PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka wysokosc polozenia wlotu do komina z kominka ?



Pagin
02-11-2003, 08:44
Witam wszystkich,

Na jakiej minimalnej wysokosci od podlogi powinno byc wejscie spalin z
kominka do komina dymnego?. Przez wysokosc rozumiem odleglosc od poziomu wykonczonej podlogi do osi otworu wejscia do komina.
Dane: komin systemowy Eco Zapel srednicy fi 200 wysokosci 7,5m, czopuch pod katem 90 stopni, kominka jeszcze nie wybralem, chce zrobic DGP, kominek bedzie dodatkowym, wspomagajacym zrodlem ciepla, powierzchnia uzytkowa domu 180 m2. Czy instalacja regulatora ciaga wplywa na wysokosc wlotu do komina?. Jezeli tak to o ile centymetrow?

Dziekuje i pozdrawiam

radex
02-11-2003, 13:32
Sam poczytam opisnie praktyków, ale słyszałem, że wylot powinien być pod kątem 45 stopni na wysokości około 1,9 metra. Czy to prawda?

taJoasia
06-09-2004, 13:28
:wink: chcę reanimować ten temat. Może teraz ktoś doradzi, abyśmy czegoś nie schrzanili. Jakie wejście do komina jest lepsze - pod kątem 90 czy 45 stopni? No i na jakiej wysokości?

Pagin
06-09-2004, 15:47
:wink: chcę reanimować ten temat. Może teraz ktoś doradzi, abyśmy czegoś nie schrzanili. Jakie wejście do komina jest lepsze - pod kątem 90 czy 45 stopni? No i na jakiej wysokości?

Witam,
Po czasie jestem troche madrzejszy. Wg mnie wejscie do komina od kominka powinno byc na wysokosci ok 2 m od gotowej podlogi lub troche powyzej. Lepsze jest wejscie do komina pod katem 45 stopni
Pozdrowienia

marting
06-09-2004, 19:36
Witam ..
Tak czytam to i według mnie wysokość trójnika od gotowej posadzki powinien byc uzalezniony od wkładu jaki sobie wybraliśmy 1.8m , 2 m - to zaduzo nie popełniajcie takich błędów te wysokości sa dla francuzów..
Jesli wybieracie wkład Jotula to trojnik powinien być na wysokości 159cm do osi. To juz max. wysokość. Kąt wlotu spalin to zalezy 90 st ma swoje zalety jak i 45st. Przyjmijmy ze 45 st jest kozystny LEPSZY BEDZIE CIĄG I MNIEJSZE OPORY WYLOTU SPALIN . pod warunkiem ze bedziemy mieli zawsze suche drewno, jak bedziemy mieli mokre wszytstko bedzie nam spływało do wkładu i ten kat jest zły, lepszy bedzie 90 st.
takie sa moje dosw.

Senser
06-09-2004, 19:52
A moja rada jest taka...(po konsultacjach).
Wlot kominka zarobić na wys. 60 cm od sufitu!! (od sufitu do krawędzi trójnika). Trójnik zdecydowanie 45 stopni. Teza, że przy 45 będzie leciało do kominka z komina wsadziłbym między bajki...a mianowicie jaka jest długość odcinka trójnika?? 70 cm ?? To ile skroplin nacieknie z takiego odcinka?? Reszta się osadzi i tak w kominie !!

echo
07-09-2004, 07:14
Przedstawiciel Schiedla poradził mi aby "wejście" do komina zrobić na wysokości 160-180 cm od podłogi - najlepiej 170 cm. Trójnik na kąt 90 stopni

mik99
07-09-2004, 20:57
Słyszałem też opinię, że lepiej jeżeli spaliny z kominka odprowadzane są do komina rurą elastyczną (taka jest w ofercie Tarnavy chyba, termaflex się nazywa), pod możliwie majniejszym kątem, by nie wyhamowywać niepotrzebnie prędkości spalin. Co do wysoości to 180-do 190

Kon111
07-09-2004, 21:13
Położenie otworu spalinowego zależy przede wszystkim od wybranego wkładu, każdy wkład w instrukcji montażu lub w materiałach reklamowych ma sprecyzowaną wysokość wejścia do komina od podłoża. Dodatkowo bywa, że podane są dwie lub trzy wysokości w zależności od wyposażenia dodatkowego. Np. w przypadku Jotula Panorama 18 podane są dwie wysokości: z zastosowaniem dodatkowego radiatora lub bez (bez radiatora oś trójnika w kominie powinna być pomiędzy 138, a 148 cm nad podłogą).

aleksik
09-09-2004, 21:00
Dziś byłem u znajomego człowieka, który trochę się na tym zna, u którego pytałem o to samo i stwwirdził mi jedno, że musi być na pewno odległość około 35 - 40 cm od stropu ....

oleniek
13-04-2009, 20:56
Reanimuję ponownie wątek


Położenie otworu spalinowego zależy przede wszystkim od wybranego wkładu, każdy wkład w instrukcji montażu lub w materiałach reklamowych ma sprecyzowaną wysokość wejścia do komina od podłoża.

