym był w stanie wbić kołek 0,5-1 cm od jakiegos kabla w tynku (lub znaleść jakiś przewód po tynkiem, co też mi sie zdarzało).
Ale oczywiście warunek - dobry elektryk.