PDA

Zobacz pełną wersję : działka rolna czy budowlana



02-11-2003, 01:44
Proszę o pomoc. Bardzo ciekawe i atrakcyjne ogłosznie" działka do przekwalifikownia na budowlaną". Co to oznacza, jak sprawdzić przed zakupem czy to prawda i na jakie można się naciąć trudności.
Pocdrawiam
Antek

Gosc123
02-11-2003, 23:02
Działkę powinno się sprawdzić m.in. pod względem:
- ewentualnych obciążeń hipotecznych (odpowiedni sąd, wcześniej chyba należy udać się do starostwa - chyba, że znany jest już numer księgi wieczystej),
- planu zagospodarowania przestrzennego - czy nie jest na niej planowana np. budowa autostrady, albo czy teren nie jest czasem przeznaczony pod działalność uciążliwą itp. Po prostu czy można tam wybudować dom jednorodzinny, jaki jest dostęp do mediów, czy są planowane jakieś większe inwestycje, np. wodociąg, gazociąg itp. (np. wydział architektury w urzędzie gminy)
- dobrze też wiedzieć jaka jest klasa ziemi (jeśli to działka rolna)...

To tak na wstępie. Tak naprawdę to każdą działkę można nazwać "budowlaną" i żeby było śmieszniej, znalazłem kiedyś opis, że jest to określenie potoczne... ale to inny temat do dyskusji.
Może się jednak okazać, że z jakichś względów gmina nie zezwoli Ci na wybudowanie się nawet w środku wsi...

Prawdopodobnie działka, o której piszesz to po prostu działka rolna, być może wyższej klasy (taką trzeba przekwalifikować, odrolnić)... a może jest to potoczny opis gruntu, na którym nie ma przeciwskazań do budowy, albo media są niedaleko... Powodów jest wiele, niebezpieczeństw jeszcze więcej. Radzę dobrze doinformować się przede wszystkim w urzędzie co to za "atrakcja" ;)
A może to działka z Agencji Nieruchomości Rolnych (dawna AWRSP)? ...

03-11-2003, 08:05
Prawie na pewno działka rolna. Coby się na niej wybudować to:
- trzeba zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku ustalić warunki zabudowy decyzją administracyjną. Trwa to zawsze długo. Zależy od chęci gminy. Nie ma się roszczenia o zmianę planu. Tzn że gmina może ale nie musi. Nie można jej do tego zmusić.
- drugi etap to odrolnienie zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Może być bardzo kosztowne, gdyż ponosi się opłaty za wyłączenie zależne od bonitacji gruntu. Im lepsza gleba tym wyższe opłąty. Dlatego należy sprawdzić klasę gruntu. Bardzo dobre są grunty klasy VI, V i IV.
- osobny temat to uzbrojenie gruntu rolnego. Coby się pobudować to trzeba mieć co najmniej drogę i prąd. Dobrze jest mieć wodę.
Tak więc budowa na działce rolnej może być bardzo długa i droga.

pattaya
03-11-2003, 13:54
Wystąp z wnioskiem o warunki zabudowy.Nie zawsze trzeba przekwalifikowywać z rolnej na budowlaną.Ja kupiłem działkę cytuję"...grunty rolne z rozproszoną zabudową gospodarczą..."I na tej podstawie dostałem pozwolenie na budowę.Sprawdź to.

Amba
03-11-2003, 15:01
Zgadzam się z poprzednikiem. Najważniejsze to wciąż w naszym kraju nie to co stanowi prawo, ale np. wójt, a nawet architekt gminy. Ja w zeszłym roku kupiłem 14a ziemi rolnej i dostałem pozwolenie na budowę siedliska :wink:

03-11-2003, 20:42
eeee tam łodrazu przkfalifikowywać (a po co tym #$%#%%@ ze 2x piiiiii kasiorą smarować )
a pierdyknij sobie na tym zagrode siedliskową
jo i sołtys tak zrobiliśmy i jest git.

To fakt trza miec troche ziemi (ale dzierżawa wystarczy)

witcomic
06-12-2003, 18:23
Jeżeli dzialka w planie zagospodarowania przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe to powierzchnię do 500m2 można odrolnic bezplatnie, pod warunkiem przeznaczenia jej na cele mieszkaniowe (tzn budowa domu). Tym sposobem mozna odrolnic sobie czesc dzilki, na ktorej ma stanac dom, a pozostale miec "pole":) Tak wlasnie bylo u mnie.

bilbo
06-12-2003, 18:30
Można też wcale nie odralniać, jak pisze XanX, tylko zbudować siedlisko.
Najpierw jednak trzeba zostać "rolnikiem". Nie wiem, czy zmiany z 11 lipca tego roku mocno skomplikowały sprawę, ale pewnie nadal się tak da. Nawet w Muratorze o tym kiedyś pisali. Dzierżawisz ziemię i stawiasz siedlisko.

rubin23
26-04-2004, 18:40
A co to znaczy zabudowa siedliskowa ? pytam poważnie :oops:

bobo30
27-04-2004, 18:45
My właśnie budujemy siedlisko, to znaczy mamy działkę rolną i budujemy na niej dom,który ma służyć właścicielowi ewentualnego przyszłego gospodarstwa rolnego :wink: Nic nie trzeba było odralniać, war. zab. bez problemu. Media są w drodze. Przed zakupem szczególnie działki rolnej należy w gminie dowiedzieć się ile trzeba mieć ziemi i czy na danej działce zabudowa siedliskowa jest w ogóle możliwa. Zaletą tego rozwiązania jest to,że ziemia rolna jest dużo tańsza niż działki budowlane.
Dodam jeszcze,że w ramach zabudowy siedliskowej na działce można zbudować wiele budynków na potrzeby tego gospodarstwa(niby gospodarczych).

ryby
27-04-2004, 19:52
I są niższe podatki za grunt. :)