Czyli na etapie murowania komina (a taki właśnie mam etap) muszę wiedzieć dokładnie jaki wkład sobie wybiorę???????? :o A jak zmienię zdanie? a jak mi się inny spodoba?

Kurcze, to nie ma jakiejś "bezpiecznej" wysokości tego trójnika od posadzki? (kąt trójnika - 45)


że musi być na pewno odległość około 35 - 40 cm od stropu ale od czego? do wylotu trójnika? czy do jego górnej krawędzi.

Proszę pilnie podpowiedzieć na jakiej wysokości mam dać ten trójnik od podłogi, bo mi się wykonawca dopytuje jak ma być :roll:

A wkład chciałabym taki narożny (o ile to ma znaczenie)

Flexus
14-04-2009, 07:24
Czyli na etapie murowania komina (a taki właśnie mam etap) muszę wiedzieć dokładnie jaki wkład sobie wybiorę???????? :o A jak zmienię zdanie? a jak mi się inny spodoba?
To nie od wkładu zależy lecz od konstrukcji kominka - obudowy kominka, dystrybucji ciepła z tego kominka (kanały czy tylko kratki w obudowie) itp.
Ze względu na wkład, to im wyżej tym lepiej, bo wkłady mają z reguły wyjście spalin pionowo do góry, a im dłuższa rura dymowa od wkładu do wejścia do komina, to tym więcej ciepła pozostaje w mieszkaniu, a mniej ucieka w komin. Jednak górna krawędź rury dymowej powinna wchodzić w komin na wysokości co najmniej 35cm od sufitu, aby starczyło miejsca na komorę dekompresyjną, która izoluje cieplnie sufit od kominka. Ale to może się okazać za mało (czyli należy umieścić wejście do komina trochę niżej), jeśli przestrzeń komory dekompresyjnej będzie potrzebna także do skrycia kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze znad wkładu. Jeśli tych kanałów rozprowadzających ciepło po mieszkaniu nie przewidujesz, to zrób wejście do komina tak, aby górna krawędź rury była ok. 35 cm od sufitu i będzie dobrze dla dowolnego wkładu, ktory ma wyjście dla spalin pionowo do góry.
Odnośnie kąta wejścia rury dymowej do komina - radzę 45st od pionu (lepszy ciąg, łatwiej czyścić ten odcinek niż gdyby był poziomy).
Pozdrawiam
Flexus

oleniek
14-04-2009, 07:27
dzięki flexus

Nad rozprowadzeniem powietrza z kominka poważnie się zastanawiamy i jesteśmy raczej na tak. To oznacza że trójnik powinien być bardziej oddalony od sufitu? Czyli 180cm od docelowej podłogi winno by ok? Pomieszczenie ma 170cm wys.

Flexus
14-04-2009, 07:37
dzięki flexus

Nad rozprowadzeniem powietrza z kominka poważnie się zastanawiamy i jesteśmy raczej na tak. To oznacza że trójnik powinien być bardziej oddalony od sufitu? Czyli 180cm od docelowej podłogi winno by ok? Pomieszczenie ma 170cm wys.
Jeśli parter ma 270cm, to niezależnie od wszystkiego, wejście dałbym tak, aby górna krawędź rury dymowej wejścia do komina była na wysokości 200 - 210cm. Przy wejściu pod kątem 45st od pionu nie można w opisie mówić o położeniu osi tego wejścia od podłogi (bo wtedy nie wiadomo o czym się pisze), a właśnie o górnej krawędzi rury w wejściu do komina.

pado
28-05-2011, 09:21
A jak sądzicie jak powinna być wysokość montażu wlotu komina z pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania ?

eniu
28-05-2011, 09:30
A jak sądzicie jak powinna być wysokość montażu wlotu komina z pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania ?

Chyba nie w tym dziale co trzeba,zadałeś pytanie :)

house4live
28-05-2011, 11:14
Wlot do komina powinien być na wysokości nie mniejszej niż 170 cm od podłogi, a nie większej niż 210 cm. Trójnik zdecydowanie lepszy jest 45 stopni, natomiast jeżeli mamy trójnik 90 stopni, najlepiej zastosować dwa kolana 45 stopni do połączenia wkładu z kominem.

