PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana działowa na ruszcie z profili ale nie z płyt G-K



eRaf
10-01-2009, 14:23
Chcę/muszę zrobić część ścian działowych nie murowanych ale lekkich ze względu na nośność stropu. Ponieważ jest to dom stylizowany na wiejski, dużo drewna na zewnątrz i wewnątrz (tradycyjny strop belkowy, szczyty od wewnątrz wykładane poziomymi deskami P-W szer.20cm) to chciałbym zrobić te ściany działowe w oparciu o profile stalowe jak do płyt G-K, w profile wełna - standard jak dla G-K ale na okładzinę nie chcę dawać płyt G-K ale boazerię poziomą a raczej szerokie deski P-W (szer.20cm). Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne czy raczej zrobić ruszt drewniany. Jakie widzicie wady takiego rozwiązania. Dodam iż konstrukcja wyglądałaby tak:
deski P-W szer.20cm gr.19mm układane poziomo mocowane "czymś" do profili CW100 (2xCW100) i znowu deski P-W. W 2 x profile CW100 wełna np. Rockton100.
Wszystkie pozostałe ściany działowe są wykonane z silikatów 24cm stąd tak gruba warstwa opisanej wyżej ściany działowej (nie jest tego dużo a jednocześnie zależy mi na izolacji akustycznej). Te dwa profile CW100 obok siebie byłyby układane z przerwą pomiędzy tak aby wyrównać ścianę do "silikatówki" plus tynk.

Nigdzie nie znalazłem podobnego rozwiązania stąd moje pytanie, a może za słabo szukałem :roll:

edde
10-01-2009, 14:54
a, skoro zależy ci na nieobciążaniu stropu, to te deski w takiej ilosci i grubości nie będą cięższe od G-K? przeliczałeś?
G-k przykręcisz i zaszpachlujesz, a jak w deskach, przy pióro-wpust, zrobić niewidoczne połączenie?

Bold
10-01-2009, 14:59
witaj
myślę że te belki spełnią w 100% Twoje wymagania:
http://www.kronopol.com.pl/ibeam/

eRaf
10-01-2009, 14:59
nie, deski nie są obciążeniem dla tego stropu, deski będą na 100%, pytanie jest raczej o poprawność zastosowanego rusztu stalowego zamiast rusztu drewnianego (łatwość wykonania, większa precyzja, lepsza jakość ułożenia wełny pomiędzy profile CW zamiast pomiędzy rusztem drewnianym)

eRaf
10-01-2009, 16:27
szkielet wylacznie z lat nie z profili stalowych stosowanych dla plyt gk.bo ponieważ ???

Bold
10-01-2009, 19:03
szkielet wylacznie z lat nie z profili stalowych stosowanych dla plyt gk.bo ponieważ ???
ponieważ profile stalowe są za słabe do desek 2 centymetrowej grubości, płyta gk jest sztywna i dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję stelaża, natomiast dechy łączone na pióro już takie sztywne nie są i całość może za bardzo pracować

eRaf
11-01-2009, 07:55
szkielet wylacznie z lat nie z profili stalowych stosowanych dla plyt gk.bo ponieważ ???
ponieważ profile stalowe są za słabe do desek 2 centymetrowej grubości, płyta gk jest sztywna i dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję stelaża, natomiast dechy łączone na pióro już takie sztywne nie są i całość może za bardzo pracowaći to jest cenna uwaga, czyli nie stelażowi stalowemu, szkoda

retrofood
11-01-2009, 08:06
a te deski to jakie, sosnowe? Ja tu akurat nie widzę problemów do zastosowania konstrukcji profilowej. Pod warunkiem zastosowania suchych i prostych desek.

eRaf
11-01-2009, 08:13
deski są sosnowe gr.19mm PW i oczywiście przesuszone
jeżeli jednak montaż desek na profilach stalowych jest OK to czy standardowy rozstaw CW co 60cm jest poprawny ?
a czym mocować takie deski do stelaża ? normalnie śruby lub gwoździe mocuje się na ukos w piórze do łaty pod spodem tak że nie widać śrub/gwoździ, a do stelaża CW taki montaż jest OK ?

admiro
11-01-2009, 08:30
Stelaż na łatach będzie dużo prostszy w samodzielnym wykonaniu, tańszy i bardziej wytrzymały po deski.

Poza tym jak dom w stylistyce wiejskiej to nawet bardziej pasuje...

gosciu01
11-01-2009, 09:53
robiłem u siebie stelarz drewniany ( np. eksponowana drewutnia, ale nie tylko ) oraz stelarze pod GK ( ściana garderoby, obudowa kominka ).

Do ścianki z desek zastosowalbym stelarz drewniany. Pracując "w drewnie" będzie prościej to wykonać robiąc wszystko w drewnie, począwszy od narzędzi, poprzez szczegóły wykonania.
Nie oznacza, że na stelarzu z profili nie da się tego zrobić. Dla sztywności zrobiłbym kratownicę profili np. co 50 cm pionowo i usztywniłbym poziomymi odcinkami też co 50 cm. Co 50 cm bo tnąc płytę z wełny na pół nie będzie odpadów.

Powtórzę, że wybrałbym w tym przypadku konstrukcję drewnianą, ale to moje zdanie.

P.S.
Przy ściance z desek, zastanowiłbym się nad folią obustronnie np. paroprzepusczalną, albo inną. Wełna pyli, płyty GK są szczelne, a pioro i wpust z pewnością takiej szczelności nie ma.

zbigmor
12-01-2009, 08:16
Do stelarza też raczej użyłbym drewna ze względu na łatwość późniejszego montażu desek. Zagęściłbym jednak rozstaw ze względu na siły występujące przy schnięciu desek. Po prostu obawiałbym się o to, że deski się powyginają i pourywają mocowania. Przy łączeniu na pióro-wpust to nie to samo co dać 2 śruby zamkowe jak przy sztachetach.
Wymiarami wełny bym się nie przejmował. Śmiało można dawać ją w mniejszych kawałkach i tak będzie spełniać swoją powinność.