Forest-Natura
28-05-2011, 11:22
Witam.
A dlaczego nie 160 - 200 albo 180 - 220 cm?
A jak salon ma ponad trzy metry?
Albo antresolę?
Albo właśnie nie wie się jeszcze jak kominek będzie wyglądał?
To "żelazne kanony" czy można jakieś odstępstwa?
Wytłumacz ludziom, którzy będą czytać to co napisałeś ...
Pozdrawiam.

pado
28-05-2011, 13:57
Wysokość pomieszczenia to 255 cm

Forest-Natura
28-05-2011, 14:01
Witam.
Pado - ale to pytanie to powinieneś zadać montażyście konkretnego pieca gazowego, który będzie stał u Ciebie ...
Pozdrawiam.

pado
29-05-2011, 09:25
Rozmawiałem z montażystą - mówił mi ,że od 190 - 230 cm - jak mi się będzie podobało . Tak informacja to siano,inny od beretty mówił mi ,że na poziomie ok 220 cm , od Valianta 210 cm i bądź tu mądry i pisz wiersze.Chyba zrobię na 220 cm i wtedy może. zmieszczę zasobnik od wody

eniu
29-05-2011, 10:37
Rozmawiałem z montażystą - mówił mi ,że od 190 - 230 cm - jak mi się będzie podobało . Tak informacja to siano,inny od beretty mówił mi ,że na poziomie ok 220 cm , od Valianta 210 cm i bądź tu mądry i pisz wiersze.Chyba zrobię na 220 cm i wtedy może. zmieszczę zasobnik od wody

Przyszedł mi do głowy genialny pomysł . Zrób tak ,żeby do pieca pasował! :D

bohusz
29-05-2011, 11:04
No i jest problem...
Czy piec do komina dopasować.
Czy może komin do pieca dopasować.

pado
29-05-2011, 18:41
Pytanie zadałem - są trzy różna wersje odpowiedzi : 200 , 210 i 230 cm nad poziomem posadzki

winston
01-02-2016, 07:01
Temat wprawdzie stary ale wydaje mi się, że wszyscy przedmówcy zapomnieli o jednym ważnym problemie. Chodzi o to, że ważna jest również wysokość komina. Jeśli ktoś ma dom z poddaszem użytkowym problemu nie ma. Komin będzie miał wysokość min 7m i wlot spalin z kominka czy to 1.7m czy 2.10m nie robi różnicy ale jeśli dom jest parterowy(taki właśnie buduje) i komin w najwyższym punkcie ma 5.5m to już jest istotne czy wysokość wlotu spalin z kominka będzie na 1.7m czy na 2.10m. Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.

jacek.zoo
01-02-2016, 07:52
Temat wprawdzie stary ale wydaje mi się, że wszyscy przedmówcy zapomnieli o jednym ważnym problemie. Chodzi o to, że ważna jest również wysokość komina. Jeśli ktoś ma dom z poddaszem użytkowym problemu nie ma. Komin będzie miał wysokość min 7m i wlot spalin z kominka czy to 1.7m czy 2.10m nie robi różnicy ale jeśli dom jest parterowy(taki właśnie buduje) i komin w najwyższym punkcie ma 5.5m to już jest istotne czy wysokość wlotu spalin z kominka będzie na 1.7m czy na 2.10m. Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.

Nie do konca, przy wentylacyjnym musi byc te 2m roznicy w poziomach zeby dzialalo, gdzie jest stosunkowo niewielka roznica temp. W przypadku ktory podales to masz 3,5m i roznica temp jest duzo wieksza, takze bedzie to dzialac dobrze.
Ja mam w parterowce komin przy scianie zew, takze sam komin ma ze 4m, kokinek wpiety gdziez na 1,9, na oko bo nie mierzylem, a cug ma jak wsciekly

Zdun Darek B
01-02-2016, 08:02
Zazwyczaj zalecane jet 4 4,5 metra ciągu kominowego .

StefanW
01-02-2016, 09:58
Temat wprawdzie stary ale wydaje mi się, że wszyscy przedmówcy zapomnieli o jednym ważnym problemie. Chodzi o to, że ważna jest również wysokość komina. Jeśli ktoś ma dom z poddaszem użytkowym problemu nie ma. Komin będzie miał wysokość min 7m i wlot spalin z kominka czy to 1.7m czy 2.10m nie robi różnicy ale jeśli dom jest parterowy(taki właśnie buduje) i komin w najwyższym punkcie ma 5.5m to już jest istotne czy wysokość wlotu spalin z kominka będzie na 1.7m czy na 2.10m. Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.

Pomijając drobne niuanse; dla "cugu" liczy się wysokość od paleniska kominka a nie od wejścia wlotu spalin do komina.

Forest-Natura
01-02-2016, 10:03
Witam.
Długość czynną komina liczy się od wlotu paleniska do wylotu komina.
Również komin w ten sposób liczony jest uwzględnainy we wszlekiego rodzaju przepisach budowlanych.
Długość komina liczona od wyjścia z paleniska może liczona być tylko przy kominie ciągnionym bezpośrednio ponad dach, z tego paleniska.
Jeżeli bylo byto liczone tak, jak piszesz, to do każdego komina można by "doliczać" kilka metrów bieżących kanałów pieca kaflowego, albo masy akumulacyjnej pieco-kominka. A nie ma to żadnego związku z samym kominem. Wręcz przeciwnie - sam komin musi zapewnić parametry odpowiednie do długości takich kanałów.
Podrawiam.

kominiarz
01-02-2016, 10:36
Te 40cm różnicy w moim przypadku to dużo jeśli chodzi o siłę ciągu wytwarzają w kominie.

40 cm nie robi różnicy
jak jest odpowiednia energia w palenisku będzie się paliło na dwu metrowym kominie
jak kominy są krótkie warto nadgonić nie długością , a średnicą

Zdun Darek B
01-02-2016, 11:17
Proszę rozwiń tą myśl.. " a średnicą "

kominiarz
01-02-2016, 11:26
jak np. instalujesz piecyk, który ma średnicę króćca wylotu spalin 160 na poddaszu przy kominie 3m to nie dawaj komina 160 tylko np. 180 lub 200 - lepiej działa niż 160 wysadzone w niebo o kolejne 2 metry

StefanW
01-02-2016, 15:27
We wzorze na ciąg kominowy nie ma średnicy przewodu więc jak byś wyjaśnił jej wpływ na ciąg.

kominiarz
01-02-2016, 16:34
We wzorze na ciąg kominowy nie ma średnicy przewodu więc jak byś wyjaśnił jej wpływ na ciąg.

Serednica / przekrój jest ważny.

Ciąg kominowy (nie lubię tego nazewnictwa) wynika z różnicy ciężaru właściwego np. dymu w kanale kominowym a powietrza otaczającego ten kanał – to tyle z teorii. Z praktyki osobiście bardzo rzadko używam wzorów, podstawowe przypadki mam przetrenowane do bólu. Czym większa średnica tym mniejsze opory przepływu – to oczywiste. Choć przesadzać także nie można. Jak masz chęć to przestudiuj sobie wzór Radtenbacher'a choć pewnie nie wykluczone, że będziesz musiał zahaczyć także o prawo Bernoulliego

miłej lektury, pozdrawiam

StefanW
01-02-2016, 17:19
ok
Wzorów nie będę studiował teraz ale dzięki za podpowiedzi a wzór Bernoulliego uważam za jeden z genialniejszych.
A jak lubisz nazywać ciąg kominowy?.

Skoro jesteśmy przy ciągu kominowym to chciałbym apelować do forumowiczów żeby zanim wystawią jakiś kawał rury, strażaka tudzież innych blach dla poprawiania ciągu, przemyśleli problem dokładnie. Na naszych dachach roi się od "przedłużaczy ciągów", "poprawiaczy wiatrów" itp i często wygląda to już zabawnie albo groźnie.

kominiarz
01-02-2016, 18:05
A jak lubisz nazywać ciąg kominowy?.

Ciąg to może być pewnych zdarzeń, zajęć, sukcesów, wypadków, ale dlaczego kominowy? To inadekwatna gwara naszych przodków, którym coś widocznie wciągnęło do komina :lol2:

Kominki Piotr Batura
07-02-2016, 09:04
jak np. instalujesz piecyk, który ma średnicę króćca wylotu spalin 160 na poddaszu przy kominie 3m to nie dawaj komina 160 tylko np. 180 lub 200 - lepiej działa niż 160 wysadzone w niebo o kolejne 2 metry

A jak masz nie 3 m tylko dwa, daj fi 300. Analogicznie mając do dyspozycji metr, daj fi 500 lub 600 ....i na koniec napal na podłodze, rezygnując z komina całkowicie! Oprócz oszczędności, zyskasz 100% odzysku energii z dymu. To stary, również sprawdzony sposób...No, nawet bardzo stary! :)

kominiarz
07-02-2016, 17:00
[QUOTE=Kominki Piotr Batura;7067770]A jak masz nie 3 m tylko dwa, daj fi 300. Analogicznie mając do dyspozycji metr, daj fi 500 lub 600 ....i na koniec napal na podłodze, rezygnując z komina całkowicie! Oprócz oszczędności, zyskasz 100% odzysku energii z dymu. To stary, również sprawdzony sposób...No, nawet bardzo stary! :)[/QUOT

ale, o co chodzi ...:confused:

lecho*ski
07-02-2016, 18:16
chodzi o zdrowy rozsadek

[QUOTE=Kominki Piotr Batura;7067770]A jak masz nie 3 m tylko dwa, daj fi 300. Analogicznie mając do dyspozycji metr, daj fi 500 lub 600 ....i na koniec napal na podłodze, rezygnując z komina całkowicie! Oprócz oszczędności, zyskasz 100% odzysku energii z dymu. To stary, również sprawdzony sposób...No, nawet bardzo stary! :)[/QUOT

ale, o co chodzi ...:confused:

kominiarz
07-02-2016, 19:49
chodzi o zdrowy rozsadek
[QUOTE=kominiarz;7068171]

myślę, że nie o zdrowy rozsądek tu chodzi ...

lecho*ski
07-02-2016, 20:08
tak z logiki czy fizyki zwiekszenie przekroju komina niekoniecznie poprawi cisnienie w kominie na krotkim odcinku.
pb zasugerowal, ze pleciesz wasc dyrdymaly, uzywajac coraz mniej rozumianej dzis formy zwanej ironia ☺




myślę, że nie o zdrowy rozsądek tu chodzi ...

forscher
07-02-2016, 21:51
hej

nam zalecono by wysokośc ta wynosiła minimum 190 cm, a im wyżej tym lepoej...

być moze to zalezy od kominka.. czy tez piecu.. unas będzie PPA 550 z Cebudu o takie cacko


http://www.cebud.eu/news_images/311..


http://www.cebud.eu/news_images/363.

Integer
03-01-2019, 18:35
...Jednak górna krawędź rury dymowej powinna wchodzić w komin na wysokości co najmniej 35cm od sufitu, aby starczyło miejsca na komorę dekompresyjną, która izoluje cieplnie sufit od kominka. ...

Właśnie się zorientowałem że u mnie fachowcy zrobili wejście do komina ok 10 cm od sufitu, praktycznie pod samym sufitem. Strop lany, monilityczny.
Orientujesz się może czy będę miał problemy z np. przegrzewaniem stropu bez komory dekompresyjnej?

Kominki Piotr Batura
03-01-2019, 23:25
Właśnie się zorientowałem że u mnie fachowcy zrobili wejście do komina ok 10 cm od sufitu, praktycznie pod samym sufitem. Strop lany, monilityczny.
Orientujesz się może czy będę miał problemy z np. przegrzewaniem stropu bez komory dekompresyjnej?Zwentyluj kominek zgodnie z zasadami (instrukcja montażu wkładu) i daj na sufit podwójną izolację z płyt krzewnianowo wapniowych.

Integer
04-01-2019, 19:20
...daj na sufit podwójną izolację z płyt krzewnianowo wapniowych.

Wełna ma chyba mniejszą przenikalność cieplną - może lepiej wełnę?
Myślałem też nad takim rozwiązaniem (rysunek z painta, przepraszam za wartości artystyczne :)
424297
Rzut (przekrój) z boku:
Różowe - płyty krzemianowo wapniowe
Pomarańczowe - rura spalinowa izolowana wełną żeby jak najmniej oddawała do górnej pseudo-komory

endrju6
04-01-2019, 19:46
Zrób tak:

- albo fachowo przenieś wylot spalin o jeden segment komina niżej (zestaw naprawczy do komina) - firmy biorą za taki zabieg ok. 800-1000zł
- albo posłuchaj Piotra i żadnej WEŁNY - chyba że chcesz za rok rozbierać obudowę i przerabiać, jak Twoja super osadzona wełna się rozpadnie

Podwójny krzemian na strop nie przepuści więcej aniżeli 30-35 stopni.

bagi69
04-01-2019, 20:32
Zrób tak:

- albo fachowo przenieś wylot spalin o jeden segment komina niżej (zestaw naprawczy do komina) - firmy biorą za taki zabieg ok. 800-1000zł
- albo posłuchaj Piotra i żadnej WEŁNY - chyba że chcesz za rok rozbierać obudowę i przerabiać, jak Twoja super osadzona wełna się rozpadnie

Podwójny krzemian na strop nie przepuści więcej aniżeli 30-35 stopni.

Albo posłuchaj zduna i daj Sobie pobudować piec z wizja ognia .